De Veen wil baas in eigen brand blijven Simon Lemmers is dol Voor 1975 geen op stoffige zolders provinciale weg in Zoeterwoude Ons devies: het vuur „Ga lachend tegemoet" Alkeburcht in Roelofarendsveen wordt open huis Dam sociëteit in Hazerswoude Alphenaar feestte met seherp WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT ROELOFARENDSVEEN Niet dat ze het een ander niet gunnen, maar de brandweer van Roelofa rendsveen blust liever zijn eigen brandjes en branden. Met weinig optimisme ziet men er de plannnen tege moet die een regionalise ring van de brandweer korpsen voorstaat. In de Veen wordt er afkeurend met het hoofd geschud om de eventuele samenvoeging van alle brandbluskrachten die als centraal punt Lei den zouden moeten hebben. De Brandweervereniging Paraat voelt dar erg weinig voor Brandcommandant Kees Ves- seur gelooft niet dat die regio nalisering te verwezenlijken is. Hij zegt daarover: „Elke ge meente wil zelfstandig zijn, de brandweer ook. Veronderstel dat er wel een regionale brand weer is. Alle meldingen gaan dan via Leiden. Als er dan een wildvreemd korps naar een brandhaard ki den vreemde uit rukt dan werkt dat niet effi ciënt. Men is niet op de hoogte van de situaties in het dorp. Men weet niet hoe het snelste de brand te bereiken", aldus Kees Vesseur. Het is duidelijk dat het 16 man sterke korps van Roelofarendsveen zijn eigen boontjes wil doppen. Dat het dat ook kan heeft het korps sinds de orprichting in 1938 meerdere malen bewezen. De teamgeest is zo goed dat heel wat leden er een jubileum bij de brandweer hebben opzitten. Deze week na men vier van die brandweerlie den van het eerste uur afscheid van het korps. Theo Huigsloot, Eef Iddelenburg, Gerardus van Kins en Wim Zwartjes. Burge meester Smolders sprak een dankwoord voor alle moed en trouw in zovele jaren. Een mi niatuur brandweerspuit van col- te geven wat Zwartjes en zijn makkers zo al meemaakten even een paar korte intermez zo's uit het leven van een brandweerman uit Roelofa rendsveen. Zwartjes: „Er is niet veel veranderd in al die ja ren. De vlammen zijn nog steeds heet. In de beginjaren ging het er allemaal nog wat improvisorisch aan toe. Ik weet nog wel dat ik als schooljongen eens naar een brand stond te kijken. Toen ging het nog met een handspuit. Eenmaal per jaar was er ee noefening en het liefst dicht bij de kerk. Want dan kon je pas goed zien Aftredend secretaris Wim Zwart jes keek op deze avond nog eens in het verleden en als men zijn rede heeft gehoord dat kan men begrijpen dat Roelofarends veen baas in eigen brand wil blijven. Om u even een indruk hoe hoog of manneke wel kon plassen. Dan hoorde je eerst wat gepiep en gekraak. De oliespuit moest dan uitkomst brengen". Zwartjes vertelt nog eens over de gezellige EHBO- avonden, de uitgaansdagen met als hoogtepunt de reis naar de Ardennen of de brand aan de Noordkade waarbij de ijzige kou de brandweerlieden in men selijke ijspegels veranderde. Steeds weer trok het korps uit Roelofarendsveen, nadat vanuit café Heemskerk het brandalarm was gegeven, ér manmoedig op uit om de vlammende tongen te rug te duwen in de bek van het vuurspuwende monster. Niet al tijd had het vuur ontzag voor de hogedrukspuit. Soms stonden ook Kees Vesseur en zijn man nen kansloos tegen de ver schroeiende ovennacht. Absoluut hoogtepunt, dat ook deze week op de bijeenkomst van de brandweerlieden nog eens ter sprake kwam, was de grote brand in februari 1969 toen de prachtige kerk van Oude Wete ring door blikseminslag werd getroffen en veranderde in een fakkel. Het korps was weldra ter plaatste maar de overmacht was zo groot dat binnen het kwartier het kolossale, vrijf jaar oude dak, instortte. Toch kwam de brandweer met een kleine overwinning van het slagveld terug. Dankzij het kordate op treden werd de pastorie behou den. Geen wonder dat Wim Zwartjes deze week niets dan lovende woorden overhad voor zijn brandbluskameraden. De laatste woorden die hij sprak in café Heemskerk leggen het sukses van het korps van Roelof arendsveen bloot. „Ga lachend naar een brand", zo liet hij de zaal weten. Geen wonder dan ook dat in Roelofarendsveen de vlammen geen poot aan de grond krijgen. Februari 1969 stond het korps uit Roelofarendsveen machteloos tegenover deze vuurzee van de kerk in Oude Wetering. Alleen de pastorie bleef geopend. Mysterieus ongeval ALPHEN Nadat dinsdagmid dag omstreeks 15.30 uur een vrachtauto met aanhangwagen in de richting van de Bruins Slotsingel de Bachsingel was ge passeerd, werd op het wegdek een dame in bewusteloze toe stand aangetroffen. Het bleek de 36-jarige mevr. O., gehuwd en moeder van 3 kinde ren te zijn. Mevr. O. was ern stig gewond en werd ijlings overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden. Het merkwaardige van het ongeval vindt de politie, dat, hoewel aangenomen móet worden dat mevr. O. op de een of andere wijze het slachtoffer is gewor den van een aanrijding, tot dus ver niemand een verklaring van die aard kan afleggen. De politie vraagt dan ook even tuele getuigen zich op het poli tiebureau te melden. f Milsreceptie i\ Creygïiton norlichting evrouw D. L. Creygh- :g, vale '"aren de stu- t cn directrice van ca Lichting voor Huishoudelij- k -voo-iichting, zal vi\.. c :'cel afscheid nemen tijde rCC'ptiï, die haar door het 1 ituur van de voor malige st>. "ting wordt aangebo den. De receptie vordt gehouden in Nieuw Minerva van 16.00 tot 17.30 uur. Mevrouw Creyghton is de laatste directrice van de stichting, die, zoals wii al eer der meldden, haar werkzaamhe den moest beëindigen door het staken van de subsidies. Voorlichting aan ouders basisscholen VOORHOUT De schoolhoofden van de St. Agnes, St. Andreas- en St. Antoniusschool hebben een team van deskundigen be reid gevonden om de ouders van de zesde klassers wegwijs te maken binnen de wirwar van de Mammoetwet. Dit vooral met het oog op de komende schoolkeuze. Op dinsdag 25 januari wordt de voorlichtingsbijeenkomst gehou den in de K.T.S. Vertegenwoor digers van de verschillende schooltypen zullen kort de gang van zaken op hun school schet sen. Na een koffiepauze vormen de diverse direkteuren een fo rum, dat vragen van ouders zal beantwoorden. De volgende des kundigen hebben hun medewer king toegezegd: Drs. Th. Over- eem (namens het v.w.o.); dhr. J. M. B. Tcewisse (namens het m.a.v.o.); dhr. A. van der Vin (namens het l.e.a.o.); de eer waarde broeder Angelus (na mens het technisrti onderwijs); mej. Schellings (namen het nij verheidsonderwijs voor meisjes) en dhr. Heinen (namens het land- en tuinbouwonderwijs). Alle medewerkenden vertegen woordigen scholen uit de regio Leiden. Aanvang 20.15 uur. Simon Lemmers heeft de afgelopen jaren duizenden foto's verzameld uit deze hele streek. Links een foto van Oud-Katwijk, het oude redershuis gedaan. Rechts een opname van de oude Hoge Morsweg in Leiden. Meerburg, dat ook een paar jaar als politiebureau heeft dienst Antoniusschool klas van de week in weekblad Eva VOORHOUT De redaktie van het damesblad „Eva" kiest we kelijks een schoolklas, die het predikaat „klas van de week" krijgt toebedeeld. De school- of klas- moet zich op een of ande re manier verdienstelijk makea voor de medemens. De redaktie drukt dan een kleu renfoto in haar blad af, met een korte omschrijving van de akti- viteiten, die de school of klas tot „klas van de week" maken. In het kader van de Unlcefakti- viteiten werd de Voorhoutse St. Antoniusschool door de redaktie tot „klas van de week" geko zen. Een fotograaf heeft onlangs de opnamen op school gemaakt. Binnenkort kunnen we dus in dit damesblad bekende Voor houtse gezichten tegenkomen. ROELOFARENDSVEEN - Het nieuwe jaar 1972 zal on der meer in het teken staan van het meer een open ka rakter geven aan het dorps huis „De Alkeburcht" te Roelofarendsveen. Men wil dit centraal gelegen gebouw meer dienstbaar ma ken voor de jongeren. De nieuwe activiteiten, die men zich voorstelt, zullen aanvan gen met een dansavond op zaterdag 8 januari a.s. om 20.00 uur. Men wil voorts on der meer komen tot week end-avonden voor de jonge ren: een zogenaamd „open huis" in de Alkeburcht. Tij dens die avonden - gestreefd wordt te beginnen in februa ri - zal er muziek zijn terwijl er dan tevens gelegenheid is tot kaarten, schaken, enz. Een programma daarvoor wordt nog uitgewerkt. Bovenstaande activiteiten zijn de vrucht van een in het af gelopen najaar gevormd ac tiecomité dat de naam draagt: comité „Dorpshuis- Open huis." De organisato ren hiervan waren van meet af aan overtuigd van het ge brek aan contactavonden voor de vele jongeren. Gestart wordt nu komende za terdagavond met de Rythme Strings. Men is vol goede moed wat betreft de mede werking van de jeugd, het geen stimulerend werken zal voor de daarna komende ac tiviteiten. Naast de dansa vonden en het „open huis" staan op het programma: het optreden van het welbe kende „Amsteltoneel" en een concert in de Alkeburcht door een eveneens gerenom meerd gezelschap. flAZERSWOUDE De Hazerswoudse damvereniging Samen Sterk gaat voortaan op iedere maandagavond vanaf half acht In haar club lokaal aan de Dorpsstraat een damsociëteit houden. ecretaris A. M. Stolwijk: „Niet alleen leden, maar ook andere geïn teresseerden in de damsport zijn daar welkom". Hoofdzaak van deze „soos" is niet het spelen van (onderlinge) wedstrijden, maar het analyseren van bepaalde partijen. Samen Sterks „topspelers" zoals Albert Huisman, de kampioen van de Leidse Districts Dam Bond, en tweede-bord-speler Jan Fase zullen indien gewenst de no dige adviezen verstrekken. De clubbijeenkomsten van de vereniging blijven overigens gehandhaafd op dinsdag- en vrijdagavonden, even als (voor de jeugd) op zondagmiddagen. LISSE Tien jaar geleden liet iemand Simon Lem mers uit Lisse een verza meling ansichtkaarten Schaakclub safe na overwinning tegen Rijnsburg VOORHOUT Het eerste tiental van Voorhouts schaakclub „Het Witte Paard" heeft na verlies tegen LSG 4 en remise tegen Katwijk 2, via een arbitrage veiligheid naar zich toe ge trokken in de 2e klasse van de Leidse Schaakbond in een tref fen met Rijnsburg. Degradatie is hierdoor praktisch uitgesloten, waarmede de stra tegie van de schaakclub om zich te handhaven in de 2e klas se bewaarheid zou worden. De volgende krachtmeting op de 64 velden vindt op 17 januari te gen Noordwijk plaats. De stand, waarin „Het Witte Paard" zich nu komfortabel nestelt is als volgt: 1. LSG4 6 uit 3; 2. Leitben 2 6 uit 3; 3. Philidor 4 5 uit 3: 4. Katwijk 2 4 uit 3; 5. Voorhout 1 3 uit 3; 6. Noordwijk 1 0 uit 3; 7. Rijns- burg 1 0 uit 3; 8. Koudekerk 1 0 uit 3. WASSENAAR Het afde lingsbestuur van het Roode Kruis is onlangs aangevuld. Mevr. A. de Rooy-Van As gaat het sociale en vakantie werk behartigen, mevr. J. van den Boom-Mulder belast zich met het Jeugd Rode Kruis en de Moedermelkcen- trale, leidster van het Welfa- rewerk werd mevr. J. van Bolhuis-Laöut en de heer G. Boven keerde terug in het bestuur. zien. „Dat lijkt me een aardige hobby", zei Simon, „ik denk dat ik dat ook ga doen". Nu in 1972 hoef je de Lissese bollenkweker niets meer te vertellen over een ansichtkaart. Hij heeft er duizenden. Kasten en schoenendozen zitten propvol. De collectie, in deze streek een van de grootste, is Simon niet zo maar aan komen waaien. Hij heeft er stad en land voor moe ten afreizen. Dag in dag uit op en neer naar Vlaardingen, Rot terdam, Vlissingen, Lutjebroek etc. in de hoop op ruilbeurzen ansichtkaarten te vinden die nog niet in zijn albums prijkten. Zijn specialiteit werd Lisse maar om aan ansichten uit deze plaats te komen moest hij zich verzekeren van heel wat ruil materiaal van andere plaatsen omdat ansichtkaartenverzame laars, aldus Lemmers, niet snel verkopen maar alleen maar wil len ruilen. Bij elkaar heeft hij er nu zo'n slordige 800 van Lis se. De Witte Zwaan, Het Vier kant met de stroom tram, de Stationsweg en nog vele andere vaste herkenningspunten uit dit bollendorp. Van zijn ansichten Gemeentebestuur bezoekt zaterdag de Kooi wijk LEIDEN Het college van B. en W. en leden van de gemeente raad brengen zaterdagmiddag een bezoek aan stadswijk De Kooi. Men wordt om 14.00 uur door het wijkcomité ontvangen in de kantine van de Bedrijfs Technische School aan de Medu sastraat, waarna een rondgang door de Kooi zal plaatshebben. maakt hij een hele studie. In de loop van de jaren is hij daarom ook uitgegroeid tot een Lisse- kenner. Op het ogenblik stokt de stroom van ansichten die vrienden en kennissen hem nog wel eens toestopten. Erg veel meer ansichten dan de 800 die hij nu al heeft schijnen er niet van Lisse gemaakt te zijn of het moet zo zijn, zo vertrouwt Si mon me tussen neus en lippen nog vlak voor mijn vertrek toe, dat mensen uit de omge ving nog wat verzamelmateriaal op de stoffige zolder hebben lig gen. Simon Lemmers wil ze er dan graag afhalen. ZOETERWOUDE Hoewel het dorpsgedeelte schreeuwt om ge reedkomen van de provinciale weg 17, die het doorgaande ver keer bulten de dorpskom zal lei den, wordt dit niet vóór 1975 verwacht. Dit schrijven B. en W. in eer be leidsnota die is uitgebracht bij de aanbieding van de begroting welke morgenavond met de ge bruikelijke algemene beschou wingen in behandeling komt. Tot het tijdstip van de realise ring van de omleidingsweg zal getracht moeten worden alle verkeer zo goed mogelijk te verwerken. Daarbij wordt ge dacht aan de aanleg van een voetpad van de Asschuurbrug tot de Dorpsstraat, langs de Dokter Korlmannstraat. Daar naast zal de voorgenomen ver betering van de verlichting op de Dorpsstraat, Noordbuurtse- weg en Mlening hiertoe bijdra gen, terwijl ook de asfaltering van de Noordbuurtseweg niet onvermeld dient te blijven. Aan de Hoge Rijndijk is het vrijwel zeker dat de verlichting van de parallelweg bij Oosthoek ge plaatst zal worden zij het dat deze aan bepaalde door het rijk te stellen voorwaarden zal moe ten voldoen. Nu bekend is ge worden dat de opstelling van verkeerslichten rijksweg 4 en Rijndijk door de gemeente Lei den, óf in de verre toekomst maar eerder nog niet geheel zal worden gerealiseerd, zal waar schijnlijk een en ander door Rijkswaterstaat moeten worden uitgevoerd. Het college meent onafhankelijk hiervan te moeten doorgaan met het realiseren van de verkeerslichten nabij de Oranjelaan waarvoor binnenkort de nódige vergunningen worden verwacht. Er zijn besprekingen gaande welke moeten leiden tot kortsluiting van de Stadhouders- laan en evt. Laan de Goede Herder en wel in zuidelijke rich ting langs het sportcomlex Meerburg, achter de Goede Herder om naar de Oranjelaan. Dit met grote voordelen voor de verkeersveiligheid op de Hoge Rijndijk en de bereikbaarheid van de scholen voor de jeugd. ALPHF.N De Alphenne politie heeft gisteren een 41-jarlgc man aangehouden die een paar da gen geleden een aantal vreugde schoten gelost had In de Pluto- straat. ie man wilde blijkbaar eens of van het traditionele vuurwerk op oudejaarsavond en hanteerde daarom zijn geweer. De kogels doorboorden twee woningen. Maar verder dan wat materiële schade, een verbrijzelde krat bier, kwam het niet omdat de bewoners de feestdagen elders doorbrachten. De politie is er In geslaagd de schutter te vinden via het gerechtelijk laborato rium in Den Haag. LEIDEN In de handelsavond school „MEAB" aan de Heren gracht is in de nacht van maan* dag op dinsdag ingebroken. Er wordt een bedrag vermist van 200 gulden, dat uit een geldkistje is genomen. Men kwam het pand binnen via een raam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5