„Als men iemand nog niet kent, niet te gauw over ramp spreken' Protestanten houden weer optochten MGR. GIJSEN: STERKE UITBREIDING VLOOT NOORD-IERLAND Nieuwe bisschop studieus man" Volgende fasen in EEG eisen helder denken MAZZARAZZIA IN ISTANBOEI, Carbolramp in Deens dorp Britse premier Heath: Zahala in vrijheid MAANDAG 24 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT NUNHEM (KNP/ANP) - „Het woord Gods verkondigen, opdat de mensen, die daarvoor open staan, worden ge bracht tot eerbetoon aan God. Vandaar- uit moeten zij de mogelijkheid en de kracht hebben om onze maatschappij te bevruchten met de opvattingen en be doelingen van het evangelie". Aldus schetste de nieuwe bisschop van Roermond, dr. J. M. Gijsen zijn opvat ting over zijn taak als bisschop. Hij deed dit tijdens een persconferentie za terdag, direct na het bekend worden van zijn benoeming. Een benoeming, waarvoor hij naar zijn zeggen eerst dinsdag was benaderd door de pronuntius in Nederland, mgr. A. Felici. Na een vrij langdurig ge sprek, waarin alle facetten waren be licht had hij meteen zijn beslissing ge nomen en de benoeming geaccepteerd. Hij ontkende, dat zijn vakantiereis naar Rome met mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam - met wie hij al jaren be vriend is - afgelopen zomer met deze benoeming te maken had gehad. Profiel Op de vraag of hij zichzelf herkende in het profiel van de bisschop, zoals dat in de enquête van het bisdom naar voren was gekomen, antwoordde mgr. Gijsen, dat er meer dan een enquête was ge weest, de een meer gericht op de prak tische taken van de bisschop, de andere meer spiritueel getint. Mgr. Gijsen meende, dat uit alles was ge bleken dat men allereerst een gelovig bisschop verwacht, die tracht te leven uit het evangelie en die de mensen daarin kan voorgaan. In die zin, aldus dr. Gijsen, meen ik dat men niet zonder meer kan en mag zeggen, dat ik niet aan welke profieltekening ook zou beantwoqrden. Hij toonde zich geen voorstander van de ontkoppeling priesterschap-celibaat. Hij was dan ook gelukkig met de resultaten van de jongste bisschoppensynode, die de celibataire levenswijze had beves tigd. Aan het feit, dat hij weinig praktische er varing heeft in de zielzorg tilde de nieu we bisschop niet zo zwaar. Zijdelings heeft hij, zoals hij zei, de laatste jaren met veel pastorale problemen te maken gehad. Een van de punten, die bij de profielteke ning naar voren waren gekomen, was dat de bisschop een bruggenbouwer zou zijn binqen de huidige verwarring. Mgr. Gijsen zei hierover: „Als er echt duidelijkheid komt en de zaken positief Vorming priesters voornaamste taak voor toekomst worden benaderd met tact, voorzichtig heid, begrip en overtuiging, dan zal ie der, die bereid is de brug op te gaan de weg wel vinden". Zelf zegt hij tot geen enkele groepering te behoren. „Ik be hoor tot de roomskatholieke kerk en binnen deze kerk zal ik het evangelie verkondigen." Laten betijen Aan de mogelijkheid van een tweede of- faire als die rondom de benoeming van mgr. Simonis, gaat hij voorbij met de opmerking: „Rustig laten betijen. Men moet niet te gauw over een ramp spre ken, zeker als het iemand betreft, die men nog niet kent en van wie men ze ker niet weet, wat hij gaat doen". Over het feit, dat hij niet voorkwam op de voordracht aan Rome van het kapit tel, zei mgr. Gijsen: „Ik weet niet of ik er wel of niet op voorkwam. Er is vaak te veel nadruk gelegd op de beslissende factor van het kapittel. De paus beslist na een uiterst zorgvuldig onderzoek langs diverse kanalen. Er is in de histo rie al zo vaak afgeweken van een kapit telvoordracht." Maar ligt de gevolgde procedure bij deze benoeming dan wel in de lijn van de collegialiteitsgedachte in de geest van het tweede Vaticaans concilie? Mgr. Gijsen meent van wel. Naar hij veron derstelt heeft Rome vele adviezen ge vraagd, zowel van het kapittel als van het episcopaat, als van priesters en le ken in het bisdom. Die zijn, naar hij aannam, ingepast in de algemene richt lijnen, die men van alle zijden in Ne derland kreeg. Hij gelooft, dat op die manier de grootst mogelijke mate van advies inwinnen en dus ook van mee spreken van het volk, inderdaad gevon den is. Groeperingen Op de vraag hoe hij staat tegenover de diverse groeperingen binnen de kerk van Nederland, zei mgr. Gijsen te gelo ven, dat elke groepering op eigen wijze probeert de geest van het evangelie te volgen, volgens de lijnen van het conci lie. Hij meende, dat zij recht van be staan hebben, maar geloofde echter ook, dat er groeperingen zijn, die mis schien langzaam maar zeker en mis schien zonder het zelf te weten, althans wat een aantal van hun aanhangers be treft, zich ietwat buiten de kerk hebben gemanoeuvreerd. „Ik denk dan met name aan Septuagint. Ik wil niet zeggen dat dit voor alle le den van Septuagint bewust geldt maar ik geloof, dat met name de wijze waar op Septuagint zich tijdens de bisschop pensynode vorig jaar heeft opgesteld, zodanig is geweest, dat men van een loyaal staan binnen de rooms-katholieke kerk niet meer kan spreken." Over de extreem-rechtse groep rondom pater Kotte gaf hij als mening te ken nen, dat zij zich in het gevaar begeeft buiten de kerk terecht te komen. „Aan beide kanten", aldus mgr. Gijsen, „is er een groot gebrek aan kennis van za ken. Als dat verandert, komt er meer eenheid. Eerst moeten wij ruzies en verdachtmakingen stoppen". Met politiek zal de nieuwe bisschop zich niet inlaten. Politieke geëngageerdheid vindt hij voor priesters minder wense lijk. De priester moet volgens hem al gemeen maatschappelijk geëngageerd zijn. „Het zich uitdrukkelijk met politiek inla ten is op basis van de noga! vervelende ervaringen in de kerkgeschiedenis een zeer gewaagde zaak. Dit wil niet zeg gen, dat de kerk geen invloed op de po litiek mag hebben, maar die zal in feite ieder christen hebben door zijn houding, door zijn opstelling en denken vanuit het evangelie." Als voornaamste taak voor de toekomst ziet mgr. Gijsen de recrutering en vor ming van priesters. Grote aandacht zal moeten worden besteed aan de spiritua liteit in de vorming. Episcopaat De vraag of hij samen met mgr. Simonis binnen het Nederlands episcopaat een aparte groep zal gaan vormen, beant woordt hij met de opmerking, dat hij dat niet zo wil zien. „Ik kan mij dat moeilijk voorstellen, gezien het feit, dat mgr. Simonis con amore samenwerkt met de andere bisschoppen". Over het bisschoppelijk beleid in Nederland, zei hij geen oordeel te kunnen vellen: „Ik ken de bisschoppen en hun achtergron den niet." Over zijn gezondheid - hij is de laatste ja ren nogal eens ziek geweest en daarom ook als rector in een zusterhuis be noemd - verklaarde hij, dat hij zich op het ogenblik prima voelt, maar dat hij het wel wat kalmer aan is gaan doen. Koningin Juliana is gisteravond naar Kopenhagen vertrokken voor bijwonen van de begrafenis van koning Frederik die vanmiddag heeft plaatsgevonden. Op de luchthaven Kastrup werd zij begroet door konin gin Ingrid van Denemarken. Arrestaties na grote diefstal Zwanenburg (ANP) In het af gelopen weekeinde heeft de ge meentepolitie van Haarlemmer meer twee broers uit Zwanen-, burg gearresteerd op verdenking van het plegen van acht tien inbraken. Zij worden verdacht van de inbraak bij een juwelier in Zwanenburg, waar ruim een week geleden voor 100.000 gul den werd buitgemaakt. Een aanstaande zwager van beide broers werd gearresteerd op verdenking van heling. WASHINGTON (AFP/UPI) Bij de 83,4 miljard dollar omvatten de begroting die het Amerikaan se ministerie van defensie van daag bij het Congres heeft inge diend, is de nadruk vooral ge- o enkele Utrechtse straten zijn gisteravond enige honderden pillen op het wegdek gevonden. De gemeentereiniging heeft de pillen opge veegd en opgzzcgen. Hst waren, zo bleek uit een onderzoek, overja rige sulfatabletten, afkomstig van een Amsterdamse cininefabriek. Hoe de tabletten op straat zijn terechtgekomen is nog een raadsel. De politie zag er op toe, dat geen pillen werden meegenomen, hoe wel ze vrij onschuldig waren. legd op verdere ontwikkeling van de zeemacht als tegenwicht voor de zich nog steeds uitbrei dende Sowjet-vloot, de ontwikke ling van de nieuwe B-l strategi sche bommenwerper en een vliegend waarschuwings- en controlesysteem. De begroting is 6,3 miljard dollar hoger dan die voor het huidige financiële jaar, maar volgens het Pentagon gaat tweederde daarvan op aan salarisverhogin gen. De feitelijke kosten in het jaar 1 juli 1972—30 juni 1973 zul len 76,5 miljard dollar bedra gen. Voor het overige bedrag zal het Congres vooraf toestem ming moeten geven voor de ont wikkeling van wapens, schepen, vliegtuigen en onderzeeboten waarvoor nog slechts plannen op tafel liggen of die in het eer ste ontwikkelingsstadium zijn. Hiertoe behoren oen nieuwe kern- onderzeeboot die zal worden uitgerust met lange-afstandsra- ketten met een bereik van bijna 10.000 kilometer, de strategische B-l-bommenwerper waarvan men twee prototypes wil bou wen en het vliegend controlesy steem voor opsporing en volging van naderende raketten en bom-1 menwerpers. Voorts wil het Pentagon een nieuw vliegdek-1 schip van ongeveer 80.000 ton bouwen. Hiervoor is een miljard dollar in de begroting opgeno men. Volgens functionarissen van het Pentagon is de nieuwe defensie begroting 30 procent van de to tale begroting en lager dan die voor sociale zaken, gezondheids zorg en onderwijs. Op het hoog-1 tepunt van de oorlog in Vietnam in 1968 maakte defensie 39 pro cent uit van de totale begroting. BELFAST (AFP-AP-UPI) De protestantse organisaties in Noord-Ierland hebben meege deeld dat ze hun traditionele op tochten dit jaar door laten gaan ondanks bet demonstratiever bod. Dit betekent een openlijke tarting van de unionistische en zelf ook protestantse regering. Het besluit, dat ernstige conse quenties kan hebben, werd be kend gemaakt door een over koepelend comité van de voor naamste protestantse organisa ties zoals de Oranje-orde, de zwart orde en ..de leerjongens van Londonderry". Functionarissen van het IRA heb ben verklaard dat de guerrilla organisatie de telefoons heeft afgeluisterd van ministers van de Ierse republiek en Noord-Ier- land. Zij verklaarden dat het afluiste ren na twee jaar is gestaakt omdat de veiligheidpolitie in de republiek had ontdekt wat er gaande was. ,In de naaste toekomst zijn wij van plan bandopnamen van de gesprekken te publiceren zodat het Ierse volk kan zien hoe zijn toekomst in handen is van een troep ambitieuze zakenlieden die alleen belangstelling hebben voor hun eigen portemonnee". ROERMOND Kruispunt Beugen, gemeente Oeffeit (N.B.) is de geboorteplaats van de nieuwe bisschop van Roermond, dr. Joannes Ma- thias Gijsen. Op 7 oktober 1932 werd hij geboren in deze plaats, die zijn naam ontleent aan de kruising van de spoorlijnen Venlo-Nijme- gen en Gennep-Boxtel. Na zijn priesterwijding op 6 april 1957 werd de neomist Gijsen kapelaan in de paro chie van Altijddurende Bij stand in Valkenburg. In 1959 werd hij benoemd tot leraar godsdienst in Rolduc. In die periode begon hij aan de universiteit van Bonn aan een studie theologie, met hoofdvak kerkgeschiedenis. In juni 1963 promoveerde hij in het laatste vak tot doctor op het proefschrift „Nikolaus Heyendal, abt von Rolduc und eine stel lung zum Jan- senismus". Na zijn promotie gaf hij tijde lijk lessen in de kerkgeschie- denis aan het Roermondse grootseminarie en begon aan een wetenschappelijk histo risch werk over mgr. Pare- dis, de eerste bisschop van Roermond na het herstel van de hiërarchie in Nederland in 1853. In 1967 volgde zijn benoeming tot rector van het tehuis voor geestelijk en lichame lijk gehandicapte kinderen in Schinnen. Tevens was hij staflid van het retraitehuis in Spaubeek, later godsdienstle raar aan de kweekschool en leraar aan het bisschoppelijk college te Echt. In 1969 werd hij benoemd tot rector van het rusthuis St. Elisabeth te Nunhem. Mgr. Gijsen wordt door zijn omgeving gekenschetst als een studieus man met grote belangstelling voor de weten schap. KOPENHAGEN (AFP) Als ge volg van het verongelukken van een tankauto met cnrbolzuur in het Deense dorp Simmersted zijn twintig mensen met vergif tigingsverschijnselen In het zie kenhuis opgenomen. De tankwagen was donderdag avond op een besneeuwde weg geslipt en omgeslagen. Door het ontstane lek vloeide twintig ton carbolzuur weg, voor een deel in sloten en rivieren. De giftige stof heeft al vele vissen en vo gels het leven gekost. Ondanks de hevige protesten wordt de Koninginnekerk in Rotterdam toch gesloopt. Demonstraties, bezettingen en andere vormen van pro test hebben niet kunnen voorkomen dat het achterste gedeelte van de kerk al behoorlijk geleden heeft onder de slopershamers. Nazi-verleden hoofd Duitse veiligheid HAMBURG (AFP/DPA) De di recteur van het Wostduitse „centrale bureau voor de be scherming van de grondwet" (de veiligheidsdienst), Hubert Schrtibbcrs, is onder het nazi bewind als officier van justitie opgetreden in politieke proces sen. Deze onthulling van het tijdschrift „Der Spiegel" is door de be trokkene zelf bevestigd. In zijn toenmalige houding zag hij ech ter „niets immoreels". Wel gaat hij maandag minister van bin nenlandse znken Genscher een toelichting verstrekken op het artikel. Ginsburg in Moskou terug MOSKOU (AP) Van zegslieden in Moskou is vernomen dat de Russische schrijver Alexander Ginsburg, die een vrijheidsstraf van vijf jaar had gekregen voor het schrijven van een „wit boek" over het proces tegen zijn dissidente collega Andreji Sinjavski, uit gevangenschap is ontslagen en in Moskou terugge keerd. Evacuatie van Bihari's uit iutefabriek NARAYANGANJ (AP) Onder bescherming van de politie van Bangladesi en Indiase legereen heden is dit weekeinde een begin gemaakt met de evacuatie van 30.000 Bihari's uit de jutefehriek te Narayanganj, de grootste ter wereld. De Bihari's. een door de Bengali's gehate minderheid in Bangla desi, omdat zij met de Pakista ni's hadden gesympatiseerd, vormden het merendeel van de arbeiders van de fabriek. Zij worden thans vervangen door Bengaalse arbeidskrachten. De Bihari's worden overgebracht naar een militair kampement aan de rand van de luchthaven van Dacca, waar de Pakistaan se krijgsgevangenen waren on dergebracht tot dezen naar In dia werden geëvacueerd. De Griekse componist tekst dichter en zanger Mikis Theodorakls heeft gister avond in het concertgebouw in Amsterdam zijn eerste van vijf concerten in ons land gegeven. De Griek is in Ne derland als onderdeel van zijn een half jaar durende wereldtournee, die hem naar zeker 15 landen zal voe ren. In Amsterdam was de volgepakte grote zaal van het Concertgebouw niet eer der tevreden dan nadat door allerlei toegiften het ruim twee uur durende program ma was uitgelopen tot bijna drie uur. Herhaalde malen waren er staande ovaties. (van onze correspondent) MADRID De Spaanse indus- strieel, die vorige week door Baskische nationalistische extre misten werd ontvoerd, is zater dagavond vrijgelaten. De ont voerde, Lorenzo Zabala, werd achtergelaten op een stille land weg in het roerige Baskenland in Noord-Spanje. Gistermorgen vroeg was hij herenigd met zijn gezin. Hij zei niet bezorgd te zijn ge weest voor zijn leven, ondanks het feit. dat zijn ontvoerders hadden gedreigd hem vanmor gen te „executeren" indien hun eisen niet zouden worden inge willigd. Hij was redelijk goed behandeld. INSTANBOF.L (AP) Ruim 80.000 Turkse militairen en poli tieagenten hebben Instanbocl af gezocht naar linkse guerrilla strijders. De stad was vijftien uur lang vol ledig van de buitenwereld afge sloten. Dc drie milijoen inwo ners was voor de duur van de operatie „Tornado een" een gaansverbod opgelegd, dat ook voor alle buitenlanders gold. De leiders van de actie hebben meegedeeld dat enige arresta ties zijn verricht en dat een aantal wapens is buitgemaakt. Herdenking febrnarislaking m Am AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam wor-lt op 2*> februari werr de februaristaking 1941 her-lach: me', un défilé langs het monument de dokwerker op het J. D. Meijerplein. De her denking begint om vijf uur 's middags met een kranslegging door het gemeentebestuur. (Van onze correspondent) Brussel Groot-Brlttannlë, Ier land, Noorwegen en Denemar ken hebben zaterdag in het Eg- montpalels in Brussel het ver drag ondertekend voor de toe treding tot de EEG. De onderte kening was een uitgebreide mul tilaterale operatie. Eerst dc zes lidstaten in alfabetische volgor de en toen de kandidaat landen. Elk der drie vertegenwoordigers van ieder land moest minstens tweemaal tekenen. Op de ondertekeningsceremonie zei de Britse premier dat de volgende fasen in de opbouw van Europa helder denken zul len vereisen. Het zal nodig zijn om te erkennen dat een ieder binnen de gemeenschap trots verbonden zal blijven met zijn nationale identiteit. De Noorse premier verwees naar de achterdocht die in zijn land vooral in de visserijsector tegen de EEG bestaat: „Het zal vrij zinloos zijn om In Brussel oplossingen te vinden voor onze gemeenschappelijke problemen, als we onze volkeren er niet van kunnen overtuigen dat onze gemeenschappelijke objoctleven ook de hunne zijn en dat dc op lossingen die zijn bereikt rede lijk en billijk zijn". De Deense premier Krag wees op dc noodzank van een herverde ling der rijkdom en dc nood zaak van regelingen met de an dere Evalanden die ook deel hebben gehad in de Europese samenwerking sinds de oorlog. Het verdrag wordt op 1 januurl 1973 vun kracht. Als een van de kandidaatlanden cr niet lil slaagt op tijd te ratificeren dai zal het verdrag toch gelden voor landen die wel getekend hebben. Oud-minister overleden TII.B'.RG (ANP) Op 72 jarigl leeftijd is zaterdagmorgen ia Golrle overleden mr. M. P. L S'cenberghe, oud-minister val economische zaken in de kabr netton-Colijn en -De Geer, resp in de jaren 1934-1935 en 1937- 1942.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5