naar sensationeel wereldrecord: 33.0 Harm Kuipers laat Sapporo E Peter Nottet door i Linkovesi op 500 m falen tot moeilijk besluit gedwongen Kikvorsen pas laat naar de toernooiwinst Kritiek van sprinters op Jorritsma Hezemans viel uit in race Buenos Aires Goede prestatie van Luesken en Van Beusekom 1972A) MAANDAG 10 JANUARI 1972 A3 Van onze sportredactie PEVENTER Peter Nottet zal deze week een van de moeilijkste beslissingen van zijn leven moeten nemen. Deze week zou hij namelijk definitief bepalen of hij wel of niet doorgaat met schaatsenrijden. Na zijn falen in De venter, waar hij niet verder reikte dan de 12de plaats zei bij: „Het is een te belangrijk besluit om dat direct nu maar hier te doen. Ik wil daar nog gewoon over naden- ken". Peter Nottet zei het wat triest. De man, die enkele dagen geleden nog een felicitatietelegram van Ard Schenk I ontving vanwege zijn tweede lustrum in de ploeg, was net Het bleek wel uit het feit dat zijn ademhaling op de 5000 meter bemoeilijkt werd door abnorma le grote slijmafscheiding. „Dat heb ik alleen maar als ik erg nerveus ben", verklaarde Not tet. „Bovendien", vulde zijn coach Leen Pfrommer aan, „als er eenmaal iets fout gaat bij Nottet, dan kan hij zich moeilijk herstellen. Hij kan zich er ge woon moeilijk overheen knokken. Het is zo bij hem: als het loopt, gaat het geweldig". Nottet weer: „Na die 500 meter die, daar ben ik van overtuigd, ik gewonnen zou hebben als ik niet teruggeschoten was, ben ik te gespannen geweest. Daarom lukte het me niet meer om te klasseren. Het ging gewoon niet". Peter Nottet had overigens nog twee kansen om zich te klasse ren, in het klassement en bo vendien kon hij zich nog bij de eerste drie op een afstand rij den om zich te klasseren als specialist voor Sapporo. Leen Pfrommer: „Ik had, als hij de overige drie afstanden goed had •gereden, een klassement bere kend met de 42,16 die hij gere den had op de 500 m. Dat was ook nog een mogelijkheid voor hem om nog in de ploeg te ko men". Peter Nottet, een van de routiniers in de ploeg, faalde echter. In alle opzichten. Zijn 10 km („beginnen, toen ik zag dat het niet ging heb ik die maar 'voor mijn plezier uitgereden") iderstreepte zijn afgang, jtet had zich door een tegen slag op de 500 meter laten ver slaan en dat kan wel eens ver strekkende gevolgen hebben voor zijn schaatscarrière. Een tweede schaatsenrijder in de kernploeg overkwam bijna het zelfde. Ronnie Nooitgedacht gleed in de laatste bocht van de 500 m onderuit. „En toen ik al bezig was te vallen voelde ik het al. Dit wordt niks meer. Dit wordt weer 'n jaar op de reser- als iedereen verrast door zijn toch wel onverwachte uit schakeling. De 27-jarige Peter Nottet, pas gehuwd, had zich immers ingesteld op een goed seizoen. Een seizoen waarin de Olympische Spelen centraal stonden. „Ik wilde proberen uit te komen op de 1500 m en de 5 km, zei de winnaar van het brons op de 5 km in Grenoble na afloop. Het was napraten. Want na zijn diskwalificatie op de 500 meter, waarop hij na zijn vierde start overigens een tijd van 42,16 liet noteren, was het zelfvertrouwen stuk bij Nottet. DAVOS De Fin Leo Linkovesi heeft zaterdagmiddag in Davos het wereldrecord op de 500 m verbeterd en ge bracht op 38.00 sec. De 23-jarige Linkovesi was daarmee 0,3 sec. sneller dan de Westduitser Erhard Keller, die een week geleden het wereldrecord op 38.30 sec. bracht. Een hevig teleurgestelde Peter Nottet wordt geïnterviewd. Naar aanleiding van zijn diskwalificatie op de 500 meter en een slechte 5000 meter wordt hij waarschijnlijk niet meer in de kernploeg opgenomen. vebank", zei Ronnie Nooitge- dagt, ook lang na zijn val nog gedesillusioneerd. Toen ik op stond voelde ik me helemaal leeg. Maar later begin je toch te denken. Dan herinner je je al je plannen. Ik wilde namelijk dit seizoen echt bij die eerste vier zien te komen en niet meer op de reservebank plaats ne men. Het is mislukt. Volgend jaar maar weer opnieuw begin nen. Voor de 22-jarige student in de fy siotherapie werd door de coach van de kernploeg Leen Pfrom mer nog wat verzachtende om standigheden aangedragen. „Ronnie is niet alleen mentaal gebroken na die val op de 500 m maar er is meer. Ik moet er echt bijzeggen dat hij een vre selijke klap heeft gehad van een plotselinge ernstige infectieziek te. Drie weken geleden lag hij opeens een week met hele hoge koortsen van 39 en 40 graden op bed. Hij heeft bovendien de han dicap dat hij net als Nottet erg moeilijk over tegenslagen heen kan vechten. Vanwege zijn jeugd krijgt Ron Nooitgedagt dit seizoen nog wel kansen. Hij gaat samen met Piet Vink, met de eveneens nog jeugdige Piet Kleine mee met de ploeg onder leiding van Jorrit Jorritsma naar Madonna di Campagniolo en Cortina d'Ampezzo. Er sneuvelde In Davos zaterdag nog een wereldrecord. De 16-ja rige Anne Henning, die vrijdag haar eigen wereldrecord op de 500 m op 42,5 sec. bracht, reed op de 1000 m opnieuw een we reldrecord. De Amerikaanse kwam uit op 1 min. 27,3 sec. Het oude record stond met 1.27.7 op naam van de Russin Loedmilla Titova. De weersomstandigheden in Da vos waren ideaal. Op de 500 m reden liefst zes rijders 39.0 sec. of minder. De Zweed Ove Konig bleef met 38,4 sec. slechts een- tiende seconde boven het oude wereldrecord van Keiler. Linkovesi leverde zijn prestatie in het kader van een sprint-vier kamp. Ook op de 1500 meter werden formidabele tijden ge maakt. De Amerikaan Dan Car roll noteerde een tijd van 2 min 1,4 sec. waarmee hij met Eddy Verheyen vierde staat op de we reldranglijst aller tijden achter Ard Schenk (1.58.7), Kees Ver kerk (1.58.9) en Goeran Clae"^ (2.00.1). Doordat hij zijn tweede dui meter in 1.20.3 aflegde verbetn- de Linkovesi ook het wereldre cord puntenklassement „sprin tersvierkamp". Zijn 38,7, 1.19.3, 38.0 en 1.20.3 leverden hem 156.500 punten op, hetgeen 1.01 punt beter is dan de Noor Ivar E riksen vorig jaar in Davos presteerde. De druk van het favoriet-zijn voor de Olympische titel is nu ten minste van me afgevallen wa ren eerste woorden waarmee Erhard Keiler reageerde op zijn onttroning als 500-meter-keizer. Volgende week dinsdag en woensdag in Cortina d'Ampezzo zal het uur van de waarheid slaan. Dan start de hele sprinte lite onder gelijke en hopelijk ideale omstandigheden. Dan zul len we zien, wie nu werkelijk de snelste is. De sprinters ontwik kelen zich momenteel enorm snel. Het zou me daarom ook niet verbazen als een ander als eerste onder de 38 sec. komt. Al hoop ik het natuurlijk wel zelf te doen Dat is en blijft mijn droom". Erhard Keller nam niet deel aan de wedstrijden in Davos, omdat hij vrijdag in Klagenfurt startte in een herdenkingswedstrijd voor de bij een auto-ongeluk omgeko men Oostenrijkse schaatsenrij der Willy Edelmann. TOENSBËRG Roar Groenvold heeft op verrassende wijze de Noorse schaatstitel naar zich toegetrokken. Groenvold won op de tweede dag de 1500 meter. Hij kon zich daardoor veroorlo ven op de 10 kilometer niet vol uit te hoeven rijden, gezien zijn goede rerrichtingen op de eer ste dag op de 500 meter (nog voor de favoriet Fornaess) en zijn uitstekende 5000 meter. Weliswaar deed Fornaess op de 10.000 meter nog een verwoede poging op de topplaats van Groenvold maar zijn inspannin gen waren vergeefs. Zijn ach terstand was reeds te groot ge worden door een vrij zwakke 1500 meter. GOTEBORG Georan Claeson is gisteren Zweeds kampioen ge worden. Hij behaalde zijn vier de achtereenvolgende titel met 176.352 punten. Johnny Hoglin werd tweede met 178.463 pnt. Claeson won drie van de vier af standen, al moest hij op de 500 meter de eerste plaats delen met Oloph Granath. Op de 10 km was de voorsprong van Claeson op nummer twee, John ny Hoglin maar liefst 27 secon den. Hoglin won de 1500 meter. INZELL In Inzeil zijn de Duit se schaatskampioenschappen gereden. Erhard Keller won de sprinterstitel, Gerd Zimmerman Tijdens de wedstrijden voor sprinters in Davos heeft de Amerikaanse Ann Henning weer twee wereldrecords verbeterd. Zowel op de 500 als de 1000 meter bleek zij de snelste. de titel bij de all-rounders en Monika Pflug bij de dames. Het weer was tijdens de wedstrijden slecht. Af en toe regende het en het ijs was slecht. DEVENTER. Harm Kuipers behoefde er geen mo ment over na te denken. „Onder geen voorwaarde ga ik naar Sapporo", zei hij beslist, „ik kan me dat eenvoudig niet permitteren. Het is misschien ergens wel spijtig, maar anders loop ik de kans mijn stu diebeurs kwijt te raken en daar voel ik niets voor". Voor verloofde Marrie Wlllems, die hem trouw se condeerde, was het allemaal wat teveel geworden. Tot tranen toe geroerd, kon zij de woorden van Harm slechts met korte hoofdknikjes ondersteunen. )e 24-jarige student in de me dicijnen week ook oog in oog met de leden van de techni sche commissie van de KNSB niet van zijn unieke besluit af. Hij legde zijn ei- sen-pakket op tafel en de LTC had daar alle begrip voor. Kuipers zal wel deelne men aan de Europese kam pioenschappen in Davos op 22 en 23 januari. Hij zal zich echter pas woensdag bij de kernploeg, die maandag reeds op reis gaat, voegen. Hij zal naar alle waarschijn lijkheid zijn inschrijving voor de Universiteit in de Verenigde Staten, eind fe bruari wel gestand doen. „Daar kan ik winnen. In Sapporo niet," zo lichtte de gebrilde rijder uit Norg toe. Enkele dagen voor de strijd om het wereldkampioen schap, op 19 en 20 februari in Oslo, gaat Kuipers naar Toensberg om zich voor te bereiden. Kuipers wil het volgende seizoen ook niet ge heel meedraaien met de „nieuwe" kernploeg. Dan moet ik veel te veel colleges laten lopen. Misschien dat er een andere oplossing kan worden gevonden." De voordracht van de KNSB aan het Nederlands Olym pisch Comité voor de Olym pische winterspelen bleef overigens nog in het duister gehuld. Weliswaar zijn de meeste namen wel bekend, maar voor een enkeling zul len de resultaten in de ko mende weken de doorslag geven. Zo kunnen de volgende rijders en rijdsters zich wel als ..ze keren" beschouwen voor Ja pan: Ard Schenk. Kees Ver kerk, Jan Bols. Eddy Ver heyen, Atje Keulen, Stien Baas, Trinie Rep. Wil Schenk en Elly van der Brom. en Sippie Tigchelaar. Jan Bazen is nog onzeker. Heren-trainer Leen Pfrommer zei: „Bazen komt deze week uit op de sprintvierkamp in Cortina d'Ampezzo en Ma donna di Campiglio. Bij een goede prestatie, bij voor beeld op de 500 meter een tijd van rond de 39 sec., gaat hij zeker mee. Ik acht op het ogenblik niet meer dan ze ven rijders in de wereld ster ker dan Bazen. Dan zijn er nog zo'n stuk of acht van ge lijke kracht. Voor Jappie van Dijk ligt het iets anders. Hij zou eventueel op een van de lange afstanden ingezet kunnen worden. Maar dat moet hij, waarschijnlijk ook in Cortina dan nog wel be wijzen. Daarnaast zou ik hem toch ook graag als re serve mee willen nemen. Moet ik echter kiezen, dan neem ik Bazen om de sprint wat meer populair te maken. Sippie Tigchelaar is zeker van een Olympische kans op de 3 km. Trainer Gerard Maarse hierover: „Het is niet on denkbaar dat ik nog een ex tra selectie-wedstrijd inlas. Als in Inzeil bliikt dat drie rijdsters zeer scherpe tijden maken op de langste af stand. dan laat ik misschien nummer drie tegen Sippie rijden, maar daar moet ik nog eens goed over naden ken." Harm Kuipers flinks), het nieuwe talent in de A-selectie gaat onder geen beding naar de Olympische Winterspelen in Sap poro. Zijn studie gaat voor alles. AMERSFOORT Het officieuze Nederlandse waterpoloteam, spelend onder de naam Kikvorsen, Is gistermiddag in Amersfoort winnaar geworden van de Van Haselen-wisselbeker. Daarvoor moesten ove rigens wel alle zeilen worden bijgezet, want tegenstander Ecrl Doz- sa, kampioen van Hongarije maakte in de finale duidelijk dat het niet voor de „show" naar Nederland was gekomen. Pas in do verlen ging bij de stand 44 konden de Kikvorsen doordrukken naar 8-5. Vooral in het begin van de wed strijd heeft het daar niet naar uitgezien, want de Hongaren na men al vrij vlug een voorsprong van 31, welke zij wisten te verdedigen tot de laatste perio de. Toen kwamen de Kikvorsen echter los. Via Schmidt en Wou- du werd het 33. De Hongaarse goalgetter Pocsik bracht de stand toen op 43 voor Ecri, maar met nog slechts weinige seconden te spelen scoorde Hans Hoogveld met een schitterende doorslagbal de gelijkmaker. De verlenging kenmerkte zich vooral door hard spel. Arbiter Fred van Dorp moest vele spe lers voor het merendeel Hon garen het water uit sturen eer de gemoederen wat bedaar den. Met hun ruwe spel bena deelden de Hongaren overigens het meest zich zelf, want de Kikvorsen slaagden er steeds weer in het numerieke voordeel te benutten. De derde plaats in dit toernooi was voor SKK Stockholm dat met 85 won van de AZ en PC combinatie, die hierdoor als vierde eindigde. De strijd om de vijfde en zesde plaats eindigde in een zege voor het nogal te leurstellende HZC/De Robben, dat echter in zijn laatste wed strijd tegen het zwakke Barcelo na tot redelijk spel kwam: 11—2. AZ en PC-Errl D-z»n 3—7 v-KUc\..n*n 6-7 112 2—2 3—1 HZC/Dc Robben 6-4 (J1- 2-0. 3—0). Om do en Be pK-unts: tlnrrclonn ItZC/De Robb'-n 2—U (4—1, 0—4. DEVENTER De nieuwe begeleider van de sprint- ploeg Jorrit Jorritsma toon de op de eerste dag van zijn bondswerkzuumhoden weinig interesse voor de sprintkernplocg. Terwijl do rijders op de baan de race tegen de secondenwljzor re den, besprak Jorritsma met de KNSB-officials de orga nisatie van de komende wedstrijden in het restau rant van de kunstijsbaan. De nieuwe Nederlandse kampioen Jan Bazen was dat ook opgevallen: „Jor ritsma kennen we allemaal van de periode dat hij In de kernploeg zat. Maar er gens verwacht je toch dat hij nu op de haan is, om hier te coachen". Op de eerste dog van het Ne derlandse kampioenschap won Jan Bazen de 500 m in 41.37 sec. Voor Jos Valen- tijn (41.69) en Marten Hoekstra (41.99) op de 1000 m ging de zege nnnr Jos Valentijn (1.23.64). Voor Jan Bazen en Marten Hoekstra. De andere deel nemers Anne Brouwer. Johnny Olof en Gerard Demkes stelden teleur, Op de tweede dag, de weers omstandigheden waren iets heter, bleef Jan Bazen de baas in het sprinters- toernooi. Hij kwam zelfs tol een aanvaardbare 40.45 sec. voor Jos Valentijn (41.02) en Gerard Demkes (41.58). BUENOS AIRES De Zweeds- Australische combinatie Ronnie Peterson-Tim Schenken, al snel ste in de training is gisteren met een Ferrari 312 P winnaar geworden van de 1000 kilometer van Buenos Aires. De Nederlander Toine Hezemans. die met de Italiaan Andrea de Adamich in Alfa Romeo reed, moest na zestig ronden de strijd wegens machinepech staken. De eerste race voor de competitie om de wereldkampioenschappen merken leverde een dubbele-1 zege voor Ferrari op. De Zwit ser Clay Regazzoni en de En gelsman Brian Redman werden met eveneens een Ferrari 312 P Joke van Beusekom bereikte tij- tweede. De Italiaanse equipe Al- den' d' °l»" ™»onalc Zweedse badmintonkampioenschappen t n berti-Facelti werd, met vier ha dame,tnkeltptl d, halve ronden achterstand, met een nales. Alfa Romeo 33/3 derde. BORAAS In de halve fina le van het damesenkelspel om de internationale Zweedse badminton kam pioenschappen is de Neder landse kampioene Joke van Beusekom uitgeschakeld door d" Westdultse Irm- gard Gerlatzka. De set standen waren 11-12, 12-11 en 11-2. Marjam Luesken kwam niet ver der dan de kwartfinales. Hierin werd zij verslagen door de sten ke Zweedse Eva Twedberg: 11« 8. 12-9. Marian Luesken en Joke van Beu* sekom kwamen in het dames* dubbelspel tot de kwarteind* str jd. Het Deense paar Joer- gcr.sen/Strand bleek echter t« sterk voor het Nederlandse dub bel: 15-5, 15-12. Eva Twedberj werd kampioene door in de fi nale de Westduitse Gerlatzka U verslaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11