£&idóe (BoivuMit Brits leger maait 13 mensen neer J Pakistan treedt uit Britse Gemenebest Werknemers haven dreigen met acties FC DEN HAAG WIL MIDWEEKCOMPETITIE Drees jr. „swertste schaop J Verschil tussen DS '70 en PvdA te overbruggen IRA: DODEN LONDONDERRY ZULLEN GEWROKEN WORDEN Van harte,,, Tsjoe ziet niets in Nixonplan 63e jaargang, no. 18.607 MAANDAG 31 JANUARI 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Op blote voeten in het park; 20.21 uur Maat schappij zonder werkgevers. Ned. II: 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur De» O'Connor-show. In Televizier zal vanavond Fons van Westerloo direct vanuit Noord-Ierland berichten over de ernstige ongeregeldheden in Londonderry. Voorts het Mid den-Oosten. de EEG cn Rudi Lubbers. Ned. II, 22.00 uur. MORGEN NOG VORST Morgen nog vorst en hier en daai kans op een sneeuwbui. Matige wind uit zuidelijke tot zuidwes telijke richtingen. Minimum temperatuur van 3 tot 9. Maximum temperatuur om het vriespunt tot 4. (Van correspondent) LONDONDERRY Een katholie ke protestmars gericht tegen het interneringsbeleid van de Noordierse regering is in Lon donderry geëindigd in een bloedbad. Britse soldaten open den, na een achtervolging van betogers blindelings het vuur op de menigte. Dertien jongemannen van om en om de twintig jaar kwamen om het le ven. Het aantal gewonden is zestien, onder wie enkele vrou wen. De IRA, het geheime Ierse republikeinse leger heeft bloedi ge wraak gezworen en aange kondigd zoveel mogelijk Britse soldaten te zullen doodschieten. De schietpartij duurde ongeveer vijfentwintig minuten. Volgens een Britse legerverklaring had den de Britter! vuur van sluip schutters beantwoord, maar vol gens tientallen ooggetuigen had den de soldaten onnodig en op zettelijk" repeteervuur op de menigte gegeven. Volgens de getuigenis van een katholieke geestelijke, die de stervenden trachtte bij te staan, hadden ze „lachend op de mensen gescho ten". Het parlementslid Berna- dette Devlin, een van de leid sters van de protestmars, sprak van „moord in koele bloede". Haar collega John Hume verge leek Londonderry met Sharpe- ville en eiste terugtrekking van „deze 'moordenaars in uni form", een Brits parachutis tenregiment dat voor de gele genheid van Belfast naar Lon donderry was overgevlogen. De protestmars begon omstreeks i half drie vijf kilometer van het stadscentrum. Het aantal beto gers bedroeg ongeveer vijftien- j duizend. Toen de eerste leger- j barricaden waren bereikt, be- - gonnen de onlusten. De soldaten bij de versperringen werden met stenen bekogeld. Zij beant woordden deze actie met gas en rubberkogels. Op een gegeven moment kwamen vier tot vijf pantserwagens aangestormd en de duizenden betogers moesten rennen voor hun leven. Para chutisten sprongen uit de wagens om de straathoeken te bezetten en ongeveer twintig man openden het vuur. Mensen vielen dood of gewond neer of lieten zich zonder meer vallen. De IRA heeft de arbeiders van Londonderry opgeroepen te sta ken tot na "de begrafenis van de slachtoffers. Wagen in sloot kind onder ijs Leiden/Woubrugge Tengevolge van een auto-ongeluk in de buurt van Hoogmade op de provinciale weg naar Leiderdorp is vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden het 1-jarig zoontje van de familie Costindië uit Woubrugge overleden. De auto van de familie Costindië was in botsing gekomen met de wagen van de heer Van H. uit Valkenburg en kwam vervolgens in de sloot terecht. Het jongetje schoof onder het ijs, werd met veel moeite op het droge gehaald en naar het Academisch Zieken huis gebracht. Zijn ouders wer den ook gewond. Zijn vader liep een hoofdwond op, zijn moeder brak een schouderblad. De in zittenden van de andere auto bleven ongedeerd. Koning Nepal overleden KATMANDOE (AP) Koning Mahendra van Nepal (51) is vandaag overleden, een dag na dat hij door een hartaanval was getroffen, aldus heeft de Nepa- lese regering bekend gemaakt. Koning Mahendra is onmiddellijk opgevolgd door zijn oudste zoon, de 26-jarige kroonprins Bahen- dra. Een Britse commando arresteert een Noordier tijdens de rellen die gisteren in Londonderry uitbraken Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel werkge vers en werknemers vandaug weer rond de tafel zijn guan zit ten om te praten over de nieu we haven-cao, staat al vast dat de werknemers keihard zullen vasthouden aan hun eisen. Ko men de werknemers daaraan niet tegemoet, dan zullen onher roepelijk acties volgen. Dit werd gisteren duidelijk op een drukbezochte vergadering van leden van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel (NBV) en de Kath. Bond van Vervoersperso neel (KBV) in Den Haag. e eisen van de werknemers ko men neer op een reële loonstij ging van 2 tot 3 procent, prijsin- dexering over 1972 zonder pla fond, 2 vakantiedagen meer, aanzet tot arbeidstijdverkorting. (Van sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag heeft het afgelopen weekein de een sensationeel voorstel gedaan. In eer. bijeenkomst met Ajax, Sparta, Fc Twen te, Fc Utrecht en PSV is het plan van de grond gekomen om het volgend seizoen een midweekcompetitie te orga niseren. Het ligt in de bedoe ling om tussen de Europa- cupdagen door een wedstrij denreeks in te voeren, waar voor in eerste instantie vrij wel alle gepolste clubs en thousiast waren. Alleen Feyenoord reageerde negatief. De wedstrijdenreeks zal zich op woensdagavond afspelen. Enkele sponsors hebben ini tiatiefnemer Fc Den Haag toegezegd dit voorstel te steunen en willen niet onaan zienlijke winstpremies in het vooruitzicht stellen. Manager Hartmann: „Wij wil len met dit plan bovendien aanvallend voetbal gaan pro pageren. Wie bijvoorbeeld meer dan drie doelpunten maakt, zouden we in aan merking willen laten komen voor een extra bedrag, om maar eens wat te noemen." De KNVB, die bij vroegere ideeën van soortgelijke strekking vaak een stok tus sen de wielen stak, was ook op de vergadering aanwezig in de persoon van bestuurder Van Daalen en secretaris Huijbregts. Zij hebben laten weten dit voorstel op de agenda van het KNVB-be- stuur te zetten. Manager Hartmann noemde als voordelen aanvallend voetbal als compensatie voor het publiek, dat op zondag vaak verdedigend voetbal ziet; meer wedstrijden en dus meer premies voor de spelers; meer inkomsten voor de clubs; en tenslotte kunnen de wisselspelers hier door meer aan bod komen. Zie verder Sporttribune. De minister kreeg de onderscheiding om dat hij miskend wordt door zijn maatregelen, maar, zo zegt de commis sie van advies, „hij heeft het met de gedaan". De heer Dr-es hield zelf een vrij satirische toe spraak over onder meer het wegver keer. „Swerte Schaopen" van vo (Van een onzer ver- van Nederland in slaggevers) 1971, tijdens een NIJMEGEN Minis- festijn van de car ter dr. W. Drees navalsvereniging van verkeer en wa- ,„t Swerte Schaop". rige jaren zijn bis schop Bluyssen, oud-hoofdcommis saris Van der Mo len van Amsterdam en Ridder van Rap- pard. Tot het groot dagavond in Nijme- het feest samen gen iTicgë. jepen tot met zijn echtgenote het zwartste schaap bij. ste zwarte schaap van Nijmegen werd uitgeroepen trainer Körver van NEC. Weer een stukje winter DEN HAAG Nederland werd vanochtend wakker onder een wit laagje. In de loop van de ochtend waren de wegen In ons land over het algemeen weer goed berijdbaar, de binnenwegen waren nog plaatselijk glad. e weergoden brengen ons morgen nog niet veel ver andering, maar het einde van het korte regime van in zicht. Voor woensdag Koning Winter is alweer wordt namelijk invallende dooi verwacht met regen of sneeuw. De wind zal de komonde doeen uit zuidePjkc U4 zuidwestelij ke richtingen waaien. 100 mensen dakloos door brand AMSTERDAM (ANP) Honderd Surlnamers, van wie 70 kinderen, zijn gis termiddag dakloos gewor den toen de bovenverdie ping van het pension in Amsterdam waar zij woonden, volledig uit brandde. Er waren geen gewonden. De brand is vermoedelijk ontstaan toen een wegens de kou bijgezette olie- kachel is omgevallen. behulpzame omstan- AMSTERDAM Een za terdag 27 jaar oud gewor den vrouw heeft haar ver jaardag niet kunnen vie ren omdat ze van *s mor gens vroeg tot diep in de nacht naar de telefoon heeft moeten lopen. In to taal is ze 400 keer opge beld. Aanleiding was een advertentie in een groot avondblad. De tekst luid de: „Mijn vrouw is mor gen jarig, bel haar eens op", waarna het telefoon nummer volgde. De advertentie was ge plaatst door haar echtge noot. „Hij is een echte grapjas', aldus de vrouw, leder jaar neemt hij me er op een of andere ma nier tussen. Ik had deze keer ook iets verwacht, een gek verzoekplaatje op de radio of zo. Maar dit vind ik een zalige grap. Patiënten op roverspad Van vorslnggc- NIJMEGEN De Nij meegse politie heeft twaalf patiënten van de prof. Pompekllnlck aldaar gearresteerd, nadat zij zich hadden schuldig ge maakt aan een groot aan tal inbruken cn diefstal len, die zo pleegden ter wijl ze „bewegingsvrij heid" genoten. De znnk kwam aan het rol len tnrn in oen bar ern patiënt werd betropt bij het stelen van een dames tasje. Hij wus In het bezit vun een horloge, afkom stig van een diefstal van enkele maanden geleden. De psychisch n-stoorde delinquenten pleegden hun misdrijven in kleine groepjes tijdens verlof of ontvluchting. Er blijken jaarlijks vanuit de kliniek enkele honderden ont vluchtingen plaats te vin den. Vier van de arres tanten zijn vrijdag al voorgeleid aan de Arn hemse officier van justi tie, de andere worden deze week voorgeleid. Dertien doden CARTONVILLE (AP) - Bij een felle brand in de West Driefon tein mijn (Zuid-Afrika). de rijkste goudmijn ter wereld, zijn zaterdag dertien Atrikaanse mijnwerkers om het leven geko men. Drie ander mijnwerkers worden nog vermist. Men vreest dat ook zij door de brand het leven hebben verloren. kinderen beleven er toch plezier aan. Aan de voet van de oude Westerforen in Am sterdam kwamen de sleetjes al tevoorschijn. RAWALPINDI (AP) Pakistan heeft besloten uit het Gemene best te treden omdat Engeland Bangladesj zou willen erkennen. Inmiddels hebben Australië en Nieuw-Zeeland diplomatieke be trekkingen met het bewind in Dacca aangeknoopt. Pakistan is lid geweest van het Gemenebest sinds het in 1947 tegelijk met India de onafhankelijkheid ver kreeg. Regeringskringen in Londen heb ben verklaard dat de economi sche hulp aan Pakistan opnieuw bekeken moet worden nu dit land geen lid meer is van het Gemenebest. Ook zal de kwestie van de Pakistaanse emigranten nog eens onder de loep moeten v/orden genomen. Er zijn op het Van de ruim tien miljoen .vluchte lingen die vorig jaar uit Oost- Pakistan wegtrokken, zijn er tot dusver meer dan zes miljoen naar Bangladesj teruggekeerd. In massagraven in en bij het gar nizoen van Comilla liggen tus sen de drie en vierduizend Oost- bengaalse burgers die door het Pakistaanse leger zijn ver moord. Dit heeft een politiefunc tionaris in Comilla medege deeld. De Amerikaanse senator Adlai Stevenson jr. die zaterdag de massagraven had gezien ver klaarde dat er vreselijke wreed heden zonder weerga tijdens het Pakistaanse bewind in Bangla desj hadden plaatsgevonden. Vuurgevecht Basken en politie SAN SE- .AAN (AP) Spaanse politie-agenten en vijf Baskische guerrillastrijders heb ben gisteravond een hevig vr"~ gevecht geleverd met pistolen en een machinepistool in een station vlak bij San Sebastian. 'T De Canadese zangeres Carol Feraci. die vrijdag met de Ray Conni/f Singers in het Witte Huis optrad voor pre sident Nixon, verraste haar gehoor met een onverwacht anti-oorlogbctoog. Zij haalde vanonder haar japon een doek je tevoorschijn, waarop da tekst stond: „Maak een ein de aan het doden". Vervol gens richtte ze zich direct tot de president en zei: „Presi dent Nixon, maak een einde aan het bombarderen van menselijke wezens, dieren en planten. U gaat op zondag naar de kerk en bidt dan tot Jezus Christus. Als Jezus Christus vanavond in deze kamer was, zou u geen hom meer durven gooien". Ray Conniff, de leider van de zanggroep, bood Nixon zlln verontschuldigingen aan en zei Carol Feraci dat zij maar beter kon vertrekken. DR. W. DREES SR.: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Naar de mening van oud-premier dr. W. Drees sr. zijn de verschillen tussen de PvdA en DS'70 te overbruggen. Ik zou me erover verheugen als ze weer tot elkaar komen, verklaarde dr. Drees zaterdagavond voor de VARA-telcvisie. Hij zag mogelijkhe den voor herstel van de rooms-rode regeringscoalitie in de toe komst, waarbij zxiwel de PvdA als DS'70 zouden meespelen. De bejaarde staatsman besteedde ondermeer aandacht aan het stre ven van KVP-voorzitter De Zeeuw om de KVP om te bouwen 'ot o1 het een algemene volkspartij. Dr. Drces voorspelde dat de KVP een j Duitse Grabenstatt vierde hij niet alleen zijn honderdste verjaardag groot aantal leden ziet verdwijnen: „De KVP-voorzitter probeert de j maar teven.-, zijn bruiloft. Hij trouwde namelijk met de 77-jarige 1 poten onder de huidige regeringscoalitie weg te zagen" Magdalene Klein. Het bruidspaar leerde elkaar In het bejaarden- Dr. Drees verwacht geen enkel heil PEKING (Reuter) Premier Tsjoe En-lal van de Chinese Volksrepubliek ziet geen moge lijkheid voor beëindiging van de oorlog in Indo-Chlna als de Ver enigde Staten vasthouden aan het jongste vredesplan van pre sident Nixon. gesprek met Noordamerl tehuis kennen. 1 een progressieve volkspar tij. Naar zijn mening moet de PvdA socialistisch blijven. gisteravond „Al de Amcrf kaansc regering doorgaat me haar acht punten omvattend programma, denk ik niet dl het mogelijk zal zijn de oorkj in Indo-China, en in het bijzot der in Vietnam, tc beëindigen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1