„OUTSIDER" ZOONTJES CYCLECROSSKAMPIOEN Afgelastingen nadelig voor Ajax en Feyenoord Zuidafrikaan Allen mag in Haarlem niet deelnemen BELGEN STERK IN DEURNE Gelegenheidsteam korfballers was blij met gelijkspel line de Mai viel terug na botsing For Ever mn feuJen «raard n SPORTBIJLAGE MAANDAG 31 JANUARI 1972 BADMINTONSTRIJD HAARLEM De Stich ting Sportinitiatieven heeft in Haarlem tal van voortreffelijke dingen kunnen realiseren. De honkbahveek en de in ternationale badminton kampioenschappen van Nederland zijn daar een uitstekend voorbeeld van. Eind vorige week heeft de Stichting een nogal merkwaardige manoeuvre gemaakt. Na overleg met de organi satie van de op 12 en 13 februari te houden inter nationale badminton kampioenschappen van Nederland heeft de Stichting besloten de in schrijving van een Zuid- afrikaanse speler te wei geren. Op grond van een besluit dat twee jaar geleden werd ge nomen na de ongeregeldhe den rond de Thomas Cup wedstrijd Zuid-Afrika—Zwe den en de daarop volgende internationale kampioen schappen waarbij talrijke betogers tegen de apartheid in Zuid-Afrika dagenlang van hun afkeuring blijk ga ven achtte de Stichting Sportinitiatieven het uitko men van de Zuidafrikaan Eddy Allen onaanvaardbaar. Allen had zich met de gekleur de Jamaican Lawson laten inschrijven voor het heren dubbelspel, maar dit stuitte bij de Stichting Sportinitia tieven op bezwaren. In een onderhoud met vertegen woordigers van de Stichting kreeg wedstrijdleider Ter Metz te horen dat Allen niet in Haarlem mocht uitkomen. De heer Ter Metz, die gister avond uit Engeland terug keerde en daar ook met Imre Nielsen weer present Eddy Allen sprak, verklaar de bijzonder teleurgesteld te zijn over deze uitspraak. „Het heeft ons zeer onaange naam verrast," aldus Ter Metz. „Juist als men de ach tergronden weet van zijn in schrijving met Lawson is het een betreurenswaardige be slissing. Allen had juist met Lawson ingeschreven om een protest te laten horen tegen de rassendiscriminatie In zijn land. En dat is precies wat iedereen wil. Hij wilde een lans breken voor de op heffing van de discriminatie in Zuid-Afrika, maar dit ar gument was voor de Stich ting Sportinitiatieven niet voldoende. Men heeft nu eenmaal bepaald dat er na de moeilijkheden van een paar jaar geleden geen Zuidafrikanen meer in Haarlem mogen uitkomen. Dat besluit staat vast. Daar komt men, zolang het IOC Zuid-Afrika boycot, niet op terug. We kunnen de Stich ting natuurlijk niets verwij ten, want er zijn nu eenmaal geen afspraken geschonden. Het blijft alleen jammer." Eddy Allen bleek eveneens te leurgesteld over de weige ring zijn inschrijving te ac cepteren. De Zuidafrikaan, die in Engeland woont, maar zijn land regelmatig bezoekt, had de „internationale" juist willen aangrijpen als middel om lijdelijk verzet te plegen tegen de door zijn regering gevoerde politiek. „Wij had den," deelt de heer Ter Metz mee, „alle medewerking wil len verlenen aan zijn stre ven, omdat zijn doelstelling bijzonder is te waarderen. Er is nu echter niets meer aan te doen." Voor de internationale kam pioenschappen van Neder land, waarvoor de inschrij ving inmiddels is gesloten, heeft gisteravond de loting plaatsgevonden. Zowel in het heren- als damesenkelspel behoren de kampioenen van vorig jaar, Sven Pri en Eva Tvedberg tot de deelnemers. Interessant aspect bij de da mes is de deelneming van Imre Nielsen-Rietveld. De veelvoudige oud-kampioene, die zich jaren geleden na haar huwelijk met Knud Nie'sen in Denemarken ves tigde, komt in het damesdub belspel uit met Eva Tved berg. Het organisatiecomité heeft aan Joke van Beuse- kom en Marjan Luesken een geplaatste positie toebedacht. Het afgelopen weekeinde be haalden beide Nederlandse speelsters de dubbelspeltitel van de open kampioenschap pen van het Engelse graaf schap Kent. Joke van Beuse- kom en Marjan Luesken be perkten zich tot het dubbel spel als voorbereiding op de belangrijke Uber Cupwed strijd tegen Groot Brittannië die morgen wordt gespeeld. Saillant feit van de titelstrijd in Kent was de opvallende afwezigheid van de Engelse topdames, die de krachten kennelijk niet wilden toetsen aan die van de Nederlandse concurrentes. De damesploeg voor de inter land tegen Engeland is als volgt samengesteld: De en kelspelen (in volgorde): Joke van Beusekom, Marjan Lues ken en Agnes Geene; dubbel spelen: Joke van Beuse- kom/Marjan Luesken en Ag nes Geene/Lily ter Metz. FRANK WERKMAN SITTARD Voor de start van het Nederlands kampioenschap cyclocross op het Kollenbergcir cuit in Sittard waren er vijf fa vorieten: Gertie Wildeboer, de titelverdediger die vorig jaar in het Nederlandse veldrijden als een Merckx heerste, Cock van der Hulst, de routinier die dit seizoen Wildeboer verschillende malen versloeg, Jaak Spetgens omdat hij bij belangrijke evene menten altijd voor verrassingen zorgt en de gebroeders Scheffer, die dit jaar blijk gaven steeds meer naar de Nederlandse top toe te groeien. Vijf favorieten dus en daarom was het zo verrassend dat niet een van hen de algemene titel veroverde. Cees Zoontjens, al 28 jaar oud, brak op het bijzonder zware parcours (keiharde bodem en sneeuw) eindelijk door als veldrijder. Hij had wat geluk, want hij bleef verschoond van materiaalpech, maar dat mag niets aan z'n titel afdoen. Zoon tjes was van de start af aan de kop en stond deze positie niet meer af. Wie afviel kwam er niet meer bij. Zo hard ging de Bra bander. Zelfs Cock van der Hulst, die toch meer specialist is en de laatste tijd in uitsteken de conditie stak, kon hem niet houden. Kort na de start ontstond er een kopgroepje met Wildeboer, Spet gens, v.d. Hulst, Scheffer, Ho ven en Zoontjens. Die zes ble ven bij elkaar tot de vijfde ron de. Toen kreeg eerst Spetgens en kort daarop Wildeboer pech. De derailleurs gingen kapot en dat kostte dit tweetal kostbare seconden. Vooraan ging men on verdroten door en stelde Zoont jens in de laatste ronde zijn eerste cyclec ross titel veilig. De de rug heeft. Het typeert de gretig- amateur-titel was voor Cock van der Hulst, die als tweede over de streep kwam. De uitslagen waren: profs en amateurs (24 km): 1. C. Zoont jens (Tilburg) 1 uur 2 min. 2 sec., 2. C. v.d. Hulst (Zoeter- woude) op 20 sec., 3. J. Scheffer (Hengelo) op 30 sec., 4. B. Meij er (Apeldoorn) op 36 sec., 5. A. Scheffer (Zelhem) op 1.32, 6. J. van Boxmeer (Erp) op 2.13, 7. J. Spetgens (Someren) op 2.59, 8. G. Wildeboer (Apeldoorn) op 3.04, 9. R. van Tricht (Hille- Na afloop van de strijd om de Ne derlandse kampioenschappen cycle cross is de equipe samen gesteld voor de wedstrijden om de wereldkampioenschappen, die op zondag 27 februari i Praag worden gehouden. De deelnemers zijn: Prof: Zoontjens (Tilburg), amateurs Cock van der Hulst (Zoeterwi de), Gerrit Scheffer (Hengel Gld.), Gert Wildeboer (Apt doorn) en Bennie Meijer (A] doorn). Reserves: die overigt niet meegaan) zijn: Jaak S] gens (Someren), en Alben Scheffer (Zelhelm). DORTMUND Wereldkampioti der stayers Theo Verschuerei wordt in Dortmund door pee: achtervolgd. Nadat de Belg vt rig jaar zijn Europese stayertt tel door een besluit achter d groene tafel kwijtraakte hij had Dieter Kemper in d finale gehiderd moest nu door een machinedefect noegen nemen met de tweed plaats, weer achter Dieter Kem per, die deze titel reeds en 1969 op zijn naam had ge bracht. Verschueren moest de 35e minuut van machine vei wisselen en kon pas i ronden hij kreeg zeven ver goed de strijd hervatt: Kemper kon daardoor meter voorsprong winnen. Jaaj Oudkerk eindigde als derde Cees Stam werd vierde. Beide*, hadden zich echter niet in de eindstrijd kunnen mengen. was: eerste serie (21 km): 1. Kemper (Wdl), 2. Oud kerk (Ned) op 20 meter, 3. Hit (GB) op 130 meter. Tweede se rie: 1. Verschueren (Bel) Stam (Ned) op 2 meter, 3. Ru dolph (Wdl) op 100 meter. Fina le (een uur): 1. Kemper 60. km, 2. Verschueren op 212 me ter, 3. Oudkerk 635 meter, Stam op 1070 m, 5. Rudolph o 2240 meter, 6. Hill op 3 ter. VINCENNES De 48e Prix d'A- merique, die de koers van de waarheid had moeten worden van de beide Franse topsterren Une de Mai en Tidalium Pelo is zondag op de baan van Vincen- nes voor de enorme aanhang van de wereldkampioene op een bittere teleurstelling uitgelopen. Op het moment dat beide cracks bij elkaar hun posities zochten voor hun eenzame strijd om de hegomonie in de wereld van de drafsport raakte het sulkywiel van Une de Mai achter dat van de toen leidende Vismie. Het re sultaat was dat Une de Mai bij na stilgezet moest worden om de wielen van elkaar los te krij- TIDAL1UM PELO gen. Jean Marie, die met Tida lium Pelo Une de Mai als een schaduw had gevolgd en de aanrijding voor zijn ogen zag gebeuren greep deze kans on middellijk aan. Met een enorme sprint verwijderde hij zich zo ver van zijn achtervolgers dat hij al honderd meter voor de eindstreep zeker was van zijn tweede zege met dit paard in de prix d'Amerique. Paardesportjournalisten kozen Une de Mai voor de derde keer tot het paard van Europa. De Nederlandse draver Henri Bui tenzorg werd elfde. Vlokkenvoetbal zou een aardige benaming zijn voor dit actiebeeld. Willem ll-PSV werd tegen de achter grond van dit decor afgewerkt. HAARLEM Ajax, dat gis termiddag in een vriend schappelijke wedstrijd te gen Haarlem speelde, had dolgraag voor de competi tie tegen FC Groningen in het veld willen komen. Voorzitter Jaap van Praag vertelde in Haarlem: „De jongens hebben mij zater dagmiddag gezegd, wij willen graag voor de com petitie spelen. Ajax wilde best, ons veld is zeker zo goed als dat van Haarlem. Het zou voor ons en waar schijnlijk ook voor Feyen oord ideaal ziin geweest als wij op deze dag nor maal onze wedstrijden hadden kunnen afwerken. Dan hadden wij voor onze bekerwedstrijden tegen Ar senal en Benfica tenminste een vrij weekeinde kunnen hebben". De wedstrijd tussen Haarlem en Ajax, op een uitstekend veld, vas minder dan een vriend schappelijke wedstrijd, het was een oefenpartijtje zonder sli dings en schouderduwen. Binnen twaalf minuten zorgden Arnold '•'ühren, Johan Neeskens en n ck van Dijk voor 3—0. Veel meer heeft Ajax de 3500 toe schouwers niet laten zien. Nog in de eerste helft krabbelde Haarlem door Bregman en De Goede terug tot 2—3. In de tweede helft had Ajax alle beschikbare reserves in de strijd gebracht. Stuy, Hulshoff, Blan kenburg, Arnold Mühren en Cruijff werden vervangen door Wever, Schilcher, Haan, Gerrie Mühren en Rep. Dick van Dijk kreeg de kans de volle ne gentig minuten uit te spelen. Halverwege de tweede helft was. Van Diik toevallig een keer in het strafschopgebied toen de bal terugsprong van doelman Pol dervaart na een schot van Rep. Op zulke momenten scoort Van Dijk. Bregman maakte zijn tweede doelpunt drie minuten later. Op een sneeuwvrij, maar hardbe- vroren Schoonenberg heeft AZ '67 het de thuisclub erg lastig gemaakt, maar in de tweede helft bleek de betere conditie van Telstar. 1, 73 Stout 21. Scheidsrechter: 00. Zantlwrimecuwen—FC Utrecht t—1)1Willem II—PSV 1—6 hattricks van Devrindt en Mul ders). HILVERSUM In de ijzige kou de, ondanks een felle zon, heeft For Ever, ditmaal gereden door Chiel van der Togt het gouden paard veroverd. Dit ondanks de aanwezigheid van Flamingo Six, die het ditmaal iets te gemakkelijk opnam, door tot een halve ronde voor het einde erg rustig aan te doen en in de staart van het peloton mee te draaien. For Ever had onder bescherming van entrainement genoot Freize F al heel snel de kop en toen men verwachtte dat Freize de kop zou nemen en wat weg zou lopen, deed juist For Ever dit. Hij bleef buiten bereik van eerst Quarteron II, die zelf juist werd geklopt door Flamingo Six. DEURNE Hoewel de einduitslag van de gisteren in Deurne (België) gespeelde interland België Nederland gelijk was en zowel balbezit als schot- frekwentie gelijkelijk óver beide ploegen ver deeld waren, viel de algemene indruk toch in het voordeel van de Zuiderburen uit. In de eerste plaats heeft de Belgische ploeg eigenlijk het langst zeker in de laatste fase van de wed strijd uitzicht op de eindoverwinning gehad, in de tweede plaats bleken vooral de Belgische da- Hetgeen zij ook duidelijk demon streerden door nadat de ach terstand van 11—9 was omgezet in een stand van 11—11 in de laatste minuten op balbezit te gaan spelen. Het eindresultaat had tot gevolg, dat de Belgische ploeg (weder om in dezelfde sporthal „Are na" )haar tweede wedstrijdpunt kon verzamelen in de serie van 13 mikrokorfbal-interlands. De score is nu Nederland 13 11 2 0 24 119—83 België 13 0 2 11 2 83—119 Vat het Nederlandse team in deze wedstrijd miste, waren de „koe le" zekere schutters als Emme rik, Regeer en Reuter, waarvan de laatste twee nu op de reser ve-bank hadden mogen plaats nemen. Het eindresultaat kan dan ook geen weerspiegeling zijn van de werkelijke krachts verhouding tussen het Belgische en Nederlandse zaalkorfbal maar geeft eerder het resultaat aan van een wedstrijd tussen het Belgische nationale team en een Nederlands gelegenheid steam. Want over het feit dat het Nederlandse achttal sterker had kunnen worden samenge steld was vrijwel iedereen het eens na afloop van het doel puntrijke gebeuren in Deur ne. Verwijten aan het adres van deze Oranje-ploeg zijn dan ook niet terecht, want gegeven de gemidde'de capaciteit in relatie tot de sterkte van de Belgen was het resultaat in de vorm van een gelijkspel nog niet eens zo gek te noemen. mes beduidend sterker dan de Nederlandse. Daar nog bij gevoegd het feit, dat vooral in de tweede helft de debutanten Caspar van Nierop en Wint Brugman (beiden van Danaïden) minder goed uit de voeten kwamen in de aanval (ook al omdat vakgenotes Jirska van Duivenvoorden en Tannie Pouw streng bewaakt werden) en de conclusie is gerechtvaardigd, dat de Oranjehemden blij mochten zijn met de eindzege. Dit is geen onvriendelijke daad, maar een ongelukje. Peter Verheijen krijgt een klap op zijn neus als hij met al te snode plannen op de vijandelijke korf afstormt. Doorbraak score geopend had, was het Janne Enge'berts, die een mi nuut later al voor de gelijkma ker kon zorgen (11). In de tweede opste'ling draaide het vak Brugmon/van Nierop goed. hetgeen resulteerde in een voor sprong van 31 dankzij een vlotte doorbraak van Wim Brugman en een goed genomen strafworp van Caspar van Nie rop. Juist in de volgende fase liet Nederland de kans op een royale voorsprong liggen, toen zowel Engelberts als Klouwen in de afwerking voor de Belgi sche korf faalden, waarbij Dri- kus Klouwen zelfs met een strafworp geen raad wist. Daarvan konden de Belgen ge bruik maken. Via Liessens (strafworp) en Peeters kwamen zij op 3—3. De rust ging in met een eveneens gelijke score van 44 via treffers van Matthis en Van Nierop. Na rust bleef de score gelijk oplo pen tot 66, waarna Klouwen uit een strafworp en Engelberts van afstand voor een gunstige stand van 8—6 konden zorgen. Wakker Opni kon de Orar.jeploeg niet de middelen vinden om door te stoten. Trouwens, de Belgische ploeg was er ook te stérk voor om dat zo maar toe te laten. In plaats van consolidatie van de voorsprong, werden de Neder landers een kwartier later wak ker geschud bij een achterstand van 108 tot stand gekomen via doelpunten van Selieaerts, Mat this en Liessens (2 strafwor- pen). Pas bij een stand van 119 stokte de Belgische aanvalsdrift en liet de thuisploeg zich toch nog terugdringen door de aanvals- stoot van Engelberts en Klou wen, die op de valreep voor 11—11 konden zorgen. Een nau we ontsnapping overigens, om dat zowel Liessens als Matthis in de laatste fase van de strijd nog een strafworp misten. In de voorwedstrijd speelden een Nederlands en Belgische junio- renteam tegen elkaar, welke wedstrijd door ..Oranje" gewon nen werd met 11—7. Een evenzo gunstig resultaat bereikte het Nederlandse jeugdteam (t/m 19 jaar) in Breda, waar de Belgi' sche jeugdploeg met 12—7 ver slagen werd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10