Favoriet Jan Bols wel erg nuchter KEES VERKERK WEER BLIJMOEDIG Russische kritiek op anarchistische houding Fischer Barcelona hoopt weer Voorbereiding in Davos was voorbeeldig Nottet en Bols nu zeer snel Jorritsma sprintcoaeh schaatsers VRIJDAG 7 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 SCHIPHOL Kees Verkerk was op Schip hol de beminnelijkheid zelf. En dat mag wel op de drempel van een seizoen, waar in er voor hem heel wat op het spel staat. Kees Verkerk, vorig jaar waarschijnlijk definitief overvleugeld door Ard Schenk, moet zichzelf nog helemaal bewijzen. En het eerste bewijsstuk zal zaterdag en zon dag in Deventer geleverd moeten worden op de Nederlandse kampioenschappen. Een evenement dat dan door de afwezig heid van Ard Schenk op het eerste gezicht gedevalueerd lijkt, maar dat in dit over volle seizoen - E.K., Olympische Winter spelen en W.K. wellicht belangrijker wordt dan ooit. Want in Deventer zullen de kaarten voor de eerste maal worden geschud. Kees Verkerk weet dat. Maar hij was gisteren op Schiphol niet de krib bige topsporter, die in zijn geestelijke voorbereiding op een belangrijk evene ment niet gestoord wenst te worden door lastige vragen stellende journalisten. Kees Verkerk was, enkele minuten nadat de kernploeg vanuit Davos op Nederland se grond was teruggekeerd, het tegendeel. De 29-jarige schaatsvedette want dat is hij nog praatte uiterst rustig met ie dereen die daar prijs op stelde. En hij toonde zich tevreden over de voorberei dingen op het Nederlands kampioenschap, zoals die in Davos waren getroffen. „We hebben in Davos heerlijk kunnen werken. Het weer was prima. Een dag hebben we last gehad van sneeuw. Net op die dag zouden we wedstrijden rij den, maar die zijn een dag uit gesteld. Van de week hebbben we allemaal een 500 meter gere den. Ik maakte 41.4, van de an dere jongens gingen vooral Jan Bols (40.6) en Peter Nottet (40.8) erg hard. En Johnny Nooitgedacht heeft een sterke sprint gereden. Ik geloof dat hij 41.2 reed". En dan belandt Kees Verkerk bijna automatisch bij het Nederlandse kampioen schap. Terwijl hij de 500 meter- tijd van Davos nog voor zichzelf staat af te wegen, maken zijn gedachten een sprong naar het komende weekeinde. „Ik word gedwongen zo hard mogelijk te gaan. Dat is voor mij gewoon noodzaak. Ik durf het aan. Ik heb natuurlijk een trainingsach terstand gehad als gevolg van een kaakoperatie, maar in Da vos heb ik goed aan mijn condi tie kunnen (werken. Ach, je moet op zo'n Nederlands kam pioenschap natuurlijk een beetje geluk hebben. Ik mik op een derde plaats, die moet erin kun nen zitten. Om het kampioen- schap gaat het tussen Jan Bols en Eddie Verheyen". Van een devalutatie van dit kam pioenschap zonder Schenk wil Kees Verkerk niets weten. „We weten natuurlijk allemaal hoe sterk Ard is en wat hij allemaal kan, maar ik zie dat toch een beetje anders. Per slot van re kening is Ard ook wel eens kampioen geworden als ik er niet bij was. Zo'n Nederlands kampioenschap blijft altijd een interessante zaak zonder meer. Maar natuurlijk moeten we verder kijken, vooral dit sei- VERDELING „Verder", betekent onder andere Sapporo, plaats van handeling van de Olympische winterspe len. Zoals Iedere sportman wil ook Kees Verkerk in er in de Japanse wintersportplaats graag bij zijn. Ook al heeft hij dan al de nodige medailles (zil ver op de 1500 m in '64 in Inns bruck, goud op dezelfde afstand en zilver op de 5 km in 1968 in Grenoble) in zijn bezit. Hoe de verdeling voor Sapporo zal wor den? Daaromtrent is Kees Ver kerk nog niet alles even duide lijk. ,Ik geloof dat ze in het buiten land al een duidelijke keuze hebben gemaakt voor de diver se specialisten. Ik maak me sterk, dat in Zweden Claesson zich speciaal voorbereidt op de 1500 en 5000 meter. En Johnny Höglin op de 5000 en 10.000 meter. En wat de Noren betreft zal bijvoorbeeld Sten Stensen zich helemaal op de lange af stand instellen. De Nederlandse kampioenschappen mogen vol gens mij voor Sapporo geen al te duidelijke graadmeter zijn. Natuurlijk is het mogelijk een voorlopige selectie te maken, maar pas op de Europese kam pioenschappen wordt er meer duidelijk over de internationale verhoudingen". De internationa le verhoudingen zijn op het Kees Verkerk, altijd grimmig, was op Schiphol de uitbundigheid zelve. In het verleden meestal een goed teken voor hem als hij zó was ogenblik nog verre van duide lijk, omdat er vooral tussen de Noren en de Nederlanders een beetje verstoppertje is gespeeld. Het is misschien niet bewust ge beurd. Dat valt moeilijk te be wijzen maar de feiten zijn dat de Noorse top ontbrak tij dens de wedstrijd om de gouden schaats in Heerenveen en dat de Nederlanders op hun beurt de Nieuwjaarswedstrijden in Oslo lieten voor wat ze waren. Verkerk: „Zo'n gebrek aan in ternationaal contact kun je van twee kanten bekijken. Aan de ene kant zeg ik: We hebben nu rustig en ongestoord door kun nen trainen. Aan de andere kant is het zo, dat je nu nauwe lijks weet hoe de krachtsverhou dingen liggen". Aanval Maar dat is voorlopig niet het grootste bezwaar van Kees Ver kerk. Eerst komt het Neder lands kampioenschap. Een kam pioenschap, waarop bijvoorbeeld ene Harm Kuipers een aanval zal inzetten op de kernploeg. Verkerk: „Kuipers is gevaar lijk. Vooral op de 1500 en 5000 m. Maar ik zie nog niet dat hij zich bij de eerste drie gaat klasse ren". Als hij dat zegt, is Kees Verkerk weer helemaal de „oude". De man die op de meest onverwachte momenten voor de meest sensationele re sultaten zorgde. Een Kees Ver kerk, die blaakt van strijdlust. De Puttershoeker voelt zich dan ook nog lang niet afgeschreven. „Ik werk voor dit seizoen naar een top op de Olympische Spe len en de wereldkampioen schappen". Met andere woor den: Kees Verkerk wil nog wel eens ouderwets vlammen. Hoe lang nog? Verkerk: „Ik zou het niet weten. De jeugd moet ons eerst maar eens uit de ploeg zien te rijden. Maar ik zie die doorbraak van de jeugd nog niet. Ach, als het zover komt, nou ja dan zien we dat wel weer. Ik denk welecns na over mijn toekomst, maar ik zie daar niet tegenop. Wie weet probeer ik iets als schaatstrai- BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) De 29-jarige Rotterdammer Jorrlt Jorritsma Is door de landelijke technische commissie van de KNSB aangesteld tot coach en begeleider van de sprinters. Met Jan Bazen, Martin Hoekstra en Johnny Olof vertrekt Jorrit Jor ritsma na de aanstaande natio nale schaatskampioenschappen in Deventer voor veertien dagen naar Madonna en Cortina d' Am- Jorritsma. pas cum laude geslaagd voor MO-lichamelijke opvoeding, kwam in de periode 1966 tot 1968 tweemaal uit bij een wereld kampioenschap en eenmaal bij de Europese titelstrijd. Zijn bes te klassering was een dertiende plaats bij de wereldkampioen schappen van 1967 in Oslo. Jorritsma, die nog tot de beste veertig schaatsers van de we reldranglijst aller tijden be hoort, had als snelste 500 me- tertijd 41.3. Zwem titel '71 voor Hansje Bunschoten AMSTERDAM De Naarden- zwemster Hansje Bunschoten is in Amsterdam onderscheiden met de HDZ-|rouwringentro(ee als beste Nederlandse zwemster van het jaar 1971. De tweevoudige Europese jeugd kampioene en Europese record houdster op de 400 meter vrije slag kreeg van de uit sportjour nalisten samengestelde jury 39 punten tegen Anke Rijnders 37. Linda de Boer, de clubgenote van Hansje Bunschoten, die in 1970 de trofee kreeg toegekend, eindigde nu als zesde. De uitslag: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 39 pnt. 2. Anke Rijn ders (AZPC) 37. 3. Enith Brigi- tha (IJ) 27. 4. Peter Prijdekker (Zian) 21. 5. Ton van Klooster (Naarden) 12. 6. Linda de Boer (Naarden) 11. SCHIPHOL - „Ik geef mezelf voor de Nederlandse kam pioenschappen een goede kans op de derde plaats", Jan Bols zei het met een stalen gezicht en hij maak te de indruk dat hij het meende ook. Bols: „Je zult mij nooit horen zeggen, dat ik wel eventjes kam pioen ga worden. Daar ben ik waarschijnlijk een te nuchtere Drent voor. Een voorspelling voor een kam pioenschap dat in Neder land wordt gehouden is trouwens toch zinloos. Het weer is hier vreselijk wis selvallig. Dat hebben we de afgelopen jaren wel ge zien. Het is wel gebeurd, dat Eddy Verheijen zijn 10 kilometer in dichte mist reed en dat andere rijders die goede kansen op de ti tel hadden, het mooiste weer van de wereld trof fen". Nuchtere taal van Jan Bols, die morgen en zondag zijn Neder landse titel verdedigt. Bols: „Het is wel jammer, dat Ard j Schenk er niet bij is. Je kunt natuurlijk gemakkelijk zeggen, dat er een zeer zware concur rent minder is, maar zo bekijk ik het toch niet. Ik had liever gehad, dat Ard er bij was ge weest. Pas dan was het kam-1 pioenschap compleet geweest". tddy Verheijen, met Jan Bols het vaakst genoemd als de grootste kanshebber op het nationale kampioenschap, waagde zich helemaal niet aan een prognose. „Nee, daar begin ik niet aan", zei de man, die het komende weekeinde voor eigen publiek rijdt, minzaam lachend. „Met mij kun je beter na een kam pioenschap praten dan ervoor. Zo is het nu eenmaal". Verheij en verklaarde zich niet gespan nen te voelen, ook niet nu hij zijn kansen voor eigen puliek moet verdedigen. „Ach, nee, waarom, er moet gewoon kei hard gereden worden. Volgens mij wordt er op de 500 m. al een hoop beslist. Dat wordt de belangrijkste afstand in dit kampioenschap." Verheijen wil de er niet aan, dat er tussen de rijders van de kernploeg onder ling een koude oorlog is gevoerd wat betreft de vorm waarin de diverse rijders verkeren. „Dat zie ik niet zo. Iedereen leeft ui teraard wel op zijn manier naar een kampioenschap toe. Maar een koude oorlog? Neen. We weten van elkaar wel waar we aan toe zijn, dacht ik". Ard Schenk heeft Peter Nottet en Kees Verkerk begin deze week per telegram gelukgewenst met „het tweede lustrum". Kees Verkerk: „Peter en ik zitten nu voor het tiende jaar in de kern ploeg. Het moet natuurlijk nog blijken of we er het hele seizoen in blijven, maar het voorspel hebben we in ieder geval mee gemaakt. Ik vond het hardstik- ke leuk van Ard, dat hij dat te legram naar Davos heeft ge- De Olympische kampioen en we reldrecordhouder op de 500 me ter hardrijden op de schaats, Erhard Keiler, zal zaterdag en de wijs brengen. Hij weet dat de weersfactor een zeer gewichtige zondag niet deelnemen aan de Westduitse kampioenschappen, die op zijn „huisijsbaan" in In zeil worden verwerkt. Keiler heeft namelijk de voorkeur ge geven aan de internationale wedstrijden die dit weekeinde in Davos worden gehouden en waaraan alle grote sprinters, zoals de Finnen Seppo Hanninen en Leo Linkovesi. de Zweden Ove Konig en Hasse Börjes, de Amerikaan Neil Blatchford en enkele snelle Russen zullen meedoen. „Keiler wil niet ver rast worden door een nieuwe su- pertijd als hij er niet bij is", heeft zijn trainer Herbert Hoft als verontschuldiging voor het nietstarten van zijn pupil op de Duitse titelstrijd verklaard. BARCELONA De waardering voor Rinus Michels stijgt in Barcelona. Door een duidelijke overwinning op Cordova (4-1) de nummer laatst van de Spaanse competitie heeft de club zich gisteren tot de vijfde plaats opgewerkt. Momenteel is er dan ook geen verontrusting meer onder de supporters. Inte gendeel zelfs. Nu Barcelona weer zo dicht de koplo per Real Madrid nadert het verschil bedraagt nog maar zes punten wordt de hoop groter, dat er dit seizoen toch een sensatie fn aantocht is. Rinus F.Ti- chels, de nuchtere trainer, wil van zoveel speculatie zin nog niets horen. Voor de Spaanse competitie werden gisteren de volgende wed strijden gespeeld: Real Madrid-Atletico Madrid 1-0; Betis- G'.ion 2-1; Ceita Ylgo-Las Pa!mus 0; Sabadell F.s inol 0-2; At- letico Bilbao-Real Sociedad 1-2; Valencia-Malaga 3-0; Grana da-Burgos 2-1; Deportivo La Coruna-Sevilla 1-0; Barcelona- Cordova 4-1. MOSKOU De grootste Russische sportkrant „Sowjetsky Sport" - heeft kritiek geuit op de Ameri kaanse grootmeester Ro bert Fischer, omdat hij een baatzuchtige houding zou aannemen ten opzichte van zijn tweekamp om de wereldtitel tegen de Russi sche grootmeester Boris Spassky. „Sowjetsky sport" beschuldigde Fi scher van „Anarchie" en „gebrek aan eerbied," om dat de Amerikaan heeft verklaard dat hij tegen we reldkampioen Spassky wil uitkomen in de stad die het meeste geld voor de match biedt. De schaakredacteur van het blad, A.Rosjal, zei te vrezen dat Fi scher's eisen de schaakgemeen schap var de wereld zullen dwingen om in toekomstige in ternationale evenementen het prijzengeld aanzienlijk te verho- ge „De andere schakers zullen het waarschijnlijk met zijn stand punt eens zijn en het schaken allereerst zien als een middel om geld verdienen" zo schreef Rosjal, die eraan toevoegde dat Fischer het geld belangrijker vindt dan het spel en daarom „de kunst van het schaken schade toebrengt." Hoewel Rosjal toegaf dat „Fi scher het recht heeft om op suc ces te rekenen in zijn match te gen Spassky," maakte hij be zwaar tegen zijn wens om het internationaal schaak te reorga niseren volgens het principe: „Niet wie beter is, maar wie meer geld heeft" Zelfs Fischer's aanhangers zouden „nooit in stemmen met een dergelijke anarchie en zulk een gebrek aan eerbied voor de traditionele geest van de sport," zo voegde hij er aan toe. Rosjal klaagde er verder ook over dat Fischer de tweekamp om het wereldkampioenschap niet in MotkOU wil spelen. „Wel, dat is zijn zaak. hoewel het onrecht vaardig blijft dat de internatio nale schaakbond niet heelt geëist dat de tweekamo wordt gehouden in het moederland van de huidige wereldkam pioen" zo voegde hij eraan toe. Voor zover bekend, is het hoog ste bod voor de organisatie van de match gedaan door de Joe goslavische hoofdstad Belgrado, die er maar liefst 152.000 dollar voor uittrok. Spassky heeft verklaard dat hij, als er niet in Moskou gespeeld kan worden, de voorkeur geeft aan een Scandinavische stad waar het klimaat meest over eenkomt met Leningrad, zijn geboorteplaats. „En nu de plaats voor de twee kamp wordt vostgestcld, horen wij opnieuw de woorden van Fi scher. „Ik herhaal, geld is voor mij het belangrijkste", zo zei Rosjal. „Een dergelijke verklaring van een grootmeester is een bele diging voor s hakers en al diege nen die deze wijze en oude kunst liefhebben." De directeur van de Joegoslavi sche bank, die wellicht de tweekamp mag organiseren, heeft ontkend dat de kosten die „Joegoslavië voor deze match moet dragen, te hoog zouden zijn. Het aanbod van dc stad Belgrado om voor 152.000 dollar de tweekamp te organiseren, heeft in het door inflatie gfc- plaagde Joegoslavië een ware storm van verontwaardiging doen opsteken. Peter Rasara, de directeur-gene raal van de Joegoslavische ex port en kredietbank ln Belgra do, verklaarde echter dat de or ganisatie van de match een str.kt zakelijke aangelegenheid was bedoeld om winst aan to trekken en de reputatie van de bank te versterken. De bank heeft reeds een garan tie-som gedeponeerd, hoewel de plaats waar dc match moet worden gespeeld nog ni-ït door de wereldschaakbond (FIDE) is vastgesteld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11