Het bestuur van de universiteit is opengebroken Badmeester Vos naam in Hazerswoudse sportwereld T uinbouwschool Boskoop gaat gauw verkassen Huisvredebreuk door gemeente-ambtenaren GRONDVERKOOP LISSE AAN „VOLKSBELANG" VRIJDAG 7 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De invoering van de wet Veringa heeft de situatie aan de universitaire top gewij zigd. Maakten vroeger curatoren feitelijk de dienst uit de verza melde hoogleraren had den ook nog wat moge lijkheden tegenwoor dig is de Universiteits raad het hoogste beslis sende orgaan. Het colle ge van bestuur is vol gens de wet beleidsvoor- bereidend en uitvoerend, en heeft daarnaast nog eigen taken op personeel en materieel gebied. De voorzitter van de uni versiteitsraad, drs. Dik Couprie, is een van de oprichters van de pro gressieve partij, die als enige programmatische groepering aan de ver kiezingen van de raad heeft meegedaan en de belangrijkste stem in de universitaire besluitvor ming heeft. Dik Couprie is door het fi losofisch instituut, waar hij medewerker is, uit geleend voor de tijd van zijn voorzitterschap van de eerste universiteits raad. Hij zelf hoopt tot maart '73. een stuk lan ger dan de wet voor schrijft, in functie te blijven, om een hele „begrotingscyclus" mee te maken en het tijdstip van de verkiezingen van faculteitsraden en uni versiteitsraad te laten samenvallen. Maar een voorstel aan de raad is daarover nog niet ge daan. Boven zijn salaris krijgt hij nog een toelage van zevenduizend gulden bruto voor zijn werk als voorzitter. Hij zit op de vierde .verdieping van het bureau van de uni versiteit aan de Sta tionsweg, de „verdie ping van de bestuur ders", ruim geoutil leerd, een truidrager te midden van de stropdas- meneren. Leiden „Nu een jaar ge leden, dus vanaf het begin heb ik gezegd, dat ik wel in het college van Bestuur zou willen. Dat was rijke lijk ambitieus zou ik zeg gen. Ik heb me later kandi daat gesteld voor het voor zitterschap van de univer siteitsraad omdat ik tot de conclusie ben gekomen, dat dat eigenlijk veel meer een sleutelfunktie is dan lid van het college van Be stuur. De voorzitter van de raad is namelijk de enige schakel :usser. raad en col lege. Die kan bepalen, dat de zaken aan de orde wor den gesteld in de raad en voor een belangrijk deel ook hoe." Dik Couprie over zijn ambities: „Ambitie hoeft helemaal niet onder stoelen of banken gescho ven te worden. Ik vind het al tijd prettiger, dat mensen zoiets duidelijk zeggen, dan dat ze, zoals ook is voorgekomen, ei genlijk staan te wachten tot ze ervoor worden gevraagd. En dat terwijl ze in hun hart heel graag zouden willen. Dat is bij voorbeeld zo bij een van de le den van het college van Bestuur en misschien wel bij meer het geval. Dat vind ik niet zo cor rect. Ik vind, dat iedereen dat duidelijk moet weten, zodat ie dereen zich daarover ook duide lijk een oordeel kan vormen, of je de vent wil hebben of niet". Dit valt allemaal midden In het gesprek als ik vraag, waarom hij voorzitter is geworden en welke mogelijkheden hij heeft om iets te kunnen uitrichten. „In de wet Veringa zie ik de mo gelijkheid om veel meer men sen, in principe wel de hele uni versitaire bevolking te betrek ken bij de bestuurlijke aktivitei- ten in de universiteit. Die wet laat een heleboel zaken open waar we bij moeten zijn om er van te maken wat ervan te ma ken valt." „Die relatie tussen Raad en Colle ge verschilt nogal onder de uni versiteiten. In de ene stelt de universiteitsraad niets voor en regelt het college van bestuur alles en in de andere liggen die verhoudingen wat omgekeerd." Vind je niet, dat de universiteits raad nogal in een isolement rit want er is weinig kontakt met een achterban? En ook de Pro gressieve Partij stelt niet zoveel „De Progressieve Partij heeft een eigenaardige ontwikkeling door gemaakt. Positief is, als je dat positief wilt noemen, dat de pro gressieve partij nog al wat mensen aan de top van de uni versiteit heeft opgeleverd. Om met mezelf te beginnen, en ver volgens Maas (prof. Maas, lid van het college van bestuur. MvdP) en als derde de griffier van de universiteitsraad. Het ka der van de PP, dat toch al erg klein was, is in de kortst moge lijke tijd in bestuurlijke funkties of daaromtrent terecht gekomen. Dat is een deel van de moeilijk heden in de partij. Een ander deel, dat ik weinig heb bijgehouden, is dat het toch blijkbaar moeilijker is geweest om onderling contact te houden én de meest verschillende men sen bij elkaar te houden in de progressieve partij. „Progres sief" betekent voor hoogleraren en het administratief en tech nisch personeel toch altijd nog weer iets anders dan voor stu denten natuurlijk. Op het ogen blik moeten we vragen: moeten we met de progressieve partij doorgaan of niet? Je ziet het bij alle opkomende politieke groe peringen, dat er een golfbewe ging in zit. De achterliggende gedachte van een doorbreken van de geledingen met een min of meer duidelijk universitair program vind ik nog steeds waardevol. Ik denk, dat een nieuwe start nog wel mogelijk is. Verder: er is van de univer siteitsraad nog maar weinig naar beneden doorgedrongen en ook heeft de fraktie van de PP te weinig aan de universitaire bevolking voortdurend weten duidelijk te maken waar ze voor staat en waar ze naar toe wil. Dat hangt aan een aantal zake lijke dingen, dat de mensen er niet genoeg tijd in konden stop pen als ook wel aan een gebrek om inhoudelijk vorm te kunnen Dik Couprie, een truidrager temidden van stropdasmeneren geven aan een aantal zaken." Ik noem het voorbeeld van de universitaire begroting, waar ik vind, dat de universiteitsraad te weinig tegenspel heeft geleverd tegen het bureau van de univer siteit. Hoofd begrotingsbureau: mr. R. J. in 't Veld, de man van de Leidse alternatieve be grotingen. Couprie: „Als ik nog had gefunc tioneerd in de progressieve par tij, wat ik niet doe omdat ik als voorzitter voor de hele raad zit, dan had ik een tegenbegroting gemaakt. Ik vind, dat ze dat hadden moeten doen. Dat is een traditie in Leiden met het PAK, dat is ook landelijk vanuit link se groeperingen gebeurd. Ze hadden daarvoor best ingang gehad bij het bureau van de universiteit, denk ik." Vertelt dan, dat de begrotings commissie van de raad wel heeft gefunctioneerd en dat bij na alle voorstellen van de com missie, vooral met betrekking tot toewijzing van personeel en het zgn. vacaturebeleid, door het college zijn overgenomen. Vindt wel, dat de adviserende taak van de commissie tot ge volg heeft, dat het voor de bui tenwacht onduidelijk is wat de inbreng van de universiteitsraad Moet de universiteitsraad ook po litieke uitspraken doen, die niet direkt met onderwijspolitiek te maken hebben? „Ja; een duidelijk voorbeeld: de raad heeft een aantal weken ge leden in het slot van een motie gezegd: Als er bezuinigd moet worden, dan in eerste instantie op het defensiebudget. Dat is een zeer duidelijk voorbeeld van een treden buiten de direkte be voegdheden, en ook zeer juist, en moet gebeuren." Wat voor contacten heb je met deze verdieping? Ben je een vreemde eend in de bijt? „Ja. op het bureau eigenlijk tot voor kort wel. Sinds ik in deze kamer zit is dat een beetje ver anderd. Ik heb zelfs een dag in gezeten door de ver huizingen. Dat vond ik niet zo erg, tot daar ook geen licht meer was en ik had weinig zin om er met kaarslicht te zitten. Ik heb nou overal wel duidelijk toegang. Als er in de vergade ringen van het college van be stuur punten aan de orde ko men waar besluiten op moeten vallen om zaken af te doen of om ze aan de raad voor te leg gen. dan wordt als puntje bij paaltje komt, altijd de blik op mij gericht om te zeggen welke kant het op moet. Op twee pun ten na is er altijd gehandeld volgens mijn inzicht, is dat niet zo, dan bericht ik dat netjes aan de universiteitsraad dat ik anders geadviseerd heb dan er uit is gekomen." Ik vraag, of hij de mensen van het college capabel vindt. En hij vertelt over de twee interimle den Moons en Muntendam en de duidelijk afwijzende uitspraak van de universiteitsraad over hun handelswijze bi jhet hete hangijzer van de reorganisatie van het bureau. Hij vindt de term „incapabel" niet van toe passing, maar wel, dat deze twee leden daarin volslagen on juist hebben gehandeld hetgeen ook onder de ambtenaren van het bureau een zekere verdeling in partijen teweeg heeft ge bracht, hetgeen is bijgelegd. „Wat de twee gekozen leden Maas en Oosterhoff betreft: laat ik vooropstellen dat de keus te ge ring was. Twee uit drie kundi- daten, dat is natuurlijk belache lijk. Als je dut drietal bekijkt, dan geloof ik. dat je grosso modo aan de universiteit capa beler mensen hebt. Maar j« moet roeien met de riemen dia je hebt en als je dan het funk- tioneren van het college van be stuur ziet: de mensen rooien hel goed, zijn capabel genoeg. Wal het belangrijkste is, dat vind ik de duidelijk konkrete bereidheid om op een correcte manier te werken met de universiteits raad. Dat is belangrijker dun het technisch capabel zijn om intelligent te kunnen werken; dat is wel ta Ieren. Maar de in stelling van de leden van hol college zou niet beter kunnen." Michaël van der Putten LEIDEN Vannacht moesten twee inbrekers de benen nemen toen de alarminstallatie van V. en D. in werking trad. Zij spron gen daarbij dwars door de gla zen deur aan de kant van de Maarsmansteeg. Er wordt niets vermist. LEIDEN Enkele parkeermeters aan de Stille Mare. zijn vernield. Het was de baldadigen te doen om de inhoud van de meters. De buit bedroeg echter niet meer dan zes gulden. De schade be draagt 1500 gulden. LEIDEN Hebben enkele ge meente-ambtenaren onlangs, terwijl politie-agenten toekeken, huisvredebreuk gepleegd in een pand aan de Koddesteeg? Het raadslid Walle (PSP) vraagt dit aan het college van B. en W. De heer Walle stelt deze. vraag na kennis genomen te hebben van een ingezonden stuk in de Leidse bladen (LC 4 januari). Volgens de ondertekenaren van het stuk (Paul en Wiesje, Cla- rensteeg 37) zouden gemeente ambtenaren, terwijl de bewo ners van het pand Koddesteeg 34 (krakers) buiten stonden te praten, met veel plezier de boel in puin hebben geslagen, alvo rens het hele pand werd ge sloopt. Het raadslid stelt, dat er volgens de jurisprudentie ook huisvrede breuk gepleegd kan worden in kraakpanden en verzoekt het college maatregelen te nemen, dat ambtenaren niet meer „in zaken als deze eigenmachtig op een begrip in Boskoop. Zolang de school bestaat worden de leerlingen er „geiten" genoemd. Hoe ze aan die naam komen, is niet duidelijk maar ze beschou wen deze naam als een ere-titel en daarom staat er ook een beeldje van een geit in de tuin van de school. Het gebouw is te klein. Er is een nieuwe Rijks Middelbare Tuinbouwschool in aanbouw aan de Goudse Rij weg. Dat gebouw is bijna klaar. Eind juli, begin augustus is de verhuizing voltooid. Ook de geit gaat mee. Die krijgt een ere- plaatsje In de tuin. Het wordt hoog tijd, dat de school gaat verhuizen. Van de 425 leer lingen, moeten er velen de les sen volgen in noodlokalen ach ter de school, in de Ichtusschool en in „De Loods". De nieuwe school is ontworpen door archi tect K. A. van Ooij en wordt ge bouwd door de NBM. Ze omvat De bouw van de nieuwe tuinbouwschool in Boskoop vordert gestaag in totaal 18 lokalen, waaronder een modern gymnastieklokaal. Bovendien is er een mechanisa- tie-lokaal voor het technisch on derwijs. Dat is zeer noodzake lijk omdat de mechanisatie steeds verder voortschrijdt in de tuinbouw. De nieuwe school krijgt natuurlijk een tuin. Dat wordt een sier-leertuin, ontwor pen door de tuinarchitect J. Meijer, die als part time leraar aan de school verbonden is. De tuin wordt aangelegd door de firma Binder uit Rhoon. „We gaan de nieuwe school in etappes in gebruik nemen", al- dus directeur ir. A. P. van der Hoek. „Allereerst gaan de klas sen vanuit de Ichtusschool en de Loods. Daarna successieve lijk de rest. Eind-juli, begin au gustus hopen wij over te zijn". Wanneer de school ruimer gehuis vest is, blijft er nog een grote moeilijkheid. Dat is het vinden van huisvesting. Er zijn leerlin gen, die thuis blijven wonen en met het openbaar vervoer op en neer reizen. Dat is in de meeste gevallen niet ideaal. Voor hen. die wonen boven de lijn Al phen-Leiden, is het bijzonder moeilijk te pendelen in verband met de aansluitingen van de verschillende busondernemingen. Ook de treinverbindingen geven niet altijd vlotte aansluiting. Omdat het middelbaar beroeps onderwijs niet in de subsidiere geling valt, is het veel te duur om een studentenflat te bouwen. LISSE De raad van Llsse zal in de vergadering van volgende week woensdag onder meer de volgende voorstellen van het college van B. en W. behande len: -Grond te verkopen aan de wo ningbouwvereniging „Volksbe lang" voor het bouwen van 56 woningwetwoningen in de Poel polder. De totaal prijs is 424.088,- gulden. -Aan de Stichting voor Prot. Chr. Onderwijs Lisse 2100 vierkante meter grond aan de Frans Hals- school om niet over te dragen. Op de grond zul een vierklassi- ge kleuterschool verrijzen. Een krediet van 248.054 gulden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de openbare school voor het basisonderwijs i nde Poelpolder beschikbaar te stellen. De openbare kleuter school in die wijk gaat ook uit breiden, daarvoor is een krediet nodig van 173.593 gulden. Voor de stichting van een katho lieke basis en kleuterschool in de Poelpolder respectievelijk kredieten van 1.074.360 gulden en 455.159 gulden te voteren. Voor de bouw van een gymnastiek lokaal aan de openbare lagcc* school in de Poelpolder een krê- diet van 564.787,40 gulden be schikbaar te stellen. Een strook grond van 89 vierkan te meter naast Grachtweg 2 verkopen aan de heer H. Hoek. A fonds perdu een bijdrage te le veren voor de stichting van een openbare leeszaal en bibliotheek in het plan-Blokhuis. De stich- tingskosten bedragen 1.200.00C gulden. HAZERSWOUDE In Hazers- woude is er enorm veel water. Voor de inwoners van de twee- linggemeente (dorp en Rijndijk) is het een levensvoorwaarde de zwemkunst meester te zijn. Voor de 57-jarige heer J.J.J. Vos, chef-badmeester van het Hazerswoudse openluchtbad De Hazelaar èn het overdekte instructiebad De Dolfijn, is het hoofdzaak om zijn plaatsgenoten (en bewoners van andere ge meenten) die zwemkunst bij te brengen. En dat is hem tot nu toe alleszins gelukt... Toen het openluchtbad De Haze laar zo'n elf jaar geleden in ge bruik werd genomen, stond de heer Vos er als badmeester al léén voor („een moordenaars werk, dat eerste jaar"). Intus sen is aan die „eenmanszaak" een eind gekomen en kan hij, sinds het instructiebad De Doi- fijn twee jaar terug begon te draaien, over vier instructrices (waarvan één gediplomeerd) beschikken. In de zomermaan den. wanneer beide Hazers woudse zwembaden voor het pu bliek zijn opengesteld, trekt de Sportstichting Hazerswoude voor De Hazelaar een kassière én een hulpbadmeester aan. Badmeester Vos blijft in de warme maanden namelijk in strueren in de „overdekte." Alle leerlingen van de Hazers woudse basisscholen krijgen te genwoordig zwemles in De Dol fijn. De gemeente Hazerswoude trekt hiervoor per jaar zo'n vijf tigduizend gulden uit, maar daar staat weer tegenover, dat, sinds dat instructiebad in ge bruik is, een zeventienhonderd A- en B-zwemdiploma's konden worden uitgereikt. Badmeester Vos: „Afgaande op de medede lingen van de inspectie op het schoolzwemmen staat Hazers woude er goed op." Dat is ove rigens niet boud gesproken, want over het algemeen neemt de inspecteur (Roggeveen) zélf de examens af. Tekenend is óók, dat tijdens onlangs gehou den bekwaamheidsproeven slechts acht van de vierhonderd kandidaten straalden. „Ik vind het belangrijk, dat de jeued het A- en B-diploma bezit, dan kunnen ze in elk zwer had terecht," is de mening van de Hazerswoudse badmees ter. die het succes van de vele geslaagden óók voor rekening van de instructrices Lia en Cok- kie Timmermans, Wilma v.d. Meyden en Riet Vermeulen laat komen. Andere dan de A- en B-diploma's zijn' er in het Hazerswoudse niet te verdienen, want noch het instructie- noch het openluchtbad voldoen aan de eisen voor méér. Behalve zo'n 1200 scholieren komt de groep particulieren uiteraard ook aan bod, om de zwemkunst meester te worden. Badmeester Vos, tussen de bedrijven door ook machinist van beide baden in zijn woonplaats, tipt even aan, dat ook hier de belangstel ling groot is: „Zelfs leeftijdge noten van me lessen bij me." De wachtlijst telt bij de ouderen zo'n tien personen. De kleuters moeten wat langer wachten, voordat ze hun eerste duik in het bad kunnen nemen. Zo'n tachtig van die Hazerswouder- tjes komen nu aan bod; hon derdtwintig kleuters staan op de wachtlijst. „We willen er hier geen knoeizooi van maken, dus nemen we niet meer dan twintig kleuters per les," aldus de heer Vos, die de ouders wel \.i! voor rekenen, dat de ervaring heeft geleerd, dat die klein» e s aardig uit de voeten kunnen in het water. Hij wil wèl kwijt, dat contact van de ouders van de zwempupillen door instructrices en badmeester alleszins op prijs wordt gesteld. „Het gaat nu de goede kant op, want bij het.di- plomazwemmen tonen de ouders in grote mate hun belangstel ling." In de Hazerswoudse sportwereld is „badmeester" Vos een beken de klank. Voorheen gaf deze ex-gymnast van grote klasse („medailles en bekers heb ik veel gewonnen") les aan de le den van de gymnastiekvereni gingen Hou Vast en ODI (thans ter ziele) uit Hazerswoude en aan die van Boskoopse en Al- phense clubs. „Ik word nog steds gevraagd om me weer met gymnastiek te gaan bezig houden, maar ik heb er geen zin Zweminstructie staat nu bovenaan bij de 57-jarige, die alle vaklite ratuur op de voet volgt om bij te blijven. De accommodatie van De Dolfijn is nu dusdanig, dat èlle leerlingen van de Ha zerswoudse basisscholen er kun nen lessen. Gezien het feit, dat het leerlingental met het jaar "-ocit. moet het volgens de heer Vos niet uitgesloten wor- den geacht, dat de zesdeklas- Badmeester Vos heztg met ttutructce sers van deze scholen het te zij- tijd zonder schoolzwemrr moeten stellen. „Dat kan dan niet meer in het schema worden ingepast. Het zou wél jammer zijn, want zij en wij doen het maar wat graag." Met het oog op dat schema is het óók niet mogelijk om extra lessen voor gehandicapten in te voeren. „Dat zou ik graag doen, hoewel ik ervan overtuigd ben, dat het Een zelfde instructiebad, zoals De extra inspanningen van je Dolfijn aan de Rijndijk, zou vol- vergt. Jammer hoor, dat er in gens de heer Vos óók in Hazers- het schema geen ruimte kan woude-dorp draaien. Maar dót worden gemaakt." zou financieel een heel moeilij ke zaak voor de gemeente Ha zerswoude worden, dat de tarie ven nu al gaat verhogen om d< stijgende lasten enigszins op M

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3