Magere generale van DeltaLloyd Vanavond beslist Fide over tweekamp Rudi Lubbers is geen „lieve bokser" meer NONCHALANCE IN SPEL PORTISCH TOT EINDE TOE VERUIT STERKSTE VOORKEUR/VERSCHIL Hoe Enklaar zegevierde Winst Geleen SPORTBIJLAGE MAANDAG 31 JANUARI 1972 A3 AMSTERDAM. Vanavond voor middernacht moet beslist zijn, waar de tweekamp Boris Spasski en zijn Ameri kaanse uitdager Bobby Fischer gespeeld zal worden. Kan didaat-steden voor dit schaakgevecht van de eeuw" zijn er genoeg in bijna alle werelddelen. Maar welke stad het zal worden, was 24 uur voor het verstrijken van de door de FIDE (wereldschaakbond) vastgestelde termijn nog niet te overzien. De Russen hadden bij dr. M. Euwe, voorzitter van de FIDE, een lijst van vier voorkeursteden ingeleverd, waartegen over de Amerikanen nog slechts twee steden hadden ge steld. Eén en ander ging onder de uiter ste geheimhouding, omdat de partijen de tegenstander geen wapen in de hand wilden geven bij nog eventueel te voeren on derhandelingen. Wat de Russen betreft was er dit weekeinde dus sprake van een rustpauze. Aan het Amerikaanse „front" gonsde het echter van de activi teiten. Eerder dan men hem verwacht had, kwam Bobby Fi scher gisterochtend uit New York op Schiphol aan, waar hij door dr. Euwe werd ontvangen en zich tegenover de buitenwe reld in een geheimzinnig stil zwijgen hulde. De grillige Ame rikaanse grootmeester liet het praten over aan zijn zaakwaar nemer, de voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, Ed mund Edmondson, die al enkele dagen eerder in ons land was aangekomen. Fischer, die erg vermoeid leek door de vliegreis, ging samen met de Argentijnse grootmees ter Oscar Panno (naar Amster dam gekomen om op de valreep de belangen van Buenos Aires te bepleiten) lunchen in een Chinees restaurant, sprak even met Wim Ruty, voorzitter van de KNSB en palstaand voor de Nederlandse aanbiedingen en ging vervolgens slapen. De heer Edmondson, die nadruk kelijk het hem opgelegde predi kaat „manager" verwerpt („Ik ben een vriend van Fischer, niet zijn manager") zei niet een eenvoudige overeenkomst te verwachten. Op de vraag of Fi scher wellicht niet teveel belang hecht aan geld, luidde zijn ant woord: „De spelcondities zul len ongetwijfeld overal goed zijn. Wie daarvoor niet kan zorgen, heeft geen aanbod ge daan. Waarom zou dan het geld geen belangrijke rol gaan spe len?" Wat de data van de tweekamp betreft, heeft Fischer geen voorkeur. „Dat hangt wat Bobby betreft voornamelijk af van de stad waar gespeeld wordt. Hij wil namelijk onder geen voorwaarde in de hitte schaken. Mocht het bij voor beeld Belgrado worden zou de cansequentie zijn dat de twee kamp dan pas in het najaar plaats zou kunnen vinden om aan die eis van Bobby te kun nen voldoen," aldus de heer Ed mondson. De Amerikanen dachten geen be slissing over de ontbrekende twee steden te kunnen ne men. Want behalve Oscar Pan no en Wim Ruth werden in de hoofdstad ook nog vertegen woordigers verwacht van IJs land en'Joegoslavië. Interessant was overigens, dat de eerste twee steden van de Amerikanen niet voorkomen op de Russische lijst en dus vrijwel kansloos geacht mogen worden. Dr. Euwe, die in zijn 'Buitenveldert- se huis het centraal orgaan is van de operatie „tweekamp" zei echter te verwachten dat bij de nog te kiezen steden van de Amerikanen er een zal zijn die ook door de Russen is uitverko ren. Nog weinige uren en de hunkeren de schaakwereld zal weten waar het evenement zal plaats vinden. Wordt het Buenos Ai res? Serajewo?, Belgrado?, Reykjavik?, Montreal? of toch nog Amsterdam? De Nederland se hoofdstad behoort weliswaar niet tot de hoogste bieders, maar Wim Ruth blijft hopen: Vandaag zal ik de Amerikanen het RAI-congres-centrum laten zien. Ik zie de zaak voor Am sterdam nog niet hopeloos in." Wit: Z. Rlbll (Hongarije) el—eG. 2. d2—d4 d7—d5: 3. Pbl —en. 7. «HxcS PgS—f6. 3. P<E— b3 0-0. 9. Lel—«3 IxSg4, 10. 12—V, Lg-Id7. DO. O-O-O a7— IS. ltt—0i4 b7—b5. 16 cóxb6 ep. Pcfi—b-4, 17. La4xd7 DcK9cd7. 16. Fb3ciil TcSc-i, 19. Pgil—h3 Dd7a420. a2—a3 Pb4-c6; 21. Tdld3 d5d4; 22. Le3—el Pf6 dö. 23. Td3—b3 LIB-có, 24. Tfol—el TeSb8. 25. D(2g8 Pd5 Dfó—«5 Da5d6, 33. Tb3-d3 Lc5 <14. 34. Dc5e4 Dd8—b6. 35. Palb3 Pe7c6, 36. Dc4—dB Te4 cG, 37. DdódT TbSxbT, 38. Dd7e8t Kg8h739. Td3xd4 Dcf7ixb7, 48. TeCxieG Db7—b5, AMSTERDAM De dag vóór het gevecht dat voor hem de drempel had moeten zijn voor een duel om de Europese titel heeft Rudi Lubbers niets gedaan. Hij heeft de zondag gebruikt „om te ontspannen". Ter wijl in zijn gedachten het duel van vanavond met de Italiaan Piero del Papa naar achteren werd gedron gen, slenterde hij wat door de stad en probeerde hij zijn hersens bij het lezen te houden. Maar onvermij delijk kregen zijn ogen de starende blik van de man die hevig met iets bezig is. Dan dwaalde hij af van zijn op de vroege zondagochtend genomen besluit „helemaal niet aan maandag te denken". Op wat het keerpunt in zijn carrière kan zijn, wilde hij zich bewust niet concentre ren. Vergeefs echter, want de belangen die voor hem op het spel staan, zijn enorm groot, ondanks het feit dat de EBU de Duitser Jilrgen Blim heeft aangewezen in een Europees gevecht. In het immense Rotterdamse Sport paleis moet hij zelf de beslis sing forceren: naar de Euro pese top of terugvallen en opnieuw beginnen aan de lange weg die door allerlei obstakels wordt gebarrica deerd. Niet in het minst door de Europese Boks Unie, welk orgaan er maar niet toe over te halen is een Nederlander kandidaat te stellen voor de Europese titel, in het zwaar gewicht. Met zijn indrukwekkende pal mares van 112 amateurpar tijen, waarvan slechts drie niet in winst eindigden, en achttien profpartijen die alle het, volle pond opleverden, is Rudi Lubbers binnen twee jaar na zijn opneming in de rijen van de professionals doorgedrongen tot de Euro pese top. Maar van die top, een smalle overigens, heeft hij nog geen waardige repre sentant ontmoet. Zijn zege pralen op de halfzwaarge- wichten en de boksers van de zwaarste categorie waren echter over het algemeen zo overtuigend, dat matchma ker Henk Ruhling, die het hardst aan de touwtjes trekt in de Europese bokswereld, het verantwoord achtte voor een fors bedrag de Italiaan Piero del Papa naar Neder land te halen. Een „afgeklo ven" bokser, werd meesmui lend gemompeld. Maar Piero del Papa was drie maal kampioen van Europa in het halfzwaargewicht, is tweeëndertig en verre van een uitgebluste bokser. Geen vleesklomp zoals de Duitser Manfred Ackers maar een soepele atleet, die het half zwaargewicht vaarwel heeft gezegd en in de hoogste ge wichtsklasse is gaan boksen. Vorig jaar nog was Del Papa Europees titelhouder In het halfzwaargewicht, welke titel hij verloor aan de Duitser Conny Velensek die hem eerstdaags moet verdedigen tegen de Brit Finnegan. Te voren veroverde Del Papa het kampioenschap al door overwinningen op Yvan Pre- beg en zijn landgenoot Rinal- di. En dan mag het waar zijn dat de halfzwaargewich- ten van groot formaat dun gezaaid zijn in dit wereld deel, dat zijn de zwaarge wichten eveneens. En Rudi Lubbers is er een die met zijn zesentwintig jaar snel Del Papa, de tegenstander van Rudi Lubbers, beklom met twee Rotterdamse meisjes, Manuela (10 jaar) en Claudia (4 jaar) het dak van hel Hilton hotel, waar hij verblijft. De andere kijk op „Rot terdam" kon hem maar weinig imponeren. kan doordringen tot de aller hoogste eer. De kroon wordt nog gedragen door de Span jaard Urtain, de Duitser JUr- gen Blin ligt op de loer maar bij winst op Del Papa zal Rudi Lubbers toch de eerste kandidaat zijn om de win naar van het gevecht Euro pees kampioen Utrtadn-Blln te ontmoeten. Rudi Lubbers is geövoleerd, heeft zijn amateurmantel af geworpen en wenst als pure prof te werk te gaan onder het motto „iedereen probeert in zo kort mogelijk tijd zo veel mogelijk geld te verdie nen; als het dus drie ronden kan duren, moet je er geen tien of twaalf van maken. Een ommekeer in het gedrag van de man, die zijn grootste les leerde toen hij op de Olympische Spelen van Mexico zijn amateurcarriëre wilde afsluiten met een me daille. Hij vergiste zich deer lijk. Nog wordt hij woedend als hij eraan denkt hoe hij de Mexicaan Joaquin Rocha de zege cadeau gaf. Rudi Lubbers wilde met een „mooie pairtij winnen. Hij vergat dat het „drukke go- doe van Rocha wel eens meer Indruk kon maken op de niet geheel en nl van chauvinisme gespeende jury. 'IELEEN In een wedstrijd om de Cup International heeft het ijshockeyteam van de Smoke Eaters gisteravond in Geleen met 54 gewonnen van Tilburg. Door deze nederlaag heeft Til burg In deze competitie een achterstand op leider Rajders (die vrijdag naar Tilburg moe ten) van vier punten. I de eerste divisie van de Neder landse competitie won Utrecht via de periodieke scores 2—2 22 en 21 met 6—5 van Ant werpen. De Hongaar Portisch neemt uit handen van de heer Hooglandt, lid ovens, de eerste prijs in ontvangst WIJK AAN ZEE Het 34ste Hoogoventoernooi is zaterdag met de traditionele snertmaaltijd geëindigd. Min of meer overeenkomstig de prognoses kwam er in de posities geen verandering meer. Althans niet in de grootmeestergroep. In de meestergroep verloor Ribli van de Nederlander En klaar. Ze scoorden aldus 12 uit 15. Het toernooi-comité heeft besloten beiden te inviteren voor de grootmeester- groep 1973. In de grootmeestergroep kwamen de Nederlanders niet tot de prijzen. In de meestergroep viel oud-kampioen Scholl er net buiten, doch in de damesgroep wisten de oud-kam pioenen Corry Vreeken en Ingrid Jansen het tot de ge deelde 5e prijs te brengen. De slotronde leverde snel enkele plichtremises op. Onder die puntenverdeling was ook Smys- low-Browne, hetgeen de zeer vele toeschouwers verraste, want beiden waren geïnteres seerd in de winst. Timman en Adorjan bevochten el kaar op leven en dood. De uit komst was evenwel toch een puntenverdeling. De slotranglijst toont natuurlijk Portisch op kop. De Hongaarse grootmeester was nu eenmaal superieur. De Rus n Savon en Smyslow eindigden gedeelde 5de niet minder dan 254 punt achter Portisch. Gegeven hun reputatie mag bijna van een de bacle worden gesproken. In de meesterafdeling was Ribli —Enklaar de topper, Wit stond aanvankelijk uitstekend, o.i. zelfs gewonnen. De witspeler raakte tegen de waakzaam- counterende Enklaar plots in moeilijkheden. De stelling bleek, door een enkele achte loosheid, nauwelijks meer te hanteren en de Amsterdamse wiskundeleraar liet in de slotfa se van de Hongaarse posities waarlijk niets meer heel. Het toernooi-comité heeft besloten geen promotie toe te passen van de 2e damesgroep naar de inter nationale afdeling. Uit de reser ve-groepen zullen de Nederlan der Nijdam. de Bulgaar Radev en de Roemeen Reicher naar de meestergroepen'73 promoveren. De eerste prijs in de grootmees tergroep bedroeg 4000.-, in de meestergroep 1.500.-, in de in ternationale damesgroep 750.- Het 35ste Hoogoven' ernooi zal een week later dan 'ioneel beginnen. Dit houdt verband met de uitbreiding van het Has- tmgs-toemooi van 10 op 16 spe lers. AMSTERDAM DeltalloydAMVJ heeft zaterdag in zijn laatste competitiewedstrijd, tegen Corbula, voor de finale wedstrijd van het toernooi om de Europese beker weinig indrukwekkend volleybal laten zien. Aangezien Corbulo een kwalitatief te weinig begaafde tegenpartij was om te profiteren van de nonchalance van de Amsterdammers, werd het in precies 60 minuten toch een overwinning in drie sets, 158 16—14 (na 7—14) en 156. AMVJ, de laatste week tijdens zijn trainingen lichtelijk gehan dicapt door blessures van Hans Jansen, Hans Valkenburg en Kees Tinga, bracht tegen Cor bulo zijn basisploeg in het veld. Dat zestal. Trompetter, Hoe- boer, Veldhuis, Jansen, Tinga en Valkenburg bleek voor Corbu lo veel te sterk. Via 102 was de eerste setwinst na zeventien minuten een feit. In de tweede set verving coach Korsloot Trompetter en Jansen door respectievelijk Houwen en De Wit. Het was geen gelukkig pro beersel, de verdediging van AMVJ bleek zwakker, de op bouw en de afwerking van de aanval zakten beneden peil. Ge dragen door Jan Warns en Tom Zwagers nam Corbulo zelfs een voorsprong van 14—7. Dat ging Korsloot te ver. Hij stuurde zijn sterkte zestal weer binnen het veld en die klaarden het kar wei binnen enkele minuten, 16 —14. De laatste set werd via 7 —1 en 7—5 weer een gemakke lijke prooi voor AMVJ, 15—6. Met de wedstrijd tegen Corbulo heeft AMVJ zijn voorbereidin gen afgesloten voor de kracht meting in het komende weekein de met Zetor, Brno, Ruini Flo rence en Dinamo Tirana. Er staan geen trainingen meer op het programma. Het plan om in de Henri Simonethal van Ander- lecht nog een oefenwedstrijd te spelen tegen de Belgische top- ploeg Anderlecht op woensdag avond, kon niet doorgaan, aan- g(7^n slechts zes spelers van AM".T zich al op woensdag kon den maken. Voor een zo k>e r epje, waarin een aantal s m de basisploeg zou de i inbreken. was het niet acr.' k die wedstrijd te houden. Deltalloyd—AMVJ be sloot daarop donderdag naar Brussel te vertrekken en dan 's middags in de Simonethal te gaan oefenen, maar zelfs dat was voor een tweetal spelers nog te vroeg. Daardoor zal AMVJ de eerste Nederlandse ploeg die de finalegrocp van de Europacup bereikte, pas in de voormiddag van de eerste wed strijddag zijn complete team in Brussel hebben. De Westdultse zwaargewicht JUrgen Blin Is zaterdag door de E.B.U. kandidaat gesteld voor een gevecht om de Eu ropese titel, die thans In het bezit is van de Spanjaard Urtain. Het Is de tweede maal daf de Westduitser de kuns krijgt van de EBU. De Nederlandse zwaargewicht kampioen Rudi Lubbers, die door de N.B.B. kandidaat was gesteld, werd met 6 tegen 4 stemmen verslagen door Blin. De grote inhaaldag van twee ondernemende Nederlanders, Cor Kroon uit Assendelft en Martin Hulsteijn uit Krommenie. Zij werden zater dag feestelijk ingehaald na een voettocht naar de Kauhasus. De wan delaars waren op 1 juni 1971 vertrokken. En Rudi Lubbers werd ver liezer. Geen medaille, wel winst doordat hij zichzelf be zwoer nimmer meer zulk een domme streek uit te halen. In het prille begin van zijn profcarrière was hij nog de „lieve bokser, die zijn over macht meermalen niet effec tief genoeg uitdrukte. Maar hij groeide naar de status van afmaker, zonder even wel risico te nemen Lub bers: „Er zijn boksers die het perse van de eerste den moeten hebben. Ze ge ven dan alles en zijn nadien uitgeblust. Als je er zo treft, moet je kunnen af wachten. Maar als ze geen initiatief nemen, doe ik het. kat te veel uit de boom keek. De tijd is voorbij dat ik de Als ik voel dat ik mijn te genstander kan hebben, ga ik erin, meteen. Geen ronde langer Die zekerh eid, dat zelfvertrou wen stoelt op een bijna gren zeloos geloof dn eigen kun nen. Rudi Lubbers komt er rond voor uit dat hij de klas se bezit van de groten. HIJ kan dan ook veel. Technisch vrijwel volmaakt, een „dode lijke punch, vooral do door zo weinigen beheerste zuive re counter. Bas van Duiven- bode werd cr begin novem ber vorig jaar het slachtoffer van toen hij In dc aanval ging en even zijn dekking weghaalde. Met een knullen- de rechtse sloeg Rudi Lub bers toe. De vakmun In de ring doet cr geen ronde lan ger meer over dan nodig is. Die counter kan ook vanavond zijn sterkste wapen zijn. Pie ro del Papa is een vechter, geen stylist. HIJ „rommelt" graag naar voren, zoekt de clinch en In zijn achterzak houdt Rudi Lubbers zijn counter al gereed. Conditio neel heeft hij de tijd om op het juiste moment te wach ten. Hij zal ook niet meer de fout maken zoals In Mexico toen hij Rocha In de eerste ronde met een rechtso deed wankelen en In zijn zucht naar een snelle beslissing om de kwart-finales te berei ken de gretigheid liet preva leren boven het koele, tech nisch verantwoorde vuisten- spel. Rocha kwam erdoor. „Stom", zegt Rudi Lubbers nog. Met beide handen Door elke partij later nog eens minutieus „nn te boksen" heeft Rudi Lubbers in zijn korte profcarrière meer ge leerd dan vele anderen. Zijn zelfverzekerdheid is erdoor gegroeid, mateloos gegroeid. „Ik weet wat Ik kan", zegt voldoende over zijn zelfver trouwen. Bns van Duivcnbo- de, die Del Papa ln mei 1969 ontmoette en toen In do der- do ronde k.o. ging, heeft Rudi Lubbers kunnen Inlich ten over dc, Inmiddels wel wat verminderde, stoot kracht van de Italiaan. Rudi Lubbers: „Do kansen die je van de EBU krijgt, zijn zeld zaam. Dit kan er een zijn en die moet Ik dan ook met bel de handen pakken". Dat betekent voor Piero del Papa zoveel als een geladen tegenstander, technisch knap en met een'punch. Rudi Lub bers, soms de eigenzinnige, die weet dat hij het van avond helemaal alleen moet doen. Zelfs trouwe „ome Piet ter Meulen", in wiens school - hij traint sinds Nells Bis schop is gestorven, zal hem niet terzijde staan. Ter Meu len is herstellend van een zware operatie. Maar match maker Henk Ruhling is er wel en hij heeft van het be gin af geijverd voor het be reiken van de top door de man. die hij als kampioen in de Europese ringen wil lan ceren. Lubbers: „Als kam pioen krijg je tenminste een flinke beurs en ik wil er best voor uitkomen dat geld voor mij belangrijk is. Ik moet het per slot van rekening in korte tijd verdienen". Zelfvertrouwen, weten wat hij vaard is en het fokken van een bankrekening; het zijn mede factoren die van Rudi Lubbers vunavond een erg gretige zullen maken. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11