Maart je van Wegen Nieuwe tv-serie Elisabeth R. Nieuwe tv-serie voor Humperdinck Tony Bennett boeit nog steeds VPRO KRIJGT ELANDEN- JAZZPRIJS Presenteert Studio Vrij uit de losse hand TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 JANUARI 1972 In het vrijetijdsprogramma Studio Vrij van de KRO eens in de maand op woensdag zorgen een aanal jonge mensen zonder ervaring voor de presentatie. Een van hen is Maartje van Wegen (21). Zij heeft de taak verschillende programma-on derdelen door middel van een kort interviewtje aan elkaar te praten. Maartje is geboren in Bussum waar ze tot voor kort ook heeft gewoond. Ze is om te zien een jonge vrouw die niet veel verschilt van haar leeftijdgenoten. Ze heeft halflang don- ker-blond haar en kleedt zich goed maar niet erg in het oog lopend. Pas als je met Maartje praat merk je dat er meer steekt achter deze doodgewone vrouw. Ze verstaat de kunst tijdens een gesprek iemand op zijn gemak te stellen. Ze rea geert spontaan op de vragen die haar worden gesteld en praat op een vlotte manier. Hans Bik. regisseur en samen steller van Studio Vrij. ont dekte Maartje van Wegen. Na een screen- en een stem test werd ze vooral door toe doen van de heer Bik geko zen uit een groot aantal kan didates. Maartje zegt hierover: ,,Ik kende Hans Bik van de zaak, een produktie- en montage studio in Bussum. Hij maak te af en toe wat opnamen bij ons. Op een dag vroeg hij me of ik er iets voor voelde mee te doen aan de test voor presentatrice van zijn nieuw ste programma. Ik stemde direct toe. Alhoewel meer als grap dan om echt iets te be reiken. Het is per slot van rekening een hele eer voor zo iets gevraagd te worden". De volgende dag zat Maartje ondanks alles toch wel wat nerveus in de studio. „Ik moest een stukje tekst le zen en dat met eigen woor den navertellen", zegt Maar tje nu met een stralende blik in haar ogen. „Iedereen was enthousiast over mijn stem. Ik moest ook nog iemand in terviewen. Leuk hoor! Lek ker ongedwongen kletsen over ditjes en datjes. Achtergrond Het is overigens niet zo verba zingwekkend dat Maartje op viel tijdens de test. Ze heeft een paar maanden gestu deerd aan de toneelschool in Amsterdam en beoefent nog steeds erg intensief amateur toneel. Ze is hierdoor ge wend voor een zaal vol pu bliek te staan. Door haar werk in een studio weet ze hoe een opname in zijn werk gaat. Ze schrikt niet van de felle lampen of van druk doende mannen die af en toe nogal krasse taal gebruiken. Na die succesvolle middag is alle erg snel gegaan. Maartje: „Ik had nauwelijks de tijd om me te realiseren wat er allemaal was ge beurd. Twee weken later was de uitzending al. Tijdens de generale repetitie, een dag van tevoren heb ik alles met Hans Bik zeer grondig doorgenomen. Er kon bij wijze van spreken niets meer mis gaan. Maar ja, je weet het nooit in een life-uit- zending van twee en een half uur. Vaak voor de uitzending stond ik toch te bibberen op mijn benen. Maar de span ning ontlaadde zich al wer kend, hetgeen dacht ik mijn presentatie zeer gunstig heeft beïnvloed. Ik geloof dat je spanningloos niet goed kan werken. Zonder die krie bels in de maagstreek maakt de presentator op de kij ker de indruk iemand te zijn die niet geïnteresseerd is in wat hij vertelt of wat hij aan iemand vraagt. Zenuwen Het is een feit dat zelfs beken de tv-persoonlijkheden die kriebels waar Maartje over sprak kennen. Er zijn groot heden die destijds de span ning hebben moeten wegdrin ken en daardoor onder in vloed stonden te presenteren. Maartje van Wegen een natuurtalent Een bekende tv-verschijning heeft eens vreselijk staan haspelen met een sigaret. Hij nipte wel 300 maal de as af zonder dat dat nodig was. De wel af te nippen as kwam terecht op zijn pak. Onlangs presteerde de tv- crack Johnny Kraaykamp het om gedurende een interview met Godfried Bomans, dat nog geen uur duurde, bijna een pakje sigaretten te ro ken. Maarje van Wegen wist haar zenuwen echter op de juiste manier de baas. Ze wist als persoonlijkheid over eind te blijven. „In de tweede aflevering", zo vertelt ze, „heb ik het even moeilijk gehad. Cees Schilper- oort was tien minuten eer der klaar dan men had ge pland. Ik moest toen mijn in terview dat op vier minuten was ingestudeerd enorm uit rekken. Gelukkig wist ik het een en ander over het onder werp. Het ging over leerbe- werken, iets wat- ik erg leuk vind. Een dag tevoren was ik met Hans Bik bij de man, met wie ik moest spreken, thuis geweest. Dat gaf me later een grote steun". Maartje van Wegen is sinds kort helemaal beïnvloed door de doe-het-zelf-rage. Maartje: „Ik ben pas ge trouwd en kwam voor de niet eenvoudige taak te staan mijn huis in Loos- drecht in te richten. Dankzij Studio Vrij weet ik nu hoe je zo iets moet aanpakken." Uit de kijkdichtheidcijfers valt op te maken dat Studio Vrij erg aanslaat bij het pu bliek. De KRO heeft er al liefst 60 leden mee gewon- Dit verbaast Maartje niet: „Het is een programma waar iedereen wat in ziet. Het is er op gemaakt dat je niet twee en een half uur in gespannen moet zitten kij ken. Je kan er rustig even tussen uit om bijvoorbeeld de krant te lezen". Maartje van Wegen vindt het tv-werk geweldig. Het liefst zou ze een of andere quiz presenteren. „Maar ja", zucht ze „dan moet ik eerst zorgen dat ik in de komende programma's de boel niet in het honderd laat lopen. En dat zal niet meevallen". ROELFIEN SANT. Polarisatie is een modewoord. HeJ betekent het (veelal onnodig) op j de spits drijven van konflikten en het kenschetst een levens-1 houding waar veel waardevols mee te gronde wordt gericht, j Die polarisatie kenmerkte giste ren twee programma's, t.w. „Achter het Nieuws Intematio-1 naai" bij de VARA en „Stro- j ming" bij de NOS. Inzet van het VARA-programma was: „Nieuwe kansen in Euro- pa". Aan de orde werden ge-1 steld de klaarblijgelijke ontspan ning tussen Oost en West en de ophanden zijnde konferentie die daarvoor definitieve stappen zou kunnen zetten. Het forum dat erover zou spreken j was interessant genoeg: woord- voerders uit zowel de Bondsre publiek als de DDR (een pri meur!), benevens uit Polen en uit eigen land. Dat beloofde een gesprek van niveau. Het werd een bekvechterij over de Muur in Berlijn en de mijnenbezaaide grens tussen de twee Duitslan- den. Oorzaak: de volkomen partijdige gespreksleiding van Johan van Minnen. De uitzending werd er j aantrekkelijker mee weliswaar, maar de opzet werd totaal ge-1 mist. Wellicht is dat te wijten aan het feit dat Van Minnen, j zoals de meesten van ons, in feite nog steeds anti-Duits is. Dat anti-gevoel kan men niet ui- j ten t.a.v. die aardige Willy i Brandt en zo blijft de DDR een j al te gemakkelijk doelwit. Persoonlijk zijn we, misschien vooral om bovenstaande reden, anti-DDR. Maar in een diskus- sie over „nieuwe kansen" zou den we ons beter hebben inge houden. In „Stroming" kwamen vertegen woordigers van confessionele omroepen aan bod. Behalve KRO en NCRV ook EO en, in oprichting, de Omroep Sint Wil- librord van pater Kotte. Inzet van het gesprek was uiteraard in hoeverre KRO en NCRV fa len in hun taak van het uitdra gen van het evangelie. De woordvoerders van de beide splinters pater Kotte en ds. Maris slaagden er o.i. niet in dat waar te maken. Het werd een kwestie van nuancering tus sen niet helemaal bevredigend of een tikje onbevredigend. Een kwestie van polarisatie van minderheidsgroeperingen die het onderste uit de kan willen heb ben en die de chaos van steeds verder gaande versnippering in de ether dan wel op de koop toe willen nemen. De snippers heb ben onze sympathie allerminst. Anna Boleyn, de moeder van Elisabeth R Van onze radio- en tv-redactie De AVRO-televisie start 26 januari met een nieuwe Engelse se rie onder de titel „Elisabeth R". De serie kan vergeleken worden met de BBC-produktie „De zes vrouwen van Hendrik VIII", die de KRO-tv de afgelopen maanden heeft uitgezon den. Ook Elizabeth R werd door de BBC gemaakt. De serie die be staat uit zes delen, is echter geen vervolg van De zes vrou wen van Hendrik VIII. De hoofdrol, de dochter van Anna Bo leyn en Hendrik VIII, Elisabeth Regina, wordt vertolkt door Glenda Jackson. Het tv-spel is door zes verschillende schrij vers geschreven die ieder één aspect uit het leven van Elisa beth I behandelen. Na een tournee van achttien maanden door vrijwel de gehele wereld geniet Engelbert Humperdinck, de Engelse zanger die door miljoenen vrouwen wordt aanbeden, een wel verdiende rust. In het Caraïbische zeegebied ontdekte hij een bijna on bewoond eiland, waar hij eindelijk verlost is van zijn fans. Het bevalt Engelbert hier zo goed dat hij volgens de laatste berichten met het plan rondloopt het paradijsje te kopen. In alle rust bereidt hij zich nu voor op een televisieserie, waar voor binnenkort de opnamen beginnen. Op de foto Engelbert Humperdinck zoals gewoonlijk omringd door vrouwelijk schoon. Ditmaal de „Strippers of the Nation". Van onze radio- en tv-redactie De werkgroep Elanden-Djes heeft de VPRO haar jaarlijkse Jazzprijs toegekend. Aanleiding hiertoe was het concert van de groep Sun Ra. De prijs is een reliëf van de kunstenaar Jan Schoonhoven en wordt morgen in de TH te Delft uitgereikt. Sun Ra zorgde vo rig jaar voor een zeer geslaagd concert in de TH, waarvan de VPRO filmopnamen maakte. De Amerikaanse tenor-saxofo nist Johnny Griffin geeft met zijn kwartet na de plechtighe den een concert waarvan de VPRO-radio opnamen zal ma ken. De prijsuitreiking wordt rechtstreeks uitgezonden. Deze ongedwongen opname van prinses Ann werd gemaakt in Kenia aan het strand van Shi- mone waar zij in februari op safari was. De TROS-tv zendt vanavond het eerste deel uit van een concert dat de beroemde Amerikaanse zanger Tony Bennett kortgele den in- de Royal Albert Hall gaf samen met het Londen Philhar monic Orchestra dat onder lei ding staat van Robert Farnon. Het orkest was voor deze spe ciale gelegenheid uitgebreid met de drummer Kenny Clarke en de pianist ohn Bunch. Mister Bennett steunt hoofdzakelijk op het repertoire dat hem in de vijftiger jaren tot een ster maakte. Tony was in de Royal Albert Hall uitstekend op dreef met name in de song „I lift my heart" in San Francisco", het nummer waarmee hij in de jaren zestig zijn come-back maakte. De nu 45 jaar oude Tony Bennett is van Italiaanse afkomst. Hij begon zijn zangcarrière als mi litair in Duitsland en werd in 1949 beroeps. Zijn eerste grote hit was Cold, cold heart. Ned. I 21.45 uur. Calimero De eerste aflevering van een nieuwe kinderserie. Het verhaal draait om een klein en hulpe loos kuikentje, dat door zijn ar geloosheid vaak in moeilijkhe den komt. Ned. I 19.05 uur. De onverschrokkenen De Indiaan Danny Otter.krijgt on verwacht hulp van vrienden als hij wegens moord op zijn colle ga terecht staat. Danny is ech ter niet zo blij met deze vrien dendienst. Ned. II 20.21 uur Prinses Ann op safari Een boeiende reportage over een safari die prinses Ann van En geland vorig jaar in Kenia maakte. .De prinses rijdt paard, zwemt onder water, huppelt rond in mini-rokjes en schijnt zich weinig aan te trekken van de haar steeds achtervolgende camera's. Prinses Ann geeft sa men met Valerie Singleton, een bekende persoonlijkheid van de Engelse televisie die haar gedu rende de safari vergezelde, commentaar op de dokumentai- Ned. I 21.10 uur i de film Funny face" TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Calimero 19.10 uur: Wat een familie 19.35 uur: Het stokpaard 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: De onverschrokkenen 21.10 uur: Op safari met prinses Ann 21.45 uur: Tony Bennett in Londen 22.15 uur: Op uw gezondheid IKOR 22.40 uur: Leerhuis 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO 19.05 uur: De duivelsbocht 20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy Namens Dick Cavett-show Journaal 20.35 uur 21.00 uur 21.30 uur 22.20 uur kleur MORGEN NEDERLAND NOS 10.45 uur: 18.45 uur: 18.55 uur: TROS 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Nancy De laatste sporen Journaal Toestel AE 612 mag niet landen (tv-serie) TROS-sport Journaal NEDERLAND II Leerhuis In een serie van 8 T.V.-uitzendin- gen vanuit het Leerhuis zullen het herstel van verhoudingen tussen de mensen onderling en tussen de mens en God aan de orde gesteld worden. De leerlin gen, Judith Belinfante (histori cus, onkerkelijk), Veronica Berkhof de Lange (studente, remonstrants), Alida-Maria Bosshardt (officier van het Leger des Heils), Bert Bouman (illustrator, gereformeerd), Jan Ruiter (kapelaan Rooms-ka- tholiek), gaan in gesprek met mensen die thuis zijn in de we- remonstants), Alida-Maria Boss- reld van de bijbel, het recht en de onderlinge verhoudingen, op zoek naar verzoening in de con flicten van deze wereld. Vanavond, begint deze serie met een gesprek van de leerlingen van het Leerhuis met Simon Wiesenthal, de man die niet op- Fred Astaire met Audrey Hepburn houdt de nazi-moordenaars voor het recht te brengen. Ned. I 22.40 uur Laurel en Hardy Door geldgebrek wordt het duo gedwongen een baantje aan te nemen bij een nogal vreemde professor. Ned. II 20.35 uur Namens Het programma gaat over Dick, een automonteur en Flip, een loodgieter. N.a.v. het program ma „Namens Walter de Bruin" van 11 november 1971, waarin men o.m. wat dieper inging op sociale problemen in de Kinker- buurt, hadden zij het besluit ge nomen samen tot aktie over te gaan in de Kinkerbuurt. Voornaamste doel van hun aktie- plannen is het behouden van de Kinkerbuurt als woonbuurt. Zij meldden zich aan bij het W.A.K. (Woon Aktie Kinker buurt) en trokken vervolgens samen de buurt in. Tijdens een aantal wandelingen door het hart van de Kinker buurt ontdekken ze dat het me rendeel van de mensen die zii ontmoeten best willen blijven. Ze zijn echter te moedeloos om er voor te vechten. Dick en Flip proberen hen'over te halen om mee te doen met hun Tony Bennett met zijn 29-jarige vrouw Sandie en hun 22 maanden oude aktie, solidair te zijn. dochtertje Joanna. Tony is op het ogenblik in Londen waar hij werkt Ned. II 21.00 uur aan een nieuwe serie tv-shows. NOS 18.45 uur: 18.55 uur: NCRV 19.05 uur: 19.30 uur: 20.00 uur: 20.21 uur: 20.30 uur: 20.55 uur: 21.40 uur: 22.30 uur: 22.35 uur: kleur Zo vader, zo dochter (quiz) Gouwe ouwe Journaal Hier en nu Farce majeure Het leven is heerlijk (interview) Waar of niet (spel) Nieuws uit de klas sieke en religieuze discotheek Journaal Uit de kunst RADIO HEDEN Nieuws. 18.4il Werc-Ldpanorajma. 1S.50 iS) Leger des Helil'skwartler. 19.08 Kerkorgelconcert: oude muziek. 19,30 (S) Tijd vrij vervulghoorspeL 30.30 (Si Radio Actief: gevarieerd pr< «gramma. 32.30 Avondoverden- k'mg. 32.30 Nieuws. 32.40 Den Haag vandaag: 22.50 Goethe's Nieuwjaars preek. lezing; 23.10 (S) Promena de-. .rkest met zarogsollstenamuse mentsmuziek. 23.55-34.00 Nieuwe. IS 00 Nieuws, om 18.11 Radiojournaal en i.m 1S.20-18.30 Uitzending van D.S. '70. 19-00 (Si Jeugd en rrUn?- 19 23 De gesproken brief. IKOR: 19 30 Kleurvragen rondom schrift en samenleving. AVRO. 20.00 (S) Carmen, opera R.aemeense volksmuziek 32.55 Mededelingen. .13.10 Rat" 23.00 Nieuws. 3.20 Hoe ver- ik de wereld in 35 minuten: lichte platen. 23.55-24.00 Nieuw». MORGEN KRO: 7 00 Nieuws. 7.02 Hot levende woord. 7.07 (S) Hadinerie: klassieke en seml-klassieke muziek (.gr). (7.3 ind: 12.26 Mededelingen v"->u\ -13. 4,05 Schoolradio. 14.30 (S) - Interlokaal op vrijdag: muzikaal middugmagazine (van 15.30 tot 15.32 Nieuws17.00 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. 17.10 (Si Metropol e-orkestamusements-, muziek. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- nastiek. 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammof'x.'nmuzick met re- Waterstanden. 9.40 Koorzang. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvlta- minen: populair ver/.oekplatenpro- gramma. (Om 11.00 Nieuws). 111.30 i.S) Oor voor Azië (I): volksmuziek uit Ball, met toelichting. 11.56 Dui Ziek. 14.25 Informatie de Bondsreput j H rad..«magazine, met gewijde ntuzlek en lezingen. VPRO: 16.00 VPRO-VriJdag: repor tages. Interviews. conun«;ntarcn. he chten. telefonische reacties_e_n lloh- -.jj NCRV: 7.00 Nieuws. 7.0C Zing. zing. c' zing: Mchte vocale muziek. 18.00 - Nieuws). NOS 9.00 Nieuws. 9,03.. Jan Corduwener Show, met Europees Poppari. e. NOS: 1-1.00 Nieuws. 14.03 De non Stok Show. met o.a. Top L.P.'s 15.00 Ni. 15.03 De w. 16.00 16.03-18.00 Top-30 (17.00 - 14.00 Nieuws. 14.03 Beroem- de operazangeressen. 13.00 Nieuws 15.03 Lichte muziek. 16.00 Nieuws en r beursberichten. '6.10 Muziek u t ope- B rcttes en musicals. 17.00 Nieuws en mededelingen. '7.10 Herinneringen I I Mits uil de Jaren 60 17.50 Weeg-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2