LAAT DAT NOS haalt 48,3 miljoen uit reserves om rond te komen Concert voor pop en klassiek op Esscher- prenten Kindermusical over milieuvervuiling Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 18 JANUARI 1972 HILVERSUM „Als televisie man heb je de mogelijkheden om door middel van je pro gramma's mensen te beïnvloe den. Daar kan je misbruik van maken, maar je kan het ook be schouwen als een gunst. Ik vind het een voorrecht dat ik mijn ideeën kan uiten en de kijkers enthousiast kan maken voor mijn plannen." Dit betoog komt uit de mond van Paul Boots, regisseur bij de Tros, die o.m. de kindermusical Laat dat... die morgenmiddag (Ned. I, 17.00 uur) wordt uitge zonden, produceerde. Deze musical heeft een diepere ondergrond, iets wat voor de Tros, die gewoonlijk zeer luchti ge programma's brengt, tot de uitzonderingen gerekend kan worden. Het verhaal is geba seerd op de milieu-vervuiling. Een vijfde klas woont een ge meenteraadsvergadering bij. Het is echter geen gewone raadszitting, nee het gaat over het milieu. De raadslieden zit ten echter of te slapen of ze slaan een taal uit die voor de kinderen niet is te begrijpen. Raadslid mej. Poederdons bij voorbeeld, begint haar pleidooi als volgt: „Het zij mij vergund allereerst een exposé te geven betreffende de complexiteit van de milieuvervuiling. Primo be schouwen wij het afbraaksys teem. De eurofiëring, het in brengen van de anorganische bestanddelen, u weet wel, de vergroting van de productie van microscopisch ééncellige wier- tjes...". Op dit moment kunnen de jeugdi ge toehoorders hun mond niet langer dichthouden. Ze beginnen luid boe te roepen. Er staat een man op die door middel van een lied'je de wartaal van mej. Poe derdons (Maya Bouma) ver taalt. Paul Boots gelooft dat je op deze manier de lagere schooljeugd aanspreekt. Door ze om het probleem te laten lachen worden ze geïnteresseerd. ,,In ieder geval blijven ze kij ken," zegt Paul Boots. „Je kunt ook zeer serieus met ze gaan discussiëren en ze vertellen van giftige autogassen enz. Het na deel hiervan is dat ze na vijf minuten zeggen: „Bah weer zo'n praat-programma" en dan draaien ze de knop om. Wat tij dens de musical gebeurt is ko misch en educatief tegelijk." Vooral de climax aan het einde zal volgens Paul Boots aanspre ken. De man die in het begin opstaat (Jos Brink) steekt aan TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Zo moeder, zo zoon (quiz) Little women Journaal Please Sir Time spirit (muziek) Hier en nu St.-Willibrordusorgel Dagsluiting Journaal Schooltelevisie Teleac (Economie) NEDERLAND II het eind een pijp op die zoveel rook produceert dat alle aanwe zigen hoestend en proestend uit de raadzaal hollen. De kinderen roepen dan: „Laat dat... laat dat". Deze pijpro kende figuur is het voorbeeld van een man die veel praatjes heeft maar in wezen niets doet. De makers (Monica Penders, Jos Brink en Piet Daalhuisen (muziek) van de musical vinden dit laatste erg belangrijk. Laat die kinderen zo'n pijproker maar uitlachen. Ze moeten le ren niet alles voor zoete koek te „We zijn pas tevreden," aldus Paul Boots, „wanneer de jeugd alle milieuvervuilers uitjouwt. We moeten er naar toe dat alle kinderen, die een man een leeg patatzakje op straat zien gooien, in koor roepen: „Laat dat...". Ik ben er voor dat de jeugd opstan dig is," vervolgt hij. „Als mej. Poederdons in de musical het heeft over waterstof-fluoride en koolstof-dioxyde vraagt een van de kinderen om uitleg. Eerst krijgt het geen antwoord maar als het blijft aandringen willen de ouderen wel zo goed. zijn. Na heel lang nadenken zegt de bur gemeester die tijdens de rede voor de vrouwelijke wethouder zat te slapen: „Kijk ventje, het Enkele verfrissende scènes uit de musical over milieuvervuiling Laat dat. gaat om de vervuiling van ons milieu..." Hij peinst diep maar verder komt hij niet." „Kijk," zegt Paul Boots, „dat is wat we bedoelen. Kinderen heb ben voorbeelden nodig om tot ontplooiing te komen. Met de musical Laat dat... laten we zien hoe de ouderen het niet moeten doen. De kinderen la chen er dan ook om, En nie mand vindt het leuk om voor gek te worden gezet. Zij ook Roelfien Sant (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM —De begroting van de NOS vertoont voor dit jaar een tekort van 48,3 miljoen gul den. Dit tekort zal worden ge dekt door een beroep te doen op de reserve, die rond zeventig miljoen gulden bedraagt. Het is voor het eerst, dat een der gelijke gedragslijn wordt ge volgd. In het verleden heeft de omroep het steeds moeten zoe ken in een aantal bezuinigingen, die vooral de laatste jaren tot verschraiing van de program ma's hebben geleid. Nu echter minister Engels van CRM heeft laten weten, volgend jaar een voorstel tot verhoging van de omroepbijdragen aan de Kamer te willen doen, heeft het NOS- bestuur gemeend juist te hande len door het voor 1972 begrote tekort weg te werken door over een deel van de reserve te be- schikken. De ontstane achter- - stand ten aanzien van program matische en facilitaire voorzie ningen zal daarmee weggewerkt kunnen worden, De directe pro grammakosten zijn ten opzichte van 1971 met 14 procent ver hoogd. Deze begroting behoeft overigens nog wel de goedkeu ring van de minister van CRM. In deze begroting is rekening ge houden met een opbrengst aan omroepbijdragen van ruim 228 miljoen gulden. De STER recla me zal volgens de rijksbegro ting 95 miljoen opleveren. Voor de pers is 10,6 miljoen gereser veerd. Voor de wereldomroep 26 miljoen gulden. Voor de binnen- landse omroep blijft dan een be drag van 262,5 miljoen gulden be NOS denkt echter voor de taakverzorging een bedrag van 310,8 miljoen gulden nodig te hebben. Daarvan gaat 95,6 mil joen naar de omroeporganisa ties en 164,1 miljoen naar de NOS. Tevens is in de begroting rekening gehouden met een uit breiding van de radio -en televi siezendtijd per 1 oktober a.s., waarvoor een bedrag van 1,6 miljoen is gereserveerd. In de begroting is geen rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de Evangelische omroep in 1972 de C-status bereikt en recht krijgt op meer zendtijd. Het bestuur van de NOS heeft te vens besloten de Dienst Om roepbijdragen van de PTT om een inzicht te vragen omtrent de kosten, verbonden aan de in ning van de omroepbijdragen. Deze kosten zijn in de CRM be groting voor 1972 geraamd op ruim zestien miljoen gulden, hetgeen het NOS-bestuur rijke lijk hoog voorkomt. Vanavond zendt de NCRV Time rit uit, symfonie no. 5 van Jur- riaan Andnessen, gebaseerd op prenten van de graficus M. C. Esscher. Een symfonie voor klarinet, gespeeld door de klari nettist George Pieterson eer ste klarinettist van het Rotter dams Philharmonisch Orkest orkest en ballet. Time Spirit beleefde haar premiè re op 19 november in de Rotter damse Doelen. In diezelfde maand werden door het Rotter dams Philharmonisch Orkest nog uitvoeringen gegeven in Delft eti het Amsterdams Con certgebouw. „Maar", zegt Jurriaan Andriessen in een interview in de NCRV- gids, „dezè symfonie is geschre ven voor televisie". De symfonie speelt zich af op drie niveaus. Het eerste is de pren ten van Esscher, het tweede een kunstmatig verhaal gemaakt door Jurriaan Andriessen op deze prenten, en dan is er nog een derde niveau voor klarinet en orkest, dat wordt verklankt De Nederlandse groep Mouth en Mc Neal kregen gisteravond voor hun nummer ,,How do you do", dat ook deze week weer één stond op de hitparade, een gouden plaat. Deze werd door Ad Visser in het pro gramma Toppop uitgereikt. door een klarinetpartij. Niet in muziek alleen ook beeld- en be wegingstechniek spelen in de vorm van lichteffecten en bal letdansers een grote rol in Time Spirit. Uitvoerenden zijn naast George Pieterson de popgroep Focus, o.l.v. Thijs van Leer, leden van het Nationaal Ballet en het Rot terdams Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Ned. 1 20.50 uur. Zo moeder zo zoon Een panel van bekende Nederlan ders gaat vanavond op intuïtie en goed geluk af om te raden welke zoon bij welke moeder hoort. Ned. I 19.05 uur. Little women De kleine vrouwtjes beleven weer hun eigen dramatische avon tuurtjes in kleinhuiselijk bestek. Ned. I 19.30 uur. Please sir In de aflevering van vanavond neemt Hedges ontslag. Zo gezegd zo gedaan is er niet bij. Er komt nogal wat voor kijken. Ned. I 20.21 uur. Willibrordusorgel Het St. Willibrordusorgel, gered uit de sloop van de Amsterdam se St. Willibrorduskerk, laat vanavond zijn stem horen van uit de Haarlemse St. Bavo-basi- liek. Ned. I 22.05 uur. De zwarte tulp Een aflevering vol noodlottige ge beurtenissen, ofschoon Rosa wat betreft het opkweken van de zwarte tulp precies aan de ver wachtingen heeft voldaan. Ned. II 19.05 uur. Ombudsman De ombudsman kreeg veel brie ven over het laatste door hem behandelde onderwerp namelijk kindermishandeling. Daar komt hij nu op terug. Ned. II 19.30 uur. Mijn tante Victoria Betty en Gerda hebben zich ste vig genesteld in het van tante Victoria geërfde huis. Zij wil len weten wie Koerowski eigen lijk is en missen dienstbode Ned. II 20.21 uur. Zoen van de juffrouw Een afleverilng die handelt over straf op school. Ned. II ,20.50 uur. Mannix De held van deze serie zit achter een verdwenen zeeman aan, ter wijl de moordenaars hun kans afwachten. Ned. II 21.05 uur. Het oproer kraait Jaap v. d. Merwe en Rob Touber brachten uit vele landen rebelse liedjes bijeen, die door een keur van artiesten worden gezongen zoals Fiet Koster, Frans Vro lijk, Frits Lambrechts, Lieuwe Visser en Rob v. d. Meeberg. Balletdansers zorgen voor een beweeglijke illustratie. Ned. II 21.55 uur. Blauwe maandag, het nieuwe KRO-programma dat gisteren van start ging, wil cabaret op t.v. brengen zonder te grote na druk op satire en op politiek. Beide elementen waren uiter aard wel aanwezig. Zeker in een programma dat de ministe ries „langs wil gaan" ligt dat voor de hand. Maar in de eerste aflevering werd de nadruk op beide terreinen voldoende vermeden. Er was aandacht voor kleine en grote menselijke problemen met wel licht wat te weinig aandacht voor de „lach" en te veel voor de „traan". Maar tenslotte was het „justitie" dat het spits af beet. Eerder zagen we Godfried Bo- mans' laatste t.v.-werkstuk, t.w. zijn programma ever Vlaande ren. We zagen flitsen van ge sprekken die hij er voerde. Hij was er voor het laatst de voor treffelijke interviewer, één der beste die onze t.v. ooit had Eigenlijk is het te betreuren dat de KRO van vier Vlaamse uit zendingen één samenvatting maakte. Juist als hommage aan de overleden auteur zou een wijziging in het schema gepast zijn geweest, die ons het totale programma niet zou hebben onthouden. Dat de serie in Vlaanderen aan kritiek onderhevig is geweest begrijpen we overigens na het zien van die samenvatting. Bo- mans hield genoeg van Vlaande ren om volkomen eerlijk te zijn. Volkomen eerlijkheid betekende in zijn zienswijze „vingers op zere plekken" te durven leggen. In hoeverre Vlaamse kritiek te recht was kunnen we we zagen tenslotte slechts een samenvatting niet beoor delen. Wel geloven we dat een Vlaming objectiever staat te genover Noord-Nederlandse za ken (getuige de voortreffelijke BRT-uitzending rond kardinaal Alfrink) en dat een „Hollander" de Vlamingen een ongekend boekje open kan doen over eigen aard. Bomans heeft dat, dachten wij, bewezen. Het gelijk zal blijken als volgende week Paul de Wis- pelaere een boekje open doet over ons. Vg. 22.35 uur: 22.40 uur: 22.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal De zwarte tulp De ombudsman Journaal Mijn tante Victoria ...en een zoen van de juffrouw Mannix Het oproer kraait Journaal Den Haag vandaag Teleac (Beton) MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie TROS 17.00 uur: NOS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.50 uur: i 20.00 uur: 20.21 uur: 20.35 uur: 22.35 uur: Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Journaal Socutera Muiterij op de Caine (film) Graag gedaan (reportage) Journaal Den Haag vandaag NEDERLAND II TROS 18.45 uur: 18.55 uur: 19.05 uur: 19.20 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.45 uur: 21.50 uur: IKOR 22.05 uur: 22.30 uur: kleur Fabeltjeskrant Journaal Fabeltjes van Jean de la Fontaine. The Flying Bujirito Brothers Journaal Het kostuum Bezoek uit de ruimte Podium RADIO HEDEN 1S.O0 (S) Licht ensemble met zong® Itsten Politieke Partijen18.19 UiV zending can de Christelijk Histort sehe UnOe. KRO: 18.30 Nieuws. 18. Aoliiaü'iteitlen, 18.50 Voorbeschouwing over komende KRO-programma's, lig.OO Musicerende dilettanten: Zaaiw Vrouwenkoor met pianobegeleiding. 19.30 Dood doet leven: serie ge sprekken over leven, dood en Me- kamst. 19.46 De zingende kerk: Mu ziek in de liturgie. 20.00 (S) Ratflo Kamerorkestmoderne- en klassieke muziek. 20.45 Schoolradio. 21.00 De jacht op de komeet, hoorspel, 22.a Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualiteit*», 23.15 (S) Voer voor vogels11 cW. muziekprogramma. 23.5ö-24iw Nieuws. 8 mV l^OO1 Nieuws en om 18. UI Radio journaal. 19.00 (S) Big Band Beat: The Skvmasters. 19.25 Paris vops parle. 19.30 Vanavond: gevar— programma. (Om 20.00 Niet 22.00 Trefpunt: beschouwingen aktuele zaken. 22.20 (S> Vanavond MORGEN TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt zci'n (Soos): lichti ziek, reportages e Nieuws; 7.41-8.00 t.. IMel'ten8.30-8.41 Nieuws). 10.00, Voor de vrouw (10.30—10.32 Nieuws): 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. ('12.28 Medede lingen t.b.v. land- en tumbouw; 112 30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualitei ten: 13.00-13.05 Raden maar...) 1'"" Huiisbezoekpastoraal gesprek NOS: 14.10 Van i: een rubriek c Sc .c.JPS. taal. 14.20 (S) As- pekten van de kamermuziek: kamermuziek. 14.50 Meer over der- Do stem van de sprekende minderheid, (I15.30-1S.3G Nieuws). NCRV: 16 45 (S) Journaal anno Nul. hoorspel. 17.00 (Si Omroep Kamer koor: seml-klassieke koorwerken. OverheadsvoorWcht'mg: 17.20 Tekst en uitleg, een vie-rwekelljkse rubriek van het ministerie van onderwijs e~ wetenschappen. Maurice Ackerman 1s in gesprek met mr. .T. Diepen horst, hoofd afd. Rijksstudietoelagen over de studietoelagen voor het ko mende kursusjaar. NCRV: 17. V) Nieuws. 17.32 Hier f 1 ij agt telten. 18.00 (S) lUversum II Nuactuall- vcer 7.33 Van de vnorpaglnq.' VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: S.W Nieuws. 8.lil Actualiteiten. S.22 (S! Dag woensdag (vervolg). (Om on ge veer 8.35 Van alle markten thuis) 9.00 Radioweekblad, met om 9,3; Waterstanden, om 9.40 Schoolradio, om 10.45 Voor de kleuters: om 11.00 Nieuws: om 11.03 Op de koffie. 12.00 Sluis-Centraal: rechtstreekse uitzen ding met, over en te midden van mensen: 13.00 Nieuws: 13.11 Actuali teiten. 13.25 (S) Melodiëen Expres. '13.45 Gesproken portret. 14.00 Speel ruimte gevarieerd dualiteiten muziek. (16.00 _3'1). 9.00 Nieuws. 9.03 De negen uur-show, 10.00 Nieuws. 10-08 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla ten programma. (UI.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 1.2.06 Zei 'm op. (13.00 Nieuws. 14.00 Nieuws. 14.09 Superclean dreamma- chine. '15.00 Nieuws. 15.03 Licht nla- tenprogramma. «16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06- 18.00 Postbus 700: verzoekplaten pro gramma. 12.50 Buiten'a zicht. 13.00 Nieuws, w toneelagenda. 19.29 I.lc' 'n. 16.10 Belcanloprogramma, ieuws en mededelingen. 17.10 muziek uit de .laren 50 17.50

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2