GUERRILLA'S IN GROT BELEGERD CeidicSoutcmt MOEDJIBOER PREMIER BANGLADESJ Ambtenaren snuffelden in privé-archief Luns Corruptie rond „geesten Khmerleger Domin. Republiek Heath houdt voet bij stuk in kwestie Malta Haarlemse overval opgelost Euro- Afrikaans parlement geopend Staatsgreep in Ghana LEIDSE COURANT PAGINA S (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath wijkt geen duimbreed af van zijn stand punt, dat hetverkeerd zou zijn het aanbod van 9,5 miljoen pond sterling per jaar voor de basis op Malta te verhogen tot ongeveer 13 miljoen pond. Tij is van oordeel dat een dergelijke concessie premier Mintoff slechts zou aanmoedigen om de strijd voor meer geld nog langer vol te houden. Zongreslid James Scheuer die door de Moskouse politie werd gear resteerd en verhoord. Congreslid c5 in Moskou aangehouden VIOSKOU (Reuter) Een lid van het Amerikaanse huis van Afge vaardigden, de democraat Ja mes Scheuer uit New York, heeft gisteren in Moskou ver klaard, dat de Sovjet-politie hem ongeveer veertig minuten heeft vastgehouden. rolgens hem hadden twee politie mannen in burger hem meege nomen, toen hij gisteravond at bij een vooraanstaande Russi sche computerdeskundige, prof. Alexander Lerner, die drie maanden geleden een uitreisvi sum voor Israël aanvroeg en toen zijn betrekking kwijtraak te. Scheuer werd meegenomen naar een politiebureau, waar zijn identiteitspapieren nauw keurig werden onderzocht. Toen de Russische politie had vastge steld, dat hij deel uitmaakte van een delegatie van een on dercommissie voor onderwijs van het Huis van Afgevaardig den, die "een bezoek aan de Sov jet-Unie brengt, kreeg hij toe- I stemming naar prof. Lerners woning terug te gaan om de maaltijd voort te zetten. Amerika en de andere bondgeno ten van Groot Brittannie hebben van Londen de raad gekregen, Mintoff geen financiële steun te schenken voor een nieuw defen sieakkoord ondertekend is en de premier van Malta het bewijs geleverd heeft van vriendschap pelijke bedoelingen. Premier Heath is vooral boos op president Nixon, wiens onver wachte tussenkomst hij zeer on handig vindt. Heath koestert geen grote bewondering Nixons diplomatie en diens be reidheid Malta grotere fondsen te verschaffen. Hij sprak ir verleden reeds zijn ongenoegen uit over de houding van het Wit te Huis ten aanzien van de oor log tussen India en Pakistan en de manier waarop Nixon zijn toekomstige reis naar China aanpakt. Ofschoon deze me ningsverschillen enigszins bijge legd werden is Malta kennelijk een aanleiding tot nieuwe naar verwacht wordt langdurige wrevel tussen Londen en Wa shington. Premier Heath blijft er bij, dat het dwaas zou zijn om toe te geven aan Mintoffs „chantage". De Britse afgevaardigden bij de NAVO - hebben geen nieuwe in structies gekregen. Als Mintoff niet inbindt, zal de Britse ont ruiming van Malta spoedig een feit zijn. AR bezint zich op NAVO DEN HAAG AR-fractieleider mr. Aantjes is het niet eens met premier Biesheuvel, dat de NA- VO-raad „minder geëigend is" om bondgenoten - Griekenland en Portugal - ter verantwoor ding te roepen voor hun binnen lands beleid. De premier vindt dat dit beter kan gebeuren in de Verenigde Naties en de Raad van Europa. De AR-leider wil via de fractie in de Eerste Kamer deze zaak aan de orde te stellen bij het ko mende debat over het buiten lands beleid. SANTO DOMINGO (AP) Hon derden politieagenten en Domi nicaanse militairen belegerden buiten de hoofdstad Santo Do mingo een grot waarin zich per sonen hebben verschanst die ver dacht worden van guerrilla activiteiten en een bankroof. In de vuurgevechten tussen de be legerden en de belegeraars zijn naar verluidt veertien mensen gedood: tien politieagenten, on der wie een kapitein, en vier le den van de guerrillagroepering. De guerrilleros, die geleid zouden worden door de communistische advocaat Plinio Matos Moquete, werden door de politie verrast in een woning 23 km ten oosten van Santo Domingo. Later ver huisden zij naar een 580 meter diepe grot dichtbij het huis. De autoriteiten hebben mortieren, bazooka's en tanks ingeschakeld om de guerrilleros te verdrij ven. Volgens onbevestigde be richten bevinden Matos Moquete en een kameraad zich nog op vrije voeten. De belegering heeft in de hoofd stad geleid tot onlusten van stu denten die met de bende sympa thiseren. Er zijn strenge veilig heidsmaatregelen getroffen om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Alle scholen in San to Domingo zijn gesloten. (Van één onzer verslaggeefsters) HAARLEM De overval op het grenswisselkantoor in de hal van het Haarlemse station, die op 30 december j.l. werd ge pleegd, is opgelost. De dader bleek een 25-jarige kok uit Haarlem te zijn. De buit van de overval, ruim 70.000,— en een blonde pruik die de man in plastic zakken en handdoeken in de duinen had verborgen wer den teruggevonden. Tijdens de overval was alleen de caissière van 't kantoor aanwe zig. Aan de hand van de be schrijving die zij de politie gaf, werd een tekening gemaakt, die alle employees kregen. Op 4 januari zag een vrouwelijk collega van de caissière een vroegere collega in de stad wandelen met een jongeman, die leek op de tekening. De man werd aangehouden en viel door de mand. Zijn vriendin bleek niets van de zaak te weten. In Jordanië heeft men onlangs ook vrouwelijke studenten in de training van de Infantery-school opgenomen. Zij worden getraind in het laten exploderen van mijnen, zoals op de foto te zien is. Papieren eenheden SAIGON (DPA) Het Cambodjaanse leger is door één pcnnestreek zo'n 30 bataljons of 15.000 man zwakker geworden. Met het succes volle communistische offensief van de laatste weken lijkt dit een zeer onlogische zaak, maar de feiten werken verhelderend, want ge noemde eenheden hebben nooit bestaan. Men heeft ze in Cambodja algemeen de „bataljons der geesten" ge doopt. Hun commandanten zij waren de enige soldaten in de ba taljons die werkelijk bestonden»hadden sinds maanden lange sa larislijsten ingediend en de modernste Amerikaanse wapens voor hun „troepen" gekregen. Het geld staken ze in de eigen zak. de snelvuur- en machinegeweren, de granaatwerpers en radio-appara ten verkochten ze. Een deel daarvan zal via de zwarte markt wel een weg hebben gevonden naar de communistische tegenstander. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de offi ciële opening van de con ferentie van het Euro- pees-Afrikaanse associa- tieparlement in de Rid derzaal te Den Haag heeft de aftredende voor zitter Philippe Yace (Ivoorkust) kritiek gele verd op het feit, daj de landen van de derde we reld niet betrokken zijn geweest bij de oplossing van de internationale mo netaire crisis en het vin den van een nieuw even- Hij toonde zich ook onge rust over de voortgaande daling van de grondstof- fenprijzen met daarnaast de stijging van industriële produktie. Er moet nu snel een fonds voor de stabilisatie van prijzen van tropische produkten komen, aldus de heer Yace, onder wiens gehoor zich ook prinses Beatrix en prins Claus bevonden, Premier Biesheuvel zei in zijn openingsrede dat de kunstmatige splitsing van Afrika in een geasso cieerd en een niet-geasso- cieerd gedeelte door de regering als „te toeval lig" gezien wordt en dat daarom uitbreiding is na gestreefd, die tot voordeel van allen zal blijken te zijn. De voorzitter van de eerste kamer mr. De Niet zei dat hét de taak van het associatieparlement blijft naar uitgroei van be voegdheden te blijven streven. De nieuwe voor zitter van de conferentie, dr. Walter Behrendt, vond dat de handelsbetrekkin gen dynamischer moeten worden en dat de protec tionistische trend in de wereldhandel dient te ver dwijnen. LONDEN (Reuter) Officieren van het Ghanese leger hebben de macht in Ghana in handen genomen en premier Koffie Boesia afgezet wegens wanbe stuur en malversaties- De staatsgreep kwam onverwacht in de voormalige Britse Westa- frikaanse kolonie. Dr. Boesia, een gel tegenstander van dr. Nkroemah toen deze voormalige leider aan de macht kwam, werd in september 1969 minis ter-president. Hij had tien jaar eerder het land verlaten om ge vangenneming door het regiem van dr. Nkroemah te voorko men. Waarschijnlijk bevindt dr. Bonsin zich thans in Londen. De 58-in- rige leider was dinsdag voor medische hehandeling naar de Britse hoofdstad gevlogen. Overbodige verzekering W/IE als K.V.P.'er origineel wil zijn, behoeft niet meer te proberci zijn oorspronkelijkheid aan te tonen met de verzekering dat di K.V.P, niet bereid is hel zittende kabinet „tot elke prijs" te blijvei steunen. Drs. Gribnau, hoewel voorzitter van het partijbureau, was toen hij dit deze week in de Bollenstreek betoogde, slechts een vul de vele K.V.P.'ers die de betrekkelijkheid van hun liefde vool Biesheuvels regering in koor bezingen. Trouwens, de verzekering „niet tot elke prijs" wordt sinds cll miljardennota voor 1972 vrijwel door alle regeringspartijen all refreinzang benut. En ook dat is geen geniale vondst, aangezief zelfs kabinetten van minder controversiële oorsprong dan d< regering-Biesheuvel, vroeg of laat te horen hebben gekregen, da het regeerakkoord waarop zij berustten, in de kantlijn var Kamerfracties geen aantekening „tot elke prijs" had verkregen laat staan van politieke partijen. Geen liefde TEDER Nederlands burger met een redelijk inzicht in politiek' verhoudingen, wist dat de echtverbintenis waaraan he' akkoord-Steenkamp ten grondslag lag, geen huwelijk uit liefde maar op verstandelijke gronden moest worden. Over en weer heef men eikaars voorwaarden geaccepteerd, omdat er voor bruid noch bruidegom andere kandidaten waren en de bruid op dat momenj terecht weinig voelde voor de vrije liefde, die haar bij he meewerken aan een minderheidsregering boven het hoofd zot hangen. Nu er op huwelijksvoorwaarden getrouwd is, kan geen van de partners eenzijdig de voorwaarden afzwakken of uitbreiden. Men zal samen moeten proberen het huwelijk in stand te houden of in scheiding moeten berusten; net als bij een gewoon huwelijk kunnen overspel, moedwillige verlating, misschien zelfs „geestelijke wreedheid", voor het verbreken van de samenleving begrijpelijke motieven zijn. Gaan de huwelijkspartners eerlang inderdaad zo ver, dan zullen ze hopen we wel langer wikken en wegen over de consequenties ervan voor het algemeen belang, dan sommige ouders met belrekkinj tot het lot van hun kinderen doen. N.I.P.O.-onderzoekcijfers mogen in dit opzicht niet zwaarder geleld worden dan bij een gewoon huwelijk de praatjes van de buurt. Boete voor een weldaad ÏVTIJNHEER L. D. B. uit Arnhem zal nooit meer een invalide eer schop geven, ook al weet hij dat door die schop zijn slachtoffei wellicht beter zal gaan lopen dan ooit tevoren. De rechtbank heefi hem immers tot een geldboete en een maand voorwaardelijk veroordeeld; ondanks het feit dat de man die hij mishandelde all getuige de rechter heeft meegedeeld L. D. B. zeer dankbaar te zijn omdat hij na de gewraakte „uithaal" kon lopen als een kievit. Zo ondoorzichtbaar is de blinddoek van Vrouwe Justitie of altham van mijnheer iudex dat straf en boete niet achterwege blijven voor wat achteraf een weldaad blijkt te zijn geweest. Natuurlijk; want wanneer hel doel de middelen niet heiligt, kan het toevallige resultaat die middelen ook niet boven hun stand verheffen. Toch zal mijnheer L. D. B. nu te kampen hebben met de opvatting dat absolute rechtvaardigheid hetzelfde risico loopt uls slagroom; een paar maal te veel kloppen en het wordt zuur. Een dokter, dit iemand met de beste bedoelingen opereert, krijgt er een honorarium voor; wie in een woeste bui met slechte bedoelingen een ander var een kwaal af helpt, krijgt de rekening gepresenteerd. Je moet maar pech hebben! nekerk is gistermorgen ingeluid met de veiling van de inventa ris en betimmeringen. Het inte rieur ging voor ruim 25.000 gul den van de hand. Het kerkorgel leverde het grootste bedrag op: 9.140 gulden. De torenklok en de kansel vonden voor respectieve lijk 1 ..900 en 1.400 gulden hun ting, die ter plaatse een bejaar denflat wil bouwen is niet van plan de sloop nog langer uit te stellen. Het kort geding is dins dag gesloten, omdat de evange list Maasbach het geld voor de aankoop van de kerk - ruim 3,5 miljoen guden niet bijeen had. had. Mevr. Soeharto verdedigt Indonesië in miniatuur DJAKARTA (Antara) De echt genote van president Soeharto heeft op een bijeenkomst met leden van het stadsbestuur van Djakarta verklaard te betreu ren, dat haar aanwezigheid op een conferentie van regionale gouverneurs is uitgelegd als een poging, het staatsbestuur in te schakelen voor haar „Indonesië in minlatuur"-proJect. Zij verklaarde de gouverneurs nooit een „opdracht" te hebben verstrekt behulpzaam te zijn bij de uitvoering, maar hoopte wel hulp te zullen ontvangen. Het project, dat 10,5 miljard roepiah kost. zal van geen enkele nude- lige invloed zijn op de nationale ontwikkelingsprogramma's, al- Soeharto. Ahu Sayeed Choudhury, hier op de foto, is de nieuwe president van Bangladesj, Sjeik Moedjib geeft er de voorkeur aan eerste minis ter van zijn land te worden. 15 meer naar Spanje DEN HAAG (ANP) Volgens de voorlopige cijfers van de afde ling statistieken van het minis terie van Informatie en Toeris me Ie Madrid hebben in 1971 1.010.928 Nederlanders een be zoek aan Spanje gebracht. Dat Is een verhoging van 15,6 pro cent in vergelijking met 1970. DACCA (Reuter) Sjeik Moedji» boer Rachman, de leider van de Awami-liga, is gisteren premier van Bangladesj geworden. Sjeik Moedjiboer die In april toen hij in Pakistan gevangen zat, tot president van Bunglndcsj was benoemd, droeg deze functie die een ^ceremonieel karakter heeft gekregen, over aan dr. Aboe Sayed Tsjoedhoery die rector- magniflcus van de unlverslitclt van Dacca en lid van liet Pakis taanse hooggerechtshof is ge weest. Tsjoedhoery was ook leider van de afvaardiging van Bangladesj die kortgeleden naar New York reisde om de zaak van de nieuwe staal te bepleiten in de algemene vergadering der V N. Volgens de voorlopige grondwet die bij decreet werd afgekon digd. kr'jgt de nieuwe premier grote macht. De president moet optreden volgens het' advies van de premier. Dit betekent dat Tsjoedhoery titulair stnulshoofd zal zijn onder verantwoordelijk heid van Moedjiboer. Sjeik Moedjiboer die aan het hoofd komt te staan vun een re gering van twaalf man, stuurt kennelijk aan op een purlcmen- tair bewind In Bangla desj. Gis termorgen al werd Aboe Sadat Mohammed Sayein beëdigd als president van het hooggerechts hof van Bangladesj. (Van onze parlementaire redactie) stappen wegens huisvredebreuk te nemen, maar DEN HAAG Stukken uit een privé-archief van hiervan heeft hij afgezien, oud-minister Luns, achtergebleven in de ambts- Gedurende zijn zeer lange ambtsperiode had t hcenzo de Grazla en Frans IVIossou kregen gelegenheid hun j werken te exposeren in Cen trum De Vaart te Hilversum I 'an 15 januari tot 14 februari. In dezelfde galerie zijn de aqua- tellen van Hub. Levigne tot 7 februari te bezichtigen. woning van plein 1813, hebben vorig najaar, zoals thans pas blijkt, aanleiding gegeven tot een inci dent tussen de voormalige minister van Buiten landse Zaken enerzijds en zijn opvolger drs. Schmelzer en premier Biesheuvel anderzijds. Het huidigekabinet wilde over enkele ogenschijnlijk ter Luns een omvangrijk eigen archief opge bouwd. Na zijn aftreden kon hij hiervoor niet meteen een verantwoorde berging vinden, reden waarom hem werd toegestaan nog enige lijd dienstruimten bezet te houden, waaronder een vertrek in zijn voormalige ambtswoning. compromitterende stukken opheldering hebben, Onder nog niet geheel duidelijkeomstandigheden die volgens officiële woordvoerders naar bevredi ging werd gegeven. Bij mr. Luns bleef echter een gevoel van ernstige ontstemmig over het feit, dat men zijn persoonlijke bezittingen had onder zocht. Hij zou zelfs hebben verwogen juridische daar correspoondentie met staatslieden leden van het koninklijk huis naar buten geko men, die de indruk zouden kunnen wekken van aktiviteiten van de minister buiten de regering Stel je voor, dal je zo'n koopje zou missen. Dat gold voor deze twee studenten van de TH Twente, die gisteravond hun bed npslelder winkel in Enschede om zeker te zijn van de stereo-pick-up van I!) en de koffiemolen van 1.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9