ZWARTE HANDEL IN WITTE MUZIEK Gewoon Marie beweegt elke Chileense vrouw tot hete tranen Hou het scherm in 't oog Heinz Rühmann als inspecteur De beste zangers van Italië TERUGBLIK Love Story kassucces iii Amerika PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 10 JANUARI 19) (Van onze showredactie) HOLLYWOOD Geluidsban den, die in 1966 slechts 4 pet. uitmaakten van de totale verkoop van opgenomen mu ziek, hadden in 1970 reeds 30 pet. van de markt. Een grote Amerikaanse fabrikant was in het begin van het jaar zo optimistisch de verkoop op de Amerikaanse markt in 1971 op 600 miljoen dollar te schatten. De werkelijkheid zal echter dichter bij 500 miljoen dollar liggen. Dit is vooral te wijten aan de witte grammofoonplaten en ge luidsbanden die tegen lage prijzen worden verkocht. Om dit euvel te bestrijden wordt 15 febr. 1972 een nieuwe fe derale wet op de copywright van kracht. De piraten, die de liedjes ste len, vormen een grote be dreiging voor de musici. Grote grammofoonplaten maatschappijen hebben pro cessen aangespannen en de politie overvallen laten ple gen op geheime platenper- sen. Zij beweren dat de pira ten hun jaarlijks een verlies van 150 dollar bezorgen. Voorzorg Isaac Hayes, wiens album Shaft een bestseller is, zegt: „De koper van deze platen merkt pas later dat het geluid niet in orde is. Sommigen zullen misschien een nieuwe plaat kopen, maar voor velen is dit een te grote uitgaaf". Hayes (28) krijgt drievoudige royalties als componist, mu sicus en zanger van Shaft. Hij zegt dat de piraten hem een verlies van 5 miljoen dollar hebben berokkend. Zijn tegenoffensief hield zelfs in dat hij vroegere FBI- agenten in de arm genomen heeft. Deze agenten hebben de geluidsstudio in Memphis Tennessee, waar het nieuwe album van Hayes „Black Mo ses" werd opgenomen, van de buitenwereld afgegren deld. De persmachine werd dag en nacht bewaakt en de plaats van de fabriek geheim gehouden. „Ik weet zelfs niet waar de plaat werd geperst", zegt Hayes. Aangezien het er voor de pira ten op aankomt de plaat uit te brengen voordat deze in de verkoop komt, reden de gewapende agenten zelfs met de bestelwagens mee naar de platenhandelaren. Twee miljoen exemplaren werden gedistribueerd voordat de pi raten konden toeslaan. Voor de piraten blijven alleen de kruimels over", zo zegt Hayes die erop wijst de de illegale platen nu te laat ko- Straf Krachtens de oude wetten be rustte er slechts copywright op de compositie en niet op de gehele grammofoonplaat. Krachtens de nieuwe wet kunnen straffen van max. één jaar gevangenisstraf of boeten tot duizend dollar worden opgelegd. Een woordvoerder voor Capitol Records zei dat de juridische deling van de maatschappij reeds processen tegen veel piraten heeft aangespannen en dat er nog meer zullen volgen nadat de nieuwe wet van kracht is geworden. Hij zei dat de piraten het vooral hebben gemunt op oude beat les-albums die door Apple, Isaac Hayes leed door toedoen van de zwarthandelaren een ver lies van minstens vijf miljoen dollar. een dochteronderneming van Capitol, zijn opgenomen. Corb Donahua van ABC-Dunhill Record geeft toe dat de nieu we wet geen eind zal maken aan de piraterij hoofdza kelijk omdat het publiek het gevaar niet inziet. „De meeste mensen zien de rock-muziek als een afwij king in de Amerikaanse mu ziekindustrie zegt Donahue. „Niemand schijnt er zich druk over te maken behalve de ten leven." Jonge rocksterren die het meest in trek zijn bij de pi raten worden het ergst be nadeeld, aldus Donahue. De piraten betalen geen royal ties en een jonge musicus die na lang zwoegen einde lijk succes boekt heeft mis schien het geld juist het hardst nodig. Misschien als gevolg van de tegenaanvallen van mensen als Hayes zijn de piraten de laatste tijd zich gaan toeleg gen op het werk van overle den pop-artiesten. Messen als Janis Joplin en Jimi Hendrix zijn sinds hun dood een doel wit geworden. Hun platen zijn erg gewild bij verzame laars", aldus een woordvoer der. SANTIAGO, CHILI (AP) Politieke strijd, het bezoek van Fidel Castro, geweldda digheden van studenten dit alles en andere belangrij ke Chileense aangelegenhe den worden elke avond om acht uur opzij gezet. Alle tv- schermen worden verlicht voor een nieuwe episode van Simplemente Maria (Gewoon Marie) de jongste tv-topper. Er zijn in Chili geen betrouw bare gegevens over kijk dichtheid, maar niemand twijfelt aan de aantrekkings kracht van dit sentimentele, tranen verwekkende melo drama. ,.Een verschijnsel dat in Chih nooit eerder zijn weerga heeft gevonden", schreef het blad El Mercu- rio, dat veronderstelt dat 90 pet. van alle vrouwen verbij sterd voor de buis zitten. Marie Ramos, een ongeletterde boerendochter, gaat naar de grote stad en vindt werk als dienstbode. Zij komt onder de bekoring van Roberto Ca- ride, een rijke, luie medische student, die haar zwanger maakt, maar niet met haar trouwt omdat zijn verwanten geen dienstmeid in de fami lie willen hebben. Onver saagd brengt Marie het kind ter wereld, ploetert dag en nacht om goede omgangsvor men te leren en vooruit te komen en slaagt er tenslot te in een respectabele positie te verwerven. In 20 jaar tv-lajd natuurlijk is zij ei genaresse geworden van een boetiek, woont in een weelde rig herenhuis en heeft een Limousine met chauffeur. Op een dag komt Roberto te rug van een reis naar Afri ka. Marie zegt hem dat hij op kan hoepelen. Inmiddels heeft de zoon van Marie een verhouding aangeknoopt met het nichtje van Roberto en haar zwanger gemaakt en daardoor als het ware de schoen keurig aan de andere voet van de eens zo ver waande familie Caride gesto ken. En zo gaat het door 440 epi soden van elk 40 minuten lang. „Gewoon Mairie" is ge schreven door een Argentijn en gefilmd in Peru. De ac teurs zijn afkomstig uit ver scheidene Latijns-Ameri kaanse landen maar geen en kele belangrijke rol wordt gespeeld door een Chileen. De serie heeft ook grote kijkdichtheid gekregen in an dere Spaans sprekende lan den. „Marie geeft een voorbeeld", zegt Maria Lopez (23) een gewezen dienstbode en geest driftige kijkster. „Zij heeft op een dag een fout gemaakt maar sindsdien 20 jaar zui ver geleefd". De linksgezinde dichter Enqri- que Linn verketterde het programma als reactionair en betoogde dat het waarden verheerlijkt, strijdig met die welke de Chileen worden aanbevolen door de pro-so cialistische regering van pre sident Salvador Allende. „De serie verheerlijkt de erg ste ondeugden van een bur gerlijke maatschappij, om hoog klauteren op de maat schappelijk ladder, verzoe ning tussen de klassen en valse mogelijkheden tot suc ces voor de werker", aldus Linn. En een professor in de taal kunde, Boracio Serrano, haalde zich de toorn van dui zenden geestdriftelingen op de hals door in een kranten artikel te schrijven: „De serie is niet slecht. Zij is verschrikkelijk, oversenti- menteel.. Een onsmakelijk mengsel van suiker en mos terd. Heinz Rühmann als gewetensvolle inspecteur die in zijn vrije tijd een kindermoordenaar ontmas kert. De Australische zangeres Wilma Reading vanavond in Muziek is troef (Van onze radio- en tv-redactie) ROME, (AP) De winnaar van het grote Italiaanse songfestival, de „Canzonissima", is door N'icola di Bnri gewonnen met het liedje „Chitarra suona piu piano" (gitaar speel wat zachter). De tweede prijs ging naar Massimo Ranieri en de derde naar Iva Za- nlcchi. Aan het winnende lied was een loterij verbonden. Iemand in Napels won de hoofdprijs, 150 miljoen lire. De finale van dir festival werd via de televisie uitgezonden. Naar schatting 30 miljoen Italianen hebben er naar gekeken en geluis terd. In de serie Heinz Riihmann-films is de uit 1958 daterende Zwitser se productie „Es geschah am hellichten Tag" een beetje een buitenbeentje. Het scenario is van Friedrich Diirrenmatt en Heinz Rühmann speelt er de dramatische rol in van de gewe tensvolle politie-inspecteur Mat- thai, die in zijn vrije tijd op zeer onorthodoxe wijze een kin dermoordenaar ontmaskert. De Hongaarse regisseur Ladislao Vajda, meer bekend om zijn ro mantische sprookjes als „Mar cellino. brood en wijn" en „Een engel in Brooklyn", maakte er een boeiend maar ook vaak spannend menselijk drama van met naast Rühmann een inter nationale rolbezetting. Naast Rühmann's landgenoten Gerd Fröbe en Ewald Balser zien we o.a. ook de formidabele Franse veteraan Michel Simon in de rol van een oude marskramer, die van het misdrijf wordt ver dacht. De serie van Heinz Rühmann be staat in totaal uit acht films. De derde „Die drei von der Tank- stelle" een „klassieke komedie uit de eerste jaren van de (Duitse) geluidfilm, zal op 24 januari worden uitgezonden. De laatste vijf films die gepland zijn op resp. 31 jan., 7 febr., 6 maart en 20 maart zijn nog niet gecontracteerd. Er wordt mo menteel onderhandeld over Menschen im Hotel naar de ro man van Vicky Baum, Das schwarze Schaf, Er kann's nicht lassen, De Jugendrichter, die Feuerzangenbowl en Escale h Orly. De KRO zal voorts trachten het portret van Heinz Rühmann, dat momenteel door het Zweites Deutsche» Fernsehen wordt ver vaardigd, in de serie onder te brengen. Ned. I 21.15 uur. Ziek van de maatschappij Onder de tiel „Maatschappijkri tiek in de praktijk" begint de KRO een serie van vier uitzen dingen, waarin een aantal bewe gingen aan het woord komen, die menen een antwoord te kun nen geven op de vraag, hoe onze maatschappij veranderd dient te worden. Dat zijn ach tereenvolgens de kritische art sen- de kritische leraren, de kri tische vakbeweging en de kriti sche advocaten, ook wel „de jonge balie" genoemd. De eerste aflevering is gewijd an de denkbeelden van de kritische artsen. Hun aantal is niet groot: Van de vierduizend huisartsen die Nederland telt, zijn er twee honderd die zich kritische art sen noemen. Dr. G .Schiethart uit Amsterdam vertelt over zijn ervaringen in de Amsterdamse Kinkerbuurt. Daarna komt een team van artsen aan het woord, dat in Hoensbroek een z.g. groepspraktijk heeft opgericht, de eerste in Nederland. Ned. I 20.21 uur. Toppop De wekelijkse hitparade op demo- cratisdie wijze door de kijkers samengesteld. Ned. II 19.05 uur Een verhaal met een staartje Een Engelse documentaire die een goed beeld geeft van de op leiding van blindengeleidehon den. Voor deze reportage werd Analyse Het maandelijkse programma waarin mr. G. J. B. Hilterman commentaar geeft op belangrij ke politieke ontwikkelingen. Ned. II 20.21 uur. Peyton place Jack Chandler is zo agressief dat de Carsons en Rachel om poli tiebescherming vragen. Het tes tament van Martin Peyton is onderwerp van gesprek. Ned. II 20.30 uur. Muziek is troef Pim Jacobs ontvangt de Australi sche zangeres Wilma Reading, accordeonist Harry Mooten en Mouth en MacNeal met enkele succesnummers. Ned. II 21.20 uur. NOZ, ofwel NOS Op Zondagmid dag, heeft e&n eigen grafisch symbool. Gemakshalve wordt dat dwars door de vaste pro grammapunten door het beeld geprojekteerd. We vinden dat een praktische vondst van de NOS. Want hoe gaat dat? Je zit op een gegeven ogenblik te kijken naar een stoukoude comedy-caper en dan wil je wel eens weten wie je dit schoons thuisbrengt. De NOS laat je niet gissen: niet de BBC op vrijdagavond, niet de RTF op zaterdagochtend, maar de NOS op zondagmiddag. Je kunt je niet vergissen, dankzij die attente NOS. Storend? On zin! Je blijft tenminste bij de tijd, zelfs tijdens een vervelend zondagmiddag tv-programma! ,s-Avonds bood de NOS in de ru briek „De onvergetelijken" een (Van onze filmredactie) Ofschoon de film Love Story naar het gelijknamige boek van Erich Segal in ons land niet meer dan een redelijk succes werd, althans wat de kassa betreft, is zij in Ame rika de publiektrekker van het jaar geworden. Over het vorige jaar bracht de film 200 miljoen gulden op. Slechts twee films deden het in het verleden beter, nl. Ge jaagd door de wind en The sound of music. Maar Love Story loopt nog steeds in Amerika. portret van cineast Joris Ivens. Van hem zijn de laatste jaren, vooral dankzij KRO-tv, vaker t.v.-portretten geboden. Maar Ivens past zonder twijfel in deze NOS-reeks. Ivens kwam er, evenals in alle vorige aan hem gewijde pro gramma's uit als een grandioos, bezeten en geëngageerd filmer. Van zijn werk werd een goed overzicht gegeven; bij dat werk werd, bij monde van Parools Sandberg, ook een politieke kanttekening geplaatst. Ivens' „naïeve" integriteit bleek uit zijn eigen woorden: hij staat nog achter al zijn vroegere films, maar is teleurgesteld in het socialisme zoals zich dat in Oost Europa ontwikkeld heeft. Momenteel ziet hij meer heil in Mao en in repeterende culturele revoluties... In een matte aflevering van "De kleine waarheid" genoten we gis teren van het ijzersterke karak ter dat Sylvain Poons (hij is niet dood, hij LEEFT!) maakte van Abraham Mossel. Een schitterende rol!. Zaterdag was de Mounties-show erg onderhoudend, zowel wat Piet en René betreft als het "bij werk". AVRO's Poets was weer beneden de maat, zowel qua hu mor als voor wat de rubriek geoorloofd acht om toevallige slachtoffers aan te doen. Wat de KRO geoorloofd acht om toevallige kijkers aan te doen met "Tot de dood ons scheidt" vinden we overigens een sterker misprijzen waard; zaterdag was het louter vuilbekkende humor loze onzin. Brandpunt zat zaterdag goed ach ter het nieuws aan. Ons impo neerde het sterkst het portret van studenten-schaatser Harm Kuipers, man die bij de Neder landse kampioenschappen erg hoge ogen gooide. Mijnwerkers staken Londen (AFP-DPA) Sedert de nacht van zaterdag op zondag ligt het werk in de 289 steen koolmijnen in Engeland stil. De 280.000 mijnwerkers zijn, voor het eerst sinds 1926, voor onbe paalde tijd in staking gegaan nadat hun eis, loonsverhoging van 65 tot 75 gulden per week voor respectievelijk boven: en ondergrondse arbeiders, was af gewezen. TELEVISIE HEDEN Ui<* NEDERLAND I NOS 10.45 uur: School-tv J 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO 19.05 uur: Lippy de Leeuw 19.10 uur: Pebbles en Bamm- Bamm 19.30 uur: Op blote voeten het park 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Ziek van de majr1 schappij (document taire) 4 21.15 uur: Heinz Rühmann (speelfilm) 22.45 uur: Journaal J NEDERLAND II AVRO 1 18.45 uur: Fabeltjeskrant j 1 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Toppop 19.30 uur: Een vertiaal met ee staartje 1 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Analyse (reportage), 20.30 uur: Peyton place 1 21.20 uur: Muziek is troef 22.10 uur: Televizier-magazine 1 23.00 uur: Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 19.30 juur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.45 uur: 22.55 uur 23.00 uur: 23.05 uur: Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Dier en vriend Little woman Journaal Mijn idee Arsène Lupin (t.v.-serie) Hier en nu Getekend (docu mentaire) Tekst en uitleg (zang) Journaal Schooltelevisie Teleac NEDERLAND II VARA 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: De zwarte tulp (kinderserie) 19.30 uur: Tik Tak Tor 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Mijn tante Victoria (t.v.-serie) 20.50 uur: Jason King (t.v.-seri 21.40 uur: Hadimassa 22.20 uur: Achter het nieuws 23.00 uur: Journaal WOENSDAGMIDDAG 17.00 uur: Wop en Flop 17.20 uur: Kijk zelf maar... kleur RADIO HEDEN Demokratlii NCRV: 18.30 Nws. 18.41 Toellchtii bij het Nws. 18.47 (S) Mariniers pel der Kon. Marine. E. O.: 19.(0 Wij hebben een woord werld: muz. Informatie ten. met om: 19.04 Reformatie i, V ragenbeantwoordlngi NCRV: 20.0T Mi uitzendingen jeugdgedrag vroeger en nu 20.20 (S) Mod. muz. (opn.) 21.00 L. planoconcert (gr.) 21.1 t wat schele-* 'a ioverdenking 22.40 Llterama. Kron. l chrljvers en toneel. 23.00 (S) (opn.) '1ÊM kaal-' 23.55-24.00 Nw: lUversum II 8.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.26 (S Operetteconcert door het Prom. Oi- kest met zangsollsten. NVSH: I9.lt Sextant: radiomag. van de NVSE: RVU: 19.20 De opera Boris Godow nov van Moessorgskl. Spreker: C« Molenbeek. NOS: 20.00 Nws. 20.K Komt u maar: lichte gram. mui; gesprekken en tel. reaktles op, a« tuele onderwerpen. 22.00 (S) JazzJ In AkUe. 22.55 Mededel. 23.00 Nwt 23.10 Radlojourn. (AVRO). 23.» uitz. 1S.45 Sport. 18.65 Taalwenl 18.57 Lichte orkestmuz. 19.00 actual, en lichte muz. 19.40 Eng les. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 1 Operakroniek. 22.00 Nws. De zt MORGEN i 14.05 Schoolradio. 14.3( nlng In de Ned. Antillen. Sprei Freek van Wel. KRO: 17.10 (S) Me tropole-orkest: amusementsmui: 17 25 Voor de kinderen. 17.30 Nvrt 17.32 (S) Actual. 8.30-8.33 De groenteman). 8.60 Mor, vljdlng. 9.00 (S) Sonraan en pl» Klass. muz. 9.35 Waterstanden 11.30 Rondom 13: progr. voor*sni vrouw. (Om 11.66 Beursber.) 12-* Ovorhetrtsvoorl. Ultz. voor de lan* houw. 1*40 Knlnperllrht. wekëfljfc rodioverkeersmee. 13.00 Nws. 131 nrle-drnnl. 1B0O - (17 00 Nws.). (Nederlands) IJ

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2