Leidse studenten spreken voorkeur uit voor lopen en fietsen Wijkcomité draagt suggesties aan voor NS-gronden in Noord Twee scholen in Bouwlust Tuinbouwschool Ter Aar wil meer belangstelling maar blijven autorijden Na zeven jaar zoeken kraakte gezin woning in de Seringenstraat Programma open dagen Wagenkampje gaat Voorhout 9 mille kosten Stadsproblematiek ook aan de orde bij bezoek De Brauw r>n DONDERDAG 20 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Leiden Wie het autopark ziet, waarmee de kandidaten naar de monster-tentamens stromen die de Leidse Universiteit in de Groenoordhal afneemt, kan zijn ogen niet geloven. Want de sta tistieken liegen niet en blijkens een recente publikatie van de afdeling statistiek van de Leidse Universiteit, geven de studenten aan die universiteit voor hun vervoer de voorkeur aan lopen en fietsen. Toch brengen goed achthonderd eerstejaars twee tot driehonderd auto's op. Die voorkeur betreft, aldus de statistiek, het universiteitsge- bied dat de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest om vat. Het aantal studenten dat zich te voet of per fiets ver plaatst bedroeg in het acade miejaar 1970-1971 respectievelijk 44,3 en 31,2 procent van het to taal tegen 46,3 en 31,3 procent in het studiejaar 1969-1970. Evenmin als deze cijfers wijken die voor de overige mogelijkhe den van vervoer noemenswaard af van de cijfers over het voor- School in Noorden uitgebreid NOORDEN .Het katholiek schoolbestuur ln Noorden heeft de raad verzocht medewerking te verlenen voor de verbouwing en uitbreiding met twee lokalen van de St. Antoniusschool. De vijf totaal verouderde lokalen van de oostelijke vleugel van de school dienen geheel te worden vernieuwd. Er worden twee lo kalen aangebouwd. Om de plan nen te kunnen realiseren is het nodig dat de woning van het schoolhoofd, de heer Van Tol, wordt afgebroken. Het gemeen tebestuur onderhandelt nog met het kerkbestuur over de aan koop. gaande cursusjaar. Een uitzon dering vormt het gestadig toe nemend gebruik van de auto van negen procent in 1966-1967 tot veertien procent in 1969-1970 en 16,3 procent in 1970-1971. Het lokaal openbaar vervoer, dat in 11 19Q9-1970 met 0,8 procent op de zesde en laatste plaats stond, bezette in 1970-1971 met één pro-1 cent de vijfde plaats. De laatste 1 plaats werd in 1970-1971 ingeno- men door de motor en de scoo ter met 0,8 procent tegen 1,2 procent in 1969-1970. Uit een j overzicht per faculteit blijkt, dat het aantal autogebruikers veruit het grootst is onder de studenten aan de centrale inter- faoulteit (wijsbegeerte) met 26,7 I procent. Fietsen is uit een beroepsmatig enthousiasme voor trimmen? onbedreigd j favoriet bij de studenten in de geneeskunde, van wie in het academiejaar 1970-1971 niet minder dan 54,4 procent van dit j middel van vervoer gebruik maakte. Zij worden gevolgd door de studenten in de wiskun- de en natuurwetenschappen en j die in de godgeleerdheid met I onderscheidenlijk 51,5 en 48,1 j procent. De meeste wandelaars treft men aan onder de studen- j ten aan de interfaculteit der aardrijkskunde en prehistorie (zestig procent) en de fa- culteiten der letteren (40,7 pro cent) en der rechtsgeleerdheid (39,9 procent). De bromfiets en de motor en de scooter vinden, zij het nog slechts met respec tievelijk 9,8 en 1,6 procent, hun grootste aanhang bij de studen ten in de wiskunde en natuurwe tenschappen, van wie overigens altijd nog, zoals gezegd, 51,5 procent liever fietst. Van het lokaal openbaar vervoer wordt men zou het mogen verwachten het meest ge bruik gemaakt door de studen ten in de sociale wetenschap pen, al komt ook bij hen het percentage, dat zich aldus ver plaatst, niet verder dan 1,9 pro cent. Bijna zestien (15,6) pro cent van hen verkiest de auto voor zijn vervoer, 41,5 procent fietst en 33,8 procent loopt. Met De moraal van dit verhaal: het 6,7 procent voorkeur voor de uitspreken van een voorkeur is bromfiets blijven zij net boven van geen enkele invloed op de het algemeen percentage van vervoersproblemen, zolang de 6,4 voor dit middel van vervoer. geest gewillig maar het vlees zwak blijft. Dat is misschien iets voor de studenten van de centrale interfaculteit (wijsbe geerte) om wat over te medite- LEIDEN In college van B. en W. en de Spoorwegen heeft het wijkcomi té „Plan Noord' 'enkele sugges ties gedaan met betrekking tot de gronden nabij de Herensin gel, die per 1 februari door het opheffen van het zgn. Herensin gellijntjes vrijkomen. Het comité schrijft onder brigf aan het 3) De hoek bij sportpark Noord, 5) Gemeente- en NS-grond naast waarop de voormalige rol- de Groenoordhal zou in overleg schaatsbaan en de verkeerstui- ook een zinnige bestemming nen liggen, zou met de aanlig- kunnen krijgen. (Men denkt aan gende sportgrond misschien vol- een speeltuin of een uitvalsweg doende plaats voor een derde voor de Merenwijk). sportveld of zelfs zwembad op- 6) In het geheel zou er misschien leveren. Gezamenlijk beheer „o^ een speeltuin voor de Ho- van zo'n complex zal in de toe- venbuurt ten noorden van de komst goedkoper kunnen uitko- Willem de Zwijgerlaan kunnen komen 1) Het nu nog omstreden rijwiel- 4) De spoorgrond achter de Van pad naar de Merenwijk door het terrein van de volkstuinen zou door grondruil langs deze volks tuinen komen te liggen. 2) De plannen van de NS met het Herensingel-emplacement zijn wellicht te combineren met het stichten van een goed definitief wijkcentrum in plaats van de huidige Zevensprong. gel zou in zo'n verkaveling iri de besprekingen kunnen worden opgenomen. natie met het gebouw van Ho- gendorpstraat 36 tot een recrea tie-hoek voor dit gedeelte van de wijk worden. Het breedste In de brief spreekt het wijkcomité gedeelte naast het PTT-gebouw de hoop uit dat de wijkbewoners aan de Willem de Zwijgerlaan reeds in een vroeg stadium zul- zou een parkeerhoek met dubbe- len worden betrokken bij de ge le functie kunnen worden (over- sprekken tussen gemeente en dag PTT; 's avonds bewoners). NS over het betrokken gebied. In de Seringenstraat stond gisteren de hele huisboedel van de familie v. d. Born op de keien NIEUWKOOP In het uitbreidingsplan „Bouwlust" zijn twee nieuwe zesklassige basisscholen gepland, een openbare en een katholieke, j Dit nieuwe bestemmingsplan zal binnenkort ter vaststelling aan de raad worden voorgelegd. De huidige Pieter de Graafschool kan moeilijk worden uitgebreid. Drie klassn zitten in een houten dependance. Gezien de doorgaande uitbreiding van de gemeente in westelijke richting met vestiging van veelal jonge gezinnen, is het vereiste aantal leerlingen voor een tweede school gemakkelijk haalbaar. Hetzelfde geldt voor de H. Hartschool, die als zesklassige school er toch zeven huisvest met alle ongemakken van dien. Bovendien zijn er nog drie klassen on dergebracht in de voormalige jongensschool aan de Dorpsstraat. Of- j schoon het tot voor kort de bedoeling was aan de H. Hartschool een j viertal lokalen aan te bouwen, heeft de Stichting Katholiek Onder wijs in Nieuwkoop aan de gemeente verzocht de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor een tweede zesklassige school. LEIDEN De heer en mevrouw Van der Born en hun 18 maan den oude zoontje zijn gistermid dag om half drie op straat ge zet. Het huis aan de Seringen- straat 46, dat zij tot dan toe be woonden, hadden zij op 1 no vember betrokken. Mevrouw Van der Born vertelt: „Vijf jaar hebben wij lopen zoe ken naar een huis, ten einde is dat goed gegaan maar door allerlei familie-omstandigheden was het hen niet mogelijk daar langer te blijven. „Een kennis van ons wist dat het huis aan de Seringenstraat leegstond. Op zondag 1 november om 1.00 uur het pand is, zei toen dat zij een ander huis zou zoeken. „Maar ondertussen bepaalde ze, dat de familie Mieremet hier kwam wonen. Dat was 22 november, toen wij er al wat weken in za ten en dat s nachts hebben wij het toen De familie Mieremet woonde gekraakt' Van alles heeft het echtpaar Van der Born nog geprobeerd om 1 zijn we maar in gaan wo- een ander huis te krijgen. De bij mijn ouders". Twee jaar woningbouwvereniging, van wie Echtpaar Harteveld tussen goud en diamant KATWIJK Jan Harteveld en Arendje van Duin zijn vol gende week dinsdag 55 jaar getrouwd; een echtpaar, dat ook buiten Katwijk en dan vooral bij enorm veel Leide- naars grote bekendheid ge net. Het bruidspaar-tussen-goud-en- diamant is namelijk van 1937 tot 1963 verbonden ge weest aan het Zee- en Zonne bad. Al heeft hij in 1963 het Zee- en Zonnebad overgedaan aan zijn zoon men kan hem toch 's zomers vinden in deze inrichting zonder welke het Katwijkse strand nauwe lijks denkbaar is. In voor- en naseizoen is de heer Harte veld ook nog vaak in touw bij het uitvoeren van de on- onderhoudswerkjes, die ge daan moeten worden. De heer Harteveld is, men zou het nauwelijks geloven, geen Katwiiker van origine, maar een Scheveninger. In de eer ste wereldoorlog was hij ech ter soldaat in Katwijk een afbraakpandje en mevrouw Mieremet kreeg van de dokter een verklaring, dat zij niet lan ger in die woning mocht blijven wonen omdat het er te vochtig was. In de rechtzaak, die de woning bouwvereniging op 23 december tegen de heer en mevrouw Vnn der Born voerde, werd bepaald, dat zij tot 15 januari in het pand konden blijven. De familie Mieremet voegde hier nog enke le dagen aan toe. Maar gisteren kwamen politie en deurwaarder toezien hoe de hele boedel naar buiten gedragen werd. Aanvan kelijk waren de deuren gesloten maar, nadat de politie zich toe gang had verschaft, bood het echtpaar geen tegenstand meer. Als laatsten verlieten zij het huis en reden onder politiebege leiding naar het bureau aan de Zonneveldstraat. Commentaar van een agent: „Je kan die mensen toch niet hier op straat laten ataan. De omwo nenden waren van plan een bungalowtent neer te zetten, maar dan moeten wij toch weer komen om alles weg te halen en die mensen mee te nemen". Die zelfde agent vermoedde overi gens dat er nu spoedig een op lossing voor de familie Van der Born zal worden gevonden. LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders zal worden betrokken bij de besprekingen, die het be stuur van de universiteit zal voeren met minister jhr. mr. M. L. de Brauw tijdens dienst tweedaags werkbezoek op 26 en 27 januari aan de Leidse universiteit. Het werkbezoek van de minis ter staat in het teken van de universitaire problematiek op het gebied van bouwen, plannen en begroten. Daarbij zijn de laatste tijd, zoals al eerder geschreven, nogal wat moeilijkheden gerezen. Moeilijkheden waarvan ook de stad Leiden een deel krijgt omdat het stadsbe stuur bij veel van zijn werk zaamheden en plannen ge noopt wordt tot een samen spel met de universiteit. Een veelzeggend detail in het programma van het werkbe zoek is, dat de minister zijn rondgang door het universi- taire Leiden besluit in de Universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg, een instituut, dat „ruimtelijk" zeer moei lijk zit en waarvoor o.a. een oplossing gezocht wordt in het grote complex, dat ge- planned is op de Witte Sin gel. De uitvoering van het plan waarvoor al veel is af gebroken stagneert evenwel. In de U.B. wordt het bezoek ook afgerond met een pers conferentie. Jhr. De Brauw, die de eerste dag het nieuwe gebouw van het Centraal Reken-Instituut en het Mathematisch Insti tuut aan de Wassenaarseweg opent, zal zich de tweede dag uitvoerig op de hoogte stellen in het Academisch Ziekenhuis. Daarvoor is drie uur uitgetrokken. Het zieken huis en het Universitair Me disch Centrum hebben ingrij pende nieuwbouwplannen, maar ook bij de uitvoering van deze plannen worden grote stagnaties gevreesd. Het mini-woonwagenkampje in Voorhout. LISSE Onder het motto „Wandel mee. met VVV" wordt op zondag 13 februari een wandeltocht gehouden. Start bij VW, kosten een gul den, op de dertiende 1,50. TER AAR De tuinbouwschool in Ter Aar heeft het niet ge makkelijk. Er zijn te weinig leerloingen. Direct gevolg daar van is dat de toekomst van de tuinbouw, toch een van de pij lers van deze plaats, een onze ker uiterlijk krijgt. De heer Piet 16 februari: 3 uur opening door drs. Van Wersch, secretaris LTB. 3.15 uur Ir. Doornbosch houdt een toespraak over tumbouwwonder- wijs in deze tijd. Demonstratie met spinnewiel en weefgetouw en wedstrijd Ikabana (Japans bloemschikken) 8 uur Inleiding door beeldhouwer C. Broehs over de aanwezige kunstwerken. Rondleiding door de in gebruik zijnde school Lezing van A. Baas over LTB en in ee»i ander lokaal Els Kaptein over huishoudelijk werk. 17 februari Gelegenheid tot bezichtigen door de leerlingen van de basisscholen. 8 uur Ir. Paans spreekt over de toekomstige ontwikkeling van het plassengebied. Lezing met dia's van Greet Tromp over verbouw van woningen en meubilair. 18 februari 8 uur Film over jaarrondchrysanten door J. de Ruiter. Wel en wee van freesia's door de heer Koeman van de NAKS in Oude Wetering. 19 februari van twee tot vier uur: bezichting van de school. van Rijn, bewogen opkomend voor de agrarische belangen, sprak daar in deze kring al eens zijn zorg over uit. Cijfers tonen aan dat dat niet onterecht was. In de Veenstreek zijn duizend tuinbouwbedrijven. De onderne mers werken gemiddeld zo'n veertig jaar in hun bedrijf. Dat betekent dat er ieder jaar onge veer vijfentwintig ondernemers nodig zijn. De eerste klassen deze pagina). Er zijn een aantal stands, van potplanten, snijbloe men en industrie uit de streek. Die stands zijn verzorgd door de mensen die in die tak van de tuinbouw werken, ze worden daarbij geholpen door leerlingen van de school. De hele toestand wordt opgeluisterd door de Goudse kunstkring Burgvliet. Dat gebeurt door middel van schilderijen, etsen, mozaiek et cetera". de tuinbouwschool in Ter De financiering van de open da- Aar tellen op dit moment 13 leerlingen. Op den duur een vrij fors gebrek aan gediplomeerde tuinders derhalve. Los daarvan moet nog gezien worden de krachten die nodig zijn in de aanverwante bedrijven van de tuinbouw. Deze situatie was voor de directie van de tuinbouwschool aanlei ding om een initiatief te ont- gen is nog niet rond. De heer Den Haan heeft een bedrag van 3000 gulden begroot. Dat geld moet nog binnenkomen. Van diverse kanten is echter mede werking toegezegd. Steun zullen onder meer verlenen de veiling EMM in Roelofarendsveen en die uit Aalsmeer, verschillende banken en de afdeling van de LTB. plooien. Dit onderwijs moet, om Dit alles voor een face-lift van de de woorden van directeur J. den Haan (51) te gebruiken, uit het verdomhoekje gehaald wor den. Wat gaat er gebeuren? Den Haan: „Half februari gaan we vier open dagen houden no deze school. Het is de bedoeling dat er nu eens een heleboel mensen komen kijken hoe wij hier wer ken. Die mensen komen natuur lijk niet zomaar. Daarom heb ben we een aantal echt wel boeiende activiteiten georgani seerd gedurende die vier dagen (het programma staat elders op' tuinbouwschool. Onafhankelijk van het resultaat daarvan blijft de heer Den Haan toch een vrij zonnige visie op de toekomst van de tuinbouw houden. „Ik geloof dat de tijd van de wit te boordjes zo'n beetje voorbij is. We merken steeds meer dat jongens die goed kunnen leren toch liever de praktijk in gaan. En dat is natuurlijk niet zo gek. want de omzetter stijgen nog steeds, en uitbreidingsmogelijk heden zijn er. onder Roelofa rendsveen en langs de Amstel, nog genoeg". VOORHOUT In de raad van Een subsidie-aanvraag van 500 Voorhout komt vanavond onder gulden door het bejaardenkoor meer een voorstel van B. en W. Herfstklanken. de orde om een krediet be- Een bijdrage van 9000 gulden de sportvereniging Forohol- 9200 schikbaar te stellen gulden om voorzieningen aan te brengen in het mini-woonwa- genkampje dat deze gemeente heeft. Voorhout wil het kampje ophef fen, maar omdat het regionaal kamp in Leiden nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten moet het kampje in Voorhout voorlopig als permanent worden beschouwd. Het ligt in het voor nemen de Woelige Stal te slopen te in de kosten van do aanleg van een electrlciteltskabel nuar de kantine van deze vereniging. Een krediet van 4100 gulden ten behoeve Van schilderwerk aan de ambtswoning van de burgemeester. —De benoeming van een raadslid en een plaatsvervangend lid in de algemene raad van het Vuil- afvoer'bedrijf Duin- en Bollen streek. Directeur J. den Haanwitte boordentijd voorbij nieuw houten gebouwtje Een krediet van 2900 gulden te bouwen achter de twee woon- ten behoeve van het treffen vun wagens. Dit gebouwtje wordt voorzieningen rond de vijver 'voorzien van een wasruimte, 'n aan de Vermeerstraat, douchecel en toilet; het wordt Aankoop van een stuk grond tevens aangesloten op electra aan de Vincent vnn Goghstraat en waterleiding. en beschikbaarstelling van een In Voorhout gaan er stemmen op, krediet voor de aanleg van eel die een verhuizing va nhet kamp- uitrit naar deze straat, je bepleiten. Het is nu gesi- Krediet van 26.600 gulden vooi tueerd aan de ingang van het de aanleg van parkeerhavens ii dorp. vlak bij een flatgebouw de Dr. Kuyperstraat, Margriet' dnt begin maart wordt geopend. straat en Oranje Nassaulaan, 31 In de raad komen hedenavond verkeerplaatsen in totaal, verder aan de orde de volgende Vaststelling van een parkeef voorstellen: verbod voor een gedeelte val Een krediet van 10.000 gulden de Herenstraat, voor de aanschaf van ontvan- De rioolbelasting per perceel f gers voor radiografisch alarm verhogen van 30 tot 42,50 gul voor de brandweer. den.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3