IDom Mintoff I doet water in de wijn £eidóe (Sou/tont WIJZIGING STAATSSTEUN AAN KERKEN Alleen Oswald schoot op Kennedy Drie doden bij frontale botsing Gevangenen allen vrij Verzet tegen behoud van Koninginnekerk Reserves in Eerste Kamer Van der Louw niet erg onder indruk van Mansholt Chinese kernnroef bevestigd MAANDAG 10 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 i i VALETTA (Reuter-DPA-AFP) Premier Dom Mintoff van Mal ta heeft gisteren een dringende brief aan de Britse premier, Heath gezonden over de crisis inzake de militaire basis op het eiland, zo is in Valetta meege deeld. De brief was een snel antwoord op een boodschap die Mintoff te middernacht uit Lon den had ontvangen. i zijn brief aan Heath zou Mintoff verklaard hebben niet langer te staan op de datum 15 januari voor het terugtrekken van de Britse troepen uit Malta, zo is van welingelichte zijde in Londen vernomen. De evacuatie van de vrouwen en kinderen van het Britse personeel op Malta verloopt in alle rust. Met de evacuatie is zaterdag begon nen. Volgens plan moeten alle 5000 vrouwen en kinderen tegen 15 januari van het eiland zijn gehaald, de 3.500 Britse militai ren blijven tot 31 maart op het eiland. Aartsbisschop Gcnzi van Malta is in Londen aangekomen. Hij zei bij zijn aankomst dat hij niet kwam als vertegenwoordiger van premier Mintoff, maar dat hij wil helpen om een oplossing te vinden voor de ernstige fi nanciële toestand van het ei land". „Mintoff heeft 18 miljoen pond nodig en hij moet die heb ben". Vandaag zou hij met pre mier Heath spreken en hem vragen de Britse bijdrage te verhogen. De bisschop vond de toestand niet onoplosbaar en zei te hopen dat er een oplos sing kan worden gevonden. De bevolking van het eiland is vol gens hem tegen de Britse terug trekking. Libië kan Engeland in Malta nooit vervangen. Dat land heeft Malta al wat geld ge geven en Mintoff hoopt op meer, maar ,,wij hebben liever Engeland," aldus de aartsbis schop. Rijverbod voor elf bestuurders Den Haag (ANP) In. het noordelijk deel van Zuid- Holland is in de nacht van vrijdag op zaterdag een controle gehouden op het gebruik van alcohol door automobilisten. Van de 4342 aangehouden be stuurders bleken er elf zo onder invloed te zijn dat hun een rijverbod moest worden opgelegd. Aan de actie, uitgevoerd door de rijkspolitie di strict Den Haag en de po litie van twaalf gemeente lijke korpsen, ondermeer van Den Haag, Delft en Alphen, waren nog enkele controles gekoppeld. In 289 gevallen kon de be stuurder geen rijbewijs tonen en in 265 gevallen geen kentekenbewijs. Er werden 69 processenver- baal opgemaakt wegens ondeugdelijke verlichting en 78 wegens rijden met gladde banden. Bij een controle in Overijs sel bleken 180 verkeers deelnemers onder invloed van drank te verkeren. Twintig van hen kregen een rijverbod opgelegd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT- Bij een frontale botsing op de Maasroute onder de gemeente Oosterhout zijn in de nacht van zaterdag op zon dag drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers waren een echtpaar uit Son en een 27- jarige man uit Waspik. De oor zaak van het ongeluk is niet be kend. In Steenwijk kwamen een 66-jari- ge vrouw en een 3-jarig meisje om het leven toen de auto waar in zij zaten uit de bocht Vloog en in een sloot terecht kwam. Beide slachtoffers verdronken. Bij een verkeersongeluk op de rondweg van Zierikzee zijn in de nacht van zaterdag op zon dag twee mensen om het leven gekomen. De bestuurder van 1 - (Van onze correspondent) i Dar-Es-Salaam De beslissing van de regering van Zanzibar om alle gevangenissen te sluiten en alle gevangenen vrij te laten, is minder royaal dan het lijkt. Voordat de gevangenen worden vrijgelaten moeten ze onder ede belo- ven de wet verder te gehoorzamen. Ze moeten er mee eens zijn dat ze zullen worden doodgeschoten als ze dezelfde misdaad nog eens plegen. De algehele amnestie, die is gebaseerd op de theorie „het bestaan van gevangenissen moedigt de misdaad aan" wordt woensdag van kracht. 100 ontslagen Gist/Brocades UTRECHT (ANP) Tussen de vakorganisaties en Gist-Broca- des NV is overeenstemming be reikt over de ontslagen die bij dit bedrijf zullen vallen wegens reorganisatie en verlaging van de produktie In de bio-pharma- ceutische sectoren. Ontslagen zullen worden ongeveer 190 'n werknemers, onder wie 27 vrou- wen die enkele uren per dag bij het bedrijf werken. een auto raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto in een sloot terecht kwam. De man was op slag dood. De echtgenote van de bestuurder werd zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen, waar zij la ter aan haar verwondingen overleed. In Eindhoven verloor een aut< bilist de macht over het stuur en botste op een gevel. De be stuurder en een andere inzitten de kwamen om het leven. Op dezelfde weg bij Groningen op vrijwel dezelfde plek kwamen zaterdag twee automobilisten om het leven doordat zij over de kop sloegen. Bij een botsing bij Hilversum tussen een bus en een betonwagen werden vrijdag nacht achttien mensen gewond. Bij ongelukken bij Hoensbroek, Haaksbergen, Giekerk, Zwarte- waal, Grubbenvorst, Heesch en Breda kwamen in het afgelopen weekeinde zeven mensen om bij verkeersongelukken. Toestand van koning Frederik gaat vooruit Kopenhagen (AFP - Reuter) De toestand van de 72- jarige koning Frederik van Denemarken, die vorige week maandag na een hartaanval in een zieken huis werd opgenomen, blijft vooruitgaan. Er zul len voorlopig geen com- muniqué's meer worden uitgegeven. Een enorme ravage ontstond in Medina del Campo in Spanje toen daar vrijdag twee volle trei nen op elkaar botsten. Tenmin ste twee personen werden bij het ongeluk gedood. Ruim 6000 personeels leden minder bij Philips DEN HAAG (ANP) De eerste elf maarden van het afRelopen jaar is het aantal personeels leden van de Philinsbedrijven in Nederland met 6015 personen verminderd. Van directiezijde is meegedeeld, dat in 1972 ten aanzien van het totale produktiepersoneel geen belangrijke vermindering is te verwachten. Aan kandidaten geen gebrek /"kVER een dikke maand moet het ledenparlement van de C.H.U. officieel de Unieraad geheten een nieuwe partijvoorzitter kiezen. Prof. Van Hulst, die door een deel van zijn partij nog altijd met minister Udink verantwoordelijk wordt gesteld voor de jongste verkiezingsnederlaag, heeft na de niet zo plezierige kritiek van afgelopen zomer de knoop definitief doorgehakt en gaat aftreden. Voor één ding behoeft hij niet bang te zijn: dat er gebrek is aan kandidaten voor het voorzitterschap dat hij gaat neerleggen. Het dagelijks bestuur van de C.H.U., dat deze maand nog voor een voordracht moet zorgen, heeft via een schriftelijke enquête ongeveer vijfentwintig namén opgekregen van partijleden die volgens andere partijleden geschikt zouden zijn kapitein te worden op het christelijk-historische schip. Slechts drie van de vijfentwintig schijnen bij het dagelijks bestuur een serieuze kans te maken: Amstelveens burgemeester jhr. Beelaerts van Blokland, de Gelderse gedeputeerde Baron Verschuer en oud-minister Beernink. De twee eerstgenoemden hebben een drukke werkkring en zijn niet bereid die voor een partijvoorzitterschap op te geven; mr. Beernink heeft thans niet zoveel te doen, is een man van onverdachte christelijk-historische stempel, maar ligt in bepaalde partij kringen niet zo lekker. Van geen van de drie kan gezegd worden dat ze behoren tot de groep baanbrekers voor één vooruitstrevende christen-democratische partij, laat staan voor de nog verdergaande denkbeelden, waarvan de nieuwe K.V.P.-voorzitter dr. De Zeeuw bezield is. In dat opzicht bevinden zich onder de overige kandidaten C.H.U.'ers met een meer geprononceerde politieke voorkeur. Maar in de Christelijk-Historische Unie is meer voorgekomen, dat dit als puntje bij paaltje komt, als een bezwaar wordt gerekend. In elk geval zullen dagelijks bestuur en unieparlement bij het kiezen van de nieuwe topman toch niet alleen aan de kans op het herwinnen van een paar Kamerzetels moeten denken, maar ook aan de samenwerking met A.R. en K.V.P. In dit vlak zijn er al moeilijkheden genoeg. Twintig hoogzwangere vrouwen werden per Ooievaar Expres" van Malta naar Engeland geëvacueerd. Het vliegveld waarmee zij de terugreis naar Engeland maakten was voorzien van een kraamka mer. die echter niet gebruikt hoefde te worden, want alle baby's lieten keurig op zich wachten. Hier de aanstaande moeders bij hun aankomst in Engeland. Ontslag 25 man Bloch en Stibbe WAALWIJK (ANP) Bii de schoenfabriek Bloch en Stibbe te Waalwijk is aan 25 werkne mers ontslag aangezegd in ver band met een reorganisatie van de bedrijven in Nederland en de verkoopmaatschappijen in Bel gië en Duitsland. In overleg met de vakbonden is een af vloeiingsregeling getroffen. Bij het bedrijf in Waalwijk zijn thans nog 500 werknemers in dienst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grondwetswijziging over de staatssteun aan de kerken is In de Eerste Kamer nog niet aangenomen. De fractie van de CHU en enkele ARP-'ers zullen tegenstemmen, tenzij de rege ring met verdere toezeggingen komt. De SGP-fractle zal in elk ge val tegenstemmen. KVP, VVD en D'86 zijn voor, de P.v.d.A.-fractle heeft haar standpunt nog niet bekend gemaakt. De moeilijkheden in de Eerste Kamer zijn dezelfde als in de Tweede, waar enkele weken ge leden de grondwetswijziging na lang praten werd aangenomen met ruime meerderheid. Grond wetswijzigingen moeten in twee de lezing met minstens tweeder de van de stemmen worden aan genomen. De wijziging over de kerkesteun houdt in, dat uit de grondwet ROTTERDAM (ANP) Het wijk- orgaan van de Rotterdamse wijk Crooswijk heeft staatsse cretaris Vonhoff van CRM in een telegram verzocht af te zien van zijn plannen de Koninginne kerk alsnog op de voorlopige lijst van monumenten te plaatsen. De Stichting Bejaardenhuisves ting, die op de plaats van de kerk een bejaardencentrum wil In de gevangenis van Karachi brak een opstand uit. 150 d 200 gevangenen wisten hier bij te ontsnappen. Drie gede tineerden werden gedood. De politie vuurde door de hekken van de gevangenis op de op standelingen. zoals de foto laat zien. neerzetten, zou ais de bewinds man dit toch mocht doen, over wegen een proces aan te span nen tegen de Staat der Neder landen. let wijkorgaan Crooswijk schrijft in zijn •telegram dat Crooswijk dringend behoefte heeft aan een beiaardenflat op de plaats van de Koninginnekerk. „Wij hebben geen behoefte aan een monu ment", aldus het telegram. Watersport is tegen Markerwaard AMSTERDAM (ANP) De over grote meerderheid van de Reor ganiseerde Nederlandse water sporters voelt weinig of niets vooi een tot standkoming van de Markerwaard. Dit bleek zaterdag op een hearing van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) in het RAI-congrescentrum te Am sterdam. Uit de vergadering bleek, dat er een steeds groeiende behoefte bestaat aan open water en daar om wilde men - indien mogelijk - niets veranderd zien aan de huidige situatie van het IJssel- meer. De aanwezige klein-wa- tersporters verklaarden, dat zij meer gebaat zouden zijn bij de handhaving van de huidige toe- »i: Van onze parlementaire redactie ben Haag PvdA-voorzitter Van der Louw is niet erg onder de indruk van de terug- j6Jceer in de Nederlandse politiek van zijn partijgenoot Mansholt. Wat Mansholt de laatste dagen met grote publiciteit heeft gezegd, is niet zoveel nieuws. In de Nieuw-Linksperiode van de PvdA zijn de zelfde dingen ook al gezegd, aldus Van der Louw dit weekeind in een radio-interview. *Iet is niet zo dat „de nieuwe Marx" een uitdrukking van Mansholt nu zelf naar Nederland komt om een handje te helpen., zei Van der Louw. „Wij geloven niet dat een grote man zou moeten opstaan om onze problemen op te lossen". Wel nieuw vond Van der Louw dat de dingen die al eerder door Nieuw Links werden gezegd, nu ook gezegd worden door een man. Mansholt, die zo lang tot het establishment heeft gehoord, eft die de Europese machts structuren van zeer nabij heeft meege maakt. Dat de rentree van Mansholt de vorming van een progressieve volkspartij zal ver snellen, gelooft Van der Louw evenmin. Mansholt heeft zitting genomen in een on afhankelijke werkgroep die de vorming van een progressieve volkspartij uit PvdA, D'66 en PPR voorbereidt. Van der Louw hield vast aan de overtuiging in de PvdA- top dat vorming van de PVP jaren zal ver gen, en dat tbij de volgende kamerverkie zingen over een kleine vier jaar, nog geen PVP zal meedoen. Overvallen op benzinepompen j Van een onzer verslaggevers j Helmond Twee jongens van on geveer 16 jaar hebben zaterdag avond een roofoverval gepleegd op een benzinestation langs de weg Eindhoven-Venlo. Zij be dreigden de pompbediende met een speelgoedpistool en namen 1300 uit de kas mee. Voor hun vertrek sneden ze de telefoon draden door. In Heerlen heeft eveneens zater- dagavond een man een benzi- j nestation beroofd. Ook hier I werd de pompbediende met een pistool bedreigd. De man griste 500 uit de kas. Ook hier wer- j den de telefoondraden doorge- i sneden. De Amerikaanse neuroloog dr. John Latimer, die na een nauw keurig onderzoek van de röntgenfoto's van het stoffelijk over schot van de in Dallas vermoorde president John F. Kennedy tot de conclusie is gekomen, dat alleen Lee Oswald voor de' moord verantwoordelijk is. bij de tekening, waarmee hij zijn conclusie aantoont. Onderzoek deskundige Washington Een onafhankelijk medische expert die de bij de lijkschouwing van president John F. Kennedy gemaakte ge wone en röntgenfoto's heeft mogen onderzoeken, heeft ver klaard dat deze foto's alle twijfels uitschakelen ten aan/len van de conclusie van de Warren-commissie dat Lee Harvey Oswald de fatale schoten heeft gelost. Dr. John Latimer, voorzitter van de afdeling neurologie aan de universiteit van Columbia, tevens expert in de ballistiek is er zeker van dat de beide schoten die de president raakten, van achteren zijn gelost. Hiermee wordt do mogelijkheid geëlimi neerd, dat er ook vanaf een grasheuveltje voor de auto Is ge schoten, zoals ooit is verondersteld. Volgens Latimer is een elastieken verband, dat de president om zijn rug droeg, mogelijk mede verantwoordelijk geweest voor de dood van Kennedy. Het heeft hem misschien na het eerste schot rechtop gehouden, zodat Oswald het tweede en fatale schot kon afvuren. wordt geschrapt de bepaling over staatssteun aan de kerken. Het discussiepunt is of de be staande regeling wordt afge kocht, dan wel vervangen door een blijvende subsidieregeling. In de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van der Stee (Financiën) at toegezegd beide mogelijkheden te zullen bekij ken. De CHU-fractie en dc enkele ARP'ers vinden dat de bestaan de bepaling in de grondwet dan ook maar gehandhaafd moet worden totdat over de toekom stige wettelijke regeling duide lijkheid bestaat. De wijziging van de grondwet moet dan maar wachten tot de volgende Kamerontbindingen, dus tot de volgende verkiezingen. De SGP vindt dat de verkregen en grondwettelijk verankerde rechten van de kerken niet aan getast mogen worden. Garantiefonds Bovag tegen stakingen DEN HAAG (ANP) De bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedri|ven (BO- VAG) heeft al haar leden - cir ca 9.000 ondernemingen - deze week schriftelijk laten weten, dat besloten Is zo snel mogelijk een ondernemingsgarantiefonds tc stichten om zodoende steun te kunnen verlenen aan bedrij ven, die door stakingen worden getroffen. De BOVAG heeft sterke vermoe dens, dat er in haar branche op het ogenblik verschillende kingsacties worden voorbereid. De gezamenlijke algemene bestu ren van de BOVAG hebben reeds op 30 december jl. beslo ten tot oprichting van dit garan tiefonds als antwoord op de dreigende stakingen. A Hongkong (AFP Reuter) Het Chinees persbureau Nieuw Chi na heeft bevestigd dat er vrij dag in China een kernproef is genomen. De proef was nodig ..om een eind te maken aan het monopolie en de atoomchantage van de twee supermogendhe- den". Het was de dertiende Chinese kernproef. Vrouw leidt Britse comm. parfij onden (AFP) Voor de eerst# maal in haar bestaan heeft ds communistische partl| ,n Groot- Brittannië gisteravond een vrouw tot voorzitter gekozen. Het is de 39-jarlge Irene Swan uit Edinburgh, moeder van twes kinderen. Ze is sinds 1955 lid van de partij en heeft als vak bondsleidster een belangrijks rol gespeeld in de Schotse afd* ling.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5