Sport ook voor invalide mens n levensbelang Financiering '1 Ridderhof in impasse Mevr. Hulsbergen ziet zich genoopt werk te beëindigen Villa Stolker werd begraven Bouwbeleid inbedden in totaal beleid giro 34 36 OO «AANDAG 24 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Hazerswoude Hoewel men dat aan het exterieur niet ziet, heeft de brand, die zaterdag woedde in het melkontvangstation van Nestlé aan de Hazerswoudse Rijndijk, grote schade veroorzaakt. Het ont vangstation, ter plaatse bekend als „Hollandia", zal, mede door de waterschade aan de machines, wellicht pas dinsdag weer dienst doen. De Hazerswoudse brandweer onder leiding van de heer VV. R. Soe- ters, moest zaterdag vanaf 12.05 uur het vuur bestrijden in het dak van het gebouw onder het toeziend oog van burgemeester J. ten Heuvelhof. Een onderzoek naar de oorzaak van de brand heeft nog Raadsagenda Nieuwveen Nieuwveen Morgenavond zullen tijdens de openbare raadsverga dering de volgende agendapun ten ter tafel worden gebracht: - vaststelling gemeentebegroting en begroting woningbedrijf 1972 voorlopige vaststelling woning bedrijf 1970. - aanwijzing leden en plaatsver vangende leden voor het Inter gemeentelijk overleg-orgaan noord-oostel i jk-zuid-hol 1 and. - voorstel tot vaststelling van de bezoldigingsverordening ge in eentepersoneel 197111 en tot wijziging rechtspositieregeling van laatstgenoemden. verzoek verkoop woningwetwo ning en garanderen lening bouw eigen woning. - vaststelling voorschotbesluiten onderwijsvergoedingen voor 1972. diverse subsidieverzoeken o.a. Nic. Boys 5.000 als tegemoetko ming bouwkosten nieuwe kleed gelegenheid en 4.500 ter dek king extra gemaakte kosten lichtinstallatie. - terwijl Nivoc volleybal ver zoekt om toekenning voorschot subsidie 250. Alphen De heer W. Krijgsman heeft van burgemeester Gallas de eremedaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau ontvangen omdat hij veertig jaar in dienst is van Boot Oliehandel NV. „Je bent een krijgsman geweest voor de zaak", zei directeur D. Boot. VOORHOUT Na zeven jaar de Vrouwenbeweging als voorzitster te hebben ge leid heeft mevr. Marijt af scheid genomen. In haar plaats werd mevr. Van Leeu wen gekozen. Het bestuur werd verder aangevuld met mevr. Van der Werf. Men besloot de contributie te ver hogen tot 1,25. Dat is o.a. nodig voor de viering van het 25-jarig bestaan. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Niettegenstaande het feit dat het stichtingsbestuur van het op te richten vrijetijdscentrum „De Ridderhof" met diverse te genslagen (voornamelijk van fi nanciële aard) te kampen heeft, zijn de bestuursleden niet bij de pakken neer gaan zitten. Onver moeid stelt men pogingen in het werk om de bouw van het cen trum zo spoedig mogelijk te realiseren. Zo verzond men één dezer dagen telegrammen naar de Minister raad, de Tweede Kamer der Staten-Generaa! en de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in Den Haag. De inhoud van deze telegrammen luidde als volgt: „Uit persberichten hebben wij vernomen dat de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf er bij de Ministerraad en de Tweede Ka mer det Staten-General op heeft aangedrongen werkgele genheid te scheppen, die ge schikt is voor vakopleiding. Wij melden ons aan voor 't verkrij gen van subsidie voor het dor ons op 26 februari 1971 bij de Minister van Cultuur, Rekreatie en Maatschappelijk Werk inge diende plan voor de bouw van een nieuw vrijetijdscentrum, an nex gymnastiekzaal, in de ge meente Koudekerk aan den Rijn." In een toelichting op de tekst van het telegram stelt het stichtings bestuur. dat - waar de belangen van verschillende instanties met eveneens verschillende doelstel lingen raakvlakken vertonen - alles in het werk moet worden gesteld om versnippering van activiteiten en gelden te voorko men. Door bundeling van krach ten kan dit culmineren in een oplossing van de volgende be langrijke zaken: a. Aan de vraag naar werkgele genheid van de Stichting Vakop leiding bouwbedrijf kan op bij zonder snelle maar vooral ook doelmatige wijze worden tege- er Is hoop lepra kan verdwijnen... bedreigt het leven van ontelbare kinderen maakt miljoenen slachtoffers, honderden vechten tegen melaatsheid. Ginds, ver van ons bed. de kluizenaar van laela ncrv-tv giro 34 36 OO stichting wereldlepradag nederland voor f 2,50 redt u een kind., voor f 11,-- geneest u een slachtoffer. giro 34 36 OO wereldlepradag, den haag postbus 3436, ringsbeleid. Daar men bij het voeren van een bouwbeleid niet vooral technische, maar econo mische problemen tegenkomt, hoort het bouwbeleid eigenlijk bij het departement van econo mische zaken thuis. Dit heeft de voorzitter van het Al gemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid, de heer S. J. van Eijkelenburg vanmiddag in Rotterdam gezegd bij de ope ning van de algemene vergade ring van het verbond. Hij wilde niet pleiten voor onmid dellijke opheffing van het de partement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat een hoordrol kan vervullen bij de zo gewenste integratie van het bouwbeleid in het totale rege ringsbeleid. Minister Udink zou op korte termijn een meerjaren plan moeten ontwerpen, voor zien van een stevige financiële basis, van alle bouwwerken, die de overheid uitgeeft. De minis ter zou in een ernstige situatie als thans moeten zorgen, dat de bouwproduktie op peil blijft en dat de bouw niet naar „sociale zaken" hoeft, geen aanvullende werken, maar echte bouwwer ken. moetgekomen. Mede omdat de bouwgrond voor een centrum beschikbaar is, behoeft het tijd stip van aanvang van de bouw niet onnodig lang te worden op gehouden door kostbaar tijdver lies, dat als regel aan grondver werving inherent is. Bovendien vormen de vele aspecten aan de bouw van een dorpscentrum met sportaccommodatie een voor de verwezenlijking van de doelstellingen van de stichting vakopleiding bouwbedrijf uiter mate interessant object. b. Versnippering van overheids gelden wordt op deze wijze voorkomen. Een nuttige beste ding van gelden in het aangebo den object is hiermee gewaar borgd. c. Tenslotte pleit voor de onderha vige bundeling van activiteiten en dat is uiteraard voor het stichtingsbestuur en voor onze dorpsgemeenschap van onschat bare betekenis - dat een spoedi ge start van de bouw van het centrum kan worden bewerk stelligd. Tot zover het stich tingsbestuur. Inmiddels zal ook de Gemeente raad zich in z'n vergaderirg van dinsdagavond a.s. weer bui gen over de financiering vai „De Ridderhof," nu Gedeputeer de Staten hun goedkeuring heb ben onthouden aan de raadsbe sluiten tot verlening van subsidie en garandering van een door de stichting te sluiten geld lening. Voornamelijk wegens het verstrijken van de wettelij ke termijn van 5 maanden, waarbinnen omtrent een ter goedkeuring ingezonden besluit moet worden beslist, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland an deze raadsbesluiten goedkeuring onthouden. Aange zien het verstrijken van een ter mijn geen grond kan vormen tot onthouding van goedkeuring, zijn door G.S. andere motieven aangevoerd, welke het besluit volgens B. en W. evenwel niet volledig dragen. B. en W. zijn echter van mening dat aan nieuwe ter zake te nemen raadsbesluiten goedkeuring kan worden verleend, mits meer ze kerheid bestaat omtrent het tijdstip waarop rijkssubsidie zal worden verleend. Het college nodigt de raad dan ook uit eer dergenoemde besluiten opnieuw nemen. Het betreft dus de garandering van een geldlening ten bedrage van een half mil joen gulden en de verlening van een gemeentelijke subsidie van ruim 74.000. De commissie al gemene zaken heeft zich reeds positief uitgesproken. BOSKOOP De christelijke jeugd heeft gisteren een ei gen home in gebruik geno men. Zij gebruiken het bal kon van het hervormd ver enigingsgebouw als zodanig. De gehele nieuwe toestand heeft 2482 gekost. SASSENHEIM De politie van Sassenheim rukte gister middag uit voor assistentie aan een reiger. Het dier had men ter hoogte van Sikkens in de middenberm zien lig gen. De hulpverlening resul teerde erin, dat het dier snel uit zijn lijden geholpen werd door een dierenarts nadat hij - geconstateerd had, dat de vogel een poot had gebroken en verlamd was. Laatste optreden Beatrix SASSENHEIM Zaterdag werd in het KSA-gebouw de laatste uitvoering gegeven door de Kin- deroperet te vereniging „Bea trix", waarmee 'n stuk cultureel jeugdwerk, dat onder bezielende leiding stond van mevrouw Hulsbergen-Hessen tot de verle den tijd behoort. Gedurende 16 jaar werd ruim 30 maal In Sas senheim een uitvoering ge bracht, met daarnaast in ande re plaatsen vele gastvoorstellin- gen. Behalve leiding geven, ontwierp en maakte mevrouw Hulsbergen dê vele costuums voor de uit voeringen zelf. Costuums voor het merendeel uit de baroktijd, die een lust waren voor het oog en in belangrijke mate bijdroe gen tot het welslagen van de uitvoeringen. Voordat het pro gramma werd uitgevoerd zei mevrouw Hulsbergen waarom het niet meer mogelijk was om het werk voort te zetten. Hier voor noemde zij verschillende oorzaken. Een daarvan was wel het onvoldoende tijd beschik baar hebben van de jeugd om te komen tot een goede uitvoe ring die veel tijd en voorberei ding vereist. „De één heeft dit, de ander dat, voetbal etc. etc". Verder de t.v. die ze funest voor het verenigingsleven noem de, dat alles was het toch wel waard geweest. Zonder de steun van haar man had ze het alles niet kunnen doen. Ze dankte voor de sympathie die ze gedu rende 16 jaar had ondervonden. Vervolgens was het woord, of lie ver de daad, aan de jeugd (cir ca 40 jongens en meisjes) die op vlotte wijze het stuk „het Rozenprinsesje" van Stien de Bruin brachten. Nog éénmaal werden de elfjes, pages, prin sesjes en wat nog meer hoort bij sprookjes, tot leven ge bracht. De zang werd op de piano bege leid door mevrouw Zwlkker uit Heemstede. Aan het eind van de uitvoering waren er bloemen en attenties voor mevrouw Huls bergen („tante Alle") en haar echtgenoot (ome Sjef), terwijl er voor de jeugd een welver diende tractatie was. Onder de belangstellenden waren o.a. bur gemeester en mevrouw van Knobelsdorff. BOSKOOP Boskoop werd zater dag geconfronteerd met een merkwaardige gebeurtenis. Vanaf het sociale centrum aan de Zijde vertrok een begrafenis stoet. Op een baar was met lat ten een kist geïmproviseerd waarin op een plaatje hard board een dakpan en twee ste nen lagen. Daaroverheen hing een origineel lijkkleed. Vier Jongelui in het zwart gekleed compleet met hoge hoed, droegen de baar. Een hunner had zelfs een voor oorlogse doodbiddersjas aan. Voortschrijdend op de maat van het vakkundig rouwdrum-werk van een tamboer ging de stoet over de hefbrug. Er liepen on geveer 26 mensen mee in de droeve stoet. Al deed deze be grafenis wat carnavalesk aan, het was de jongelui toch wel ernst. Zij gingen zij het sym bolisch „Villa Stolker" ter aarde bestellen. Zij hadden al ongeveer zes maan den getracht dit zeer oude huis in bruikleen te krijgen voor hun aktiviteiten, maar de eigenaar, het r.k.-kerkbestuur, weigerde te elfder ure medewerking te verlenen. Het huis is namelijk te slecht om nog dienst te doen voor wat dan ook. In, wat eens de voortuin van „Vil la Stolker" was, werden dak pannen, stenen, en een keurige tekening van de gedachte ver bouwing, in de grond gestopt. Een groep van ongeveer 16 jon geren heeft verleden jaar een dienstverlenend centrum opge richt wat bijzonder goed func tioneert. De groep „Open Uw Huis" wil beslist een eigen be huizing want ze wil niet betut teld worden, aldus woordvoer der Sjaak Vcrbeij. Ze hebben gezamenlijk vijftienhonderd gul den gespaard en zoeken nu met nog meer energie naar een oud pandje dot ze kunnen opknap pen voor hun doel. EIDEN Er zijn nog mensen, die in de invalidensport zoiets zien als een ..zoethoudertje" of „een aardige bezigheid voor mensen, die toch al zoveel mis sen". Dat zijn dan pijnlijke mis verstanden, een enorme onder schatting bovendien van de prestaties, die tegenwoordig na tionaal en internationaal worden geleverd door de leden van de Nederlandse Invaliden Sport bond. ^ortbeoefening is voor invaliden wellicht nog noodzakelijker als voor validte mensen. Zowel in geestelijk als lichamelijk op zicht. Om bij dat geestelijke te beginnen: Het is nog altijd zo. dat de invalide mens tot bepaal de zelfoverwinningen moet ko men om zich niet in een geïso leerde positie terug te trekken om ongewilde belangstelling langs de kouwe kleren te laten afgaan. Het is nog altijd zo. dat invaliden zich de rol van een beklagenswaardig wezen laten opdringen, een situatie waarin het nog moeilijker is te leven ®et een handicap. De georganiseerde beoefening van sport en spel is een prachtig middel gebleken om uit het iso lement te komen, dat op de eer ste plaats, maar de sportbeoefe ning door invalide mensen heeft ook overduidelijk haar waarde in lichamelijk opzicht bewezen. Zo goed als een mens zonder ge breken of afwijkingen erop be ducht moet zijn, dat zijn li chaamsfuncties optimaal blijven (door er het nodige voor te doen of te laten) zo noodzakelijk is het voor de valide mens dat hij de mgelijkheden, die hij nog heeft, zo goed mogelijk houdt of verbetert. Een van de nare bijverschijnselen van de invaliditeit is. dat een invalide mens sneller slijt of de kans loopt sneller te verouderen dan de valide mens. Mensen zonder gebreken of gestoorde functies kunnen namelijk hun hele lichaam ..inzetten" voor het leveren van een fysieke prestatie, terwij! de gehandicap te voor eenzelfde prestatie een extra beroep moet doen Op de goede spieren en gewrichten van zijn lichaam. Het goede been van iemand, die een han dicap aan een been heeft, moet bijvoorbeeld bijna een dubbel leven leiden (wat natuurlijk ook meer slijtage betekent) in ver houding tot een volkomen ge zond mens. Bovendien is onze maatschappij een maatschappij van validen: invaliden kunnen er weliswaar hun plaatsje in krijgen, maar dan dienen zij wel vergelijkbare prestaties te leveren, worden zij ook op 65-Ja- rige leeftijd gepensioneerd en krijgen zij geen langere vakan ties. Een hele serie argumenten, die ervoor pleiten, dat de invalide mens er keihard voor vecht, dat hij in conditie blijft en zijn overgebleven mogelijkheden ac tiveert. Dat kan vooral gebeu ren door middel van de spori. die bovendien een prachtig m<d- d?l is voor het opvoeren van de wilskracht, voor het afreageren van spanningen en voor het bie den van tegenwicht bij geestelij ke beslommeringen en zorgen. Bij ,.De Sleutels" kan men te recht voor het bedrijven van de Zit-volleybal is een enorm druk bedreven tak van sport binnen de NIS. Hel spelpeil staat ook op een hoog niveau volgende takken van sport: zit- volleybal. paardrijden, zwem men en tafeltennis. Met uitzon dering van het paardrijden, dat geschiedt onder auspiciën van de Stichting Paardrijden Gehan dicapten Leiden en omstreken, worde nde overige sporten beoe fend onder leiding van de Leid- se politiesportinstructcur Joop Westbroek, die door zijn jaren lange werk en ervaring met ge handicapte sportmensen enkele keren door de NIS met Neder- lanse ploegen als bondscoach is uitgezonden naar Paralymp- 'ie Spelen. Olympische Spelen voor gehandicapten, die in u r- schillende takken spo.t n be paalde catego- ;:n of 11. en worden ingedc ld naar gelang de graad van invaliditeit of J van de nanJicap. Voor in lichtingen, alsmede voor dona ties. kan men zich wenden tot h- secretariaat van „De Sleutels". Laan van Oud Poelgeest 42 in Oegstgeest, tel. 53998. Wat u ook moet weten HOOGMADE In huize Van der Ploeg wordt vrijdag a.s. om 8 uur de kaartwedstrijd ten bate van de bejaarden- kas gehouden. Hoogmade-De uitslag van de kaartwed strijd ten bate van de be- jaardenkas is als volgt: 1. C. Waasdorp, 2. Jac. Blom en 3. J. Verdel. HOOGMADE Morgenavond vergadert in Huize van der Ploeg om 8 uur de Begrafe nisvereniging „St. Barbara", met als belangrijkste agen dapunt: wijziging provisie incasso van vijf naar tien procent. bestuursverkiezing en benoeming lid financiële commissie. LEIDEN - De Leidse afdeling van het Medisch Comité Ne- uerland Vietnam organiseert op woensdag 26 januari een uiioimatieavond in het Hoog landse Huis. ALPHc.fi In de Polsstraat is dit weekeinde f 50,- aan arana ontvreemd. Uit een openoare teleiooncel op het oouueiiiegenpiunisoen wordt een onbeKead hoog bedrag vermist. Het stationskantoor mist een doosje met ec houd van f. 25,-. AARLANDERVEEN Aarlanderveense IJsclub heeft de bestuursleden Mul der, Van Dolder en Vliet herkozen. De nieuwe voorzitter werd de heer Koe nekoop. R1JPWETERING In het dorpshuis zal morgenavond door B en W van Alkemade een uiteenzetting gegeven worden over het ontwerpbe- stemmingsplan "Rijpwete- ring", dat spoedig na deze avond en zenodig gewijzigd officieel ter visie zal worden gelegd. Het ontwerpplan dat hoofdzakelijk betrekking heeft op de bebouwde kom. ligt morgen vanaf 18.00 uur in het dorpshuis ter inzage. Aanvang 20.00 uur. HAZERSWOUDE - Burge meester en wethouders van Hazerswoude adviseren de gemeenteraad de volgende Hazerswoudse vertegenwoor diging tc kiezen voor het in tergemeentelijk overlegor gaan Noordoostelijk Zuid- Holland: burgemeester J. ten Heuvelhof, wethouder L. Verweij en raadslid J. M. Wesselingh; als plaatsvervan gende leden wordt de volgen de aanbeveling gedaan: de raadsleden J. D. de Wit, K. H. Dekker en P. Oostcrhoff. HAZERSWOUDE Tijdens de Haagse kampioenschappen voor senioren hebben Beu van Wijk en R1a Kerkvliet, van de Hazerswoudse tafel tennisvereniging Avanti, de dubbelspel titel voor zich op geëist bij de derdeklassers. Ria Kerkvliet werd bij hot enkelspelentoernool tweede. De zeskamp voor derde klaa sespeelsters werd gewonnen door Bea van Wijk. HAZERSWOUDE Het huwe lijksgoederen- en erfrecht worden door Waddinxveens notaris In 't Hol aangesne den tijdens de vergadering van de plaatselijke afdeling van de Nederlundse Bond van Plattelandsvrouwen. De bijeenkomst heeft dinsdag avond 25 januari, om ucht uur. plaats in het Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw. HAZERSWOUDE - Vrijdag avond 28 januari, om acht uur, organiseert de voetbal vereniging St. Bernardus in de kantine de eerste bingo- avond van het nieuwe jaar. Koudekerk aan den Rijn De zwem en poloclub „Koude kerk is momenteel druk be zig met het afwerken van de clubkampioenschappen. Deze zwemwedstrijden vinden plaats in het overdekte in structiebod „De Dolfijn" in Hnzerswoude-Rijndljk. Woensdag j.l. werd de eerste helft van het programma af gewerkt, woensdagavond 26 januari a.s. worden de reste rende nummers verzwom- men, te beginnen om 18.30 uur, wnnrnn do clubkampioe nen van de diverse zwem- nummers bekend zullen zijn. Het bad is tijdens de wed strijden ook voor belangstel lenden toegankelijk. HAZERSWOUDE - De Ha zerswoudse damvereniging Samen Sterk heeft de dnm- tweekamp met buurman Bos koop met groot verschil ge wonnen. Nadat de Hazers- wouders al eerder de Bosko pers mot 17—5 hadden ver slagen, volgde nu een 208 zege in de return, De wissel- beker die ook vorig jaar al werd gewonnen door Samen Sterk, bleef derhalve In de prüzenkast van 't clublokaal van de Hazerswoudse club. HAZERSWOUDE De Vre- deswerkgroep Hazerswoude en de Stichting Buitenlandse Werknemers „Rijn en L organiseren morgenavond een bijeenkomst in het Mi- chelsbuis, die in het teken van het vraagstuk van de buitenlandse werknemer st.Kin; annvang 20.00 uur. Op woensdag 2 februari, op het- d ip en in dezelfde lok.-ifiteit, krijgt deze bijeen- komst een vervolg. Een fo rum, bestaande uit verschll- le n<di-'.Vundigen onder wie enkele buitenlandse werkne mers, zal een aanial vragen over de actuele proble matiek van het verblijf van de buitenlandse werknemers in onze samenleving behan delen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3