h Grootse vorm kan geduld At je Keulen toch niet intomen DE GOUDEN TIJD VAN ARSENAL IS VOORBIJ v- I Hernieuwde kennismaking Benfica met Nederland Ernst Happel gelukkig met tegenstander MAARSE MAAKT ZICH ZORGEN pewann.v. Komende tegenstander Feijenoord DONDERDAG 13 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 INZELL Toen de val in Leningrad (Eu ropese kampioenschappen) en het braam incident in Helsinki (wereldkampioen schappen) het vorig seizoen een einde maakten aan de gouden droom van wereld kampioene Atje Keulen-Deelstra, had ze de keus tussen doorgaan of stoppen. Moest ze afscheid nemen van alles waar ze veel te laat aan was begonnen en wat haar zo bezielde, of ondanks haar 33 jaar nog eens opnieuw beginnen? Het maan denlange gewetensconflict waarin zij zich kribbig en sikkeneurig tegenover haar echtgenoot Jelle opstelde, heeft haar de overtuiging bijgebracht dat een nieuwe poging verantwoord kon zijn als ze er maar rekening mee (hield dat ze niet te veel tijd meer had om te slagen. Daarom is de Atje Keulen van nu totaal onverge lijkbaar met 1971 Gerard Maarse, de coach van de dameskernploeg, maakt zich zorgen om het enthousiasme van Atje Keulen. Nu de Europese kampioenschappen voor de deur staan moet zij zich een beetje inhouden. Zij is thans dé grote, ongeduldige in het Nederlandse damesgezel schap, ondanks haar grootse vorm. Zij is een trainingsfa naat, een wildebras gelijk. Coach Gerard Maarse maakte zich over zoveel eerzucht van zijn pupil dan ook zorgen. Toen zij de afgelopen zondag in De venter van de baan stapte met de kampioenskrans toch om de hals zei de nieuwe trainer het al: ,,Dit seizoen komt helemaal in het teken te staan van Atje. Daar ben ik van overtuigd. Maar ze gaat momenteel te hard. Daarom zal ze in Inzeil vooral moeten leren dat ze voorzichtig met haar vorm moet omspringen. Te hard rijden is namelijk ook een gevaar voor een rijdster". Mysterie Atje Keulen-Deelstra scheen die waarschuwing gisteren duidelijk te begrijpen. Zij mocht op de ovale piste van Inzeil - het Zürich Dr. Borges Coutinho, markies De Praiz gaf een zeer di plomatiek, maar wel afgezaagd antwoord: „De beste acht ploegen van Europa zitten in de kwartfinales en daarom is elke tegenstan der moeilijk". Benfica's president gaf er niettemin blijk van niet ontevreden te zijn met de loting. „Ik hoop dat wij hetzelfde resul taat zullen behalen als in het seizoen 1962/63 toen wij Feyenoord in de halve finales uitschakelden". Eerder reeds had dr. Coutinho ge sproken met de heer Jos Coler, bestuurslid van de UeFA (Eu ropese voetbalunie)' en voorzit ter van de sectie betaald voet bal van de KNVB. Door de mist op Schiphol konden de voorzit ters vlan Feyenoord en Ajax, de heren Guus Couwenberg en Jaap van Praag, alsmede de se cretaris-penningmeester van de KNVB, de heer Henk Burgwal, Zürich gisteren niet bereiken. Ook Arsenal was mogelijk om dezelfde reden niet in Zürich vertegenwoordigd. Over een eventuele omzetting van de wedstrijden Ajax—Arsenal en FeyenoordBenfica kon <|an ook niet worden gesproken. Cou tinho was echter positief in zijn beslissing: „Wij denken er niet aan de wedstrijd om te zetten. Wij hebben bij loting de uitwed strijd als eerste toegewezen ge kregen en houden ons hieraan". Niet ontevreden F>e spelers van Feyenoord toon den zich gistermiddag .liet onte vreden. „Op dit moment ben ik zelfs gelukkig met Benfica" zei trainer Ernst Happel in zijn eerste commentaar, „Ik ken de ploeg niet zo, m^ar we hadden het ontegenzeglijk slechter getroffen wanneer het Ajax of Arsenal was geworden", let Londense Arsenal bleek voor de meeste Feyenoordspelers een schrikbeeld te zijn geweest. Theo Laseroms: „Ik ben blij dat wij Arsenal niet hebben ge loot. Tegen Engelse clubs zijn twee wedstrijden altijd erg moeilijk. We lóinnen ze beter in de finale krijgen, want dan is het voor Feyenoord toch een thuiswedstrijd. De enige Feyenoorder, die Benfi ca nog niet zo lang geleden heeft zien spelen, is Theo vfen Duivenbode. De Amsterdammer zag Feyenoord's tegenstander in juni van het vorig jaar tijdens de vakantie in Portugal tegen stadsgenoot Sporting Lissabon in actie. „Benfica verloor die wedstrijd tegen Sporting met 14. Toch speelde de ploeg uit stekend. Wat mij vooral opviel wias, dat het spel wat Engels aandeed maar dat komt onge twijfeld doordat ze nu een En gelse trainer hebben". pronkstuk van dit Beierse ge hucht, - nog even alle registers opentrekken. Maar vandaag en morgen - als de Europese kam pioenschappen op 15 en 16 ja nuari angstig dicht naderbij ko men - moet zij zich inhouden. Terugnemen, zoals dat in schaatstermen heet. Stien Baas de sphinx van de Maarse-Clan, was daar al lang mee bezig. Zij trainde gisteren maar een keer. Maarse: „maar dan wel voluit. Het is jammer dat Atje iets van deze reserve mist". Als een internationale toprijdster, zeker iemand van 33, moet wor den teruggenomen, dan is na tuurlijk het mysterie Atje Keu len-Deelstra wel compleet. Tal van raadsels gaan achter deze sportvrouw schuil, die alles wat zij deed anders en meestal later pakte. Ook dit seizoen weer. Zij leefde dus lang in een tweestrijd, maar toen de beslissing een maal een feit was haakte zij - nog ambitieuzer dan vroeger - bij. „Zo is nijn karakter nu eenmaal. Doe ik iets dan wil ik het goed doen. Anders hoeft het niet. Juist daarom heb ik van de zomer harder dan andere ja ren getraind. En anders, voor al". Door zo'n 400 kilometer per week te fietsen probeerde ik meer conditie op de lange af standen te krijgen. Dat is mijns inziens gelukt. Al moet ik er wel bij zeggen dat deze vooruit gang iets ten koste van mijn sprintsnelheid is gegaan." De wijze waarop Atje zo snel en zo voortreffelijk op het seizoen afschoof is daarmee wel ver klaard. Het feit dat ze op een leeftijd, waarop anderen norma liter afnokken, een nieuwe sti mulans aan haar trainingen weet te geven, niet. „Daarover heb ik me zelf ook weieens ver baasd. Misschien zit het ver schil met de rest wel in de kracht. Ik ben van jongsafaan altijd erg sterk geweest en vrij wel nooit moe". Geheim Maar er zit meer aan dit geheim vast. Atje Keulen weet dat. Sinds 1969, toen haar de Neder landse en wereldtitel te beurt vielen is haar leven anders ge worden. Uit de besloten ge meenschap van het boerenbe drijf in Irnsum, waarin zij was opgegroeid, werd zij losgerukt om als vedette aan de schaats wereld te worden gepresenteerd. Die omschakeling heeft haar denken en doen beïnvloed. „Je wordt vrijer, losser in je om gang met anderen. Praten met vreemden was vroeger een temp tatie, je moest eerst je schroom overwinnen voor je wat zinnigs zei. Daar ben ik overheen". Jelle, haar man, de figuur op de achtergrond die de mythe in stand houdt. Maar tenslotte gaf hij ook toe aan de wens van zijn vrouw, „soms, bekent ze la ter, „zoals met kerst in het trai ningskamp verlang je weieens naar huis, een soort heimwee komt dan over je." De wetenschap dat haar carrière nog maar kort kan duren en dat de vorm momenteel nog steeds duidelijk groeiende is, helpt haar nu veel gemakkelijker over deze moeilijkheden heen. Toch, of het dit seizoen nu slecht of goed gaat, straks zal weer dat gewetensconflict op duiken. En daarom is dan ook het meest waarschijnlijke dat Atje Keulen in 1972 een punt achter haar carrière zet. „Ten zij", lacht ze blij om de uit vlucht die ze er nog aan vast knoopt, „het een moordseizoen wordt, dan weet ik het nog niet zo zeker". HANS DE BRUYN Vier spelers HIJS HOKIJ in nationaal team UTRECHT Het Nederlands Ijs- hockeyteam dat van 3 tot 13 maart zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen in kwalificatiegroep 2 in Roeme nië, bestaat uit: doelverdedigers: Goebel (Tilburg Trappers) en Van Schilt (Den Bosch), verdedigers: Chris- tiaans, Van Dun en Van Veghel (allen Tilburg Trappers), ver boom (Hijs Hoky), Kok en Tals- ma (Thialf Heerenveen) en Van de Borg (Nijmegen), voorhoede spelers: Krikke en Simons (bei den Tilburg Trappers) Burg Nijmegen), Hagendoorn, Dietz, Schaefer (allen Hijs Hoky) Koekkoek en De Groot (beiden Den Bosch), Bles (Augsburg) en Frenken (Geleen). (ADVERTENTIE) Houtweg7-11 bij 'tMalieveld Tëf. 18.21.43 De volksdansgroep Nitsanlm orga niseert op zaterdag 15 en zon dag 16 januari in samenwerking met de Nederlandse Volksdans vereniging een weekend met Roemeense dansen. De leiding heeft Theodor Vasilescu uit Boe karest. Inlichtingen: mej. O. Zwerver, Kokosnootstraat 124 Den Haag, tel. 686968. LONDEN. Arsenals aanhang had eind van het vorig seizoen goe de hoop, dat de gouden dagen van weleer voor de „Gunners" waren teruggekeerd. De club uit Noord Londen werd met 65 pun ten uit 42 wedstljden voor het eerst na achttien jaar weer kampioen. Vijf dagen na het be halen van de titel won Arsenal de F A-Cup door in de finale op Wembley na verlenging met 2-1 te winnen van Liverpool. Er volgde echter een duidelijke terugval en momenteel, na 25 wedstrijden, staan de Londe- naars bescheiden als achtste geklasseerd met 29 punten, zes minder dan ranglijstaanvoerder Manchester United. Op eigen te- rein behaalde Arsenal acht overwinningen, speelde eenmaal gelijk en verloor driemaal. De uitwedstijden, dertien in getal, leverden vier overwinningen en vier gelijke spelen op. In de laatste dagen van het oude jaar zorgde de leiding van de Gunners voor opschudding in de Engelse voetbalwereld met de aankondiging van een record transfer. Voor 220.000 Pond Sterling, zo'n 1,85 miljoen gul den, werd de Engelse interna tional Alan Ball, die 53 maal als middenvelder van het Engelse elftal is uitgekomen, overgeno men van Everton. De 26-jarige aanvoerder van Everton diende de landskampioenen te helpen de weg terug te vinden. Hij zal echter niet ttgen Ajax mogen uitkomen, omdat hij te laat werd gecontracteerd. In totaal heeft Arsenal de be schikking over tien internatio nals. Het zijn behalve Ball de schotten NcLintock, Bob Wilson en George Graham, de Noordie ren Pat Rice en Sammy Nelson, de Engelsen Bob McNab, Peter de John Roberts, die voor Wales uitkomt. De 32-jarige aanvoerder Frank McLintock werd uitge- jaar in Engeland na het voor- Arsenal zo succesvolle seizoen. Premies Het Engelse Arsenal vormt voor Ajax dc hinderpaal voor het bereiken van de halve finales. Staande van links naar rechts: Macnac, Kennedy, Wilson. Roberts, Barnett (reserve doelman) Slmuson en Mari- nello. Zittend van links naar rechts Nelson, Storey, Radford, Kelly, McLintock, Rice, Graham en Arm strong. 250.000 Pond Sterling aan pre mies. Het speltype van Arsenal wordt voor een belangrijk deel gekarakteriseerd door hoge voorzetten van de zijlijn tenein de de kopspecialiteiten van Radford en Kennedy te kunnen uitbuiten. Manager Mee en zijn spelers wa ren in tegenstelling tot de spe lers van Ajax niet gekluisterd aan de beeldbuis, toen in Zurich de Europese kampioene ver springen Meta Antenen de loot jes uit de beker haalde. Op een golfbaan waar Mee en zijn pupil len zich vermaakten, werden zij in kennis gesteld van het resul taat van de loting. „Wij zijn zeer tevreden over de loting", luidde zijn commen taar. „het is altijd prettig de houder van de beker te ontmoe ten. Ajax is bekend en wij ken nen ook de spelers van die club goed. Dat maakt, dat je minder gauw voor verrassingen kan ko men te staan. Echt we zijn opti mistisch". Veranderd Sjaak Swart, dc enige Ajacied, die de gehele Ajax Europa-Cup- geschiedenis heeft meegemaakt, vond de loting niet gemakkelijk. „Arsenal was twee jaar geleden voor ons een te moeilijke ploeg, maar In die twee wedstrijden De nieuwe tegenstander van Feyenoord, Benfica. Van links naar rechts: staand: Vitor, Malta da Silva, Humberto, Jordao, Adolfo en Jose Henroques. Zittend v.l.n.r.: Nene, Artur, Jorge. Jaime Graca, Eusebio en Simoes. DEN HAAG In hoogte- en dieptepunten is Benfica, de ko mende tegenstander van Feyenoord, sterk aan Nederland ver bonden. Wie aanwezig is geweest bij de Europa-cup finale van 1962 in Amsterdam tussen Benfica en Real Madrid (53) zal niet licht de uitzinnige vreugde-uitbarsting van de zonder shirt ronddansende Eusebio uit zijn herinnering kunnen bannen. Het was de wedstrijd, waarin de ster-voetballer van Mozam bique, die op 25 januari a.s. zijn dertigste verjaardag viert, tot internationale faam geraakte. Het was ook de wedstrijd van Bela Guttman, de leider-vader-figuur voor wie de toen nog kinderlijk enthousiaste Portugezen een grenzeloze ver ering koesterden. Sindsdien hebben Feijenoord en Ajax de kracht van Benfi ca mogen testen. Een jaar na het Europa-cup-succes van Amsterdam was Feijen oord Benfica's tegenstander in de halve finales. Benfica won met 3—1 en 0—0. In het seizoen 1968/69 was het de beurt van Ajax om deze ne derlaag te wreken. Beurte lings succes in de uit-wed- striiden (beide wedstrijden eindigden met 1—3) maakte toen een beslissingswedstrijd noodzakelijk. Het treffen van Parijs beslechtte Ajax, dat doorstoomde naar de halve finale, met 31. Tweemaal Elf jaar topvoetbal, waarin Benfica tweemaal de Euro pa-Cup veroverde (1961 en 1962) en in totaal vijfmaal doordrong tot de finale (in 1965 o.a. toen Elek Schwartz aan het roer stond), hebben iets van Benfica's originali teit en onbekommerde aan valslust weggenomen. Na Bela Guttman volgden de trainers elkaar op in een bonte rij: Gloria, Schwartz, opnieuw Gloria. Vorig jaar reisde club-voorzitter .Ir. Coutinho naar Engeland en contracteerde de schrale vijftiger Jimmy Hagan. In de huidige competite ope reert het inmiddels sterk verjongde Benfica uitermate succesvol: 24 punten uit 13 wedstrijden. Drie meer dan het op de tweede plants staande Setubal en vier meer dan Sporting. Met Eusebio in iets meer te ruggetrokken positie spelend gaven vooral de laatste zes wedstrijden aanleiding tot te vredenheid: de volle winst met de doelcijfers 25—2. Aankopen Benfica's devies: „Et Pluribus Unum" (één voor allen, al len voor één) wordt door het clubbestuur uitgelegd als: geen buitenlanders in Benfi ca. Wel spelers uit de Afri kaanse koloniën, die .dror Portugal als provincies van het moederland worden be schouwd. Aangezien echter op de stranden van Mozam bique de voetballertjes niet meer te hoop lopen, als daar een talenten-speurder ver schijnt, bepaalt Benfica zich de laatste jaren tot dure aankopen bij de concurren tie. Vitor Baptista, een na tuurtalent dat de aanval is komen versterken, is voor 600.000 gekocht van Setu bal. Van dezelfde club is ook international en topscorer Jaime Graca afkomstig. Coimbra raakte de laatste twee jaar achtereenvolgens Arturo Jorge en Ruiz Rodri guez kwijt. In de uitwedstrijd tegen CSKA Sofia. (0—0), waarbij Benfi ca zich plaatste voor de kwartfinales, was de opstel ling van de Portugese ploeg: Henrique Da Silva, Humberto, Rodriguez en Adolfo Arturo, Graca en Eusebio Nene, Artur Jorge en Simoes. heeft wel alles tegengezeten. Sindsdien zijn wij wat veran derd. Wij hebben persoonlijk meer vrijheid gekregen, wij zit ten niet zo vast in tactische sy stemen en ik geloof, dat wij daardoor wat gemakkelijker en zeker ook beter zijn gaan spe len". Stefan Kovacs: „ik zal in dc ko mende maanden een aantal ke ren naar Arsenal gaan kijken. Aan het begin van dit seizoen was ik bij Feyenoord Arsenal, maar toen heb ik meer op Feij enoord gelet dan op Arsenal. Bovendien kon je ook meer van de Rotterdammers zien, omdat die sterker waren. Dat is nor maal. In het begin van het jaar spelen Engelse ploegen in vriendschappelijke wedstrijden niet voor honderd procent. Als het belangrijk is,voetballen zij heel anders. Dan zie je een Brits team negentig minuten voluit spelen, hóe dc stand ook is. Juist een ploeg als Arsenal, die niet op de grote kwaliteiten van individuele sterren drijft is dan extra gevaarlijk. Ik hoopte, dat wij do zwakste van dc ze ven andere ploegen In maart te genover ons zouden krijgen, Dat is niet gebeurd, want Arsenal Is een van de sterksten. SPORTTOTO DEN HAAG —De tussenstand van gistermorgen van toto 25 eerste prijs 1 melding tweede prijs: 40 meldingen derde prijs: 732 meldingen. Ie, 2e, 3c prijs en premie elk 158.492,-. De premietrekking voor toto 21 had tot resultaat, dat de premie ten deel is gevallen aan de hou der van formuliernummer v N 0461765. De premie is bru(o 173.782,20, waardoor de win naar in totaal bruto 195.505.- ontvangt. Loting voor landenteams ZURICH Het resultaut van de loting van de wedstrijden voor de kwart finales van het toer nooi om het Europese voetbal kampioenschap voor lunden- teams is: 1. Hongarije—Roemenië, 2. Enge landWest-Duitsland, 3. Joego slaviëRusland, 4. ItaliëBel gië. De wedstrijden moeten op 29 of 30 april en 13 of 14 mei worden ge speeld. Halve finales: winnaar wedstrijd 1winnaar wedstrijd 3, winnaar wedstrijd 4—winnaur wedstrijd 2. Zwemrecord voor Cooper SYDNEY De 18-Jarige Austra liër Brad Cooper heeft In Syd ney tijdens de kampioenschap pen van Nieuw Zuid Wales het wereldrecord 800 meter vrije slag scherper gesteld en ge bracht op 8 min. 23,8 sec. Het oude record stond sedert 3 april 1971 op naam van zijn landgenoot Graham Windeatt die toen In het zelfde bad voor een tijd van 8 min. 28,6 sec. zorgde. Den HaagVitesse een dag eerder (Van onze sportredactie) DF.N HAAG De eredivisiewed strijd tussen FC Den Haag en Vitesse, die op zondag 23 junua- ri gespeeld zou worden Is in verband met de Europese schaatskampioenschappen in Davos een dag vervroegd en verplaatst naar de zaterdag avond. De wedstrijd in het Zul- derpark begint om 20.00 uufr

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11