Scherpe aanval in Zoeterwoudse raad op wethouder Lijten „Voorhof' heropend PCP wordt ingekapseld door KVP Zoeterwoudse raad woningen bouwen in De Grote Polder Wordt het Watertje voetgangersgebied Raad Katwijk verwerpt beeld op Boulevard Vraagtekens bij realisatie van winkelcentrum in Zoeterwoude BURGERLIJKE STAND INWONER OUD ADE VERONGELUKT IN HAZERSWOUDE Grond Synthese naar Ouwehand Leidse agenda Leidse bioscopen VRIJDAG 7 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 4 ZOETERWOUDE ..En dit komt uit de mond van de wethouder van economische zaken van de gemeente Leiden. Nu. daar zul len de werknemers in de Leidse regio dan wel erg gelukkig mee zijn. Als dat een visie inhoudt op een ontwikkeling qua werk gelegenheid en in het kader van de huidige situatie op econo misch terrein, dan kan de ge meente Leiden en de regio zich gelukkig prijzen met een wet houder met dergelijke opvattin gen." Dat zei de Vrije Lijst-afgevaar- digde Straver n.a.v. het inter view in de L.C. met wethouder Lijten. Hij wees daarbij op de lonen die in Leiden e.o. lager „Ik wil het niet te scherp ma ken", aldus de heer Straver, „want voorbeelden van geweste lijk denken moeten wij aan Lei den leren." Aan het eind van de vergadering zegde de voorzitter schriftelijk antwoord toe op de vele vragen die zijn gesteld. Dit zal in be handeling komen op 10 februari nadat eerst op 27 januari de ge wone agenda zal worden afge werkt. Om tot spoedige indiening bij G.S. te kunnen overgaan besloot men gisteravond wel de begrotingen goed te keuren. De Vrije Lijst- vertegenwoordigers, Sies en Straver (Bosman verblijft in In donesië) stemden hier tegen. ZOETERWOUDE De heer A. J. Eversteijn behandelde bij de alg. beschouwingen voor de K.V.P onderwijs en verkeer. Met de uitbreiding van de nieuwbouw zal het aanbod van leerlingen voor de scholen blijven toene men. De openbare kleuter school wordt straks onderge bracht in de in aanbouw zijnde basisschool in het Westeinde. In de komende jaren zullen ge leidelijk aan de lokalen hier echter alle nodig zijn voor het basisonderwijs zodat nu reeds zaak is plannen te gaan maken voor een open bare kleuterschool. De uit breiding van de kath. scho len met enkele noodlokalen betekent hier een goede vooruitgang al zal de bouw van een tweede noodlokaal voor de Sjaloomschool spoe dig noodzakelijk blijken. Er zijn in het afgelopen jaar door de KVP meerdere ini tiatieven ontwikkeld ter be vordering van de verkeers- veiligheid Er zijn zorgen over de verlichting van de Hoge Rijndijk nabij de Om- medijkseweg. (de burge meester zou later mededelen dat in overleg met rijkswa terstaat nog vandaag een aanvang is gemaakt met het plaatsen van verlichting deels permanent deels nood). Over de verkeerstoestand op het Watertje zal de fractie met voorstellen komen waarbij het gemotoriseerde verkeer grotendeels zal wor den verbannen en de situatie voor de voetgangers belang rijk zal worden verbeterd. Dit zal ook de daar gevestig de zaken ten goede komen. ZOETERWOUDE - Het rapport van het Centraal Instituut voor het Midden Kleinbedrijf inzake de winkelbehoeften wordt met spanning tegemoet gezien, aldus de PCC-voorzitter A. G. Engel- kes. Hij plaatste vraagtekens bij de realisering van het win kelcentrum en met dit bij het plan „Kern". Welke enorme grondkosten zullen hier gaan spelen? Zijn groepering wil een gedeelte van de kosten over brengen naar Plan Westeinde II en III. Hij meende dat B. en W. een te voorzichtig beleid voeren inzake de recreatie en wenste meer mededelingen over de Geerpol- der en de Vlietlanden. Hij acht te matiging van de uitgaven van het Cultuurfonds op zijn plaats omdat er nu zoveel ande re voorzieningen noodzakelijk zijn. De huisvesting van het on derwijs aan de Hoge Rijndijk vraagt bijzondere aandacht. Fractiegenoot D. Hulsbos was niet enthousiast over de post van 20.000 t.b.v. de inrichting van het „Vierde Eendje", gezien het feit dat men in 1974 een sport hal of dorpshuis aan de Hoge Rijndijk wil oprichten, is het niet mogelijk om nu reeds tot een stichting te komen voor het genoemde object. De 20 mille zouden een mooie aanloop kun nen zijn voor het in eerste in stantie benodigde stichtingskapi taal. De heer Hulsbos vond de vorde ringen in het Industrieschap in het afgelopen jaar wel zo mini maal. dat de vraag rijst of men wel ooit tot uitgifte van bouw rijpe grond zou zullen komen. Een ander voor hen klemmende vraag was of er voorzieningen zijn getroffen als Rijnland in 1972 de persleiding voor riool water gaat aanleggen naar Lei den zuid-west. Er komen dit jaar weer een groot aantal koopwoningen gereed wat de hoeveelheid rioolwater weer be langrijk zal opvoeren. VOORHOUT - De broeders van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten nemen het bejaarden huis St. Agnes over van de Zus ters Franciscanessen. De bezorgdheid in Voorhout over de continuïteit van de verzor ging van de bejaarden is daar door weggenomen. Men is ook van plan de bouw van een nieuw bejaardencomplex met voortvarendheid voort te zetten. Reeds dit jaar wordt waar schijnlijk begonnen met de bouw van een nieuwe KTS. Men verwacht dat het nieuwe be jaardencomplex dat bij de KTS komt in 1975 gereed is. Alphen De Alphense ambte naar H. Korthals van de af deling Bevolking heeft giste ren uit handen van burge meester Galles de zilveren ere-penning van de gemeente gekregen. De heer Korthals is een bekend man in Alphen. Hij zit in diverse verenigin gen. Dezer dagen was hij 40 jaar in gemeentedienst. Het verenigingsgebouw Voorhof, dat gisteren in Koudekerk WASSENAAR Op zater dag 8 januari zal mej. zr. De Bode haar 25-jarig jubileum vieren als maatschappelijk werkster bij de Diakonie van de Ned. Herv. Kerk. LEIDEN GeborenRemco. zn v. C. Arnotdus en J. A. Eradus; Marcel Petrus Antonlus, zn v. H. J. A. Reco vers en M. J. Strijk; Marco Jacobus zn v. D. Nlevaart en E. J. M. Wer- nars: Esther, dr v. J. v. d. Melj en G.E.C. van Riijn: Carol® dT. NageJ en K .KnrpershoekMonica Maria dr. v. C.J. van Ruilen en M.C.M. Vesseur; Petrus Gerardus Johannes Martlnus zn. v. J.C.N. van Abswoude en W.A.J.M. van Deden; C .Ploeger Selma .Tantine dT. vn K.H.Sclimal en A.J.'M.DecdoersEduard Leonair- L.J.Zwanenburg en Jan zn. v. J.N.Berend.es nesPatricia Eleonora dr. v. L.E.Donk en A.M.G.Esser. Gehuwd: L. Soet en L. de Boer P. de Graaf en J. M. Deljkers. A. M. van Dijk en Y, H L. Hakkaart. B. C. M. van Steenbergen en A. H. W. KllJmelJ. F. J. M. de Jongh en A. Schlagwein. J. J. M. Schcffers F. A Jannen. A. J. Eradus Honsbeek A. G. Lagendijk ■li, W. Nlosing en J. E. Glas- H. van dor Kraals en M. C. J. C. Ensberg c-n L. M. i: Eveline, dr v. J. A. R. van ThuJl en B, E, W. M. Evers. Maria, dr v, J. H. Vermij en J. A. Heems kerk. P4m, an v. P. J. A. Bronsteljn en C. H. ter Horst. AdU, zn v. M. Ennaüase en Z. Koorbit. Carla, dr v. T. Arend* en J. Zandvliet. Ivon- ne, dr v. J. N. Prins en G. Haarlem. Wouter, zn v. J. P. Kop- pert en A. E. P. Koudljs. Lucr v. P, C. Giordano en L. A. Raydl. Pleter, zn v. C. van Rljsdam en A. de Pater, Gehuwd: J. R. Sussenbach en I. M. Spmkkclmaan: W. F. Tetteroo en C. A. M. Tempelman: W. D. J. v. Wes- terop en M. A. C. Bergers: J. A. Vlasveld en J. M. M. Wennekers: L. Verhoeven: D. Krult t 'lAZERSWOUDE De vijfenzestigjarige heer G.S.P. Vrijburg uit Oud-Ade is gisteren bij aankomst in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval te Ha- zerswoude-Rijndijk. Imstreeks 17.50 uur stak hij met zijn bromfiets de rijksweg over ter hoogte van hotel-restaurant „Groenendijk", zonder dat hij op het verkeer uit de richting Alphen aan de Rijn moet hebben gelet. Een chauffeur van een personenwagen kon de heer Vrijburg niet ontwij ken. hetgeen tot gevolg had, dat hij door het automobiel werd ge schept. Het slachtoffer had gisteren zijn familie v. d. Voort, van ge noemd hotel, bezocht en wilde huiswaarts keren. Na vervoer door de EHBO naar het ziekenhuis overleed hij daar bij aankomst. Koudekerk In aanwezigheid van een vrijwel voltallige Ver enigingsraad, het college van B. en W., diverse raadsleden en vele anderen, is gisteravond het Verenigingsgebouw aan de Hoogewaard officieel heropend als 't Voorhof, waarmee de ex ploitatie van het gebouw door de stichting „De Ridderhof" een feit werd. Burgemeester Van der Linden zei in zijn openingstoespraak, dat het een wijs besluit is geweest van de Gemeenteraad om het gebouw aan te kopen. „Daar mee is het gebouw gered voor het Verenigingsleven". Overi gens legde de heer Van der Lin den er de nadruk op dat dit slechts het begin is. Stichtings voorzitter A. Slot sprak later van een „oefenlokaal". Zoals bekend is het einddoel de reali sering van het Vrije Tijdscen- trum „De Ridderhof", men. aldus de heer Slot drie vliegen in één klap hoopt te vangen: a. een gymnastiekgele- genheid voor het onderwijs, b. de oplossing van de zalennood. c. de realisering van een ruimte voor indoorsport verenigingen. .Van 't Voorhof naar „De Ridder hof" is thans de stimulerende slogan geworden. Wat dit eerste betreft, de burgemeester sprak terecht, dat de eerste indruk van het gerestaureerde gebouw niet anders dan „geweldig" kan zijn. „Met weinig geld, veel en thousiasme en creativiteit is een ruimte geschapen, waarmee men voor de dag kan komen", aldus de burgemeester, die 't Voorhof officieel voor geopend verklaarde door het overhandi gen van een voorzittershamer aan de heer Slot. Slechts 20.000,-- hebben het voormalige Verenigingsgebouw herschapen in een sfeervolle ontmoetings ruimte voor verenigingsleven en burgerij. Kleinigheden hebben de kilte die vroeger in het ge bouw heerste totaal verdreven. Eén van de factoren die hiertoe bijdraagt is ongetwijfeld de leu ke bar die men heeft aange bracht in de achterzaal, waar over de heer en mevrouw Van Kempen, welbekend als exploi tanten van de zwembadkantine, de scepter zwaaien. Een ver laagd plafond, warme gordij nen, wat schilderwerk en enig nieuw meubilair completeren het geheel. Na een gelukwens .-an pater Wishaupt, namens de R.K. parochie die het gebouw op zondagen gebruikt, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De gezelligheid die er heerste inspireerde diverse aan wezigen in het opperen van de gedachte een sociëteit te creë ren. 't Voorhof heeft de moge lijkheid daartoe nu ruimschoots geschapen Vrije Lijst Zoeterwoude: ZOETERWOUDE Bij de al gemene beschouwingen is de heer H. W. Sies, fractievoor zitter van de Vrije Lijst het meest uitvoerig geweest. Aan het begin van zijn be toog hekelde de heer Sies de gang van zaken bij de con fessionele groeperingen. De K.V.P.-fractie vergadert met twee wethouders. Bovendien was de P.C.C. zo ontac tisch zich te laten inkapselen door aan de fractievergade ringen van de K.V.P. te gaan deelnemen. „Naar bul ten hebben wij de indruk ge kregen dat de gekombineer- de fractievergadering deels de functie van de commis sies en de raadsvergadering is gaan overnemen. De begroting had grotendeels de instemming van de heer Sies maar één hoofdstuk ver vulde hem met zorg; Volks huisvesting. Hij wenst een ombuiging van het toewij zingsbeleid van de beschik baar komende woningen. Ge zinsgrootte en inkomen die nen een duidelijk belangrijke rol te gaan spelen. Het be- vreemdde de heer Sies dat er geen enkele raming ten dienste van de leniging van de woningnood in de begro ting voorkomt. Dit duidt op een afwachtende houding. Mede gezien de huren van z.g. goedkope woningen dient een aktief doorstromingsbe- Ieid gevoerd te worden. Hij ging uitvoerig in op de ande re facetten van uitgaven ten behoeve van de cultuur in combinatie met het bevorde ren van de huisvesting. De conclusie was dat een inves tering in woningen met leef- mogelijkheden in, om en bij huis een zeer rendabele in vestering is. Daarom moeten we niet schromen de verlie zen op de w.w. bouw en evt. premiebouw voor onze reke ning te nemen, de heer Sies achtte daarvoor de rente van het fonds „Dorpsuitleg" - 70.000 - bijzonder geschikt wat dan ondergebracht zou kunnen worden in een spe ciaal fonds. Over de gewest vorming merkte hij op: „Te gen de tijd dat we aan het gewest kunnen beginnen, zal het wel overbodig zijn gezien de dan inmiddels bestaande regelingen". Over het ver keer: „Is het niet mogelijk naast de Zuidbuurtseweg een fiets/voetpad te creëren"? De gang van zaken in de Barrepolder heeft voorrang op de aanleg van de Burg. Smeetsweg noodzakelijk ge maakt maar de Vrije Lijst heeft er geen vrede mee dat de verbetering van de Wei poort geheel van het pro gramma verdwenen is. Deze groepering wil de bijdrage aan het cultuurfonds ten las te van het fonds „Dorpsuit leg" beperkt zien tot 3.000. KATWIJK De raad heeft giste- reiMiet voorstel van B. en W. om aan de Noord Boulevard een vier meter hoog beeld van een vrouw te plaatsen met 13 tegen 10 stemmen verworpen. Het beeld, waarvoor de steen uit Griekenland moest komen, zou 65.000 gulden gekost hebben. Deze prijs en de plaats waar het beeld zou komen vielen bij een aantal raadsleden verkeerd. De teleurstelling bij B. en W. was niet gering. Burgemeester Ver meulen en wethouder Haasnoot stortten zich in lange betogen. Er gingen stemmen op om het voorstel nogmaals in stemming te brengen. In de dreigende wan orde toverde mr. Van der Plas een oplossing tevoorschijn. Hij diende een motie in die onder andere inhield dat de zaak nog maals bekeken wordt, dat er een fotomontage gemaakt wordt en dat daarna een rapport aan de raad wordt uitgebracht. Na een aanvulling van drs. Van Mierlo besloot men ook nog kunstbeleid op lange termijn be kend te zullen maken. Katwijk De Katwijkse raad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. met betrekking tot de verkoop van gronden aan het visver- werkende bedrijf Ouwehand aanvaard met 15 stemmen voor en 8 stemmen tegen. Dat betekent dat op het voormalige terrein van Synthese behalve een aantal woningen ook een tehuis voor de Joe goslavische werkneemsters van deze industrie en een aantal koel cellen zullen verrijzen. De tegenstanders, o.a. Langeweg en Van Mierlo, vonden de verkoop niet passen in het structuurplan. Industrie moet buiten de bebouwde kom blijven. Berkhey van de CHU ging nog verder, hij noemde het voorstel een klap in het gezicht van de omliggende wijken. Mr. Van der Plas en CCP'er Parlevliet, zelf ook eigenaar van een visverwer- kende industrie, verdedigden het voorstel met onder andere de op merking dat het binnen niet al te lange tijd mogelijk zal zijn visro- kerijen reukloos te laten werken. ZOETERWOUDE Tijdens de algemene beschouwingen die de gemeenteraad gisteravond hield bij de begrotingsbehandeling, kwam KVP-fractievoorzitter L. v. d. Post met een bijzonder op merkelijke motie op de proppen. Hij nodigde daarin B. en W. uit om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de bouwrijpe gronden van het In dustrieschap „De Grote Polder" te bestemmen voor de woning bouw. De aanleiding hiertoe vormde re cente uitlatingen van de Leidse wethouder Lijten en de voorzit ter van de beoordelingscommis sie in een interview met de Leidse Courant, waaruit bleek dat de industrieën niet bepaald staan te dringen om zich in Zoe terwoude te vestigen. De gehele raad stelde zich achter de mo tie, waarbij de heer Sies enkele (financiële) kanttekeningen plaatste en vlotweg becijferde dat daar ruimte is voor 420 wo ningen. Het gaat hier om een terrein, dat 1/3 omvat van het totale gebied dat voor industrie vestiging is bestemd. Burgemeester Detmers vond het een onderzoek waard, maar waarschuwde voor een te groot optimisme. De belangrijkste drijfveer van de heer v. d. Post was het ontbre ken van bouwrijpe grond die in de beleidsnota e.d. steeds weer genoemd wordt als belangrijk ste reden voor het uitblijven van sociale bouw. Uit het over leg van de KVP en PCC met de woningbouwvereniging is een werkgroep voortgekomen, die plaatselijk een woningmarkton derzoek gaat houden. Men hoopt met het rapport hiervan een gunstige invloed te kunnen uit oefenen bij het verkrijgen van een woning-contingent en rijks- steun. De heer v. d. Post con stateerde dat de vermogens en likwiditeitspositie van de ge meente in 1971 belangrijk is verbeterd, maar gelet op het in vesteringsprogramma zal er nog veel geld aangetrokken moeten worden. Hij zag daarom naast de investeringsnota graag een financieringsnota, waarme de de financiële planning op lange termijn aangegeven moet worden. Het voorstel om de be groting sluitend te maken door een gedeelte van de saldi-reser- ves aan te spreken had de in stemming van de KVP. Als het plan Westeinde 1 is voltooid zal er te weinig, speelgelegenheid zijn voor kinderen. Is het niet mogelijk een en ander te creë ren op de groenstrook die er moet komen tussen de woonwijk en de aan te leggen prov. weg? Bejaardenflats in Alkemade zijn gereed ROELOFARENDSVEEN Tegen over de parochiekerk van St. Petrus Banden in het Noordein de is de bouw van het complex bejaardenwoningen thans geheel gereed gekomen en volledig be woond. Voor vele bejaarden betekende dit een verhuizing van een prak tisch onbewoonbaar zijnde wo ning naar een voor hun smaak luxueus ingerichte flat. De meest eenvoudige elementaire vormen op gebied van sanitair, douche en wasgelegenheid wa ren voor hen tot nog toe onbe kend geweest. Uiteraard bete kent de gereedkoming van dit complex een rijke aanwinst voor de gemeente Alkemade. wiens eerste burger P. M. F. Smolders morgen zaterdagmid dag te 2 uur de officiële inge bruikname zal verrichten. VRIJDAG 7 JaunralBurgerzaal Stad huis. Afscheidsreceptie van de heer H. Bassle. directeur gemeentelijk* werkplaats van 15.3017.00 uur. Zaterdag 8 Januari MICROTHEATER ..IMPERIUM" Blakfluiiconcert van de Ix-ldse Mu ziekschool. aanvang 30.30 uur. HOTTHEATER. DEN HAAG - Haag- ZONDAG 9 JanuariStad*«chouwburg Haarlem. Sex a la meunière. HOTTHEATER DEN HAAG —..Pic colo en de dompjoeter". aanvang 14.00 uur. ..Wachten op Godot", aan- CAMERA „De rechter- en de linker hand van de duivel" 14 Jr. do, vr. ma en dl 14,30 u. elke avond 19.00 en 21.15 u. „Een Nederlandse Robin son Crusoë" a l. za en wo 14.30 u; zo 14.00 en 16.15 u.„Hellzapoppln" 18 Jr. vr en za 23.30 u. LIDO „Diamonds are forever" 14 „Wat zien tk" 18 Jr. EXPOSITIES OPENBARE BIBLIOTHEEK „ZUID WEST" T/m 7 Jan exposeert Sa- Mizée-Asperslagh wandkleden 1.00—17.30 uur :dl. en vrij. 18.30—21.00 uur. GALERIE 't DUTVENHUYS (tel. 26513) WH Tweehuysen houdt een m aratonêxposttie GALERIE VAN DER VLIST: (tel. 22S06) tot 31 Jan. een tentoonstelling van Berend Pasman met surrealisti sche schilderijen. GALERIE HEUFF: (tel. 01751-21S5) t/m 5 Jan. exposeert Helène Kerdijk met wandkleden en pastels. Joeky Symak met bronsplasUeken. Willem Hendrik Sispen met etsen. Peter van de Meer met bronsplastieken en Willem öe Zwart met etsen. STED. MUSEUM DE LAKENHAL: itel 4-1044) tot 16 jan. schilderijen van Jan en Charley Toorop en Ed gar Fernhout. tot 16 Jan. beeldhouw werken van Renze Hettema RIJKSMUSEUM VOOR VOLKEN- KUNDE: (tel 32641) tot medio Jan. „TMerlda", tentoonstelling over het leven en bedrijf van een Oost- Groenlandse samenleving gedurende 5 eeuwen tot op de dag van van- CHR. KLEUTERSCHOOL: zaterdag: TRUM Elke t de maand voorlichting over dé so- olaile wetgeving van 17.00-19.00 u. BH PAG. 14 LEIDSE BIOSCOPEN GAB Gebouw Inlichtingen over part-time work Man Vrouw Maat- happlj dl. 9.30—10.30 uur. do. Centrum donderdag t en alleenstaanden Geversstr tel. 51794. Vrijdag zaterdag dag van 20.00-1.00 uur. 9.00-10.00 uur m>r bejaarden hulp: OuJe Rijn 190. ïeenschap Zuid-West. Hulpverle- i Informatiedienst v T S| BezoekurenZiekenhuizen Academisch Ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.0019.45 uur: dinsdag var 13.0014 00 uur: zaterdag en zondag van 14.30-15.30 Kliniek verloskunde: dagelijks van 15.30—17.00 en van 18.30-20.00. Op dinsdag Is er de gehele dag geen bez>x-k. Voor kraamvrouwen: dins dag van 19.00—30.00 alleen voor echtgenoten. Afdeling Gynaecologie en zwangeren: 10.0C 1.30 15.00—20.00 behalve dinsdags. Voor patiënten die op woensdag geope reerd worden: dinsdags van 19.00— 30.00 uur. PraemateurenafdeUmg (alleen voor ou ders): ma. wo. vr. 18.30—18.45; za. zo. van 15.30-45.45 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dlnsaag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. Jelgersmakllnlek: ma. tot en met 16.45-17.45 uur; zaterdag 13—15 uur; zondag 11—11.45 on 1315 uur. Noordwijk. Solo Mlo: klassepatiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 'i avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zondag van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot half 3, donderdag van half 7 tot Kinderafdeling Jaar ling. LEIDERDORP Twee sneeuw ploegen wil het gemeentebe stuur van Leiderdorp aanschaf fen ten behoeve van het bedrijf Gemeentewerken De ploegen zijn bestemd voor de gemeentelijke vrachtauto's: een van deze wagens is momenteel in bedrijf. De tweede is in be stelling. B. en W. vragen de raad een krediet van 7.525.- voor het aanschaffen van de beide sneeuwploegen. De verga dering. waarin de raad over dit krediet zal beslissen, wordt ge houden op woensdag. 12 januari om acht uur 's avonds. WASSENAAR Wethouder mevrouw Le Coultre-Foest zal morgen om 11 uur de nieuwe kleuterschool van de vereniging "Nutsschool Was senaar" aan de Zijllaan ope-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4