Meren wijk krijgt park an bijzonder karakter Zoeterwoude trekt meer uit voor het onderwijs Woonwensen- onderzoek in Leidschendam Kunstige structuren bij t LAK Tweederde nog dit jaar gereed 1 191 DONDERDAG 27 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 i het eikenbos-in-aanleg. 'n Hardhouten bruggetje zonder leuning voert het paadje van Rijn- steentjes-op-z'n-plat over een van de sloten voorgrondRechts: een deel van de waterpartij waarop de jeugd zal kunnen spelevaren. LEIDEN De Merenwijk krijgt een park, dat als wijkpark zijn weerga in Leiden niet vindt. Niet voor wat betreft de om vang maar ook naar opzet niet. Want geen van de Leidse stadswijken heeft een oppervlakte van ten naaste bij de Leidse-Hout- zonder-sportvelden. En nergens was tot nu toe een parkje te vinden, dat op een zo geringe oppervlakte een zo grote verscheiden heid van attracties biedt en dat afgezien van het Heempark althans ge deeltelijk een zo markant ecologisch karakter draagt. Voordat de iepziekte ook Leiden overviel, werd het stadsbeeld bepaald door de bomen langs de grachten. Maar erg rijk aan parken is Leiden nooit geweest. Van oudsher was er het Plant soen op de oude verdedigingswal en het Van der Werfpark op de plaats waar anderhalve eeuw geleden het kruitschip ten he mel voer. Daarna zijn aange legd de Leidse Hout. dat te klein en te excentrisch gelegen is om een echt stadspark te kunnen zijn, het Kooipark, Roomburg en het park Hoogka mer in Zuid-West. Stuk voor stuk onmisbare stukjes groen, al was het maar om er de hond met enig ceremonieel uit te la ten. Meer mogelijkheden bieden deze plantosenen nauwelijks. Het park, dat nu in het hartje van de Merenwijk in aanleg is, breekt met deze magere tradi tie. Het wordt met voortvarendheid aangelegd als een (nog)denk- beeldig centrum van rust temid den van de flats, waarvan er al twee bewoond zijn en van een derde het karkas net boven de grond uitkomt. Daardoor kunnen bomen, heesters en gewassen al enig aanzien hebben, wanneer de wijk over enige tijd is volgebouwd. Dan is het ook meteen klaar voor ge bruik. Want men zal er meer kunnen doen dan wandelen en kijken alleen. Het plan omvat de „Wassenaar Hoeve" (boerde rij Van Vulpen), die de.functie krijgt van kinderboerderij en die geflankeerd wordt door speelweiden. Zuidoostelijk van de boerderij Een oversteek van paalkoppen moet de golfslag tegengaan in het water van de „ecologische" vijver van het Merenwijk-park komt in de toekomst een bouw speelplaats, temidden van een bos van snel-opschietend hout als popul.eren, elzen en wilgen. Dat is van later zorg: dit voorjaar nog moet tweederde deel van het parte, gelegen ten noordwesten van de boerderij beplant en ingezaaid worden. Het park wordt omgebouwd uit 31 boomsoorten (met onderhout), die verdeeld worden over zes Nederlandse bostypen: overwe gend eiken, voornamelijk beu ken, populieren ,of prunetalia en voorts komt er een haagbeuken bos en een „droogmuurrijk". Deze karakters lopen in elkaar over. De bomen vormen de windbrekers voor het overige gewas. In het middenstuk van het park ligt een vernuftig ontworpen wandelgebied, dat door verloop van paden en houtwallen be drieglijk groter lijkt dan het ei genlijk is. „We werken hier al tijd een beetje ludiek", zegt men bij de gemeentelijke plant soenendienst. Ecologie en ontspanning En dus slingeren zich de paadjes van Rijn- of Waalstenen ,,op- z'n-plat" langs een verscheiden heid van speelvelden, ligweitjes groenstroken en houtwallen, langs gezellige zitjes en, via houten bruggetjes zonder leu ning over een stelsel van sloten en waterpartijen, die als speel- en visstoten gezien worden en derhalve van een stevige be schoeiing en ondiepe oevers voorzien zijn. Maar het belangwekkendste deel van dit parkgedeelte is wel een waterpartij, die „een eigen boe- zempje" moet vormen en die daarom practisch niet met de rest van het water in verbin ding staat. Ze is ontstaan door het veen, uit te graven en op de oevers te storten; het onderlig gende veen vormt met klei en wat zand de hoogten, waarop el ders de bostypen worden nage bootst. Ook op de veenoevers van de vijver worden natuurge bieden aangelegd, die ontstaan door aanvulling van de voorhan den vegetatie met planten, die uit andere plaatsen worden aan De stoffelijke overschotten van Zwanebloem en biezen van het vorig seizoen steken nog boven het water van de sloot, waarin honderden wilgestompen liggen te wachten tot ze een plaats krijgen langs de Broekweg, die de functie krijgt van „inter-wijks voetpad". gevoerd. In de zo ontstane si tuatie hopen de ontwerpers eer lang zelfs orchideeën („Ze wor den zo zeldzaam") aan te tref fen op de schrale weiden lungs de oevers en ook is het de be doeling, een krabbescheervege- tatie op te bouwen, die een aparte omgeving nodig heeft van ondiepe, rustige sloten. Om golfslag tegen te gaan, is duar- om een oversteekpad van paal koppen gemaukt; een tweede oversteek wordt gevormd door een takkebossenpad, waarlangs een drie meter brede rietkraag wordt aangelegd. De rest volgt dan vanzelf De houtachtige ge wassen worden nu geplant. Houtwallen met wel 14 soorten heesters, die samen groeien tot een dichte heg. De kruidachtige planten worden ingezaaid, nudat eerst een kli- maatje is ontstaan. De oevers van de vijver worden in april bezaaid en in mei worden de waterplanten „losgelaten". Het derde deel van het park ia een heuvelachtig terrein, gele gen aan de overzijde van de Broekweg. Het is ontstaan door vergraving van de oude vuil stortplaats. wanr eerst achthón- derd autowrakken van de voor malige sloperij bij Van Vulpen door bulldozers platgereden onder zijn gewerkt. De bult is tenslotte met een meter teel aarde afgedekt. Het ligt in de bedoeling, dit terrein waarop een zonneweide en een bobslee- hellinkje worden aangelegd bij gelegenheid van Boomplant- dag in maart aanstaande door de schoolejugd te doen beplan ten. De Broekweg blijft als wandelpud tussen twee delen van de Me renwijk behouden en wordt als onderdeel van het park op die nieuwe functie afgestemd. Het Is Inmiddels wel duidelijk, dat geen enkel park In Lelden op zo geringe oppervlakte zoveel at tracties biedt als het „Central Park" van de Merenwijk. Het Is te hopen, dat het publiek van zijn waardering daarvoor blijk zal geven door te waken tegen vervuiling en baldadigheid. Leidschendam Blijkens de gis teren verschenen uitslag van het „Onderzoek woonwensen" dat het gemeentebestuur in sep tember vorig jaar heeft ver richt, staat ook in Leidschen dam de voorkeur voor 'n eenge zinshuis bij velen bovenaan. Van de 1323 binnengekomen for mulieren van ingezetenen-ge zinshoofden willen er maar liefst 865 een „heel huis", 202 rijn bereid hiervoor meer dan 400 gulden per maand huur te betalen, .221 zijn bereid zonodig en zo mogelijk een woning te kopen. De portiekflat wordt slechts 110 maal gevraagd, de galerijflat "I 105 en de bejaardenwoning 58 maal. 32 Personen hebben om „andere woonruimte" verzocht, bijv. 'n oud boerderijtje, 'n res tauratie-object e.d. De vraag naar 5-kamerwoningen blijkt het grootst te zijn, er is echter ook voor 4-kamerwonin- gen grote belangstelling. Bij 518 ondervraagden blijkt de huidige woning te klein. Rede nen tot verhuizing zijn er vele: de voorgenomen aanleg van de Leidsebaan, 'n andere woonom geving, meer interne recreatie mogelijkheden, reeds 30 maal banden moeten plakken wegens glas en spijkers in de straat en natuurlijk ook de onvermijdelij ke „ruzie met de buren". Qver het algemeen oordelen de ondervraagden overigens gun stig over de huidige woonruim te: 75 maal zeer goed, 505 goed. 498 redelijk, 45 slecht en maar 4 maal zeer slecht. In de mees- te woningen, 382, leven vier per sonen, in 88 gevallen wordt de woning bewoond door meer dan 5 personen. be voorbereiding en de verwer king van de gegevens van het schriftelijk gehouden woonwensen-onderzoek hebben geheel in eigen —gemeentelijk beheer plaatsgevonden. De kosten hebben, afgezien van de vele uren die het secretarie-per soneel ongetwijfeld aan de ver werking heeft gearbeid, slechts 3.500 gulden bedragen. B. en W. mogen dit met gepaste trots zeggen, zij delen daarna nl. in het 43 pagina tellende boekje met de uitslag van de enquête mee dat bij 'n mondelinge en- quétering de kosten per persoon 50 gulden zouden zijn. Voor 400 adressen, die bij 'n inwonertal van 30.000 nodig zijn. zou dit tenminste 20.000 gulden hebben gekost, waarbij dan nog de ver- werking van de gegevens moet worden gesteld. Een opmerkelijke uitslag in de enquête is nog het grote aantal personen dat bereid is meer huur te gaan betalen, 205 perso nen hebben geschreven 100 gul den meer huur te willen geven voor 'n beter huis, daarvan nog eens 55 willen zelfs 150 gulden meer huur per maand betalen. In totaal zijn 8800 formulieren verspreid, 262 daarvan aan eco nomisch gebondenen, het totaal aan terugontvangen formulieren is 1450. Van de 1323 gezinshoofden, die het formulier terugzonden is het grootste deel, 939, afkomstig uit de wijken „Prinsenhof" en „De Heuvel", daar is echter ook bij na de helft van alle Leidschen- damse woningen geconcen treerd. De economisch gebonde nen waarvan overigens slechts 37.8 procent heeft geantwoord, en de ongehuwden zijn naar verhouding eerder bereid een flatwoningwoning te aanvaarden dan anderen. Duivenvoorde In een korte toelichting op het rapport over de woonwensen zeggen B. en W. dat de verkre gen gegevens niet alleen maat gevend zullen zijn voor het in de toekomst te voeren beleid. De kosten van 'n bestemmings plan zullen immers uit de op brengsten moeten worden be streden. Er zal gezocht worden naar de grootst mogelijke over eenstemming tussen mogelijkhe den en wensen. Ook het door stromingseffect zal hierbij 'n rol moeten spelen. De herziening van plan-Duiven voorde dat in de komende maanden ter discussie komt te staan zal zeker ook in het teken van dit woonwensen-rapport staan, evenals andere bestem mingsplannen die in bewerking zijn of de komende jaren nog aan de orde zullen komen. Plattegrond: A. „De Wassenaarhoeve" (Van Vulpen); B. en C. ecologische waterpartij; D. snelgroeiend bos volgend seizoen te planten waarin een bouwspeelplaats is geprojecteerd; E. vroeger vuilstort, nu heuvelachtig bosgebied met o.a. bobsleehellinkje; F. Broekweg. LEIDEN In het trappenhuis van het Academiegebouw aan het Rapenburg exposeert de Duitser, maar thans in Gorcum wonende Everdt Hil- gemann (34) een aantal z.g. strukturen. Die strukturen ziin het resultaat van wis kundige berekening. Hilge- mann stelt zich een pro bleem en lost dit in verschil lend^ «'adia op. die hl: later in reliëfs zichtbaar maakt. Het belangrijkste nrob'eem. dat Hilgemann zich stelt is de positieve en de negafieve vorm. Dat lost hij op door het vierkant of op het grond vlak te plaatsen of het erin te laten wegzinken. Nog ruimtelijker doet hij dat ook in kubussen, waardoor de ne gatieve en positieve vorm nadrukkelijker naar voren komt. De kleur van de konstructies is monotoon-glanzend wit. Wit acht Hilgemann n.l. de ideale kleur. Het samenspel van die kleur en de (positie ve en negatieve) vorm ver- rmr'- nl't een steeds wisselen de licht-schaduwwerking. Dat is allemaal nu wel heel positief gezegd, maar ik meen daarnaast ook, dat Hil- gemanns structuren met "Kunst" weinig van doen hebben. Wel zijn ze "kun stig", deze bewijzende vor men van wiskundige proble men. Als zodanig zie ik dan nok de waarde van deze strukturen wel in. Daarnaast staat, dat de toe passing van zodan ge struk turen voor "het milieu" waarde kon hebben. B.v. bij bouwwerke-\ doordat ze y o- te gevelv en "bewcr-v- ker" zouden ?:i mtd -n. Wat dat milieuasi wet bet.cft: Hilgemann construeerde ook reeds een aantal z.g.h. „staafreliëfs", bestaande uit grondvlakken waarop al dan niet op regelmatige afstan den al dan niet gekleurde staafjes bevestigd zijn. In grotere afmetingen zelfs be- schi'derde buizen. Een voor beeld van zulk 'n ruimtelijk objekt, door Hilgemann ont worpen. is te zien in de Am sterdamse Bijlmermeer. is dat alles wel en ambachtelijk kunstig. Maar itui st in de nog steeds gel dende betekenis van dat he- g ip? Daar is het ons te nuchter "wis-kunstig" voor. Tot 1 maart a.s. WILLEM PRINS ZOETERWOUDE. Elk jaar voor 1 maart moet de gemeenteraad het bedrag per leerling dat wprdt uitgekeerd ter bestrijding van de exploitatiekosten vast stellen. Vorig jaar was dit 130. In verband met het geste gen loon en prijspeil achten B. en W. een verhoging tot 185, niet onredelijk. Dit bedrag is af geleid van het landelijk gemid delde over 1971, vermeerderd met 10%. De voorlichtingscommissie van do Ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid heeft inmiddels met haar werkzanmheden een aanvang gemaakt. Omdat het de com missie aan middelen ontbreekt heeft zij de gemeente een hi|- drnge verzocht. Gezien het feit dat van de gemeente een opper vlakte ter grootte van 1356 hn. binnen de grenzen van de ver kaveling zal vallen achten b. en w. een krediet van 1000, op zijn plaats. De gemeente Raat voor 'n bedrag van 1 1,- de houten brug en het asfaltpad dat leidt naar de kleu terschool Zonnegaarde overne men van de Stichting r.k. Scho len Aanvankelijk diende dit uit sluitend als toegang naar de school maar door de veranderde situatie ter plaatse en de hui zenbouw wordt er thans een meer algemeen gebruik van ge maakt. Het beheer en onder houd zal nu door de gemeente worden overgenomen. Nu met de woningbouw nabij Ons Huis een aanvang is gemaakt wil men overgaan tot de naam geving aan het weggedeelte en voetpad tussen I octhe en Dorpstraat Voorgesteld wordt om hieraan de benaming „Door loop" te geven Voor het overlegorgaan inzake de vestiging van Heineken Brou werijen worden kandidaat ge steld; burgemeester J. A. Det- i wethouder P. v. Hofwe gen. Uit de door de onderwijskrachten voorgedragen kandidaten voor de Onderwijscommissie doen b. en w. de volgende aanbeveling; bijzonder bnsisonderwijs 1, A. C. Aerts 2. D. A de Vette, bij zonder kleuteronderwijs 1. A. M. Zwaan-Peeters 2. M. v. Rijn Van de schoolbesturen; J. F. M. v. l eeuwen, A G. M Sles en J. A. de Kam. Als raadsleden wor den voorgesteld; A. C J. Duin dam, A. G. Fngelkes en A. J. .J Eversteijn. Als commissiesecre- taris is aangewezen de heer J. Scheren. B. en W. kunnen zich conforme ren aan de voordracht die uit de sportverenigingen Is voortge komen i.v.m. de formeren com missie voor' sport en recreatie. 7.Ü stellpn voor te benoemen de heren A. R. vd. Heijden, J. Hulsbos. T. A. vd. Meer en A. L. v.d. Poel en als raadsleden de heren P. v. Hofwegen, W. v.d Ploeg en O Rijsdllk. Als secretaris is aangewezen de heer W. G. M Kalkers. Woubrugge De afdeling Veilig Verkeer te Woubrugge organiseert vrildag een pro paganda feestavond In Het Oude Raedthuys voor haar leden. Medewerking wordt verlpend door het Haags Ca baret-gezelschap, terwijl The Rowdies het hn! na verzor gen: aanvang 20.00 uur. Wassenaar Bij de bouw - van het nieuwe gezondheids centrum van het Wassenaar- se Kruiswerk op de hoek van de Hofrompweg en de Star- renburglaan. wordt morgen, vrijdag, een mijlpaal be reik!: Het hoogste punt van het gebouw.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5