Gebrek aan geld remt wegenbouw Zuid-Holland Bhoetto treedt af indien voor eenheid nodig £eidocSomcmt STUDENTENRELLEN IN MADRID V.S.-verkiezingen spannend gebeuren Boekowsky in hoger beroep NSDAG 18 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT stende stakers in Mexborough (Engeland) houden zich iwaad als het gaat warm bij een kolenvuurtje. Een nogal koud beeld de thans heersende staking in de Britse steenkoolindustrie. fJETTA (Reuter) President jZoelfikar Ali Bhoetto vam Pakis tan heeft in Quetta verklaard dat hij bereid is af te treden en de macht over te dragen aan premier Moedjiboer Rachman van Bangladesj als hierdoor de eenheid van Pakistan bewaard kan blijven. i jaetto reageerde hiermee op een aan Moedjiboer toegeschreven- verklaring, dat hij, Moedjiboer, als premier van Pakistan be schouwd moet worden omdat hij de leider van de grootste partij is, als Bhoetto maar blijft spre ken van Oost- en West-Pakistan. Bhoetto, zei dat geen offer te groot is om de eenheid van Pa kistan te handhaven, ,,1'k ben bereid vandaag nog af te treden en stel daarbij maar één voor waarde: handhaving van Pakis- tans eenheid." ij had Moedjiboer vóór diens vrijlating uit de gevangenis in West-Pakistan laten weten dat hij bereid was direct als presi dent van Pakistan af te treden Ontheffing verbod van spijkerbanden •EN HAAG (ANP) Het op komst zijnde verbod op het ge- Ibruik van spijkerbanden zal niet gelden voor politie-, brandweer- en ambulancewagens, it meent het Kamerlid De Beer (VVD) en hij heeft deze mening kenbaar gemaakt aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, ij wijst op een voorval in Vlaar- dingen waar nog niet zo lang geleden een brandweerwagen een kwartier extra vertraging had wegens het gladde wegdek. Dit zou bij gebruik van spijker banden zeker voorkomen zijn, zo stelt hij. als men hem beschouwde als een hinderpaal voor het bewa ren van de eenheid. Het overbrengen van 93.000 In diase krijgsgevangenen uit Bang ladesj naar India is vandaag voltooid. Een maand en twee dagen geleden heeft het Pakis taanse leger in Bangladesj zich overgegeven. Onderzoekingen en studies, die ter hand genomen zullen worden, kun nen van invloed zijn bij de komende planning van provinciale we gen in Zuid-Holland. Dit deelt het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land (G.S.) de Staten van dit gewest mee in het uitvoeringspro gramma voor de jaren 1972 tot 1976. G.S. willen op de hoogte ko men van de komende verdeling tussen openbaar vervoer en particu lier autoverkeer. Wijzigingen in de huidige planning kunnen daaruit voortvloeien. G.S., die de afgelopen jaren en van deze reeds ten dele in uit- ook nu nog gedwongen zijn om 't voering zijnde weg op 2 7januari financieel kalm aan te doen met de Staten een definitieve beslis- het uitvoeren van nieuwe en sing vellen, verbeteren van oude wegen, de- Door planologische moeilijkheden len voorts mee, dat er enige is ook vertraging ontstaan vertraging ontstaan is bij de analyse van het verkeersgebeu- ren in het Wèstland, Dit als ge volg van de moeizame verzame ling van de verkeersverklarende factoren zoals inwoners en ar beidsplaatsen. Begin dit jaar zal met de analyse kunnen worden begonnen. Ditzelfde gebeurt met de door gronding var beuren in de Rijnstreek-Oost. Het in de Bollenstreek verza melde materiaal zal geordend en gecodeerd worden, waarna een begin zal worden gemaakt met de verklaring van het verkeers beeld in dit gebied. wegomlegging te Zoeterwoude. Ook zijn er grondwervingsmoei- lijkheden om rijksweg 11 verder door te zetten. Vertraging is ook ingetreden in de aanleg van de wegen 18 en 19, die een verbete ring zouden moeten inluiden voor Pijnacker en Berkel. Vertraagd Door het gebrek aan geld zijn een aantal wegen in hun uitvoering vertraagd zoals het gedeelte Rijnsburgerweg - Langelaan te Noordwijk, waarvan de vol tooiing nu verwacht kan worden in 1976. Ook weg 4 Katwijk-Lei den is vertraagd in aanleg. Het zelfde geldt ook voor het gedeel te Delft-Westerlee (omlegging bij Den Hoorn) Tot de vertraag de werken behoort ook: weg 15 van Rijswijk tot Delft (baan- verdubbeling tot Rijswijk). Provinciale we gnummer 16, de Leidsebaan, is ook vertraagd, zo delen G.S. nogal laconiek mede. Zij handhaven evenwel deze weg op het programma. Zoals bekend zal over de voortgang Buit een ton bij inbraak HAARLEMMERMEER (ANP) Bij een inbraak bij een juwelier in Zwanenburg is voor een ton aan sieraden gestolen. De inbre kers lieten voor de politie in ie der geval één aanknopingspunt achter: een schroevedraaier met een blauwe band en het cij fer 7. Weinig opwekkend rkeersge- Weinig opwekkend laten G.S. zich uit over de wegverbinding Den Haag Zoetermeer. Een gedeelte van de rijksweg 14 tot Zoeter meer kan niet functioneren zon der dat het gedeelte van rijks weg 14 tussen rijksweg 4 en se cundaire weg 20 gereecT is. In het uitvoeringsschema 1972 tot 1976 van de rijkswegen is dit gedeelte niet opgenomen. Wel is de procedure van de vaststel ling van het tracé voor rijksweg 14 tussen rijksweg 4 en rijksweg 20 (noordelijke randweg van Rot terdam) ingezet. Een zeer spoe dige realisatie van de lijn Zoe termeerDen Haag is noodzake lijk, zo vinden ook G.S. Indien deze lijn snel gebouwd wordt is het de vraag of een daarmee evenwijdig lopende wegverbin ding wel in dezelfde tijd kan worden aangelegd. In 1972 zal begonnen worden met het fietspad tussen Ter Heyde en Kijkduin. In 1972 zullen voorts de onteigeningsbeschei den voor de verbetering van het Meijepad te Nieuwkoop (fiets pad) worden gereedgemaakt. In 1972 zal ook veel gedaan moe ten worden aan het maken en vergelijken van alternatieve verkeersplannen. Zo zal het om vangrijke middengebied van Zuid-Holland verkeerstechnisch grondig onderzocht worden. Ook aan de veiligheid zal veel zorg worden besteed. Verkeerslich teninstallaties zullen aange bracht worden op het kruispunt met de Dorpsstraat te Leimui- den en op het kruispunt secun daire weg 1 (Landscheidings- weg) met de Buurtweg te Wasr VERTEGENWOORDIGERS IVriEUW EUROPA besteedt deze maand in zijn parlementaire rubriek aandacht aan de vraag, hoe Londen zijn vertegenwoordigers voor het Europees parlement moet aanwijzen, wanneer Engeland volledig meedraait in de E.E.G. Eén suggestie komt hierop neer, dat in Engeland voor de Britten, die naar het Europees parlement gaan als er rechtstreekse Europese verkiezingen komen een aparte districtenindeling gaat maken waarbij elk „Europees" district in Engeland zou bestaan uit een groep van normale Britse districten. Engeland zou zelfs nu al kunnen beginnen; de op Europese basis gekozen Britse parlementariërs zouden dan het aantal leden van het Lagerhuis aanvullen met een extra aantal parlementariërs, die zich niet intensief met de ,,home" politiek behoeven bezig te houden, maar het overgrote deel van hun tijd beschikbaar hebben om zich in Brussel en Straatsburg met Europese kwesties bezig te houden. Ook in Nederland is meermalen de wens geuit, dat in het Europese parlement volksvertegenwoordigers zitting zouden nemen, die zich niet gedwongen zien tot het spelen van een dubbelrol. Maar hiertegen rees in de Staten-Generaal altijd verzet, omdat onze parlementariërs bang waren voor discongruentie tussen de vaderlandse en de Europese politiek. Misschien kan Nederland, als Londen tot het bovengenoemde systeem zou overgaan, zich aan het Britse voorbeeld spiegelen en de grondwet die toch nog jaren op de helling zal blijven staan, indien mogelijk spoedig, zo wijzigen, dat ook hier de leden van het Europees parlement extra-leden van de Staten-Generaal worden. De band kiezers-gekozenen kan er alleen maar beter op worden. Nu al nek-aan-nek-races: WASHINGTON Te oordelen naar de laatste opiniepeilin gen beloven de Amerikaanse presidentsverkiezingen dit jaar uitermate spannend te worden. De democratische se nator Muskie gaat nu gelijk op met president Nixon. Na ruim vier punten achter te hebben gelegen heeft Muskie nu het terrein teruggewonnen, dat hij vorige zomer aan Nixon verloor. De tienjarige Charlotte Ber- set tussen har vader en moeder. Charlotte werd zaterdagochtend, op weg naar school ontvoerd. On derweg stopte een auto vlak naast haar; een man kwam er uit, gaf haar een stomp in de maag en duwde haar de wagen i De ontvoerder eiste 139.000 francs. De vader betaalde en het kind werd gisteren in vrijheid gesteld. Ambtenaren niet schuldig aan inbreuk Luns-privacy „Het zijn geen ambtenaren van de rijksgebouwendienst geweest die de toegang tot een kamer geforceerd en inzage genomen hebben in de dossiers van mr. Luns. Aan minister Schmelzer is op geen enkele wijze geble ken dat door wie dan ook sloten zouden zijn geopend waarachter stukken van mr. Luns zouden zijn opgeborgen", aldus premier Biesheuvel en minister Schmel- Tussen de verhuizing van mr. Luns naar zijn eigen flat en de overdracht op 20 oktober van de woning aan de Rijksgebouwen dienst is het gebouw behalve voor mr. Luns zelf toegankelijk geweest voor de bevoegde dien sten van Buitenlandse zaken voor onderhoud en beveiliging van het gebouw en de zich daarin bevindende rijksgoede- Het was de heer Luns bekend dat derden rechtmatig toegang had den tot het gebouw, zeggen pre mier Biesheuvel en minister Schmelzer. Onbevoegden moeten dus inzage hebben gehad in de dossiers en daaraan bekendmaking hebben gegeven. Tijdens het gesprek met mr. Luns in oktober is overwogen gerech telijke stappen te ondernemen jegens degene(n) die onbevoegd inzage had(den) genomen in de dossiers en daarover geruchtem hebben verspreid. Ook later daarover nog schriftelijk v gedachten gewisseld, maar bleek geen basis voo:- dergelijke stappen te zijn. Ombudsman in H'ineer HOOFDDORP (ANP) Het NVV en de P.v.d.A. in de Haarlem mermeer hebben besloten geza menlijk een bureau op te rich ten, waar iedereen terecht kan met vragen over arbeidsrecht, sociale verzekering, huurge- schillen enz. Het Ombudsleam zal bij wijze van proef drie jaar gaan functioneren. Het bureau begint in februari te werken in Badhoevedorp, Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Rijsenhout en Zwanenburg. Een recente joto van prinse Margriet, die morgen 29 jaar wordt. In verband met het overlijden van koning Frede- rik van Denemarken en de halve rouw die het Neder landse hof daarom heeft aan genomen, zal er morgen van overheidsgebouwen niet wor den gevlagd. FOTO MAX KOOT Bereden politie jaagt achter protesterende studenten aan op de campus van de univer siteit van Madrid. Toekomst van de P.S.P. ï-fET kan best waar zijn, dat het officieel uittreden van Proletarisch Links de P.S.P. slechts een paar honderd leden kosten zal. Hoeveel kiezers achter die paar honderd staan, zal pas bij de eerstkomende verkiezingen kunnen blijken. Intussen zullen de ontwikkelingen in de P.S.P. socialisten plezier doen, die uitbreiding van de basis voor een grote progressieve combinatie veel liever aan de kant van uiterst links dan aan die van de christen-democratische partijen zoeken. In die richting heeft afgelopen weekend bijvoorbeeld de jongerenorganisatie van de P.v.d.A. hardop gdacht. Maar zou het P.A.K.-trio inderdaad aan toenaderingspogingen in de richting van de P.S.P. beginnen, dan kan dat weer repercussies krijgen bij socialisten die vorig jaar net niet naar Drees jr. en diens D.S. '70 overgestapt zijn en niet te vergeten bij de vleugel van D'66, welke dicht bij een vooruitstrevend liberalisme staan. Dit zou wel eens een reden voor Den Uyl en Van Mierlo kunnen zijn om het bootje van Burggraaf en Wiebenga af te houden. Trouwens, de twee genoemde politieke leiders van de P.S.P. zullen ook niet van ongeduld staan trappelen om met de Partij van de Arbeid en D '66 in zee te gaan. Want dan werpen ze olie op het vuur van Proletarisch Links en zou hun ledenbestand met veel meer dan een paar honderd kunnen verminderen. We betwijfelen daarom, dat er voorlopig meer dan handhaving van de status quo in zit. Van onze correspondent Madrid De Spaanse hoofdstad heeft gisteren te kampen gehad met de ernstigste studentenon geregeldheden sinds vorige win ter, nadat oproerige studenten op de universiteit van Madrid ramen en meubilair kapot sloe gen en vervolgons de straat op gingen. Ongeveer 500 personen hielden een demonstratie voor het ministerie van onderwijs in het centrum van de hoofdstad. De onrust wortelt in impopulaire wijzigingen in het programma van de medische faculteit, die votige herfst door de regering werden hevolen. In december startten studenten een collegeboycot die vorige week donderdag resulteerde in een officiële beslissing om de meeste collegezalen aan de me dische faculteit voor onbepaalde De incidenten leidden tot tiental- sloten medische studenten. Ze gingen als wilden te keer over het gehele universiteitsterrein, wierpen barricades op en voer den strijd met honderden gewa pende politiemannen. Naar een aanlul politiebussen en jeeps werden molotovcocktails gewor- tijd te sluiten. Gisteren namen studenten aan an dere faculteiten het protest over uit sympathie met de buitenge- len arrestaties, een onbekend aantal gewonden en schade aan zowel politiewagens als particu liere auto's. I 'it een peiling waarin bijna 1700 potentiële kiezers hun keuze moesten maken uit Wallace, I Nixon en Muskie komt de laat ste met 42 procent voor de dag. De senator van Maine doet het j zo goed (dezelfde peiling toont aan, dat zijn democratische Senator Humphrey kreeg 311 kie van de 3018 stemmen der af gevaardigden er op het ogenblik waarschijnlijk 1199 zou krijgen: slechts 310 te weinig om bij de eerste stemming op de demo cratische conventie in Miami stemmen, senator Jackson 198, senator MaGovern 164. afge vaardigde Wilbur Mills 38, gou verneur Wallace 29, burgemees ter Lindsay 28 en voormalig se nator Eugene McCarthy 13. e CBS heeft gisteren een onder- In de Harris-opiniepeiling met zoek gepubliceerd onder 500 de- keuze uil Wallace. Nixon en Muskie ontving Wallace 11 pro cent. concurrent Humphrey procentpunten bij Nixon achter blijft) dat het bij de voorverkie zingen wel vreemd moet toe gaan om hem de democratische nominatie te onthouden. MOSKOU (AP) De advocaat van Vladimir Boekowsky, heeft beroep aangetekend tegen de veroordeling van zijn cliënt tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar werkkamp. Boekowsky werd op 6 januari we gens ondermijning van de Sov jet-autoriteit veroordeeeld tot de maximumstraf: twee jaar ge vangenis, vijf jaar werkkamp en aansluitend vijf jaar verban ning. hun 22 dagen oude zoontje Justin ge- Gezagvoerder ranipschip Heleanne vrij BRINDISI (Reuter) De gezagvoerder van de Griekse auto-veerboot He leanne, kapitein Deme- trlos Antypas, die in Brln- dlsl in arrest zat op be schuldiging van dood door schuld na de brand ann boord van zijn schip vorig jaar, is gisteren In vrij heid gesteld. De 33-jarige gezagvoerder werd aangehouden nadat zijn schip op 28 augustus van het vorige jaar was uitgebrand. De veerboot zou veel meer personen hebben vervoerd dan was toegestaan. Bij de ramp kwamen 24 van de meer dan 1.000 op varenden om het leven. Passagiers hebben de be manning later lafheid verweten en gesteld dat het schip te zwaar gela den was.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9