VEEHOUDERS WORDEN BIJ NEUS GENOMEN Lichtpunt Tijl krijgt 2 jaar voor Liefdesbrief Druggebruik en -handel moeten vrij Stankprobleem niet opgelost Jonge Olifant: de zachtste. PATRIA Politie-eenheden naar Ova mho's DLiFA'm y Waldheim bezuinigt Proefvlucht koninklijke Fellowship DONDERDAG 13 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT 1 PAGINA 7» (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) heeft nog geen oplossing voor veehouders die plotseling worden gedwongen op grond van de hinderwet hun bedrijf te sluiten vanwege stankoverlast. Het Land bouwschap heeft hierover gisteren een gesprek met de minister gehad. Gehoopt werd dat de minister een einde zou maken aan de schrijnende onzekerheid voor de vee houders, maar behalve het tonen van veel begrip heeft de minister geen toezeggingen gedaan, zo deelde een wat te leurgestelde woordvoerder van het Landbouwschap na af loop mee. Afgesproken is dat van ambtenaren en enkele men- I sen van het Landbouwschap wordt ingesteld om de zaak nog verder uit te zoeken. Het land bouwschap heeft om spoed ver zocht. Het milieuprobleem voor de vee houders begon in 1967. Voor die tijd hoefde een veebedrijf geen vergunning te hebben op grond van de hinderwet. In dat jaar echter bepaalde de kroon (de regering) dat een veeteeltbe- j drijf met mestvaalt wel degelijk gewoon onder de hipderwet valt. Een hinderwetvergunning wordt verstrekt door dp gemeente. Wanneer een inwdner vindt dat een bedrijf bij hem in. de buurt overlast bezorgt, kan hij bij de gemeente daartegen proteste ren. Als het betrokken bedrijf voor de overlast een hinderwet vergunning heeft, haalt het pro test weinig uit. Wanneer echter het bedrijf zo'n vergunning niet heeft, dan is de gemeente ver plicht de procedure van de hin derwet in werking te stellen. De klacht van de omwonende kan gegrond worden verklaard, waardoor de vergunning gewei gerd wordt en het betrokken be drijf gedwongen is met de over last op te houden. Bij een mes- terij die stankoverlast geeft, be tekent het stoppen van de over last in feite het sluiten van het bedrijf. Eo'n tot sluiting gedwongen boe renbedrijf heeft zelfs geen recht op enige schadeloosstelling. Tenminste, dat zegt minister Stuyt tot nog toe. Schadevergoe ding is niet in de hinderwet ge regeld, al bestaat volgens het Landbouwschap wel een moreel recht op schadevergoeding. Koninksrijks- com missie ingesteld DEN HAAG (ANP) Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zullen een gezamelijke commissie instellen, die alterna tieven moet voorbereiden voor de huidige staatkundige verhou dingen tussen de drie rijksde len. Dit blijkt uit een koninklijk besluit dat in de Staatscourant is gepubliceerd. Deze koninkrijkscommissie zal een keuze voorbereiden uit reali seerbare alternatieven voor de huidige rechtsorde tussen de drie landen en de volkenrechte lijke consequenties daarvan. Jeruzalem „voor altijd van Israël HAIFA (AP) Premier Golda Meir heeft gisteren in een ge sprek met middelbare scholie- ren verklaard dat Israël nim mer het gezag over het Jor- daanse deel van Jeruzalem zal opgeven, zelfs als dat een be- i lemmering voor de vrede zou betekenen. Niemand heeft het recht ook maar een straat terug j te verlangen van het oude deel I van Jeruzalem, zo betoogde zij. Israël heeft volgens haar zijn uiterste concessie gedaan door toe te staan dat elke godsdienst zijn eigen heilige plaatsen in Je ruzalem mag besturen. Brasilia bijna zonder ambassades RIO DE JANEIRO (EFE) De overplaatsing van de ambassa des en missies in Brazilië van Rio de Janeiro naar Brasilia heeft deze week geleid tot een diplomatiek incident. De Brazi liaanse regering wees in 1960 het moderne Basilia aan als de nieuwe hoofdstad van het land en in 1969 vroeg de minister van buitenlandse zaken aan de ambassadeurs hun posten over te plaatsen. In een nota, die gericht was aan een aantal ambassadeurs zei de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken Mario Gibson Barboza onlangs verbaasd te zijn, dat na twee jaar vele am bassadeurs nog geen aanstalten maken naar Brasilia te verhui- zen. I In een antwoord op deze nota ant woordde de deken van het diplo-1 matieke korps, de pauselijke nuntius mgr. Humberto Mozzo- I ni, dat dit te wijten is aan het1 gebrek aan woonruimte. De Bra ziliaanse minister reageerde j met de publrkatie van een lijst met ongeveer tweehonderd wo- ningen die op het ogenblik in Brasilia beschikbaar zijn tegen een billijke prijs. De Nederland- se ambassade is al in Brasilia gevestigd. Joe Frazier likt zijn vingers af. In dit geval deed de kampioen zwaar gewicht boksen dat omdat hij s (toepte van zijn ver jaarstaart. Moge lijk dat hij het aanstaande zaterdag doet als hij zijn titel gaat ver dedigen tegen Terry Daniels, uit New Orleans. (Van correspondent) Dode door papegaaie ziekte GRONINGEN (ANP) Is een 37-jarige man uit het Groningse dorp Eenrum overleden aan papegaaie ziekte? De gemeentearts heeft de inspectie van de volksgezondheid en de veeartsenijkundige dienst te Groningen gevraagd een onderzoek in te stel len. De man uit Eenrum had ze ven tropische vogeltjes. De diertjes zagen er vol gens de dierenarts goed Dokter R. Mantingh, ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid te Groningen, zegt ervan: vogels, ook duiven, kun nen dragers zijn van het virus. In elke volière of in elk duivenhok kan het virus aanwezig zijn. Dat is bekend bij veel houders van vogels. De mens kan worden besmet via de uit werpselen van de vogels, dus vooral bij het schoon maken van de hokken. Het virus is niet aggressief. De kans dat de mens wordt besmet, is dus niet zo groot en bij besmetting is het mogelijk dat men er niets van merkt. Is men echter wel gevoelig voor de ziekte en men raakt besmet met het vi rus. dan openbaart ormi- tose zich als een longont steking, die niet gevoelig is voor de anti-biotica waarmee een „gewone" longontsteking kan wor den bestreden. De ziekte, waarbij het abces in de longen gepaard kan gaan met hoge koorts en hoofd pijn, een „gewone" long ontsteking duurt dan ook langer dan een „ongewo ne" longontsteking. Hoewel de kans om besmet te raken dus klein is, heeft de mens die pape gaaieziekte heeft opgelo pen een grote kans aan de ziekte te overlijden. Dokter Mantingh spreekt van tegen de 20 procent. j a n'G£$ Er is waarachtig wel een jonge jenever die zachtis als fluweel. Die straaltvan zuiverheid. ..Diedubbelgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. KAAPSTAD De commissaris-generaal voor de 700.000 inheemse bewoners van Zuidwest-Afrika, Jannie de Wet, heeft gewaarsc huwd dat er in Ovamboland een „chaos" zou kunnen ontstaan met „op standen tussen Ovambo's onderling". Tegelijkertijd is een onbekend aantal politiemannen uit Pretoria overgevlogen naar Ondangua in Zuidwest-Afrika. Bijna 13.000 stakende Ovambo's zijn uit 20 centra in Zu dwest-Atrika gerepatrieerd naar Ovamboland. Naar verluidt dwingen stakers an dere Ovambo's om het gebied te verlaten, teneinde zelf onbezette baantjes te kunnen vervullen. Onbevestigde berichten spreken van botsingen in vele delen van het gebied. VERENIGDE NATIES - VN'se cretaris-generaal Kurt Wald heim, die bij zijn ambtsaan vaarding werd geconfronteerd met een tekort van rond 200 miljoen dollar op de VN-begro- ting, gaat drastisch bezuinigen. I Hij heeft een personeelsstop af- gekondigd, totdat de organisatie i van de VN grondig is doorge licht, en stopzetting van de be taling van overuren, tenzij deze strikt noodzakelijk zijn. Waldheim verlangt ook dat er aan het eind van dit jaar 15 procent j minder aan papieren is gepro- duceerd dan in het afgelopen jaar. Het gebruikmaken van de diensten van adviseurs moet j drastisch worden beperkt en lij delijke hulp mag slechts bij ui- terste noodzaak worden aange- I nomen. UTRECHT (ANP) Het gebruik van drugs moet uit de strafrechter lijke sfeer worden gehaald. Dit zal geleidelijk moeten gebeuren, waarbij kan worden begonnen mat op'ieffing v.t:i de strafbaarslcl- ling van het gebruik van hennepproducten (hasjies en marihuana). Het overbrengen van het verhandelen en voorbanden hebben van deze produkten moet niet meer als misdrijf inaar als overtreding werden beschouwd. de meer regelmatige gebruikers/ behoren. Een aantel van her gebruikt ook andere drugs. On-* geveer twee tot drie procent, van de groep van 30.001) regek matige gebruikers zijn pro bleemgebruiker-- (verslaafden' en mensen die lijden aan ernsti ge depressies of psychosen).' Opgemerkt wordt dat dit per-; centage, gemeten over de laat-" icht tien ongf ADVERTENTIE1 Patria Mnlak - zulvoi Deze beleidsmaatregelen moeten ■gepaard gaan met" intensieve en effectieve voorlichting en bege leid worden door wetenschappe lijk onderzoek naar de gevolgen de maatregelen, aanbevelingen staan in een rapport van de stichting Alge- Centraal Bureau voor de samengesteld, alle druggebruik straffeloos worden. Hieronder wordt ook begrepen het bezit van een hoeveelheid die kenne- lijk voor eigen gebruik is be- doeld. Gebruik van andere drugs dan hennep kan in de overgangsfase tot overtreding worden gemaakt. tot de conclusie dat liet drugge bruik in Nederland niet de bete kenis en de omvang heeft van een nationaal probleem. Voor zichtig schattend (omdat exacte gegevens ontbreken) komt de werkgroep tot een getal van 100.000 tot 200.000 mensen die wel eens hasjies of marihuana hebben gebruikt. Rechtstreekse tv-uitzending Pi MË Geestelijke Volksgezondheid. In ha rapport komt de werkgroep Lwi'JdnA Het rapport, getiteld „ruimte in tot de conclusie dat het drugge- llIAUlIO ilr£iUvl\ het drugbeleid" is samengesteld door een aantal deskundigen uit diverse categorieën zoals far macologie, sociologie, kriminolo- gie, strafwetenschap, hulpverle ning aan drugsverslaafden, psy chologie en psychiatrie, onder voorzitterschap van prof. mr. L. H. G. Hulsman. 'Op den duur moet, aldus de Ongeveer 30.000 mensen zouden werkgroep die het' rapport heeft voor kortere of langere tijd tot \jl van Limburg, ofwel Mario Roy mans. die gisteren veroordeeld werd wegens diefstal van ,,de liefdesbrief" van Vermeer, kan over drie maanden weer vrij man zijn. BRUSSEL Belga - Mario Roy- mans (Tijl van Limburg) is gis teren veroordeeld tot 24 maan den gevangenisstraf waarvan 16 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van vijf jaar. Roy- mans zal dus zes maanden ge vangenisstraf uitzitten, met af trek van het voorarrest. Roymans ontvreemdde in de nacht van 23 op 24 september 1971 de liefdesbrief van Ver meer, toebehorend aan het Rijksmuseum te Amsterdam, uit het Paleis voor Schone Kun sten te Brussel, waar het doek aan de Rembrandt-tentoonstel- ling in bruikleen was afgestaan. Daarbij werd het doek zwaar beschadigd. De dief, die herhaaldelijk met het rijksmuseum en later met Bel gische dagbladen en met de Belgische radio telefoneerde, diende zich aan als Tijl van Limburg en eiste 200 miljoen fr. losgeld(ongeveer 14 miljoen gul den) dat ten goede zou komen aan de Bengaalse vluchtelingen. Op 6 oktober werd hij gearres teerd, nadat zijn zuster de iden titeit van haar broer aan een rijkswachter had onthuld. Na de voorlezing van het vonnis werd Mario Roymans wegge leid. Zijn vader, zichtbaar ten prooi aan een zenuwcrisis, be gon daarop te roepen en te tie ren: valse mensen, bandieten, kapotschieten doet ge in plaats van te helpen, cochons, en der-1 gelijke. Rijkswachters duwden hem met zacht geweld weg. SCHIPHOL (ANP) De nieuwe F 28 fellowship, die de regering bij de Fokker fabrieken heeft besteld als opvolger van de ove rigens nog trouw en betrouw baar dienstdoende koninklijke F 27 Friendship, heeft gistermid dag vanaf Schiphol zijn eerste proefvlucht gemaakt. Che' vliegdiens A. P. Moll hield het toestel anderhalf uur in dc lucht. Het zal nog enkele weken duren voor de nieuwe Fellowship, die als registratie de letters PH- PBX heeft gekregen, aan de re gering zal worden afgeleverd. Binnenkort zullen zowel prins Bernhard als zijn 53-jarige vas te piloot W. J. Holswilder zich bij de Fokker fabrieken laten Bij een vliegdemonstratie boven West-Duitsland verongelukte gisteren een Brits Harrier VTOL-vliegtuig. opleiden voor de besturing van Het toestel kwam bij Wildenrath op een schuur terecht. De piloot, die nog getracht heeft per schietstoel het nieuwe straaltoestel. I te ontsnappen, kwam bij het ongeluk om het leven. WASHINGTON DPA RTR De Chinese regering zal met het oog op het bezoek van president Nixon volgende maand in Pe king een grondstation voor com municatiesatellieten laten op stellen om rechtstroekse t.v. -< uitzendingen In Amerika cn snelle berlchtenverzendlng mo gelijk te maken. De overeenkomst over deze kwes- tie is begin deze maand tijdens het bezoek van een Amerikaan-! se voorlichtingsdelegatie aan I Peking bereikt en gisteren door het Witte Huls bekendgemaakt. Alleen Amerikaanse journalisten - ongeveer 80 in totaal - zullen president Nixon bij zijn bezoek inogen vergezellen. Nlxong pers- chef Ziegler ,die maandag met de delegatie uit China terug keerde, verklaarde dut de In- stemming met de komst van zo veel Amerikaanse journalisten wees op de behulpzame houding van Peking en op begrip voor de ongekende belangstelling die de reis van de president In Amerika wekt. Vrees voor Tet-offensief WASHINGTON RTR Functio narissen van het Amerikaanse ministerie van defensie hebben de vrees uitgesproken, dat Noord-Vietnam en de Vietcong zich voorbereiden op een often- sief met het Boeddhistisch nieuwjaar, bijna samenvall'-nd met president N'ixons bezoelf uan China volgende maand. Vol gens hen is het vervoer van voorroden langs de Ho Tsjl- M hnroute oog temeüjk intensief, rndanks de aanhoudende lucht aanvallen van B-62 bOtBIMB werpers. Het Boeddhistisch nieuwjaar, Tel, vult op 14 fe bruari, en president Nixon gaql de week daarop naar Peking

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7