Lajos Portisch maakt indruk met score van zes duels WALTER BROWNE PRAAT EVEN GOED ALS HIJ SCHAAKT Uitschakelen van Dave Andrews bezegelde lot HIJS HOKIJ V1JI uit Tour verlaat Frankrijk niet DINSDAG 18 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT i* WIJK AAN ZEE In het Hoogoventoernooi zijn de kaarten opnieuw geschud. De Hongaarse grootmeester Portisch bracht gisteren de tegensparteiende coming man uit Joego slavië Jlubojevec op de knieën en Ivkov sloeg keihard toe in zijn duel met Pomar. Door deze winstpartij kwam Portisch op kop met de indrukwekkende score van vijf uit zes. De zege, die Ivkov in tweede zitting bewerkstelligde tegen Pomar is van groot belang voor de psychologische kant van het wedstrijdverloop. Het betekent dat Pomar uit zijn ritme is gedrongen en zijn leiderspositie is kwijt geraakt. Het kan tot gevolg hebben dat Iv kov, van wie gezegd wordt dat hij freewheelt bij tegenwind, alsnog gaat proberen hogerop te komen. In de middenmoot deed Donner vanuit zijn eigen gezichtspunt nuttig werk door van Jan Tim man te winnen. De jongste van de Nederlandse deelnemers 1 voelde zich erg ongelukkig. Al lereerst vanwege de nederlaag, maar ook omdat hij zichzelf in Wijk aan Zee minder vast en Hoe Donner won WUK AAN ZEE De partij tus sen Donner en Timman had het volgend verkop Wit: J. H. Donner (Nederland) Zwart: J. Tim man (Nederland) 1. d2-d4 Pg5-f6. 2. c2-c4. g7-g6. 3. Pbl-c3. d/7-dó. 4. Lcfl-gó, P(6-e4. 5. Lg5-h4, c7-c5, 6. e2-e3, Lt8-g7. 7. Pgü-tl. Pe4xc3. 8. tüxc3, PbS-c6, 9. c4xd5. DdSxd5. 10. Lfl-e2, 0-0. IJl. 00. LcS-S. 12. PG-d2, cóxd4. 13. c3xd4, e7-eó. .14. Le3-£3, e5-e4. 15. Ltt-e2. TaS- OS, 16. Ddl-b3, Dd5-d7. 17. Tal- al, Lfö-e6. 18. Le2-c4. Le6xc4, 19. Pd2xc4. T(S-eS. 20. Lh4-g3. Lg7 fS. 31. Tfl-diL Pcft-M, 22. Pc+d2, Tc8xcl, 23. Tdlxcl. Pb4-dó. 24. Lg3-eö. Lf8-g7. 25. Pd2xe4, Lg7xe5, 26. d4xe5. TeSxeS, 37. Pe4-c5. Dd7-g4, 28. Db3xb7. Teö- gó, 39. gOO. h7-h5. 30. Pcó-d7, Dg4-fi 31. Pd7-e5. Df3-f6. 32. DbTxdö. Tg6xe5. 33. DdS-aS. Kg8-h7, 34. DaSxa7. DK-f3, 35. Td3«16, 39.. h3-h4, Td6-e6. 40. h4xgö. Te6-e4. 41. Dc4-c6. Te4xe3. 42. Dc6-h6t, Kh7-g8, 43. gS-g6, Zwart geelt op. overtuigend vindt spelen. Min der althans dan bijvoorbeeld in december in Stockholm, waar hij een meestertoernooi won. Vermoedelijk heeft Timman met zijn zelfkritiek geen onge lijk, ofschoon bijvoorbeeld zijn geweldige combinatie uit de eer ste ronde tegen Portisch de toe schouwers de overtuiging gaf, dat er een aanstaand groot meester praktizeerde. Donner deelt thans met de Amerikaan Benkö de vierde plaats op an derhalf punt van leider Por- Vladimir Savon, de tot dusverre tegenvallende Russische kam pioen klom naar de vijftig pro cent door een overwinning op ••Adorjan. Geheel op eigen kracht ging het niet Adorjan maak- Euwe maakt wereldreis DEN HAAG In zijn functie van president van de wereldschaak bond maakt prof. dr. M. Euwe van 7 maart tot 30 april een tweede wereldreis, waarbij hij contact met de diverse nationa le bonden hoopt op te nemen over de vraag op welke wijze het schaken het best kan wor den gepropageerd. i Evenals tijdens zijn eerste toer- j nee door Midden- en Z.-Ameri ka zal de 70-jarige prof Euwe zijn reiskosten verdienen met het geven van lezingen eri si multaanseances. Dit om de kas van de wereldschaakbond niet te belasten. In totaal staan 17 simultaanseances en vier lezin gen op zijn progamma. Jan Schappert naar Agon Van onze sportredactie HAARLEM De Haarlemse bas ketbalspeler Jan Schappert, die al enige tijd in een conflictsitua tie leeft met de beide coaches van zijn huidige club Levi' Flamingo's, heeft een andere vereniging. Gisteren beëindigde Schappert de onderhandelingen met Racing Agon, voor welke ploeg hij het komend seizoen zal uitkomen. Levi's heeft zijn international een vrije transfer gegeven, zodat niets een overgang van Schap pert naar Racing Agon in de weg lijkt te staan. Al Feuerbach stootte ver ALBUQUERQUE De Ameri kaanse kogelstoter heeft tijdens indoor atletiekwedstrijdden in Albuquerque een uitstekende prestatie geleverd. Feuerbach, die met 21.00 meter officieus wereldrecordhouder is, bleef met 20.99 slechts een centimeter van deze prestatie verwijderd Feuerbach had de volgende serie: ongeldig, 20.80 m, 20.93 m, 20.79 m, 20.99 m. Achter Feuerbach werd Randy Matson, de wereld recordhouder in de open lucht, met 20.64 meter tweede. Voor Feuerbach was het de tweede overwinning in nauwelijks 24 uur. Daags tevoren had hij in College Park een wedstrijd met een stoot van 20.44 m gewonnen. 'ARIJS „Wij zijn ingeregen in het keurslijf van het reglement van de internationale wielrenunie. Dit schrijft voor dat een grote natio nale ronde niet langer mag zijn dan twintig etappes over ten hoog ste 4000 kilometer". {dus verklaarde Felix Levitan, directeur van de ronde van Frank rijk, gisteren op een persconferentie de opzet van de belangrijkste etappekoers ter wereld. De 59e editie van de Tour de France telt „slechts" 3740 km verdeeld over twintig ritten. Dat is dan ook de reden dat de rennerskaravaan voor het eerst sinds 1947 de Franse grenzen niet zal overschrijden. Sommige gedeelten van Frankrijk zelf blijven verstoken van dit wielerspektakel. Zo komt men in het geheel niet in het noorden en krijgt Bretagne de renners slechts heel even op zijn grondgebied. fet als in vorige jaren zullen aan de Tour de France merkenploegen deelnemen. Er is echter een wijziging in het reglement wat betreft de samenstelling van zo'n ploeg. In een ploeg moeten op vier bui tenlanders zeven of acht renners van de nationaliteit van de ploeg worden ingeschreven. Vorig jaar was het nog drie buitenlanders op zeven „nationalen". te een blunder maar mis schien geeft het inspiratie. In de meestergroep is het moeite loze oprukken van de Hongaar Ribli eindelijk geremd. Hij stond tegen de Joego-Slaaf Ka- raklai waarschijnlijk zelfs verlo ren, doch kwam er met een re mise genadig af. Opvallend is in deze afdeling, dat de Wester- berlijnse meester Lehmann, die men ietwat als veteraan is gaan zien. een rol van betekenis geweg (Ned.)—Hartoch (Ned.) '4— low (Rusl.)—Ree :nkö (V.S.)—SmeJ i, Ivkov (J. SI.. (Sp.) 1—0. Ljubojevlc (J. SI.)—Por tisch (Hong.) 0—li, Browne (V.S.)— Hort (TsJ. SI.) >4—'i. Savon (Rusl.) —Adorjan (Horrg.l—O. Stand na de 6e ronde: 1. Portisch 5 pirt.. 2/3. Pomar en Brown 4 pnt.. 4/6. Ivkov. Benkö. Donner 3'i pnt., 7/10. Savon, Adorjan. Smejkal, Tim- man 3 pnt., 11. Hort 3%, 12. Ree 2 (Ouba)—Sahovic (J.SI.) 1 raklalc (J.SI.)— RtbM (Hom:.) >4—'i. Hecht (W.Dld.Krnlc (J.SI.) Vi— V.'. Van Sc heltin ga (Ned.Enkfaar (Ned.) 0-h1, Denker (V.S.)—Leh mann (W. Did.) 0—1, Gereben (ZwiisSchol! (Ned.) A. Medi na (Sp.)—Cafferty (Eng.) '4 Uit de De rondeSahovic (J.SI.)— Schmidt (Polen) Vj. Stand na 6 ronden: 1. Ribll 516 pnt., 3/3. Heoltl, EnkTaar 4 pnt., 4/6. Ge reben, Lehmann, Krnic 314 prtt.. 7/9. Medina, Cafferty, Van SchelMnga 3 pnt., 10/11. Kamklaic, Oarüever 2',4 pnt,, 13/16. Schmidt, Denker, Schril o via, Gartén 2 Sah 2 at Sahovic, Garcia 2 pnt. Stand na 2 ronden: 1. Lazareadc 3 pnt.. 2/4. Ivanka. Erenska. Heems kerk H4 pnt.. 5/6. Teodorescu, Jan sen 1 pnt.. 7. Zatulovskaja '4 en 1 afgebr., 8/11, Timmer. Vreeken. Jo- vanovlc, v. d. Glessen ',i pnt., 12. Vbkratova 0 en 1 afgebr. WIJK AAN ZEE Tot in elke vezel gespannen speelt Walter Browne een partijtje tafelvoet bal. Hij heeft met zijn tegenstander het rijk al leen in de recreatie ruimte van hotel Kenne- merduin in Wijk aan Zee. Een ruimte, waar de deelnemers aan het Hoogoventoernooi, de schaakzorgen even van zich af kunnen zetten. Walter Brown, de 23-ja- rige Australische groot meester, doet dat laatste met overgave. Driftig met de voeten stam pend, luid schreeuwend en demonstratief bla zend en snuivend bege leidt hij de capriolen van het witte balletje temidden van de hou ten mini-voetballers en scoren is voor Walter Browne een moment van opperste verruk king. Walter Browne kan nauwelijks gestoord worden, dat is dui delijk. Pas als het tijd wordt om de geldautomaat van een nieuw kwartje te voorzien, krijgt Browne weer enige no tie van de wereld om zich heen. Walter Browne. Met hem heeft het Hoogoventoernooi onge twijfeld de meest kleurrijke deelnemer in de grootmees- tergroep aangetrokken. De aanwezigheid van Browne compenseert ruimschoots de afwezigheid van de al even kleurrijke Argentijnse maestro Miguel Najdorf. Water Browne is de nervositeit in hoogsteigen persoon, in welke hoedanigheid dan ook. Momenten van rust schijnt hij niet te kennen. Uit zijn hele doen en laten spreekt een meer dan opvallende ge jaagdheid. Stilzitten is een kunst, die Browne ten enen male niet beheerst. Vooral als hij in tijdnood verkeert, is het een fascinerende be zigheid hem te observeren. De woorden rollen over zijn lippen en in het tempo dat helemaal past bij zijn per soonlijkheid. Praten kan Walter Browne overigens erg goed. En hij wil het ook wel. Praten over schaken natuur lijk, want de afgelopen twee jaar heeft Walter Browne nauwelijks iets anders ge- „Ik speel waanzinnig veel. Het ene toernooi na het andere. Ik ben de meest actieve grootmeester ter wereld. Niemand die zoveel speelt als ik. Dat was de laatste twee jaar zo en het wordt dit jaar niet anders. Spelen, spe len. spelen. Trouwens, scha ken is mijn beroep. En dus speel ik veel. Toernooi, toer nooi, toernooi. Nu zit ik hier. Overal ga ik naar toe. Ik zwerf de hele wereld door. Dat vind ik geweldig. Scha ken is het mooiste competi- tiespel dat er bestaat". Alle kanten De ogen van Walter Browne flitsen gedurende zijn mono loog alle kanten op. Toch ontgaat hem geen vraag, ge zien het tempo waarin de antwoorden zich opstapelen. Walter Browne heeft meer ambities dan het spelen met de kwalifikatie grootmeester alleen. Hij is bloedserieus als hij zegt dat hij de eerst volgende keer ver wil reiken in de lange race naar het wereldkampioenschap. De te onttronen man zal dan vol gens Browne de Amerikaan se geweldenaar Bobby Fi scher zijn. „Er wordt wel gezegd, dat Spasski en Fi scher elkaar niet veel zullen ontlopen. Maar daar geloof ik helemaal niets van. Spasski krijgt geen kans: Geen schijn van kans. Fi scher gaat winnen. Ik heb een keer tegen Fischer ge speeld. En ik had hem bijna te pakken ook. Maar hij wist het nog net op remise te houden. Hij is tegen mij aan een nederlaag ontsnapt". Gezien zijn gelaatsuitdrukking ondergaat Walter Browne op nieuw de teleurstelling die zich destijds van hem mees ter moet hebben gemaakt. Browne mag dan niet lijden aan een minderwaardigheids complex, het is buiten kijf dat hij een zeer goed scha ker is. Hij heeft op vele toer nooien dat overtuigend bewe zen. Browne draagt zelf de bewijzen aan: „In Venetië heb ik een toernooi gewon nen waaraan zes grootmees ters meededen. Hort was er en Gligoric en Bobotsov. Of ik daar een grootmeester-re sultaat haalde? Dat zou ik denken. Een punt voorsprong had ik. Een superprestatie was dat". Ongetwijfeld Nederlandse schaakliefhebbers zullen Walter Browne onge twijfeld kennen van het IBM-toernooi van het afgelo pen jaar waarin hij tweede werd. Een tweede plaats be haalde hij ook in 1971 in Por to Rico, achter wereldkam pioen Spasski. Aan dat resul taat dankt hij zijn groot meestertitel. De resultnten die Browne de laaste Jaren heeft bereikt, zijn dus zonder meer goed. Daar doet een enkele nederlaag zoals vori ge week tegen Benkü en eer der dit j>aar tegen Jan Tim- man in Stockholm niets aan af. Browne over Timman: „Een goede speler. Ja wer kelijk een goede speler. Maar we zullen in dit toer nooi weieens zien hoe goed hij werkelijk is". BERT BREVOORD TILBURG Wat TlJSCtrap- pers eerder dit seizoen te gen HIJS HOKIJ tever geefs had gepoogd, lukte gisteravond toch. Dave An drews voor wie de Tilbur- gers een heilig ontzag heb ben, werd gisteravond in Tilburg slachtoffer van het onsportieve gedrag van de Tilburgse afgod Jo Si mons. Na tien minuten spe len in de eerste periode (stand 01) snelde Simons op Andrews af en omspeel de hem. Terwijl de puck langzaam in het net gleed en Andrews weerloos op de grond lag, sloeg Simons de Haagse doelman met de stick op het onbeschermde gedeelte van de knie tussen beenbeschermers en panta lon. Andrews bleef kermend op het ijs liggen en terwijl verzorgers en clubarts dokter Bos zich over hem heen bogen, schaatste Si mons triomfantelijk terug naar de spelersbank om daar door trainercoach Callam onthaald te worden met een ..Well done Jo". Simons had het inderdaad goed gedaan, want hoewel Andrews later toch weer op het ijs ver scheen, was de strijd in feite gestreden. Andrews was geen schaduw van de terrier die hij immer is en de afgang voor HIJS HOKIJ kreeg in de tweede periode gestalte toen Tilburg weinig tegenstand ondervond van de Haagse doelman. De einduitslag van 104 voor Til burg is derhalve niet alleen erg geflatteerd maar heeft boven dien voor een zeer vieze smaak in de mond van ijshockeylief- hebbers gezorgd. Natuurlijk had het met opzet uit schakelen van Andrews op de rest van het team een verlam mende uitwerking, zeker na het grandioze begin van HIJS HO KIJ. De wedstrijd was nauwe lijks begonnen of Larry van toe. Natuurlijk kan het verlies van de Hagenaars niet aan het falen van Zaalberg worden toe geschreven. maar In het com plex van factoren waardoor de nederlaag tot stand kwam nam dit toch wel een grote plaats in. Bovendien gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat Tilburg een schit terend team had. dat van een aangeslagen HIJS HOKIJ ploeg alle kans kreeg om eminent te spelen. In de derde periode leek HIJS HOKIJ toch wat te willen doen aan de achterstand van 7—1 en vla Bossy en Manuel kreeg de score een iets draaglij ker aanzien. Tilburg attaqueer de zoals dat tegenwoordig pro fessioneel heet. Provocerende trucs Simons, Van Dun, Christiaanse en De Heer en trippings op doorgebroken Ha genaars haalde het laatste rest je zelfvertrouwen weg. Twaalf seconden voor tijd be werkte Jo Simons op ergerlijke wijze de scheidsrechters za gen het niet Jcrry Schüffer met zijn stick en de enige straf hiervoor zou een jaar schorsing moeten zijn, maar als Tllburger onder do Tilburgers schijnt zoiets wel te mogen. Toen Ed Hopman na afloop van de wed strijd Tony Callam de hand wil de schudden en hem compli menteren met de zeRe, werd hem door deze een reeks scheld woorden naar het hoofd goslin- gerd. „Zoiets heb ik in mijn hele carrière nog niet meege maakt", aldus de onthutste coach „met zo'n onbeschofte coach, begrijp ik nu ook wel waarom Tilburg zo speelt, hoe*, wel ze dat vieze niet nodig heb ben". Dat is ook zo. maar voor» lopig werd er wel zo gespeeld en de vraag rijst hoelang nog, want er mag van bondswege ook wel wat aan gedaan wor den. Dat zal dan wel eens ge beuren als de NIJB vanuit Til burg naar een andere plaats verhuist. BART HOOGDUIN. TILBURG—HIJS HOKIJ 10—4 (3-X 5-0 3-3). Doelpunten HIJS HOKIJ: Van Wieren, Manuel. Hebert en Boeey. Jo Simons speelde gisteravond tegen HIJS HOKIJ weer de hoofdrol. Eerst blesseerde hij Dave Andrews en twaalf seconden voor tifd Jerry Schüffer. De manier waarop had echter niets met ijshockey te maken. Wieren knalde de puck achter deelman Göbel. HIJS HOKIJ hoewel zonder Boyd draaide goed en een schot van Hagendoorn vloog via onderkant net het ijs weer op, maar het werd geen doelpunt omdat de doelrechter het niet had gezien, trouwens een schot van Bossy onderging eenzelfde lot. De gelijkmaker van Simons bovendien ontstaan uit een duidelijk geval van off-side betekende tevens de beslissing van de wedstrijd, hoewel de Ha genaars het tot 2—1 konden hou- In de tweede periode trok Tilburg de la met trucjes nog verder open en zo gauw de scheids rechters zich in deze zeer snelle en overigens toch goed ijshoc key brengende wedstrijd hadden afgewend kregen de Hagenaars lichamelijk het nodige te incas- De mening over scheidsrechter Zaalberg moet na deze periode ook drastisch herzien worden. Hij had kennelijk wat goed te maken in Tilburg, want de wij ze waarop hij gisteravond floot of eigenlijk niet floot was zeker niet neutraal. Normale cheks werden gehonoreerd met twee minuten straf, waardoor Zaalberg tenminste aan de smeekbede van het Tilburgse publiek gehoor gaf. F.nige tijd geleden bestrafte hij HIJS HO KIJ terecht overigens dat de ploeg een man teveel op het ijs had, gisteravond liet hij dat van Tilburgse kant onbestraft Sportwereld LONDEN Bij dc Olympische spelen van MUnchen zal bij het hockeytournooi invallers zijn toegestaan. En wel in de eerste vijftig minuten een veldspeler en gedurende gehele wedstrijd de doelman. Deze nieuwe regel van de internationale hockey-fe- deratie zal tevens gelden voor alle internationals wedstrijden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11