Versterking Leiden remt centrumfunctie van vervoersbehoefte af Adelhorst'' in De Veen geopend Zang en Kleur - organiseerde vogelshow BURGEMEESTER BEKRITISEERT 1 VAKBEWEGING l! Dorsman en Dekker uit Sportraad Hazerswoude Lat MAANDAG 10 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT maj ien-' Leiden, een niet versagende J stoottroep in de heilige oorlog tussen leefbaarheid en milieube- -J -derf, heeft nieuwe denkstof aan gedragen voor het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De thans uitgekomen brochure, waaruit wij al een aantal con clusies hebben gepubliceerd, is t voer voor Provinciale Staten, im- die hun beslissing over het al dan niet aanleggen van de Leid- :en se Baan - die officieel als Pro vinciale Weg 16bis dwars door een natuurlandschap is gepro jecteerd - voor een periode van drie maanden hebben moeten uitstellen vanwege de grote hoe veelheid informatie van de zijde van de werkgroep en van ver schillende vervoermaatschappij en. De titel van de brochure is een retorische vraag: „Is de -Weidse Baan werkelijk nodig?" Het antwoord van milieube schermers zoals prof. dr. Seven- ster, dr. Udo de Haes en W. J. ter Keurs is ondubbelzinnig af wijzend. ,,Deze conclusie is niet gebouwd i óp oppervlakkige en sentimente le gevoelens of fraaie kreten. We zijn geen enkel probleem uit de weg gegaan", aldus dr. Udo de Haes; „we zijn ons ervan be- wust, dat het niet aanleggen van de Leidse Baan risico's zal j inhouden. Risico's, dat met te J -weinig energie aan de alterna- j tieven gewerkt zal worden. Maar daar staan onafwendbare ongewenste ontwikkelingen te genover, als deze Baan wel wordt aangelegd. We moeten ons goed realiseren, dat de be- slissing tot het niet aanleggen van de weg een beginpunt moet zijn en geen eindpunt". Op 27 januari komen Prov. Staten bijeen om opnieuw over de Leidse Baan te spreken. Een deel van dit college heeft al te kennen gegeven, dat zij de aan leg niet wenst en dat zij kiest voor een werkelijke ombuiging van het beleid. Het zwaartepunt van een omgebogen beleid zal dan op het openbaar vervoer moeten komen te liggen. Een samenvatting van de in de bro chure aangegeven alternatieven wil nadrukkelijk zeggen, dat het niet doorgaan van de Leidse Baan geen stap in het ongewis se hoeft te zijn. Door het in ge bruik stellen van vrije busbanen en door het verbeteren van het spoorwegnet zal het mogelijk zijn om de vervoerscapaciteit tussen de Leidse en Haagse ag glomeraties op te voeren met een veelvoud van de capaciteit van de Leidse Baan. In details uitgedrukte maatrege len stellen de mogelijkheid open om de individuele keuze van vervoermiddel te beïnvloeden; „direct vanaf dit moment kan worden voorkomen, dat het aan tal langparkeerplaatsen in Den Haag sterk zal groeien, o.a. door de kaalgeslagen terreinen tot bouwterrein te verklaren. Verder kan een stads-maand- kaart voor het openbaar ver voer in Den Haag direct worden ingevoerd. Op iets langere ter mijn zullen verkortingen van de reistijd met een verbeterd open baar vervoer en langere reistij den met de auto ten gunste van het gebruik van het openbaar vervoer werken. Over een nog langere termijn zullen de gevol gen merkbaar worden van een nieuw ruimtelijk beleid, waarbij er naar gestreefd wordt de groei van de vervoersbehoefte te beperken en waarbij zowel arbeidsplaatsen als woongebie den „op het openbaar vervoer" gebouwd worden". Wat de tijds duur van realisering van de al ternatieven betreft - aldus de brochure - bleken deze zelfs gunstig af te steken bij de aan leg van de Leidse Baan. De kosten bleken in dezelfde orde van grootte te zijn, en, met in- Als een van de mogelijkheden tot het afremmen van de vervoers behoefte geeft de studie van de werkgroep aan het versterken van de centrumfunctie van Lei den. „Nieuwe kantoren bij het station (of een ministerie?) zou den arbeidsplaatsen kunnen bie den voor velen, die anders in Den Haag zouden werken. In dit verband kan ook aan een moge lijke spreiding van de werktij den worden gedacht, waardoor de wegen in het spitsuur minder sterk belast worden. De Shell- laboratoria te Rijswijk doen op dit punt onderzoekingen". Twee studies zijn verricht naar de mogelijkheden van een verbete ring van het openbaar vervoer ten n.o. van Den Haag: door de NS en de NZHVM en de tweede door L. Aarts Productions in Haarlem. De werkgroep meent, dat aan deze studies door het provinciaal bestuur te weinig aandacht is geschonken, waar door een beslissing op 27 janua ri niet grondig genoeg geba seerd zal zijn. In de studie van de vervoersmaatschappijen wor den de navolgende voorstellen gedaan: Het openen van nieuwe voor stadstations aan de bestaande spoorlijn en het in gebruik stel len van het nieuwe station Den Haag Centraal; de volgende sta tions zullen er dan zijn; een parkeerstation bij Voorhout, Leiden Merenwijk, Leiden C.S., Leiden Lelylaan, Leiden Vijf Meilaan, Voorschoten, Leid- schendam West, Mariahoeve, Laan van N.O. Indië en Den Haag C.S.; Het op korte termijn vergroten van de capaciteit van de be staande spoorlijn van 4200 tot ca. 9500 reizigers per uur in één richting. Het doortrekken van de spoor lijn in Den Haag naar de Java- brug, richting Scheveningen, en het maken van aftakkingen van de spoorlijn vanuit Leiden naar Leiderdorp en Katwijk. In ver band hiermee, en in verband met het aanleggen van de Schiphollijn, zou dan een ver dubbeling van de bestaande spoorlijn noodzakelijk zijn. De capaciteit zou hiermee zeker tot 30.000 reizigers per uur in één richting toenemen, gelijk aan meer de 6 Leidse Banen. De kern van het plan van Aarts wordt gevormd door een nieuwe lijn door Leidschendam en Voorschoten, een ring om Lei den langs Leiderdorp en lijnen naar Katwijk en Noordwijk. Deze lijnen zouden in fasen kun nen worden aangelegd. Speciaal de lijn om Leiden mag wel als een vondst worden beschouwd; deze zal een wezenlijke bijdrage tot de oplossing van de vervoers problemen in het gewest Lei den kunnen bieden. In principe kan het geplande semi-metronet de arbeidsplaatsen goed bedie nen. Wanneer er een aantal ei sen worden geformuleerd m.b.t. reistijd en comfort, waaraan een goed openbaar vervoer moet voldoen, dan blijkt het sy steem goed genoeg te zijn om tenminste 85 pet. van het woon werkverkeer tussen de Leidse en Haagse agglomeraties op te vangen. „Dat zou een Leidse Baan volledig overbodig ma ken", aldus de brochure. „De snelheid, waarmee bepaalde processen onze samenleving veranderen, maakt het nemen van beslissingen steeds moeilij ker. We kunnen niet meer op het oyde patroon voortborduren. We moeten naar nieuwe oplos singen zoeken. Studies, zoals hier door de Werkgroep Milieu beheer gepresenteerd, kunnen ertoe bijdragen om beslissingen te nemen met beter inzicht in de consequenties ervan voor onze toekomst", zo schrijft prof. dr. D. J. Kuenen, Leids hoogle raar in de Milieubiologie, in een voorwoord tot de brochure: „correcties door gezamenlijk benaderen van problemen zullen veel kunnen verbeteren aan de kwaliteit van een slotoordeel". Niet alleen de Werkgroep Mi lieubeheer, maar evenzeer tallo ze anderen die begaan zijn met de toekomst van onze ruimtelij ke ordening, hopen nu maar dat ook het provinciaal bestuur deze breed opgezette en gefundeerde studies ter harte zal nemen. Ton Pieters Zilveren speld van de NKS voor J. L. v. d. Pijl Langeraar De heer J. L. van der Pijl, jeugdcommissielid van Altior, is gistermorgen gehul digd vanwege het feit, dat hij 25 jaar deel uitmaakt van de com missie. Tijdens de feestelijke bijeenkomst werd de heer Van der Pijl o.a. toegesproken door NKS-voorzit- ter A. Dusee. Hij overhandigde hem de zilveren speld van de NKS en memoreerde, dat het de eerste keer is, dat er iemand vanwege deze staat van dienst benoemd werd tot erelid. De heer Dusee reikte ook de Jan Cottaarbeker uit aan het jeugd lid Hans Mank. Hij verdiende de beker door zijn kwaliteiten als voetballer en door zijn spor tieve gedrag. De oud-nestor van de Raad van Alkemade, de heer Hogenboom, ver richt op uitnodiging van burgemeester Smolders de ceremoniële han deling voor de officiële opening van het r.-k. bejaardencomplex „Adelhorst" in Roelofarendsveen. 55 ALKEMADE Burgemeester Smolders heeft zaterdag de offi ciële opening verricht van het complex bejaardenwoningen aan Me Kerkweg. De heer Smolders maakte de naam bekend „Adel borst" waarna hij oud-raadslid Hoogenboom, nu een van de be woners van het complex, de ge legenheid gaf de gedenksteen te onthullen. Daarna werd het woord gevoerd door verschillende betrokkenen. Een vertegenwoordigster van de ubéwoners bood een klok aan yoor de recreatiezaal. De heer Van der Meer, van de charitas Petrus' Banden schonk een rol stoel om de slecht ter been zijn de bejaarden naar de recreatie zaal te kunnen vervoeren. Na fJiem kwamen de architect, de heer Geels uit Oegstgeest, en de aannemer, de heer Van Gastel, liit Vlaardingen aan het woord. Het complex bestaat uit 58 wonin gen, waarin 24 echtparen, 2 men sen met een huishoudster, 2 met broer of zus en 30 alleenstaan den wonen. De woningen zijn ei gendom van de Stichting Be jaardenhuisvesting Alkemade, waarvan burgemeester Smol ders voorzitter is. De eerste paal voor dit complex, dat in to taal 2'/£ miljoen gulden kostte, werd in oktober 1969 geslagen. De eerste woningen werden in juli van het afgelopen jaar be trokken. Met „Adelhorst" is de woning nood voor de bejaarden echter nog niet opgelost. Er zijn nog 150 woningen nodig. Er bestaal een plan voor 80 woningen aan de Middenweg, ook in Roelof arendsveen. Wanneer men daar mee kan beginnen is nog niet zeker omdat het bestemmings plan nog niet is vastgesteld. KOUDEKERK De burgemees- speelden ook mee bij de misluk- ter van Hazerswoude, de heer te pogingen om in Hazerswoude Ten Heuvelhof, heeft tijdens de zaterdagmiddag gehouden re-1 CNV Koudekerk/Hazcrswoude. Staande v.l.n.r. N. van Dostelen, A. Hoogevecn, J. van Vliet en J. Verhorik. Zittend C. Horsman, W. van Vegten en W. Nagtegaal. Dorp een Besturenbond van de grond te brengen", zo lichtte de Koudekerkse wethouder toe. De heer J. van Dongen, sprekend namens de chr. besturenbond Al phen aan den Rijn, haakte hier op in „Moeten we het niet op de regio-gedachte gooien", zo vroeg hij zich af. Wat u ook moet weten ALPHEN Dertien poli tieagenten hebben de afgelo pen nacht drie uur lang ge controleerd aan de Prins Bernhardlaan. Er werden 101 auto's aangehouden. Acht hadden gedronken, vijf had den geen geldig rijbewijs en twee geen kentekenbewijs. HOOGMADE In Huize van der Ploeg wordt donder dag a.s. de eerste van de vijf gespreksavonden voor volwassenkatechese gehou den. Het geheel staat onder leiding van pater Claassen. Aanvang 8 uur. HOOGMADE Uitslag kaartwedstrijd ten bate van de bejaardenkas: 1. P. van der Leyden 5140 pt.; 2. mevr. Laaken 5084 pt.; 3. B. Kraan 5007 pt. KOUDEKERK Ds. Quak doet zondag zijn intrede in Vianen. Bij voldoende be langstelling zal er een bus uit Koudekerk rijden om de dienst bij te wonen. KOUDEKERK De afd. Koudekerk-Hazerswoude van de Chr. Vrouwenbond houdt morgenavond een vergade ring in de Voorhof. KOUDEKERK Het ver nielen van groen gaat onver minderd voort in Koudekerk. Zaterdagavond werden een aantal jonge boompjes uan de Willem de Zwijgerlaan verwoest. Eén van de boompjes werd op de auto van de directeur van ge meentewerken gedeponeerd, de uitgetrokken bomen wor den voorlopig niat vervan gen. Om iedereen te laten zien hoe het staat. LEIDEN DIOK heeft met 260 gewonnen van het derde team van de Utrechtse Studenten-Rugby Club. Be langrijk aandeel werd gele verd door Delprado, War merdam en Van Seggelen. BOLLENSTREEK Dra- ka-Hillegom, dat al enkele weken koploper is in de be- drijfsklaverjuscompetitie, zal vermoedelijk binnenkort de leiding moeten afstaan Van Stein-Lisse, dat nog een in haalwedstrijd tegoed heeft en de laatste tijd zeer sterk speelt. De laatste uitslagen waren: F.lka-Sikkens 137 134, Van GervenDe Vlinder 140—126 en Van Zanten Draka 144—137. WARMOND Een automo bilist, die op de Herenweg voor het Gemeentehuis lichtmast omver reed e vandoor ging voordat zijn identiteit kon worden vastge steld kon door de politie den opgespoord. De motor was na de aanrijding gaan lekken e»i liet een spoor na tot in het bos van Krantz. VOORHOUT De operette- vereniging Zonnestraal zal 23 januari een tweede uitvoe ring geven van „Goudhaartje en haar troubadour". Voor de uitvoering, die om 14.30 uur in het parochiehuis be gint, kunnen kaarten worden gekocht bij de fa. Van Ger ven en aan de zaal. LEIDEN - Mr. J. C. P. A. van Esch is gekozen tot op volger van prof. mr. H. H. Maas in de universiteitsraad. Na een paar bedankjes van zowel de heer J. Reugebrink als van mr. A. P. M. Hout man heeft de heer Van Esch de bestuursplaats aanvaard. HLLEGOM De kanarie- en tropische vogelvereniging voor Hillegom en omstreken „Zang en Kleur" hield het afgelopen weekend haar negentiende jaar lijkse tentoonstelling. Vele lief hebbers en belangstellenden vanuit de Bollenstreek en ver daarbuiten hebben zowel zater dag als zondag de jaarlijkse vo gelshow bezocht. tr-de klasse zangkanaries (oudste fas) wist da heer A. van Hou- welingen uit Sassenheim met 89 punten de eerste prijs in de wcht te slepen. Zijn plaatsge noot J. de Vreugd behaaH" m' 84 punten de tweede priis. Bii de glosterkanaries behaa'de de heer P. A. Verdegaal uit Voge lenzang de eerste prijs. Bij de Klasse O.K. was dat de heer D. de Wagt uit Hillegom. In de klasse wildzang was de eerste prijs voor de heer G. Koele- ïrieyer uit Haarlem. In zoge naamde Tropenbast ging de eer ste prijs naar W. Trommel uit Lisse. De laatste twaalf jaar maken de waterslagers een grote opgang. De eerste prijs was voor de heer H Warmerdam uit Hille gom (123 punten). In klasse 5 waterslagers (nekelen EK) be haalde de heer J. Verbee met 120 punten de tweede prijs. Bij de inzending kleurkannries (Vetstof KL.) de heer M. Marij- nis met inzending zalm. De eer ste jeugdprijs was voor H. van Dijk uit Hillegom met parkietin zending (86 punten). Bij de tropische vogels waren de uitslager: le prijs de heer J. G. Rooypkkers uit Lisse met eigen kweek Vuurvinken (89 punten 2e prijs de heer J. G. de Groot uit Hillegom (zebravink, 88 p.) Openkleurige tropische vogels: le prijs de heer W. van'Steen met kleur: non-parel (90 pun ten). NIEUWVEEN Voor de derde maal hield de Nieuwveense vol leybalvereniging Nivoc haar Nieuw jaarstoernooi. Een toer nooi dat een internationaal tint je had, omdat er een heren- en damesploeg uit Freiburg meede den. Maar ook de streek was goed vertegenwoordigd met de ploegen van SAS uit Uithoorn, KDO uit De Kwakel, SVK uit Krimpen aan den IJssel en ARGOS uit Leiden. Het is wel een soort uitputtingsslag gewor den, in de sportzaal van Huize Ursula. Niet zozeer omdat de wedstrijden hard waren, maar omdat de laatste wedstrijd pas om een uur of tien 's avonds begon. Het publiek dat daar op gewacht heeft werd wel beloond, want het kreeg een schitterende wedstrijd te zien tussen de he ren van Freiburg en SAS. De wedstrijd werd door de Duitse ploeg, waarin drie internationals zitten, met 2I gewonnen. Bij de dames ging de strijd om de eerste plaats tussen SAS en Ni voc. Deze wedstrijd werd door de Uithoornsen gewonnen. In Nieuwveen kan men terug zien op een bijzonder geslaagd en sfeervol Nieuw jaarstoernooi. T empo'verhoging A.H.S. breekt The Forwodians VOORHOUT Afgelopen week was een succesvolle week voor The Forwodians. Weliswaar klopte American High School het eerste team, maar de drie andere teams, de dames, de ad- spiranten en het tweede senio renteam wonnen. Het eerste sneuvelde dus. Gelukkig was het een uitstekende wedstrijd met fijn spel. AHS beschikte over de lange Vir gil Dijkstra, oud-eredivisie-spe ler, die 2 jaar geleden nog bij Landlust speelde. Hij was moei lijk te verdedigen, beschikte over alle trucjes en was langer dan wie ook. 31 punten droeg hij bij. Toch zag het er in de eerste helft niet slecht uit. Na een aanvankelijke achterstand kwamen The Forwodians via Leo Buck. Harry Kruis en Chr. Uhlenbeck tot een voorsprong van 3130 bij rust. In de twee de helft leek alles goed door te gaan, maar toen Paul Bakker uitviel met een enkel-blessure en even later Christiaan Uhlen beck met vijf persoonlijke fou- ceptie ter gelegenheid veertigjarig bestaan van de afd. Koudekerk van het CNV enkele kritische kanttekeningen ge plaatst. Hij merkte voor de goede orde wel op, dat hij meer sprak als j „doodgewoon lid" dan als ge meentelijk vertegenwoordiger. Kritiek leverde hij op de Soc. Econ. Raad (SER) en de Stich-1 ting van de arbeid. „Ik heb ze wel eens positiever gezien dan de laatste jaren het geval is. Ik schrik er wel eens van. Zijn de problemen wel zoveel anders dan 40 jaar geleden?", zo vroeg Ten Heuvelhof zich af. Ook de naar zijn zeggen geringe aktivi- teit van de CNV-bonden ter plaatse had Ten Heuvelhof ge griefd. „Ik ben nu zo'n llA jaar in Hazerswoude lid van de NCBO. Nog nooit heb ik echter een uitnodiging van CNV en Be sturenbond gehad. Ook heb ik in Hazerswoude nog bijna niets ge merkt dat er een chr. vakbewe ging werkzaam is. Dat vind ik wel erg mager", aldus de heer Ten Heuvelhof, bij wie het ook niet in goede aarde was geval len dat de viering van het 40-ja- rige jubileum evenals het 25-ja- rig bestaan in Koudekerk plaatsvond. „Waarom het 40-ja- rige bestaan dan nu niet in Ha zerswoude gevierd". Voorzitter Van Vegten diende Vriend ten Heuvelhof" onmiddellijk van re pliek. Hij zegde hem meer acti viteiten toe, maar voegde eraan toe dat juist de aangesloten or ganisaties het initiatief moeten nemen. Ook de slechte financiën spelen een rol. „Deze factoren ten liep het mis. AHS versnelde het tempo en met een nieuwe spelverdeler liepen ze snel uit tot 10 punten en dat bleef zo. Resultaat een toch eervolle neder laag: 72—62. Het tweede seniorenteam won eerste wedstrijd van het Alpl se Zoe Zoef 1. Een goede s dus 35—20. De adspiranten hebben er ook 2 punten bij via een overwinning op Alphen X: 35—12. Hazerswoude Het bestuur van de Sportraad Hazerswoude zal binnen afzienbare tijd een be langrijke aderlating moeten on dergaan. Zowel voorzitter L. Dorsman als algemeen adjunct K. H. Dekker hebben namelijk de wens te kennen gegeven, dat ze hun functie willen neerleg gen. Verandering van werkkring van beiden is er debet aan, dat zij hiertoe hebben besloten. De heer Dorsman geeft óók zijn bestuursfunctie in de Sportstich ting eraan. Het voorzitterschap van de damvereniging Samen Sterk houdt hij wél aan. „Dat is mijn hobby en organisatorisch loopt het daar bovendien uitste kend, dus daar gaat weinig tijd inzitten". Wat zijn Sportraad- functie aangaat: „Ik heb me voorgenomen om af te treden, zodra de werkzaamheden, ge paard gaande met de sporten- quête onder de Hazerswoudse bevolking, achter de rug zijn". Overigens: de resultaten van de spnrtenquête zijn nog niet te overzien. Aan de Rijndijk heeft het enorm soepel gelopen wat de enquétering betreft, in Ha- zerswoude-dorp evenwel liep dat minder goed. Daar moeten de enquêteurs nota bene nog enke le wijken afwerken. „Sommige verenigingen hadden toegezegd met een vrij groot aantal enquê teurs te zullen opdraven, maar blijken het vrijwel te laten af weten", aldus sportraadvoorzit ter L. Dorsman. ,De kiem van de Sportraad Ha zerswoude is gelegd", aldui Dorsman, die duaraun prompl toevoegt dat de vrucht nog nlel rijp is. „Er moet nog heel wat gedaan worden, voordat alles goed draait". De tijd die daarin gaat zitten heeft hem, evcnali algemeen adjunct K. H. Dekkei doen besluiten om plaats te ma ken voor anderen die wellicht voldoende tijd hebben, om het Sportraadvruchtje te gaan koes teren. Alphen De Alphense carnavalsvereniging De Cascarvieten hield afgelopen weekeinde een Nieuwjaari bal. De leden van de Raad van Elf hadden weer een eigen inbreng onder de titel „Cascarmajeure" waarmee veel succes werd geoogst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3