Adelbertcollege proberen te bouwen op terrein van voormalige remise AMATEURISME STRIJDPUNT VAN SKIERS SINDS 1936 Ijsbanen gaan open Compromis over plaats Ski federatie ziet af van boycot Winterspelen Sapporo L. G. Oosterling en oud-nestor v. d. Berg door raad herdacht In toekomst ook een heffing voor opslag van mest Grofvuil voorlopig opslaan MARKTEN PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 JANUARI 1972 WASSENAAR De discussie over de plaats, waar het nieuwe gebouw voor het S. Adelbertcol lege gesticht zal worden, heeft gisteravond in de Wassenaarse gemeenteraad een onverwacht einde gekregen. De meningen over deze kwestie bleken sterk verdeeld te zijn. Ongeveer de helft van de raad steunde het minderheidsvoorstel van wethouder mr. N. W. A. 'Brink om het college te stich tten op een terrein tussen Kerk straat en Storm van 's Grave- sandeweg. de z.g. Spinbaan. De .andere helft van de raad voelde meer voor de plaats, dip door de meerderheid van het college wan burgemeester en wethou- nders was aanbevolen: het ter rein, waar nu nog de oude tramremise staat. Eèn verrassende wending nam de xliscussie, toen ir. G. H. C. Theunissen, voorzitter van de CCP-fractie— die zich voor de Spinbaan had uitgesproken samen met andere fractievoor zitters een motie indiende, •waarin bepaald werd, dat het college gebouwd zal worden op ■het terrein van de vroegere re- -.mise, onder de voorwaarde evenwel, dat binnen vier maan den na de indiening van het -.schetsontwerp voor het nieuwe - college, de verklaring van .,,,geen bezwaar" van Gedepu- teerde Staten zal zijn ontvan gen. Ran die termijn niet gehaald wor den, dan zal de grond in de Spinbaan aan het college wor den aangeboden. In de motie werd verder tot uitdrukking ge bracht, dat eventuele winst, die gemaakt zal worden op de ver koop van de gronden bij de re mise ten goede zal komen aan de bevordering van de woning- wetbouw in Wassenaar. Burge meester en wethouders namen deze motie over en de gehele raad verklaarde zich er mee ak- De argumenten voor vestiging op de Spinbaan waren: centrale ligging ten opzichte van de plaats van herkomst van de leerlingen, van het sportfond- senbad, de sporthal en school- sportvelden, een mogelijke inte gratie met de bestaande R.K. Huishoudschool ter vorming van een z.g. middenschool, verkeers- stechnische voordelen, omdat vanaf de Spinbaan de leerlingen naar allerlei kanten kunnen .uitwaaieren", de onmogelijk heid om op het terrein van de Spinbaan goedkopere woningen te bouwen enzovoorts. De heren mr. A. van Vuure (VVD) en A. Lodder (partij Wassenaar) spraken zich uit voor het remise-terrein. Ver keerstechnisch verdient een plaats, wat verder afgelegen van het Rijnlands Lyceum aan de Backershagenlaan, de voor keur, aldus mr. Van Vuure. Noordwijk Men is gisteren begonnen een pand te slopen aan de Pickéstraat tegenover de Lijnbaanweg. Daardoor wordt een noord-zuid-verbinding mogelij k tussen de Nieuwe Zeeweg en de Beeklaan. Het huis heeft jarenlang in de weg gestaan. Het was door de gemeente aangekocht, doch volgens een of andere akte mocht de bewoonster er blijven wonen, zolang zij leefde. Een paar maanden geleden is de vrouw overleden. Tegelzetter moet bedrijf stilleggen Den Haag/Hazerswoude De Haagse economische politie rechter heeft een 35-jarige tegel zetter uit Hazerswoude veroor- deeld tot 150 gulden boete en stillegging van zijn bedrijf. De tegelzetter had zijn beroep zelf standig uitgeoefend zonder in het bezit te zijn van een vak- of {middenstandsdiploma. j nadat voorzitter Mare Holdler telefonisch overleg gepleegd had met de voorzitters van de natio nale bonden. KITZBUEHEL „Alle skiérs, die met opschrift „Evian" op het rugnummer starten, gediskwalificeerd voor Sappo ro". Aldus luidde de tekst van een telegram van Avery Brundage, voorzitter van het internationaal Olympisch Comité, aan de organisatoren van wereldbekerwedstrij- Niet alleen den (afdaling) in Kitzbuehel. Aangezien het telegram een Avcry Brundage blijk, niet de eni half uur voor de start arriveerde en het Oostenrijks ge te zijn in het Internationaal Olympisch Comité van mening was dat „Evian" geen re clame betekende de wereldbeker heet officiéél Coupe D'Evian startten de meeste deelnemers of er niets aan de hand was. Alleen de Amerkanen, Polen, Roemenen en Russen dekten het gewraakte woord af door er iets over heen te plakken. Na afloop van de wedstrijd vroeg Maurice Martel, voorzitter van de Franse skibond, in een tele gram aan Mare Hodler (Zwit serland), voorzitter van de in ternationale skifederatie, nu reeds een plaats te kiezen voor een toernooi om de wereldkam pioenschappen. Martel wilde lie ver zo'n toernooi dan deelnemen aan de Olympische Spelen. Hij Olympisch Comité, die de toe stand in de Alpine-skiwereld niet in overeenstemming acht met de Olympische eise Deen Ivar Emil Vind, lid „amateurstatuscommissie" van het IOC, heeft gisteren in Ko penhagen verklaard dat „geen enkele skiër, van wie bekend is dat hij het Olympische regle ment heeft overtreden, zal deel nemen aan de spelen in Sappo- riep daarom ook alle nationale vind, een vijftigjarige heereboer Wassenaar Bij het begin van de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft burge- meester mr. K. Staab met enke- 1 Ie woorden de heer L. G. Oos terling herdacht, die onlangs 'plotseling op 70-jarlge leeftijd is - overleden. Öe heer Oosterling heeft 25 jaren Ideel uitgemaakt van de raad, ^maar verrichtte daarnaast nog talloze andere werkzaamheden •in de plaatselijke gemeenschap. «In de raad en in die gemeen- 2 schap nam hij een zeer bijzon- Jdere, eigen plaats in. De raad herdacht de overleden t nestor van de raad met enkele ogenblikken stilte. Loco-burgemeester mr. N. W. A. Brink wijdde vervolgens enkele woorden aan de nagedachtenis van de heer C. E. van den Berg, die 24 jaren zitting heeft gehad in de gemeenteraad en vorige week is overleden. Ook de heer van den Berg ontplooi de naast zijn lidmaatschap van de raad velerlei activiteiten in de Wassenaarse gemeenschap, o.m. in het bestuur van het Ka tholiek Ondernemersverbond, „de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de Boeren leenbank, de R.-K. Handelsa- leenbank, de R.-K. Handels avondschool (thans Instituut Ca- SASSENHEIM Het Is niet schillende plannen van Rijn- onmogelijk, dat er in de toe- land. komst een heffing zal komen Na een opmerking, dat door mestopslag bij agrari sche bedrijven. Uit de op brengsten daarvan zou de bodemverontreiniging en ver ontreiniging van het grond water bestreden kunnen wor den. Ir. H. de Groot van het Hoogheemraadschap Rijn land zei dit gisteren op een voorlichtingsbijeenkomst van de LTB-sectie veehouders en Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Duinstreek. De heer De Groot, die veehouders sprak over de dwingende noodzaak om tot een actief kwaliteitsbeheer te komen en tot het opheffen van schadelijke lozingen, gaf ook een inzicht in de ver- Het dempingen in Leiden (Mare en Langegracht) de doorstro ming onvoldoende is gewor den, zei de heer De Groot, dat er plannen bestaan om het gezuiverde water van de uit te breiden zuiveringsin stallatie in Leiden-Noord in buizen over te brengen naar het Oegstgeesterkanaal. Dan wordt ook de sterk vervuilde Haarlemmertrekvaart (veel woonschepen) vermeden. volgens de heer De Groot oefe te verwachten, dat het binnen tien jaar normaal is, dat iedere inwoner jaar lijks een bedrag van 15 tot 20 betaalt voor de water zuivering en de bouw van in stallaties. skibonden op om niet naar Sap poro te gaan. Mare Holdler verklaarde echter bij zijn aankomst in Kitzbuehel dat hij het telegram van Mauri ce Martel nog niet ontvangen had. „Niet naar Sapporo gaan zou onverstandig zijn omdat daarmee de mogelijkheden voor een oplossing getorpedeerd wor den en de „overwinning" aan de heer Brundage wordt gela ten", aldus Hodler. De Internationale Skifederatie (FIS) zal geen buitengewone be stuursvergadering houden om te bespreken of de grote skilanden de Olympische Spelen in Sappo ro zullen moeten boycotten. Dat heeft een woordvoerder van de FIS gisteren medegedeeld in Bern. De FIS heeft van een der gelijke vergadering afgezien, uit Sandrumgaard en een oud hoogspringer. is van mening dat het de schuld is van de Interna- digingen op niets berusten. Het gat hem niet om de skiërs al leen. Hij houdt zich ook bezig met de amateurstatus van atle ten, ruiters, ijshockeyers, voet ballers en wielrenners. Maar in plaats van dat de pers hem steunt in zijn streven naar pure amateursport wordt een laster campagne tegen de heer Brun dage gevoerd". De De werkwijze van de „amateur statuscommissie" is volgens de heer Vind als volgt: „Wij verza melen de bewijzen van overtre ding en dat zijn er al heel Daardoor was het mogelijk dat le- wat en overhandigen die ter beoordeling aan het bestuur van het IOC. Het is overigens wel zo dat het een sportman niet zal worden aangerekend als hij de Olympische code heeft gebroken vóór 5 april 1971, de dag waar op het nieuwe reglement van kracht werd". den gehouden. Te Garmisch Partenkirchen in 1936 werden de skileraren niet tot de spelen toegelaten, aangezien zij vol gens het Inzicht van het IOC niet als amateur konden worden beschouwd. Later echter won het standpunt van de Internatlo- nale Ski Federatie (FIS) terrein. „8P?.en va,n 19,60, ™.,S«U.,W De FIS wilde de leraren wel de den van de reglementen voor het amateurisme. Sailer trok zich terug uit de actieve ski- sport, acteerde in wat films waar ook sneeuw in voorkwam en is nu een gezeten hotelhou der in de Alpen. gelijk als amateur beschouwen, aangezien zij wel tegen betaling les gaven, maar geen geld ont vingen voor hun sportieve pres taties. tionale Skifederatie (FIS) dat de Wat betreft het feit dat Brundage reclame bezit heeft genomen van deze sport. „Ik ben dol op Alphine skiën en vind het een ge weldige sport, maar de reclame heeft de zaken zo ongezond ge maakt, dat er heel snel iets zal moeten gebeuren. Volgens mij is de FIS niet bij machte om zelf in actie te komen. Men zal het niet aandurven de sterren te diskwalificeren voor Sapporo. betekenen, dat de skiërs, die tijdens de wed strijden om de wereldbeker met reclame op hun rugnummers deelnamen, beschuldigd heeft van professionalisme, deelde Ivar Vind de mening van zijn vorzitter niet ten volle. „Als ons bewezen wordt dat het geld voor deze reclame gestort is in de kas van de FIS is er niets aan de hand. Het reglement is dan niet overtreden". raren deelnamen aan de spelen van 1948 in Sankt Moritz, maar op dat moment telden de lera ren op het sportieve vlak nau welijks nog mee. In prestaties waren zij ver voorbijgestreefd door de amateurs, die veel meer tijd voor training en wed strijden konden vrijmaken. Van dat moment liet het amateuris tische addertjes de andere punt van zijn tong zien. Van 1948 werd er gemompeld dat bepaal de deelnemers aan de alpine nummers door fabrikanten van ski's ondersteund werden als te- Hc< vermoeden dat de specialisten Valley waren de skifabrikanten in feite al „aandeelhouders' de alpinesport en vaak hadden zij op de Olympische deelne mers meer invloed dan trainers en bondsofficlals. Het meest frappante voorbeeld was de Oostenrijkse Olympische ploeg die in wezen uit twee, elkaar bepaald niet vriendelijk gezinde, fabrieksteams bestond. De in vloed van de skifabrikanten werd groter en groter en aan hun zijde schaarden zich ook de vervaardigers van ski-clibs, -kleding, -schenen en andere aanverwante artikelen. De meeste zaken namen topsterren onder contract en betaalden hem, of haar, min of meer openlijk. men toegaf op de hoogte te zijn De moeilijkheden tussen het In- van alle overtredingen. Ivar Vind ontkende overigens dat Brundage aan een heksenjacht bezig is op de alpine-skiëers. „Een ieder die de heer Brunda ge kent, weet dat deze beschul- ternationale Olympische Comité en de alpinesskisport bestaan ai sinds de alpinenummers in 1936 werden opgenomen in het pro gramma van de winterspelen, die in 1924 voor het eerst wer- genprestatie voor de reclame die werd gemaakt mede door hun sportieve successen. De aanvallen van de voorvechters voor het amateurisme richtten zich vooral op de meest succes volle deelnemers. In 1952 richtte het vuur van de kritiek zich op de Noor Stein Eriksen, eerste in de reuzensalom. Vier jaar later werd de drievoudig met goud beloonde Oostenrijker Tono Sai ler beschuldigd van het overtre- slalom en -afdaling goed ver dienden, werd een zekerheid en tijdens hun actieve loopbaan be legde praktisch iedere skiër geld in huizen, pensions of ho tels. Het werd gewoonte dat de sportmensen heel openlijk voor de zaken die hen betaalden in woord en beeld reclame gingen maken. Van dat moment af zweeg Avery Brundage niet lan ger. Hij voelde zich geroepen de FIS er op te wiizen dat deze ont wikkeling lijnrecht tegen de Olympische gedachte in ging. De eerste grote botsing tussen het IOC en de skiërs vond plaats bij de winterspelen van 1968 in Grenoble Brundage eiste dat de merkaanduiding op de ski's van de Olympische deelnemers ver wijderd of beperkt zouden wor den, opdat foto's van de win naars niet direct als reclame object konden worden gebruikt. De FIS ging tegen deze eis in, gedeeltelijk omdat de geschiede nis niet kon worden terugge draaid, gedeeltelijk omdat het verlangen van Brundage onuit voerbaar was. Brundage be moeide zich daarop niet meer met het skiën en hield zich ver van de prijsuitreikingen van deze onderdelen. Een laatste hinderlaag legde Brundage met de aankondiging tijdens de vergadering van het IOC in Sapporo voor te stellen het gehele skiprogramma, voor Sapporo al, van het Olympische schema te bannen. Het is echter nauwelijks aan te nemen dat hij voor dat plan de noodzakelijke tweederde meerderheid in de vergadering zal krijgen. LEIDEN Door een aantal tandigheden, die niet alle konden worden voorzien, is de gemeentelijke reinigingj. dienst genoodzaakt, het be gin van de reeks data waar op in 1972 grefvuil wordt op gehaald, uit te stellen tot in februari. Wanneer men ernstig omhoog zit met grofvuil en het niet mogelijk is, dit tot februari op te slaan kan men de rei nigingsdienst opbellen (31341) zodat de vracht op woensdagen kan worden op gehaald. Men betaalt dan evenwel het geldende tarief' van 6,50 per halve kubieke meter. Deze maatregel is veroorzaakt doordat de vuilverbranding in verband met het mon teren van een nieuwe stof- vanginstallatie de eerstko mende weken op halve kracht draait. Ongeveer de helft van het aangeboden huisvuil moet daardoor naar de Haagse verbrandingsin stallatie gependeld worden, hetgeen heel wat extra man en auto-uren zal vergen. De organisatie van deze pendel wordt zeer sterk beinvloed door het hoge percentage zieken bij de reinigings- dienst, dat misschien wel de voornaamste oorzaak is van het uitstel. Daarbij komt nog de enorme groei van het vui- laanbod in de laatste maan- LEIDEN Uitslag nieuw jaarswedstrijden sportschool De Vries: Voorronde: De VriesNoordwijkerhout 86, Alkemade—Rijnsburg 16—5, verliezersronde Noordwijker hout—Rijnsburg 10—5: halve finale Oegstgeest—Noordwij kerhout 58; De Vries—Al- kemade 85. Noordwijker hout verloor in de finale met 11 tegen 2 van De VrieS. SASSENHEIM Het afge lopen weekeinde is in Villa Baccara aan de Hoofdstraat ingebroken. De daders ver schaften zich toegang tot het huis door een ruit van het keukenraam in te slaan. Zij werden echter betrapt door een nachtwaker. De schade bleef beperkt tot de ingesla gen ruit en een delftsblauw bord dat de daders (3 in ge tal) op hun vlucht omgooi den. LEIDEN Het secretariaat van de Stichting Leidse Jeugd aktie is in verband met werkzaamheden aan het gebouw tijdelijk gevestigd in gebouw Ydo, Hooglandse Kerkgracht 4 tel. 30615. LEIDEN De Nederlandse Christelijke Werkgevers kring Rijnland vergadert op donderdag 20 januari om 16.45 uur in Holiday Inn te Leiden, Spreker op de verga dering is de heer A. N. J. Veenhuizen over „Sociaal be leid in ondernemingen". Katwijk 17 Jan. groenten Waspeen APèxtra 960. A I 750-890. A I 1490- 880. B extra 1130, B I 900-1080. B II 2—<10, C I 650-670. C H 03-470. Boerenkool 43-4S. Breekpeen p. kist BAiRWEVBLD 017 Jan) Aanvoer 443.320 stuks. Stemming vlot. prijzen In guldens per 100 stuks; Bieren van 50/31 gram '1)1.40. 66/57 gram 11.95—12.50. 61—62 gram 3)2.40— 03.10, 65/66 gram 13.10—13.80. GROENTEVEILING DELFT (07 Jan) Sla: 17—18 kg 51—51.50, 13-16 44.5051, 10—14 38.50—42,50. 11—42 37.5089. binnensla 32—23.50. Aan voer 425.000. Spruiten 81—06. prei 72—<160. per 300 kg Knolselderij 10 —34. sla A 41—30. Sla B 34—36. por 000 stuks, raapstelen UL Selderij BL65, per 100 bos. ROTTERDAM VEEMARKT (17 Jan.). Aanv. totaal 1289. Slachtrunderen 1003, varkens 266, Prijzen reap, ex- kwal., 2e kwal., Le'den Vanmiddag wordt de ijsbaan Roomburg geopend. Vanaf vanavond 19.00 uur kan er geschaatst worden op „de Leidse Hout" tennisbaan. „Casi no" in Noordwijk en tennisbaan „De Boekhorst" in Noordwijker hout doen hun hekken morgen middag om 13.30 uur open. Ook ^e Leidorpse ijsvereniging „IJs- sport" wacht tot morgenochtend om de ijsbaan achter de Mau- ritssingel open te stellen. Van 9.00 uur 's morgens tot tien uur 's avonds kunnen de schaatsers dan terecht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6