Bereidheid tot matiging plus- niiit in somber jeeld economie Gemeente huurt pand van Gerzon Laurentiuskerk wacht grondige restauratie Voorzitter K. v. K. Voor kwart miljoen Kortmannstraat wordt veel te hard bereden In Leiden 1400 winkels en plin. 3600 bedrijven LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDEN De mogelijkheden van groei, rij het wellicht vooral kwalitatieve groei lij ken zeker aanwezig in de dienstensector en in sommi ge sectoren van de industrie, aldus de heer A. Koningsveld, voorzitter van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in zijn Nieuw jaarsrede. De kamervoorzitter maakte deze opmerking ter onder steuning van een, die hij eind vorig jaar uitte over wat hij noemde „het imago- bederf". waaraan in Leiden gedaan zou worden. Leidens toekomstige functie als stuwend en verzorgend centrum van een aanzienlij ke regio is er niet bij ge baat, dat wij masochistisch ons blijven presenteren als een vermoeide en afgetakel de gemeenschap waar nu eenmaal niets kan. „Dan schrikken wij niet slechts eventuele initiatiefrijke nieuwkomers af, maar jagen ook levensvatbare en op groei gerichte eigen kernen naar elders," aldus de heer Koningsveld. Leiden Het visserijbedrijf en de visverwerkende industrie, rijk vertegenwoordigd in het ressort van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heb ben het de laatste jaren niet ge makkelijk. Beperkende bepalin gen ten aanzien van de vangst en de zware aantasting van de haringstand door de Scandina vische landen met hun industrie- visserij (vismeel en -olie) zijn enkele van de oorzaken. Begin vorige maand is echter met het nieuwe EEG-marktbeleid in de visserij een begin gemaakt, waardoor de nodige rust bij de afzet zal worden verkregen. Daarnaast vertrouwt men erop, dat het structuurbeleid, dat me dio dit jaar van kracht wordt, een eind zal maken aan scheve verhoudingen in de concurrentie, waarvan vooral Nederland het slachtoffer is. LEIDEN De gemeente Leiden gaat het voormalig pand van Gerzon aan de Breestraat huren om de ruimtenood op de secretarie enigs zins op te vangen. Hft pand, eigendom van Aquavion Holland N.V. zal na verbouwing aan de zijde van de Botermarkt onderdak gaan bieden aan de dienst van Gemeentewerken» Op het gemeentehuis komt daardoor de derde verdieping vrij. Het parterredeel aan de Breestraat zal worden doorverhuurd aan de ANWB, die daarin een kantoor gaat vestigen. Ook het vitrine-complex aan de Botermarkt zal worden doorverhuurd. Er zijn drie gegadigden voor. LEIDEN Het monetaire akkoord van Washington, waar door veel onrust in het internationale geld- en goederen verkeer werd weggenomen, de wellicht vooralsnog inci dentele stabilisatie van het binnenlandse prijsniveau en de werkelijkheidszin in steeds bredere lagen van het volk om zich te bezinnen op eigen taak en werkgelegenheid de heer A. Koningsveld voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft deze punten vanmiddag tijdens zijn Nieuwjaarsrede in de La kenhal de aanknopingspunten genoemd, die in de huidige conjuncturele zorgen kunnen bemoedigen. De bereidheid tot matiging, die weliswaar volgens de heer Ko ningsveld laat komt, heeft ech ter ook een heel gevaarlijke kant: „Het in ondernemerskring vooral de laatste jaren te veel vuldig en te ondoordacht ge volgde devies „investeren" blijkt plotseling plaats te maken voor een nieuw parool „inkrim pen". Wanneer dit even onge nuanceerd en ondoordacht zou worden gevolgd, voorzie ik een gevaarlijk boemerang-effect", aldus de kamervoorzitter, die als gevolg van het dichtdraaien van de investeringskraan aan gaf, dat de exportpositie zoda nig wordt verzwakt, dat Neder land de aansluiting verliest bij de kopgroep van exportlanden. In dit verband liet hij ook een waarschuwend woord horen over de opkomst van Japan als industrieland en de met westers kapitaal gefinancierde indu strieën in de ontwikkelingslan- Felle uitval naar de ..mafkikkers De heer Koningsveld, die langdu rig stil stond bij de huidige eco nomische problematiek, zei ver der, dat de werkloosheid van dit moment niet tot paniek mag lei den, omdat men terdege onder scheid moet maken tussen con juncturele en structurele werk loosheid, die bovendien per be drijfstak en per regio zeer ster ke verschillen vertoont. Sprekend over werkloosheid voer de heer Koningsveld fel uit, te gen lieden, die er parasitaire praktijken ten aanzien van de WW en de WWV op na houden: „Professionele profiteurs, die zich steeds openlijker op hun VOORSCHOTEN De Voor- schotense St. Laurentius kerk aan de Leidseweg krijgf een grondige restau ratie en wordt binnen de stijl van het gebouw ver nieuwd naar de eisen van de moderne liturgie. Verwacht wordt dat volgende week met de werkzaamheden kan worden begonnen; de tijds duur wordt geraamd op ruim twee maanden, het Bondsgebouw zal worden in gericht als noodkerk. De kosten van restauratie en ver nieuwing bedragen 250.000. Het kerkgebouw werd in 1868 opgeleverd, de totale bouwsom bedroeg toen slechts 80.000. De thans ruim honderdjarige Lau rentiuskerk, opgetrokken in neo-gotische stijl naar een ont werp van de architect Th. Asse- ler uit Amsterdam, is door de jaren heen steeds een trots zor genkind geweest voor katholiek Voorschoten. Het geloof van de rond 150 katho lieke gezinnen was in 1865 gro ter dan hun financiële mogelijk heden en zo moest de aannemer W. Thielens uit Zwolle bezuini gingen aanbrengen, die het na geslacht van de opdrachtgevers steeds geldzorgen hebben ge bracht. Een van de later geld verslindende onderdelen bleek de dakconstructie te zijn. Het dak dat eerst zou beginnen bo ven de tweede rij gotische kerk ramen, maar om kosten te be sparen werd gespannen tot aan de onderste rij ramen, waar door de bovenste rij kerkramen alleen in de kerk is te zien. Zorg De trots van katholiek Voorscho ten is vooral de laatste jaren i de Laurentiuskerk, dat grondig wordt gewijzigd WARMOND Onder het thema „Verstilling" exposeren twee ei gentijdse fotografen in Galerie de Pomp. Beide exposanten werden in korte tijd zo begees terd door het medium fotogra fie, dat zij van de hobby een be roep hebben gemaakt. Jan v.d. Horick geboren en geto gen in Hillegom studeert nu aan de M.T.S. voor fotografie en fo totechniek in Den Haag, Dick Haster, eveneens geboren en ge togen in Hillegom studeert nu aan de Gerrit Rietveld Acade mie te Amsterdam. Genoemde fotografen bewegen zich op het terrein van de subjectie of crea tieve fotografie, waarin zij een opmerkelijke eigen visie ten toon spreiden, hetgeen overi gens geheel in de lijn van de Hillegomse groep Zwart Wit ligt, waarvan de beide exposan ten sedert maart vorig jaar deel uitmaken. verworden tot een grote zorg. Er zijn zelfs plannen geweest om het hele kerkgebouw maar af te breken, te meer omdat door de wegreconstructie vooral de to ren met hoofduitgang bijna een „sta in de rijweg" is geworden. Pastoor W. de Munck, die sedert twee jaar in Voorschoten is, heeft in samenwerking met het kerkbestuur de problemen rond om de Laurentiuskerk toege speeld aan het bisdom Rotter dam en adviezen gevraagd over de toekomst van de parochie. Via het bisdom is het plannings bureau KASKI ingeschakeld en dat bureau is na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie geko men dat de Laurentiusparochie levensvatbaar genoeg is om te blijven. Tevens kwam het bureau tot de slotsom dat vervanging van het huidige kerkgebouw een te kost bare zaak is en dat het. kerkge bouw voldoende waarborgen biedt om gerestaureerd te wor- Vorig jaar september kwam het advies van het bisdom binnen. Er werd contact opgenomen met de architect De Groot uit Uithoorn, kerken werden bezich tigd en een urgentielijst opge steld. Aan het bisdom werd een begroting toegezonden en nadat het bisdom bezuinigende kantte keningen geplaatst had, kwam de begroting op een kwart mil joen gulden. Een eerste bezuiniging werd al gevonden door het orgel niet te laten restaureren, de kosten wa ren begroot op 60.000, maar een nieuw, weliswaar kleiner, orgel aan te schaffen voor rond 30.000. De overige bezuinigin gen hadden betrekking op de „aankleding" van het gebouw. De restauratie omvat een bewer king van de buitenmuren tegen verdergaande inwerking van het weer, vernieuwing van de cen trale verwarming en schilders werkzaamheden. De kerk wordt Bouwpastoor W. de Munck: „Hele ingreep" licht geverfd. Het liturgisch cen trum wordt drastisch veran derd. Het in 1935 geplaatste al taar en de mozaïek-achterwand wordt afgebroken. Het kruis van het altaar wordt tegen de achterwand geplaatst, die ver der geheel wit wordt. Het orgel wordt eveneens tegen de achterwand geplaatst, daar waar thans het altaar staat. Er komt alleen een verplaatsbare altaartafel. De in 1935 geplaats te zijaltaren met de beelden van Maria en Jozef worden even eens weggebroken. In de linkerzijmuur ter hoogte van de biechtstoel komt een ex tra uitgang, tevens wordt daar een sacramentskapel, die dienst gaat doen als dagkapel, ge- vaardigheid beroepen in hun spel met de WW en de indiffe rente mafkikkers, die de WW en de WWV nog niet zulke gekke ..werkgevers" vinden. Het is hoog tijd orde op zaken te stei- len". Eerder in zijn veelomvattende toespraak had de heer Konings veld uitvoerig gesproken over de milieuhygiëne, een probleem waar het bedrijfsleven op veel punten mee te maken heeft. In dit verband pleitte hij voor een nuchtere en genuanceerde bena dering van het probleem. „Bij de vervuiling ziet men de indu strie gevoelsmatig als de grote boosdoener om een snelle en daadwerkelijke aanpak in bewe ging te krijgen kan een wat zware emotionele aanzet hele maal geen kwaad maar de Kamer industrie is zeker niet de ergste vervuiler; slechts een derde mag op haar naam worden ge schreven. De ernstigste bedrei ging komt van dc kant van de vervuiler", aldus de heer Ko ningsveld, die er op wees, dat „quasi-deskundige agitatoren zich er eens rekenschap van moeten geven, dat het juist industriële vervuilers zijn, die collectief per bedrijfstak en on dernemingsgewijs (ook in Lei den en omgeving) vooraan gaan i Koophandel-voorzitter Koningsveld bij het nemen van daadwerkelij ke maatregelen". Overigens is de heer Koningsveld wel van oordeel, dat het milieubederf door de verschillende belangen groepen gezamenlijk moet wor den bestreden. Een goed voor beeld daartoe gaf de Kamer van Koophandel zelf door de commissie waterkwaliteit uit te bouwen tot een commissie mi lieuhygiëne, welke ook werk kan bijdragen in de provinciale commissie van samenwerkende Kamers. Dat samenwerken van Kamers van Koophandel is iets nieuws. Voor een betere afstemming van de beleidstaak in een nieu we tijd met nieuwe problemen en voor de uitvoering van een toenemend aantal wetten is een provinciaal samenwerkingsver band gecreëerd om een stand punt te kunnen bepalen in pro blemen van meer dan regionale Over de detailhandel en de mid denstand zei de heer Konings veld o.m., dat de nieuwe Vesti gingswet Detailhandel (de uit voering daarvan is opgedragen aan de K.v.K.) meer dan de oude wet met zijn vakbekwaam heidseisen voor iedere brunche, de nadruk legt, en terecht, op het volwaardig ondernemer schap". Voor de ondernemer zelf als voor de detailhandel In het algemeen en voor de consu ment is van belang, dat onder nemers, die zich vestigen een deugdelijk inzicht hebben in de financiële en bedrijfseconomi sche problemen, die aan een vestiging zijn verbonden", n over nieuwe winkelcentra: „De eerste nieuwe winkelcon centratie waarvoor onvoldoende belangstelling bleek te zijn is al In het nieuws geweest. Alle am bities ten spijt komt de vrnug naar voren waar en wanneer wij de grens van de overbewin- keling overschrijden of al over schreden hebben". In dit ver band noemde de Kamervoorzit ter het boeiend, dat men een definitief winkelcentrum in het Alphense Rldderveld zodanig wil bezetten, dat voorkomen wordt, dat de koopkracht uit het oude centrum van Alphen wordt weggezogen. ZOETERWOUDE De indruk, dat er door velen op de Dokter Kort mannstraat te hard wordt gereden Is bevestigd door een snelheids controle die de politie enkele keren gedurende de afgelopen dagen heeft gehouden. Zevenentwintig maal ging een automobilist op de Dat gebeurde dan voor een ruime overschrijding van de 50 km-limiet. want haastige rijders, die hier juist boven kwamen, werden niet „aangepakt". Het betrof ditmaal uitsluitend auto's, die vanuit de Veldzichtstraat de Asschuurbrug passeerden. Ongetwijfeld zou het aantal bekeuringen veel hoger zijn geweest als ook het verkeer zou zijn gecontroleerd, dat vanuit de richting Stompwijk het dorp binnen rijdt. De snelheid hiervan ligt veelal aanmerkelijk hoger. De politie is voor nemens in de toekomst ook op andere wegen snelheidscontrole uit te oefenen. Een gewaarschuwde automobilist telt voor twee wandelgangen. De banken gaan naar de Moeder Godskerk in Boschgeest en zijn bestemd voor de dagkapel daar. Het aantal plaatsen wordt terug gebracht tot ruim 400. Thans zijn er 750 plaatsen. De praktijk heeft geleerd dat per dienst hoogstens 350 gelovigen aanwe zig zijn. Zelfs tijdens de nacht mis waren er maar 650 kerk gangers. Het kergebouw zal na de restau ratie en vernieuwing zeer sober zijn. Alleen achter in het ge bouw zal Maria nog een plaats je krijgen; de overige beelden krijgen „emeritaat". bouwd. De zijbeuken worden Pastoor De Munck is ervan over tuigd dat het een hele ingreep is. Het kerkbestuur voelt zich echter gesteund door de advi seurs van het bisdom Rotter dam. Met de veranderde litur gie, waardoor het zangerskorps voorin de kerk staat en het or gel achterin, was er steeds een disharmonie tussen orgel en zangers. De goede akoestiek is ook na de restauratie vrijwel zeker weer aanwezig. Het zang koor achter in de kerk bliift be staan. Wel wordt het achterste deel van de kerk lichter, door de vervanging van de houten hoofdingangsdeuren door glazen deuren. Na deze restauratie kan de St. Laurentius waarschijnlijk weer een eeuw(igheid) mee. LFIDF.N Leiden lelde In conccntreerd In de beide bin* ven, waarvan ruim de helft (1986) In de binnenstad was gesitueerd slsmede ruim 1100 winkels, waarvan 888 in dc Wij ontlenen deze cijfers aan het rapport „Bedrijfsvesti gingen en arbeidsplaatsen in Leiden in de jaren 1969- binnenstad; het aantal win kels In de voedingsmiddelen en drankensector bedroeg 430. Bij de bedrijven werkten in het vers'agjaar 33.196 per 1970". Het rapport is samen gesteld door het Bureau Sta tistiek van de gemeente. Zowel met het oog op het bin- nerstadsonderzoek als ten sonen; Incl. het aantal vaca tures kan het aantal arbeids plaatsen worden gesteld op 37.000. behoeve van de verdere ver dieping van het gemeentelijk economisch beleid begon dit bureau in 1969 met het sa De unlve siteif nam met 3200 arbeidsplaatsen 9 procent heid voor haar rekening; bij de vier ziekenhuizen werkten 3000 personen. Bijna de helft van de arbeids plaatsen (48 procent) is ge- menstellen van een woning- 1 i 1» edl nfsknrtotheck. De gegevens betreffende de be- drijfskartotheek zijn in dit rapport neergelegd die van de woningka te Vtoorscheo binnenkort. Dc gegevens zul len voortaan jaarlijks wor den bijgehouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3