Koningin Margrethe vol geestigheid en flair £ekbe(2oirta/nt KOERSEN VLOGEN HEEN EN WEER 1 VLjl A Fred Oster nodigde collega's uit voor H.A.L. -snoepreisje Eerste vrouw op Deense troon Y oor waardelij ke straf geëist: doktershulp aan kind onthouden GEEN LOZE BELOFTEN Doolhof van tegenstrijdigheden DAMRAK VAN WEEK TOT WEEK LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 JANUARI 197) ■mwB ft* r -jkr T*> 1 ASSEN (ANP) De officier van kelijk geaarzeld om tot vervol- justitie in Assen, mr. Ph. M. ging over te gaan, omdat uit Schenkenberg van Mierop, heeft overtuiging was gehandeld, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef- gfvangenisj tijd van drie jaar geëist tegen jg gjj m Bfidflfl de 25-jarige bouwvakarbeider P. ~)e nieuwe Deense koningin ver laat met haar man. prins Hen- rik, het ziekenhuis in Kopenha gen waar koning Frederik is overleden. KOPENHAGEN (Reuter) Mar grethe Alexandrine Thorildur Ingrld, de eerste regerende ko ningin van de 1.000 jaar be staande Deense monarchie, is een vlotte, geestige, charmante jonge vrouw, met de reputatie van veel flair te hebben. De 31-jarige troonopvolgster heeft gestudeerd in Cambridge, on d: London school of Ecoro^ics. aan de Sorbonne in Pari's en in Kopenhagen. Haar hobbies va- ril'ren van ju-iitsu en skiën tot vooral archeologie. Zij heeft eens een maand in een modderi ge hut doorgebracht tijdens op gravingen in de Soedan. Margrethe spreekt verscheidene talen en heeft veel gereisd, waarbij zij veel goodwill kweek te. Tijdens een reis naar Japan verscheen zij op een avond voor de televisie om haar reisindruk ken weer te geven. Na haar geboorte op 16 april 1940, een week nadat de Duitse troe pen Denemarken waren binnen gevallen, zei haar vader, dat de kleine prinses een straal van hoop bracht in de donkere jaren van de nazi-bezetting. Haar moeder prinses Ingrid reed zelf de kinderwagen door de straten van Kopenhagen en leerde haar li/fEER dan andere ministers en staatssecretarissen schijnen de genwoordige bewindslieden van onderwijs er een gebruik van t maken om door het gehele land een soort van visitatiereis te makei maar dan een visitatiereis waarbij de hoofdzaak is, dat zijzelf informeerd worden. Zo'n praktijk heeft alleen maar voordelen; de overheid levert op manier immers een nuttige bijdrage tot verkleining van de afsta»; tussen bestuurden en bestuurders, hoewel de gesprekspartners v|| de bewindslieden in vele gevallen op hun beurt ook weer mens zijn die meer op een podium dan in de zaal zitten. j De praktijk kan evenwel één gevaarlijke kant krijgen, wanneer ministers te veel beloften doen waarvan ze niet zeker weten of die kunnen inlossen, dan wel de schijn wekken dat ze zulke beloft I doen. De derde mogelijkheid met risico's is dan nog, dat de min j ter te veel toelaat dat er rond zijn bezoek zo'n schijn gewekt woi 1 Dit laatste kan dachten we gebeuren met minister Van Veen. haalt er aanmoedigende koppen op de vóórpagina mee, maar loc het risico straks over dezelfde zaken honende koppen te krijgt wanneer blijkt dat hij verwachtingen niet honoreren kan. Kabinet op staji Koningin Margrethe van Denemarken tweede plaats te bezetten wan néér dat noodzakelijk is, ant woordde ze. In een vraaggesprek met een tijd schrift in 1968, na een jaar hu welijk, verklaarde zij in te stemmen met gelijkheid van de vrouw, maar niet met een supe rieure positie van de vrouw, de jongere zusjes - Benedikte De pr,nses kiest haar eigen kle- i zijn echtgenoge, de 23-ja- rige H. J. G. uit Hollandsche- veld. Zij hebben in oktober van het vorige jaar uit geloofsover tuiging geweigerd medische hulp in te roepen voor hun 5-ja- rig zoontje Lammert, dat aan een ernstige nierziekte leed. Het kind overleed op 20 oktober. De officier achtte bewezen dat de ouders opzettelijk het kind in hulpeloze toestand hebben gela ten en geweigerd heeben medi sche hulp in te roepen. De offi cier wees strafuitsluiting we gens geloofsovertuiging op grond van het Verdrag van Rome af. ,,Dit heeft met met godsdienst in Nederland niets te maken en dit vindt men uitslui tend nog terug in oude cultu- Het echtpaar is z.i. psychisch niet in het nauw gebracht. Zij heb ben zich vrijwillig aangesloten bij de „Gemeente des Heren" en het is hun eigen beslissing geweest geen doktershulp in te roepen. De officier had aanva- straf is volgens de officier nodig uit speciale preventie: er is nog een kind in het gezin, en uit ge nerale preventie, omdat er meer groepen als deze in Ne derland zijn. Uitspraak: 21 ja- KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS KANTINEMEUBELEN BRANDKASTEN MAGAZIJNKASTEN TOONZALEN WM BARENTSZSTRAAT 35 Geopend van 9-17 uur (Bij Zijlsingel/Trompstraat) nv CIEBA- LEIDEN TEL. (01710)-49044* Fonds voor slachtoffers van lucht verontreiniging (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De raad inzake de luchtverontreiniging heeft gis teren een ontwerp-besluit be sproken en aanvaard, inzake de instelling van een fonds lucht vervuiling. Op een uitkering uit dit fonds zal iedereen aan spraak kunnen maken die door luchtverontreiniging aanmerke lijke schade heeft geleden, wel ke schade niet bij een andere instantie (de onbekend gebleven vervuiler) verhaalbaar is. De schade zal zo snel mogelijk na constatering gemeld moeten worden. Er is geen minimum- of maximumbedrag voor de uit kering gesteld. De instelling van het fonds is een onderdeel van de wet inzake de luchtveront reiniging, die in ontwerp gereed is. Naar verwachting zal deze wet niet voor augustus van dit jaar in werking kunnen treden. Het fonds zal ieder jaar worden gevormd uit een deel van de op brengst van de heffingen die krachtens de wet inzake de luchtverontreiniging worden in gesteld. De grootte van het fonds zal ieder jaar opnieuw worden vastgesteld. Voor het eerste jaar is dit bedrag nog niet bekend, maar zal maxi maal 17 miljoen gulden bedra gen. De uiteindelijke beslissing omtrent uitkeringen uit het fonds worden genomen door de minister van volksgzondheid en milieuhygiëne. en Anne-Marie - fietsen oorlogsjaren toen er tekort aan benzine was. Huwelijk In 1966 brachten de Deense kran ten met grote koppen het nieuws, dat Margrethe verliefd was geworden op een secretaris van de Franse ambassade in Londen, graaf Henri de Laborde de Monpezat. Hij had slechts enkele geheime bezoeken aan haar man heeft een veto over haar keus. De ca 1 meter 80 lange prinses zei eens: „Mini-rokken zijn niet onmoge lijk, maar mijn benen zijn dat. n-QphUp Ik wil ze niet dragen, omdat ncï>crvc mijn benen daarvoor niet ge- Niet zoals haar de liefde voor klassieke muziek, maar de archeologie nam veel van haar vrije tijd in beslag. Met haar grootvader, koning Gustaaf Adolf van Zweden, ging zij jaarlijks voor opgravingen naar Italië. In 1962 nam zij deel aan een Scandinavische expedi tie naar Nubië in de Soedan, waar zij in primitieve omstan digheden een maand leefde om de cultuur van het Nijlgebied te bestuderen. ^OU er niet iets voor te zeggen zijn, dat het hele kabinet zich volge een vast schema eens per jaar gezamenlijk in de provincie infi meren liet? Organisatorisch kost zoiets natuurlijk een beetje moeite, maar elfc minister een formele redevoering minder, een officieel etentje ovij slaan en nog een plichtpleging delegeren aan een hoofdambten» en de tijd voor zo'n „kabinetsraad" buiten Den Haag moet te vinda zijn. De informatie zou dan natuurlijk vooral moeten gaan over belangrij kwesties zoals bijvoorbeeld de structurele toekomst van de regie de oplossing van grote conjuncturele of culturele problemen. Op c manier voelt de regio dat „Den Haag" geen zelfstandige grootheid en zullen ministers bevorderen, dat de verwachtingen rond hun „i sitatie" reëel blijven. schikt zijn". Op een vraag of het waar was, dat ze haar be nen korter wilde laten maken, antwoordde ze „Ik houd zo van alles dat ik geen enkele centi meter wil missen." prins Hen- Denemarken gebracht om de Margrethe erfde van haar vader koninklijke familie te ontmoeten en was een volkomen onbeken de. Maar toen de Fransman op de trouwdag op 10 juni 1967 in gebroken Deens de bevolking toesprak, juichten de Denen en had hij hun hart gewonnen. Het paar heeft een zoon van 3 jaar, Frederik, en een van 2, Joa chim. De prinses heeft bepaalde opvat tingen over huwelijk en gelijk heid van de vrouw. Op een persconferentie in haar verlo vingstijd werd haar gevraagd of zij als troonopvolgster degene zou zijn die altijd alle beslissin gen zou nemen. Als klein meisje realiseerde ik mij al, dat ik een zeer speciale positie innam en geloofde ik, dat het, zelfs of schoon ik officieel de eerste plaats moet innemen, voor mij mogelijk is in mijn huwelijk de drik, die nationale opschudding veroorzaakte toen hij het opvoe den van kinderen vergeleek met die van honden en paarden, heeft Margrethe zich duidelijk buiten de politiek en controver- Na "pEN goed voorbeeld van het doolhof van tegenstrijdigheden waai Nederland wat de toekomstige samenleving betreft leeft, levert <j discussie bij en om de Nederlandse Spoorwegen. Aan de éne kant een alsmaar oplopend exploitatieverlies van honderdl miljoenen, die uit de staatskas moeten komen om de N.S. draaiend te kunnen houden; aan de andere kant de directie van de Spoorwegê en het personeel die om diverse redenen betreuren dat de overhel druk uitoefent tot economische sanering van het bedrijf; d werknemers zien dat deze sanering vermindering van werj gelegenheid tot gevolg heeft en de directie vreest dat door de hogei tarieven de N.S. op vervoersgebied toch alsmaar meer terrein gaa verliezen. i beetje doorpraten van de kwestie komt dan tenslotte iederei Onderhandelingen liaven-C.A.O. afgesloten ROTTERDAM, (ANP) Werkge vers- en werknemersorganisa ties, die betrokken zijn bij de nieuwe cao voor de havens, hebben gistermiddag de onder handelingen voorlopig afgeslo ten. Geen van beide partijen wilde zeggen of de onderhan delingen geleid hebben tot volle dige overeenstemming. „We zullen het resultaat aan onze achterban voorleggen", zo ver klaarden de woordvoerders van de werkgevers- en de werkne mersdelegaties. Dit vijfjarig Tsjechoslowaaks meisje mag al helemaal alleen in dit echte miniatuur-autootje rijden, dat haar vader voor haar gemaakt heeft. Maar al kan ze al heel goed alleen autorijden, als het neusje gesnoten moet worden is vaders hulp toch nog noodzakelijk. DE VEREEN. NED. MAKELAARS BUREAUX 01710-52540* GEVERSSTR. 63 OEGSTGEEST Het vertrouwde adres voor Bemiddeling bij de verkoop van Uw woonhuis moderne en uiterst efficiënte aanpak Hypotheken en Financieringen een naar uw omstandigheden zo gunstig mogelijke lening DESKUNDIGE EN DOELTREFFENDE BEGELEIDING Lid Ned. Bond van Makelaars in onroerende goederen. siële zaken gehouden. Slechts een keer zagen journalisten, dat zij boos werd. Dat gebeurde tij- dens het eerste bezoek van het paar aan de ouders van Henri in Cahors in Frankrijk. Ingeslo- ten door verslaggevers en foto- Op dit punt gaat elke Nederlander een beetje aan schizofrenie lijdei toch met hetzelfde „ei van Columbus" aandragen: geen toepassig van de profijttheorie van Drees, maar een grotere overheidsbijdragi Op dat moment praat dan niemand van de belanghebbenden ove het feit, dat allengs de staatskas de enige oplossing geworden I voor het oplossen van alle sociale en economische problemen. proberen beleefd te zijn, maar dit zal drastisch veranderen als u ons niet met rust laat". Bij dit ene incident bleef het. Ge woonlijk paart Margrethe, die ervan houdt in Kopenhagen rond te rijden en alleen te win? kelen in warenhuizen, een zeke re reserve aan openheid. Zij weet zonder falen het juiste tijdstip te kiezen en heeft een scherpe gave om op de goede plaats de juiste dingen te zeg-i gen, zei een oude bekende van jn de éne bedrijfstak vecht men, met de rug tegen de muur, te het hof. Het goede schip Dene-j voorkoming van bedrijfssluitingen; in de andere is er ruimte voo marken zal geen schade lijden een controverse over een royaler vakantiebijslag, met de dochter van een zeiler-1 koning aan het roer. i Dat blijft anno 1972 de tragische praktijk van het leven. op het éne moment praten we en denken we over de gemeenscha die feitelijk één grote nationale commune is, waar iedereen alles wi hij verdient in één gemeenschappelijke pot stopt; maar het volgend moment handelen we dan weer allemaal alsof wij zelf van dezl communeregeling uitgezonderd behoren te zijn. Niets en niemand ontkomen aan deze schizofrenie: vakbeweging, werkgevers, politici noch wetenschapsmensen, links noch recht! Neem weer de Spoorwegen; daar klagen de werknemers steen e been, dat de overheidspolitiek nog altijd te weinig doet om d reizigersstroom in de richting van het openbaar vervoer te dringer Maar tegelijkertijd klagen andere werknemers in de auto-industri en aanverwante bedrijven, dat hun redelijk belegde boterham i gevaar komt, nu cijfers uitwijzen dat de groei bij het gemotoriseer verkeer in Nederland eruit is. HILVERSUM Fred Oster, presentator Fred Oster gaf ons toe, van het AVRO-televi- deze grap bedacht te sieprogramma „Poets, de avonturen van een verborgen camera", blijkt de geestelijke vader te zijn van de practical joke. waarvan de Holland Amerika Lijn begin deze week het slachtoffer is ge worden. Een aantal mensen uit de om roepwereld kreeg be gin deze week een uitnodiging van de H.A.L. voor een ver rassingscruis naar Las Palmas, hebben „om één per soon bij de AVRO er tussen te nemen". Oster vond overigens wel, dat de grap enigszins uit de hand was gelopen, al maakte hij zich over de consequenties daarvan duidelijk niet al te veel zor- maar blij mag zijn met zo'n reclame daar valt nooit tegen te adverteren", aldus Fred Oster. een beetje anders ge lopen, dan ik had ge dacht, maar dat komt alleen, omdat zich meer mensen ermee zijn gaan be moeien. Het was mijn bedoeling, om iemand bij de AVRO, die altijd op dergelij ke snoepreisjes uit is en direct hoogst verontwaardigd spronkelijk de bedoe ling. Maar uiteinde lijk werden er dertig tot veertig uitnodigin gen gedrukt en ook buiten de AVRO en met name onder per soneelsleden van de NOS, verspreid, in enkele gevallen met hetzelfde effect als oorspronkelijk door Oster beoogd. hij geen uitnodi- De H.A.L. toonde zich deira. De H.A.L.-di- „Al is het allemaal wel ging krijgt ander wel, ken." (Buiten AVRO-deur) tien uit nodigingen gedrukt voor verspreiding in eigen AVRO-kring. Althans, dat was oor weinig gelukkig met de grap. Perschef Jaap Vreugdenhil gaf als zijn persoonlijke mening te kennen: „Ik weet niet, of de heer Oster zal blij ven lachen. Uiteinde lijk heeft hij toch onze naam mis bruikt". Er zat deze week niet veel teke ning in de markt. Waren de ene dag de koersen overwegend la ger, de volgende dag gingen ze weer naar boven zonder dat er een duidelijke verklaring voor was. Wel bleek bij deze ups en downs dat de handel beperkt bleet en dat het weinige mate riaal wat beschikbaar kwam toch voor uitschieters naar bo ven of naar beneden zorgde. Zo kwamen er deze week enkele in teressante aspecten voor de dag die weliswaar de koersvorming niet direct beïnvloedden, maar die op den duur toch van belang kunnen zijn. Zo bleek deze week dat de mone taire autoriteiten in de wereld zich erover verbazen dat er een enorme hoeveelheid dollars (we moeten hier aan miljarden den ken) na de devaluatie van de dollar niettegenstaande er fiks winst gemaakt kan worden niet naar de Verenigde Sta ten terugstromen maar in Euro pa blijven hangen. Dit slaat dan niet op de op lange termijn maar de op korte termijn beleg de gelden. Men neemt nu aan dat de kort uitgezette bedragen aan een termijn vast zitten waardoor zij niet zonder rente verlies teruggetrokken kunnen worden. Bovendien blijft op de achtergrond nog de vrees han gen dat de aangekondigde dol lardevaluatie uiteindelijk niet door het Amerikaanse congres aanvaard zal worden als de Eu- romarktlanden en Japan onvol doende handelsconcessies doen. Er blijft dus nogal wat onzeker heid boven de geldmarkt han gen en indirect ook boven de obligatiemarkt. Gaat het buiten- zen hebben deze ontwikkeling begrepen. Deze week werd door een ziekenhuis in Enschede de eerste 8,5 procent lening tegen 99,5 aangekondigd. Van een an dere allure is de 7 3/4 pet in aandelen onverteerbare lening van Nutricia waarop iedere be legger (er zijn dus geen claims nodig) tegen 100 kan inschrij- De ruziën rondom het krantencon cern Audet, waarvan de aande len op de incourante markt no teren, is als verschijnsel voor de officiële beurs interessant. Een groep aandeelhouders heeft thans de minister van Justitie gevraagd de statutenwijziging van de vorige week ongedaan te maken omdat zij alleen aange nomen kon worden door plotse linge plaatsing van 3,8 miljoen gulden per aandelen bij bevrien de relaties. Men ziet dit als een schijnhandel. Ook overweegt men daarbij gesteund door een bekend beleggingsdeskundi- ge gerechtelijke stappen te ondernemen. In verband met aandelenplaatsingen door an dere ondernemingen in overeen komstige gevallen is de ontwik keling ook voor de beurzen van Als groot belang. door de koers van Koninklijk tot en met donderdag 6,40 gul den (32 punten) daalde. Koninklijke stond overigens ni« alleen. Ook de andere interna tionale fondsen stonden onde druk, al bleek die druk veels van bescheiden aard. De delijke stemming in Wall Strea was duidelijk geen steun het Damrak. Er kwam ook wat bedrijfsnieuw los dat vaak meeviel. Zo meld Van der Grinten een omzetstij ging en een gehandhaafd winst. Dit viel de beurs kenm lijk erg mee want de koer, steeg in vier dagen niet minde dan 30 gulden (liefst 150 pun ten). Ook textielbedrijf Schui tersveld is tevreden over de ge stegen omzet. Nutricia verteld zelfs dat niet alleen de omza maar ook de winst ruim gesta gen is. Dat verhinderde echte niet dat de koers in vierdagen punten zakte tot 341. In de papiersector meldde de Ke ninklijke Nederlandse Papierfa briek dat het resultaat over 197 niet veel van dat over 1970 za afwijken, hetgeen de koers vij punten kon opkrikken tot 120 0] donderdag. Proost en Brand tapte echter uit een ander vaal land geld terugtrekken dan kan Van geheel andere aard maar koersafbrokkeling force ren, terwijl dan natuurlijk ook de vraag wegvalt. Blijft het bui tenland echter in de markt dan zou dit een ruggesteun voor de obligatiemarkt zijn. Wat het heden betreft, weten wij alleen dat de rentedaling duide lijker vormen aanneemt. De 8 procent lening van 60 miljoen van de Hoogovens, waarop don derdag tegen 101,5 ingeschreven kon worden, is een zeer groot succes geworden. De ziekenhui voor ons grootste beursfonds Koninklijke Olie van groot ge wicht zijn de besprekingen tus sen de oliebezittende landen en de westerse oliemaatschappijen over een compensatie voor de W dollardevaluatie. Hij ziet er naar uit dat er geid op tafel moet komen. In hoeverre de oliemaatschappijen dit op de af nemers kunnen afwentelen, -is nog een open vraag. Feit is wel dat onze beurs nogal wat aan bod te verwerken kreeg waar- te houden dat zij met een d\ dendverlaging tot 12 15 pet ra kening moeten houden tegen 1 pet over 1970. De beurs schro er echter niet van, want d koers bleef plus minus 190. E was duidelijk al veel teleurstel ling in de koers verwerkt. Ii deze hoek stond wel V.R.G. papier onder druk, gezien dl daling van 12 punten tot 495. laatste Schok Beton me gelijke omzet maar met la gere resultaten. De koers zakt 5 punten tot 175. In de secto van de aannemingsbedrijve: overheersten overigens de koert winsten wat in deze beursweel toch wel opmerkelijk is. 'Vist«n zagen wij anders ook in d voed 'mgsm Mdelen en drankei sector. Dat bepaald niet over d gehele linie want Van NelÉ Meneba en vooral Heineke stonden onder druk. Ook dit bt vestigt dat het een week met tl genstellingen was waar gea peil op te trekken viel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10