Lucsv Luke Lucky Luke wordt nooit verliefd IN VIJFENTWINTIG JAAR 38 ALBUMS EN EEN FILM Held Lucky Luke in zijn specialiteit als schutter. Morris de Bevere, de schepper van Lucky Luke, is geen Ameri kaan maar een Westvlaming, geboren in Kortrijk, die met zijn al even Westvlaamse echtgenote in St. Pieters-Woluwe woont: in een villa waar je verwacht dat Luke elk moment kan komen binnenstappen of dat Billy the Kid de koekjestrommel komt gappen. Als „Sweety", de poes van Ma Dalton, komt binnen wandelen, wordt het helemaal echt. Bestaat de hond Rataplan ook? „Nee, dat is een parodie op Rin- tintin, de hond van Kuifje", lacht Morris. Ma Dalton zal overigens pas over enkele maanden in het Ne derlands verschijnen. Het ver haal is pas in het Frans op de markt gebracht en bij de Neder landse uitgever zit men nog vol op op de vertaling te zwoegen. De albums verschijnen dus oor spronkelijk in het Frans? „Ja, dat komt omdat ik een aantal jaren geleden in New York de Italiaan Goscinny heb ontmoet, een van de vaders van Astérix. We besloten toen te gaan sa menwerken en sedert '56 maakt hij - in het Frans - mijn scena rio's. Dat wil zeggen: we onder zoeken samen een verhaal en hij maakt dan een scenario als voor een film. Ik werk dat dan ver der uit als ik de tekeningen maak. Goscinny tekende vroeger ook wel en weet dus precies wat mogelijk is." Wat staat er nog meer op sta pel? „Jesse James is onlangs verschenen. Dan heeft de uitge ver naast „Ma Dalton" nog „Apache Canyon" en „Western Circus" in voorraad. Ik moet er wel bij vertellen dat hij de ver halen niet chronologisch uit geeft. Het verhaal waar ik nu aan ^ga beginnen, zal over pre- miej'agers gaan, cowboys die bandieten waarvoor een premie uitgeloofd wordt, opsporen". Geboorte Hoe is Lucky Luke ter wereld gekomen? „Ik werkte in een filmstudio en voelde het einde van die zaak aankomen. Ik be gon me dus op iets anders voor te bereiden. Ik wilde graag I'm a poor lonesome cowboyEen man rijdt zin gend op zijn paard in de richting van de ondergaan de zon, dwars door de woelige geschiedenis van het Wilde Westen. Zijn naam: Lucky Luke. De naam van het paard: Jolly Jumper. Vijfentwintig jaar heb ben de man „die sneller schiet dan zijn schaduw" en zijn superverstandige schimmel er nu al opzitten, een kwarteeuw lang avonturieren in gezelschap van Amerika's beruchtste wapenhelden: Phil IJzerdraad, Joss Jamon, Billy the Kid, Jesse James, Calamity Jan en de Daltons, bijeengebracht in totaal 38 albums. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum kreeg onze held eindelijk een stem: zijn avonturen werden in een tekenfilm gestopt ,die nu twee weken in Brussel draait, en die rond Pasen ook in Neder land kan worden verwacht. Redenen te over om de geestelijke vader uit zijn anonimiteit te halen, dachten we. Want heel wat ver stokte Lucky Luke-fans denken nog altijd dat „Mor ris" een Amerikaan is. Morris de Bevere aan zijn tekentafel. Tot dan toe bestonden er im mers alleen maar ernstige cow boys, geen karikaturale. Nu is het Westen een dankbaar ter rein, en daarom besloot ik een soort persiflage van de western films te brengen. De figuur van Lucky Luke is eigenlijk een sa menvoeging van John Wayne, Gary Cooper en anderen. Als naam had ik een typisch Angel saksische alliteratie nodig: Luc ky Luke In het begin dacht ik dat ik al leen voor kinderen tekende, maar nu hebben de volwassenen gelukkig ook geen complexen meer Worden de verhalen ook In het Engels vertaald? „Ondermeer, ja. Lucky Luke is in heel Euro- pa bekend. In Amerika met Eu ropese strips op de markt ko men gaat een stuk moeilijker. De Amerikanen beelden zich na melijk in dat zij de strip uitge vonden hebben. Dat is niet waar. Zij hebben er een indu strie van gemaakt" Ooit zelf in de States geweest? „Ja, ik heb er zes jaar vertoefd. Ik ging er naar toe om te zien hoe ze strips maken en om de Far West te bezoeken. Ik heb ook documentatie opgezocht over de Daltons, Jesse James, Calamity Jane, e.a. Die figuren ontluister ik meestal in mijn verhalen en dat vinden de Ame rikanen niet zo leuk. Jesse James wordt ginder im mers voorgesteld als een soort Amerikaanse Robin Hood, wat hij zeker niet was. Van de be ruchte Billy the Kid heb ik een nozem gemaakt. De Daltons hebben ook echt bestaan. De jongste was inderdaad de bende leider, maar dat ze alle vier van verschillende grootte waren, heb ik zelf uitgevonden Nooit doden U heeft wel een voorliefde voor begrafenisondernemers? „Ja, ik vind dat die goed van pas ko men in het land van de snelle dood". En toch vallen er nooit doden in uw verhalen „Nee, er wordt nooit iemand doodgeschoten in mijn strips. Ik moet dan wel altijd naar een passende straf gaan zoeken. Bil ly the Kid laat ik bijvoorbeeld een aframmeling geven. De Dal tons worden onvermijdelijk op gesloten. Soms wordt het wel eens moeilijk ze op een of ande re manier weer vrij te krijgen. In een van de volgende verhalen zet de directeur ze gewoon uit de gevangenis omdat hij vindt dat ze een slechte invloed op de andere gevangenen uitoefenen Werden de nieuwkomers in het Westen werkelijk zo onthaald als in „Tenderfoot"? „De green horns, reken maar dat ze een inwijdingsproef moesten door staan. Weet je, het is me opge vallen dat het publiek graag over domme figuren leest. Ik vraag me af of dat iets te ma ken heeft met een soort superio riteitsgevoel Reacties van lezers krijgt Mor ris de Bevere voldoende. „In het begin rookte Lucky Luke niet. Dat rollen van een sigaretje Is nu typisch voor hem geworden. Ik kreeg eens een brief van ie mand die schreef dat Lucky Luke ais hij zo doorging long kanker zou krijgen. Jolly Jum per maakte ook een ontwikke ling door. Wanneer er aan de le zer iets moet worden uitgelegd, maakt het paard opmerkingen. Iemand schreef me dat het niet logisch is dat een paard spreekt." Filmheld Wordt Lucky Luke nooit ver liefd? „Haha, dat hebben vrou wen me vaak gevraagd. Maar dat kan toch niet: hij moet onaf hankelijk blijven". Van het stripverhaal uit heeft Lucky Luke dan toch de weg naar de film gevonden. „We hebben er twee jaar aan gewerkt. Er werd geen album verfilmd, maar we hebben een nieuw verhaal ge schreven met de Daltons. Gos cinny heeft ook hier weer aan meegewerkt, samen met Pierre Tchernia. De film is gemaakt bij Bclvision te Brussel, de grootste teken filmstudio van Europa waar ook Astérix en Kuifje leerden spre ken. De Franstalige versie is nu in Brussel, Zwitserland en Pa rijs in roulatie gegaan. Rond Pasen komt de Nederlandstalige versie. Daarin zal Lucky Luke helemaal zichzelf zijn: hij zal Amerikaans spreken. We hebben echte Amerikaanse acteurs ge vraagd hun stemmen te lenen. Daarin zal zijn naam ook voor het .eerst juist worden uitgespro ken: Lucky LOEK. Weet je wat ik zo plezierig vind? Al die ja ren heb ik me afgevraagd wat voor stem hij zou hebben. Nu weet ik het De film duurt één uur en twintig minuten en zonder de voorberei dende schetsen zijn er zo'n 300.000 tekeningetjes voor ge- Over de decors ben ik erg tevre den. De decorateur heeft het erg goed begrepen. Hij heeft een schetsachtige achtergrond met waterverf gekleurd. Aan het slot rijdt de held natuurlijk weg in de richting van de ondergaande zon, zoals in de albums. Het Is een overblijfsel van de eerste cowboyfilms." Bij het vertrek krijgen we een stapeltje bedlectuur mee, door de auteur van nog een extra te kening-met-opdracht voorzien. De kinderen uit de buurt weten hem ook wel te wonen. „Ik heb zelf geen kinderen, maar als er een nieuw verhaal verschijnt, komt de hele jonge buurt om een handtekening." „Eddy Merckx woonde hier als kleine Jongen ook in de buurt", vertelt mevrouw De Bevere nog. Het zou ons verbazen als er niet ooit een ..Ronde van Arizona" zou verschijnen. DIANA FREIJS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13