Toenemende onderdrukking in Zuid-Afrika ÊcidócSouACMit Muskie kandidaat democratische nominatie DEEL BUIT HOTELROOF ACHTERHAALD Britten willen het nu eindelijk eens weten INTERNATIONALE JURISTENCOMMISSIE: Expositie inname van Den Briele Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart NS-Minitrïps naar het buitenland. Zijn de Kerr's linkshandig? WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nota nieuwe politiewet bijna klaar PEN HAAG (ANP) De minis ters Geert se ma (binnenlandse zaken) en van Agt (justitie) zijn binnenkort gereed met hun nota roet vraagpunten aan de Twee de Kamer over de nieuwe poli tiewet. Zij leggen in nauw over leg met regeringscommissaris prof. mr. J. M. Polak de laatste band aan de nota. Regeringscommissaris prof. mr. J. M. Polak heeft zijn reeks ge sprekken met deskundigen en belanghebbenden tijdig kunnen afronden. Overeenkomstig het tijdschema met de regerings commissaris afgesproken is be gin december, aan de hand van de door hem aangedragen bouwstenen, het gesprek tussen de ministers van justitie en van binnenlandse zaken en de rege ringscommissaris begonnen. Tekort aan personeel bij Rijkswaterstaat DEN HAAG (ANP) In zijn nieuwjaarsrede tot het perso neel heeft de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. Van de Kerk, zijn bezorgdheid uitge sproken over bet gebrek aan personeel, nu en ln de toekomst. Hij illustreerde dit met enkele cij fers: in 1972 heeft men bij Rijkswaterstaat behoefte aan to taal 375 nieuwe personeelsleden, o.m. om het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater de zo noodzakelijke uitbreiding van mankracht te geven. Een uit breiding, die eveneens hard no dig is om nieuwe werken te kunnen bemannen, dit om de verkeersveiligheid op petf te houden. De harde werkelijkheid is echter, dat Rijkswaterstaat ir 1972 met nog geen 30 man zal kunnen worden uitgebreid boven het voor 1971 toegestane aantal. Robert v. S. in beroep DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof zal op woensdag 9 februa ri in Den Haag de zaak behandelen tegen de 22- jarige Robert van S., die in de nacht van 2 op 3 mei in het Belgische Knokke twee politieman nen met een pistoolmi trailleur doodschoot en twee andere verwondde. De Krijgsraad in Arnhem veroordeelde de dienst plichtige militair wegens doodstraf, poging tot doodstraf en diefstal van een wapen, munitie en auto's, tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en voor waardelijke terbeschik kingstelling van de rege ring. De auditeur-militair bij de Krijgsraad had acht jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling geëist. Hij tekende beroep aan tegen het vonnis. Later ging ook Robert van S. bij het Hoog Militair Ge rechtshof in beroep. De overleden oud-minister-pre sident mr. J. Cols werd gis teren naar zijn laatste rust plaats gedragen. Na de eu charistieviering in de Sint Paschaliskerk in Den Haag volgde de ter aardebestelling op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Op de voorgrond pastoor Bary, die de mis van requiem opdroeg en de uit vaart leidde. Voor beide be stond grote belangstelling. Subsidie voor jachthaven Grevelingen BRUINISSE (ANP) Bruinisse krijgt van het ministerie van Economi sche Zaken een subsidie van bijna een miljoen gulden voor de bouw van een jachthaven voor 550 schepen aan het Grevelin- genmeer. Het zal de eerste jachtha ven zijn aan dit meer, dat in de toekomst een steeds grotere rol gaat spelen voor de recreatie. (Van onze correspondent) GENEVE De internationale commissie van juristen in Genève heeft verklaard, dat i Zuid-Afrika in 1972 „duidelijke toename van de rassenondefdrukking" heeft te zien gegeven. In het rapport van de commissie wordt ook gesproken van de „instorting van de heerschappij der wet in Guinea". Volgens de commissie is de dood van Ahmed Timol, die van de tiende verdieping van een politiebureau in Kaapstad viel, niet simpel een nieuw geval van „zelfmoord" door een gedetineerde. Dit is de vijftiende keer dat de dood van een gevangene offi cieel wordt toegegeven. De regering heeft hun dood weinig overtuigend toegeschreven aan oorzaken die zij niet wil onderwerpen aan serieus en onpartijdig onderzoek. Op het proces in Pieter Maritzburg zijn op nieuw bewijzen van martelingen en bedrei gingen van gevangenen en getuigen aan het licht gekomen, en door het proces te gen de deken van Johannesburg en diens gevangenisstraf is andermaal het verrader lijk karakter van de wet op het terrorisme gedemonstreerd. Hij werd veroordeeld voor activiteiten die onder geen enkel wetssysteem dat de rechten van de mens respecteert, als misdadig worden be schouwd". Volgens de waarnemer van de commissie, dominee Edgar Lockwood, kan de Zuidafri- kaanse regering na dit proces bijna ie dereen voor practisch alles vervolgen. De methoden van de veiligheidspolitie noemt Lockwood „weerzinwekkend en walgelijk". De commissie heeft de Zuidafrikaanse rege ring formeel opgeroepen een eind .te ma ken aan de arrestaties en gevangenhouding zonder proces, om de wet op het terroris me in te trekken en om een onpartijdig on derzoek toe te staan naar de dood van Ah med Timol en naar de beschuldigingen van martelingen van politieke gevangenen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De enige demo cratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, die een kans maakt om presi dent Nixon te verslaan, senator Edmund Muskie van Maine, DEN BRIEL (ANP) In Den Briel wordt met het oog op de vier honderdste verjaardag van de Inname op 1 april 1972 door de geu zen een tentoonstelling gehouden van allerlei schrifturen en voor werpen uit die tijd. Er zullen onder meer afschriften te' zien zijn van het smeekschrift der edelen aan Margaretha van Parma en vijf brieven van de Spaanse krijgsman Bossu en de hertog van Alva. Verder worden tentoongesteld gegevens over de inname van Den BrieL De expositie gaat 15 maart open. Binnen de Brlelse vestingwallen is tijdens de festiviteiten rond het 400-jarig herdenkingsfeest ook het kruis van martelaar Nicolaas Pieck, dat dag en nacht bewaakt zal worden en verzekerd is voor honderdduizend gulden. Moedjiboer spoedig naar Bangladesj New Delhi, (UPI/Reuter) Radio-Pakistan heeft omgeroepen dat de Oost- benpaalse leider sjeik Moedjiboer Rachman spoedig naar Oost-Pakis- tan zal terugkeren om re gelingen te treffen voor de terugtrekking van de Indiase troepen uit het gebied, en om ,,de hele toestand in Oost-Paklstan in eigen handen te ne- Oost-Pakistan, dat zich nu de onafhankelijke volksre publiek Bangladesj noemt, verkeert in feest stemming. De sjeik is al tijdens de burgeroorlog uitgeroepen tot president van de nieuwe republiek. Regeringskringen in Rawal pindi hebben te kennen gegeven dat de vrijlating van Rachman niet voor het einde van deze week wordt verwacht. De sjeik zal nog enkele gesprekken met president Bhoetto voeren. Deze is intussen naar zijn geboorteplaats Larkhana gereisd om er zijn 44ste verjaardag te Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). j'aarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of paafoto(*8l èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. x voordelig v uit met NS Deense koning gaat vooruit KOPENHAGEN (AP) De hart- functle van de Deense koning Frederik is opnieuw vooruitge gaan, maar de algehele conditie van de 72-jarige vorst is enigs zins verzwakt, zo hebben artsen bekendgemaakt. In het vierde medisch bulletin sinds de vorst maandag met een hartaanval in het stadszie kenhuis van Kopenhagen was opgenomen, werd gezegd dat zijn hartslag bijna regelmatig en zijn bloeddruk normaal was. Koningin gaat naar Frankrijk PARIJS (AFP/ANP) Koningin Juliana zal dit jaar een staats bezoek aan Frankrijk brengen, aldus heeft president Pompidou tijdens een ontvangst op het Elysée verklaard. Blijgestemde mensen overhandigden gisteren in Dacca bloemen aan de vrouw van de Bengaalse leider sjeik Moedjiboer Rachman toen bekend werd dat de sjeik binnen enkele dagen door de Pakistaanse heid zal worden vrijgelaten. 2 dagen Brussel f 49.- 3 dagen Hamburg f 89.- 4 dagen Gotenburg f 130.-* 4 dagen Londen f 135.- 5 dagen Parijs f 132.- *Van 6 november tlm 11 december 1971 en van 8 januari tlm 4 maart 1972 kan zelfs al vanaf f 100.-geboekt worden. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. ^**V X voordelig \w' uit met NS NEW YORK (AP) De politie van New York heeft gestolen effecten ter waarde van 7000 dollar achterhaald en medegedeeld hierdoor een belangrijk spoor te hebben gevonden dat zou kunnen lelden naar de daders van de spectaculaire roofoverval op de kluizen van het Pierrehotel tijdens het afgelopen weekeinde. De effecten zijn volgens de politie met kerstmis gestolen uit de klui zen van het Drakehotel, waar de buit van de rovers 15.000 dollars bedroeg, en men vermoedt dat een en dezelfde bende aan het werk is geweest in het Drakehotel en het Pierrehotel. De methr-'e gebruikt bij de twee overvallen was vrijwel gelijk, aldus de politie. Hoeveel de buit in het Pierrehotel precies bedraagt is nog niet bekend. De schattingen lopen uiteen van 1,2 tot 4 miljoen dollar. heelt zich gisteren officieel op de kandidatenlijst geplaatst. 1 ruim een jaar is Muskie actief geweest voor de nominatie zijn partij. Hij heeft zo'n 170.000 km gereisd door 33 staten, staf gevormd en ruim 8 miljoen dollar ingezameld om rijn cam pagne te bekostigen. Volgens Newsweek van deze week is Muskie in 2 van de 50 staten de duidelijke favoriet voor de nominatie. De enige serieuze rivaal van Mus kie is senator Hubert Humph rey. Voor veel jonge democra ten is Humphrey echter geen fa voriet. Uiteraard is er nog altijd de gelijkheid dat senator Edward Kennedy komt opduiken ir geval de partij conventie in Mia mi in een impasse geraakt, maar Muskie's positie is kort ge leden versterkt door de steun van senator Tunney, een vriend van Kennedy. DELFT Ir. H. J. Schoenmaker, directeur van het Waterloopkun dig Laboratorium is benoemd tot gewoon hoogleraar in de ir rigatie aan de Technische Hoge school m Delft. Tot zijn opvol ger is benoemd lr. J. E. Prins. Twee pseudo-ruimtevaarders trek ken op deze wijze aandacht voor een fabrikant van koffie-automa- ten op de Horecava '72. De Ho- recava, de Horeca-vakbeurs wordt tot en met vrijdag 7 ja nuari in de RAI in Amsterdam gehouden. Nuttig onderzoek 1JOOGST nuttig blijkt het onderzoek te zijn geweest dat een Kamct commissie onder leiding van dr. Vondeling ingesteld heeft na., aanleiding van de vraag hoe het geraamde begrotingstekort ovc 1971 tussen april en september plotseling met ruim 1,6 miljard to. bijna 3900 miljoen gulden toegenomen is. Want uit voorlopige conclusies blijkt, dat het kabinet-De Jong ln geer geval om verkiezingsredenen de burgers misleid heeft, en ook d het nuttig is het systeem van tussentijdse begrotingsoverzichten t verbeteren. Inderdaad moeten kabinet en Kamer, nu na de gat ei van Vondeling en Witteveen weer een gat van Nelissen dreigt. bakens verzetten om herhaling van tragische tegenvallers op prin- jesdag te voorkomen. Loyaal erkent de Kamercommissie dat het parlement medeschukli is, omdat in het verleden nooit serieus nagegaan is aan welke vr; eisten een voorjaarsoverzicht van de minister van Financiën mn. voldoen. Wij voegen er dan onmiddellijk aan toe dat hierbij inb. grepen is de vraag met welke sancties er consequenties getrokkci behoren te worden, wanneer omstreeks april blijkt dat wetgevend en uitvoerende macht bij de najaarsbegrotingsbehandeling te opt: mistisch zijn geweest. Verklarin - Vondeling ook voort, (fat èn bij het opstellen van het regeerakkoord Steenkamp èn bij het samenstellen van de miljoenennota voor 197.' ernstig geprobeerd is door redelijke toepassing van de profit: gedachte bestaande en dreigende tekorten in te perken. Daarom geeft het hier besproken rapport in feite ook een verklaring voo, de lastenverzwaring welke Onderwijs en P.T.T. de burgers opleggen Ook staat nu wel vast dat de overheid op haar terrein vrijwel ovem met een nogal straffe loonstop is gaan werken. Want de financial- consequenties van salarismaatregelen in de overheidssector dit weer voortvloeien uit het algemeen loonbeleld hebben in belang rijke mate bijgedragen tot het onverwacht grote tekort over 1971. V erbeterinfi TN de twee pagina's conclusies waarmee het rapport van de com missie-Vondeling besluit, staan diverse kleine en ook enkele grou suggesties voor de overheid om, zowel wat betreft uitgaven ad- inkomsten. tot een betere begrotingsbewaking te komen. Wat mini- ter Witteveen tussen de regels door kwalijk genomen schijnt u worden, is dat hij in dit opzicht vorig jaar te soepel is geweest Trouwens ook andere ministers wordt meegedeeld dat re in eer voor de financiën kritieke periode de vingers te weinig bij de pols hebben gehouden. Het geheel overziende geloven wij, dat het ook zinvol Is om als rege' omstreeks Pasen een soort van algemeen financieel revisiedeb.u in te voeren. Wellicht slikt dan de oppositie een deel van haai kritiek loyaal in. (Van onze correspondent) LONDEN Dokters van het Verenigd Koninkrijk gaan de oude Britse traditie op de proef stellen, dat mensen die Kerr of Carr heten, overwe gend linkshandig zijn. Dit onderzoek Is een initiatief van het maandblad van het koninklijk college van Britse huisartsen Het maandblad hoopt te kun nen achterhalen, of de tradi tionele overtuiging Inzake de linkshandigheid van Kerr's en Carr's overeenstemt met de werkelijkheid. Tijdens de komende weken zullen alle Britse artsen hun patiën ten. die Kerr of Carr heten, mondeling en praktisch even testen inzake hun voorkeur voor links of rechts. Het is echter bekend, dat rommige fanatieke leden van de Kerr- of Carr-clan beide handen leerden gebruiken om deze merkwaardige legende in lo ven te houden. Kerr is één van de 40 meest courante Schotse familiena men. Hij komt voor in Ierse documenten uit de veertien de eeuw. Dit is geen wonder, want Ierland werd een tijd lang door Schotse protestan ten gekoloniseerd. Leden van de familie Kerr, die naar Engeland uitweken, veran derden de spelling van hun naam langzamerhand tn Carr. Het wordt mogelijk geacht, dat deze familie naam afkomstig is van het Keltische woord „caerr" dat „onhandig" betekent. De folkloristische overtuiging inzake linkshandigheid van mensen, die Kerr heten, wordt nog versterkt door het feit, dat deze familie kaste len gebouwd heeft in Schot land met wenteltrappen, waarvan de treden naar links in plaats van naar rechts draaien. Deze bouw wijze bevoordeelde de links handige zwaardvechters, die de trap moesten verdedigen. Henry H. Beck, die hier ziek te bed ligt, heeft ln een vlaag van vrij gevigheid drie miljoen gulden van zijn persoonlijk vermogen weg gegeven. Het stadsbestuur van Gainesville, ln welke stad Beek sedert kort woont, kreeg f 660.000 voor de bouw van een artistiek centrum en van een agrarisch centrum. Ook Libië wil Britse militairen kwijt LONDEN (UPI/DPA) Na Mal ta heeft nu ook Libië er bij En geland op aangedrongen voor 15 januari zijn militairen daar te rug te trekken. Het zijn er ove rigens maar 49; 12 officieren en 37 manschappen. Zij vormen de twee militair* mis sies, die nog in Libië waren achtergebleven. Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken zal aan het verzoek voldoen. De door Libië gestelde termijn komt overeen met die, welke Malta heeft vastgesteld voor de terugtrekking van de 3.500 man Britse troepen van het eiland. Politieke waarnemers nemen aan dat de Libische regering op deze wijze haar solidariteit met Malta wil onderstrepen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9