S-baan om Leiden in nieuw plan voor de Leidse Baan Volgende week begint bouw wijk Victor III Deze week in de Leidse bioscopen In opdracht van de marine Ann and Eve De dagen van geweld Werkgroep Milieubeheer geeft brochure uit MARKTEN Leeuwenhorstkoor luidde Kerst uit in Pancratiuskerk Prins Olievier reci ipieerde Burgerlijke stand PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JANUARI 1972 LEIDEN Spanning en pistoolgeknal is niet uit de Leidse biosco pen weg te slaan. Camera heeft „De rechter- en de linkerhand van de duivel" van Luxor overgenomen. Hier kan men nu de heldendaden van sheriff Trinity en zijn broer aanschouwen. In LIDO doet James Bond met zijn Diamonds are for ever het voor de 3e week in successie goed. En LUXOR begint deze week met een film van Alistair McLean „In opdracht van de marine" een spannende film over een goudroof en een geheime agent, die de boel in duigen laat vallen. De nieuwste Nederland se films blijken „blijvertes' 'te worden. Voor de 18e keer draait „Wat zien ik" in STUDIO en „Daniël" gaat al weer zijn 4e week in op het grootste doek van Leiden: TRIANON. REX komt deze week met de internationale sex-thriller „Ann and Eve". LUXOR Alistair McLean schreef het scenario voor de film „In opdracht van de marine" en dat belooft een spannende film. Behalve het scenario van het kassucces „De kanonnen van Navarone" heeft deze schrijver vele andere scenario's op zijn naam staan. „In opdracht van de marine" speelt in de woeste baaien van de Schotse hooglanden. Dat het daar woest kan zijn, blijkt wel uit het feit dat de geheime agent, Calvert, opmerkt dat zoveel schepen ten onder gaan. Tegelijkertijd realiseert hij zich dat het niet door het woeste weer behoeft te komen. Zo komt hij met zijn vriend Hunslett op een gecompliceerde goudroof. Na een gesprek met sergeant MacDonald wordt hem duidelijk dat Lord Kirbside, die hoog op een bergtop woont er meer van weet, omdat de zoons van MacDonald daar als gijzelaars gehouden worden. Wanneer Cal vert verneemt dat ook de vrouw van Skouras, de miljonair die hij eerst verdacht, daar gegijseld is, gaat hij eens een kijkje nemen in de kerkers van het kasteel. Om middernacht besluit hij zijn werk door een grandioze aanval op de goudopslagplaats waarbij hij wordt geholpen door de visser. „In opdracht van de marine" is een keiharde film waarin de man van de actie op de voorgrond staat en zijn superieuren voor schut gezet worden. RF.X Internationale sex in zuidelijke kleuren ditmaal. Men raakt er nauwelijks op uitgekeken. Twee ongetrouwde Zweedse vriendinnen, Ann en Eve, zoeken verstrooiing aan de Middelland se zeekust. De één omdat zij een moord op haar geweten heeft als recensente van een blad heeft zij namelijk een filmmaker afgekraakt en deze ziet slechts zelfmoord als enige uitweg. De ander is schijnbaar in alle opzichten maagdelijk. Maar daaraan komt redelijk snel een eind, want onder vissers en hotelportiers zijn gegadigden genoeg te vinden voor een subtropisch avon tuurtje. Op de achtergrond van Ann en Eve schuilt een moraal: wees rechtvaardig in je oordeel, anders kan het wel eens ver keerd aflopen. De filosofie in deze fraai opgenomen rolprent voll blank en bruin bloot, hunkering, erotisch sentiment en passie lcomt op de tweede plaats. Men zal er niet veel van opsteken, vrezen wij, maar de rol van het menselijk super-egoïsme is raak getekend. Toegang 18 jaar. REX, NACHTVOORSTELLING Import-westernschurk Lee van Cleef dreigt de ongekroonde heersers van de Italiaanse western Clint Eastwood en Montgomery Wood boven het hoofd te groeien. Na enkele kleine rolletjes krijgt hij in de spaghetti-western „De dagen van het geweld" meer kans. Hij treedt daar op als de on derwijzer in het geweld van Scott. Samen trekken ze erop uit met het devies: „eerst schieten, dan vragen stellen". In het eerste half uur van de film vallen er maar weinig doden. De spanning stijgt echter Ungzur.i om te eindige;! in het schot dat Scott lost om zijn vroegere 1 -reesto- te do'en. "'"oiiino Vakentil wist als regisseur de vereiste spanning en tempo in de film te leggen, maar werd bWin I-'lommerd door de drie scenarioschrijvers die het verhaal nu weer eens de ene kant dan weer de andere kant opsturen. Zo wordt gesuggereerd dat door een schotwond Scott nooit meer een revolver zou kunnen han teren. om de volgende keer razendsnel met zijn schietijzertje voor de dag te komen. LEIDEN Met in het verschiet 27 januari, de dag waarop Pro vinciale Staten van Zuid-Holland een beslissing zullen nemen over de aanleg van provinciale weg 16bis ofwel Leidse Baan, is door de v/erkgroep Milieubeheer van de Leidse universiteit een brochure uitgegeven met mede werking van de Raad voor Milieudefensie te Amsterdam en de Contactcommissie voor Na tuur en Landschapsbescher ming. Het ligt in de bedoeling van de samenstellers, W. J. ter Keurs, prof. dr. P. Sevenster en dr. H. A. Udo de Haes, dat deze bro chure in ruime kringen de dis cussie op gang brengt over wat genoemd wordt, „de gigantische problemen die door het autover keer ontstaan en over de keuze die nu gemaakt moet worden". Het is voorts de bedoeling, dat het boekje gebruikt zal worden op scholen, bij vergaderingen I van verenigingen, politieke par tijen enz. Behalve een aantal gevolgtrekkin gen die eerder gemaakt zijn komt de werkgroep in haar bro chure „Is de Leidse Baan wer kelijk nodig?" ook tot enkele nieuwe conclusies, zoals b.v. het aangeven van goede alternatie ven - opgesteld door spoorweg specialist ir. N. Zeevenhooven - voor de aanleg van de Leidse Baan. Deze alternatieven (S-ba- nen door Leidschendam en Voorschoten, een ring om Lei den langs Leiderdorp en lijnen naar Katwijk en Noordwijk, in fasen aan te leggen) hebben be trekking op het verminderen van de vervoersspanning tussen Leiden en Den Haag en op het verbeteren van het openbaar vervoer. De voorgestelde verbeteringen van het openbaar vervoer blij ken, aldus de brochure, kwanti tatief en kwalitatief voldoende te zijn om tenminste 85 pet. van het woonwerkverkeer met het openbaar vervoer af te wikke len. Dit zou ruimschoots vol doende zijn om de Leidse Baan overbodig te maken. De verbe teringen van het openbaar ver voer zullen tijdig klaar kunnen zijn; voor de overheid zullen de kosten iets hoger, voor de hele gemeenschap zullen zij volgens de berekeningen veel lager zijn. Een andere conclusies van de stu die is, dat het nieuwe beleidsuit gangspunt van de overheid (sterke ontwikkeling van én het wegennet én het openbaar ver voer) niet realistisch is, ener zijds omdat een verbetering van het openbaar vervoer op zich zelf nauwelijks een afremming van de groei van het autover keer zal geven, anderzijds om dat er niet voldoende geld zal zijn om beide vervoerssystemen te verbeteren. Er zal volgens de werkgroep met hoge urgentie gekozen moeten worden voor een beleid, dat di recte voorrang geeft aan het openbaar vervoer. Daarbij zal de groei van het autoverkeer met name in de woon-werkrela- tie sterk moeten worden afge remd door een daarop gericht parkeerbeleid en een daarop ge richte ruimtelijke ordening. De aanleg van de Leidse Baan geeft op korte termijn maar zeer ten dele - en op langere termijn helemaal niet - een op lossing van de problemen: het bereikbaar houden van de Haagse binnenstad en het ver minderen van de verkeersdruk op de woongebieden in de rand gemeenten. In Den Haag zullen juist op de aansluitingen van de Leidse Baan met andere auto snelwegen sterke congesties te verwachten zijn. Verder zijn met de aanleg van de Leidse Baan volstrekt ongewen ste gevolgen verbonden. Deze betreffen een zware aantasting van het woonklimaat in Den Haag en Leiden en van het in tacte landschap en de natuurge bieden tussen beide steden. Een tracé-verandering zou maar een geringe verbetering geven. Daarbij speelt een rol, dat door een ander tracé een verdere on geremde groei van het autover keer in dezelfde mate zou wor den mogelijk gemaakt en bevor derd. Op grond van deze en an dere punten is de conclusie van de werkgroep, dat de Leidse Baan niet zal mogen worden aangelegd en dat hier en nu be gonnen moet worden met een werkelijke ombuiging van het ruimtelijke beleid. De samenstellers van de brochure zijn erkentelijk voor de mede werking van cle Contactcommis sie voor Natuur- en Landschaps bescherming, die zich tot nog toe neutraal had opgesteld, maar wel gekant was tegen de aanleg van een Duinweg. „Deze medewerking", aldus dr. Udo de Haes, „betekent in feite nieu we steun voor onze standpunten. De Contactcommissie - het na tionale actiecentrum op het ge bied van natuurbeheer en mi lieubeheer, waarbij 108 organi saties zijn aangesloten - heeft zich thans helemaal achter onze fundamentele brochure ge schaard en een bijdrage aan de inhoud gegeven". (De brochure is te bestellen door 2,50 over te maken op giro 9200 van Amro-bank Leiden on der vermelding van nr. 45 10 53 155 van „Aktie Leidse Baan? NEE") Sassenheim Veel Sassenheimers hebben gisteravond in de Pan cratiuskerk genoten van 'n fiks liederenprogramma van het jon gens- en meisjeskoor. Naast en kele Nederlandse liederen waag de het koor zich op glad ijs door ook in enkele buitenlandse talen de stem te verheffen. Het werd een bijzonder geslaagd optreden dat terecht werd gewaardeerd met een luid applaus. koelen 247. vare kweden 40, vette kalveren 19. vette schapen 40. vette lammeren 1424. zulg- 625, melkkoeien 1450-11050, 95—120. biggen 75—S0—55 feilen 33405. Handel: stieren vlug. melk koeien rust, vette koelen goed, vare koeien goed. vette kalveren vlug. vette schapen goed, slecht. drachtige red., biggen l goed, vette lammeren geiten 40, Sim Rood 35-45. Sim Wit 40- 44. Sim Arthur 37—39. Sim Keefer 3839. Lena 3941. Princes Ann 37. Rozen Game tie, Carol, Zorlna 26— 0L Spanish Sum, Carina 31—36, Nor- dia 53—65. Seringen Stepman 60—75, Neriine 120—.105 p.St., Trosanjers 245—270, Freesla's 120—265, Tros- chrysanten 100235. Tulpen Mirjo- ran, Beauty of Volendam, White Sail, BraslI 120-190, Lustige Witwe, Preludium, Krelage, Paul Richter, Golden Triumph, Pink Trophy, Tom- mv, Overdale, Christmas Gold 125— 1GÖ, Apeldoorn 175-215. Parkiettul pen 255—285. Prominence 215—260, Cariolan 205, Golden Apeldoorn 215—225, Dem eter 215, Narcissen Carlton 105-465, Forüuna 125—145, Early Gl'orle 130, Buxton 90—95 per kookt 60, Boerenkool 2545, Rode ikool 12—14. Spruiten A 52—57, Spruiten B 50—53, Prel 36—55, Uien m'iddelgrof 5-18, Winterpeen 10. Witlof 50—152 per 100 kg. Sla A 24 46 per 100 stuksPeterselie 22-29. Selderid 34—58 per 100 bos. KATWIJK 6 jan. Groente: Waspeen p. kist: A extra 730—730. A I 500— 690, A n 560—740. B extra 9S0—1060. B I 4504070, B H 220—230. C I 440—540, C H 250—510. Boerenkool 24—47, Groene kool 20. Selderie 19 Aanvoer waspeen: 33.000 kg. 27—35, Dusty Sim 27- sim 24—35, Gy Sim 25—3S, Keever 28—40, La Rève 29—41, Experamce 2787. Freesia: Golden yellow 125 —200, White Swan 150—250, An thu lium 90—350. Gerhera 25-48, Eu phorbia 3570, Huacinten 25—38, Narcissen 100—180. Trosanjers 200— 275, Troschrysanten 175—235, Ane monen 6085. Tulpen: Lustige Wit we 135—080. Preludium 1)25—160, Apeldoorn 160—200. Ralph 160—175, Christmas Marvel 140165. NOORDWIJK Zeer velen heb ben gisteravond In Royal" hun opwachting gemaakt op de re ceptie van Prins Olievier, die van 1971/1972 de scepter zwaait over „De Noortukkers" en lei ding zal geven aan jolijt en ge zelligheid. De carnavalsvereni ging gaat haar vierde seizien in. Het bestuur, dat in het eer ste jaar uit slechts drie man be stond, is inmiddels uitgegroeid tot acht mannen en een vrouw. Men startte in 1969, anderhalve maand voor het carnaval met een handjevol aanhangers. Maar in een paar jaar tijd nam de animo voor „De Noortuk kers" zozeer toe, dat de vereni ging thans een ledenbestand heeft van ongeveer tweehonderd personen en een donateurscolle ge van 75. Prins Olievier is in het dagelijks leven een plaatselijk garagehou der, uitgekookt in de omgang met auto's, vrijgezel en min naar van de gezelligheid. Hij wordt dit seizoen bijgestaan door Prinses Chevrona. Zij is gehuwd en zeer charmant. On- prinselijk paar de Dansmarie- der het groot gevolg telt het kes en de Raad van E'lf. „De Noortukkers" zijn straf geor ganiseerd. Men wenst geen wantoestanden en wanklanken wenst men niet te horen. Slechts leut en vrolijkheid is het doel en wel voor iedereen. De begroting loopt in de tiendui zenden, maar daarvoor biedt men ook een klinkend program ma, waarin ook de bejaarden, de zieken en de jeugd niet wor den vergeten. Op 12 februari a.s. vindt de car navalsoptocht plaats, gevolgd door een Grand Bal Masqué in hotel Huis ter Duin, waaraan medewerken Ritmico Especial, The Flinstones en de Boerenka- pel De Toren trekkers. Tijdens dit bal wordt bekendgemaakt wie tot Groot-Noortukker is be noemd. SASSENHEIM Het slotfeest van de kerstviering, zo werd gisteravond door kapelaan Kuy pers, dirigent van het Leeuwen hors tkoor, het concert genoemd dat in de Pancratiuskerk werd gegeven en waarvoor goede be langstelling bestond. Niet alleen uit Sassenheim, maar ook uit omliggende plaatsen. De typering „slotfeest" werd te recht gegeven want het was een feestelijk concept door het koor dat circa 70 leerlingen telt. De samenstelling daarvan is uiter aard nogal aan wissel'ng onder hevig, wat de taak van de diri gent niet eenvoud g mrnkt. Hef programma bestond uit Fn gelse carols, o.a. van Wesley en Gruntletc, Frans? on Sn •■- se liederen in bewerkingen vrn de dirigent, een drietal Grego riaanse liederen en enkele Duit se. In het bijzonder moeten ge noemd worden 't gevoelvolle ,Re- sonet in laudibus' van J. Handl uit de school van Palestrina, de negro-spritual „Steal away" en het samen met de Pancras-ko ren gezongen, mooie „Once in Royal Davids City" van Gaunt let. Het laatst genoemde werd werkelijk magistraal door de circa 180 zangers en zangeres sen weergegeven. Na het welverdiend applaus werd als toegift nogmaals het Cata laans kerstlied gezongen. Het programma werd afgewisseld met samenzang, terwijl J. Wal- hain uit Noor.J,-'iik. die het koor ■ïstelijk op het orge leidde, ook nog twee orgelsoli ten gehore bracht, t.w. kleine prélude van Bach en een frag ment uit het orgelconcert in B- dur van Hündel. Onder de vele belangstellenden waren ook bur gemeester Baron van Knobels- dorff en wethouder Westerbeek. Hopenlijk zal dit tweede kerst concert gevolgd worden door meerdere, zodat hiermee een traditie gevestigd zal worden in de bollenstreek door kapelaan Kuypers en zijn koor. Leiden Ondervoorzitter J. J. v. d. Linden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, die 18 december j.l. plotseling overleed, is gistermid dag door de Kamer postuum on derscheiden met de1 verguld zil veren erepenning. Het voorstel werd daartoe gedaan door onder voorzitter G. den Heeten, nadat voorzitter A. Koningsveld een woord van herdenking had ge sproken. „Een man, die het werknemersbelang uitstekend en delicaat, zonder anderen tegen de haren in te strijken, wist te dienen. Een man, die ook de grote lijn zag en een intuïtief ge voel voor beleid had", aldus de heer Koningsveld. De Kamer benoemde in de vaca ture Van der Linden de heer D. Algra uit Noordwijk, ook een man uit het CNV. Het is niet uitgesloten, dat dit jaar het aan tal ondervoorzitters van drie op vier gebracht wordt wegens de uitbreiding van het aantal taken. In de vergadering, die aan de we derom massaal bezochte Nieuw jaarsbijeenkomst vooraf ging, nam men verder afscheid van: ir. O. J. Schreuders, ir. H. van der Velde, A. J. Frêrejean, S. J. Anes, A. H. C. van Wersch, C. Hoogervorst, S. A. van Leeuwen, A. J. J. van der Zanden en J. A. E. Aalders. Zij allen kregen de legpenning in zilver en verguld zilver van de Kamer. Als nieuwe leden werden verwelkomd: L. A. ter Meer, J.C. Mulder, mr.dr. R. H. Samsom, R. Hüsen, H. Beelen, H. H. Zonderop, Th. A. van Schie, W. J. Ooms, J. den Holder, C. Jongejan, R. Niezen, Chr. M. Bossaert, H. Verdegaal en W. J. Zirkzee. Voor burgemester Vis, gesticule rend achter de tafel naast secre taris Branderhorst (rechts) was het gisteren in de „Grote Pers" van de Lakenhal de eerste nieuwjaarsbijeenkomst met de Kamer van Koophandel. Zijn nieuwjaarspleidooi voor een ster ker gewest bleek later volledig ondersteund te worden door ka mervoorzitter Koningsveld. Ge heel rechts de nieuwe onder voorzitter D. Algra. u'OOP.DWIJKERHOUT Ir. N. Buijsert, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal vrijdag, 14 januari a.s. om 14.00 uur de officieel ee-ste paal voor een complex van 42 woningwet woningen in de wijk Victor III de grond in heien. Dit complex, naar ontwerp van het architecten- en ingenieurs bureau Treffers en Polgar in Rijswijk, wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf Noorlan- der N.V. te Leiderdorp en zal het eerste complex won;n"en zijn, dat op de tot nu toe kale vlakte tussen de Maandagse we tering en de Kerkstraat wordt gebouwd. Behalve de 116 bejaardenwonin gen met dienstencentrum, welke naar een ontwerp van architect architect ir. Paardekooper uit Lisse in de wijk heeft ontworpen, worden daar 400 woningen ge bouwd, waarvan 172 woningwet woningen, eengezins- en etage woningen. Het pakket premie-huurwoningen bedraagt 54, terwijl voor de ver koop 174 woningen worden ge bouwd, waarvan er 54 bestemd zijn voor de eigen inwoners Noordwij kerhout. Wat u ook moet weten HILLEGOM Zaterdag houdt de Kanarie- en Tropi sche Vogelvereniging voor de Bollenstreek „Zang en Kleur" een show in het jeugdhuis achter de Jozef kerk. Ook op zondag is de tentoonstelling geopend. HILLEGOM - Maandag worden er voor „MIK" opna men gemaakt in Treslong. Gratis kaarten kunnen zater dag en zondag aan de hoofd' ingang van het restaurant worden afgehaald. AARLANDERVEEN Op het terrein aan de Kerk- vaartseweg zijn gisteren 160 kerstbomen verbrand. BODEGRAVEN De heer C. Koppe is gisteren gehul digd vanwege het feit dat hij 40 jaar verbonden is als le raar aan de Chr. Mavo. De voorzitter van het schoolbe stuur overhandigde een ge schenk onder couvert, de heer Sjaardema namens het personeel en de leerlingen een vouwfiets. WASSENAAR Op 13 ja nuari is het 25 jaar geleden dat de heer Tuunter bij de Autoservice in dienst trad. Hij is chef van het benzine station aan de Zijdeweg en als zodanig een bekend persoon in de buurtschap Kerkehout. NOORDWIJK De heer Tissing is dezer dagen 25 jaar lid van de schietvereni ging "Blijft voor het land". Dit jubileum is gisteren ge vierd. De heer Tissing kr het gouden clubinsigne. KATWIJK De gemeente gaat voortaan de raadsver- slagen plaatsen op een door haar gehuurde pagina in Katwijkse Post. Dit blad wordt daarom in het vervolg huis aan huis verspreid. HAZERSWOUDE De heer A. Verheul, expediteur in de Dorpsstraat, zijn vrouw en dochter zijn giste ren onwel geworden doordat er een lek in hun gasleiding zat. Mevrouw was nog staat toen zij in de gaten kreeg dat er iets met haar huisgenoten aan de hand was de politie te waarschuwen. Zij zijn daarna naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. NIEUWVEEN Afgelo pen nacht is er ingebroken in de kantine van Nic. Boys. Het slot van de toegangsdeur werd geforceerd, kasten en laden overhoop gehaald, waarna twintig pakken v den meegenomen en geld uit de opengebroken voetbalau tomaat. VOORSCHOTEN De bad- mintinvereniging „Vlietwijk" viert deze maand haar e> ste lustrum. Hiervoor is e speciale feestcommissie inge steld, die a.s. weekend een „handicaptoernooi" organi seert. Het echte feest is 22 januari. Dan zullen optre^- den het Cocktail Trio en Ben Cramer. Aanvang 20.00 uur. De drumband "Benfinito" zal iets eerder in de avond een feestmars door Voor door Voorschoten marcheren onder het spelen van feest- marsen. HAZERSWOUDE De bromfietser N. van Maanen en zijn zevenjarige zoon heb ben gisteren beiden hun sleu telbeen gebroken toen zij op deRijndijk in botsing kwamen met een spelend kind. Commentaar op de Aktuele Gebeurtenis: de geruchten als zou de koningin er over denken af te treden. Het zou onze dichteres Magna uit De Zilk verdrieten. Wat er haar dichtader kan vloeien als het om het koningshuis gaat bleek wel in 1938 toen wijlen koningin Wilhelmina haar 40-jarig jubileum vier de: „Al die jaren hield zij dapper zelf de teugels in haar hand, en zij streed met grote ijver, voor haar Volk en Vaderland. Als een echt bezorgde Moeder, stond zij voor ons allen klaar. Dat wij heel veel van haar houden, dat is immers zonneklaar." KATWIJK De plannen voor de reconstructie van de Pan van Persijn zijn door de raad goed gekeurd. Bij de CHU en SGP was men ech ter wel bang dat het toch de kant van een pretpark op zou gaan. De heer De Vries pleitte voor de aanleg van een rijwiel pad naast de provinciale weg. Mr. Van der Plas verwierp het idee om een verschillende en treeprijs te rekenen voor inge zetenen en niet ingezetenen. N. P. J. Nrdcrhof i i H. J. H. Munstenaas: en S. Valfehoff. GEHUWD: A. F. Riswlek en J. H. M. Zonneveld J. J. Mulders en L. Slas- .MaillK'e te Den Haas en J. E. M. Schuimer. A. J. Pranscr en R. van Dl.fk te Amsterdam. J. H. Verbid te Lelden en E. M. de Jong, R. F, La- eeulLe en J. M. G. van Herwaarde te Leiden. M. vam Veen en J. A, Ketel. H. Veenbaas te Den Haag en G. E. de Bruyn, G. Brands te Lei*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6