„Hoe heb ik 't eigenlijk ooit zo ver gebracht" Vicus Orientis geeft dames reeële kans op emancipatie S „SPIONAGE-REIS" RUSSINNEN BLEEF ZONDER RESULTAAT STIEN BAAS VOOR HET EERST OPENHARTIG KORFBALSTERS NOG TE WEINIG AAN BOD Vierde treffen HIJS Hokij-Smoke Eaters Nederlaag Flamingo's 1972 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze speciale verslaggever INZELL "Ik ben te bang, te gemakzuchtig, te bezadigd en te lui van aard Daarom vraag ik me nu toch wel eens af: hoe heb ik het eigenlijk ooit zo ver kunnen brengen?" Een bloedse rieuze Stien Kaiser, is, sinds dat ze mevrouw Baas heet, veran derd. Dat stugge, dat ondoor grondelijke is van haar afgeval len. Voor het eerst is zij echt openhartig. In het laatste jaar van haar schitterende schaats- carrière heeft zij de druk, de beklemming van vroeger, van zich afgezet en leert en begrijpt zij, wat het zeggen wil zo vrij als een vogeltje door het leven te gaan. Daarom durft ze nu toe te geven wat nog niet zo lang geleden ondenkbaar was: "Ja, zo kan je het wel zeggen: ik ben minder ambitieus en fel. Helaas wel ja. Maar hoe kan het anders? Je loopt al zo lang mee. Vroeger toen ik nog echt fanatiek was, had ik iets te be wijzen. Dat is nu over". Deze te begrijpen mentaliteit geeft haar de image, dat zij zich dit seizoen nog niet maxi maal zou hebben gegeven. Zij is het daar niet mee eens: "Ja, als je me vergelijkt met Atje Keulen, kan ik me voorstellen dat je zo denkt, maar zij heeft nu eenmaal meer energie te verbruiken. Het is ook een drift kikkertje, in de goede zin van het woord natuurlijk. Daar komt bij, dat zij het vorig sei zoen de grote verliezer was Ze heeft nu wat goed te maken. Ik niet. Als je toch tweede wordt bij de wereldkampioenschappen in Helsinki kan je toch moeilijk zeggen, dat ik teleurgesteld Nogmaals benadrukt zij, dat zo veel gemakzucht eigenlijk niet goed is maar ze berust. Zelfs de voorspelling van Gerard Maarse ("1972 komt in het teken van Atje te staan") kan haar niet op winden. "Hij heeft misschien wel gelijk", legde Stien Baas rustig uit. "Ik vind alleen, dat ik een stuk beter, gemakkelij ker dan het vorige seizoen, rijd". Ook de beschuldiging, dat zij zich niet voor de volle hon derd procent zou hebben gege ven, raakt haar nauwelijks. "Ik heb me op de Nederlandse kam pioenschappen keurig geplaatst, dacht ik. Waar zou ik me dan verder nog druk over maken. Niet dan?" Laatste seizoen De realiste Stien Baas weet einde lijk waar ze staat. En hoe zij dat gevoel naar buiten moet uit dragen. Dat heeft ze in ieder geval na de twee wereld- en zes Nederlandse titels bereikt. De kans dat zij die nieuwe image lang kan propageren is zeer klein. "Dit is mijn laatste sei zoen. Ik denk niet, dat ik verder nog permissie van mijn man krijg. Hij zegt, dat hij amper merkt dat hij getrouwd is. Ik kan me dat van zijn kant ook wel voorstellen. Hij zit altijd al leen thuis. Wij bevinden ons nog in een groep. Aan de andere kant gaat het me wel aan het hart. Ik zie schaatsen nog steeds als een hartstikke gezel lige bezigheid. Die hele sfeer en entourage liggen me. Daarom geniet ik ook weer van elke wed strijd. Dat is echt zo". Maar omdat Stien Baas te voor zichtig, te gemakzuchtig, te snel bezadigd en te lui is, heeft ze die vreugde in haar sport niet tot het laatste ogenblik kunnen uitbuiten. Nu nog merkt ze dat. Toen zij bijvoorbeeld tijdens de drie kilometer tegen specialiste Rieneke Demming, op het Ne derlandse kampioenschap, even maar liet zien, wie de echte Stien eigenlijk was, had ze met een flitsend gemak een aanzien lijke achterstand ingelopen. "Op zo'n moment maak ik me net zo kwaad als vroeger. Dan denk ik bij mezelf: Joh, je bent eigen lijk een enorme slappeling, er gens moet ik gewoon een prik kel hebben om iets te presteren. Die heb ik momenteel niet". Stimulans Maar Stien Baas heeft nu een ge weldige stimulans binnen bereik door zich te richten op de Olym pische spelen 1972. In Grenoble heeft zij het namelijk niet ver der dan twee bronzen medailles kunnen brengen. Een prijs, die het talent Stien Baas niet vol doende illustreert. "Daar ben ik het wel mee eens. Maar op mijn beurt zeg ik dan: het is te gevaarlijk om je op één doel in een seizoen te concentreren. Meer dan wat ik bereikt heb zie ik ook niet zitten. De tie is groot en de spoeling zo dun. Trouwens voor eendaagse wedstrijd, want dat zijn de nummers op de Olympi sche spelen toch, ben ik niet de juiste persoon. Ik hou meer van klassementsontmoetingen." Dan kan Stien Baas rekenen. Dan zal ze rustig overleggen. Die in druk van haar zal waarschijn lijk altijd blijven overheersen. "Ik zal mijn huid echter zo duur mogelijk verkopen. On danks alles schaats ik momen teel echt zo hard mogelijk. Maar een slappeling ben ik. Zet dat er vooral bij". HANS DE BRUYN (Van onze speciale verslaggever) INZELL Wat voeren de Russin nen in hun schild? Zijn ze half december werkelijk door het slechte weer van één van de weinige Russische kunstijsbanen in Sverdlovsk, idyllisch verscho len tussen de toppen 'van de Oe ral, weggevlucht om zich in het Zuidduitse schaatsoord Inzeil voor de eerste maal in de ge schiedenis voor de grote kam pioenschappen bloot te geven? Of, en dat lijkt waarschijnlijker, is deze curieuze onderbreking een meesterzet in de politiek van de koude oorlog waarin de •Russische ploeg al meer een uitblinker was? Wilden zij soms al vroeg in het seizoen weten hoe de Nederlandse rijdsters in feite hun enige reële concur renten voor de Olympische spe len in Saporro zich onder lei ding van Gerard Maarse ont wikkeld hadden? Chef-coach Konstantin Koedriats- jef benadrukte gisteren aan de rand van de Inzellpiste, toen hij met een zorgzame blik nog eens de Nederlandse ploeg bekeek, natuurlijk de eerste veronder stelling. „Het was half decem ber overal in Rusland slecht weer. IJs was er bovendien ner gens. Zelfs in Alma Ata, waar het toch kan vriezen, schommel de de temperatuur regelmatig boven "het nulpunt. De hoop op meer kou ontbrak eveneens. Al leen daarom zijn we zo vroeg in Inzeil aangekomen", zei de mysterieus lachende Russische Het kan zijn, dat de slimme Koe- driatsjef zich versprak, toen hij duidelijk maakte, dat voor hem de Olympische winterspelen in Saporro dè uitdaging van dit seizoen worden. Daar richt hij immers zijn ploeg op. Trach tend dieper op dit thema in te gaan, weerde hij alle sugges ties met een vreemd gebaar af. „I don't understand", zei hij dan telkens maar om er af te zijn. Verbazing Êen aanwijzing in de richting van een Russisch mysterie vormde ook de week voor Kerstmis 1971 Toen de Russinnen, ^tot stomme verbazing van de inter nationale schaatswereld. 15 de cember in Inzeil opdoken, ter wijl ze een toch zeker voor hen hooggetaxeerde wedstrijd om de Dynamo-Cup in Oost-Ber- lijn lieten schieten, benaderde de leiding van de Sovjet-ploeg direkt de Nederlandse rivalen. hebben gezeten. Nauwelijks tien dagen na aankomst pakten de rijdsters, gelijk met hun Neder landse collega's, de bagage bij een en vlogen terug naar Alma Ata, het magisch snelle natuurijs in de Oeral- Een trip van zo'n 5000 kilometer, geen niemendalletje dus. Favoriete Voor de Europese kampioenschap pen van het aanstaande week einde in Inzeil geldt de Russi sche studente Nina Statkevitsj zonder twijfel als een grote fa voriete. Zij is in de twee jaar, dat dit titeltoernooi voor dames nu op het programma staat de enige Europese kampioene. Nog steeds de enige Europees kam pioene. En ook na het voorsei zoen met haar prestaties in Inzeil als uitgangspunt lijken de kansen voor Statkevitsj gun stig. Zij heeft in de trainings wedstrijden Atje Keulen en Stien Baas al een psychologi sche nederlaag toegebracht. Koedriatsjef: „Het gevaar dat ze misschien te vroeg in vorm is gekomen, zie ik niet zitten. Zij moet naar mijn menng alle kampioenschappen kunnen win nen". Ludmilla Titova, de Olympisch sprintkampioene, heeft nog weinig van haar vorm laten zien. „Koedriatsjef: „Daarover zijn we niet veront rust. Zij is de laatste seizoenen steeds zeer langzaam vooruit gegaan. Maar ze komt er be- Een nieuwelinge bij de Russinnen is Ludmilla Savrulina, een 19-ja- rig „kunstijsprodukt" van Sverdlovsk. Zij mocht als enige topatlete in een Sovjet-jeugd- ploeg op de Dynamo-Cupwed strijden starten en won deze vierkamp zeer overtuigend. Het afgelopen weekeinde in Alma Ata benadrukte zij haar opmars naar de internationale top nog eens door met een verschil van maar één punt achter Statke vitsj te eindigen. HANS DE BRUYN LEIDEN. De emancipatie van de vrouw in de korf balsport heeft zich uitgere kend bij hoofdklassedebu- tant Vicus Orientis het verst doorgezet. Het gere nommeerde Westerkwar tier ondervond het tot zijn schande het duidelijkst. De Leidse coach Henzen volg de een zeer succesvol tak- tisch concept door zijn da mes als sterke troeven naar voren te schuiven. Terwijl ze de steunende taak grotendeels mochten laten varen werden zij be last met de afwerking van de aanvallen. Zes treffers van het dameskwartet wa ren de fundamenten voor een sensationele zege van 118. Lenie Niessing-Link verdiende er het paspoort mee om door te dringen tot de nationale korfbalselec tie. Gerard Bos, trainer/coach van De Danaiden heeft wel eens gek scherend gezegd „Je kan zo twintig namen uit een hoed trekken. Het maakt niet uit wie je kiest". Lenie Niessing maakt dit illusionisme echter tot een farce, bewijzend dat ze niet on der één hoedje is te vangen. Zonder iets Dolle Mina-achtigs over zich te hebben is zij de ex ponent van de groeiende zelf standigheid van de kofbaldame: „De heer is egoistischer. Hij wil graag scoren. Een dame offert zich meestal op, maar dat vertik ik. Als een dame vier of vijf maal doelt dan wordt er al ge zegd „Die schiet maar", terwijl een heer kan blijven schieten. Een dame moet zuiverder schie ten, met een gemiddelde van 1 op 2. Het systeem, dat de dame moet opvangen en aangeven vind ik niet juist. Dat is te een zijdig. Als de heren eens geen kans krijgen en goed zijn afge dekt zijn de dames te zeer ge traind op het aangeven dat zij niet anders kunnen. De wijze waarop de Danaiden bijvoor beeld speelt, ligt mij niet. Niet iedereen Gerard Bos zegt „Een dame moet onder de korf". Ik wil best on dersteunen, maar ook aanval len. Niet iedereen is het bij De Danaiden eens met de gang van zaken, maar zolang het succes voortduurt, houdt men zijn mond". Als is Vicus Oriëntis dan een dorado voor de „zelfstandi ge" vrouw, bondscoach Zwaans- wijk zal Lenie Niessings bewe gingsvrijheid waarschijnlijk toch wel indammen. Mits zij ge kozen wordt in de ploeg, die 30 januari in Deurne wat zal stoeien met de Belgen. „In een ploeg van Rijndelfland heb ik vorig jaar gespeeld met o.a. meisjes van Ons Eibernest. Toen heb ik gezworen me niet meer te laten kiezen. Ik kwam niet in mijn spel, omdat i' niet werd opgenomen. Het was zoe ken naar de plaats. In mijn ze nuwen liet ik soms ook nog de weinige ballen, die ik kreeg uit mijn handen vallen. Met micro korfbal ligt het even anders. Een vreemde past zich sneller aan". Er is al veel bereikt. Lang nadat Nico Broekhuysen Nederland als korfballand had ontgonnen bleef het ondenkbaar dat een dame een strafworp mocht ne men. Nu is dat bijna vanzelf sprekend. Maar al doen de da mes steeds meer de korf voor hun mond weg, die hen zolang onmondig heeft gehouden, Lenie Niessing is reëel genoeg in te zien dat er altijd wel een ver schil zal blijven: „Geheel gelijk zullen man en vrouw in de korf balwereld nooit kunnen worden. Met de training merk je dat wel. Je moet als vrouw eerder afhaken. Natuurlijk, je hebt er altijd wel kenau's bij. De heren kunnen langer aanvallen. Om dat zij sterker zijn hebben zij een groter uithoudingsvermo gen. Over het algemeen kan een heer ook een grotere afstand schieten. Sommigen zelfs vanaf de lijn van het middenvak. Dat is voor een dame niet haal- De dame is wel de evenknie van de heer buiten het veld. De ver houdingen liggen dan wel even anders. „Er is een andere sfeer dan bij mannen onder elkaar. „Bakken" worden wel verteld, maar er wordt geen pils gedron ken. Bij Vicus Orientis wordt zelfs in de kantine helemaal geen pils geschonken. Kaurten is er voor de heren ook niet bij". Getrouwd Lenie Niessing speelt bij Vicus sinds kort in hetzelfde vak als haar man Ruud. Ook de andere drie meisjes in het microteam van de Leidse vereniging zijn getrouwd: Connie Carree, Nan- dy van Helden en Diet Rijsber- gen. Het „lot" wil dat juist de vrijgezellen, Marrie Brugman en Joke de Boer. voor de zaal zijn gepasseerd. Huwelijk, korf bal, en bij Lenie Niessing ook het werk, blijken goed bij el kaar te passen: „Je stimuleert elkaar. Het is niet zo dat er eer alleen thuis moet zitten. Bij hel voetbal heb Je do ellende dat da man gaat spelen en dat d< vrouw maar moet zien wat zq guat doen. Bij ons is het nol een kindertuin. Man en vrouw spelen. Op de kinderen wordt gelet. Bij het korfbal is het grote familie". Lenie ontkent dat korfballers al te zeer verschillen van voetbal lers: „Het is geen ander slug jongens. Ze voetballen graag, Een jongen moet zich in hel veld wel inhouden. Je zal ook zelden horen vloeken. Niet al leen omdat je dan een officiële waarschuwing krijgt, maar ook omdat de sfeer anders Is. Hel publiek gedraagt zich ook net ter. Er zit bij ons geen bloed aan de palen. Er worden geen benen stuk geschoten". JAN PREENEN. Nina Statkevitsj, de enige Europese kampioene. naar uit, dat het effekt van deze „stunt" aan zijn doel voorbij is gegaan. Hoewel de Russinnen meestal met overmacht zege vierden, is de Nederlandse équi pe door uitstekend moreel nau welijks onder de indruk geraakt. Maar of dat de bedoeling was moet zeker betwijfeld worden. Bovendien had de reis van de Russinnen nog het voordeel dat Atje Keulen zich moest laten zien. Goed, op de drie kilometer gaf ze haar startnummer over aan een ander, maar de scherpe blik van Krasilnikof in Inzeil ontging niets. Hij heeft toen heus wel gezien wat hij vilde zien en dat aan zijn chef-coach doorgeseind. Vandaar wellicht, dat woordvoerder Koedriatsjef zich zeer beslist over Maarses pupillen uitliet. ..Ze zijn beter voorbereid dan het vorig jaar en ze zijn vooral krachtiger in hun slag geworden", constateer de hij. Achter de geheimzinnige reis van de Russinnen naar Inzeil kan moeilijk een andere bedoeling DEN HAAG Vanavond Is de HOKIJ het strijdtoneel voor de confrontatie tussen twee leiders. HIJS HOKIJ - op eerste plaats van de Cup International - en Smoke Eaters - lijstaanvoerder in de Nederlandse competitie - staan vanavond voor de vierde maal dit seizoen tegenover el kaar en zal HIJS HOKIJ moe ten bewijzen sterker te zijn dan de Geleense Afcent mensen. In beide voorgaande competitie duels verloor HIJS HOKIJ drie punten aan de Smoke Eaters maar de wedstrijd om de C. I. in Geleen sloot HIJS HOKIJ po sitief af. In de tweede aanval heeft coach Ed Hopman een wijziging aan gebracht. Rudi Bakker de blon de rechterwinger. heeft plaats moeten maken voor de jeugdige Jerry Schëffer die het in de trip naar Duitsland voortreffelijk heeft gedaan. Bakker is ver huisd naar de derde aanval. JERRY SCHttFFER WENEN Levi's Flamingo't heeft geen winst ovcrgehoudcc aan zijn eerste wedstrijden uk de kwartfinales van het beker toernooi van de landskampioe nen. De Haarlemse vcrenigini verloor de tweede wedstrijd te gen UBSC RaJio Koch, gister avond in Wenen, met 94—80. Flamingo's had in Haarlet? slechts met dertien punten ver schil gewonnen, 102—89. D» ruststand van de tweede wed strijd was 47—45 voor UBSC Flamingo's kwamen in het veld'. Gerhard Schrcur (22), Tyroniü Marionneaux (16), Bill Mort (15), Kees Akerboom (15) Frank Kales (8), Walter Ombrt (2), Wim Franke (2) en Harrj Kip. Scheidsrechters in de Wió ncr Stadthalle waren Puszuchl (Pol) en Hofmann (Zwl). B waren 2500 toeschouwers. Real Madrid won in eigen zad met 76—71 (rust 43—34) van Ig nis Varese. De Italiaanse ploej had de eerste ontmoeting ma 90—76 gewonnen. Op basis vat een beter scoregemiddelct krijgt Ignis de twee punten. De stand is 1. Ignis 2 pnt 161-», 152. 2. UBSC Radio Koch 2 pi» 184—182, 3. Levi's Flamingo's J pnt 182—183, 4. Real Madrid pnt 152—161.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11