Zesde kunstmaan van de Esro woensdag de lucht in ELF MENSEN STOPTEN JAAR GELEDEN MET ROKEN steeds meer zin in een sigaret' ZATERDAG 15 JANUARI 1972 De Heas-A2 satelliet die a.s. woensdag wordt gelanceerd. Woensdag moet vanaf de Ame rikaanse lanceerbasis Van- denberg, in Californië, de Europese kunstmaan Heos-A2 gelanceerd worden. De 107 kg zware satelliet moet met een door de NASA ter beschikking gestelde Delta-raket in een wijde ellipsbaan, lopend over de Noord- en Zuidpool, ge bracht worden met als doel het onderzoeken van stra- lingssoortcn in de interplane taire ruimte, en de verken ning van de magnetsfeer. De Heos-A2 is een produkt van de Esro, de inter-Europese organisatie voor ruimte onderzoek. Van de Esro zijn lid België. Denemarken (dat vermoedelijk zal uittreden), Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, Spanje, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland. Een belangrijk centrum van de te Parijs zetelende Esro, de Estec, is gevestigd te Noordwijk. Daar worden onder meer satellie ten en satellietmodellen aan diverse proeven onderworpen voor ze voor de lancering naar de Verenigde Staten worden overgebracht. Na een mislukte lancering in 1967 en vier successen in de periode 1968—69, zal de Heos A2 de zesde kunstmaan van de Esro worden. Heos is de af korting van de Engelse term highly eccentric orbit satelli te", hetgeen zoveel hetekent als „satelliet met een zeer ex centrische baan". Het ligt dan ook in de bedoe ling het toestel na de lancering vanaf Vandenberg in een zoda nige ellipsbaan te brengen, dat het laagste punt daarvan 400 h 500 kilometer boven het aard oppervlak komt te liggen, ter wijl het hoogste baanpunt 240.000 kilometer zal bedragen. Voorts zal de baan zodanig georiënteerd worden dat de Heos over beide aardpolen komt te vliegen. menten, afkomstig uit Italië (2), West-Duitsland (2), Dene marken (1) en Engeland (1). Het zevende instrument werd te Noordwijk, door de Estec, vervaardigd. Met deze apparaten zal on der meer het magnetische veld van de aarde worden afgetast, de elektrisch geladen deeltjes worden gemeten in soort, hoe veelheid en energie. Voorts wordt de zogenaamde zonne wind onderzocht, en zal de hoeveelheid kosmische stof deeltjes, die de satelliet raakt, worden geteld. Dit project is mogelijk dank zij een uitstekende vorm van samenwerking tussen de Esro en de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA. Ter wijl de Esro de satelliet ont werpt en bouwt en zich ver plicht alle via de kunstmaan binnenkomende wetenschappe lijke gegevens openbaar te maken, stelt de Nasa een ra ket en een groep technici om deze te lanceren, ter beschik king. Zo is het reeds vijf keer gegaan. Het eerste Esro-ruim- teschot, in mei 1967, mislukte door een jammerlijk falen van de Amerikaanse lanceerraket. De overige vier lanceringen werden echter een groot suc ces voor de Europese ruimte- vaartsamenwerking. Overigens wordt 1972 voor de Esro in velerlei opzichten een belangrijk jaar. Het markeert namelijk in de eerste plaats de afsluiting van het eerste, zeer succesvolle achtjarenplan van de organisatie, waarmee in maart 1964 werd begonnen. Het grote sluitstuk van de pe riode wordt gevormd door maar liefst drie kunstmaanlan ceringen, want behalve de Heos-A2 moet in februari de TD—1 satelliet in de ruimte worden gebrach en in augustus de Esro4. Ook deze kunstma nen zullen worden gelanceerd door Amerikaanse raketten. 1972 betekent echter tevens het begin van het tweede achtja renplan lopend tot begin 1980). Belangrijk in dat nieuwe plan zal zijn dat de Esro naast zui ver wetenschappelijk ruimte onderzoek, zich ook zal gaan toeletggen op meer toegepaste technieken, zoals satellieten voor commerciële doeleinden. De 10 lidstaten zijn reeds over eengekomen de oprichtingscon ventie van de Esro in die zin te wijzigen. Na 1973 mag de Esro voor dit soort van toege paste ruimtevaart minimaal 70 miljoen dollar per jaar gaan uitgeven. Het gaat bij die plan nen om kunstmanen ten behoe: ve van intercontinentaal radio-, televisie- en telefoonverkeer, weersatellieten en een gemeen schappelijk Amerikaans-Euro pees projetct voor een satelliet t.b.v. de burgerluchtvaart. Wat het wetenschappelijk pro gramma van de Esro voor de periode 1972—80 betreft, ook dit is veelbelovend. Zeker is dat in 1974 en in 1975 twee reeds nu op stapel staande kunstmanen zullen worden ge lanceerd voor de meting van stralingsoorten, elektrisch ge laden deeltjes e.d., voorko mend in de ruimte bij de aar de. Voorts zal de Esro deelne men aan een Amerikaans-En gels project, dat voorziet in de bouw en lancering van een kleine astronomische satelliet in 1975, terwijl er ook reeds uitgebreide kontakten bestaan met de Nasa ten aanzien van het toekomstige ruimtestation van de Amerikanen. Hoewel op dit laatste terrein nog weinig of geen bindende afspraken zijn gemaakt, lijkt een belangrijke Europese bijdrage aan het Amerikaanse ruimtestation praktisch zeker. Het wordt dan mogelijk dat Europese ruimtegeleerden, zonder dat zij daartoe een spe ciale astronautentraining be hoeven te volgen, gedurende enige tijd werkzaamheden gaan verrichten aan boord van het ruimteschip. G. J. PLUKKEL Van een onzer verslaggevers STEENWIJK „Rookvlees gaat langer mee." Met dat (navrante) grapje verdedigde de heer W. ter Horst uit Steenwijk zich wanneer iemand zich opwond over het feit dat hij 45 sigaretten per dag rookte. Dat was een jaar geleden. Nu zegt de heer ter Horst dat het niet-roken hem uitstekend bevalt (meer uithoudingsvermogen enz.) maar... „ik krijg steeds meer be- De heer ter Horst is een Twen tenaar van geboorte, bracht zijn jeugd door in Enschede en Gla- nerbrug en verhuisde een twin tig jaar geleden naar Steenwijk. Hij is getrouwd, heeft vijf kinde- ïen, bezit een kapsalon in Gelde- ringen waar hij de helft van de week werkt. De andere helft brengt hij door in een emaillefa- briek in Meppel. „Ik rookte destijds een pakje si garetten en een half pakje shag per dag," vat de heer ter Horst de draad weer op. ,,'s Avonds lag ik te piepen in bed. 't Was of ik een muis in de borst had. Tijdens een voetbalwedstrijd voor de televisie rookte ik vijf tien tot zestien sigaretten. Mijn vrouw zei wel eens: als jij wat krijgt, weet je waar je het aan te danken hebt. En dan zei ik maar weer: rookvlees gaat lan ger mee, ha, ha, ha. En ik kan het merken hoor, dat ik niet meer rook. Meer uithou dingsvermogen bijvoorbeeld. Vroeger wanneer ik op de fiets ging met de kinderen dan had ik binnen de eerste keren de tong al op het derde knoopsgat han gen. De kinderen fietsten me straal voorbij. Dat is gebeurd. M'n ademhaling is bepaald be ter geworden. Maar in de eerste week dat ik met roken stopte, kwam ik drie pond aan. Ik kon niet van het brood afblijven, he. Later nam ik kauwgum en pe permunt. Maar dat ging ook vervelen. Nu eet ik 's morgen niet als ik weg ga. Om tien uur eet ik een paar boterhammen en daarna niets meer tot ik 's avonds thuis kom en m'n warme maaltijd krijg." Hebt u het erg moeilijk gehad? De heer ter Horst: „Achteraf heb ik me wel eens afgevraagd, waarvoor doe je het? Want het is toch zo moeilijk. Maar mis schien heb ik het gedaan uit prestige-overwegingen. Niet om die duizend gulden van Max Tailleur, al is dat wel een sti mulans geweest om door te gaan. Soms was het wel eens hopeloos. Dat duurt niet zo lang hoor, want al gauw leg je je er bij neer om toch weer vol te houden." De heer ter Horst: „Ik weet het niet. Ik wil wel serieus proberen er blijvend mee te stoppen. hoefte aan een sigaret." Toch is hij niet van plan voor 5 februari een sigaret op te steken, want met dat simpele gebaar zou hij 1.000 verspelen. De heer ter Horst is na melijk een van de elf niet-rokers van anti-rook magiër dokter Meins- ma. Ook de Haagse mevrouw Ven- terink is een van de elf. In feite vertegenwoordigt hij alle men- sen-die-er-zo-dolgraag-mee-wil- len-stoppen van Overijssel. „Ei genlijk heb ik destijds voor de flauwekul naar Max Tailleur ge schreven om mee te doen," zegt de heer Ter Horst. „Mijn hele brief was op rijm. En ineens kwam het bericht dat ik naar Am sterdam moest komen. Daar werd het contract ondertekend. Ja, dat was een leuke boel. Radio, televi sie en pers om ons heen. En toen voor de camera's bij Koos Poste- ma. Dat was hartstikke leuk. Een paar dagen vóór die vijfde februa ri was ik al gaan minderen tot vijf sigaretten per dag. Maar an deren rookten nog als schoorste- "Tgp STEENWIJKER TER KORST: De heer Ter Horst uit Steenwijk rookte 45 sigaretten per dag. Maar ik heb er op dit ogenblik veel meer moeite mee dan in het begin. Vooral 's avonds. Dan zit je gezellig bij elkaar met een borreltje en zo. Dan mis je zo'n sigaretje vreselijk." Als ze u geld boden om vóór de vijfde februari weer met roken te beginnen, zou u dat dan doen? De heer ter Horst: „direct. Ze hebben destijds gezegd dat me neer Waslander in Heerenveen door een tabaksindustrie is be naderd om weer met roken te beginnen. Hij zou van het be drag dat hij er mee kon verdie nen een mooie bungalow kunnen bouwen. In zijn geval had ik di rect ja gezegd. Daar ben ik te zakelijk voor." Zou u het voor laten we zeggen vijfduizend gulden doen? De heer ter Horst: „Neen, be- Dokter Meinsma zegt zelf over het eventueel weer beginnen met roken dat dat een kwestie is, die de elf zelf moeten beslissen. „Ik weet niet of er zulke men sen zijn. Maar toen ze die brief schreven moesten ze er toch zo nódig af? Het zou natuurlijk voor mijnheer Tailleur een grote teleurstelling zijn als ze er na 5 februari weer mee zouden begin- En dan: „Het heeft mensen in derdaad vaak veel moeite ge kost. Vooral in het begin. Ech ter, niet zo erg meer na de reü nie in Genemuiden. En er is nu neg maar een doodenkeling, die nog naar een sigaret verlangt. Het probleem als zodanig is al lang achter de rug." Mensen, die echt wel nachten wakker hebben gelegen over hun rokersstop zijn bijvoorbeeld de heer Waslander uit Heerenveen en mej. Jippes uit Groningen. De laatste heeft een keer uit wanhoop dokter Meinsma opge beld, met de alarmkreet dat ze op het punt stond weer met ro ken te beginnen. Meinsma slaag de er in haar van de sigaret weg te houden. Ook de vertegen woordiger Waslander is iemand voor wie de verleiding wel eens heel erg groot is geweest. De heer ter Horst zegt het altijd erg prettig te hebben gevonden nen op de dag van de onderteke ning." „Die juffrouw Jippes uit Groningen bijvoorbeeld. Nou, ze stak de een met de ander op. We zaten toen in het Hilton-hotel bij elkaar. Ik weet nog dat ik toen dacht: nou als dat een van de deelnemers is... Op een gegeven ogenblik was het zelfs zover geko men dat dokter Meinsma moest zeggen dat de tijd dan nu wel ge komen was om de sigaretjes maar eens uit te maken. Toen za ten we er een jaar aan vast." dat de elf niet gecontroleerd werden. De sociale controle op nakoming van het contract was echter bijzonder groot. „De eer ste maanden werd ik constant door de mensen op straat aange sproken over dat niet-roken. Dat is nu voorbij. Of het is: het zit er nou gauw op, kapper." „In het begin wel, toen belde dokter Meinsma me geregeld op om te vragen hoe het er mee ging, maar later hoorde je niets meer. Ja, we kregen eens een kaartje uit Kopenhagen (dokter Meinsma was gedurende de maand november in Kopenhagen als adviseur van de wereldge zondheidszorg). Maar verder vind ik dat de begeleiding erg slap is geweest. En nu hebben we een brief gekregen, die ik onsympathiek vind. Daar staat in dat we een gedeelte van de vijfde februari (de dag, waarop de 1.000 wordt uitgereikt - red.) vrij moeten houden. Da's op een zaterdag. En dat doe ik met, want dat scheelt me wel honderd gulden. Laten ze die duizend gulden maar op mijn bankrekening overmaken." Er klinkt een forse scheut te leurstelling door in de stem van de heer ter Horst. Heel anders, dan bij H. A. Derks uit Hooge- veen, die opgewekt meldt het uitstekend te maken en zegt niet van plan te zijn na 5 februari weer te beginnen. Voor de heer ter Horst is de behoefte aan si garetten echter toegenomen naarmate de belangstelling van pers, radio en televisie voor de elf van Meinsma daalde. Het gevoel weer terug te zijn in de alledaagse anonimiteit doet hem zeggen er zeker niet zijn hand voor in het vuur te willen steken dat hij niet weer zal gaan roken. „Maar dan geen 45 meer per dag," zegt hij moedig. „Hooguit een stuk of tien. En dan na mijn eerste kopje koffie 's morgens en na het warme eter. 's avonds. Heerlijk." Arme dokter Meinsma, arme Max Tailleur. Overigens heeft meneer ter Horst al een bestem ming voor de duizend gulden ge vonden, die hij op 5 februari krijgt. Langs de muur prijkt een groot wandmeubel, de eerste premie van een jaar lang niet roken. Oh ja... dat piepen in de borst 's nachts is ook over. Hier de elf deelnemers aan de actie. Vierde van links is de heer Ter Horst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14