RECHTSE PARTIJEN KUNNEN STERKER COLLEGE LEVEREN Schroothoop in de Kooi maakt Driessen en PAK-fractie boos Leidse „Kerst Inn" krijgt gevolg in vier projecten Oppositieleider geeft oordeel over wethouders Nieuwe Pauwbrug staat boven oude torenmuur beginnen MARKTEN Bejaardenhulp Buurthuiswerk „Opknapwerken Kreatief Sentrum DINSDAG 11 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN „Het is gebruik geen reactie te geven op wat er in persorganen, partijbla den enzovoort geschreven wordt over het college. Het college stelt zich ook niet te weer", aldus gemeentesecre taris ir. J. van de Poel via wie onze redactie probeerde te vernemen hoe het college denkt over 1 jaar PAK-oppo- sitie en het werk van opposi tieleider mr. R. in 't Veld. „De bewuste Partijgenoot heb ben we nog niet gelezen, maar in het verleden heelt ook wel het één en ander, vleiend of niet, over het col lege gestaan waarop niet ge reageerd werd. Ik stel me voor, dat dit ook nu het ge val is'', aldus dr. Van de Poel, die stelt, dat de alge mene gedragslijn ten aanzien van eventuele kritiek in pu bliciteitsmedia van prakti sche aard is. „Het college kan niet op alles ingaan; dat wordt een eindeloze be zigheid. Als het college rea geert da nis dat te bestem den plaat$e in de raad of in het geval van individuele klachten, die per brief geuit worden, met een schriftelijk antwoord". Leiden Oppositieleider mr. R. in 't Veld heeft in het januarinummer van het PvdA-afdelingsorgaan ,,De Partijgenoot" uitvoerig verslag gedaan over de pe riode september 1970 tot eind 1971. Een oudejaars- overzicht, waarin hij uitvoe rig ingaat op de politieke verhoudingen in de stad, ln de raad en in het PAK. Hij wijdt verder beschouwin gen aan het beleid van de verschillende wethouders. Over de algemene politieke ver houdingen in de stad schrijft de heer In 't Veld, dat de politieke verschillen in Leiden bepaald niet te verwaarlozen zijn. „Er zijn werelden van verschil tus sen bijna de hele Prot. Chr. fractie en de VVD enerzijds en de PAK-fractie anderzijds." Met de KVP-fractie akkoordeert de PAK-fractie blijkbaar wel, hoe wel volgens de heer In 't Veld wethouder Menken alles doet of nalaat om afstand te scheppen tot het PAK, terwijl het KVP- afdelingsbestuur op de KVP- fractie voortdurend druk zou uit oefenen om de eigen wethouder te protegeren. Over de verhou dingen in de raad schrijft de heer In 't Veld, dat de laatste begrotingsbehandeling een om mekeer gebracht heeft: „De zorgvuldige voorbereiding van een tegenbegroting door het PAK alsmede de gunstige ont vangst hiervan door de Leidse pers hebben begunstigd dat de gehele raad zich vond op een begroting, waarin tal van PAK- voorstellen waren verwerkt." De oppositie blijft niettemin van mening, dat het huidige college op een aantal punten te zwak is om het stadsbestuur waardig te vertegenwoordigen, ongeacht de wethoudersclausule, want ook binnen de rechtse partijen zijn sterkere figuren te vinden, aldus de heer In 't Veld. Over de verschillende wethouders en hun beleid schrijft de heer In 't Veld nog: Harmsen, de zwakke wethouder van financiën heeft het moeilijk gehad, omdat veel van de coör dinatie (of het gebrek an coör dinatie) in het beleid tot uit drukking komt in het financiële aspect en omdat de moeilijkhe den van Leiden vooral tot uit drukking komen in het gebrek aan geld. De oppositie neemt aan, dat ,,De merkwaardige sa luutschoten van deze wethouder in het begin van de raadsperio de hem later opgebroken zullen zijn." Gewezen wordt dan op successen, die het PAK in de raad heeft behaald (De SLF-af- faire o.m. waarin de raad bud getrecht herwon). Lijten, de wethouder van econo mische zaken komt er goed af bij de PAK-fractie: „Goed in tern overleg (zeker met het PAK), een niet onbevredigende ontwikkeling van het activitei tenpatroon maar een zwakke presentatie in de raad. Ondanks goed overleg toch een aantal confrontaties in de raad. De be zigheden van de wethouder in het Industrieschap De Grote Polder en t.a.v. bedrijfsvestigin gen in De Waard werden niette min met zorg door het PAK gadegeslagen." Kret, stadsontwikkeling en ver keer. Zijn beleid wordt volgens de PAK-fractie gekenmerkt door grote voortvarendheid, hard werken en een doordram merige mentaliteit in commis sies en raad met soms moeiza me en onjuiste informatiever strekking. Er wordt gewezen op zijn ommezwaai - volgens In 't van achterban, middenstand en KVP-voorzitter Werter - bij de behandeling van de nota voet gangersgebied. De oppositie kri tiseert verder Kret's grondpoli- tiek en zegt ook, dat de planvor ming op het gebied van de ruimtelijke ordening traag ge schiedt. Menken, woningbouw en volks huisvesting. De omvang van zijn portefeuille is de PAK-frac tie niet geheel duidelijk. Hij verdedigde weliswaar een aan tal voorstellen in de raad, maar volgens In 't Veld werd het voorbereidende werk gedaan door Kret, zoals in het geval van de bouwnota. De PAK-kri- Veld door drang op achtergrond tiek behelst verder: ondanks be- N. DEN HAAN-GROEN aarzelend en passief loften niet uitvoeren van moties en door het niet uitbrengen van voorstellen de kans verkleinen om fouten te maken. Duyverman, onderwijs, verdedig de met bonhomie en humor de verschillende voorstellen, maar de zwakte van de verdediging heeft in veel gevallen gescholen in een gebrek aan durf in de be leidsvoorbereiding. „Lange tijd bleef het financiële beeld van het onderwijs in duisternis ver zonken todat de in de PAK-be- groting neergelegde analyse en de daarop gevolgde discussie het licht verschaften", aldus In 't Veld, die verder zegt, dat het gemeentebestuur de verantwoor dingsplicht door het bijzonder onderwijs dient af te dwingen. Mevr. Den Haan-Groen CRM heeft grote moeite gehad vat te krijgen op haar portefeuille. Haar wordt slordige beleids voorbereiding verweten m.b.t. schouwburgrestauratie, de zwembadnota. In de sportsfeer werden geen prioriteiten gesteld en ook vindt de PAK-fractie, dat zij onvoldoende begeleiding geeft aan het Kreatief Sentrum, de Culturele Raad, het Maat schappelijk Contact-Orgaan, tra ge initiatieven op het gebied van milieuhygiëne. Bij alle kri tiek ..aarzelende houding - pas sieve houding" tekent In 't Veld aan. dat mevr. Den Haan het moeilijk heeft gehad met de on logische structuur van het amb telijk apparaat. LEIDEN De staart van de Leidse raadsvergadering (die overigens maandagavond a.s. zal worden voortgezet) werd gisteravond gevormd door een spoedeisende interventie van KVP-er Driessen, die ook het standpunt van de PAK-fractie vertolkte. Het ging om een vol gens de raadsmeerderheid meer dan ergerlijke hinder, gevormd door de schroothoop van de fir ma T. Gijzenij aan de Timor- straat bij de Zijl. Volgens de vergunning mag deze hoop 3 meter boven het maaiveld uit steken, „maar zij is vele meters hoger", aldus de heer Driessen, die het college verweet onbevre digend te zijn opgetreden in deze kwestie. „Deze illegale toe stand in de Kooi gaat gewoon verder. Het college schijnt te willen wachten met grondige maatregelen totdat de firma de nieuwe machine heeft geïnstal leerd. In motie, die ook was onder tekend door de raadsleden Van Aken en Elsgeest,vroeg de heer Driessen het college voorberei dingen te treffen, tot het uitoe fenen van politiedwang. B. en W. dienen bij overtredingen elke dag proces-verbaal te laten opmaken. Burgemeester Vis gaf te kennen, dat het hem was ge bleken dat ondanks zijn eerder gedaan verzoek de politie niet is overgegaan tot 'e maken van 'n proces-verbaal wegens de toege stane termijn van drie maan den. Hij betwijfelde of herhaal delijk opgemaakte processen- verbaal het gewenste resultaat zouden opleveren. De motie werd door het college overgeno men. Het was inmiddels elf uur ge weest en de voorzitter werd op nieuw zoals enkele malen eerder genoodzaakt zijn goe de voornemen, de vergadering op dat tijdstip te beëindigen, te laten varen. Met 20 tegen 15 stemmen werd besloten nog een heet hangijzer aan te vatten naar aanleiding van een orde voorstel van de heer Kuyper (D'66). PSP-er Walle wilde na melijk weten hoe het zat met de ontruiming van het gekraakte pand Koddesteeg 34. Ook zou ontruiming van het pand Narm- straat 16 op de nominatie staan. Van dit laatste wist de voorzit ter niets. Betreffende de Kod desteeg was het onderzoek door B. en W. nog niet geheel vol tooid, „maar nadere maatrege len zullen nog niet plaatshebben voordat onze besluitvorming is voltooid", aldus burgemeester Vis, die pas volgende week hier over een antwoord kon geven. De heer Portheine had inmid dels, na op de klok te hebben gekeken, zijn voeten op tafel ge legd: een WD-houding zonder weerga. De heren Lijten en Van Aken be noemd als Leidse leden van het overlegorgaan in verband met de vestiging van Heineken in de Zoeterwoudse Barrepolder. Wet houder Lijten zei in een verkla ring de houding van de gemeen te Zoeterwoude te betreuren in deze kwestie. Er was uitgegaan van vier deelnemers per over legpartner (Leiden, Zoeterwou de en Heineken), maar Zoeter woude hield vast aan twee per sonen. Ook wilde Zoeterwoude dit overlegorgaan als een geweste lijke taak zien. „We zijn nu ge dwongen (om geen tijd verloren te laten gaan) ons neer te leg gen bij de Zoeterwoudse voor waarde", aldus de wethouder. De heer In 't Veld (PAK) vroeg het college, niet te harrewarren met Zoeterwoude; „als men daar wil, dat de secretaris van de Kamer van Koophandel voor zitter zal zijn van het orgaan zal dat best wel gaan. Ook kun nen Leiderdorp en het gewest erbij betrokken worden". De volgende week gaat de raad nog eens praten over het mo derniseren van de Hartevelt-, de Lucas van Leyden- en de Van Mieriszaal in De Lakenhal. Voor een plan hiertoe werd 25.000 gulden gevraagd. De hele herindeling en conditionering van De Lakenhal zal 5 miljoen vergen. Dat was de heer Ooster man (D'66) wat te gortig; bo vendien was de hele commissie hierover niet gehoord. „Dit is te duur voor Leiden. Neem dit Voor stel terug voor nader onder zoek, vroeg hij. De heer Dirks (PvdA) steunde hem met een ander ordevoorstel: eerst een studie inzake een andere toe komstige beheersvorm en andere financiersvorm teneinde Leiden te ontlasten van de financiële verplichtingen t.a.v. De Laken hal. Wethouder mevrouw Den Haan-Groen: „We spreken hier nog pas over een ontwerpplan voor de eerste fase. Voor de uit voering daarvan (wat 7 ton De heer Oosterman kwam ook weer met een oud hartzeer: het verwaarloosde Herenlogement. „De gemeente wil nu het voor malige pand van Gerzon aan de Breestraat huren voor Gemeen tewerken. De verboutyingskos- ten bedragen minstens 150.000 gulden. Verzorg eerst eens het eigen Leidse onroerend bezit. Het Herenlogement is in een simpele staat te brengen zonder dat het vervalt". Wethouder Menken gaf de heer Oosterman weinig hoop. Overigens gaat het om een grote verbouwing: „We gaan gewoon werken met wat men noemt een „kantoortuin". Op den duur zal Gemeentewer ken toch gecentraliseerd moeten worden in een eigen gebouw, dat eventueel met een andere dienst gedeeld kan worden". De raadsleden Oosterman, Kuyper en Walle waren tegen het huren van het pand. De wethouder deelde nog mede, dat Bureau Huisvesting de beschikking krijgt over een paar lokaliteiten van de LDM, die daartoe zijn afgestaan. De raad ging met 22 tegen 14 stemmen akkoord met het aan brengen van vuilstortkokers in de complexen van 360 en 161 woningwetwoningen in het Morskwartier. Mevrouw Kerling (PAK) e.a. hadden gevraagd hiervan af te zien. Onder de stortkokergebruikers in Leiden was een enquête gehouden. Dit was voor mej. Van Buel (KVP), die mede namens de Prot. Chr. Fractie sprak, aanleiding om er op te wijzen, dat meer dan 90 pet. van deze gebruikers voor de stortkokers was. De heer Walle vond, dat meer tegen de stank gedaan moest worden. Wethouder Menken was met hem eens, dat een betere isola tie van de afvalruimte inder daad noodzakelijk is. Mevrouw Kerling, die betoogde dat de mensen zelf maar voor hun vuilafvoer moesten zorgen, kreeg keffende steun van een hond uit de publieke tribune (in gezelschap van krakers uit Kod desteeg en Narmstraat). Vol gens haar zou de kans, dat men het afval over de reling van de flat naar beneden zou gooien erg klein zijn: één keer een for se boete van 200 gulden door de reinigingspolitie (tussen de rom mel is altijd wel een adresband je of zo te vinden) en herhaling wordt voorkomen". Niettemin gaat de gemeente het toch nog een keer met kokers proberen. De geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid J. G. P. J. Duivesteijn (vacature Th. J. Dirks, PvdA) werd in orde be vonden, De raadsleden Walle, mevr. v.d. Blom, mevr. Kerling, Driessen, Zunderman, Waal, Wiebenga, Houtman en Ooster man werden benoemd tot lid van de commissie voor stads ontwikkeling. De heer Waal zal zitting nemen in de werkgroep „Kosten openbare werken" (vac. Den Dubbelden). De brandweer krijgt een hoogwer ker; In 't Veld was uit financië le motieven tegen. LEIDEN - Bij het maken van het zuiderlijke landhoofd voor de nieuwe Pauwbrug heeft men enige tijd geleden de muurres- ten gevonden van een oude wal- toren en van een daarnaast ge legen duiker, waardoor het wa ter van binnen de veste op het buitenwater geloosd kon wor den. ren, die deel uitmaakte van de verdedigingswerken ten tijde van beleg en ontzet van Leiden. Het bolwerk, dat een doorsnede had van acht meter, werd over bodig toen de stad in de tweede helft van de zeventiende eeuw werd uitgebreid en de beveili ging in het noorden werd ge vormd door de (huidige) Mors-, Mare-, Zijl- en Herensingel. bij het grondwerk voor de nieuwe brug op de muurfrag menten stootte, heeft de Leidse architect, ir. H. A. van Oerle sr., die bezig Is aan een be schrijving van de oude fortifica ties van Leiden, de dienst Ge meentewerken een oude kaart ter hand kunnen stellen aan de hand waarvan de ondergrondse steenklompen konden worden gelocaliseerd. Met dien verstan de dat de duiker niet direct naast maar op enkele meters afstand van dc torenvoet bleek te liggen. De muurresten leverden geen hin der op voor de bouw van het landhoofd, waarin ze inmiddels zijn opgenomen. KATWIJK. 10 Januetl Gr*-nte - Wnx- pcen p. kistA. extra 8.50—8.60. AI 6 60—7.80. A II 3.70—8.00. B rxtra 1110—11.40. B I 8 60—10.80. B II 2.00; C I 5.30-6.20, C II 4.30-6.60. BuercnkorJ 1840; Brrrkpeen p. kist: 4.10—4.90. Aanvoer Waspecn 181.000 ks. Am. Anjer* Gam.tte en Oiml 28—34, Carina 31—12 p. sl.; Chrysanten 1,80— 2,.'O. —1.66.' Preludium 1.161.36. OaaaliH 1.55—2,00. Pr. ■ni'.n<fi««> 1.70—2.16, A[»cldi»irn 1.05—2.15 Paty Richter 1.20-1.45, .15 I'i.ui Rich te v 1.26—1 :Jn, Benut, V'.l.ndam l.éO, Chrtalmn* O.ld 1,75, Pink Trophy. Charlea en Over- dale 1.30-1.13, O .ré >Uin 120. Pnr- k'rt-ttuJ peil 1,80—2,60, Mlckev Mnuao 2.46. Narcissen Carton 1.10-4.4O, Fortunn 1.10-1.35, Karly Glorie 1,06 LEIDEN De tweede Kerst-Inn te Leiden krijgt een vervolg. Niet in de vorm van een periodiek „open huis" voor de velen, die alleen staan of verloren dreigen te lopen. Na de eerste Kerst-happening, vo rig jaar, bleek dat idee tot mislukken gedoemd. Orga nisatoren en medewerkers grijpen nu vier projecten aan, waardoor men zich ook buiten de kerst-sfeer voor de medemens verdienste lijk kan maken. tij hebben hun activiteiten aange boden aan de stichting „Dien stencentrum" ben aan het club- en buurthuiswerk. Voorts heb ben ze het voornemen om door licht „opknap-werk" bij te dra gen in de verbetering van het leefmilieu in de minder bedeel de wijken en willen ze een rol gaan spelen in de nieuwe vorm, die het Kreatief Sentrum zeer binnenkort zal krijgen. Dp 120 plaatsen in Nederland zijn het laatste kerstweekend „Kerst-Inns" gehouden en vrij wel algemeen kwamen de orga nisatoren tot het inzicht, dat hun activiteiten niet tot kerst mis beperkt mogen blijven. In Leiden had dit idee vorig jaar na de eerste Kerst Inn al post gevat. Maar de uitvoering er van was tot mislukken ge doemd, mede doordat Augusti- nus' „Eigen Huis" veel te lang na het kerst-evenement voor een eerste „open weekend" be schikbaar werd gesteld. Weken vóór de voorbereidingen voor de Kerst Inn-1971 begonnen, werd het opnieuw actueel. De organi satie van „open weekends" vergelijkbaar met een mini- kerst-inn leek niet zo moeilijk. Met wat fantasie en eenvoudige middelen, zou er heel wat van te maken zijn. En toch koos men tenslotte niet voor open weekends. Het succes van de Kerst-Inn. zo overwogen de or ganisatoren berust voor een deel op de massaliteit, die de deelnemer anoniem maakt. Ze voorzagen, dat de belangstellen de voor de weekends niet over zijn drempelvrees heen zou kun nen komen. Bovendien vroegen zij zich af, of het dan nog wel redelijk is die mensen naar zich toe te laten komen. Wanneer het de tot voor kort besloten studentenvereniging „Augus- tinus" (of althans haar sectie „vormingswerk") ernst is met de gedachte, de leden in de Leidse gemeenschap te integre ren en met zijn noden te con fronteren, dan was dit zo re deneerden zij een kans uit duizenden. ,De studie is ons eerste maar niet ons enige doel. We moeten kritisch staan tegenover de maatschappij, waarin we leven: je bent Leidenaar en dat heeft zijn consequenties", is het pa rool van de plannen makende studenten en hun medestanders. Maar zij waren er zich wel van bewust dat, welk project zij ook ter hand zouden nemen, als het slagen zou, zou het zeer arbeids intensief zijn. En dat kan de studie niet lijden. Daarom be sloten zij hun diensten aan te bieden aan bestaande instellin gen e*i instanties. Ze legden contact met de stich ting Dienstencentrum Leiden, met buurtcomités en met het club- en buurthuiswerk met de vragen: „Hebben jullie genoeg mensen?" en „Hebben jullie werk voor goedwillende maar onervaren helpers?" De grootste mogelijkheden ble ken te liggen bij het Diensten centrum, dat een hulpdienst voor bejaarden wil opzetten. In dat verband zijn veel mensen, jong en oud, nodig om zo nu en dan iets te repareren, bood schappen te doen of in de sfeer van de meer persoonlijke contacten eens op bezoek te gaan of te helpen een brief te schrijven. Deze hulp uiter aard gratis vergt niet meer dan anderhalf uur per week. Het plan wordt nader uitge werkt op een eerste bijeenkomst met mensen van het Diensten centrum op 13 januari in het Prytaneum, kamer zeven. Een tweede project ligt in het club- en buurthuiswerk die een schrijnend tekort hebben aan vrijwilligers. Er zijn op het ogenblik contacten met „ln den Vroolijcke Arke", Het Leids Volkshuis, „De Mirt" en „De Zevensprong". Dit werk vraagt meer tijd om de sfeer en de werkwijze door te krijgen en is daardoor iets minder geschikt voor degenen, die aan een afge rond project willen deelnemen. Belangstellenden zijn welkom op een eerste bijeenkomst met vertegenwoordigers van de club huizen op 13 januari in het Pry- De lichtjes van de kerstboom zijn gedoofd maar de dadendrang achter de Kerst Inn gloeit door. taneum, kamer 5. Wel een afgerond project, zij het van een voorlopig nog wat experimenteel karakter, is dat van het „opknapwerk". Er zijn in Leiden heel wat mensen, vooral ouderen, die financieel of lichamelijk niet in staat zijn, hun woning een enigszins rede lijk aanzien te geven. Toch is het aanzien van de woning in hoge mate bepalend voor het leefmilieu. In overleg met het Maatschappelijk Contact Or gaan, het Dienstencentrum en de gemeente Leiden is via pater De Ponti en het wijkcomi- té een project in voorberei ding, waarin een aantal adres sen in De Kooi tegen kostprijs hulp geboden wordt bij het in wendig opknappen van oude wo ningen. liet Denstencentrum heeft reeds toegezegd, hiervoor een hoeveelheid materiaal aan te schaffen. Als dit project is voltooid, willen de organisatoren beslissen of dit werk op groter schaal aangepakt kan worden. Het contactadres voor dit werk is: Joep Avezaot, Haarlemmer» straat 192a. 9 Het vierde project, ten slotte, moet nog wat vaag blijven. Het houdt een actieve deelname in de organisatie van het Kreatie! Sentrum, dat per 1 februari on' der een nieuw bestuur, met eet! nieuwe staf en een nieuw pro« gramma een nieuw leven be» gint. In het licht van de duide lijke behoefte aan open Jeugd werk te Leiden zal het program ma afgestemd zijn op een bre der publiek dan tot dusver. Ie dereen, die aan dit werk w| deelnemen kan contact opnemei met Gerard Rcgter, Kaiser straat 5 (tel.: 22499) te Leiden

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3