Nota in de maak over beleidslijn binnenstad Samenwerking kruisverenigingen in Bollenstreek positief uitgevallen Plan voor eerste fase modernisering Lakenhal kan worden ontworpen KOELCELLEN UITGEBRAND D 66 niet enthousiast over verhuizing van Rembrandt Raad vraagt bejaardentarief Purmerend blijft Leiden voor als Europa's grootste schapenmarkt Bord blokkeert uitzicht Zoeken naar een andere beheersvorm WACHTEN OP AFGEWOGEN PREADVIES DINSDAG 18 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT BOLLENSTREEK Wat in staatkundig opzicht niet haal baar lijkt - een samenbundeling van krachten in de Bollenstreek wordt door de kruisverenigin gen in dat gebied langzaam maar zeker verwezenlijkt. Het wit-gele, oranje-groene en groe ne kruis zijn op zoek naar de juiste vorm waarin deze schaal vergroting moet gebeuren. Deze ontwikkeling wordt het „experi ment Bollenstreek" genoemd. Men gelooft dat door districts vorming de door kruisverenigin gen verleende zorg kan worden verbeterd. Hieronder volgt een overzicht van de verschillende ervaringen opgedaan tijdens net samenwerkingsproces, in itruis- verenigingskringen „de kleuren van de bollen op één palet" ge noemd. Mevrouw Van den Meijdenberg, lid van het dagelijks bestuur van de samenwerkende kruis verenigingen: Jlet meest op vallende is de toegenomen acti viteit. Er is een overlegorgaan gevormd - dat samen vergadert en ervaringen uitwisselt. Ook de wijkverpleegsters komen regel matig bijeen. Vanuit de praktijk komen er suggesties, die wor den via het dagelijks bestuur van het overlegorgaan aan alle besturen voorgelegd. Er wordt zodoende geprobeerd eenheid in de uitvoering van het werk te krijgen. Gaat het nu allemaal voor de wind? Natuurlijk niet. Er zijn een paar afdelingen die in grote lijnen meegaan maar in feite vrij passief zijn. Ande ren kost het moeite het strikt plaatselijke denken los te laten. Ik zou er voor willen pleiten de plaatselijke afdelingen te behou den. Argumenten hiervoor zijn de betere contacten met de plaatselijke overheid en de in spraak die de leden kunnen heb ben. De belangstelling van de mensen is toegenomen. De mens bedreigd door lucht-en waterverontreiniging. geluids hinder etc.. heeft aandacht voor de gezondheidszorg en de bestu ren van de kruisverenigingen kunnen daardoor een belangrij ke invloed hebben bij de beslis singen die door de plaatselijke overheid genomen moeten wor- Als conclusie zou ik willen zeggen dat de samenwerking een posi tief beeld opgeleverd heeft. Er liggen echter nog taken op ons te wachten. Ik denk dan spe ciaal aan de jeugd. Voorlichting voor de ouders over voeding en puberteitsverschijnselen bij hun kinderen." Hoe is de samenwerking de wijk verpleegsters bevallen? Wij la ten er twee aan het woord. Zus ter Bakker uit Hillegom en zus ter Koster uit Noordwijkerhout. Twee van zesentwintig in de Bollenstreek. „Onze eigen me thoden zijn niet anders gewor den. we hebben nog steeds onze eigen vertrouwde groep patiën ten. Iets anders is dat alle be trokkenen bij de samenwerking meer inzicht in eikaars werk gekregen hebben. Je kunt nu ook beslist niet meer iets op je eigen houtje beslissen." Kritiek hebben de wijkverpleegsters op de meeste bestuursleden: „Vooral in kleinere plaatsen zijn het steeds dezelfde mensen die voor een bestuursfunctie bij verschillende verenigingen ge charterd worden. Het is een uit zondering als een bestuurslid zich wel terdege laat informe ren of een jaren lange ervaring heeft opgedaan. Zo'n bestuurslid weet waarover hij praat; maar hij is zeldzaam." Zou de samenwerking verder moeten paan? Zou een wit-gele kruisveroleegster bij groene kruislid haar taak kunnen uitoe- gen wijk kwijt te raken. Het zou een enorme overgang zijn. Ou dere gezinnen zullen het niet zonder slag of stoot aanvaar- Zr. Koster: „Een geografische in deling zou veel efficiënter zijn, maar ik kan me de bezwaren voorstellen." Tenslotte een geheel nieuw aspect in het wereldje van de kruisver enigingen in de hoofdwijkver- pleegkundige. Zij is in feite de contactpersoon tussen het be stuur en de wijkverpleegster. In de Bollenstreek wordt die func tie vervuld door Mies Belter man. Zij heeft in het afgelopen jaar niet eenvoudig gehad maar boekte toch enkele aardige suc- cesjes. „We hebben nu een ver betering in de weekeinddiensten door een betere rayonindeling. Er zijn projectgroepjes opge richt voor ieder onderwerp dat een meer optimale zorg voor de patiënt kan beogen, de verbeter de onderlinge contacten hebben geleid tot het instellen van een ontspanningscommissie. /el mis ik nog een collega voor wat de leiding van het werk be treft. Maar hoewel mijn werksi tuatie nog niet ideaal is heb ik nog steeds vertrouwen in het slagen van het experiment." Leiden De Leidse veemarkt is in 1970 gezakt van de negende naar de tiende plaats, aldus - blijkt uit het jaarverslag, dat de directie van de Groenoordhal - over het bewuste jaar heeft uit gebracht. In Leiden zakte het totaal aangevoerde dieren van 123.963 in het voorgaande jaar tot 123.215 in 1970. Een gering verschil, maar vol doende om gepasseerd te wor den door de Sneekse veemarkt, die een beduidende stijging van ruim tienduizend dieren te ver werken kreeg. Je lichte teruggang wordt door de directie verklaard door de var kenspest, waardoor de markt op last van het ministerie was ge sloten. Door de pest werden in het verslagjaar bijna twintigdui zend diereruminder aangevoerd. Naast een lichte toename van runderen (3.660) stond ook een belangrijke toegenomen aanvoer van schapen en lammeren. Lei den bleef met 83.097 (15.850 meer dan in 1969) stuks wolvee de nek-aan-nek-race met Pur merend goed volgen, maar slaagde er niet in de verloren positie van Europa's grootste schapenmarkt te heroveren. Zoals bekend werd Leiden in 1969 in dit opzicht door Purme rend voorbijgestreefd. Wat de Groenoordhal verder be treft: die werd in 1970 precies 47 dagen verhuurd. Het totaal aan evenementendagen was in clusief op- en afbouwdagen 68l/£. De volgorde van de Nederlandse veemarkten was in 1970: 1. 's Hertogenbosch, 2. Zwolle, 3. Leeuwarden, 4. Rotterdam, 5. Utrecht, 6. Doetinchem, 7. Gro ningen, 8. Purmerend, 9. Sneek, 10. Leiden, 11. Schagen, 12. Meppel, 13. Gouda, 14. Hooge- veen, 15. Wolvega, 16. Amster dam en 17 Delft. LEIDEN Nog functioneert de noord-zuid-verbinding om de binnenstad niet. Dat heeft zo z'n oorzaken. Maar het gevolg is, dat een vrij groot verkeersaan bod uit de richting van de Lam- menschansweg zich op de Hooi gracht ophoopt. Een van de drukste punten op de Hooi gracht is de Ir. Driessenstraat, waarlangs het verkeer naar Roelof arendsveen en Rijpwete- ring moet afslaan voor de tijd, dat de brug, die de Zijlsingel over de Nieuwe Rijn voert we gens reconstructie is afgesloten. Die afslag wordt aangegeven door een groot, geel bord. Dat bord is zodanig op het trottoir geplaatst, dat het 't uitzicht naar links voor het verkeer uit de Ir. Driessenstraat volledig weg neemt. Wie, komend uit die straat, de kat uit de boom wil kijken moet ruimschoots voor de splitsing stoppen om door een kiertje tussen de gevel \an het LDM-gebouw en het bord door te kunnen gluren. Wie - on bekend met de situatie tot aan de s'ieprand doorrijdt, ziet to taal niets. Een meter voor waarts, kan een ongeluk beteke nen. Het bord zal er niet lang meer staan. Maar de klap kun ieder moment vallen. Wat u ook moet weten BOSKOOP Het badpers» neel van de Ballon geeft dt komende weken weer gratis zwemles aan de Boskoops* scholieren, die op 19 februari kunnen diploma-zwemmer* Voor de diploma's A, B e* C. wordt er les gegeven op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur en zaterdagmorgen vaq 9 tot 11 uur. Voor de diplo; ma's D. E en F wordt er leq gegeven op zaterdagmorgen van 7 tot 9 uur. LEIDEN - De Leidse afde ling van de Ned. Bond van Oudstrijders organiseert aan staande vrijdagavond in het Kath. Militair Tehuis aan de Oude Singel een schietavond; aanvang 20.00 uur. LEIDERDORP Nieuw in gezetenen van Leiderdorp kunnen 1 februari in do Scheppingskerk kennis ma ken met het gemeentebe stuur van deze gemeente en met vertegenwoordigers van het plaatselijk maatschappe lijk leven; aanvang 20.00 VOORSCHOTEN/LEID- SCHENDAM Het Residen tie-Orkest geeft donderdag 10 februari een concert in de Andreaskerk. De plaatselijke Lion's clubs zorgen voor li chamelijk gehandicapten voor vervoer. Inlichtingen: Culturele Zaken, gemeente huis Leidschendam, tel. 01761-3941, toestel 238. WASSENAAR Ter gele genheid van de verjaardag van prinses Beatrix geeft de Wassenaarse harmonie Ex celsior onder auspiciën van de Wassenaarse Oranjever eniging Koningin Wilhelmina op maandag 31 januari een bijzonder concert in de Mes- sinskerk; aanvang 20.00 uur. Plaatsbewijzen kunnen wor den afgehaald (2 per gezin) bij gebouw Excelsior, School straat en bij het Sportfond- senbad, Prinsenweg. LEIDEN De Leidse wie lervereniging Swift heeft een „renner van het jaar" geko zen. De prijsuitreiking heeft vrijdagavond plaats in de kantine van ZLC aan de Bos- huizerkade. Noordwijkerhout —Het Twee de Kamerlid Egas, voorzitter van de Ned. Fed. voor Be jaardenzorg houdt 26 januari in de filmzaal van de St. Bavo een lezing. Tevens wordt een film vertoond over „opstandige ouderen"; aan vang 14.00 uur. Nachtelijk debat over ontruimd kraakpand EIDEN Terwijl een „spanpa- pier" ritselend tegen de publie ke tribune werd bevestigd („Maak geen pakruimtë meer van woonruimte zolang er wo ningnood is") begon de Leidse raad omstreeks middernacht aan een warme discussie over het gekraakte pand Koddesteeg 34, dat inmiddelers zonder in- Het betrof een pandje, dat vol gens wethouder Menken al in 1962 door de gemeente als pak huis is aangekocht, nadien als woonruimte heeft gediend en meermalen ook als pakhuis is gebruikt. De Gemeentelijke Wo ningstichting is overeenkomstig haar bevoegdheden -zo stond in het antwoord van B. en W. op vragen van PSP-er Walle overgegaan tot het doen vervan gen van de deuren van het pand door zodanige deuren dat daar door het perceel opnieuw als pakhuis in gebruik kan worden genomen. De krakers zijn toen vertrokken. De heer Walle wilde een pread- (Van onze raadsverslaggever) IZ7DEN Met de stem van de heer Jonker (PvdA) tegen („stop die écre schilderijen in een depot en exposser goede ko pieën") voteerde de Leidse raad gisteravond 25.000 gulden om een plan te laten opstellen voor de eerste fase van modernise ring en conditionering van het gemeentelijk museum De La te dames en heren hadden twee ëneenhalf uur nodig eer 't zover was. Een reeks amendementen en moties, voornamelijk uit de .PAK-koker van de heer Kuvper. werden gewogen en de meeste te licht bevonden. Aangenomen werd met 24 tegen 13 stem men de monumentale trap in de Papevleugel in het gebouw tf tiandhaven. Bij voorstel e» amendement van de heer Howl man (Prot. Chr. mede na mens de XVP) kwam men over een, dat B. en W. een onderzoek zullen instellen naar de moge lijkheid om tot een andere be heersvorm c.q. financierings- vorm van de Lakenhal te ko men. Vóór 1 oktober van dit jaar zal hierover rapport wor den uitgebracht. Ook ging dè raad in principe akkoord met de in de ideeënschets van archi tect B. van Kasteel genoemde fasering betreffende herindeling, conditionering en uitbreiding van de Lakenhal. De socialist Waal had bedenkin gen tegen de financiële conse quenties van het voorstel van B. en W. „Leiden hoeft daar niet voor op te draaien. Het museum is van nationaal en vooral re gionaal belang. Maar van het Rijk. met „cultuurbarbaren in Den Haag aan de macht, spe cial DS '70 en tendele ook de WD", is niet veel de verwach ten". Hij vroeg om een visie over de toekomst van de Leidse Wethouder mevrouw Den Haag- Groen had beluisterd, dat zowel de noodzaak van de voorzienin gen als het ruimtegebrek in het museum door de raad was er kend. Het gaat om 25 mille om de eerste fase voor te bereiden. Het klimaat in het gebouw is- van het grootste belang; een aantal schilderijen is er slecht aan toe. De motie van de heer Houtman sprak het college wel aan, ook al omdat ermee werd beoogd, het beleid ten aanzien van de functie van het museum voor een billijk deel in handen van de gemeente te doen blij ven. Over en nieuwe beheers vorm valt nog niets te zeggen. „Voor een particuliere stichting voel ik niet. Dat is uit de tijd. Misschien dat in de toekomst een aanvullende bijdrage ver wacht kan worden, want voor dit soort noodzakelijke voorzie ningen is een dekking gevon- Mevrouw Den Haan betoogde ver der, dat hier alleen geld wordt gevraagd voor het begin van de eerste fase (die geraamd wordt op 7 ton). „Over de uitvoering van die fase kunnen we later al tijd nog praten als het plan klaar is. De genoemde 5 mil joen voor het geheel is alleen bedoeld als omlijsting van een structuurplan waarin die eerste fase moet passen. Volgende stappen worden misschien pas over een iaar of twintig gezet". Alleen de heer Jonker, zoals ge zegd, verzette zich nog tegen het voorstel van het college. vies van B. en W. over de kwes tie van het wijzigen van de woonfunctie in bedrijfsruimte. Hij diende een voorstel in, waarin de verontrusting van de raad werd uitgesproken over het feit, dat de woonfunctie in de Leidse binnenstad verdwijtnt zodat er een bedrijfsruimte-re servaat ontstaat. Hij wilde ver der een voorlopig verbod op het veranderen van woonruimte in de binnenstad in bedrijfsruimte in afwachting van het pread- Wethouder Menken kon hem enigszins tegemoet komen: „we zijn al bezig met een soort preadvies, dat ik nota zou wil len noemen. Het ontwerp van die nota is onlangs uitgekomen. We willen hiermee binnen twee tot drie maanden komen tot een duidelijke beleidslijn in de bin nenstad". De heer Walle wilde in zijn voorstel toen wel de zins nede „voorlopig verbod" veran deren in „het college te verzoe ken zijn invloed aan te wenden tegen het veranderen van woon ruimte in bedrijfsruimte". Dit was een amendement van PAK-voorzitter In 't Veld. Dit amendement werd aangenomen, evenals een vervolgvoorstel van Walle teneinde B. en W. zo spoedig mogelijk advies te laten uitbrengen om panden die niet geschikt zijn voor normale ge- zinsbewoning voor anderssoorti- ge bewoning beschikbaar te Het liep tegen het klikje van 1 uur toen wethouder Duyverman van onderwijs een conference afstak als „nachtelijke spre ker". Het was een verhaaltje voor het slapen gaan over „de onmogelijkheid van zelfstandige His-sen (ofwel Hogere Informa tica scholen)./ LEIDEN Twee koelcellen en een kamer in de universitaire nieuwbouw aan de Wassenaarse weg zijn gistermiddag volledig uitgebrand. Het gebouw liep ern stige rookschade op. Isoleerders gebruikten voor het opbouwen van de koelcellen bitumen om daarmee aluminiumfolie tegen de muren te plakken. Door de felle kou bief de bitumen te taai. Daarom lieten de mannen een open vlam langs de muur spelen. Er vormde zich gas dat plotseling ontvlamde en de hele (toekom stige) koelruimte in lichter laaie zette. Kurkplaten, bitumen en de bintlagen van het vprluagde pla fond brandden weg. Een isoleer- der haalde twee gasflessen uit de brandende duimte, waardoor gro- ter ravage werd voorkomen. Twee van zijn collega's werden bij hun bluspogingen door de rook bedwelmd. Zij werden naar het acodemisch ziekenhuis ge bracht, maar konden enige tijd later weer op het werk terug- (Van raadsverslaggever) LEIDEN Het is nog niet zeker, dat Leiden in navolging (wet houder Kret en de heer Ooster man vonden het een beetje na- aperij) van Amsterdam z'n Rembrandtplein krijgt. had in een brief gepleit voor verplaatsing van het Rem- brandtmonument van het Noord- eindsplein naar de Beesten markt. De heer Van Aken ver telde, dat een PAK-meerderheid achter deze „kostelijke" brief stond. „We moeten zo snel mo gelijk die richting uit". PSP'er Walle was zo enthousiast, dat hij een motie achter de hand hield: vóór 1 mei a.s. uitsluitsel, verwijdering van het openbure toilet op de Beestenmarkt. Rem brandt op z'n sokkeltje in een plantsoentje op de markt die dan Rembrandtplein moet gaan heten. „En de Witte Singel dan zeker maar Beestensingel noe men", interrumpeerde architect Kuyper van D'66, die met zijn collega Oosterman niet veel Daarna pas verhoging NZH-subsidie LEIDEN De gemeenteraad heeft gis teravond vrij uitvoerig gesproken over een aantal voorzieningen t.b.v. de psy chiatrische inrichtingen Endegeest c.a., o.a. ombouw van een oliestookinstallatie en de aanleg van een brandringleiding. Deze voorstellen werden uiteindelijk daar het college teruggenomen voor na der onderzoek door de commissie finan ciën. De brandveiligheid bij Endegeest schijnt, volgens uitlatingen van o.a. de heer Hoeven (CPN) onvoldoende te zijn. Met 19 tegen 18 stemmen werd een voor stel van de socialist Jonker- aangeno men om als voorwaarde voor nominale verhoging van het subsidie-bedrag aan de NZH te verbinden, dat een bejaar dentarief wordt ingevoerd. Over dit voorstel staakten op 20 dec. j.l. de stemmen. Wethouder Kret moest het voorstel ontraden omdat hier een subsi dievoorwaarde wordt gesteld waarbij de NZH „wordt opgezadeld met een pro bleem waar wij zelf geen oplossing voor weten". Niettemin ging een raadsmeer- derheid overstag. Met de stemmen van de raadsleden Ger- kema en Walle (PSP), Jonker (PvdA), Kuyper en Oosterman (D'66) tegen be sloot de raad een krediet beschikbaar te stellen 125.000) voor de aankoop van onroerende goederen in De Camp. Walle vyas tegen sloop van wat nog aan iemand als onderdok kan dienen. De heer Van Aken (PvdA) was tevreden "*an hij van wethouder Lijten hoorde, dat «i gewerkt wordt aan de formatie van een op de portefeuille van de heer Lijten (Economische Zaken) afgestem de secretarie-afdeling. Tot nog toe moe- "ten te hooi en te gras ambtenaren wor den geraadpleegd van andere afdelin gen. De zaken van de Stadsgehoorzaal gaan in maart over naar de afd. Alge mene Zaken. Ook de aangelegenheden van de LDM zullen hier worden onder gebracht en m mei het streekbedrijf van de Lichtfabrieken als de omzetting van deze nu nog stedelijke fabrieken een feit is geworden. voor deze gang van zaken voel de. „Laten we nou niet met beeldjes gaan zeulen", vond de heer Oosterman, „die plaats uan het Noordelnde i.s er niet voor niets. Het was dicht hij de molen van vader Van Rhljn, wunr Rem brandt is opgegroeid. Het gaat trouwens om een borstbeeld, dat niet geschikt is om op do Beestenmarkt te worden gezet. Straks wileen caféhouder de De Gijselaarsbank nog op z'n terrasje hebben". De heer Por- theine vond verplaatsing een aardig idee, „maur overhunst de zaak niet, er zitten zoals u merkt haken en ogen aan". Wethouder Kret adviseerde de raad liever eerst te wachten op een afgewogen pre-advies van het college. „Laat de omgeving hierover zelf meepraten. Steen- straat en omgeving gaan steeds sneller een uitgaansgebied wor den, er worden in die richting steeds meer initiatieven ontwik keld. Uitgaan op een „Beesten markt" is ook heel goed moge lijk", dacht de wethouder, die de raad erop wees, dat in sept. '71 werd besloten, de Beesten- mrrkt te maken tot een betaald perkeerterrein, „maar aan de undere kant zul het Kembrandt- borstbeeld in de knel komen als over een paar maunden een be gin wordt gemaakt met het ma ken van een uitmonding van "de gedempte Trekvliet. Manr we zullen er serieus over denken", beloofde de heer Kret.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3