Paula van Alphen Heinz Rühmann als aapjeskoetsier Werkklimaat in Hilversum in gevaar recruteert haar 1 Schellehellen uit 130 zangkinderen Mi Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 24 JANUARI 1972 Zangles bij Paula van Alphen thuis Paula van Alphen dirigeert de jonge schare vanachter de piano. In de zitkamer waaruit de stoelen even wegge zet zijn, zingen ruim 30 kinderen met overga ve een liedje over „Inspraak": een tekst van deze tijd en zó in hun wereld geprojecteerd dat ze beleven wat ze zingen. Oaula van AJ- phen met 22 jaar ervaring als leidster van haar radiokoor de Schel lebellen, dat ook me nige tv-uitzending omlijst weet dat haar kinderen echt blij moeten zijn om zo te kun nen zingen. Dan komen de vlotte bewegingen vanzelf. Aan een „stenen beeld" een staan de uitdrukking in het huis van de koordirigen- te is geen pret te beleven. Telkens weer staat ze verstomd over de natuurlijke reacties tijdens een optreden van de kinderen. Zij geeft tevoren slechts enkele simpele aanwij zingen uit angst anders te bestudeerde geba ren te krijgen. Ze „bedrijft" nooit echte peda gogie: zingen doet ieder kind graag en er zijn dan ook nimmer afleidende praatjesmakers recht te zetten. Bij uitzondering schiet ze uit haar slof of haar koor uit de band. Dat laatste doen de kinderen bijvoorbeeld om zich eens even uit te leven na een tv-uitzending waarbij het muisstil toeging! Op de 130 kinderen (veelal van 6 tot 12 jaar) zijn zo'n 30 jongens. Jongens zijn nogal gauw gegeneerd om „die gekke meidenliedjes" te zingen. Om haar leuke stel ménnen te plezie ren, doet onze gastvrouw veel moeite liedjes uit te zoeken die óók jongens interesseren. „Kostelijk zijn vooral de teksten en de muziek van Hans Peters, die evenals bijvoorbeeld Henman Broekhuyzen precies aanvoelt wat kinderen graag zingen". Omdat ze geen tijd heeft de teksten met de kin deren in te studeren, moeten de koorleden kunnen lezen. Wonderbaarlijk zo vlot als de gestencilde teksten „erin gehamerd zitten". Natuurlijk moet Paula van Alphen nog veel bijschaven wat zuiverheid, uitspraak en ver staanbaarheid betreft, maar zij wil er beslist voor waken dat bijvoorbeeld de uitspraak „óverbeschaafd" wordt; dat vindt zij onna tuurlijk en onuitstaanbaar. De kinderen krijgen in feite een flink stuk zang-opleiding en doen in enkele jaren bij de ervaren zangpedagoge veel routine op. Na de lagere school is het tijd afscheid te ne men van Paula van Alphens koor. Toch heeft zij naast haar 3 naar leeftijd ingedeelde afde lingen, met 30 tot 40 kinderen per groep, nog een aantal oudere koorleden bijeengehouden. Bovendien heeft ze een reservelijst met na men van kinderen die na de 6e klas wel offi cieel afscheid namen, maar te kennen gaven graag te blijven zingen. Op hen doet ze af en toe een beroep om bij speciale gelegenheden in te springen. Omdat Paula met kinderen-van-aJle-leeftijden werkt, kan ze voor elk programma met een aangepaste groep verschijnen. Een enkele keer neemt ze haar voltallige kinderschaar mee. Maar voor het zingen van een paar re gels op een grammofoonplaat kan ze soms met 10 koorleden volstaan. Ze zorgt ervoor dat ieder kind op z'n tijd aan een of ander evenement mag meedoen. Met haar koor worden ook speciaal op scholen gerichte grammofoonplaten gemaakt. „Iedere school kan zich daarop abonneren", vertelt de vlot pratende Paula van Alphen. „Elke maand komt er zo'n plaat uit met meestal één liedje voor de hoogste en één liedje voor de laagste l.o.- en kleuterklassen. Een aantal van mijn koorleden zingt zo'n nieuw liedje met het begeleidend ensemble van bijvoor beeld Harry Bannink of Ru van Veen. Daarna volgt de muziek nog een keer apart zodat de klas kan meezingen. Deze wijze van werken is heel stimulerend. De klassen krijgen een aantrekkelijk repertoire met deze speciaal voor scholen gecomponeerde liedjes. Voor het voortgezet onderwijs zingen mijn oudste kin deren ook Franse, Engelse en af en toe Duit se teksten. Het blijkt dat die grammofoonpla- ten-in-vreemde-talen eveneens gebruikt wor den voor de uitspraak tijdens de taallessen" Zelfs tussen de middag wordt er naar hartelust in de Soestdijkse woning gezongen. Vele koor leden die in of dichtbij Soestdijk wonen eten hun brood bij Paula van Alphen op. Zo doende blijft er 's middags na schooltijd vol doende gelegenheid over om hun huiswerk te maken, te gaan voetballen of enige andere liefhebberij te beoefenen. Vanzelfsprekend zijn er ook na half vier nog re petities, want er is altijd veel werk néést de gewone wekelijkse zanguurtjes. Denk alleen maar aan het veertiendaagse radio-optreden in „Van 12 tot 2", waarbij het koor 2 nieuwe liedjes zingt, en de nogal eens voorkomende tv-programma's waarbij kinderstemmen nodig zijn. Paula van Alphen komt dan zelf nooit voor de camera; dat vindt zij storend werken en zij voelt trouwens de camera als een „spiedend oog". De mensen willen vooral de kinderen zien en niet een hevig gebarende dd- rigente. Ted de Braak karakteriseerde haar manier-van-<iirigeren met: „Die vrouw stéót niet te dirigeren, die wandelt. Als zij zichzelf kan zijn, wil mevrouw Van Al phen wel op het beeldscherm verschijnen. Dat gebeurt bijvoorbeeld dit seizoen voor de 12e achtereenvolgende maal als jurylid bij de zangwedstrijden waaraan in totaal maar liefst 500 scholen meedoen. Schellebellen Binnen de kortst mogelijke tijd zit de bezoeker met een stapel platen op schoot: de schoolpro- dukties zijn reeds 4 jaar gaande en daarnaast werden verscheidene grammofoonplaten voor de normale verkoop gemaakt. Een runner daaronder is de plaat van Conny Vink met Paula's Schellebellen. „Ik heb nooit naar een naam voor mijn koor gezocht", verklaart Paula van Alphen, die voor de plaat met Toon Hermans „Kolderlied jes" een Edison ontving. Naast dat beeldje prijkt haar ridderorde. „Een tiental van mijn kinderen zingt voor en na de radio-kleuterver tellingen van Lea Smulders een klein liedje. Het eerste verhaaltje waarbij we zongen, ging over schaapje Schellebel. Al gauw zei ik: jon gens, de Schellebellen moeten dan-en-dan ko men. Die naam is blijven hangen." Bijna 18 jaar verzorgde onze muzikale gast vrouw wekelijks het radio-kleuterkwartier „Wie komt er in mijn hokje?", waarin zij haar vertellinkje baseerde op een door haar gemaakt liedje dat een groepje van haar jong ste koorleden zong. Na schooltijd gingen ze per bus voor de opname naar de studio. Paula van Alphen is dan ook doorkneed in haar vak: als 18-jarige leidde zij in haar geboorte stad Schiedam reeds een koortje, waarmee zé kinderoperettes instudeerde. Achteraf bezien is zij haar ouders dankbaar voor de op haar uitgeoefende druk eerst de lager-onderwijs-ak- te te halen vóór ze aan haar pianostudie aan het Haagse conservatorium begon. Daarna volgde zij de raad van haar pianoleraar op om in directie en dan vooral met kinderen door te gaan. Bij veel koren ook van vol wassenen leerde zij voornamelijk in de praktijk het koorrepetitorschap. Paula van Alphen heeft na haar verhuizing naar Soestdijk enige tijd voor de klas ge staan. Toen ontmoette ze een bekende mede werkster van de radio die haar overhaalde een proefopname met een kinderkoor te ma ken. Sedertdien heeft ze nergens anders meer tijd voor dan voor het zingen van haar kin derkoor en wat er allemaal aan vastzit om steeds weer met verantwoorde vaak dicht beluisterde programma's en verzorgde pla ten voor Öe dag te komen! TELEVISIE HEDEN NEDERLAND NOS 18.45 18.55 KRO 19.05 19.10 uur: Lippy de Leeuw uur: Pebbles en Bamm- Bamm uur: Op blote voeten in het park uur: Journaal uur: Een Belg bekijkt Holland uur: Heinz Rühmann uur: Journaal uur: Spaanse les NEDERLAND II NOS 18.45 uur: 18.55 uur: AVRO 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 21.10 uur: 21.45 uur: 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: kleur Toppop Wie van de drie? (quiz) Journaal Peyton Place Liesbeth List Televizier-magazine Hoogoven schaak toernooi Journaal Teleac MORGEN NEDERLAND NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.50 uur: 22.05 uur: 22.45 uur: 22.50 uur: 22.55 uur: 22.58 uur: Schooltelevisie De Fabeltjeskrant Journaal Dier en vriend Little women Journaal Mijn idee Met liedjes 't land in Hier en nu Dagsluiting Journaal Schooltelevisie Teleac NEDERLAND II NOS 18.45 uur 18.55 uur: VARA 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.50 uur: 21.15 uur: 22.30 uur: 23.00 uur: 23.05 uur: 23.10 uur: kleur De zwarte tulp Tik Tak Tor (quiz) Journaal Mijn tante Victoria Achter het nieuws Tehuis Kunst is beweging Journaal Den Haag vandaag Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I IWK Scène uit de show van Liesbeth List. hier in een uitheems tafereel HILVERSUM „De werkge legenheid en het werkkli maat bij de omroep zijn in gevaar gebracht door de uit breiding van het aantal zend gemachtigden en het achter wege blijven van een uitbrei ding van de totale zendtijd". Dit schrijft de personeelsraad voor de omroep in een brief aan minister Engels van CRM. De raad waarin vertegenwoordigd zijn de groepsraden van AVRO, KRO. 1KOR, NOS, TROS, VARA. VPRO en Wereldom roep. de voorlopige onderne mingsraad der NCRV en Te leac, de Ned. Schoolradio, 't Convent van Kerken en STER spreekt in deze brief zijn ernstige bezorgd heid uit over de konsekwen- ties voor het personeel van de huidige toepassing van de omroepwet. Gevreesd wordt, dat de ver snippering van de zendtijd en de voortdurende verschuivin gen binnen de gegeven zend tijd tot inperking of schrap ping van programma's zullen leiden en dcarmee tot ver schraling van het totale pro grammapakket", aldus de personeelsraad voor de om roep. In de brief stelt de raad ver der dat het voor de mede werkers vrijwel onmogelijk is om van de ene naar de andere omroep over te stap pen wegens de grote onder linge levensbeschouwelijke, politieke en maatschappelij ke verschillen. „Deze overwegingen brengen ons er toe, er bij u met klem op aan te dringen, niet tot een herverdeling van zend tijd over te gaan, wanneer die niet gepaard kan gaan met een passende uitbreiding van de totale zendtijd. Wij zijn ons ervan bewust, dat dit eventueel zou inhouden een zekere matiging in de naleving van de beginselen van de omroepwet", aldus de personeelsraad. De gezamenlijke vakorganisa ties hebben in een brief aan de minister van CRM adhe sie betuigd aan het schrijven van de personeelsraad. De vakorganisaties zijn tevens van oordeel, dal een zee snelle verhoging van de om roepbijdragen en een jaar lijkse trendmatige aanpas sing verbetering kunnen bren gen in de zeer slechte finan ciële positie van de omroep. De zendtijduitbreiding voor de AVRO en de TROS. d. ver wachting, dat de Evangeli sche Omroep binnenkort c- omroep zal worden en de te verwachten toelating van een aantal adspirant-omroepen maken volgens de brief van de vakorganisaties de span ningen voor de omroepmede werkers en voor wat hun toekomstige werkgelegenheid betreft en voor wat betreft de producties, die zij tot stand behoren te brengen, zo groot dat van een onhoudba re situatie moet worden ge sproken. De vakorganisaties hebben de minister dan ook om een gesprek over deze materie gevraagd, samen met vertegenwoordigers van de personeelsraad. Heinz Rühmann die op 7 maart zeventig hoopt te worden speelt In „De IJzeren Gustaaf" weer een van die rollen die hij zo graag speelde: De oudere man op de grens van twee tij den en twee mentaliteiten. Hij is de oude aapjeskoetsier die maar niet voor de auto opzij wil. Z'n koppigheid veroorzaakt nogal wat ongemak en er is maar één die in hem gelooft. De journalist Mahrenholz die hem er toe beweegt een koets- reis van Berlijn naar Parijs te ondernemen. Regisseur Georg Hurdalek deed in 1958 z'n best zijn steentje aan de film bij te dragen, maar hij moet het afleggen tegen Rüh mann, die er een typische solo- rol van maakt. De kikkers in de keel van ontroering blijven dan ook niet uit in dit historische gegeven, waarvan de omwente- ling tijdens de tocht naar Parijs het meest vermakelijke deel is: Uit een bars Berlijn vertrokken. I komt Gustaaf tegelijk met Char- I les Lindbergh in een juichend I Parijs aan. Ned. I 21.10 uur h Holland i Na het programma „Bomans over I Vlaanderen", dat vorige week maandag werd uitgezonden en i waarin schrijver Godfried Bo- mans aan de hand van gesprek ken met Vlamingen zich een beeld trachtte te vormen van Vlaanderen, zendt de KRO-tele- visie vanavond het programma „Een Belg bekijkt Holland" uit. Die Belg is de literair-criticus Paul de Wispelaere (43), bekend met ons land. o.a. door zijn kri tieken in een der Nederlandse kranten als opvolger van Gres- hof. Vandaar ook dat hij Hol land „bekijkt", terwijl Bomans Vlaanderen „ontdekte". In het programma „Een Belg bekijkt Holland" stelt De Wispelaere vanuit zijn kennis van ons land een aantal vragen aan Neder landers en in ons land al enige tijd wonende Vlamingen. Aan het AR-Kamerlid Schakel legt hij b.v. de vraag voor, hoe het mogelijk is dat een AR-man mi nisterpresident wordt in ons land. terwijl er toch twee veel grotere partijen zijn (de KVP en PvdA), die in de ogen van een Belg veel eerder In aanmer king zouden komen een minis ter-president te leveren. Over milieuvervuiling praat De Wis pelaere met de fractie-voorzit ter van de PvdA in de Tweede Kamer, J. den Uyl. over de si tuatie van de katholieke kerk met mgr. Bluyssen. Daarnaast heeft hij gesprekken met prof. Chorus uit Leiden, kritisch le raar Jan Wesseloo, met Joke Kool-Smit. leidster van de actie groep „Man-vrouw, maatschap pij", met schrijver Jan Wolkers met prof. Van Ussel, Jan Blok ker en met de echtgenote van de kritikus Pierre Dubois, een Vlaamse, die al jaren in ons land woont. Tenslotte praat Hij met Andrë Truyman, de regis seur van het programma over de omroepsituatie, die wel sterk afwijkt van de Belgische situa tie op dit punt. Paul de Wispe laere, op dit moment woonach tig in het plaatsje Damme bij Brugge, is afkomstig uit een ge zin met achttien kinderen en ka tholiek opgevoed. Van zijn hand verscheen kort geleden een soort dagboek „Paul tegen Paul". Ned. I 20.21 uur. Op blote voeten Een liefdadigheidsfeestje met een modeshow, waarbij tot grote hi lariteit van de aanwezigen ie mand tussen de ritssluiting raakt. Ned. I 19.30 uur Toppop De vaste kijkers van deze rubriek bepalen opnieuw zelf welke hits de hoogste scores halen. Ned. II 19.05 uur Wie van de drie Een panel van bekende persoon lijkheden gaat er weer eens voor zitten wie van de drie de echte is. Ned. II 19.30 uur. Pevton Place Jack Chandler is er met Rachel vandoor. Heel Peyton Place gaat op zoek. Intussen wordt Betty door Martin Peyton voor een dilemma geplaatst. Ned. II 20.21 uur Liesbeth-show Onder regie van Bob Rooijens en in een co-produktie WDR/A- VRO-tv komt vanavond een lskwartler. 19.05 (S) Kerkor gel concert: klassieke en moderne muziek. 19.35 STijd vrij vo< Ziek in vrije tijd: Koorzang i HUH22.30 Nieuws. 32.40 Den Haag vandaag 22.50 Het Koninkrijk in de waagschaal, lezing. 23.10 (S) Metropole-orkest. meisjes koor en solistenamusementsmu- ziiek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 3.00 Nieuws. het Gereformeerd Politiek Ve£ bond. 19.00 (S) Licht orkest met zang soliste. 19.25 De gesproken brief IKOR( 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 Viool plano: klassieke Honger van Nasja. h 2.30 (S Dichter bij de nieuwe liedjes, chansons of 32.55 Mededelingen Heinz Rühmann als IJzeren Gus- De Vlaming Paul de Wispelaere, taaf, de aapjeskoetsier, die reisje Berlijn-Parijs maakt. nieuwe Liesbeth List Show op het scherm. Liesbeth List en haar Westduise gaste Su Kra mer (25), die in de Duitse ver sie van de musical Hair schit terde, zingen dan liedjes van onder anderen Leonard Cohen, de Beatles, Donovan, Cees Noo- teboom en Serge Gainsbourg en uit de popopera „Jesus Christ Superstar". In het programma, waarin ook nog figuranten, die die vanavond op de tv als Belg zijn kijk op de Nederlander geeft. allerlei types uitbeelden optre den, hoort men Liesbeth List met volgende liedjes: Van dag tot dag, Schweinchen, Susanne, Mensen naar de maan, I don't know how to love him en Al wie in 't Groenewoud. Voorts Lies beth en Su in Dr. Jekyll und mr. Hyde en Everything is all- right en Su Kramer in Holy Mo ses en Save me. Ned. II 21.10 uur. Bij de benoeming destijds van mgr. Simonis tot bisschop van Rotterdam, heeft de KRO zich, met name ook in Brandpunt, de vingers gebrand door een eenzij- dig-kritische opstelling. Die fout werd niet herhaald In de bege leiding van het hieuws van za terdag, dat dr. J. M. Gijsen is benoemd tot bisschop van Roer mond. Dat die benoeming controversies oproept hoort bij het nieuws en werd dus, terecht, vermeld. Maar niet op de panische wijze van toen. Bovendien trof Char les Schwietert in zijn interview met de jonge bisschop de hoffe lijke toon die heel kritische vra gen toelaat zonder een zweem van vijandigheid te suggereren. Goed werk van Brandpunt derhal ve. Dit in een supersterke afle vering. Vooral ook door de me dewerking van Prins Claus, die sprak over ontwikkelingssamen werking. Merkwaardig daarbij: de prins leek wat gespannen tij dens het vooraf doorgenomen gesprek met Ad Langenbent, maar was volmaakt ontspannen in het spontaan beantwoorden van vragen uit het publiek. Brandpunt stelde voorts „sexcon- trole" van Olympische vrouwe lijke atleten terecht als onaan vaardbaar aan de kaak en sprak met super-atleet Ard Schenk. Die zagen we bovendien met zijn teamgenoten glorieuze uren lang in Davos doende, maar onze sport-collega's heb ben daar vele kolommen aan gewijd. Geen kost voor ons der halve. Wèl onze kost: het programma van gisteravond. De VARA bracht op „I" Koos Postema in een „Een groot uur: U", gewijd aan Ajax-trainer Stefan Kovacs. Dit met als alternatief op „II" Studio Sport en Zienswijze, het NOS-programma dat pakweg anderhalf percent van de kij kers vermag te boeien. Als we geen bedachtzaam mens waren, zouden we om zo'n su per-stupide voorbeeld van gemis aan coördinatie spinnijdig wor den. Elke terecht spinnijdige kijker mag wat ons betreft op staan en tegen de VARA van leer trekken. Niet tegen de NOS. De grootste van de kijkgemachtigden kan doen en laten wat ze wil im mers. Het rijn derhalve de door kijkersgunst gedragen omroepen die zich moeten aanpassen aan wal Grote Broer In pettto heelt. Die situatie is even vervelend als ondemocratisch, maar het is wel een situatie waar de omroe pen mee moeten leren leven. Vg. Nieuws. "iö.10 Radiojournaal. 23.20 Ik hoor. ik hoor wat u niet hoort, een causerie met grammofoonpla ten. 33.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m (Nederland») 13.00 Nieuws. 13.05 Uitzending voor de soldaten. 18.28 Paardesportberlch- len 13.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sportmacazine. IS.55 Taalwenken. 19 00 Nieuws en actualiteiten. Aa-nsl. Lichte muziek. 19.45 Politieke trtbu- Operettemuziek. 22.00 I. 22.20 .gazine. 33.00 Klassieke i De Zev, ziek. 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuv 7.02 Het levende de huisvrouw. 9.-10 Sc (S) De beste plaat v kop. (10.30-10.32 Nle' mïi.oo 55 Mededelingen. 12.00 twaalf lot twee: gevarlfi— 12.50 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden miss ding: 17.10 (S) Het Metropole-orkest muziek. 17 25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.33 (S) Actualiteiten HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastJek. 7.30 Dag r~" grammofoon: Kaatje: Nieuv tages i Radiojournaal 8.00 IHL Jm),oo s Coiiceriën voor tokkeilnstrumervten (gr.) 9.35 Waterstanden, 9.40 (S) Fluit en piano: moderne muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair vorzookpla. tenprogrammu. (Om 11.00 Nieuws), 11.30 (S) Festival van Vlaanderen toderne gewijde muziek. 11.55 mi—- NOS: 12. CU Beursberichten 'NOS: 12.00 Blik op de wereld: programma over ontwik* ting: Uitz 12 40 <S - 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.25 Toerismeeen pro gramma met toeristische Informatie uit binnen- en buitenland: 13.50 (S) Orkest van de O.R.T.F. 14.25 Spie gel van Duitslfutd. EO: 14.56 Ruim- ie: radiomagazine met gewijde mu ziek, lezing en een korte verden king. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: lichte muziek, reportages, tmervl en commentaren en berichten, telefonische reactie*. (Om 1 Nieuws) 17.55 Mededelingen. HILVERSUM in NCRV: 7 00 Nieuws. 7 02 Zing. zing, zing!lichte vokole muziek. 19.04 Nieuws) NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 Jal Corduwener Show met o.a. Europert Popparloment 10.00 Nieuws 10.1 Eddv Becker Show. 11.0( 11.03 De Vincent van Enge len 12.03 The Joe Blow Show; Nieuws 13.03 De Felix Meurdert Show. NOS: 14 00 Nieuws. 14 02 Dl delderen Show. 15.03 Dj w. I6.0I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2