Sluiting Overdekte ontkend Hier komen mensen die maatschappelijk hun hoofd hebben gestoten JSieuw bad Leiderdorp over 10 weken open Interkerk ziet zichzelf als een tussenstation U If) DONDERDAG 13 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT (Van een bijzondere medewerker) LEIDEN/OUDE WETERING Er zijn altijd wel mensen die er geen genoegen mee nemen, dat de kerk te boek staat als een aflopende zaak. In de gesprek ken over geloof en religie komt de kerk er nogal negatief uit. De verhouding Christus (Heer) kerk is bij sommi gen een tegenstelling geworden. Daarte genover zijn verschillende houdingen mogelijk. Je kunt passief blijven, al of niet met inzicht mepratend met wat men er alzo van vindt, en zo het diskre diet van de kerk nog vergroten. Je kunt zonder je innerlijke bereidheid afhanke lijk te willen stellen van uiterlijk suc ces, eraan meewerken dat de kerk meer gaat beantwoorden aan wat zij zelf, in opdracht van haar Heer, ver kondigt. Haar woord en daad moeten één zijn. De kerk is geen doel in zich zelf. Niet alleen maar een instituut waarvan je dedeuren terwille van de efficiëntie moet sluiten zodra het niet meer in een behoefte voorziet. Er zijn nog altijd redenen om te geloven dat de Heer van de kerk Zich op bijzondere wijze van dit middel wil bedienen om mens en wereld iets mee te delen. En als Zijn woorden en bedoelingen langs deze weg niet meer duidelijk overko men, dan ligt daarin voor iemand die hoe dan ook gelooft méér een aan sporing om er eens wat aan te gaan doen dan een aanleiding tot desertie. Kerk en wereld zijn zeker niet altijd een tegenstelling. Zo hebben ze gemeen dat actiegroepen de gezapigheid van alle dag kunnen verstoren. Ze zijn niet al tijd welkom. Soms gebeurt die versto ring nogal wreed, dan weer heel vreed zaam. Interkerk, waarover dit artikel gaat, zou men zo'n „vreedzame actie groep" kunnen noemen. Ze is werk zaam in onze omgeving, heeft als cen trum een kerk in Oude Wetering, is ont staan uit een zekere ontevredenheid met de bestaande toestand binnen de kerken en wil constructief een bijdrage leveren arn een nieuwe bewustwording van wat Christus' boodschap voor ieder mens en voor groepen en verhoudingen kan zijn. De eerlijke erkenning dat veel mensen de kerk zien als een ingedommeld insti tuut versterkte de behoefte hierin verandering te bren gen. Als de kerk in deze tijd werkelijk functioneel wil zijn en blijven, zullen we veel meer dan nu het geval is met de verkondi ging van het evangelie naar buiten moeten treden, zo meenden de oprichters toen zij in augustus 1968 met elkaar overlegden wat te xoen. De kerk moet niet in zichzelf gekeerd zijn, maar zich tot alle mensen richtn, in maar niet min der buiten de kerk. Dit gesprek tussen vier mensen - de heer en mevrouw Van Driel te Bennebroek, ds. S. Wijnsma, toen te Rozenburg en de heer J. C. Colijn, toen te Hillegom resulteerde in de oprichting van Interkerk, gevormd uit leden van verschillende kerken die zich eensgezind ten doel stel den: het in aanraking brengen van mensen met het evangelie en te trachten hen te overtuigen van de waarde van deze bood schap voor hun leven. Om dit te bereiken werden samenkomsten, diensten met belangstellenden en gespreksgroepen georgani seerd, speciaal voor hen die wei nig of geen contact met een kerk hebben. Contacten wergen gelegd met de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk te Hillegom, omdat het comité van mening was, dat dit werk niet naast de bestaande kerken maar in sa menwerking met en zo mogelijk vanuit èen plaatselijke kerk moest worden opgezet. De eer ste dienst met belangstellenden was eind september 1968 te Hil legom. Elke maand was er één met ds. Wijnsma, interkerkelijk industriepredikant te Rozen burg, als vaste voorganger. Taakverdeling Na een uitbreiding van het comité werden contacten gelegd met de Geref. Kerk te Bennebroek, de Hervormde Gemeente van Vijf huizen en de Geref. Kerk te Oude Wetering. De naam van het werk werd in januari 1970 officieel Interkerk. In de zomer van 1970 kon de stichting de ta ken als volgt verdelen: commis sies voor het pastoraat, de pro paganda, het secretariaat en de administratie voor muzikale ad viezen en voor het vormings werk. Onder het vormingswerk vallen lectuurverspreiding en zondagsschoolwerk dat in sa menwerking met de plaatselijke kerken wordt gedaan. In 1970 werd ds. Wijnsma, die in middels naar Zwolle was ver trokken, opgevolgd door de uit Leiden afkomstige ds. N. Koren- hoff, legerpredikant te Heemste de. Van het begin af is het een lei dinggevende gedachte van In terkerk geweest, de verkondi ging van het evangelie niet tot woorden te beperken. Christe nen moeten niet alleen hoorders van de woorden van God zijn maar ook daders, waardoor de kracht van het woord wordt versterkt. Zo begon Interkerk in 1970 met steun aan het gevange nispastoraat. De bedoeling was, de gevangenispredikant in de gelegenheid te stellen, de kerkdiensten in het huis van be waring te Haarlem een bii'.on- der karakter te geven door bijv. muzikale medewerking en door speciale liturgieën. Men heeft op deze plaats vaak met een in ternationaal gezelschap te ma ken. Sinds begin 1971 worden deze diensten tweemaal per maand door Interkerk verzorgd. Zij ervaart dit als een bijzonder dankbaar werkproject. Vorig jaar werd ook een „interna- J. COLIJN van de oprichters n INTERKERK tionaal pastoraat" ingesteld. Dat concretiseert zich in hulp verlening aan christenen achter het ijzeren gordijn, zowel in geestelijk als in materieel op zicht. De hulp geschiedt in geld, levensmiddelen, kleding, bijbels, lectuur, studieboeken voor pre dikanten enz. In het kader van dit werk worden ook rechtstreekse bezoeken ar- gelegd. De heer Colijn meent dat dit project in de toekomst een van de belangrijkste taken voor de stichting Interkerk wordt. Een financiële actie houdt er de gang in. „Sociaal en geestelijk gezien kunnen wij deze landen hulpgebied noemen. Er ligt een werkterrein voor ons open". De stichting is van plan de plaat selijke kerken in de Randstad om financiële steun te vragen, opdat zij aan alle hulpverzoeken kan voldoen. Een regionale activiteit van Inter kerk zijn de diensten met be langstellenden, de laatste zon dag van elke maand, in de Ge ref. Kerk van Oude Wetering. Elke zondag is er in dit dorp een samenkomst voor kinderen uitMe hele omgeving. Lectuur en bijbeis worden verspreid spe ciaal onder mensen die van het evangelie zijn vervreemd. Fol ders in andere talen zijn er voor gastarbeiders en toeristen. De heer Colijn: „We mogen er varen dat wij door God geze gend worden in dit werk, dat Hij ons opdraagt te doen". In het dagelijks bestuur van In terkerk hebben zitting: ds. J. Plantinga te Rozenburg, de heer P. J. Wassenaar te Katwijk aan den Rijn, de heer H. van Tol te Nieuw-Vennep en de heer Co lijn, die nu in Roelofarendsveen woont. Geen „concurrentie" De mensen van Interkerk wijzen consequent elke gedachte aan „concurrentie" tegenover de be staande kerken af. Ds. Koren- hoff: „Wij willen juist een sti mulans zijn voor leden van de verschillende kerken om wat te gaan doen. Wij bewegen ons buiten de grote steden. Daar wordt op allerlei gebied al veel gedaan. Maar in de dorpen ligt het vaak andersl Wij willen ons graag ontwikkelen tot een soort serviceinstituut en bieden alleen onze diensten aan. Om de ver bondenheid met de plaatselijke kerken tot uitdrukking te bren gen, hebben wij het onderdak dat de Geref. kerk van Oude Wetering ons bood, graag aan vaard. Die bleek in dit dorp de beste gelegenheid voor onze ac tiviteiten le zijn. Wij zien ons zelf als een tussenstation, een wegwijzer". Interkerk trekt mensen aan uit een wijde omgeving. Ds. Koren- hoff: ..Op één of andere wijze zijn deze diensten met belang stellenden een rol gaan spelen in deze streek. Er komen ook rooms-katholieken in de dien sten. Er zijn mensen die er be hoefte aan hebben naar een kerkdienst te gaan en er in hun eigen plaats maar moeilijk of helemaal niet toe kunnen ko men. Deze diensten geven gelr genheid uit te breken uit een in de eigen woonplaats gegioeiae sociale inkapseling. Er komen hier mensen die maatschappe lijk hun hoofd hebben gestolen. En dat kan in een kleine sa menleving. ror iedereen ieder een kent, een stuk vereenzr- ming betekenen. In zo'n situatie kan ook de drempel van de kerk, hoe betreurenswaardig dat ook is, te hoog geworden zijn. Men sluit zich op in zijn eigen wereldje. Bij ons krijgen ze het bevrijdende gevoel: wie ik ben, het geeft niet; wat daar wordt gezegd, is kennelijk ook voor mij bedoeld. Je kunt anoniem blijven. De laatste tijd heb ik regelmatig contact met een ver pleegster die met bepaalde moeilijkheden zit. Ik weet niet waar zij woont en haar nean ken ik niet eens. Ik weet wel dat zij de diensten van Inter kerk bijwoont". Nieuw gezicht Interkerk laat de prediking niet opgaan in allerlei socioh acties. Ds. Korenhoff: „Wij willen pro beren, de mensen een blik te geven in het hart van het evan gelie en in het hart van God. Die genadig is en niet verwijt maar redt. Er zijn mensen die in hun alledaagse relaties dat zicht hebben verloren. Wij rich ten ons dan ook op centrale the ma's, zoals de verhouding God- Mens, de bedoeling van het le ven en de toekomst van deze wereld. Iets van verwondering proberen wij te wekken over die God Die het nog steeds net ons uithoudt, en over het behoud drt voor mens en wereld daarin ligt. De wereld bestaat voort omdat God haar niet opgeeft. Ook ons persoonlijke leven is in Zijn hand. En dan komen be grippen als verzoening, genade en barmhartigheid rechtstreeks aan de orde. Je kunt niet blij ven vertalen. Het is te vergelij ken bij het drankje van de dok- is-katholieken wonen vaak diensten van INTERKERK bij in Oude Wetering ter. Als de pctilnt vraagt of het wel helpt, antwoordt de dokter: Je moet er niet over kletsen, je moet het innemen en dun ;:u. je morgen wel merken dat het helpt". Nog geblokkeerd Ds. Korenhoff heeft de ervaring, dat ook een plaatscüike kerke lijke situatie conflictstof voor mensen kan inhouden. De weg om de zaak in het reine te bren gen kan weieens volledig ge blokkeerd zijn. Ze hebben bij Interkerk het gevoel dat ze meer vrijblijvend tegenover de dingen kunnen staan. Uit per soonlijke contacten blijkt d. n wel dat de mensen gruag over ge'oof en alles wnt daa -omheen speel', willen praten. Als ze het niet doen, gaan ze er kapot aan. Maar waar ze wonen goat het niet meer. Dut kan ook aan henzelf liggen, De medewerker van Interkerk probeert, hen uit dit opgedrongen of vrijwillig ge kozen hokje te halen. Interkerk hanteert geen maatstaven om een oordeel te kunnen uitspreken. De mensen kunnen werkelijk uit- T3- boschlklung Do 'ver foliin: „Pas als je inner lijk vrij bent, ben je geschikt. Of lievi oe»egd ter beschikking om ook daadwerkelijk in dienst ven Christus te staan. Vanuit de vrLheid ga je aen de slag. Ons praktische p ogramma kunnen wij dan ook niet loszien van ons pastoraal gerichte werk. In Christus krijgt ons geloven han den en voeten. De verkondiging loopt uit op dienstbetoon". Zo heeft Interkerk In deze streek op het kerkelijke erf, waar de verlossende kracht van Christus door een hardnekkige verstar ring In vormen en verhoudlngon kan worden tegengehouden, iets losgemaakt. Mennen weten zich weer aangesproken en gemeen ten hernieuwen het besef dot zij er niet zijn voor de eigen pas sieve, persoonlijke bevrediging maar keer op keer geroepen worden tot levend geloof en dienstbetoon. Alleen wie het doorgeeft wordt er zelf rijker LEIDEN/LEIDERDORP Naar mate de bouw van een overdekt zwembad in Leiderdorp vordert, worden de geruchten in Leidse zwemkringen dat de Overdekte aan de Haarlemmerstraat wordt gesloten, steeds sterker. De- Sportstichting, wethouder Den Haan van CRM en Bouw- en Woningtoezicht van de gemeen te zeggen echter van niets te weten. En - last but not least - het wordt ten stelligste ontkent door de directeur van dit parti culier bad, de heer H. van der Tang. De geruchten die over zijn bad de ronde doen noemt hij uit de lucht gegrepen. „Er is geen sprake van sluiting. Er is ook geen enkele aanleiding voor. Op de waterkwaliteit is niets aan te merken. Toegeven, het is geen nieuw gebouw meer (de Over dekte is sinds 1937 gevestigd in de voormalige Mon Pere-kerk. red.), maar er is nog niet zo lang geleden voor een hoop centen aan opgeknapt. Van offi ciële instanties heb ik dan ook nog nooit vernomen dat het dicht zou moeten." Op de vraag waar de geruchten vandaan komen, antwoordde de heer Van der Tang: „Ik heb wel mijn vermoedens, maar die kan ik niet uitspreken. Wat heb ik er aan om te gaan insinue ren. wanneer ik het misschien toch niet kan waarmaken." Met zijn ontkenning heeft de heer v. d. Tang nog niet helemaal gerust gesteld de heer W. den Hartog, de voorzitter van de grootste zwemvereniging in Lei den, de Zijl/LGB. Wie zegt: „Ik hoor de geruchten telkens weer opduiken en ik vraag me af: i de Haarlemmerstraat. Er gaan sterke geruchten dat het bad wordt gesloten. Van officiële zijde echter wat staat er op een laag, pitje, dat cers'daags tot ontploffing wordt gebracht? Wat is er nou eigenlijk precies aan de hand?" Over de mogelijke motieven van de onbekende gcmchtversprei- ders „Het kan natuurlijk zijn, dat de wens de vader van de gedachte is. Dat men hoopt dat de Overdekte dicht gaat, zodat Leiden - buiten een instructie- bad - helemaal zonder een over dekt bad komt te zitten, waar door weer meer pressie kan worden uitgeoefend bij hogere overheden om goedkeuring te verlenen aan de bouw van een nieuw bad. Dat kan ik dan wel begrijpen, maar niet billijken. Dat zou niet fair zijn ten aan zien van de eigenaar van de Overdekte." De heer Den Hartog zou de eventuele sluiting van de Over dekte betreuren. „Ook wanneer er een nieuw bad komt, want dan wordt de Overdekte beslist geen overbodige luxe. Er is een chronisch gebrek aan zwemwa ter." De heer Den Hartog toont dit aan door te stellen, dat zijn vereni ging waarschijnlijk uren gaat huren in Leiderdorp, maar be slist geen uren zal opzeggen in de Leidse overdekte baden. Dit ter geruststelling van de Over dekte-directie. De bouw van het nieuwe Leider- dorpse zwembad aan de Hoog- madeseweg is overigens ver bazingwekkend snel gegaan. Juni vorig jaar ging de eerste paal de grond in voor dit bad. dat nog geen drie miljoen gulden gaat kosten. Begin april hoopt men het al voor het publiek open te stellen. De officiële opening volgt pas in september. Het nieuwe bad kent vele snufjes. Zo krijgt het hele complex televi siebewaking; een uitgaaf van 10 mille, maar daarmee worden de personeelskosten aanmerkelijk gedrukt. Het personeelsbestand zal bestaan uit 6 instructeurs, 2 caissières en 2 dames voor de garderobe. De leiding komt in handen van de heer L.Lans. De heer H. v. d. Horst, de voorzit ter van het nieuwe Leiderdorpse zwembad. Mede aan hem heeft Leiderdorp het te danken dat het bad is gerealiseerd. Er zullen in de garderobe kastjes worden aang-bracht, waarin men zijn kleding kan bergen. Deze kastjes worden voorzien van een zgn. spoorwegsluiting. Men kan het kastje zelf afsluiten en de sleutel meenemen. De geluidshinder hoopt men te ml- niseren met een „akoestische deken" achter het houten pla fond. Het had wordt 25 meter lang en 12,4 meter breedt. Het diepste punt is 2 meter. In het bad wordt een beweegbare vloer aangebracht handig met name voor invaliden. Men on derhandelt over de aankoop van invaliden-wagens vervaardigd van chloor-bestendig materiaal. Van chloorlucht zal men in dit bad overigens waarschijnlijk toch niet al te veel last hebben, want er is een vernuftig lucht verversingssysteem Ter gelegenheid van de opening zal men van 1 april tot 1 mei tegen sterk gereduceerd tarief van het nieuwe bad gebruik kun nen maken. Van het bad gaan natuurlijk ook gebruik maken de Leiderdorpse verenigingen. Er Is pas een red dingsbrigade opgericht en men hoopt dat ook WKW nu een krachtige vereniging wordt. Deze zwem- en watcrpolovcreni- ging leidde bij gebrek aan ac commodatie In dc winter een kwijnend bestaan. Tot voor kort was er sprake van een fusie met de Zijl/LGB. Dc Leider dorpers bouwen met een „eigen" bad in zicht echter weer hard aan een zelfstandig bestaan. GEMEENTE KATWIJK Burgemeester en wethouders der gemeente Katwijk brengen ter open bare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 25 november 1971 de algemene politieverordening Katwijk heeft aangevuld met een nieuw artikel 124 a, op grond waar van het verboden la aansluitingen op het openbaar riool aan te brongen, te wi|zlgen. te herstellen of te ver- wljderon, andera dan door of In op dracht van de dienst openbare wer ken van Katwijk. De verordening, welke op 1 februari a a. In werking treedt, ligt vanaf he den gedurende drie maanden ter ge meentesecretarie (kamer 2) voor een ieder ter inzage en ie tegen betaling der koeten in afschrift voor een ieder verkrijgbaar. Katwijk, 13 Januari 1972.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3