Alphen tobt nog met drinkwater Leiderdorp bereid tot hulp aan arme buur Leiden VEILINGEN Gisteravond weer leidingbreuk Nu wel geld voor het Weteringpad MARKTEN ZATERDAG 15 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 =t n8) Subsidie aan Muziekschool te hoog geacht LEIDERDORP In de Leider- dorpse gemeenteraad zijn gister avond de algemene beschouwin gen over de (sluitende) begro ting voor '72 gehouden. Woord voerders waren de heer Van Haersma Buma (VVD), mevr. Van der Molen-van Rossen Jjy] (PAK), mevr. mr. Uhlenbeck- Lagerweij (D'66), de heer Toe- Jen (KVP), de heer Jongman (DS'70) en de heer Reugebrink (P.C.G.). In alle fracties bestond ontstemd heid over de met bijna 100.000 toegenomen subsidie voor de strekmuziekschool. Een gelimi teerde subsidie alleen ten behoe ve van jongeren voor het volgen van muziekonderwijs werd be pleit door de KVP en DS'70. Leiden werd een riem onder het hart gestoken door VVD, D'66 en PAK; men vond dat er pogingen in het welft zouden moeten wor den gesteld om de Leidse lasten te helpen verlichten o.a. op het gebied van de woningbouw en openluchtrecreatie (VVD), huis vesting van universitair perso neel op het terrein van de Touwfabrieken (PAK) en ver- Volwassenen catechese in Hoogmade Hoogmade Ruim honderd pa- 'ónjta rochianen van de parochie O.L. Vrouw Geboorte zijn gisteren in Huize Van der Ploeg bijeen geweest voor een eerste cate chese-avond voor volwassenen. p Ze werden namens de parochie- - raad welkom geheten door de 9'i heer F. T. Swarte, waarna pater kClaassen uit Hazerswoude de doel- QI stelling van de bijeenkomst ver- 3 tii klaarde: het vinden van de ter- ju men waarop men ook in 1972 1 nog kan geloven, niettegenstaan de de veel-voorkomende verande- 9 ringen. Leidraad voor deze volwassenen catechese zullen enkele hoofd stukken van de nieuwe katechis- mus zjjn. Het eerste daarvan: „Het boeiende geheim „God", werd aan de gespreksgroepen voorgelegd, waarna over het on derwerp gediscussieerd werd. De volgende bijeenkomst is op 3 februari. Oök de toenemende baldadigheid en verzielzucht in de gemeente maakte de tongen los in de fracties. De KVP bepleite meer politietoezicht of het aanstellen van apart personeel, ook DS'70 vroeg maatregelen om deze „af gang" te beëindigen. De PCG- fractie vroeg zich af of wel vol doende werd gedaan om de jeugdigen gelegenheid te geven, allerlei frustraties af te reage ren. KVP en WD wezen op een betere verhouding tussen hoog- en laagbouw, de KVP-fractie wil meer aandacht voor de huis vesting aan bejaarden. Zowel KVP als PCG vroegen om een sameswerkingsvorm voor het voortgezet onderwijs. Het voortschrijden van de democra tisering in het gemeentebestel werd toegejuicht vooral door WD, PAK en D'66. Met name KVP en PAK verzettenzich te gen de bestemming van gelden uit grondverfkopen voor o.m. het aankopen en bouwrijpmaken van gronden voor woningbouw; „een regeling die voor onze snel groeiende gemeente funeste ge volgen zal hebben". (KVP). Verder werd door de KVP ge vraagd om de beleidsnota aflg. subsidieverordening, een cam pagne tegen vervuiling van de Rijn en wijkivoorliohting. Ande re wensen waren rijksbijdrage voor NZH-subsidie (WD), ver keersdrempels (D'66), een cultu reel bejaardenpaspoort (PAK), schone industrie (DS'70), betere verlichting Hoogmadeseweg en landelijke fietspaden (PCG en PAK). In het algemeen staat men versterking van gewestelij ke samenwerking voor. Het col lege zal op donderdag 20 jan. a.s. te 19.00 uur antwoord geven op de beschouwingen. Kerken samen in gebedsweek LEIDEN in de komende week, De „Gebedsweek voor de eenheid der Christenen", worden in verschillende ker ken te Leiden diensten ge houden, samen met de ande ren. De Gebedsweek wordt heden avond ingeleid met een oecu menische dienst in de Pe- truskerk aan de Lammen- schansweg; voorgangers zijn pastoor De Lange en domi nee Kronemeyer. Zondag spreekt dr. W. v. d. Zwaan als „gastprediker" in de Pe- truskerk. Aan de eenheid der christenen als opdracht van Christus wordt morgen voorts aan dacht besteed, in de r.k. pa rochiekerk aan de Herensin gel, in de hervormde Mara- natha- en Vredeskerk en in de gereformeerde Petra- an de Bevrijdingskerk. Tot bo sluit van de gebedsweek is er op zaterdag, 22 januari in de Herensingelkerk een jon gerenmis, waarin o.a. ds. Hortensius voorgaat. Op zon dag 23 januari is er een ge zamenlijke dienst voor her vormden en gereformeerden in de Bethlehemskerk; een gezamenlijke dienst in de Antoniuskerk (Vijf Meilaan) en wordt in de Evangelisch Lutherse kerk een dienst ge houden, waarin behalve de eigen predikant ook ds. Bo venberg voorgaat. Leiderdorp In september hoopt Theo van Houdt een nieuwe sportschool rijk te zijn, compleet met sauna. Gistermiddag ging de eerste paal de grond van de toekomstige Luykendreef (ge legen in het plan Binnenhof) in. Burgemeester M. A. van der Have ontpopte zich als heier, die na afloop tijdens de receptie onder meer opmerkte, dat de nieuwe sportschool enorm belang rijk zal zijn voor de leefbaarheid. Immers, de duizend leden, die de school onder meer onder haar vleugels heeft, (thans verspreid over vier zalen), kunnen judo, gymnastiek (voor dames) en volleybal beoefenen en zullen straks ook over een sauna kunnen beschikken. Bovendien heeft Van Houdt een schermleraar op het oog. Vooral de sauna zal de trots van de sportschool worden: ,,Het zal iets unieks worden in Zuid-Holland"De school, vergelijkbaar met een sportschool in Amstelveen, die als het ware .model" heeft gestaan, zal ook als particulier sportinstituut nauwelijks zijn weerga kennen. De school wordt in twee fases gebouwd, waarbij het in totaal om een bedrag van 7 a 8 ton gaat. Tijdens de eerste fase zullen het woonhuis, de bar, de sauna, de trainingsruimten en het kantoor worden gerealiseerd. De tweede fase omvat o.m. de sportzaal en de kleedruimte. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de belangstelling gistermiddag vrij groot was. Naast burgemeester v. d. Have bevonden zich in het illustere gezelschap o.m. de wethouders E. Drenth en mevrouw Tichler-Moerman en de chef van onderwijs en sportzaken, de heer v. d. Ploeg. Het slaan van de heipalen een per uur zal door het gebrek aan ruimte op de werkvloer heel wat organisa tie vergen. Garage en flats voor studenten op Morsweg Leiden De strook grond tus sen Morsweg en Rijn. wes telijk van de Rijnzichtbrug, wordt eindelijk bebouwd. Na jaren van herzien en opnieuw herzien van de bouwplannen zijn de voorbereidingen voor de bouw in volle gang. Het niet al te grote terrein is inmiddels tot opslagplaats ge worden voor een woud van bijzonder zware heipalen. Die zullen een garage annex show room voor Van der Mareis Automobielbedrijf NV moeten dragen, waarboven een stu dentenflat wordt opgetrokken. Van de achterzijde gezien zal het bouwwerk uit de Rijn op rijzen. II 160410, Breekpeon p. kist 370— fc' 990. Uien p. kist 450 Boerenkool "'•37—41. Prei A I 48, B I 24—29. X Spitskool 47 Spruiten 56. Knolselde- rle 1833, Aanvoer waspeen 196.000 •ET- kg. -'Rijnsburg, 14 Jan. Bloemen: Anjers: - witte sim 22—33, TOde 28—38, roze A 20—34. erowly 24—34, dusty 25—36, arthur 2332. gy 24—36, keever 25 -37 Ja - - - - ::n—lo. 135. Irissen 160—210. Cbrysairl tros 200—275, Anemonen 60—85. Tros- anjers 275325. Tulpen: Lustige witwe 140—165, Preludeum 135—150. Apeldoorn 150—175. Overdale 140— 160. Ralph 160—185. Olga 135—160. rode kool IS. spruiten 69—74, spruiten B 6870, Prei 4062 Uien mrddelgrof 6—05, Witlof 45—3.47 sla A 37—42, selderij 39—45. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Voorzien van het H. Sacrament der Zieken is, na een lange voorbereiding, toch nog onverwacht, rustig en kalm, van ons heengegaan, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, SIMON PETRUS VAN KINS echtgenoot van GERARDA CORNELIA ANNA HOFDIJK op de leeftijd van 87 jaar, G. C. A. VAN KINS-Hofdijk Kinderen, klein- en achterkleinkinderen LEIDEN, 18 januari 1972. Huize „Roomburgh", Zaanstraat 151. De overledene is opgebaard in het Mortuarium van Huize „Roomburgh". Zondag is er „Roomburgh" Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust, dinsdag 18 januari a.s. te 10.00 uur in bovengenoemde kapel, waarna te 12.00 uur de crematie plaatsvindt in het Crematorium „Ocken- burgh" te 's-Gravenhage (Loosduinen). JAN DE VREUGD op de leeftijd van 63 jaar. Namens het Transportbedrijf De Vreugd: J. DE VREUGD C. DE VREUGD A. DE VREUGD J. GROENENDIJK J. VAN SANTEN Katwijk aan Zee, 14 januari 1972. Baljuwstraat 19. Mejuffrouw Calis in haar bibliotheek. De Voorschotenaren weten haar in groten getale te vinden, maar de politieke partijen schijnen haar vergeten te zijn. VOORSCHOTEN Het jaar 1971 is voor de Openbare bibliotheek een goed jaar geweest. Rond 155.000 uitleningen verstrekt aan 3682 leden en een vergroting van het boekenbezit tot 19.000 eenheden. Omdat het allemaal zo goed ging in 1971 werd het gebrek aan goede huisvesting dagelijks gevoeld. Vele aktiviteiten worden onmoge lijk gemaakt omdat er gewoon geen ruimte voor js. De leeszaal is teruggebracht tot een simpele tafel met enige stoelen. Voor- leesmiddagen zijn drastisch be perkt. Bezoekers, die graag ex tra geïnformeerd willen worden, moeten hun gesprek doen in het zijkamertje annex keukentje. Toch groeit de bibliotheek en neemt een belangrijke plaats in.' de leden worden onderverdeeld Bloeiende bibliotheek kampt met ruimtegebrek in 2.111 volwassenen en 1.571 jeugdleden. De direktrice, me juffrouw G. C. Calis, ziet nog steeds de scheiding tussen de jeugdbibliotheek, die aan de Veurseweg gehuisvest is en de volwassenenbibliotheek, in de Schooltsraat, als 'n grote handi cap. Niet alleen ligt de jeugdbi bliotheek ver uit het centrum, maar bovendien vinden vele ou ders de plaats te gevaarlijk langs de drukke Veurseweg. Bij de behandeling van de ge meentebegroting voor het jaar 1972 heeft geen enkele politieke partij ditmaal de huisvesting van de openbare bibliotheek aangeroerd. Men kan gissen omtrent de motieven hiervan. Jaarlijks werd steeds tijdens de begrotingsbehandeling medege deeld dat de bibliotheek wel ge huisvest zou kunnen worden in het Ambachtshuis nadat dit ge restaureerd zou zijn. Mejuf frouw Calis ziet voorlopig nog geen nieuwe huisvesting in het verschiet indien gewacht moet worden op restauratie van het Ambachtshuis of op de bouw van een dorpshuis. Uitbreiding van filter capaciteit wacht op geld ALPHEN AAN DEN RIJN Met de kwaliteit van het drinkwater in Alphen aan den Rijn is het nog niet al te best gesteld. Bo vendien komen vooral In de nieuwbouwwijk Riddcrveld nog al eens leidingbreuken voor, waardoor veel overlast voor de bevolking ontstaat. Zoiets ge beurde ook gisteravond, toen een hoofdleiding in de Saffier- straat in Riddcrveld het begaf. De druk op de waterleiding viel voor een groot deel weg en het drinkwater bleek sterk veront reinigd door het losraken van onder meer mangaan. Een woordvoerder van het ge meentelijk water- en lichtbedrijf deelde desgevraagd mede, dat de breuk waarschijnlijk is ont staan door verzakking van de leiding. Met man en macht werd gewerkt om het euvel te herstellen en 's avonds laat was het karwei weer geklaard. Tot zelfs in het oude deel van Al phen heeft men last ondervon den van sterk verontreinigd wa ter, zo is bij navraag gebleken. Naast dergelijke incidentele voor vallen, biedt ook de waterkwali teit in Alphen zorgen. Op bur geravonden blijkt deze zaak steeds onderwerp van gesprek te zijn. Niet alleen in Ridder- veld, maar ook in het overige gedeelte van Alphen laat de kwaliteit van het drinkwater te wensen over. Het waterleiding bedrijf zit echter niet stil en tracht zoveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen, doch afdoende maatregelen zijn pas te treffen wanneer over vol doende financiële middelen be schikt kan worden. Zo wordt al enige tijd gewacht op de uitbrei ding van de filtercapaciteit op het pompstation. Vorig jaar werd de maximumcapaciteit be reikt. De kredieten voor de uit breiding van het aantal filters werden al door de gemeente raad goedgekeurd en het wach ten is nu nog op goedkeuring door Ged. Staten. In die kredietaanvrage was ook de centrale ontharding van het drinkwater opgenomen, maar omdat de filteruitbreiding meer urgent was dan de onthardings- installatie is de aanvrage toch weer gesplitst om bij Ged. Sta ten sneller goedkeuring te ver krijgen voor het krediet voor de filteruitbreiding, aldus het bu reau voorlichting van de ge meente. Een uitbreiding van de filtercapa citeit is hard nodig, omdat met de snelle groei van Alphen ook het waterverbruik sterk is toe genomen. In 1971 was er een toeneming van ongeveer 20 pet in vergelijking met 1970. Boven dien was het een droog najaar, waardoor o.a. door het nathou den van de tuinen de grotere waterafgifte bleef aanhouden. Dit had weer tot gevolg dat het spuien van het waterleidingpet uitgesteld moest worden. Daar bij komt ook nog dat meerma len buizen stukgetrokken zijn door graafmachines, waardoor een grote stroomversnelling in het net ontstond, met als ge volg: veel klachten over vuil water. De filteruitbreiding komt als eer ste maatregel ter verbetering van het Alphense water. Dit wil niet zeggen, zo zegt de gemeen te, dat de centrale ontharding van het water van de baan Ook hier hangt veel af van goedkeuring door Ged. Staten van het krediet. Zoals het er nu uitziet, kan het nog wel enig® tijd duren voordat deze central® ontharding verwezenlijkt is. Een eigen onthardingsapparoat kan aangeschaft worden, maar afgezien van het feit dat dit een vrij kostbare geschiedenis is, moet met klem gewezen worden op een goede en juiste bediening van het apparaat en het tijdig verwisselen vnn het onthardings- materiaal, aldus waarschuwt de gemeente de bevolking. Ge beurt dit niet voldoende dan is het gevaar aanwezig dat vor ming van bacteriën plauts heeft. Vanuit de gemeenteraad is er bif burgemeester en wethouders op aangedrongen om drinkwater van elders in het groot te be trekken. B. en w. vinden dat het aanbeveling verdient van de huidige voorraad water zo lang mogelijk gebruik te maken. Deze voorraad is zeker voor enige jaren voldoende. Dit te zijner tijd te verwachten probleem houdt de aandacht en hierover vindt regelmatig over leg plaats. Bij de behandeling van de begro ting van het waterbedrijf is in de gemeenteraad de vraag ge steld of aan de bezwaren van inwoners tegen de fluoridering van het water kan worden tege moetgekomen. B. en W. ant woordden hierop dat het op be paalde punten beschikbaur stel len van ongefluorideerd water en door een filtratie bij de tap punten, mogelijkheden zijn. Aangezien fluoridering vnn het leidingwater wegens gebrek aan geld voorlopig nog niet zal ge beuren, zullen deze maatregelen later wel overwogen worden. NOORDWIJK Vorig jaar be sloot de gemeenteraad tot de aanleg van een voet- en rijwiel pad tussen de Nieuwe Zeeweg en de Weteringkade. DU pad, - in de volksmond het Jan Be- dijn-pad genoemd naar het raadslid, dat deze zaak voor het eerst in de raad aan de orde stelde - zou vooral van belang zijn voor de schoolkinderen, die thans gebruik moeten maken van de door bussen en ander verkeer levensgevaarlijke Mo lenstraat. Met de aanleg van het pad was naar eerste raming een bedra nodig van ruim 36.000.-. Met het oog op de liqui diteitspositie van de gemeen te, hielden Ged. Staten de be slissing op dit besluit aan. Het college acht de aanleg van het voet- en rijwielpad echter der mate urgent, dat het zich op nieuw heeft beraden over de mogelijkheid om dit werkje toch te gaan uitvoeren. Men is er in geslaagd de kosten terug te brengen tot ruim ƒ23.000.- door aanwending van gebruikte tegels en vereenvoudiging van het bruggetje over de Woens dagse Watering. Men hoopt nu het fiat van Ged. Staten te krij gen. Verder wordt voorgesteld aan het weggetje de naam We teringpad te geven. Subsidie voor tekort van De Rank NOORDWIJK Als de gem.raad accoord gaat met een voorstel van B. en W. zal de gemeente 14.270,20 bijdragen in het ex ploitatietekort over de jaren 1969 en 1970 van het Hervormde jeugdgebouw „De Rank". Het jeugdcentrum, dat in novem ber 1964 werd geopend, bleek vrijwel direct in een grote be hoefte te voorzien aan ruimte voor clubs en verenigingen, ook van niet-kerkelijke aard. Het verenigingsleven dat daar voor aangewezen was op min der geschikte kerkzaaltjes, loka liteiten van café's, en op het verenigingsgebouw van de Ger. Kerk, kwam door het gereedko men van De Rank tot veel meer aktiviteiten. De vrij loge huur- vergoedingen droegen daartoe bij. Daar de huren mede oor zaak waren van het exploitatie tekort, zijn zij met ingang van 1 januari jl. verhoogd. Uit een overzicht blijkt De Rank voor 67 procent voor verenigingsdoel einden wordt gebruikt. LTB-fusie beklonken LISSE Met een feestavond ter versterking van de onderlinge band, is het samengaan vun de LTB-afdellngcn Hillegom en Lis- se gisteren beklonken. In een welkom in het bijzonder aan de leden van de vroegere afdeling Hillegom en hun be stuursleden Meskers en Ruyg- rok wekte voorzitter C. varv den Aardweg op tot eensgezinder steun aun de LTB, Tot slot van een overzicht van wat de LTD doet, drong hij er bij de leden op aan dat ze vooral hun jonge-." re zoons voor het lidmaatschapi enthousiast moeten maken; ook de dochters zug hij graug Inge schreven LISSE De muziekvereniging „Trou moet Blycken" heeft gis teravond In gebouw „Rehoboth" een gezellige „bindingsuvond'1 voor de leden gehouden. Aan het programma dat met zorg" was samengesteld en dat vooC iedereen wel iets aantrekkelijks had, verleende ook de jeugd van T.M.B., de jeugddrumband en de majorettes, zijn medewerv king. a 1,'., metkkoel.-n 40. PRIJZEN: r."k

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3