NEDERLANDSE OVERHEERSING BEDREIGT DE SCHAATSSPORT GEEN SPRINTER NAAR SAPPORO Wat zegt nog het predikaat Europees {>y<v*. a KUIPERS WAS FOUT VOLGENS REGLEMENTEN Gaat Eusebio naar Brazilië? Japan vreest zakkenrollers MAANDAG 24 JANUARI 1972 Al 1 J* -".1 y&. GEHOORD: tes Verkerk: formidabele tien kilometer DAVOS Een Europees kam pioenschap zou het predikaat Europees niet kunnen voeren als er geen deelnemers waren zoals de Zwitser Frans Krienbühl, de Belg Michel Piens, de Oostenrijker Ludwig Kronfuss en de Brit David Hampton. Maar door de Neder landse successen in Davos komt het predikaat Europees toch in gevaar. De suprematie van de Nederland se rijders is er de oorzaak van dat een crisis dreigt in de inter nationale schaatswereld. De Ne derlandse overheersing van de laatste jaren heeft er al voor gezorgd dat het Europees kam pioenschap in Davos zonder Oostduitsers, Hongaren en Tsje chen moest worden gehouden. Vorig jaar waren Gerd Bonke (Oost-Duitsland) en Martos (Hongarije) in Heerenveen nog van de partij. Dit jaar hebben deze landen het in Davos laten afweten omdat er toch geen eer te behalen was. Door de supre matie van Ard Schenk, Jan Bols, Kees Verkerk en Eddy Verheyen werden de andere deelnemers vernederd. Deze schande willen de kleine schaatsnaties niet meer dragen. w Jan Bols: in Davos helemaal teruggekomen ^Kwalijk AVOS De trainer van de Oostenrijkse schaatsploeg, de Deventenaar Peter Schotting. zei na het Europees kampioen schap in Davos: ,,AIs deze ontwikkeling doorgaat, zal de ISU moeten overgaan tot het instellen van een a- en b-klassering. In de ijshockeysport bestaat reeds een a-, n c-kampioenschap. Voor elk kam pioenschap moet ik uren vergaderen met de Oostenrijkse bond om duidelijk te ma- zijn theorie werd Peter Schot ting gesteund door de trainer de Poolse schaatsploeg. Lef- zek Ulfiewisz, die zei: ,,lk heb waardering voor de prestaties de Nederlandse rijders. Al jaren zoeken wij contact met s'ederland omdat we er veel leren. De laatste jaren heb- we trainingskampen in Hee- een en Deventer gehouden. Leen Pfrommer is in augustus enige dagen in Polen geweest :en trainingscursus te ge- I Eindelijk gaan deze con- ken dat onze inschrijving toch belangrijk is. De bonden van de kleine schaatsnaties vragen zich sinds de monopoliepositie van Nederland, Noorwegen en Zweden terecht af of het wel verantwoord is zoveel geld te besteden aan rijders die toch nauwe lijks tot succes kunnen komen. Dit pro bleem doet zich sinds enige jaren bij alle kleine schaatsnaties voor". tacten successen opleveren. In Davos hebben mijn rijders alle Poolse records verbeterd maar de afstand tussen dc Nederland se top en de kleine landen is nog te groot. Het Europese kampioenschap verliest daar door aan waarde". De Poolse trainer ging verder: ,,De technische commissie van de Poolse schaatsbond had als eis gesteld dat in Davos tenmin ste één Pools record verbeterd moest worden om in aanmer king te komen voor uitzending Henny Roos: „Opeens voelde ik twee handen van achteren" DAVOS. „Opeens voelde ik twee handen van achteren. Toen schoot door mij heen: zou ik misschien toch een fout bij de wissel hebben gemaakt.?" Harm Kuipers was lang na afloop van de tien kilometer nog beduusd van de duw die Dag For- naess hem tijdens zijn dramatische race gaf. De duw, die de succesvol debuterende Kuipers op een diskwalificatie kwam te staan. Ondanks alle protesten van coach Leen Pfrommer, gesteund door chef d'equipe Jacques de Koning. Pfrommer stoof onmiddellijk na het gebeurde naar de Neder landse hoofdscheidsrechter Henny Roos. Pfrommer: „Harm was met voldoende voorsprong uit de binnenbaan gekomen. Dat blijkt wel uit het feit dat hij al twee slagen op het rechte eind had gedaan voordat hij die duw van Fornaess kreeg. Het was echter een futiliteit. Het is al veel meer voorgekomen dat een dergelijk incident onbestraft bleef. Denk maar eens aan de wissel tussen Schenk en Maier een paar jaar geleden. Die is ook zonder gevolgen gebleven. Maar Henny Roos, die net zo impulsief is als ik. besliste gelijk dat Harm Kuipers eruit moest. Hij had geen voorrang gegeven, zei hij. Ik ben toen maar weggegaan om te proberen een ampexband te pak ken te krijgen. De Franse noch de Zwitserse televisie bleken die te hebben. Er restte ons niets anders dan een officieel protest door de chef d'equipe Jacques de Koning te laten in dienen." Een protest dat door Roos al direct werd afgewezen. Roos: ..Kuipers kwam van binnen en hinderde de rijder die uit de buitenbocht kwam. Hij was dus reglementair fout", besliste hij. Opmerkelijk in deze affaire is wel dat de Noren geen officieel protest hebben ingediend. De stuurse Dag Fornaess, al jaren persona non grata bij het Nederlandse publiek, wilde geen commentaar op zijn ..afzet" geven. „Als ik wat zeg, wordt het in Nederland toch verkeerd uitgelegd. Het enige dat ik wel wil zeggen, is dat de scheidsrechter een Nederlander is." Vlaar daar had Harm Kuipers niets meer aan. Hij was gedis kwalificeerd en werd in plaats van als negende te eindigen als zestiende geklasseerd. „En dat is toch wel erg jam/ner, vooral omdat ik het gevoel had dat ik wel goed wisselde." be sloot Harm Kuipers, aan wie het Nederlandse publiek in Da vos al een nieuwe schaatsschlager had opgedragen, spijtig. naar de wereldkampioenschap pen in Oslo. Dat is logisch, maar toch verontrustend. Als mijn rijders geen record hadden verbeterd, zou het wereldkam pioenschap in Oslo weer een land minder gehad hebben. Oost-Duitsland, Hongarije, Tsje- cho-Slowakije en Roemenië heb ben zich al teruggetrokken van de internationale toernooien om dat Nederland, Noorwegen en Zweden steeds de dienst uitma ken". Paniek De Nederlandse overheersing hangt als een donkere wolk bo ven de internationale schaats wereld. De chaos en de paniek dreigen ook in Noorwegen en Zweden. Ard Schenks grootste concurrent, de Noor Dag For naess. werd op de snelle ijspiste van Davos vernederd. Hij heeft zijn trainer al van zijn nade rend afscheid op de hoogte ge steld. Magne Thomassen, die in Davos op de 5000 m. van debu tant Harm Kuipers een neder laag moest incasseren, en Stian- sen hadden al eerder aangekon digd te willen stoppen, terwijl Roar Groenvold, Per Willy Gut- tormsen en Tveter aan het eind van dit seizoen zullen beslissen of ze volgend jaar nog op de ijs- piste zullen verschijnen. Na het afscheid van Fred Anton Maier is Noorwegen als schaatsnatie verder weggezakt. Bij de Zweden hebben Goeran Claeson en Johnny Hoeglin, die in Davos door een val op de 5000 m. werd uitgeschakeld, ken baar gemaakt dit jaar hun schaatsen voor het laatst uit het vet te fhebben gehaald. De cri sis in ds internationale schaats- top dreigt juist omdat de Ne derlandse top heeft aangekon digd voorlopig door te gaan. De schaatssport dreigt een een manszaak te worden want ook de tweede garnituur van Neder land is nu reeds van internatio nale klasse. De kleine schaats naties hebben er schoon genoeg van om de kruimels te mogen opeten. Eenzaam Roar Groenvold, de boezemvriend van Dag Fornaess, zei gisteren: „Ik weet dat Fornaess na dit seizoen wil stoppen. Als jonge ren er niet in slagen de openge vallen plaatsen in te nemen, ziet het er donker uit voor de Noorse schaatssport. Er is geen toekomst meer. Over enige ja ren zal Nederland eenzaam aan de top staan van de internatio nale schaatswereld. Rusland doet nog pogingen de achter stand in te lopen maar de op bouw verloopt te langzaam om de Nederlandse suprematie een halt toe te roepen. De Neder landse overheersing is een be dreiging voor de schaatssport. „Indien de Nederlandse rijders aan de top blijven, zal de be langstelling van de toeschou wers ook verminderen. Als deze ontwikkeling doorzet, komt er in de toekomst niemand meer naar internationale schaatswedstrij den kijken. De schaatssport dreigt kapot te gaan", aldus Roar Groenvold. de enige Noor die nog was opgewassen tegen het Nederlandse geweld. De directeur van de KNSB. Wim Comello, bracht zijn verontrus ting direct na dc loting al tot uiting, „Ritten zoals Bols tegen Piens en Schenk tegen Hampton op de 5000 m zijn een anti-pro- paganda voor de schaatssport. Als deze ontwikkeling blijft doorgaan zal de schaatssport als kijkspel worden gedevalueerd. Op de laatste ISU-vergadering heeft de KNSB een voorstel in gediend om de zestien geplaats ten van het vorige kampioen schap in een groep in te delen. Daardoor worden de ritten voor het publiek interessant. Het voorstel werd met één stem verschil afgestemd. De Rus Kapitanov verweet de KNSB een monopolie-politiek toe te passen. Na de loting in Davos was hij echter tot de conclusie gekomen, dat ons voorstel niets met politiek te maken had. Over twee jaar zal de KNSB weer het zelfde voorstel doen. Ik ben er van overtuigd dat het voorstel dan zal worden aange nomen. De KNSB wil de inter nationale schaatsport harden", aldus Wim Comello. WIL VAN DER PLAS DAVOS Direct na afloop van de Europese kam pioenschappen in Davos heeft de heer Kerdel, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité de ploeg voor de Winterspelen in Sapporo bekend gemaakt. Op de 5000 meter starten Schenk. Bols. Verkerk en is Verheyen reserve. Ard Schenk start in elk ge val ook op de 500 meter. Bols. Verheyen of Ver kerk mogen zelf uitmaken of zij deelnemen aan de sprint. Op de 1500 meter starten Schenk, Ver kerk, Bols en Verheyen met als reserve Jappie van Dijk. Aan de tien kilometer nemen Verkerk. Bols en Scbenk deel, terwijl Verheyen als reser ve fungeert. Het N.O.C. heeft gemeend de sprinters Jos Valen- tijn en Jan Bazen niet uit te zenden naar de Olympische Spelen. „Hun prestaties geven geen aanleiding om te veronderstellen dat zij zich re delijkerwijs bij de beste tien zouden kunnen plaatsen", aldus Kerdel. Er waren wat problemen bij de keuze van de Olympische ploeg. Op de 5000 meter had Jappie van Dijk vorige week in een trainingswedstrijd 7.20,8 laten noteren. Het NOC liet op voorstel van de KNSB echter de moeilijke omstandigheden, waaronder Schenk. Bols en Verkerk hadden gere den, prevaleren. Met de keuze van Verkerk ging het NOC aan een voorstel van Leen Pfrommer voorbij. Hij wilde Verheyen op de 5000 m in Sap poro laten starten in plaats van Verkerk. Pfrom mer: „Eddy is een uitstekende vijf en tien km rijder. Daarom is hij in de ploeg gekomen. Hij reed in Davos wel twee seconden langzamer dan Kees Verkerk maar in het Nederlands kampioen schap was hij zeven seconden sneller. Het NOC heeft echter Kees Verkerk gekozen en daar heb ik me bij neer te leggen. De ellende is dat Ne derland te veel goede schaatsers heeft, aldus de bondscoach. Ook op de tien km was er een probleempje, want Eddy Verheyen had een iets snellere tijd ge maakt dan Ard Schenk. Er zat een verschil van 0.2 sec. tussen beide rijders. „Schenks kansen slaan we in Sapporo hoger aan dan die van Ver heyen, op basis van een grotere routine en betere tijden in het verleden", aldus de heer Kerdel. Een visie waarmee Verheyen kon instemmen. BERT VOSKUIL SAO PAULO De voetbal club Vasco da Gama uit Rio de Jjneiro heeft be langstelling voor Eusebio van Bcnfica, zo meldt het blad O Estado de Sao Paulo. Dc zaak zou reeds door de directeuren van Vasco da Gama zijn be sproken met Eusebio tij dens een recente tournee van zijn club door Brazi lië. Met ingang van sep tember zou Vasco Euse bio voor een jaar willen huren. Eusebio zelf zou de regeling aanvaardbaar hebben genoemd omdat zijn club Bcnfica daar door niet al te ernstig zou worden benadeeld, aldus het blad. SAPPORO De Japanse politie heeft meegedeeld Interpol te hebben gevraagd nni inlichtin gen over de verblijfplaats van 156 beruchte buitenlandse zak kenrollers. De organisatoren van de Olympische Winterspe len in Sapporo vrezen dat zij naar deze Japanse stad zullen komen. Helaas moest wederom wor den geconstateerd dat het peil van het supportersle gioen niet in enige verge lijking staat met dat van onze schaatsers, die zich weten te gedragen onder alle omstandigheden. Een kwestie van opvoeding en fatsoen. Het lankmoedige kordon van Zwitserse orde handhavers gedoogde dat de gelukkige supporters en dat mag zeer zeker een kring vormde om het ereplatform. Maar dat was niet genoeg. Er moest ge drongen en geduwd worden tot er geen plaats meer was voor een huldiging. Jhr. Quarles van Ufford moest met klem verzoeken het ijs te verlaten, zodat het ceremonie protocollaire tenslotte toch nog doorgang kon vinden. Het schaatsle- gioen is hard op weg Ne derland een barre naam te bezorgen. Vorig jaar wer den in Göteborg alle deu ren van etablissementen hermetisch gesloten gehou den bij het horen van een Nederlandse tongval. Dit maal liet het legioen de huldiging in het honderd lo pen. Overdreven chauvinis me, drank en gebrek aan fatsoen liggen ten grond slag aan het wegvallen van redelijke normen. Helaas een kwalijke ontwikkeling, die afbreuk doet aan de grandeur van de prestaties van de schaatsers. Onkreukbaar Heerenveen 1971: Jan Bols neemt de verkeerde baan en official Henny Roos dis kwalificeert hem. Neder lands hoogste schaatsoffi- cial toonde zich strikt eer lijk. Ook al had Bols zich zelf, door meer te rijden, benadeeld: ook al had de „tegenpartij" de zaak in der minne willen schikken, Henny Roos was en bleef onkreukbaar. Hij had het geconstateerd en zijn be sluit stond rostvast. Davos 1972: Harm Kuipers hindert, volgens Henny Roos, de Noor Dag For naess. Zenuwachtig over leg vanuit de cabine van de commentatoren (rustig I en bekwaam het evene ment verslaand) met Ne derland waar de Ampex band kan worden herhaald. Daaruit zou blijken dat Henny Roos zich niet voor honderd procent zou kun nen zetten achter zijn be slissing Kuipers te diskwa lificeren. Dc coach van Fornaess had de zaak in dor minne willen schikken. Wellicht niet Fornaess zelf, die zich wederom ontpopte als een niet zo prettig sportman. Maar Henny Roos had het geconstateerd, was en bleef onkreukbaar en zijn besluit stond rotsvast. On kreukbaarheid is een scho ne deugd. Men kan zichzelf ook te glad willen strij ken. Beschermen Op tweede Kerstdag had Rudi Lubbers de kans zich in de internationale schijn werpers te plaatsen door Cassius Clav in de ring te ontmoeten. De Nederland- i se Boks Bond achtte hem, o.i. terecht, (nog) niet in 1 staat een duel op dit hoge niveau aan te gaan. Men wenste Rudi Lubbers tegen zichzelf in bescherming te nemen. Drie Rotterdamse amateurs kregen deze week een proflicentie. In het geval Stan v.d. Dries- sche is Jat te billijken. Hij •s een technisch goede bok ser. Waar het de boksers Bok en Boogaerts betreft, is hiervan geen sprake. Bok is het type van de ..doordrammer" r'ip Veel neemt om te k"nnen ge- ven. Boogaern j, |le! type van de vechtjas. Hel zou zinvol geweesi zijn in deze Bevallen dezelfde gedrags- lijn ie volEen als met l.ub- ners: heide boksers tegen zichzelf in bescherming ne men.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9