VECHTSCHAATSEN VAN NOREN Onverbiddelijke schaatsheerser was toch niet onoverwinnelijk KELLER 41 ROND IN BED SPORTWERELD MAANDAG 24 JANUARI 1972 A3 JAVOS Ard Schenk kampioen. Jan T Bols op de derde plaats. Kees Verkerk I vierde, Eddy Verheyen achtste en I Harm Kuipers, die zonder zijn aan vechtbare diskwalifikatle negende was I geworden. Dat was de balans na de Eu- f ropese kampioenschapppen die vooral i voor de Noren nogal vernederend zijn ij verlopen. Zij hadden immers met dub- j bcle trainingsschema's voornamelijk ge- I baseerd op duurtraining, de jacht op de 1 Nederlanders ingezet. Het uiteindelijke r resultaat van al die inspanningen in de "oude schaatsoorlog was zo mager dat elfs de Noorse coach Josh Tenmann zei: „ik ben teleurgesteld na dit kam- hap. Vooral Dag Fornaess heeft het laten afweten. Een reden voor dat i Fornaess en in mindere mate I van dat van de stayer Sten Stensen twil- I de de bedachtzame Tenmann niet prijs geven. Na enige aarzeling wilde Leen Pfrommer echter wel op dat punt in gaan: „De techniek van de Noren, zo met dat schokken van die schouders, be valt me niet erg". De Noren hebben in derdaad een nogal stotende manier van schaatsen, een soort vechtschaatsen dat Fornaess in het verleden schitterende resultaten heeft opgeleverd en daardoor is overgenomen door de rest van de Noorse ploeg. Dat vechtschaatsen is echter ongeschikt voor het olie-ijs van Davos waar stylistische rijders veel harder vooruit komen. De beste „poet ser" van de Noorse ploeg Roar Groen- vold kwam dan ook het verst. Met scherpe tijden op de 500 en 1500 m leg de hij de basis voor zijn tweede plaats in het klassement. En met een sterke 5 km en een formidabele 10 km-race ver dedigde hij zijn uitgangsstelling. Daar mee hield de 24-jarige boezemvriend van Dag Fornaess de Noorse eer hoog En stapte hij voorgoed uit de schaduw van zijn ex-kamergenoot Fornaess die hij al eerder dit seizoen bij de Noorse kampioenschappen versloeg. Groenvold, bij het Nederlands publiek wel populair, zei echter na afloop nog spijtig: „Ik had me dat ritme van Ard Schenk niet op moeten laten dringen. Als ik tegen een andere tegenstander was gestart was ik veel sneller geweest. En dan was het kampioenschap misschien toch heel anders verlopen". Groenvold zei het veelbetekenend. Net zoveel beteke nend als de wijze waarop hij Instem mend knikte na de vraag: „Of hij de 6tudie van fysiotherapeut aanvat om wereldkampioen te worden?" Leen Pfrommer: „Denk erom dat die Groen vold bij de Olympische Spelen in Sappo ro en bij het wereldkampioenschap in Oslo erg gevaarlijk is. Net zoals trou wens Stensen, die tegen viel op de lan ge afstanden". Dag Fornaess heeft tljn trainingsopbouw helemaal afgesteld op de wereldkam pioenschappen in Oslo, waar hij zijn af- scheidswedstrijd wil houden. „Hij is er nog niet, maar hij komt nog wel dit sei zoen, net als Stensen trouwens" was de mening van de Noorse coach Tenmann. Voor de Olympische Spelen in Sapporo is nog een andere gevaarlijke concurrent voor de Nederlanders aangediend, na melijk de Olympisch kantpioen van de 10 km in Grendble, de Zweed Johnny Hoeglin. Hij was in Davos op weg naar een derde tijd op de 5000 im, toen zijn schaats de sneeuwrand raakte en hij op de gladde ijsvloer smakte. BERT VOSKUIL iVOS Pas op de tien ki- tometer bleek Ard Schenk nog niet de superschaatser te zijn, die velen al in hem zagen. De in de laatste sei zoenen tot een onverbidde lijke „schaatsheerser" verheven student in de fy siotherapie bleek op die tien kilometer niet onover- et winnelijk. Toen ook bleek, dat zelfs de superatleet Ard Schenk niet ongestraft minder kon trainen dan zijn concurrenten. De fei ten wezen het op het niet optimale ijs van Davos uit. De „schaatsgod" is ook maar een mens. de werkelijk enige echt span- lende afstand van het wat zwak perlopen Europees kampioen- chap moest Ard Schenk afha- bij de soepel voortglijdende Fan Bols en even later moest de luropees kampioen zelfs toe fen, dat ook nog naast de sen sationele ritwinnaar Kees Ver- ;erk de Noorse stayer Sten Itensen en de „knokker" Eddy ferheyen onder zijn goede tijd 15.16,55 kwamen. Zijn ne erlaag had natuurlijk geen en- Aele consequentie vbor de eind uitslag van het toernooi, waar in Ard Schenk door drie afstan den al winnaar was. ivendien was zijn puntenvoor- Iprong in het klassement al zo groot, dat hij zelfs meer secon den had mogen verliezen. De 10 km bewees echter wel, dat zelfs «en Ard Schenk niet moeiteloos op alle afstanden de concurren te van zich kan afschudden. En Vaar leek het aanvankelijk in 't)avos wel op. De 27-jarige top- ^chaatser leek spelend naar de luropese titel te stevenen. Op 500 meter kon hij zich zelfs evenjwee vrij voorzichtige bochten Prijs», Op de 1500 meter versloeg Ard Schenk in een rechtstreeks duel Roar Groenvold (rechts) spanning toen de Noorse g^ampioen Roar Groenvold de itslajjjd van Schenk tot 0,02 bena- "dferde. verJ ontspannen Schenk leek het fajiet te deren. Op de vijfduizend erarfoeter zette hij in de tweede rit de onbetekenende Brit Hampton gelijk maar de formi- en dfabele tijd van 7.17.94 neer. En iborferwijl de concurrenten zich ka- ton Ijiot reden om na wat snelle ope- draiingsronden te trachten onder g: 'lie scherpe tijd te komen, l-heafohaatste hij fris op het midden- V. ktuk rond. Hij trok zelfs bij wij- van training nog wat de fo^piertjes. Zijn ongedeerde condi- rd eöe stond in schrille tegenstel- tegefoig tot dié van de concurren- iblielien. Fornaess arriveerde bijna watnet de tong over het ijs. Hij ngeiwas tien seconden hoger uitgeko- 1 kojien. Verkerk kwam doodmoe d|an het eind, vier seconden na :henk. Claeson bleef lang diep irgebogen uitrijden. Zijn na- lig saldo bedroeg bijna acht n hejeconden. Groenvold was aan let eind van zijn krachten, toen r zakij overigens met genoegen eraststelde, dat het verschil met aafchenk tot 4,5 sec. was beperkt, hier- ?Hat alles yoo^s, die aanvankelijk op een nog Jcherpere tijd bleek uit te ko- moest erkennen, dat ook hij z£Jijn krachten had overschat. In wJe laatste twee ronden verloor oegfW no6 een dikke seconde. Sten en bleef op 6,5 sec. steken en Iglin, die door een val werd litgeschakeld, zat altijd nog 'ee seconden boven het sche- van Schenk, die dan ook te len kon lachen, toen hij na 5000 meter geflankeerd door Bols en Kees Verkerk op it erepodium stond. De zege ook bijna binnen, slechts één ritoverwinning en kon hij zich voor de derde il Europees kampioen noe- ien. Schenk merkte na afloop het toernooi nog eens op: er die 5000 meter ben ik tevreden. Ik moest in die een tijd neerzetten, die :rp genoeg zou zijn orn mijn ;enstanders achter me te la- l Ik ging op een schema van min. weg en later schakel- Pfrcmmer over op een sche- 7.24. Toen hij daarna nog vier of vijf vingers naar be neden hield, dacht ik al bij me zelf „dat wordt een goeie tijd", en ik heb nog lang niet alles ge geven want anders kun je geen slotrondje van 34,8 rijden". Nog zou Ard Schenk een demon stratie van zijn macht geven op de 1500 meter in een recht streeks duel met zijn gevaar lijkste concurrent Roar Groen vold, die hij afdoende versloeg. Ard later over die rit: ,,0p die 1500 meter ben ik keihard ge start om toch maar vooral voor Groenvold te komen om hem di rect mijn rit op te dringen. Daardoor forceerde ik me een beetje en moest ik eigenlijk de hele tijd puur op kracht rijden. Ik geloof ook wel, dat het kwam omdat ik dit seizoen nog maar heel weinig wedstrijden heb ge reden. Anders kom je veel ge makkelijker in je slag". Pein zend voegde hij eraan toe: „Ik geloof, dat ik niet veel langer zo apart had moeten trainen. Dan zou het wel eens funest kunnen zijn. Want behalve ijstraining heb je toch ook wedstrijden hard nodig". De tactiek, die Schenk op de 1500 meter had toegepast, bleek in elk geval goed te werken. Roar Groenvold later: „Als ik alleen had gereden, was ik zeker een of twee seconden sneller ge weest. Zijn langzaam ritme, door die lange slag ligt mij niet. Daardoor ging ik slecht rijden". De Noor werd desondanks toch tweede na de na drie afstanden al kampioen zijnde Ard Schenk. Jan Bols legde beslag op de derde plaats en daarmee leek het toernooi al beslist te zijn. Ard Schenk had zich soepel naar de titel gereden, zoals ver wacht. En het grotendeels Hol landse publiek dacht daar ken nelijk hetzelfde over. Want het beloonde Bols, Verkerk, Ver heyen, Kuipers en zelfs Krienbühl met meer applaus dan de Europese kampioen, bij wie alles zo vanzelf leek te gaan. Gelukkig voor het publiek kwam er nog een sensationele tien ki lometer, die al begon met de betrekkelijkheid aan te tonen van zelfs een superkampioen. Jan Bols, die na het voor hem zo teleurstellende Nederlandse kampioenschap zijn zelfvertrou wen had verstevigd door een lichte verandering in zijn tech niek toe te passen, loste halfweg de koers Ard Schenk voorgoed. Jan Bols: „Ik had verwacht dat Ard nog terug zou komen, maar het ging bij hen niet meer, al kan ik ook wel begrip ervoor hebben, dat je als zekere kam pioen je niet meer zo kunt opla den dat je een achterstand moet goedmaken". Ard Schenk beaamde dat later. „Ik verwachtte, nadat ik de kop genomen had, elk moment een aanval van Bols, maar toen hij zo langs me heen ging, gaf me dat toch wel een mentale klap. En dat is natuurlijk niet goed van mezelf, maar ik had niet meer de kracht om terug te vechten. Ach, en daarbij denk je natuurlijk ook aan het feit. dat je titel al binnen is". De sensatie was met de nederlaag van de Europese kampioen nog niet uitgeput, want toen kwam Kees Verkerk aan de start. In een geweldige race vlamde hij weer. Met twee supersnelle slot- ronden maakte hij zijn aanvan kelijke achterstand op Jan Bols nog ruim goed. Verkerk dus weer op het ere-odium als win- weer op het ede-podium als win- .uitsmijter" van Davos telde echter nog meer verrassingen. Wat te denken immers van Groenvold, die in het spoor van Verkerk net niet de twaalf se conden op Bols verloor, die hem anders zijn tweede plaats in het klassement had gekost. Of de race tussen Stensen en Ver heyen die de Deventenaar door een te laat ingezette eindsprong net verloor maar die beide rij ders wel onder de tijd van Ard Schenk bracht. En dan de duw, waarmee Dag Fornaess de zo sterk debuterende Harm Kui pers op een diskwalificatie zet te. Het „Ard, die heeft de wereld cup" schalde als nooit tevoren. De superkampioen had immers getoond zwakke plakken te heb ben. En dat maakte hem voor dat dol enthousiaste publiek al leen maar nog sympathieker. Moeiteloze overwinningen mis sen immers de sensatie die het publiek in de sport zoekt. De tien kilometer in Davos, die de Europese kampioen Ard Schenk nu eens niet won, was daarom een revaluatie van een bijna ge' devalueerd schaatstoernooi. Bert Voskuil Dag Fornaess: minder kracht zonder baardje DAVOS - De grote afwezige bij het Europese schaatskampioen schap was de Westduitse we reldrecordhouder op de 500 me ter Erhard Keiler. De nacht na zijn optreden in de nachtclub Cabana, als artiest, waar hij een wedstrijd op ho me-trainers reed tegen enige be zoekers en daarmee ruim dui zend gulden verdiende voor en Zwitserse charitatieve instelling, was hij door een griepaanval geveld. Erhard Keller, die in normale omstandigheden zonder moeite 40 rond rijdt op de 500 m, lag met een zware verkoudheid met 41 rond in bed. Zaterdagochtend vertrok hij per trein uit Davos naar ZUrich waar hij met het vliegtuig terugreisde naar MUn- chen. Volgens de ISU-bepalingen wer den gisteren in Davos de vol gende rijders op het gebruik van doping gecontroleerd: Ard Schenk, Jan Bols, Kees Ver kerk, Eddy Verheyen, Valeri Troitski, Valeri Lavroesjkln, Roar Groenvold, Dag Fornaess en Goeran Claeson. De schaatsprestatles van de Belg Michel Piens en het Antwerpse meisje Ria Rombauts dat on langs in Inzeil deelnam aan het Europees kampioenschap voor dames, hebben een gunstige in vloed op de belangstelling voor de langebaansport in België. Er zijn plannen om in Tielt onder de rook van Turnhout een kunst ijsbaan te bouwen. Een Ne derlandse firma, die (nog) on bekend wil blijven zal met mede werking van het Belgische mi nisterie van Onderwijs en Re creatie ruim een half miljoen gulden investeren mits de ex ploitatie in Nederlandse handen blijft. Dag Fornaess zal nooit aan een kampioenschap beginnen zonder een baard. In Inzeil (1970) en in Heerenveen (1971) kwam hij on geschoren aan de start en won beide kampioenschappen. Vier dagen voor het Europees kam pioenschap in Davos had For naess zijn baard weer laten staan, omdat hij vast geloofde in de mysterieuze kracht. Tot enkele uren voor het toernooi liep de Noorse schaatscrack I met een onooglijk baardje. De Noorse schaatsleiders verzoch- i ten Fornaess zijn baard af te j scheren. Na veelvuldig verzoek voldeed Fornaess hieraan. Geen Europese titel voor Dag For naess. Het staat nu reeds vast dat Fornaess bij het wereld kampioenschap in Oslo (19 en 20 februari) ongeschoren aan de start zal komen. WORMERVEER In het 25 me- terbad de Watering te Wormer- veer heeft de veertienjarige Ro bin Woutering van Zeemacht (Den Helder) het adspirantenre- cord 100 meter schoolslag ge bracht op 1 minuut 10,3 secon de. GUADALJARA In het Jalis- costadion van Guadaljara heb ben de amateurelftallen van i Mexico en de Verenigde Staten gisteren gelijkgespeeld met 1-1. De wedstrijd werd gespeeld in de voorrenden van het Olym- J pisch voetbaltoernooi. Eindelijk rust voor Atje Keulen-Deelstra. In haar woning in Imtum volgde zij samen met man en kinderen de verrichtingen van haar mannelijke collega's. Schenk evenaarde haar prestatie van vorige week. Ard Schenk, de grote atleet, was onverslaanbaar in Davos. Na de 1500 meter vangt coach Pfrommer zijn pupil lachend op. Toen al was hij zeker van de Europese titel. Met fraaie posters lokten de or ganisatoren van de Europese titelstrijd de toeschouwers. Dat was nodig, want schaat sen is nog steeds niet popu lair in Zwitserland. De val van Johnny Hfiglln. Moeizaam zou de Zweed zich weer oprichten en de strijd op de 5000 meter vervolgen. De val betekende de uitschakeling van de pupil van Broekman voor het eindklassement. Alweer staat Ard Schenk op de bovenste trede van het ercplatform. Dit keer voor de belangrijk ste huldiging. Roar Groenvold (links) en Jan Bols (rechts) vergezellen de Europese hampioen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11