Snellere verbinding Den Haag- Antwerpen Zuid-Engeland in alarm door gevaarlijke stoffen Valse Belgische frankbiljetten Ziekteverzuim vooral door ademproblemen Pensioen en AOW van Pensioenfonds [g Dank zij nieuw deel E 10: i Noorse vissersbond tegen EEG Druk overleg rond Malta thans gaande Studenten contra Regering wil geen stappen tegen Luns Russisch drankfeest aanleiding schandaal aantal t alle igings. et be waar- *dt op- tot in DINSDAG 18 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN Met een simpel- wegschuiven van een gordijn voor een paneel van tien bij an derhalve meter hebben gisteren in de stadsfeestzaal in Antwer pen koning Boudewijn en konin gin Juliana het nieuwe stuk Eu- ropaweg E-10 tussen Antwerpen en Breda opengesteld. Het pa- I neel stelde het tracé van de j weg voor. Daarmee werd de j eerste werkelijk internationale Iweg - slechts zeer incidentele steekproef ge wij ze douanecontro- le - een feit. Ien 44 km vierbaans autoweg, waarvan 11 km ligt op Ne derlands gebied, is hiermee toe gevoegd aan het internationale wegennet, een tracé dat wel snel is - de rijtijd tussen Ant werpen en Breda wordt er zeker met een half uur mee bekort - maar dat natuurbeschermers in België en Nederland in alle sta ten kan brengen door de onbe zonnen aanleg, dwars door koste lijke, voor de recreatie ideale gebieden, hetgeen overigens al ad-interim, maakte gisteren, ten overstaan van beide vorsten, toespelingen op de samenwer king tussen de beide ministeries van Openbare Werken, waar het gaat om nog aan te leggen wa terwerken, de bijna beruchte Schelde kwestie, voor hij reto risch uitriep: „twee nationale netten krijgen thans een Euro pese dimensie." drie jaar geleden vele Belgen De nieuwe wegverbinding tussen ertoe bracht te gaan betogen. De Belgische minister van Open bare Werken, Jos de Saeger zag er politiek heil in de eisen van de betogers in te willigen en het tracé te verleggen, maar niet de twee landen verbindt Ant werpen al met Den Haag en Amsterdam. Het weggedeelte betekent ook een snelle verbin ding Amsterdam-Den Haag-Rot- Per touringcar reden gisteren konir terdam-Antwerpen-Rijssel in van België over het pas geopende Frankrijk via de E3 vanaf Ant- Breda. De Brabantse commissaris werpen. toonde zich hier een galante ridder. in Juliana en koning Boudewijn stuk E 10 tussen Antwerpen en van de Koningin, dr. Kortmann, Mijnen veger van Polyester in Engeland PORTSMOUTH (AP) Vandaag is in Portsmouth het eerste van versterkte kunstvezel gebouwde oor logsschip te water gelaten. Het is een mijnenveger groot 500 ton. de Wilton, waarvan de romp ver vaardigd is van roestvrij en anti-magnetisch kwart-duims polyester. De Wilton, een prototype, is ruim 46 meter lang en gaat 2 miljoen pond (5,2 miljoen dollar) kosten. Door de roestvrijheid zul len de onderhoudskosten uiteraard laag zijn. Mag netische mijnen zullen op het schip geen vat hebben omdat die niet door po lyester worden aangetrok- Als alles volgens de plan nen gaat, dan kan men misschien grotere sche pen, zoals fregatten, van kunststof gaan bouwen. BRUSSEL (ANP) In België zijn sinds vorige week valse biljetten van duizend frank (ongeveer 70 gulden) in omloop. De biljetten zijn temelijk slecht nagemaakt. Verscheidenene kleuren verschillen mJJ die van de echte biljetten, het watermerk komt niet overeen dat van de echte, het papier is glad en voelt vettig aan en het cl ché is enigszins scheef. De biljetten zijn verder cngeveer een meter smaller dan de echte. Trondheim, (AP) In Trondheim hebben de leiders van de Noorse vissersorganisatie verklaard, dat het tussen de Noorse rege ring en de Europese Economi sche Gemeenschap bereikte vis- serijaccoord onaanvaardbaar is en dat zij zich zullen blijven verzetten tegen toetreding van Noorwegen tot de Gemeen- Noorwegen zal op 22 januari het toetredingsverdrag ondertekë- nen met Engeland, Ierland en Denemarken. Volgens de Noorse vissers biedt het bereikte ac-' coord onvoldoende waarborgen voor de toekomst van de vis sersbevolking langs de Noorse (Van onze correspondent) LONDEN Zeven specialisten van de Engelse marine zijn sinds gisteren druk bezig om op de kust van Cornwall aangespoelde vaten onschadelijk te maken, die gevaar lijke scheikundige stoffen bevatten. In het plaatsje Looe, waar reeds 20 bussen gezien werden op het strand of in zee, sleepten de specialisten, die gasmaskers en bescher mende kledingstukken droegen de levensgevaarlijke va ten van 2000 liter naar een afgelegen punt. Daar werden ze tot ontploffing gebracht door middel van plastic spring stof. Engeland werd gisteren gealar- meerd door het aanspoelen van vaten met gevaarlijke stoffen aan de zuidkust, afkomstig van het enige weken geleden verga- ne Spaanse schip Germania. Helikopters van de navy patrouil leerden gisteren de gehele dag over 160 km van Cornwall's kust, waar al ruim 80 vaten aangespoeld waren. De onge wenste containers komen uit het ruim van het Spaanse cargo schip Germania (11.000 ton), dat vier weken geleden na een ontploffing en brand aan boord naar de zeebodem zonk op 35 LONDEN/MALTA (AP- ANP) Vandaag worden in Malta besprekingen over de Engelse troepen gehou den tussen premièr Mintoff van Malta en een Engelse delegatie. De Engelse mi nister van Buitenlandse Za ken Douglas Home heeft in het Lagerhuis echter al verklaard dat een akkoord over Malta tussen Enge land en Mintof nog lang niet rond is. Mr. J. Luns, secretaris-generaal van de NAVO, is intussen naar Rome vertrokken, om morgen aanwezig te zijn bij de bespre- kingen tussen de premier van Malta en de Engelse minister van Defensie. Vandaag Zouden de individuele NAVO-landen in Brussel beslissen wat zij over willen hebben voor het handha ven van de Engelse troepen op Malta. Deze bereidheid zou wel eens doorslaggevend kunnen zijn voor de resultaten van de on derhandelingen tussen Engeland en Malta. Vooral, omdat de "NAVO er groot belang bij heeft, dat de Engelsen op Malta kun nen blijven, nu o.m. Libië kans ziet, om als de Engelsen ver- j trekken het nodige te kunnen vertellen over het beheer van het vliegveld op het eiland. ten groep Libische technici, die reeds op Malta aangekomen was, is vandaag alweer van Malta vertrokken. Men ziet i daarin een bepaald tpken. dat Dom Mintoff een overeenkomst met Engeland zal proberen te bereiken. LEUSDEN (ANP) Uit de diagnosestatistiek van werkverzuim van de bedrijfsverenigingen blijkt, dat zaekten van ademhalingsorganen en influenza de meest voorkomende diagnosegroep is voor de mannelijke werknemers, en wel in een omvang van 28 procent. Vooral bij de oudere werknemers is het verzuim als gevolg van chronische aandoe ningen van ademhalingsorganen dikwijls langdu- "8- Het aantal werkdagen dat hiermee gemoeid is, wordt door het Centraal Bureau voor de Statis tiek voorzichtig geschat op enkele miljoenen of- wel 4y2% van het totale arbeidsverzuim wegens Minister Stuyt (Volksgezondheid en milieuhygiëne) merkte dit gisteren op bij de opening van het nieuwe gebouw van het Nederlands Astmafonds in Leusden. Het astma noemde hij een veelvuldig voorkomende ziekte, die voor vele patiënten een ernstig lijden betekent en voor de samenleving een grote so ciaal-economische belasting is. Daarnaast, en als gevolg van het astma spelen de chronische aan doeningen van de ademhalingsorganen een uiter mate belangrijke rol, aldus de bewindsman. Het aantal mannen dat aan chronische aandoenin gen aan de ademhalingsorganen (cara) overlijdt, neemt steeds meer toe. In 1950 stierven 20 op de 100.000 mannen. In 1969 was dit aantal per 100.000 al vesdubbeld tot ongeveer 40. De stijging van het aantal sterftegevallen werd met name gesignaleerd boven de 50 jaar. Bij de vrouwen bleef het sterftecijfer nagenoeg ge lijk op 12 per 100.000. Alleen, aldus de minister, tussen de 25 en 34 jaar werd in de jaren na 1950 een lichte verhoging geconstateerd. mijl van de kanaaleilanden. Men vreest, dat nog meer vaten zullen aanspoelen. De Germania was naar men meent geladen met ongeveer 900 vaten chemische produkten. Het schip voer van Hamburg naar Barcelona. 370 bussen be vatten t.d.i., de grondstof die al gemeen gebruikt wordt om plas tic schuim te maken. Als gevolg van de aanwezigheid van cyani de in t.d.i. kan een gifgas ont staan dat tijdens de eerste we reldoorlog gebruikt werd op het front in België en Frankrijk, e verschijning op de kust van Cornwall van deze vaten heeft in dit deel van het Verenigd Ko ninkrijk grote bezorgdheid ver oorzaakt. Ook in Ierland houdt men een waakzaam oog op de stranden, omdat het niet uitge sloten is dat daar eveneens een deel van de lading van de Ger mania zal aanspoelen. Tijdelijk geen vlueliten naar Canada SCHIPHOL (ANP) Als gevolg van de staking van de Canadese verkeersleiders, die gisteren is ingegaan en waardoor het bin nenkomende en uitgaande vlieg verkeer op 116 Canadese vlieg velden stil is komen te ligen, heeft ook de KLM haar vluch ten op Montreal voor onbepaal de tijd moeten staken. De KLM voert 9 maal per week retourvluchten van Amsterdam op Montreal uit. Passagiers voor Canada kunnen nu boeken voor New York of Chicago, van waar zij verder per bus hun be stemming in Canada kunnen be reiken. Ook de luchtvracht zal vanuit deze twee Amerikaanse steden per vrachtwagen naar Canada worden getransporteerd. Shell-Rijswijk ontwikkelt zee peiler Amsterdamse studenten roerden zich gisteravond weer bij de komst van minister De Brauw naar de Economische faculteit van de Amsterdamse universiteit. De Asva bezette de aula van de fa culteit, de belangenvereniging Amsterdamse studenten verzette zich daartegen. collega's faculteit hebben de rede van minister De Brauw later in het Maagdenhuis beluisterd. Asva-voorzitter Constant Vecht probeerde hier tever geefs binnen te komen onder het voorwendsel, dat hij eco nomie studeerde. AMSTERDAM (ANP) De onderlinge belangengroepe ring Amsterdamse studenten heeft zich gisteravond na drukkelijk gedistantieerd van de bezetting van de aula door economische studenten van de Amsterdamse Univer siteit. Deze bezetting kwam tot stand op initiatief van de Asva. omdat deze minister De Brauw niet de kans wilde geven „zijn rechts gepraat" te laten horen. De genodigden bij het 50-jarig bestaan van de economische RIJSWIJK (ANP) - Het Shell la boratorium in Rijswijk heeft een nieuw apparaat ontwikkeld, waarmee men ook onder min der gunstige weeromstandighe den peilingen van de zeebodem kan verrichten. Tot nu toe wer den de peilingen verricht vanaf een sdiip, waardoor men gebon den was aan jaargetijden met gunstige weersomstandigheden. Met het nieuwe apparaat kun nen zeer betrouwbare gegevens over het plaatselijk draagver mogen van de bodem worden verkregen. Tennissen met rok is niet direct de bedoeling van de Italiaanse ont werper Tiziani. Hij wil de tennissterren wel op een modieuze manier zien opkomen en vertrekken. Vandaar dit fraaie tennisensemble. Voor ambtenaren: „Brood en spelen" is een muziek- project van en voor de Rotter damse ieugd. Fen initiatief van de Stichting Kunst voor de Jeugd, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en de Rotter damse Muziekschool. Van 28 fe bruari t.m. 1 maart zal de schooljeugd te gast zijn in de Doelen waar geselecteerde en sembles van middelbare scholen zullen optreden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Reeds In mei van dit Jaar gaat het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds beginnen met de gecombineerde uitbeta ling van de ambtelijke pensioe nen en de AOW/AWW. Aldus het blad van de KABO (Katho lieke Bond van Overheidsperso neel). Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om daarmee pas op 1 ja nuari 1973 te beginnen De di rectie van het pensioenfonds heeft thans besloten in mei bij wijze van proef een beperkt aantal gecombineerde uitbeta lingen te doen. De proef betreft ongeveer 1150 pensioenen. Daar na zal etappegewijs de rest van de 175.000 gecombineerd uitbe talingen volgen. Ongeveer twee maanden tevoren zal men de betrokken pensioen gerechtigden individueel op de hoogte stellen van de datum waarop men zijn AOW of overi ge uitkeringen niet langer van de Sociale Verzekeringsbank of de Raden van Arbeid zal ont vangen. De pensioenen zullen in het ver volg omstreeks de 22e van elke maand worden betaald Voor degenen die gewend zijn hun AOW- of AWW-pensioen eerder te ontvangen is een regeling ontworpen om in geval van nood de verschuiving in de eer ste maand te kunnen overbrug gen. Men neemt bij het ABP aan dat uiterlijk in december van dit jaar de definitieve om schakeling op de gecombineerde uitbetalingen een feit zal zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering Is niet van plan te luisteren naar de Amsterdamse journalist W. Oltmans om oud-minister Luns te laten vervolgen, omdat hij volgens de heer Oltmans des tijds in verband met dc Indone sische kwestie de minister-pre sident. de Tweede Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken en „het gehele Nederlandse volk" opzettelijk zou hebben misleid. Dr. W. Drees sr.. destijds minis ter-president. distancieert zièh nadrukkelijk van de uitlatingen van de heer Oltmans over oud minister Luns. Dr. Drees Hef gisteren weten van de Amster damse journalist twee „dreig brieven" te hebben gehad, waarin de heer Oltmans hem o.m. zou hebben geschreven hem het bijzonder lastig te ma ken, wanneer hij geen antwoord op de beschuldigingen aan hpt adres vnn oud-minister Luns zou Mr. J. Luns weigerde gisteren In Brussel ook maar één woord commentaar te geven op de be schuldigingen aan zijn adres. MOSKOU (AP) Het par tijblad ..Partijleven" In Rusland heeft zeer boze dingen gezegd over een groep directeuren van proefboerdcrijen die een vergadering van vijf da gen maakten tot een drankgelag van ongehoor de kubieke ufmetingen. Twee functionarissen van dc partij die het feest hadden georganiseerd waarbij het gelag door de staat werd betaald, had den volgens het blad offi ciële waarschuwingen ge- Het hoofd van de afdeling proefboerdcrijen vnn het ministerie van landbouw, P. A. Oreszkin, werd ech ter zwaarder gestraft. HIJ werd ontslagen en zelfs uit do partij gezet. Zijn assistent kreeg een repri mande. s Het feest zou in oktober in Krasnodar zijn gevierd. Het had lung geduurd maar Moskou was het te weten gekomen en beslo ten werd een onderzoek in te stellën. Daar er als regel op verga deringen en allerlei bij eenkomsten van officiële personen heel wat voedsel en drank door de kelen gaat moet het in Krasno dar wel bijzonder raak geweest zijn, dat zelfs Moskou besloot de zaak in handen te gaan nemen. „Partijleven" meldt niet veel bijzonderheden van het enorme feest maar wel dat het gezelschap, uiteraard op kosten van de gemeenschap, er nog een reisje naar de Zwarte Zee aan had vastgeknoopt en dat het onderwerp ..drooglegging" onderweg ook geenszins ter sprakc- was gekomen. De afstand van Krasnodar tot de Zwarte Zee be draagt een kleine 300 kilo meter. I

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7