£eidóe Sou/tont MINDER REIZIGERS DOOR DURE TREINEN Voor 1 mei nog meer troepen uit Vietnam Scheveningen 110 vergaan f Erfenis Chevalier Bommen uit rancune over jeugdbeleid Amateurstatus van Schenk ongeschonden NS-tarieven in december weer omhoog Henri C. Pieck overleden Reizigers gedood door stam Indianen Onlusten Rhodesië Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0.26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60: jaar 91,55. 63e jaargang, no. 18.593 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. II: 19.05 uur: Mary Tyler Moore; 21.10 uur Voor de vuist weg. In Brandpunt de toename van het aantal overspannen leraren en toekomstvoorspellingen over Ajax en Feijenoord. Ned. I 20.21 uur. KOUDER Geleidelijk aan uitbreiding van de vorstgrens over Nederland. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Min.temp. om het vriespunt, max.temp. ongeveer 2 graden. PARIJS (AP) Maurice Che valier heeft 40 percent van zijn eigendommen, die een totale waarde vertegenwoor digden van ongeveer 25 mil joen franken, achtergelaten Maurice Chevalier en de actrice Meiier, die de erfgename van Chevalier is. aan een oud-actriee die hij ongeveer 20 jaar heeft ge kend. Die actrice is mevrouw Odette Meiier, een weduwe. Zij en Maurice trokken veel met el- RIJSWIJK Aan onvoldoende deskundigheid en toevallige omstan digheden is het te danken dat tijdens de jaarwisseling geen ramp werd veroorzaakt door een 19-jarige jongeman, die benzinebommen wierp naar het Rijswijkse gemeentehuis en een daarin gevestigde jeugdsociëteit waar 150 bezoekers waren. De jongeman is door de Rijswijkse politie gearresteerd en in voorarrest gesteld. De jongeman wierp uit rancune over het beleid ten aanzien van de jeugdsociëteit in de kelders van het gemeentehuis twee molotov-cock- tails in de richting van de ingang van de sociëteit de Raadhuiskel der. Van drie bommen waren de lonten gedoofd, de laatste van het totaal van zes wierp hij door een raam van het gemeentehuis. De politie meent, dat de jongeman zeer wel op de hoogte was van de uitwerking van de bommen; de verdachte zal opzettelijke brand stichting met levensgevaar voor anderen ten laste worden gelegd, waarvoor een maximum van vijftien jaar gevangenisstraf kan wor den opgelegd. ARDSCHENK DEN HAAG Ard Schenk zal als een oprechte amateur naar de Olympische winterspelen in Sapporo mogen vertrekken. Dat Is de conclusie na een onderzoek naar Schenk's amateurstatus. Het Nederlands Olympisch Comité verzocht de KNSB een dergelijk onderzoek in te stellen naar aanleiding van een advertentie in een Noordelijk dagblad van de fa. Electro Service. Daarin stond een foto met handtekening van Ard Schenk, met daaronder een tekst waar onder meer in stond: ,,Dat ik sportman van het jaar ben ge worden, dank ik ook voor een klein deel aan Electro Service dat mij hielp en nog helpt." Het N.O.C. veronderstelde dat Ard Schenk voor deze advertentie geld of goederen had gekregen. Het ondezoek dat de K.N.S.B. heeft ingesteld heeft echter uitgewezen, dat dat niet het geval was. Er is misbruik gemaakt door een firma van een oude relatie met Schenk. Deze firma heeft buiten voorkennis en zonder diens toe stemming de naum van Ard Schenk verbonden aan deze adverten tie. Mr. Aahtjes P.v.d.A. niet serieus nemen inzake bouw DEN HAAG De P.v.d.A.-frac- tie in de Tweede Kamer kan als serieuze deelnemer in de wo- ningbouwdebatten voorlopig worden afgeschreven. Deze har-1 de uitspraak doet A. R.-fractie- leider mr. Aantjes in een artikel in het blad „Nederlandse Ge- dachten". Mr 70.000 MAN TERUG Aantjes komt tot deze uit spraak naar aanleiding van zeer felle kritiek die de P.v.d.A. de afgelopen jaren geleverd heeft op de voormalige A.R.-minister van volkshuisvesting Schut. Nu blijkt dat 1971 een absoluut re cord in de woningbouw heeft op geleverd. Nucleaire hartstimulator werkt goed ENSCHEDE (ANP) De maan- dag in het ziekenhuis Zieken zorg in Enschede verrichtte im plantatie van een hartstimulator op atoomkracht in het lichaam van een 30-jarige vrouw is goed verlopen. Het bijzondere van deze hartsti mulator is, dat hij gevoed wordt door een isotopen energiebron imet een levensduur van 87 jaar. De fjace-maker zelf gaat tien tot vijftien jaar mee. Het apparaat je kost 15.000 gulden. Stan Kenton naar Nederland DEN HAAG Stan Kenton, die in de afgelopen dertig jaar on vermoeibaar mef zijn orkesten Amerika doorkruist heeft, is een Europees tournee begonnen. Dit is het eerste bezoek sinds jaren (16 jaar geleden was hij voor het laatst op het Europe se kontinent en 9 jaar geleden in Engeland) van de „Jazzmas- ter", die een groot aandeel heeft gehad in de verandering van de Amerikaanse muziek in haar meest woelige jaren. WASHINGTON (REU- TER/AFP) President Nixon van de Verenigde Staten heeft bekendge maakt, dat nogmaals 70.000 man Amerikaanse troepen tegen 1 mei uit Vietnam zullen zijn teruggetrokken. Het maximumpeil van de Amerikaanse troepensterk te zal hierdoor op 1 mei tot 69.000 man zijn terugge bracht. Toen Nixon in januari 1969 zijn ambt van president opnam, be droeg het aantal Amerikaanse manschappen in Vietnam 539.000 man. President Nixon heeft ook aange kondigd dat hij over ongeveer drie maanden nogmaals de te rugtrekking van Amerikaanse troepen bekend zal maken. Mi nister Laird zei later dat de Amerikaanse luchtmacht Noord-Vietnam zal aanvallen zoals in december wanneer dat nodig is om de veiligheid van de in Vietnam overgebleven Amerikaanse strijdkrachten te waarborgen. Minister Laird verklaarde verder dat 25-35.000 man in Vietnam zullen blijven totdat Hanoi alle Amerikaanse krijgsgevangenen zal hebben vrijgelaten. Pater Gelauff overleden LEIDEN In het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden is gisteren pater Bartholus, Antonius Ludo- vicus Gelauff. o.f.m. overleden. Pater Gelauff was prefect van het Bonaveitturalyceum. Aan dit ly ceum was hij eveneens gods dienstleraar. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. Pater Ge lauff was 45 jaar Franciscaan. In 1933 werd hij tot priester ge wijd. Na zijn wijding was hij tot 1953 leraar aan het Bernadinus- college te Heerlen. Vanuit Heer len kwam hij naar Leiden, waar hij prefect en godsdienstleraar werd. Pater Gelauff werd sinds augustus 1971 verpleegd in het St. Elisabeth ziekenhuis. De uit vaartmis wordt maandag om 11.00 uur opgedragen in de Har- tebrugkerk. Om 12.15 is de be grafenis op het kerkhof van „De Wilbert". Onze eerste modestunt in1972 dit geweldige pak, en nog zuiver wol ook,voor gg#95 O.a. in de kleurendonkerbruin, zwart, brique en écru. Maten 36 t/m 46. Mantels v.a. 39.95 Coats I va. 29.951 antcl pecialist Prinses Anne van Engeland is hier voor het eerst gefotografeerd in het uniform van de St. John's opleidingsschool voor verpleeg kundigen. De stichting viert dit jaar haar jubileum. Prinses An ne is hoofdcommandant van de school. DEN HAAG ANP In zijn wo ning in Den Haag is nadat hij enkele maanden ziek was ge weest, op 76-jarige leeftijd over leden de kunstschilder en teke naar Henri C. Pieck. Hij en zijn o.m. als illustrator eveneens bekende tweelingbroer Anton zijn op 19 april 1895 in Den Helder geboren. Henri Pieck heeft bekendheid ge kregen door o.a. zijn portretten. Van zijn vele reizen in een groot deel van de wereld heeft hij op tentoonstellingen werk getoond. Vlak na de tweede we reldoorlog trok hij zeer veel be langstelling met een album te keningen over Buchenwald. In dat concentratiekamp heeft hij hqt grootste deel van de oor logsjaren moeten doorbrengen. De crematie is bepaald op zater dag 15 januari a.s. 's middags om half een in het crematorium Ockenburgh. LIMA AFP UPI Twee Fran se antroplogen en een Ameri- kakse journalist die in het dich te oerwoudgebied in Peru op rond 650 km ten zuidwesten van Lima op zoek waren naar een stad van de Inca's en sinds sep tember 1970 werden vermist, zijn door Indianen om het leven gebracht. In augustus 1970 trokken de Fran se antropologen Serge Debru en Georges Puel en de Amerikaan se journalist Rob Nichols het ge bied binnen om de Inca-stad Pai- titi te vinden. Pater Adolfo Torralba die verbon den is aan een missiestatie in het betreffende oerwoudgebied, heeft van twee leden van de stam van de machiguenga ver nomen dat andere leden van deze stam de drie ontdekkings reizigers hebben gedood. Hun lijken zouden in een riviertje zijn gegooid. INVAL ISRAËL IN LIBANON TEL AVIV (AP) Israëlische troepen zijn gisteravond de heu vels van zuidelijk Libanon bin nengetrokken voor en aanval op een dorp, waar bij wijze van vergelding tegen de Arabische guerrilleros twee huizen werden opgeblazen. Het was de tweede Israëlische vergeldingsactie op Libanees grondgebied in drie dagen. De Israëlische militairen trokken het Libanese grondgebied 8 km diep binnen voor de aanval op Kafra. De beide opgeblazen hui- sen waren terreurbases. Zo heb je een huis en zo heb je niets. Dat gebeurde mevrouw Irwin uit Sylmar in de Amerikaanse staat Californië. Een bulldozer die een hijis gelijk met de grond kwam maken vergiste zich in het adres. Deze ruïne liet hij achter. met vrachtschip De kapitein van de Sch. 110 ,,Alie" raakte gisteren bij een aanva ring met een Oostenrijks vracht schip bij Vlieland gewond. Het Scheveningse vissersvaartuig zonk na de aanvaring. De opva renden werden gered. Van c r verslaggevers DEN HAAG Nog steeds ont daan over het gebeurde en over het verlies van hun schip praten vandaag de opvarenden van de Scheveningen 110 „Ali" over niets anders, dan over de aan varing gistermorgen om elf uur 25 mijl n.n.w. van Den Helder door de Oostenrijkse vracht vaarder „Salzachtal" tijdens dichte mist. Zij zijn allerminst te spreken over de opvarenden van dit vrachtschip, die volgens hen nauwelijks leis gedaan heb ben om de reddingsacties snel tc laten verlopen. Zij hebben zich, aldus de Schevcnlngers, be perkt tot het uitgooien van red dingsboeien en het blijven rond varen. Een reddingboot werd niet gestreken. Twee opvarenden van de Ali lig gen thans nog in het gemeente ziekenhuis van Den Helder. Het zijn schipper S.Harteveld. die geruime tijd in zee gelegen heeft en veel olie binnengekregen heeft en kok B.Buys met enkele gekneusde ribben en een ge kneusde arm. De schipper liep door de aanva ring en het gebeurde daarna een ernstige shock op. De ge wonden werden later van de Vlaardinger vissersboot „Caroli ne," die op radio-hulpgeroep van schipper Harteveld met de Katwijker „Rijnmond" te hulp gesneld was, overgenomen door het fregat van Galen, dat met een arts aan boord uit Den Hel der was opgestoomd om bij stand te verlenen. De overige opvarenden van de Scheveningse hektrawler wer den door de Katwijker uit zee opgepikt. Later zijn zij overge stapt op de „Caroline" uit Vlaardingen en naar IJmuiden overgebracht, waar reder Jac- zon de mannen opwachtten. De Scheveninger 110 zonk na de aanvaring binnen 4 minuten. De opvarenden hadden het geluk, dat zij zich allen aan dek be vonden. Een van hen wist tij dens de aanvaring zelfs op de Oostenrijkse vrachtvaarder over te springen. Hij werd later door de „Caroline" overgenomen. De Scheveningers, nog steeds woedend op de Oostenrijkers zijn daarentegen vol lof over hun Vlaardingse en Kutwijkse collega's, die hen gered hebben. Benoeming Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is be noemd de heer W. Wisslnk uit Leiden, hoofdbouwkundige bij de Provinciale Waterstaiit van Zuid-Holland. NIJMEGEN Aan de Kath. univ. te Nijmegen zijn gesl. voor:- kand. ex, biol. R. Vleut, Den Haag. DELFT Aan de T.H. Delft zijn gesl. voor 't doet. ex bouwk. ing mej. P. C. WieHnga. Groningen, J. M. Backer, Vlaardingen, S. A. Brouwers, Delft, H. .1, Del ken. Delft, J. H. Kroes. Delft, E. H. Pauw. Delft. J. Roele, Delft, F. L. Schuijl. Delft. R. S Schijf, Delft. F, J. van Til, Delft, I.. C. in T Veld, Vluurdingen, M. Ver- hoeff, Vlaardingen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De president- directeur van de Neder landse Spoorwegen, mr. M.G. de Bruijn, verwacht dat de tarieven van de spoorwegen in december weer verhoogd zullen wor den om de inflatie weer goed te maken. Als gevolg van de forse tariefsverho gingen vorig jaar is de toe neming van het reizigers- vervoer vrijwel tot stil stand gekomen. Mr. De Bruijn zei dit gisteren tij dens de jaarlijkse nieuwjaars- persconferentie van de NS in Utrecht. Hij voorzag deze zomet geen tariefsverhoging, zoals af gelopen zomer, omdat minister Drees geen voorstander van te frequente aanpassingen is. Mei welk percentage de tarieven in december omhoog zouden moe ten kon mr. De Bruijn niet zeg gen. Het aantal reizigerskilometers nam vorig jaar slechts toe mei 54 miljoen, terwijl dat aantal in 1970 nog was toegenomen mei 500 miljoen tot 8011 miljoen. Dil jaar wordt ook geen verders groei verwacht, omdat de ta riefsverhoging van gemiddeld 5 procent in december 1971 pas dit jaar voelbaar zal wor den. Over 1971 wordt het financiële te kort geraamd op 246 miljoei gulden: in 1970 was dit 142 mil- joen. Zonder rijksbijdrage vooi bedrijfsvreemde lasten zou hel tekort 70 miljoen hoger zijn ge weest. Mr, De Bruijn toonde zich ingeno men met de toestemming var minister Drees voor de Zoeten meerlijn. Hij verwacht dat of korte termijn een gunstige be slissing genomen zal worder over de Schipihollijn. HIJ acht J« aanleg van deze lijnen van be lang in verband met de huidigt „vervocr-spanning" in de Rand stad. Met ingang van de dienstregeling 1972-1973 zullen er meer treiner gaan rijden op het baanvak Utrecht-Leiden. SALISBURY (Reuter) D« Rhodcslsche politie heeft he kendgemaukt, dat te Sjabani een plaats op 320 km af.stanl van Salisbury de hoofdstad vat Rhodesië, een neger oni het Ie ven is gekomen en negers zijt gewond toen de politie het vuui opende op betogers. In de Rhodesische politie-bekend making heet het verder, dat di po'itie gedwongen was woens dagavond het vuur te openet „op een oproerige cn boosaardi ge menigte". Deense koning bewusteloos KOPENHAGEN (DPA) Konlrt Frederik van Denemarken heel' het bewustzijn verloren, zo stad in een bulletin dat in K< penhagen werd uitgegeven. Hi gemeenteziekenhuis waar d vorst vorige week maandag n een hartaanval werd opgeri! men, deelde verder mee, dat geen „beslissende verandering werd „zeer ernstig" genoemd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1