EHBO-vereniging in Hazerswoude heeft mini-GGD Surrealisme bij v. d. Vlist Sassenheim in moeilijkheden Impeesa kan intensiever gebruikt gaan worden Teun Roos draait z'n hand niet om voor n tandwiel meer of minder KIK werkt in kapel NIEUWE GIDS VOORTGEZET ONDERWIJS BURGERLIJKE STAND pINSDAG 18 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE De "mini G.G.D." van de Ha- zerswoudse Rijndijk. Dit predikaat mag de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. met recht voe ren! In 1971 rukte de am- bulanceploeg tachtig maal uit, om negenentachtig slachtoffers naar een van de ziekenhuizen in de om geving te vervoeren. Een jaar daarvóór ging de zie kenwagen van de Rijndijk- se EHBO drieënzestig maal uit de startblokken, om zevenentachtig slacht offers (de meeste van het verkeer) te bestemder plaatse te brengen. Secre taris/penningmeester W. Hermenet: „Wij zijn er voor hulp bij ongevallen, voor de haastkarweitjes zogezegd." Op voorstel van de toenmalige burgemeester van Hazerswoude L.J. den Hollander, werd in 1950 aan de Rijndijk een EHBO-afde- ling opgericht. Tot grote vreug de van deze "vechter voor de EHBO", thans burgemeester van Leerdam, begon het van meet af aan te draaien met deze eerste-hulpdienst (35 le den). Een van de mannen van het eerste uur: de heer T. Vet, ambtenaar bij 's rijks belastin gen. Vanaf de start een be stuursfunctie bekleed hebbend, kreeg hij in 1953 de voorzitters hamer in handen. Deze voorzitter, een EHBO-voor- vechter in hart en nieren, weet zich in het dagelijks bestuur omringd door keurmeester W. Hermenet als secretaris/pen ningmeester en bouwvakker G. Meijer als algemeeen commissa ris. Het ledental (per 31 decem ber jongstleden 45) staat er borg voor, dat de vele werk zaamheden van de afdeling, die zich uiteindelijk zeer vaak ziet geconfronteerd met ver keersongevallen op de Rijndijk, overigens niet steeds op dit trio alleen neerkomen. We hebben aan het begin de EHBO van Hazerswoude-Rijn- dijk betiteld met de "mini GGD". En dat zit 'm in het feit, dat deze afdeling sedert 14 sep tember 1967 in onze streek een unieke positie inneemt door zélf de zieken te vervoeren, met een eigen ambulance. Voorzitter Vet: "In feite begon het al in 1956, toen we met een karretje achter een bromfiets of achter een motorfiets naar de onheils- plekken reden." In 1967 toog het bestuur van de EHBO naar het gemeentebestuur voor het los peuteren van eeen financiële bijdrage inzake de aanschaf van een nieuw karretje. De bespre kingen hadden tot resultaat, dat de gemeente Hazerswoude be sloot tot aanschaf (en financie ring) van een tweedehands am bulance, die op 7 april 1971 werd vervangen door een ande re, eveneens tweedehands zie kenauto. Opdracht voor de eer ste helpers: de eerste hulp on der èlle omstandigheden aan mensen in nood verlenen èn de ambulance bemannen. Veertien personen uit Hazerswou- de-Rijndijk en Koudekerk aan de Rijn hebben een speciale op leiding gekregen voor hun am- bulancetaak. W. Hermenet: „Vereist hiervoor is, dat de EH- BO-ers al enkele jaren praktijk achter de rug hebben en de werking van de ambulance en daarin aanwezige materialen van binnen en buiten kennen. Belangrijke bezigheid van de ziekenverzorger in de ambulan ce is onder meer: een voorlopi ge diagnose stellen en, een psy chische factor, het slachtoffer afleiden, indien dat by kennis is. Wat de bemanning van de ambu lance betreft kent de EHBO- ambulanceploeg, die uit louter vrijwilligers bestaat, géén pro blemen. De heer Hermenet, die zijn werkzaamheden in eigen woonplaats heeft, tekent voor de organisatie tijdens de werkuren en chartert een aantal dames leden, wanneer de centrale post (2278; 01714) alarm heeft gege ven. In hun vrije tijd en tijdens het weekend zijn de andere da gelijkse bestuurders, die buiten Hazerswoude werken, ter be schikking. „Een vaste regeling van dienst kennen we niet", aldus voorzit ter Vet, die enorm gecharmeerd is van de samenwerking met politie en artsen. Hij wil ook kwijt, dat er ter plaatse misver standen bestaan omtrent de toe zending van rekeningen van vervoer door de ambulance. „Wij doen alles op vrijwillige basis en willen er geen cent voor heb ben. De gemeente Hazerswoude, die het ambulanceproject finan ciert, stuurt deze nota's, die weer kunnen worden doorgezon den naar het ziekenfonds of ver zekeringsmaatschappij". Neemt de EHBO-ambulance van Hazerswoude-Rijndijk een con currentiepositie in ten opzichte van de particuliere vervoerders uit Leiden, Alphen en andere? Voorzitter Vet: „Neen, in geen geval, de samenwerking is juist uitstekend! We brengen de pa tiënten alleen maar NAAR het ziekenhuis. Ons werk moet lou ter worden gezien als hulp bij ongevallen." Voorbeeld: de Rijndijkers waren onderweg naar een ongeval te Hazers- woude-dorp en werden op weg daar naar toe geconfronteerd met een ènder ongeval. Het slachtoffer van het laatste onge luk werd door de eerste helpers op "hun" brancard gelegd, om daarna in de toen gearriveerde ambulance, die uit Alphen was opgeroepen, te worden gedra gen. De ambulance, waarin twee pa tiënten liggend en één half lig gend of zittend kunnen worden vervoerd, kent overigens zelf 'n verpleger in de persoon van de heer S. van Vliet. De drie dage lijkse bestuurders unaniem over deze garagehouder, die zijn bedrijf uit Rijndijk-oogpunt be zien zeer centraal heeft: „Die samenwerking is geweldig!" Ze zijn het er ook over eens, dat al het werk valt of staat door de activiteiten van de centrale post 01714). Door toedoen van deze mensen, die hun werk ook weer pro Deo doen, kan de EHBO van de Rijndijk zowel mèt als zonder ambulance zeer snel in actie komen. Burgemeester en wethouders van Hazerswoude hebben zich in principe bereid verklaard mee te werken aan de totstandko ming van een gemeenschappe lijke regeling inzake het ambu lancevervoer. Maar zij willen slechts dèn medewerking verle nen, indien de post die thans in Hazerswoude is gevestigd, ge continueerd wordt „de aanwe zigheid van de EHBO-wagen op de huidige standplaats achten wij absoluut noodzakelijk." Aan de EHBO-ers van de Rijn dijk, die eind van dit jaar weer een cursus voor beginners op stapel zetten, znl het niet lig gen, wanneer die wagen moet worden bemand en wanneer eerste hulp wordt Ingeroepen. VOORSCHOTEN Impeesa, het jeugdhuis aan de Mozartlaan te Voorschoten krijgt centrale ver warming. De gemeenteraad heeft een krediet van' 10.000,- voor de aanleg van deze op het eerste gezicht luxueuze uitbrei ding toegezegd. Tijdens 'n onge veer 6 maanden durende voorbe spreking was de commissie voor Jeugdzaken de mening toege daan dat „Impeesa" het enige jeugdhuis in Voorschoten is dat de toets van de huidige 'kritiek kan trotseren .En inten sief gebruik in de wintermaan den wordt tegengegaan door het gebrek aan verwarmingsmoge lijkheden. Het jeugdhuis „Impeesa" is in 1960 gebouwd. Het is opgetrok ken uit straatklinkers en als zodanig wijkt het af van vele andere gebouwen. Ongeveer op de plaats van het jeugdgebouw stond ongeveer tien jaar gele den 'n oude boerderij. De boer derij moest afgebroken worden in verband met de ontsluiting van de wijk Adegeest door mid del van de Mozartlaan. In sa menwerking met de dienst open bare werken maakte het ouder comité van de Katholieke jeugd beweging een schetsplan uit gaande van de bestaande, toe stand. De boerderij werd geheel afgebroken, heel erg voorzichtig want uit de oude materialen zou het nieuwe jeugdhuis gebouwd worden. Bij de restauratie van enige historische gebouwen was er dringend behoefte aan de ste nen van de boerderij. Deze ste nen werden verkocht en voor 'n laag prijsje werden oude straat klinkers uit de vroegere Leidse- weg aangeschaft. De verken- nersgroep St. Laurentius (in 1960 ongeveer 120 leden) kreeg een goed onderkomen. Thans is het ledental van deze groep te ruggelopen tot ongeveer 35 en er zijn plannen om de gidsengroep „St. Irma" tevens een plaats te geven in het jeugdhuis. Vanuit de gemeenteraad werd aan drang uitgeoefend om na de aanleg van de centrale verwar ming het gebouw een grotere bezetting te geven. Het jeugd werk is thans plannen aan het uitwerken, waardoor „Impeesa" dagelijks gébruikt kan worden. Leiden Tot 31 januari expo seert de schiider Berend Pasman surreallstlsch-nb- stract werk in Galerie v. d. Vlist aan de Botermarkt. Pasman geeft aan de objecten, die hij in zijn werken op neemt een geheel eigen di mensie, met motieven als een gescheurde aarde, een gebroken wereld veelal als achtergrond. Hij is een goe de colorist en een ware fijn schilder. Hij bedient zich dikwijls van geometrische fi guren, die soms als een storm op de kijker afkomen, zoals in „Opmars der rech terhoeken". Het is daarom soms meer abstract dan sur realistisch in de gelijke bete kenis van dat laatste woord. Ook composltair is het werk veelal zeer aantrekkelijk, waarbij dan als bijzonder heid kan worden aange merkt, dat hij het perspec tief op heel eigen wijze te kent, b.v. als schaduw van het object. „Boekenplankje" is daarvan een goed voor beeld. Fraai is het schilderij „Opko mend getij", in het bijzonder door het prachtige blauw dat Pasman gebruikt, Merkwaar dig Is „Kikkerspel", compo- sitair mooi is „Toverdoek" „Beweging" wordt geaccen tueerd door een deel van do schildering over de lijst te laten uitlopen. Niet zo origi neel, want anderen doden dot reeds voor hom, maar wel bijzonder effectief. Tenslotte vielen ons enkele ar cheologische verbeeldingen op: „Aardgas lager" on „Droom van een verkeers licht", gebroken bollen als hemellichamen boven een aarde-achtige gescheurde constructie. Willem Prins. LEIDSCHENDAM - Teunis Gerrit Roos, de 19-jarige Leidschen- dammer die vorige week de ir. W. Mees Geesteranusprijs heeft gekregen als de beste metaal- draaier van Nederland is een vrolijke jongen. Bij de N.V. En- kes Machinefabriek in Leid- schendam, waar hij zijn werk stuk voor het Bémetel-examen heeft gemaakt en waar hij vier dagen per week werkte met 1 dag op chool, noemen ze hem „de zingende draaier". j. In de fiat aan de Plaspoelkade waar hij met zijn ouders, broer en zusje woont, zegt hij „best tevreden" te zijn met zijn werk. Zijn voornaamste taak bij En- kes is het maken van tandwie len en assen grote en kleine, precisiewerk waarbij het op 'n jeun Roos, Leiden De stichting KIK, in oktober gestart met allerlei werkgroepen op kreatief ter rein, heeft zijn kreatieve werkplaats in de kapel van het K en O gebouw. Door zijn unieke vorm heeft deze zaal juist dat speelse en onver wachte, waarin iedereen zich lekker thuisvoelt. Men kan er terecht op maandag- don derdag- en vrijdagavonden (20 22 uur). De kinderen op woensdagmiddag (1.30 5 uur). Je kunt er kiezen uit de werkgroepen boetseren, pottenbakken, tekenen— en schilderen, wandlappen ma ken en batikken, weven, emailleren, sieraden smeden met halfedelstenen en kra len, poppenmaken en -spelen, solderen en lassen, filmen met de 8mm camera, macra- mé-knooptechnieken, druk technieken enz. •Volgende maand komt daarbij nog een groep dramatische expressie, voor mensen die iets willen leren over spelim- provisatie en bewegingsex pressie. Alle inlichtingen hierover geeft het Bureau van K en O Oude Vest 45, Tel. 3184T41200. tweehonderdste tot 'n duizendste milimeter aankomt. Teun haalt de tekeningen te voorschijn van het werkstuk „huis met boor- spil" dat hij voor het examen van de bedrijfsopleiding in de metaal- en electrotechnische in dustrie in september vorig jaar heeft gemaakt en waarvan 'n leek alleen maar de letters N.V. Enkes rechts onderaan begrijpt maar dat in ieder geval niets met 'n woonhuis te maken heeft. „Het is 'n boorhouder", zegt Teun Roos, „er stond 32 uur voor maar ik was in 25 uur klaar". De ir. W. Maas Geesteranus-prijs bestaat uit 'n bronzen legpen ning, een diploma en voor 300 gulden leermiddelen. Teun i de ir. W. Mees Geesteranus-prijs koos o.a. een wereldatlas, Het woord „vormingsonderwijs" familie een uitgemaakte zaak maar dat is 'n ander verhaal, moeder. „Mijn kinderen", zegt Tandwielen en assen maken is moeder Roos, „willen het werkende leren" en dat is pre cies het ideaal geweest van ir. Maas Geesteranus die, als di recteur van de N.V. Werkspoor en voorzitter van de bedrijfsop leiding en van de vereniging met de ouderwetse naam van „Maatschappij voor den wer kenden stand" in Amsterdam, zó geijverd heeft voor de vakop leiding dat zijn naam, nadat hij in 1948 plotseling overleed, in ere is gehouden met de oprich ting van het „ir. W. Maas Gees- teranus-fonds". maar duizend gelijke pennetjes maken vind ik nou weer niet zo erg". Hij is wel draaier maar hij draait z'n hand niet om voor een tandwieltje meer of minder. Leiden Gestoken in een nieuwe jas (29,5 cm hoog en 10,5 cm breed), is vandaag de nieuwe gids voor het voortgezet onderwijs in Leiden en omgeving versohenen. De inhoud is ten behoeve van alle gemeenten in het gewest Leiden samen gesteld door de afdeling onderwijs van de Leidse secretarie. In de komende week wordt het boekje, dat 62 tekstpagina's bevat, in elf gemeenten aan circa 5.000 leerlingen van de zesde klassen uitgereikt. Het is voor hen en voor hun ouders bedoeld om de in februari a.s. te maken schoolkeuze in het voortgezet onderwijs te vergemakkelijken. Het boekje noemt en beschrijft niet alleen allo on derwijsmogelijkheden die op het lager onderwijs aansluiten, maar het geeft ook een overzicht van hogere aansluitmogelijkheden. Bovendien is een lijst van scholen voor kleuter- en lager onderwijs opgenomen, die de gids ook bijzonder nuttig maakt voor gezinnen die zich in een der gewest gemeenten komen vestigen. LEIDSE SCHAAKBOND 'n vulpen, 'n passerdoos en een tekenmap met toebehoren die hem goed van pas zullen komen bij zijn voortgezette studie, 2 avonden per week bij het voort gezet beroepsonderwijs in Rot terdam. Bij het toekennen kende men toen nog niet maar de heer Maas bedoelde het wel door zijn wens meer verant- woordelijksheidszin aan te kwe ken bij de vakman en inpassing na te doen streven van de vak man in het gehele bedrijf. de prijs wordt niet alleen op De „volbloed-Leidschendammer' vakkennis gelet maar ook op karaktereigenschappen, bijv. de houding ten opzichte van baas, chef en collega's in het bedrijf. Mevrouw Roos, begrijpelijkerwijs trots op haar jongste zoon, ver telt dat Teun 'n collega, die onenigheid had gehad in de fa briek, z'n fout niet wilde erken nen en ontslagen was, thuis had opgezocht en hem met klem van argumenten van zijn -ongelijr^ geboren Leidschendamse en va- had overtuigd, waarop de ont- der is schipper geweest en nu' slagene weer was aangenomen. sluiswachter. Dat de sluis moet Teun Roos zit er maar 'n beetje blijven waar ze nu is is voor de zoals Teun Roos zich zelf noemt, heeft van burgemeester Kolf schoten 'n brief gehad met feli citaties en waarderende woor den voor zijn prestatie. Hij heeft de lagere technische „Vlietschool" in Voorburg door lopen en is nog niet verliefd of verloofd „maar dat komt nog wel", zegt ie, ,ik moet ooit nog in dienst". Moeder Roos winning van op Bodegra ven I de eerste plaats van Kat-i wijk I over. Katwijk I kwam te-: gen LSGV voorlopig niet verder: dun een magere 3-3 stand. Toch lijkt het erop, alsof Katwijk I de match in de tweede zitting In zijn voordeel zal beslissen (prognose: 6-4 voor Katwijk I). In 3A schoot Noordwljk II onver wachts uit zijn schaakslof: Val kenburg I moest met niet min der dan 8-2 zwichten voor het Noordwljkse schnakgeweld. Reed 1 kwam in zijn streven Philldor VI van de eerste plaats af te houden bedrogen uit, want Philldor VI pareerde keurig met een 6>/$-2Z2 stand. Tot zijn gro te verrassing moet Phllidor VI de resterende partij met een volle toren voor nog uitspelen. In de zestallencompetitie Is Bode graven II als eerste zeker van promotie naar 'de finale-poule: mededinger Reed II werd met 1 'A-416 overklast. De .-tend ln dr-zo competitie ziet er LEIDEN - SASSENHEIM I zit In do eerste klasse door een vlotte 2y2-6'/2 afgang tegen Voorscho ten I in de moeilijkheden. Al leen de betere stand van de af gebroken partij vormt eon klei ne troost voor Sassenheim I, zo dat daarmede do bittere pil de fel begeerde degradatie- plaats enigszins werd verguld. Voorschoten I staat nu één matchpunt achter Leiderdorp I en gelijk met LSG III. In 2A had Voorschoten III opval- Poule a" i Bodejroven n 4-7-17. 2. lend weinig moeite mot Leithen III getuige de overtuigende 6Y2- pouic i. Philldor VIII 4-6-14. 2. V/2 zege. Boskoop I nam mid- Voorhout Jtï M-9..4. dels een wat geflatteerde over- 3-34* Valkonburg II LISSE - Geboren: Anne Murlc, tl. v, OvrtedenM. Smlta-Schoenmaker A. v. Wtrvoren en J. v, d. Pol. Anjn f70), K'lxt. d.v. J, Cuts en S de Haan. BODEGRAVEN G'-boren: Brondn, U ÏJ leven-K- «won doornAnjK1- l.v. R. Antco-rs-Dimkero. Iw> T, Edetnuin-de Bruyn. Boskoop Willem Verwey (op de foto rechts) staat in Boskoop bekend als de man met de timmermans ogen. Vorige week bestond zijn bomenkistenmakerij een halve eeuw. Half Boskoop gaf acte de présen- ce tijdens een receptie In hotel Florida. v. tl. 7,.n on C. ciecrilnK*: Knnner Andrlen Corne- 7.vJ. J. Klfcrlr.K on A, P. van r n Petrus, r. v. A .1. A van - Zwet en G. A. Leerdam. Adrla- Bawti'.aan Maria. t v. A. M. Dit- .•cM en J. J. M. Sch"onc. Ronald, Ondertrouwd; c. G. J. Bel ■*rv4iwd: J, (28) Apt-:.-'.' i >rn en II. van de Berg (37) n r>--n traag. M. Oppclnar (23) to Bortaxtp i-n M. Both (01). P. M.- 'i'A-.r (02) cn H. Geluk (31). T. ZokvcM (33) cn B van 't Ho tl (33) to U-i«Vm. H. Rondo (33) on E. Bol der (3)) ic Roomalon, IfootfUryMng (86). H.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5