^dócSywumt Episcopaat rekent op toewijding mgr. Gij sen Haven-CAO met 2 procent verbetering Onzin Onzekerheid 70 employé's maatschappelijk instituut Toestand Cairo gespannen Kapittel Roermond roept op tot openheid Ard almachtig op Europees schaatstoernooi Diefstal van pistolen op Ypenburg Krakers krijgen woning 63e jaargang, no. 18.601 MAANDAG 24 JANUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Een Belg bekijkt Holland; 21.10 uur Heinz Rüh- mann, acteur. Ned. II: 19.05 uur Toppop; 21.00 u. Liesbeth List. In Televizier magazine vanavond een reportage over de reacties in Israël op de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Voorts de defensiebegroting. ENKELE BUIEN Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind. Maxi mumtemperaturen omstreeks 4 graden. ROERMOND (KNP) De benoeming van dr. J. M. Gijsen (39) tot opvolger van mgr. P. A. Moors op de bisschoppelijke zetel van Roermand, die zater dag werd bekend gemaakt, heeft mede als gevolg van het feit, dat de benoeming is geschied buiten de voor dracht van het kapittel om, gemengde reacties opgele verd. De voordracht van het kapittel was gebaseerd op een meningspeiling in het diocees, die een man van het midden opleverde. [n een kort communiqué zeg gen de Nederlandse bis schoppen erop te rekenen in dr. Gijsen een toegewij de collega te zullen vinden. „Voordat de paus zijn be slissing heeft genomen", aldus het communiqué, „heeft in de afgelopen tijd overleg plaats gehad tus sen de H. Stoel en het Ne derlands episcopaat over een aantal aspectén, die met de benoeming van een nieuwe bisschop van Roer mond verband houden". fet kathedraal kapittel van Roer mond zegt in een langere ver klaring het te betreuren, „dat aan een zo zorgvuldig voorbe reid advies in onze tijd van groeiende openheid en overleg is voorbijgegaan". Het kapittel spreekt desondanks het vertrou wen uit. dat de nieuw benoemde bisschop nauw zal willen over- BIJ R.S.V. KANS OP STAKINGEN Rotterdam (ANP) Het Rijn- Schelde-Verolme-concem in het Waterweggebied kan stakingsac ties verwachten van de leden van de industriebond NVV, als de concerndirectie niet ingaat op de CAO-eisen van deze bond. Tijdens een zaterdag in de Rotter damse Doelen gehouden verga dering stemden de bij het NVV georganiseerde RSV-werkne- mers in grote meerderheid vóór stakingsacties, als de directie de looneisen niet wil inwilligen, Volgende week zal een werkne mersdelegatie het eisenpakket bij de RVS-directie indienen. Rijn-Schelde-Verolme is het groot ste concern in het land/ dat on der de grootmetaal valt. Er werken in totaal ongeveer 30.000 mensen. Tijdens de vergadering van zater dagmorgen verklaarde het dis trictshoofd van de NW-industnie- bond, de heer A. Schravemade, dat vastgehouden moet worden aan de eisen van de NVV-me- taalbond. falthermond (ANP) In Val- thermond Drente heeft een felle brand vanmorgen een chinchil la-kwekerij in de as gelegd. 180 chinchilla's kwamen om. De schade bedraagt ongeveer 50.000 gulden. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortslui ting of een lekkende oliekachel, die in de schuur stond voor het warm houden van de pelsdieren. leggen met de personen en ka ders, die in het bisdom de pas torale zorg uitoefenen en dat hij zal openstaan voor alle eerlijke pogingen om kerk te zijn in deze tijd. Aan de priesters, reli gieuzen en leken in het bisdom vraagt het kapittel eenzelfde be reidheid om open te staan voor de nieuwe bisschop. Vijftig priesters, werkzaam in het bisdom Roermond hebben overi gens per telegram mgr. Gijsen verzocht de benoeming niet te aanvaarden. Volgens hen bete kent deze benoeming een afwij zing van de „pastorale praxis" dn Nederland. Tevens zou de gewraakte bisschopsbenoeming een miskenning inhouden van „het evangelisch geïnspireerde proces van echte democratise ring van onze kerk en een ge wetensconflict van ons aan de kerk." Een scherpe reactie kwam van dr. W. Goddijn, directeur van het Patoraal Instituut der Ne derlandse Kerkprfovincie (PINK) te Rotterdam en van de stafmedewerkers van dit insti tuut dr. O. F. Ter Reegen en dr. R. G. W. Huysmans. In een verklaring, geheel voor hun per soonlijke verantwoordelijkheid, zeggen zij onder meer te be treuren, „dat thans voor de tweede maal een Nederlands priester object is geworden van een zuiver kerk-politieke benoe ming" en „dat thans voor de 2e maal de residerende bisschop pen hieruit niet de enige conclu sie kunnen trekken, namelijk af treden en het neerleggen van hun bisschopsambt." „Het komend pastoraal beraad in Nederland", aldus hun verkla ring, „moet besohikken over de resultaten van een enquête commissie, die zich bezig gaat houden met hetgeen zich heeft afgespeeld rond deze benoe ming. Zij zou tevens met con clusies moeten komen aangaan de de procedure van bisschops benoemingen in de nabije toe komst". „Het is duidelijk, dat thans elke oproep tot medeverantwoorde lijkheid van de gelovigen tot zinloosheid is geworden. Het ge zag van de Nederlandse bis schoppen wordt steeds yerder ondermijnd om van erger niet te spreken: de ongeloofwaardig heid van de kerk van Christus", aldus de verklaring. (Zie ook pag. 5) >e, 39-jarige bisschop van Roer- DAVOS Ard Schenk toonde zich het afgelopen weekend In Davos weer eens de grootste. Met grote overmacht werd hij Europees kampioen hardrijden op de schaats. Hij won de 500, 1500 en 5000 meter. Slechts sop de 10 kilometer moest hij de concurrentie laten voorgaan. De enige buitenlander, die zich tussen het Nederlandse schaatsgeweld wist te handhaven was de Noor Groenvold; voor het overige moes ten de niet-Needrlandse schaatsers genoegen nemen met zeer besgheiden klasseringen. Zonder de uitstekende prestaties van de Nederlanders te kleineren moet geconstateerd worden dat dit Europese toernooi zonder echte landenstrijd weinig spanning bracht, temeer daar de uitslag in feite al na de eerste dag vaststond. Vergiftiging in New Delhi: 85 doden New Delhi (Reuter) Zeker 85 mensen zijn in New Delhi om het leven gekomen door het gebruik van illegaal gestookte drank, waarin methylalcohol was ver werkt. In ziekenhuizen bevinden zich twintig slachtoffers die er heel ernstig aan toé zijn en men vreest dat nog meer mensen doodziek liggen. De meeste slachtoffers waren brui- loftsgangers, die zaterdag in een armenwijk aan het feesten waren. Toen er niet genoeg meer te drinken was, kochten velen goedkope drank van een illegale handelaar. Deze werd later met zijn bejaarde moeder en broer dood in zijn winkel aan getroffen. Het gemeentebestuur heeft een onderzoek gelast. Brussel De ondertekeningsplechtigheid van de toe treding van de nieuwe EEG-leden moest vijftig mi nuten worden uitgesteld wegens het in'kt-incident. Een Westduitse radioverslaggever die niet wist waarom de ondertekening zo lang op zioh liet wach ten, stond voor de hopeloze taak de tijd vol te pra ten. Na een half uur, waarin hij uitvoerig en steeds langzamer sprekend de voorgeschiedenis was inge gaan, vroeg hij Keulen de verbinding over te ne men. Door een misverstand in de schakelkamer hoorden de Duitse luisteraars hem zeggen: ik kan hier toch niet langer onzin staan te verkopen. ROTTERDAM A.N.P. In de haven-CAO is een reële loons- j verbetering van 2 procent opgenomen, die een uitvloeisel is van tien procent loonstijging. De drie vervoersbonden N.B.V., K.B.V. en C.B.C. hebben de c.a.o. zaterdag aan hun kaderleden voorgelegd. Woordwijkerhout Het. bestuur van het Algemeen Instituut voor Maatschappelijke Dienstverle ning heeft besloten zichzelf te liquideren door het ontbreken van de nodige geldmiddelen. Dit als gevolg van het beëindigen van de gemeentelijke subsidie per 1 januari. Het bestuur van het A1MD verzoekt het college van B. en W. van Noordwijker- hout als liquidateur op te tredem, iets waartoe het college ver plicht zou zijn na het raads besluit van 25 mei, waarin vol ledige rechtszekerheid wordt gegarandeerd aan de mede werkers. Het AIMD heeft onge veer zeventig medewerkers: twee maatschappelijk werksters, twee leidsters gezinszorg, vier kleuterleidsters, twee leiding gevende krachten bejaarden zorg, twee staffunctionarissen, drie gezinsverzorgsters, achttien gezinshelpsters en negentien part-time bejaardenhelpsters. Het instituut is ook werkzaam in Voorhout. De nieuwe CAO bevat verder één dag vakantie meer en de stich ting van een fonds naast het pensioenfonds. Dit fonds is be stemd voor werknemers tussen 60 en 65 jaar, die niet meer vol ledig kunnen werken. De bedoe ling is, dat dit fonds over 4 of 5 jaar zoveel financiën bevat, om alle werknemers tussen 60 en 65 jaar, die niet meer volledig kunnen werken, financieel te helpen. Het ontbreken van werktijdver korting in de nieuwe CAO on dervond bij de kaderleden van de drie bonden veel kritiek. Zij geloven, dat de nieuwe CAO niet wordt aanvaard, ook al omdat één vakantiedag meer te weinig wordt geacht. j De vervoersbonden gaan over de overeenkomst een referendum onder de leden houden, evenals over de afspraak tussen de werk- Amsterdam (ANP) De Land- en Tuinbouw R.A.I. '72, die van 17 tot en met 22 januari is gehou den in het RAI gebouw in Am sterdam, heeft 75,657 bezoekers getrokken. Dat is ongeveer 10.000 minder dan twee jaar ge leden, toen 85.435 mensen deze tentoonstelling bezochten. gevers en werknemers in de havens, dat de vakorganisaties mee kunnen praten over het werkgelegenheidsbeleid in de ha- Daders aangehouden: Van een onzer verslaggevers. RIJSWIJK De Rljswijkse poli tie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 20 jarige dienstplichtige en een 16 jarige scholier, beiden uit Den Haag, aangehouden. Zij hadden even I tevoren drie pistolen gestolen uit een gebouw op de vliegbasis Ypenburg. De twee jongemannen liepen op de vluchtstrook van rijksweg 4 en probeerden bij nadering van de politie-auto te verdwijnen. Zij konden echter onmiddellijk aangehouden worden. Britse premier Heath kromp geschrokken ineen, toen de 31-jarige Duitse lera res Marie Louise Kwiatowski zaterdagmiddag de inhoud van een plastic zak met inkt naar hem toegooide. Heath, die op dat moment nog niet wist wat er naar hem werd geworpen, kreeg de inkt in het gezicht, op beide handen en over zijn kostuum. De inkt- werpster, die zelf ook be hoorlijk wat inkt over zich heen kreeg, stopt op de an dere foto de plastic zak te rug in haar tasje, terwijl vei ligheidsbeambten toesnellen om haar aan te houden. Het inktincident had tot gevolg, dat de ondertekening van het EEG-verdrag bijna een uur werd vertraagd. Prins Claus: Missionaris lieeft recht op behoorlijk „pensioen" HILVERSUM— Prins Claus vindt het zonder meer onaanvaard baar, dat missionarissen en zen delingen na vele jaren hard werken in ontwikkelingslanden geen behoorlijke financiële uit kering krijgen om in hun le vensonderhoud te kunnen voor zien. Dat voor deze mensen gebedeld moet worden is volgens hem volstrekt onjuist, omdat deze missionarissen en zendelingen recht hebben op een behoorlijk levensbestaan na hun daadwer kelijke inzet voor de derde we reld. De prins zei dit zaterdagavond in een gesprek met Ad Langebent van K.R.O.'s „Brandpunt", toen deze de prins vragen van het aanwezige publiek liet beant woorden. De prins deed dit met een openhartelijkheid, die velen aangenaam verrasten. Hij kreeg daarmee het publiek en vermoedelijk ook vele kijkers op zijn hand, temeer omdat hij duidelijke denkbeelden ontvouw de over de noodzaak van de rij ke landen om de ontwikkelings landen bij te staan. LEIDEN Het gezin Van der Born heeft een huis. Zij gaan wonen in de Pasteurstraat 21. Het pand is van de Gemeente lijke Woningstichting. Het gezin, dat vorige week uit een gekraakt pand aan de Seringenstraat werd gezet, zou eerst in Huize „De Wekker" worden onderge bracht, maar later slaagde men erin op voorstel van bureau huis vesting alsnog een woning te vinden. De Nederlandse ambassadeur in Brazilië, jhr. L. Quarles van Hf- ford, heeft dankzij snelle medi sche hulp een beet van een 43 centimeter lange giftige slang overleefd, die hij in zijn wonng trachtte te vangen. Van tijd tot tijd wemelt het in zijn huis aan het kunstmeer bij Brasilia van de slangen. Debutant Harm Kuipers deed het voortreffelijk. Door zijn diskwa lificatie na de rit tegen For- naess wegens een onjuiste wis sel verspeelde hij z'n negende plaats. Schaatscoach Leen Pfrommer slaagde er ondertussen niet in zijn volledige voordracht voor de Olympische winterspelen In het Japanse Sapporo erdoor te krijgen. Het NOC besloot slechts klassementsrijders af te vaardigen, waarvan onder meer de jeugdige sprinter Jos Valen- tijn de dupe werd. Ard Schenk zal in Sapporo starten op alle vier afstanden. Verkerk en Bols op de 1500, 5000 en 10.000 meter. Eddy Verheyen op de 1500 meter. Of Bols, Verkerk en Verheyen nog op de 500 met ter zullen starten, wordt ter plaatse beslist. 200 miljoen voor noorden te weinig LEEUWARDEN (ANP) De 200 miljoen gulden toegezegde hulp aan het noorden zal op redelijk korte termijn gedurende enkele maanden In be paalde delen van het noorden soulaas bieden. Voor grote delen van het noorden zal het effect van de maatregelen echter to taal onvoldoende zijn. DU is de mening van de be stuurscommissie „Noor den des Lands", die dit schrijft In een brief aan de ministerraad. Voorts zegt de commissie, dat voor een betere be strijding van de werkloos heid in bepaalde gebieden op korte termijn rijkssub sidie moet worden ver strekt ter uitvoering van zogenaamde aanvullende Studenten ontevreden Cairo (AFP-UPI) - De Egypti sche autoriteiten hebben de vei ligheidstroepen In Cairo in staat van alarm gebracht. Het besluit houdt verband met een dreigen de betoging van studenten die ontevreden zijn over Sadats „gematigde" politiek jegens Is raël. President Sadat heeft de studen tenleiders en vertegenwoordi gers van andere groeperingen uitgenodigd voor een conferen tie, die morgen gehouden zou worden. Hij zal dan een toelich ting geven op zijn strategie je gens Israël en het uitstel van een oorlog tegen dat land. Be halve dc studentenleiders zijn uitgenodigd vertegenwoordigers van arbeiders en boeren, afge vaardigden van de Arabisch» socialistische unie, de enige po litieke partij in F.gypte, leden van de rechterlijke macht, hoogleraren en hoofdredacteu- De Sovjet-Unie gaat bij de milital» re strategie in het Midden-Oos^ ten veel meer aandacht beste» den aan de luchtverdediging. Volgens diplomatieke kringen in Damascus wordt momenteel rond de Syrische hoofdstad een gordel van SAM-roketten aange legd. Het besluit hiertoe is inge geven, zo zegt men, door de vrees dat Israël bij een nieuwe ronde van vijandelijkheden het gebied Damascus zal uitkie zen ais doel voor schijnacties. Naar verluidt wordt al goede vooruitgang gemaakt met het aanleggen van de lancecr-instal- laties voor SAM-2 en SAM-3 ra ketten, die naar verwachting door Russische deskundigen zul len worden bemand. Alcohol-actie in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse verkeerspolitie heeft vrijdagnacht bij een groot scheepse alcoholactie 1800 auto mobilisten, 18 motor- en scoo- terrijders en 69 (brom-) fietser» op drankmisbruik gecontroleerd. Onder de automobilisten bleke* 93 naar drank te ruiken. Zei van hen werd een rijverbod op gelegd. Slechts één automobilis! bleek werkelijk dronken. De controle bracht aan het lich$ dot 117 bestuurders hun rijbe wijs niet bij zich hadden r geen rijbewijs bezaten. Honden automobilisten konden geen ken tekenbewijs tonen. Bij 42 voer tuigen werden technische gebre ken geconstateerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1