Wassenaar staat volledig achter Leidse Baan: Nu! Man van oprechtheid en eerlijke overtuiging Aquarellen bij Heuff Raadsagenda Alkemade Wassenaar niet tegen fluor in het drinkwater W. Kuiper nam afscheid van gem. secretarie in Hazerswoude Wethouder P. den Otter herdacht Mevr. De Graaf verlaat gymclub van Van Nispen Uw Mening Burgerlijke stand PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 JANUARI 1972 Wassenaar De Wassenaarse ge meenteraad heeft gisteravond met algemene stemmen beslo ten aan Provinciale Staten te berichten, dat de raad volledig akkoord gaat met de inhoud van de „Open Brief", die de nieuwe Werkgroep „Leidse Baan: Nu!" dezer dagen aan de Provinciale Staten heeft toege zonden. De kwestie van de Leidse Baan kwam in de Wassenaarse ge meenteraad gisteravond nog in een ander verband ter sprake. Dat was bij het voorstel om een bedrag van 25.000.- te voteren voor stedebouwkundige werk zaamheden door het bureau van ir. Roorda van Eysinga, de ste debouwkundig adviseur van de gemeente Wassenaar. Dezer dagen is aan de leden van Provinciale Staten een rapport toegezonden, dat onder auspi ciën van het Gewest Leiden uit gebracht werd door een werk groep „stedebouwkundigen" over de ontwikkeling van de vervoersvoorzieningen tussen de Haagse en Leidse regio's. Een van de samenstellers van dit rapport, waarin een negatief standpunt t.a.v. de Leidse Baan wordt ingenomen is ir. P. Bos, medewerker van het bureau van de heer Roorda van Eysin ga. Verschillende leden van de raad vroegen opheldering daarover. Geconstateerd werd, dat er op het bureau van de heer Roorda van Eysinga blijkbaar twee me ningen bestaan over het vraag stuk van de Leidse Baan. Mr. R. M. J. Breukers (CCP) herin nerde eraan, dat er vanuit de Gewestraad aangedrongen is op het uitbrengen van een rapport over de vervoersvoorziningen in dit gebied. Dat het dagelijks bestuur van het gewest dit rap port zonder dat de Gewestraad er kennis van heeft kunnen ne men toezendt aan derden, in dit geval de leden van Provin ciale Staten, is volkomen on juist. Op zijn verzoek zal hier over een brief worden gestuurd naar de Gewestraad. Wethouder mr. N. W. A. Brink deelde mede, dat al contact is opgenomen met het bureau van de heer Roorda van Eysinga en dat verzocht is op zo kort moge lijke termijn opheldering te ge- Victor Bouter: San Marcoplein Venetië Wassenaar In de Wassenaarse kunstzaal Heuff exposeren tot en met 29 januari twee aquarel listen: de Dordtse tekenaar Vic tor Bouter (43) en Gert Hen- driksen (49). Hendriksen is een schilder van het weidse Nederlandse land schap, de lage kusten, de grote rivieren. Het werk is oer-Hol- lands en volledig impressionis tisch. Hendiriksen heeft de ruim te nodig voor zijn werk, de oneindigheid van het landschap en de onmetelijke hemel daar boven. Hij beheerst daarbij op grandioze wijze de moeilijke waterverf-techniek; een vak- man-pur-sang. Hij zoekt zijn motieven in de wij de polders, langs de „trage, brede rivieren", op de wadden eilanden Texel, Terschelling en Schiermonnikoog, waar hij de stilte nog vinden kan die hij zoekt. Sfeervolle werken als „Winter aan de Lek", het zeer fraaie in alle eenvoud „Eendrachtspol- derdijk op Texel", de uitgekien- HAZERSWOUDE De heer W. Kuiper, hoofdcommies ter ge meentesecretarie van Hazers woude, ging zaterdag jongstle den met pensioen. En daarom vond maandagavond in het ge meentehuis een bijeenkomst plaats, waar officieel afscheid werd genomen van de ambte naar, die sedert 1931 In het Ha- zerswoudse werkzaam was. Alle sprekers staken de loftrompet over deze hoofdcommies, die ;zijn carrière op 1 september 1925 begon als volontair in het Noordhollandse Sint Pancras, en onderstreepten hun loftuitingen met geschenken. Ten aanhoren van vele genodig den (onder wie: burgemeester L. Brouwer van Aalsmeer, ex- ambtenaar te Hazerswoude: burgemeester Kroonenburg van Sint Pancras; ex-gemeentese- cretaris B. den Braver van Ha zerswoude) heette burgemeester J. ten Heuvelhof de heer Kuiper met zijn gezin welkom. Daarna nam hij de verscheidene taken van de scheidende ambtenaar die in 1965 een koninklijke on derscheiding ontving, onder de loep. Spreker stond met name stil bij de activiteiten, die de heer Kuiper op het terrein van sociale zaken en woonruimte verdeling ter plaatse heeft ont plooid. De Hazerswoudse burge meester meende dat de heer Kuiper (president-kerkvoogd ook van de Nederlandse Her vormde Kerk) zijn werk naar eer en geweten heeft verricht. „Uw kennis van de lokale om standigheden kwamen u daarbij uitstekend van pas"! Daarna las de heer Ten Heuvelhof brie ven voor van twee van de acht burgemeesters, onder wie de heer Kuiper werkzaam was. Burgemeester Den Hollander (thans in Leerdam) liet zich vertegenwoordigen op deze bij-1 eenkomst door zijn echtgenote; ex-burgemeester Warnaar bleek, aldus het schrijven, ver- hinderd. Wethouder L. Verwey van sociale zaken prees de rechtvaardigheid en eerlijkheid, die de scheidende ambtenaar betrachtte bij zijn werkzaamhe den. Met name besteedde de wethouder aandacht functies van secretaris van de woonruimte-adviescommissie van de bijstandscommissie, die de heer Kuiper bekleedde. Ge meente-secretaris. J. Verlare vond de eerlijkheid en de zwijg- kunst van de scheidende hoofd commies opvallend. „Jonge snuiter" C. de Jong, een collega, voerde hierna het woord, evenals technisch ambte naar H. Hogewoning namens de personeelsvereniging. Burge meester Kroonenburg uit Sint Pancras, de eerste werkge- meente van de heer Kuiper, prees de trouw van de nu amb tenaar in ruste. De oudste zoon van de heer Kuiper zette zijn vader even in het zonnetje, voordat de scheidende ambte naar aan het woord kwam. Met dankbaarheid en weemoed zei hij te vertrekken met het pen sioenschip. HOOFD-COMMIES KUIPER gaat van zijn pensioen genieten NOORDWIJK „Hij was een jaar later werd zijn herverkie- man van overleg, maar met een zing met de grootst mogelijke duidelijke eigen mening. Hij meerderheid bezegeld, schuwde de discussie nooit. Ei- Al dadelijk kreeg hij een diversi- genlijk moest je het ook eens principieel met hem oneens zijn om hem goed te leren kennen, zijn oprechtheid en eerlijke over tuiging, want eerlijkheid was een kenmerk van zijn sterke en grote karakter." Met deze woor den typeerde burgemeester mr. J. M. Bonnike wijlen wethouder P. den Otter, die zaterdagavond J.l. na een langdurige ziekte in de leeftijd van 59 jaar te Noord- wijk overleed. Gisteravond werd een bijzondere vergadering van de raad belegd ter nagedachtenis van de heer Den Otter. Voor deze bijeen komst bestond grote belangstel ling. In zijn herdenkingswoord rele veerde de burgemeester hoe de heer Den Otter in november 1962 met één stem meerderheid als eerste derde wethouder werd gekozen. Nog geen vier vrouw Den Otter aanwezig. Toen zijn ziekte hem het werk extra zwaar maakte, mocht nie mand dat merken. Moedig en rechtop ging hij voort tot het echt niet meer kon. Mr. Bonni ke sprak van diepe eerbied voor de geestkracht en moed van de overledene. „Een onvergetelijke wethouder en dierbare vriend is ontvallen". besloot met teit van moeilijke taken. Met alle ijver, grote studiezin en wilskracht wierp hij zich op de nieuwe opdracht, die een uitda ging voor hem inhield. Dikwijls had de burgemeester zich ver wonderd over de parate kennis van de wethouder als het ging De burgemeester over de bedrijven met alle tech nische bijzonderheden daarvan. Deze kennis ging gepaard met een grote bescheidenheid. Veel meer dankbaar wellicht was zijn taak op het gebied van het onderwijs. In latere jaren kwa men de sport en ook de jeugd steeds meer van zijn aandacht opeisen. Met veel enthouiasme bepleitte hij hun belangen, cul minerend in de sporthal, die de heer Den Otter in november 1970 opende. Het uitreiken van verkeers- en zwemdiploma's deed hij met veel verve. Bij al lerlei culturele manifestaties was hij meestal samen met me de compositie van „Den Treek bij Amersfoort", het zeer mooie „Waddenkust" zijn met andere gave voorbeelden van kunst, die de beste tradities van de Hollandse landschapsschil ders op waardige wijze voortzet. De andere exposant, Victor Bou ter, eveneens waterverfschilder, toont een geheel ander oeuvre, Hij zoekt het voornamelijk romantische architectuur, die hij weergeeft in een aparte tech niek: fors opgebouwd uit kleur- 6pots, die de prenten na eerste indruk wat spontaner' doen lijken, mede doordat ze wat ruwer zijn gepenseeld. Dat neemt niet weg, dat ook Bou ter attractieve prenten weet maken, minder arcadisch, maar evenzeer romantisch ook in het monumentale. Hij vond zijn on derwerpen in steden als Salz burg, Venetië en Assisie, welke laatste stad Bouter perspectivisch zeer merkwaardi ge prent wrocht. Mooie bladen zijn ook een pentekening „Peru gia" en een sepia uit Venetië. Maar ook, dichter bij huis, een zeer fijne sepiatekening „Alblas- serwaard", de pentekening „Groot Auditorium Leiden" en de fraaie aquarel van de Hoog landse Kerk. Tenslotte ia> er bij Heuff nog een mooie collectie pottenbakkers- werk te zien van de in Ommen wonende oud-Leidenaar Mein- dert Zaalberg. Hij toont weer stalen van zijn bekend gedegen vakwerk in fraaie vormen vooral zeer mooie glazuren. Wij noteerden onder meer een slan ke vaas in groenachtig-bruin, een blauwe vaas, een dof-olijf kleurige kom, een eivormige- pul, in gebroken wit en een schaal in donker- en goudbruin. Werkstukken om te gebruiken of alleen maar neer te zetten. WILLEM PRINS Kantonrechter: Auto is best 100 waard woorden van deelneming tot de echtgenote, de moeder, broer en schoonzuster van de overledene. Nestor G. Vogelaar vertolkte de gevoelens van de raad. Ondanks alle verschil van mening, on-" zelfde gold voor de sport en re- danks alle politieke botsingen, creatie. was er een warme menselijke Hij was een man van weinig woor- band gegroeid, een band van den, maar van milde humor, al- een zekere lotsverbondenheid, dus de nestor van de raad. onderlinge vriendschap en goe de verstandhouding. De heer Na de raadsvergadering maakten Den Otter heeft zijn plaats in velen van de gelegenheid ge- ons midden met ere ingenomen. Hij was de eerste die aan de functie van wethouder van on derwijs daadwerkelijk gestalte en inhoud heeft gegeven. Het- bruik om mevr. Den Otter en haar familieleden te condoleren. De crematie vindt woensdag, 19 januari a.s. om 3 uur nam. plaats te Driehuis-Westerveld. LEIDEN/VOORSCHOTEN Een 20-jarige Voorschotenaar is gis teren door de Leidse kanton rechter veroordeeld tot een boe te van honderd gulden subs, tien dagen. Hij had op het kruispunt Voor- straat-Marineweg een botsing veroorzaakt door niet voor de stopstreep te stoppen en daarna geen voorrang te verlenen. De scholier ontkende een stopbord gezien te hebben en evenmin te hard gereden te hebben. Daar naast verklaarde hij ook nog de honderd gulden niet te kunnen betalen. De rechter ging op dit verweer niet erg ver in. Hij zei slechts dat de auto toch nog wel honderd gulden waard zou zijn. DE ZILK Er breekt een nieuw groepen waarin het aantal leden tijdperk aan voor de gymnas- varieert van veertien tot eenen- tick in De Zllk. Op 29 januari dertig", neemt mevrouw E. De Graaf- Interessant in dit verband ILKEMADE de raadsvergado ring van 24 januari a.s. wordt geopend met de nieuwjaarsrede van de voorzitter, burgemeester Smolders. )iverse voorstellen worden aan de raad voorgelegd, o.a.: - het aanvragen van rijkssteun voor de bouw van 50 woningwet- in de huisvesting van het pontveerpersoneel, daar 1 maart a.s. de exploitatie van het pontveer in gemeentelijke handen overgaat. De heer Van der Meer zal, in dien het voorstel wordt aange nomen, het perceel grond aan de dijk van de Ringsloot weder om voor 1 jaar kunnen pachten, woningen in het bestemmings- Een bewoner aan de Begonia plan „de Gogh," aan de Mid denweg. de gemeente zal bij het rijk le ningen aanvragen voor de ver betering van 44 woningen van de woningbouwvereniging „Al kemade." wijziging zal worden overwo- straat wil het stuk grond naast zijn huis verhuren voor het aan leggen van een siertuin. - Geen bezwaar hebben B. en W. tegen het vervangen van de ge schiedenismethode van de Christelijke Nationale School, voor een modernere methode. gen van het Algemeen Huurre- Ten behoeve van de Maria- glement in verband met de zorg voor centrale verwarmingsin stallaties en gebruik van de centrale antenne-installatie in gemeentelijke huurwoningen. Er is ook een voorstel tot onge- grondverklaren van een door de heer S. de Waard te Vlaardin- 'gen ingesteld beroep tegen de weigering van een bouwvergun ning. school te Roelofarendsveen ligt een voorstel op tafel voor de aanschaffing van modernere di dactische hulpmiddelen voor o.a. muziek, aardrijkskunde en Nederlandse taal. Ook is er van deze school een aanvrage voor leermiddelen voor een informa tiecentrum in het kader van „wereldoriëntatie" voor de klas sen 4, 5 Vener beboet na te bard rijden LEIDEN/ROELOFARENDS- VEEN De Leidse kantonrech ter heeft gisteren een 20-jarige zeilmaker uit Roelofarendsveen veroordeeld tot een geldboete van 100 gulden subs. 10 dagen. Bovendien werd zijn rijbewijs voorwaardelijk ontzegd voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De Vener was uit een bocht van de provinciale weg nabij zijn woonplaats ge vlogen omdat hij te hard (vol gens getuigen ca 120 km per uur) had gereden. De gemeente zal het pand Ju- Verder zal er een investeringspro- lianalaan la te Kaag. kopen gramma voor 1972 en eerstvol- voor 35.000 k.k. ten einde te gende jaren worden vastgesteld. Geldboeten voor inhalen van file LEIDEN/NoonJttHjkerhout —De Leidse kantonrechter Mr. W. de Koning, heeft gisteren een 23-ja- rlge beroepschauffeur uit Noordwijkerhout veroordeeld tot drie geldboeten van tweemaal vijftig en eenmaal honderd gul den subs 20 dagen. De Noordwijkerhouter had op 23 mei van het vorig jaar het ver keer in gevaar gebracht door op de Haagweg nabij de brug een file in te halen. De man ontken de dit door te zeggen dat de man naast hem niet inhield maar harder begon te rijden toen hij bezig was de file te passeren. Zijn verloofde die als getuige optrad kon weinig ter verdediging aanvoeren, omdat ze te weinig gezien had. Urlings afscheid van de afdeling gymnastiek van Van Nispen. Het werk van trainster wordt haar te zwaar. En dat betekent In dit geval niet zomaar een af lossing van de wacht. Met me vrouw De Graaf stapt er een in stituut op. de personificatie van gymnastiek in De Zilk. En dat is niet gering want gym men is een zeer geliefde bezig heid in De Zilk. Dat is op zich nu ook weer niet zo verwonder lijk want er zijn weinig plaatsen aan te wijzen waar de mensen zich op zo'n grote schaal en in zo'n grote diversiteit aan sport doen als juist in het dorpje van onze dichteres Magna. Maar toch, een aantal van meer dan 400 gymmers blijft een ui- i termate respectabel aantal. Vooral als men daarbij bedenkt dat dit aantal bereikt is in een periode van net acht jaar én dat de omstandigheden waaron der gewerkt moest worden ver re van ideaal waren. Mevrouw De Graaf-Urlings daarover: „In het begin hebben we in hoofd zaak op ons enthousiasme ge dreven. We zaten toen in een bollenschuur. Maar daarna zijn we geleidelijk in een steeds be tere omgeving terecht gekomen. Eerst in de aula van de meis jesschool, vervolgens in de kan- Van Nispen en tenslot- Van Nispen in die acht -jaar nimmer heeft meegedaan aan wedstrijden. Daar is een aparte en vrij opvallende reden „ïk hou er niet zo van deze sport het wedstrijdelement te brengen. Ik heb vroeger zelf veel aan wedstrijden meege daan en het voornaamste ken merk daarvan is wel geweest dat je altijd alleen stond wedstrijd. Gescheiden beste vriendinnen. Dat is niet juist. Zowel de talenten als de mindere goden moeten aan bod komen. Er moet sfeer zijn. Ie dereen moet plezier beleven aan de gymnastiek. Een uitvoering moet voor de kinderen een feest zijn. Voor èlle kinderen". [et is nog niet bekend wie de op volgster van mevrouw De Graaf wordt. „Ik heb wel gehoord dat ze iemand voor de kinderen hebben aangetrokken, voor de groten is er voor zover ik weet nog niemand". De noodzaak van adequate vervangers of vervangsters staat buiten kijf want de ledenstroom blijft aan houden. Merkwaardig genoeg nog niet eens zo zeer door de huidige trimhausse al volgt men bij Van Nispen de trend wel een beetje. „We hebben een of twee avonden uithoudingsoefeningen, dat zou je met trimmen kunnen vergelijken". te, twee jaar geleden, in de Terug naar het begin: het vertrek nieuwe gymnastiekzaal". van mevrouw De Graaf-Urlings. Door die ondermaatse accommo- Het uitluiden laten we deze keer datie was men in het begin ge- maar over aan Magna per slot noodzaakt de oefeningen aan te van rekening kent zij het sfeert- pj»Qcr., nio mo- je: gelijkheden r i toestellen te „De gymnastiek werken, dp"'1 '•■merkte men was magnifiek, zich tot grn 1 '"gen. Ook die club mag er zijn het grote aant.i! c'oe'nemers zij heeft gebracht leidde daartoe. „We hadden of meer dan men dacht liever we hebben zo'n twintig die sport zo chic en fijn". KNVB-blunder Sn'TI rvSX" t slechts één zondag- in november De competitieleider van de KNVB - moest het programma in z'n heeft het nodig geacht voor a.s. geheel worden afgelast, zondag een volledig amateur- Met nog zeven wedstrijden voor programma vast te stellen. Dit terwijl de Europese schaats kampioenschappen worden ge houden die, zoals in de laatste jaren in toenemende mate is ge bleken, de kijkers aan de t.v. en van het voetbalveld houdt. Dat betekent dus een ernstige strop voor de penningmeesters die het uitblijven van de vorst toch al slecht kunnen waarde ren. Het is n.l. een bekend ge geven dat zelfs de op papier meest aantrekkelijke wedstrij den van het seizoen in dit jaar getijde nooit de belangstelling krijgen die men er redelijker wijze van mag verwachten. Het beleid van de competitieleider wordt nog onbegrijpelijker wan neer men bedenkt dat de com petitie 'n oneewoon vlot verloop heeft. Men zal ver'in het verle- de boeg kan de cyclus begin mart beëindigd zijn. Als dan de weersomstandigheden beter worden en het publiek de weg naar het voetbalveld weer beter weet te vinden is de koek op. De autoritaire KNVB kan veel le ren van de afdeling Leiden die over het al of niet spelen op de schaatszondagen een enquête in stelde onder de betrokken ver enigingen. Toen daarbij bleek dat deze vrijwel unaniem zich uitspraken voor stilstand van het competitierad trok zij hier uit de juiste conclusie. Met vele andere voetbal-schaats liefhebbers honend op omstan digheden die afgelasting van het voetballen voor a.s. zondag noodzakelijk zullen maken dank ik U voor de plaatsruimte. Tac. v.d.Geest Watertje 19 Zoeterwoude. Oostdam: Anne- chlen, cl. v. M. H. J. Verpaal en en H. M. J. Kleemans: PauL'Ine H. S.. cl. v. A. G. Zwaan en M. A. Pothul- T. M. van Eeden. Johannes Cornel is Wilhelmus, zoon van J. C. W. Noordermeer en van, M. H. van Zijl. Jozef Nlcolaas. zoon van A, P. de Ridder en van W. M. G. Langeveld. Petrus Theodorus Cornel ls Bernard us zoon van A. B. van dor Horn en van P. van der Heijden. Helena Wllhelmia Marsre- ta. dochter van P. F J. van Schie en van C. C. Verwe'.J. Esther Janet, dochter van J. A. T. T. de Zwart en van G. Klein. Getrouwd: Frlant, R6m4 Denis Luc en van Lcyen, Nll- ca Henriette. van Kesrteren, Nico- laas Leonard us Johannes en Goede- mans. Maria Wilhelmdna Josephina. Poelman. Christiaan en de Jong, Suze. Overledende Moolj, Ge rard us Antonlus Josephus, (58). "eboren: - L'Ami i z. van J. J. van der Klink en B. D. van Beuningen. Maria J. d. van J. A. M. Blom en D. J. M. Dlsseldorp. Gehuwd: W. C. J. Akerboom en J. P. M. Warmerdam. Overleden: A. M. le Noble e.v. van de Groenekan C62). Zaalruimte Voor de lezers, die het interview over de Plattelandsvrouwen van Alkemade gelezen hebben in de editie van 13 januari j.l. wil ik het volgende opmerken. In dat interview staat vermeid, dat „er een probleem naar bo ven borrelt bij de Plattelands vrouwen in verband met de maandelijks gebruikte zaal- ruimte. Deze zou te klein zijn". Dit is in het interview niet door mij gezegd. Ik wil dit dan ook graag op deze plaats herstellen. We hopen van de gezellige zalen van Restaurant „De Woelige Baren" gebruik te blijven ma ken en ook op een voortzetting van de prettige samenwerking met de direktie. A. G. Boezewinkel-Garritsen Leiden Het afgelopen weekein de is ingebroken in de bouwkeet aan de Smaragdlaan. De inbre kers hadden aanzienlijke hoe veelheden sanitair, ventilatoren afsluiters en kasten weg. WASSENAAR Aan het drink water in Wassenaar zal fluor worden toegevoegd als de Haag se gemeenteraad zal besluiten tot fiuoridering. De rand besloot dit conform het voorstel van B. en W om zich niet afwijkend op te stellen. De heer Elout achtte het evenwel principieel onjuist de mensen het gebruik van fluor op te drin gen zonder de mogelijkheid te scheppen ongefluorideerc water te betrekken. De gemeenteraad besloot verder geld beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe Landrover voor de politie. Ook werd besloten het indertijd toegekende subsidie voor de restauratie van de thee koepel en de schelpengrot op de buitenplaats „Wiltzanck" met ruim 11.000 te verhogen. Voor het zwemmen van de bejaarden in het sportfondsenbad werd subsidie gegeven, maar het voorstel om een krediet beschik baar te stellen voor een bepaal de vloerbedekking in de sport hal werd teruggenomen. De aan te schaffen vloerbedekking moet het mogelijk maken, dat de hal ook voor niet-sportevene- menten gebruikt wordt. Enkele raadsleden wensten echter nog nadere informatie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4