Langeraar maakt zich niet druk met de keu Taak van reinigings- politie is preventief Lekkere neut en gemiddelde van twee is ruim voldoende ADC degradeert uit le kl. LDDB Leidschendamse kunstenaars vereniging begint cursussen BURGERLIJKE STAND Schaaktop speelt simultaan in Leiden Vaste kern moet „Kwart over" aan de ideeën helpen 1 19üj DONDERDAG 13 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Langeraar Niemand op onze aardbol heeft tot nu toe kunnen achterhalen wat precies de gees telijke relatie Is tussen de man en zijn biljart. Velen waagden zich aan filosofische en psycho logische analyses maar konden de kleurrijke creatie van mens met keu niet doorgronden. Een alles omvattende uitleg is tot nu toe uitgebleven. Het rollen van de biljartbal over een groen la ken brengt de geest tot rust zeggen sommigen terwijl ande ren beweren dat het klossen van het ivoor de hersenaccu weer een dag of wat van stroom voorziet. We laten de uitspraken voor wat ze zijn. We gaan naar Lange raar. Daar weet men wat biljar ten is. Niet minder dan vier clubs telt dit van een gering aantal inwoners voorziene dorp. Vier fiere verenigingen (een van de voorzitters: „Je moet wel spreiden anders kom je nooit aan de beurt") die trots de gekruiste keus in het wapen meedragen; Monopole, Heraco, De Plas en De Vriendenkring. Hollandser kan het niet en hoeft het ook niet want, zo blijkt nu al heel wat decennia in de bil jartsport, een echte kerel ver loochent zijn biljartkeu niet, Hij gaat er mee door dik en dun en is zelfs bereid op het groene laken tot de laatste ademtocht de twee witte en een rode bal met de pommerans achterna te zitten. Zo ver zal het echter niet snel komen want rust en biljarten staan vlak bij elkaar. Ondanks het feit dat het biljartspel op de lijst van Ne derlands populairste sporten het voetbal op de hielen zit heeft de biljartsport als decor geen joe lende mensenmenigten, geen blikjes bier die schuimend op het biljartlaken tit rust komen en ook geen zwarte takcles of sli dings. Nee, biljarters kunnen hooguit wat slap op de benen staan als er weer zo'n formida bele serie caramboles uit de keu geperst wordt. Het publiek houdt dan de adem in nipt voor zichtig aan een verse schuim kraag na elke goede stoot. Het past er wel voor op om het kos telijke nat vanuit de zaal op een kreukvrij vijandelijk biljartvest te smijten. Ook de scheidsrechter verschilt enorm met die van de voetbal sport. De wil van een biljart- scheidsrechter is wet. Zijn auto riteit wordt zonder mokken aan vaard. Als hij onder het felle licht van de biljartlampen zijn rechter hand mysterieus boven het ivoor beweegt dan appelleert niemand. Vast is vast en los is los. Zo gaat dat in de biljartwe reld. Niet verwonderlijk is het daarom dan ook dat veel bil jartclubs op hun sloffen een le venlang meegaan. Een van de vier Langeraarse biljartclubs, Monopole, heeft er nu drieën veertig jaar opzitten. Weliswaar geen mijlpaal maar toch een periode waar menige sportver eniging zijn vingers aan zou af likken. Omu een indruk te ge ven hoe zoiets groeit en gezond blijft, het volgende. Monopole-voorzitter Hijdra aan stoot. „We streven er de laatste jaren naar de biljartsport steeds meer in de recreatieve sector te brengen" Tussen de vier muren van stam café Verhoef aan de Westka- naalweg slaan in 1928 acht ener gieke Langeraarders hun tenten op. Enkele tuinders, een café houder, een politieman, een ma chinefabrikant. Onder het motto „we maken er eens in de week een gezellige boel van", aan schouwt een biljartclub annex sociëteit het eerste levenslicht. De naam is Monopole want de eerste stoten die ze maken rol len over een biljart van die naam. Er wordt hoofdzakelijk gebiljard en gepandoerd. Veel geld voor een lekkere neut (bor rel red.) is er niet in deze voor de Rijnstreek sombere tijd. De keus komen steeds vaster in de hand te liggen en als het ivoor tenslotte tot redelijke combina ties komt trekt Monopole de stoute biljartschoenen aan en laat rich inschrijven in de lande lijke competitie. Prins van Oranje uit Alphen aan den Rijn en Vriendschap uit Aalsmeer krijgen van de nieu weling klop. De eerste overwin ning is binnen. Aansluiting wordt verkregen bij de Neder landse Koninklijke Biljart Bond. Het ivoor gaat steeds beter rol len en in het seizoen '46-'47 kan zelfs worden gesproken van een topjaar. Toch zal Monopole nooit de top bereiken. Daar heeft het een voudigweg de mensen niet voor. Alleen Koos van Kessel schopt het nog tamelijk ver. Hij haalt een moyenne van 7. Voor biljar ters is dat een knap gemiddelde. De drieënveertig jaar zijn rus tig voorbij gekabbeld. In Langeraar hebben de biljarters het best naar hun zin gehad. Een gemiddelde van twee, een lekker pilsie en af en toe een medaille. Herman van Amsterdam. Leidschendam De kunste naarsvereniging K'70 begint volgende week in het eigen „koetshuis" aan de Koningin Wilhelminalaan een aantal wekelijkse cursussen. Op dinsdagmorgen 18 januari begint van half tien tot half twaalf, onder leiding van de jonge kunstenaar Toni Dielen een cursus voor toegepaste vormgeving (twee- en driedi mensionaal) met diverse ma terialen, begeleid en onder steund door beeldende tech nieken, papiertechnieken, op pervlaktebewerking, schilde ren en druktechnieken. Later wordt overgegaan op ruimte lijke vormgeving. Het wer ken met deze technieken waaraan door huisvrouwen, maar ook door mannen (65 plussers) kan worden deelge nomen richt zich op de mo gelijkheid thuis, of met de kinderen, te werken: 't cur susgeld bedraagt 17 per maand, potlood, papier en 'n schaar moet worden meege bracht. Op dinsdagavond 18 januari kunnen van half acht tot tien uur, personen van 15 jaar en ouder deelnemen aan een cursus modelstudie, tekenen en schilderen, stille ven, abstraheren van vor men, vrij schilderen en teke nen, collages, reliëfschilde ren, druktechnieken, tekenen van stripverhalen of ontwer pen van posters. De leiding hiervan heeft de kunstenaar Leo van de Kruk, cursusgeld eveneens 17 gulden per maand. Op donderdagavond 20 januari start Mariette Bol- leurs voor dezelfde leeftijds groep een cursus modelteke nen, modeontwerpen en uit voeren van kinderkleding, hoeden en accessoires. Ver der het maken van paspop pen en poppen of beesten van lappen, wandtapijten en textielcollages en leerbewer- king (tassen, riemen, petten en kleding van leer). Het cursusgeld bedraagt ook hier 17 gulden per maand. De be wegingsexpressie-avonden op maandagavond van half acht tot 10 uur in de zaal van de Andreaskerk vinden nog steeds doorgang. Deelna me aan deze cursus, die on der leiding staat van Gerard Lubbe, staat voor 13 gulden per maand nog open voor personen van 15 jaar en ou der. De cursussen duren tot juni en er is geen enkele vooropleiding of ervaring voor vereist. Informaties worden, behalve op de cur susavonden, telefonisch ver strekt onder nr. 4145. Riethoven 85: M. R. Promero J. Vcrtaan 86; L. Berk 71; A. van der Mey 78; P van Nieuwkoop 68: C. Varïcevbaser 67; M. J. Slingerland 62: M. Reitsma 83; C. Jansen 73: J. E. Emmen 75; C. J. Ha vermans 83. VOORSCHOTEN -. H. Weljxna OornwWs Roorda e lenzang te Lelden trianus H. Dobbe M. Vredebreigt (84). Nieuwveen De holle kies van Nieuwveen, de hoek Kerkstraat- Dorpstraat, wordt op het ogen blik gevuld. De gebroeders Van Dijk kochten de lap grond aan en bouwen er nu vijf middenstands woningen. Zodra de bouw gereed zal zijn betekent dit dat het aan zien van de kern van Nieuwveen aanmerkelijk zal verschillen met die van enige tijd geleden toen op deze plaats wat oude panden kriskras door elkaar stonden. Kerkbijdrage succes in Agathakerk LISSE Door de werkgroep „Kerkbijdrage" ln de parochie van St. Agatha te Lisse werd met 1568 brochures vla 48 mede werkers in deze parochie,(inclu sief Poelpolder) getracht een vaste bron van financiële in komsten te verkrijgen. De aktie heeft het verrassend resultaat opgeleverd van een totaal aan inschrijvingen van 110.190. Verwacht wordt, dat dit bedrag nog zal stijgen, omdat verschil lende personen eerst een af wachtende houding wilden aan nemen. Naast het overweldi gend financieel resultaat heeft de aktie nog een schat van waardevolle gegevens opgele verd voor de pastorale informa tie. KATWIJK Deze week heeft Katwijk voor het eerst kennis gemaakt met een nieuwe autori teit in de gemeente: de reini- gingspolitie. De heer J. Lang- muur heeft deze functie voorlo pig op zich genomen. Samen met hoofdagent Cremer van de Katwijkse politie rijdt hij per fiets door de gemeente en waar schuwt ieder die zich niet aan de voorschriften houdt. Dozen, blikken en vuilnisbakken zijn in Katwijk taboe. Alles moet verpakt worden in plastic- zakken van deugdelijke kwali teit, liefst KOMO-gekeurd. De zakken mogen echter ook weer niet te dik zijn (zoals b v. kunstmestzakken), want dan kan de kraakwagen de zakken weer niet kapot krijgen. "Het liefst heb ik dat ieder zijn huisvuil voor zijn eigen deur zet. Dan kunnen we tenminste gemakkelijk nagaan van wie het vuil afkomstig is", zegt de heer Langmuur, een gemoedelij ke Katwijker die al jaren met dit bijltje gehakt heeft. Negen tien jaar was hij chaffeur op een vuilnisauto. "Gisteren heb ben we met z'n tweeën in een flat bij alle huizen aangebeld om de eigenaar van een paar zakken te vinden, die niet goed afgesloten waren. Natuurlijk waren ze van niemand. Toch werkt dat preventief en als zoiets regelmatig bij dezelfde flat gebeurt gaat er gepost wor den. In ieder geval zijn de men sen daar nu gewaarschuwd." De taak van de reinigingspolitie is in de eerste plaats preven tief. Er zijn mensen die van drie hoog hun vuilniszak naar bene den gooien. Zoiets kan natuur lijk niet. Toch krijgt de reini gingspolitie de bevoegdheid pro ces verbaal op te maken. De woensdag is voor de reini gingspolitie de drukste dag. Dan wordt er namelijk grof vuil op gehaald en zijn ook de overtre dingen het grofst. De maximaal toegestane maat van het grof vuil is 50x50x125 cm. Grotere af metingen kunnen de kraakwa gens niet verwerken. Dat houdt in dat iemand die een spiraal matras kwijt wil, deze eerst doormidden zal moeten zagen. Stoelen of soms hele bankstellen zal men eerst moeten slopen en de onderdelen deugdelijk bijeen binden. Velen vinden dut slopen echter veel te ingewikkeld en proberen dus op allerlei illegale wijzen van hun rommel af te komen. En dat geeft de reini gingspolitie dan weer handen vol werk. De reinigingspolitie gaat ook let ten op die mensen, die meestal 's avonds vuilstorten in stille of doodlopende straten en vooral op het industrieterrein 't Heen. Elke veertien dagen moet cr een gemeenterelnigingsauto uit rijden om de Illegaal gestorte vuilnis daar weg te halen. Er liggen hele bulten en dat kan zo niet langer. Ook op het strand, de zeereep, parkeerterreinen e.d. zal gecontroleerd en gever baliseerd worden. LEIDEN Ondanks de grote concurrentie van WDG en HDC is Llsse er toch In geslaagd kampioen van de Leidsc hoofd klasse te worden. De receptie had gisteravond plaats in Huize Welkom te "Llsse. De zwakke broeder in deze klas se, ADC zal degraderen naar de eerste klasse. In de eerste klas se zal het Zegveldse Kijk Uit wel kampioen worden. Met een voorsprong van 5 punten op KDC2 kan het deze week al de vlag hijsen. Samen Sterk 2 en SDV moeten zo langzamerhand een eindsprint gaan inzetten, omdat anders degraüie een feit worden. In de 2e klasse zal de titelstrijd een aangelegenheid worden tus sen HDC 2 en WDG 2. Beiden hebben een comfortabele voor sprong opgebouwd op de andere clubs, zodat het wel duidelijk is dat een van beiden zal promo veren. De sleutelmatch in deze klasse is het treffen tussen HDC en WDG op 21 januari aan staande. Echter kan ook nog Lisse voor WDG een hinderpaal zijn, wanneer rij deze week van WDG wint. Det standen zijn: Hk«MW|as*c: 1. I.l»®e 10il5, 3. H D C. 10-13. 3. W.D.G. 10-13, 4. Sm.St. 'lO-na, 5. L.D.V.3 10—i. 6. A.D.C. 110—2. le Klasse: 1. Kijk uit 8-14, 3. K.D.C.2 7—9, 8. O.G.B. 7-8, 4. R.D.C.2 7—7, 6. S.D.V. 0—3, 6. Sm. St, 2 7-0. 3e Klnssc: (L H.D.C.2 1P-48, 2, W.D.C. 2 10-18, 3. L. D.C. 1 11-04, 4. Sm.Si. 12— n 5. K.D.C.3 lil—8. 6. Llsse 2 IO-6, 7. R.D.C. 3 10-4. LEIDEN Op initiatief van Vroom en Drecsmann krij gen jaarlijks, na afloop van de grote toernooien van Has tings en Wijk aan Zee, dui zenden schakers de kans om het tegen internationale meesters en -grootmeesters op te nemen. Binnenkort doet de schaaktreln voor de derde keer Leiden aan: op woensdag, 2 februari, 's avonds om acht uur, begint in de Stadsgehoorzaal de Vroom en Drecsmann-SI- multnanwcdstrljd. Van de internationale groot meesters worden verwacht; S. Gligoric, kampioen van Joegoslavië, L. Portisch, kampioen van Hongarije en J. H. Donner, ex-kampioen van Nederland.Zij zullen het ieder tegen veertig tegen standers opnemen. De mees ters H, Ree, kampioen van Nederland, F. A. Kuijpers, ex-kampioen van Nederland en de internationaal simul- taanmeester B. J. Withuis spelen ieder tegen dertig schakers. Niettemin schom melt het aantal winstpunten dat zij bij dit soort wedstrij den behalen, rond de 90 pro cent. Alle club- en huisschakers die een kansje willen wagen, kunnen zich voor de séance opgeven bij het bureau in lichtingen van V D (vierde verdieping) of schriftelijk bij de wedstrijdleider van do Leidse Schaakbond, drs, W. de Haas, Mnresingel 71a te Leiden. De deelnemcrskosten bedragen 1,-, welk bedrag ten goede komt aan gehandi capte schakers. Deelnemers kaarten moeten worden afge haald op woensdag, 2 februa ri, tussen 19.00 en 19.30 uur aan de Stadsgehoorzaal. LEIDSCHENDAM - Bij de sportparken „Westvliet" en „De Heuvel" zuillen Ingangs partijen worden aangebracht met in stalen zwart gemof felde letters de nam van de parken. LEIDSCHENDAM B. en W. hebben een parkeerver bod ingevoerd op de Veurse» straatweg tussen „De Kop pels" en dc Inrit van Park „Rozenrust". Sassenheim „Ik ben heel wat jaren jonger geworden". Deze enthousiaste kreet slaakte gister middag mevrouw Stafeleu uit Sassenheim toen wij gistermid dag een bezoekje brachten aan haar ruilbeurs in het clubge bouw van speeltuinvereniging Beatrix. De ruilbeurs werd door haar enkele maanden geleden op gezet om het ruilen van speldjes, boeken e.d. onder de Sassenheim- se kinderen te bevorderen. Tien tallen kinderen bezoeken nu de ruilbeurs en dat haar werk ook door de gemeente wordt gewaar deerd blijkt wel uit het feit dat zij binnenkort het gemeentebe stuur op bezoek krijgt. 9 OEGSTGEEST - De WD regio Leiden houdt a.s. vrij dag in De Rode Leeuw een openbare bijeenkomst waar de kamerleden mevr. Smit1 Kroes en Keja het zulltn hebben over actuele politieke vragen. Aanvang 8 uur. Leiderdorp „The Detroit City Blues Band" heeft zaterdag avond voor sociëteit „Kwart over" In Leiderdorp opgetreden. Voor zo wel het bestuur als de band werd dit optreden een suc ces: Het gebouw „Irene" was voller dan men gewend was het afgelopen seizoen. Behalve de muziek, die de band maakt, zou dit te wijten kunnen zijn aan het feit dat de leden van de band voor Leiderdorp geen on bekenden zijn: ze zijn zelf jaren lid geweest van Sociëteit „Kwart over". Vergelijkend met de vijf jaar, die nu al weer achter „Kwart over" liggen, vertelt voorzitter Cees Rijlaarsdam over de situa tie van nu van de sociëteit. Hoe wel de sociëteit de zaal gratis krijgt en nog een aardige subsi die van de gereformeerde kerk en de hervormde kerk op de koop toe, is het moeilijk het hoofd boven water te houden. „Het is ontzettend moeilijk te pei len wat de leden willen. Waar ze het ene seizoen allemaal warm voor lopen, is het andere een sof". De sociëteit heeft wel eens meer bijna aan de grond gezeten, dus Cees Rijlaarsdam weet waar over hij praat, als hij zegt dat hij ervan overtuigd is dat ook nu weer betere tijden aan zullen breken. Intussen wil het bestuur het eigen karakter van de sociëteit behou den. „Kwart over" is voor men sen vanaf 15 tot 18 jaar en daarom vinden wij het onver antwoord sterke drank te schenken. Het is moeilijk je daaraan te houden want we ho ren steeds meer leden zeggen dat ze maar naar Leiden of Noordwijk gaan omdat ze daar wel sterke drank kunnen krij gen". Hasj roken is er in de sociëteit ook niet bij „Als Ik dat merk vliegen ze er meteen uit. Ik vind het belangrijk dat ouders het er mee eens zijn dat hun kinderen naar „Kwart over" gaan. Behalve dat moet het be stuur ook verantwoording afleg gen bi jde hun subsidieverlenen- de kerken. Het bestuur tracht een „vaste kern" van ongeveer 50 man op te bouwen, die zich dun wat meer bij de sociëteit betrokken voelt. Voor die groep wordt er momenteel een kleiner zaaltje ingericht waar meer gelegen heid is tot persoonlijker contact. Het bestuur hoopt van deze vas te kern wat meer informatie te krijgen over de wensen van dc „leden aan de basis", want aan een goede doorstroming van ideeën schijnt het nogal te schorten in de sociëteit „Kwart

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5