Varkensvlees meer in trek Jumbojet in eenentwintig luchtzak: gewonden BZN bouwt Nederlands hotel voor bejaarden Soltsjenitsin zal Nobelprijs in Moskou krijgen In Spanje WANDELING VAN 19000 KILOMETER Namaak gouden tientjes Weerbericht Voorbeeldig man verduistert acht miljoen francs WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGlr*,- LOS ANGELES (UPI) Één entwintig mensen zijn giste ren gewond, van wie negen ernstig, toen een Boeing 747 Jumbo jet van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pij National Airlines met 334 mensen aan boord boven Houston in Texas in een luchtzak terechtkwam. Het incident deed zich voor vlak nadat de maaltijd was geserveerd. Sommige men sen vlogen met hun hoofd door het plafond. De grootste ravage was in het achterdeel van het grote toestel. Twee artsen verpleegden de gewon den toen het toestel in Los Angeles landde, waar ambu lances gereed stonden om de gewonden naar het zieken huis te brengen. De luchtzak waarin de Boeing terechtkwam, is een zoge naamde clear-air turbulan- ce, in de wereld van de luchtvaart afgekort als cat, een fenomeen dat niet door radar of het menselijk oog kan worden waargenomen en dat de luchtvaart al moei lijkheden bezorgt sedert het begin van het straaltijdperk. Een van de gewonde stewar dessen van de Boeing 747 wordt per rolstoel naar het stationsgebouw gereden. J AL Van t r verslaggevers DEN HAAG. Nederland gaat meer varkensvlees eten. Dit blijkt uit de gegevens van het produktschap Vee en Vlees. Vo rig jaar steeg het gebruik per Nederlander van 26,5 kg tot 30,5 kg. Met rundvlees ligt dit an ders. Het gebruik daarvan daal de per hoofd gemiddeld van 19,1 kg tot 18,2 kg. In ronde cijfers uitgedrukt bete kent dit, dat de totale con sumptie van varkensvlees vorig jaar opliep van 345.000 ton naar 402.000 ton. Die rundvlees daal de maar liefst 800 ton; van 248.000 naar 240.000 ton. Het zal onder meer daarom nie mand verwonderen, dat de Ne derlandse varkenshouderij vorig jaar voor het eerst in zijn be- staan 10 miljoen varkens afgele verd heeft, voor het overgrote deel bestemd voor binnenlandse en buitenlandse consumptie. De uitvoer lag iets hoger dan het binnenlands verbruik. Ir. G. A. Meyer, vanmorgen als voorzit ter van het produktschap geïn stalleerd wees er in zijn reden op, dat een toenemende kritiek heerst over de milieuvervuiling door veebedrijven. Dat de situa tie weliswaar niet ideaal is, maar dat de kritiek anderzijds onjuist is, wanneer er niet bij vermeld wordt, dat de veehou ders zelf al veel doen ter ver betering en dat zij al veel geld geïnvesteerd hebben om de ver vuiling tegen te gaan. Ministerie kan Koninginnekerk niet redden ROTTERDAM, (ANP) Het mi nisterie van CRM kan niets doen om de Rotterdamse Konin ginnekerk voor de slopershamer te behoeden. Slechts kerk op de voorlopige lijst van monumenten staat, kan men een sloopverbod opleggen. Volgens een woordvoerder van (het ministerie is plaatsing op de voorlopige monumentenlijst mo gelijk, aJs ook de Stichting Huisvesting Bejaarden die op de plaats van de kerk een be jaardencomplex wil neerzetten het er mee eens is dat de kerk als monument behouden moet blijven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Bond Zonder Naam, die sinds 1938 de naastenliefde propageert en jaarlijks on der meer spreuken in een oplage van 300.000 stuks verspreidt, gaat zijn ideeën daadwerkelijk verder accentueren met de bouw van een appar tementenhotel in Spanje voor Nederlandse be jaarden en minder validen. Eind van dit jaar hoopt men de beschikking te hebben over 40 appartementen, een restaurant, recreatiezalen en een winkelcentrum als eerste fase van een ambitieus project, dat verrijzen zal bij de plaats Cubellas ten zuiden van Barcelona tusen de toeristencentra Sitges en Calafell. De kosten worden geraamd op anderhalf miljoen. Bij redelijke exploitatie volgt de bouw van een tweede vleugel, evneens 40 appartementen, waar na men een op het terrein staande I4e-eeuw.se hacienda (boerderij) wil verbouwen. Het gebouw wordt geheel ingericht met zoveel mo gelijk voorzieningen voor bejaarden en minder- validen. Geen drempels, in de gangen overal grijprails voor degenen die minder goed ter been zijn. In de liften is plaats voor rolstoelen en inva- lidenwagens. Op alle kamers en toiletten komen alarmknoppen enz. De verzorging komt geheel in Nederlandse handen. Dit geldt eveneens voor de arts en verpleegster, die zullen worden aange trokken. Van medische zijde is hiervoor reeds grote interes se getoond. Er wordt een ambulancewagen aan geschaft die mede ten dienste staat van de ge meente Cubellas, die niet over een eigen ambu lance beschikt. Ook voor de toeristische uitstap jes van de bejaarden komt een aparte bus. Leerstoel in sexuologie in Leiden LEIDEN De Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft bij koninklijk besluit goedkeuring gekregen voor de vestiging van een bijzondere leerstoel in de sexuologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Het is de bedoeling dat prof. dr. C, van Emde Boas, bijzonder hoogleraar in de sexuologie te Amsterdam, ook in Leiden on derwijs zal geven. Hartonderzoek bij inwoners van Zeist ZEIST (ANP) Komende week worden in Zeist 900 inwoners van tussen de 45 en 70 jaar on dervraagd naar hun levensge woonten en hun lichamelijke klachten. Dit onderzoek, onder leiding van dr. K. Magnus, heeft' tot doel factoren die het al dan niet krij gen van een hartaanval, op het spoor te komen. Zo gaat de Brusselse International Trade Market eruit zien. In het voorjaar gaat men beginnen met de bouw van dit zakencentrum dat vlak bij het Atomium in Brussel komt te staan. Er zal een permanente tentoonstelling ingericht worden waarvoor men meer dan duizend inzendingen verwacht. REED CITY (Michi gan) (AP) Andy Horukjo, een thans 5 O-jarige bóer af komstig uit de staat Michigan, is kortgeleden aange komen op zijn ei landje Tierra del Fuego waar hij in alle stilte en zuiver heid wil gaan le ven. Tierra del Fuego ligt voor de zuidelijkste tip van Zuid-Amerika. Andy was er heen gewandeld na te zijn begonnen in Ancho rage in staat Alas ka. Zijn voettocht over 19.000 kilome ter was in maart 1970 begonnen. Horukjo was onder weg aangevallen door bandieten en grote vleermuizen, maar omdat er bij hem niet te veel te halen was heeft hij het wellicht ge haald. Hij was indertijd uit zijn vaderland weg gegaan op zoek naar zuivere, niet door auto's verpes te lucht en die moet hij nu wel ge vonden hebben. Over zijn tocht had hij geschreven naar een kennis, Diane Warner, die in Reed City woont en voor het plaatselij ke weekblad werkt. De zwager van Ho rukjo, Walter Kiak, heeft verklaard, dat Andy, eerst mon teur en toen boer geworden, altijd ie mand is geweest die het 't liefst zon der andere mensen Kans op eind van Belgische kabinetscrisis IRUSSEL (AP) De Belgische informateur Edmond Leburton voorzitter van de socialistische partij, heeft na twee weken overleg met politieke leiders ko ning Boudewijn meegedeeld dat een basis aanwezig is voor vor ming van een nieuwe regerings coalitie tussen socialisten en christen democraten. (Ia de verkiezingen van 7 novem ber had de vorst ex-premier Gaston Eyskens verzocht een nieuwe regering te vormen, maar door een geschil tussen beide grote partijen over de subsidiëring van het bijzonder onderwijs moest Eyskens zijn j opdracht teruggeven. EDE (ANP) Verscheidene inwoners van Ede zijn vol gens de plaatselijke politie de laatste weken benadeeld, doordat zij namaak gouden tientjes voor echt hebben ge kocht of aangenomen als be taalmiddel. aangeboden als naslag gou den tientjes voor gemiddeld 25 gulden per stuk, zijn in feite waardeloos, aldus de politie. Op het valse gouden tientje staat onder de beeltenis van koningin Wilhelmina anno 1897 wel het woordje „ko pie", maar zo mintscuul klein, dat het alleen met een vergrootglas te lezen is. Een echt gouden tientje heeft een waarde van 70 tot 80, terwijl een echt naslag gouden tientje, gemaakt in Italië 40 tot 50 opbrengt. De Edese politie is ervan over tuigd dat de plaats van her komst van de „gouden" tien tjes Amsterdam is. Ook in andere delen van het land zou men met de zogenaamde gouden tientjes geconfron teerd zijn. Bankoverval AMSTERDAM (ANP) Twee circa 20-jarige mannen van wie er één gewapend was hebben gisteren een overval gepleegd op een bijkantoor van de Am- ro-Bank op de Koninginneweg in Amsterdam. De twee jongemannen, die bivak mutsen op hadden, kwamen om half elf binnen en verdwenen met een buit van 40.000 gulden. Ze waren niet meer te achterha len. 20.000 folders de deur uit R.k. omroep start werfactie UTRECHT (ANP) De stichting Sint Willibrord Omroep is vandaag een ac tie begonnen om voldoende leden te werven voor het aanvragen van een zend machtiging. Men mikt op 20.000 leden, 15.000 leden geven recht op 1 uur tv- zendtijd en 2 uur radio zendtijd per week. Volgens pater Winand Kotte uit Wijk bij Duurstede, de leider van de actie, zijn vandaag 20.000 folders de deur uitgegaan naar mensen van wie men kan verwachten dat zij belangstel ling voor een omroep hebben die consequent vasthoudt aan de traditionele rooms-katholieke kerk van Rome. Een vlak lagedrukgebied, dat al vanaf maandag dicht in de buurt van ons land ligt, ver plaatste zich ook dinsdag en woensdag maar weinig. Het dik ke wolkendek handhaafde zich, zodat de afgelopen nacht de temperatuur maar weinig daal de en in ons land nergens vorst voorkwam. Naar het zich laat aanzien zal er maar weinig veranderen. Door de kleine luchtdrukverschillen in onze omgeving blijft de wind zwak. De bewolking zal aanwe zig blijven, zodat het weer zijn rustige maar sombere karakter behoudt. Ook in de rest van Europa blijft het somber weer. Ook daar handhaaft zich een dik wolteen- dek zonder dat daarbij veel neerslag valt. Slechts in enkele delen van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije veroorzaakte een front flink wat sneeuw, strenge vorst komt alleen in Scandinavië voor. Vooruitzichten voor vrijdag. Weinig of geen neerslag en tem peraturen in het algemeen dicht bij het vriespunt. Weersvooruitzichten voor vrijdag in cijfers. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge perio den van minstens 12 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Zon 8.47 16.44 Maan 23.41—11.02 Schev. hoogw. 6.35—18.50 laagw. 2.24-14.43. Weerranporten van hedenmorgen 7 uur temp. temp. slag Amsterdam mist 2 De Bilt mist 2 Deelen mist 2 Eelde motsneeuw 2 Eindhoven motregen 2 Den Helder geh.bew. 3 Rotterdam geh.bew. 2 Twente regen 3 Vlissingen regen 3 Z.-Limburg regen 2 Aberdeen zw.bew. 4 Athene l.bcw. 12 Barcelona l.bew. 12 Berlijn geh.bew. 4 1 1 1 1 TILBURG Geslaagd aan de Kath. Hogeschool te Tilburg voor doet. sociale wetenschap pen: J. C. G. van Dam (Den Haag). zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan, w; door de patiënten, op de drin gende gevallen na, het zonder medische zorg moesten stellen. De 1200 artsen willen op deze ma nier protesteren tegen het ge brek aan organisatie in de grote polikliniek. In juli, augustus en september is er al eerder in dit ziekenhuis gestaakt en dit heeft geleid tot overbezetting van andere kenhuizen toen de patiënten uit de 3.000 bedden tellende polikli niek wegbleven. Tussen heiblok en paal: links de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, rechts de heer H. ter Heide, voorzitter van het NW. Zij sloegen gisteren in Woerden de eerste paal voor het toekomstige kantoorgebouw van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouw en Houtnijverheid en de Nederlandse Katholieke Bond van Werk nemers in de Bouwnijverheid 5t. Joseph. WD gaat Thorbecke herdenken DEN HAAG De VVD zal, op zaterdag 3 juni 1972 in Den Haag de honderdjarige sterfdag van de liberale staatsman Thor becke plechtig herdenken. Tij dens deze plechtigheid zal onder meer het woord worden gevoerd door de minister van Binnen landse Zaken, mr. W. J. Geertse- Zoals bekend is prof. Johan R. Thorbecke tot driemaal toe m1« nister-president van ons land ge^ wee-' nadat hij eerst baanbre- ke' -rk had verricht op het gr an de grondwetsherziè- ni edurende zijn promier- sciv „wam een groot aantal belangrijke wetten tot stand, zoals onder andere de kieswet, de provincie- en gemeentewet, de Wet op het graven van het Noordzeekanaal, de wet op de hogere burgerschool en de wet tot instelling van de polytechni sche school te Delft. De PTT heeft besloten ter herin nering aan Thorbecke in juni speciale postzegel uit te ge- Een Israëlische postbeambte on derzoekt in het postkantoor van Tel Aviv nauwkeurig de binnen gekomen postpakketten op even tuele explosieven. De laatste tijd zijn nogal wat van dat soort pak jes binnengekomen. Een, afkom stig uit Wenen, ontplofte in het politiebureau en verwondde een politieman. Parijs Als André van 37 jaar, bankbedlende bij de Credit du Nord, in Charlevllle verstandig was geweest, zou hil aan zijn di recteur geen paar dagen verlof hebben gevraagd om oud en nieuw te vieren. In die paar da gen kreeg hij een plaatsvervan ger, en die zag onmiddellijk dat er in de boeken geknoeid was. De directeur kon het nauwelijks geloven, want André stond aan geschreven als een elegante, nauwgezette, discrete, en bemin, neliike werknemer, die alles deed wat hij kon om het de cliënten van de bank naar de zin te maken. Het wa' zeR» de directeur van de bank niet op gevallen, dat hij in Charleville een villa had gekocht voor 200.000 franc en een buitenver blijf had laten bouwen aan de Normandische kust. De politie zag hem wel ln een dure sport auto rijden, maar stond op het standpunt dat iedereen vrij is om zijn spnnrg'klen te beleggen zoals hij wil. men fn conclusie dan André werd in de bank geleld en ge teld, en na lang lellen kwam men tot de conclusie dnn undré in een jaar tijd, een bedrag had verdonkeremaand van niet min der dan acht miljoen nieuwe francs. De directie van de paar denrennen is cr wel bij geva ren, want André heeft nllos ver gokt op de renbanen. Dat be weert hij althans. Bekend botanicus A. Herwig overleden BUSSUM (ANP) In Busaum is maandag op 88-jarige leeftijd overleden de bekende botanicus A. J. Herwig. Hij heeft in zijii leven tal van boeken over bloe men en planten geschreven. En kele jaren geleden hield hij ook radiopraatjes over dit onder werp. DEN HAAG In 1972 zal de con sument meer voor een autoband moeten gaan betalen. Dit is het standpunt van de gezamenlijke Nederlandse autobandenfabri kanten en -importeurs. Reden Is de stijging van lonen, die een prijsaanpassing noodzakelijk maakt. De prijsstijging is gevonden In het verminderen van de vaak enorme kortingen, die werden gegeven. Gezamenlijk hebben nu de fabrikanten en importeurs Autoband wordt duurder besloten een maximale korting van respectievelijk 30 en 20 pro cent voor personenautobanden en vrachtautobanden te verle- Hierdoor zal nuar de mening van verschillende garagebedrijven de korting, die aan de klant werd gegeven, minimaal met 5 tot 10 pet. worden verlaagd. De reden dat de fabrikanten en im porteurs niet de bruto-prljzen hebben verhoogd en de kortin gen gehandhaafd, Is dat de auto band in 'Nederland In vergelij king mi dQ banden in de nnderp i:I G-lam.len toch al „prijzig" Is en zij dit verschil niet nog gro ter willen laten worden. (Van onze parlementaire redactie) STOCKHOLM (AP) De secreta ris van de koninklijke Zweedse academie van letteren heeft verklaard bereid te zijn naar Moskou te gaan teneinde daar de Nobelprijs voor literatuur van 1970 te overhandigen aan de schrijver Alexander Soltsje nitsin. Karl-Ragnar Gierow deelde in zijn verklaring mede waarschijnlijk in het voorjaar naar Moskou te zullen reizén. „Ik heb Soltsjenitsin laten weten dat ik er mij op verheug hem te kunnen ontmoeten en hem de oorkonde en de gouden medaille te kunnen overhandigen", aldus Gierow in zijn verklaring aan het Zweedse nationale persbu reau. Het geldsbedrag van de Nobel prijs is reeds overgemaakt op Soltsjenitsins rekening bij een Zwitserse bank. Tien dagen geleden heeft de aca demie een brief van de schrij ver ontvangen waarin deze meedeelt bereid te zijn de insig nia behorend bij de nobclprijs in ontvangst te nemen tijdens een bijeenkomst in een particu liere voning in Moskou. Eerder had erop gestaan dat de pic ;d zou plaatshebben in de !se ambassade. Deze eis leidde tot een diplomatiek geschil en ambassadeur Gunnar Jarring kreeg zware kritiek te verduren omdat hij weigerde de plechtigheid in de ambassade te doen plaats hebben. UTRECHT (AP) „Iemand als Van der Vlugt, die medewerker Is van een tv-programma waar een paar miljoen mensen naar kijken, is bijzonder kwetsbaar. Autotestprogramma's als „We reld op wielen" staan of vallen met hun integriteit. Dit zei de Haagse advocaat mr J. M. Ga- sielle gisteren in een kort ge ding, dat zijn cliënt Fred van der Vlugt, had aangcspn.inen tegen hoofdredacteur Cor Woud stra van het maandblad voor amateurfotografie „Focus". Het geding diende voor de presi dent van de rechtbank in Utrecht. In het decembcrnum- Presentator „Wereld op wielen1' beticht van omkoperij mer van „Focus" schreef Woudstra: „Gezien de Invloed van reisjes van tv-commenta- tor „lange Fred van wentelende wielen" naar Spanje en Italië op de testrapporten van auto mobielen is het nuttig vast t<- leggen dat önze redacteuren on omkoopbaar zijn". Mr Gasiclle eiste een verbod om nog eens Iets dergelijks to publi ceren en rectificatie. Ook wlldo hij dat dc rectificatie wordt op> genomen in twee landelijke dag bladen. Woucfstra gaf toe dat hij spijl had van het artikel. „Ik maak excuses", zo zei hij. Mr Gnslelle wees de suggeslH van Woudstra's raadsman om het maar bij excuses en een rectificatie te laten van d< hand. De rechtbankpresident zal dins dag 11 januari vonnis wijzen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7