KONING FREDERIK IX: DJAJAPOERA: één uur van Stenen tijdperk Stoere, vriendelijke marine-officier ZATERDAG 15 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Av v x<''F PAG KOPENHAGEN (AP) Koning Frederik IX heeft bijna 25 kalme jaren in Denemarken geregeerd en zijn koninklij ke plichten zeer informeel en met stoere hartelijkheid vervuld. Deze lange, kaarsrechte man met een nooit ver drongen marineachtergrond werd mede door de afwezig heid van pretenties een solide, duurzame figuur voor zijn landgenoten. Hoewel hij al geruime tijd de zeventig was gepasseerd wekte hij de indruk veel jonger te zijn. Ook zijn gezondheidstoestand gaf nooit aanleiding tot zorgen. De humor en het postuur van een oude zeeman combi neerde hij met een hang naar huiselijkheid en het was zeer wel mogelijk de koning voor te stellen terwijl hij op de grond met zijn kleinkinderen speelde. Als het even kon poseerde hij graag ongedwongen, als er geposeerd moest worden Koning Frederik en koningin Ingrid: zijn affectie voor haar heeft hij nooit verborgen gehou den. Koning Frederik in gesprek met prinses Beatrix DJAJAPOERA (AP) Het schilderachtige havenstadje Djajapoera werd in 1944, toen het nog Hollandia heette,'in de gehele wereld bekend toen de Amerikaanse gene raal Douglas McArthur er aan het begin van zijn offensief tegen Japan zijn hoofd kwartier vestigde. Sedertdien is het stad je zo goed als niet meer in het nieuws ge weest. Dat hoeft geen verbazing te wek ken, want niet alleen heeft het drie ver warrende naamsveranderingen onder gaan, maar tevens is het nog steeds een van de meest geïsoleerde plaatsen ter we reld en afgezien van de nationaliteit van de bestuurders is er bijna niets veran derd. In Djajapoera, gelegen aan de centrale noordkust van West-Irian (Nw-Guinea) het oostelijkste ei land van de Indonesische archipel, is men slechts een uur van het stenen tijdperk verwijderd, maar het kost twee dagen om de rest van de we reld te bereiken. Een geregelde dienst onderhoudt bijna dagelijkse vluchten naar het hart van de Baliemvallei, waar de inheeme bevolking nog in het stenen tijdperk leeft, maar om naar het verre Djakarta te komen moet men eerst het vliegtuig naar het eiland Biak nemen om daar de volgende dag over te stappen op het vliegtuig naar de Indone sische hoofdstad. De vlucht van Biak naar Dja karta, dat even ver van Djajapoera ligt als Hong kong, duurt elf uur. djajapoera ligt verspreid over een reeks groene heuvels rond de Humbolt-baai. De belangrijkste reden waarom het dezer dagen aanspraak mag maken op belangstelling van de rest van de we reld is haar functie als hoofdstad van de provin cie West-Irian. Deze functie geeft de stad ook voornamelijk haar karakter. De toonaangevende maatschappelijke en politieke elite bestaat uit functionarissen van de Indonesische regering De buitenlandse bezoeker wordt in het historische stadje onmiddellijk getroffen door de tekenen die de veroveraars, bevrijders en ontwikkelaars van het eiland door hun verblijf in Djajapoera heb ben achtergelaten. t>p verscheidene gebouwen staan nog de namen van de Nederlandse firma's die er in de kolonia le tijd gevestigd waren. In de omgeving van de stad staan richtingsborden die wijzen naar Kota Baroe, de eerste naam die de Indonesiërs aan de stad gaven toen Nederland het bestuur over Nieuw-Guinea overdroeg. Andere richtingsborden spreken van Soekarnapoera, de naam die wijlen president Soekarno aan de stad gaf. Onder de huidige regering van president Soeharto staat de stad bekend als Djajapoera. Djajapoera gaat met zijn tijd mee: er is telefoon men kan er opbellen middels een veldtelefoon systeem, dat alleen verbindingen binnen Indone sië heeft en er is een hotel, het door de regering gedreven Negara-hotel met koude rijst en koude koffie bij het ontbijt en op sommige dagen koud stromend water. Voor de 30.000 inwoners zijn er twee slecht voor ziene drugstores, twee benzinestations, waar al tijd zulke rijen staan dat men minstens twee uur moet wachten, twee ongeregeld verschijnende kranten, twee bioscopen, een door het leger ge leid zwembad en een door het leger geleide nachtclub, de Tjenderwasih (Paradijsvogel). Geheel bovenaan de maatschappelijke ladder van Djajapoera staan de leden van de buitenlandse gemeenschap, voornamelijk functionarissen van de Verenigde Naties, die zich in hun Volkswagens van en naar hun werk, hun tennismatches, hun bridge-avondjes en cocktailparties begeven. De meeste Indonesiërs kan men echter op zijn best „bestuurders tegen wil en dank" noemen. De meesten van hen zijn in West Irian omdat zij op dracht hebben gekregen er naar toe te gaan en niet omdat zij het leven in deze provincie verkie zen boven dat op Java. De geringe handel is voornamelijk in handen van Chinese handelaars. Hun winkels zijn ruim voorzien van allerlei Ja panse, Australische, Amerikaanse en Indonesische luxe-goederen, die een kunstmatige voorspoed weerspiegelen. Ook de enkele restaurants in de stad hebben Chinese eigenaren. Het grootste gedeelte van de bevolking bestaat uit Irianezen, maar zij staan maatschappelijk, econo misch en politiek gezien helemaal onderaan de ladder. Hoewel er geen bordjes zijn die het ver bieden, kan men zich moeilijk voorstellen dat een Irianees voor een avond naar de Tjenderwasih nachtclub gaat. In de winkels ziet men slechts enkele Ir anese bedienden en ook het militaire en burgerlijke ambtenarenapparaat neemt hen slechts bij uitzondering in dienst. De enige Iria nees in prominente positie is de gouverneur ven de provincie, Frans Kasiepo, maar die heeft voor iedere belangrijke beslissing waarschijnlijk de goedkeuring van het leger en de regering in Djo- karta nodig. scheen deze mening uit te dra gen. Toen hij In 1939 als kroon prins een bezoek bracht aan de Verenigde Staten werd hem in New York op een persconferen tie de vraag gesteld waarom Denemarken nooit een revolutie had. Frederik stak een sigaret op, bekeek de steller van de vraag aandachtig en antwoord de met drie woorden: „uitste kende sociale voorzieningen." In eigen land gaf Frederik nooit persconferenties. Op beleefde maar onmiskenbare wijze be waarde hij de koninklijke af stand, hoewel het nooit moeilijk was te vermoeden dat dicht on der het oppervlak de gewone man stak. Eens raakte hij bij aankomst voor een bezoek in Londen op het station in gesprek met een aantal Deense journalisten en deelde sigaretten onder hen uit. Een van hen stak de sigaret in de mond, waarop een collega die zich meer van het protocol bewust was hem toefluisterde: „Dat kun je niet doen in aanwe zigheid van de koning." Frede rik barstte in lachen uit en gaf de journalist een vuuYtje met de woorden: „Laten wij ons toch als normale mensen gedragen." Frederik groeide samen met zijn broer prins Knud op in het pa leis Sorgenfri, aan de rand van Kopenhagen. Nuar verluidt was het een vrolijk stel, dat zich on der meer vermaakte met nach telijke autoraces in de paleis tuin. Op 18-jarige leeftijd werd hij adelborst en vier Jaar later begon hij als tweede luitenant op verschillende schepen van de marine te dienen. In 1933 kreeg hij zijn eerste com mando, over de 189 ton metende torpedoboot Hvalrossen met 34 bemanningsleden. Hij behaalde de rang van kapitein-luitenant ter zee in 1935, na zijn huwelijk met prinses Ingrid, maar moest zich daarna steeds intensiever gaan voorbereiden op troonop volging. Hun eerste kind, prinses Margre- the, werd op 16 april 1940 gebo ren een week na de Duitse inval in Denemarken. Het koninklijk gezin, met aan het hoofd koning Christiaan X, bleef nn de bllksem- invasie in Kopenhagen, en de kroonprins en zijn gemalin trachtten voor zover mogelijk het normale leven voort te zet ten. Toen de benzine op de bon ging, reden zij op de fiets naar officiële plechtigheden en soms liepen zij samen achter derwagen door de stratc de hoofdstad. In april 1947 stierf koning tiaan en vanaf het balki het paleis Christiansborg van de regering en de Fo (het parlement), werd Fi tot koning uitgeroepen. Zijn regeringsstijl als cons neel vorst wekte algemc wondering op bij zijn lan ten. Het rcpublikanisme Denemarken een te verv zen minderheid. In een i opiniepeiling bleek dat 7 van de Denen hun vorste het oudste vun Europa, behouden. Frederik is rechtstreekse afstamminj Gorm de Oude, die om; 950 is gestorven, en die v. historici de eerste Deens ning was waarvan vaststa, hij bestaan heeft. De feodale kanten van de ir chie zijn allang verdwen Denemarken, de kroon kroonjuwelen en de troor uit ivoor en walvistanden vaardigd pronkstuk, zijn geleden in het museum opj gen. Al sedert 1940 w Deense vorsten niet mee kroond. Koning Frederik op officiële gelegcnheder woonlijk het galauniform v. marine. De Kopenhagers kenden hem ter beter in colbert of smt als zij de koninklijke loge i opera betrok. Muziek was de grote harts van koning Frederik. Jare bezocht hij -zeker tweemaa week de opera. Met de par: in de hand volgde hij de m uiterst aandachtig. Ook heeft hij meermalen he dio-symfonieorkest en het o van Tivolie onder zijn le gehad. Deze concerten w voor een streng geselecteer hoor maar wel trad hij malen in het openbaar op dirigent van het orkest va. Deense padvinderij. Op een van zijn bezoeken aa: provincie werd hij eens i een band van de padvin' gefêteerd op een voor hem componcerd werkstuk. Na loop dankte de koning de gent voor de uitvoering m voegde hij er met een g: aan toe, „ik had de Indruk de bekkenspeler ons voor gek hield." De koning was overduidelijk trots op zijn elegante vrouw Ingrid, een lid van het Zweedse vor stenhuis waarmee hij in 1935 in Stockholm in het huwelijk trad. Evenmin kon hij zijn vaderlijke effectie verbergen voor zijn drie knappe dochters - Margrethe, Benedikte en Anne-Marie, thans koningin Anne-Marie van Grie kenland. Frederik scheen zich het best op zijn gemak te voelen in hun ge zelschap, of dat nu in de opera; een geliefd tijdverdrijf van de vorst, of in het koninklijk paleis was. Toen in 1967 de verloving van prinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Montpe- zat werd aangekondigd, reed hij haar zelf met een auto door Ko penhagen om haar aan het volk te tonen. Frederik besteeg de troon in 1947, toen het land nog aan het bijko men was van de boze droom van vijf jaar Duitse bezetting. In de sedertdien verstreken ja ren heeft Denemarken het zelf vertrouwen volledig herwonnen en bovendien de levensstan daard opgevoerd. De Denen beschouwen de sociale geborgenheid van hun staat als een geboorterecht en de koning Menselijke eenvoud betekent gemeende hoffelijkheid; tijdens een officiële gelegenheid raapt koning Frederik een tas op, die een enthousiaste dame in haar opwinding laat vallen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7