dit Ss een uitdaging Conflict tussen gemeente en Studentenhuisvesting Saneringsgebied Herengracht/ Zijlsingel dit jaar nog ontruimd Plannen voor nieuw sportcomplex rond KANKEREN,p de BINNENSTAD binnenstad Ereburger plotseling Oosterling overleden Vier architecten studeren op nieuw plan Ook bewoners randgemeenten in Adviesraad voor Binnenstad Brokken gemaakt met zijn eigen gestolen auto LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDEN De verstandhouding tussen de gemeente Leiden en de universiteit is niet zo best. Het botert niet zo tussen die twee. Dat is algemeen bekend. In de uitspraak „We gaan de - universiteit met dezelfde prak tijken aanpakken" van wethou der Kret schuilt dan ook waar schijnlijk de diepe achtergrond van de moeilijkheden die mo menteel spelen tussen de ge meente Leiden enerzijds en de Stichting Studentenhuisvesting anderzijds. Er bestaat ernstig verschil van mening over de volgorde waarin transakties tus sen beide moeten worden afge handeld. Het is zelfs op het ogenblik zo, dat al begonnen is met de bouw van een studentenflat van 550 kamers op de hoek van de Oude Vest en Pelikaanstraat, terwijl de verkoopakte van de grond de notaris nog niet is gepasseerd. Op zich is dit geen unicum. Het komt wel vaker voor, dat er al wordt gebouwd, voordat de .grond is overgedragen. Vreemd is wel, dat in dit geval beide partijen een andere lezing ge ven over de reden van het uit blijven van de officiële verkoop. De gemeente liet aanvankelijk desgevraagd via Voorlichting weten dat de oorzaak bij Stu dentenhuisvesting ligt. Die zou financieel wat moeilijk zitten. Er zouden wat tegenvallers zijn in de exploitatie van de onroe rende goederen die Studenten huisvesting in bezit heeft. Van daar ook dat de aankoop door Studentenhuisvesting van pan den aan de Hogewoerd, Groen- hazengracht en Oude Singel, die in het bezit zijn van de gemeen te Leiden, nog steeds niet rond is. De gemeenteraad heeft ove rigens wel allang zijn fiat gege ven aan de verkopen. De heer Dijkstra, voorzitter van de Stichting Studentenhuisves ting: „Daar is helemaal niets van waar. De gemeente wil dat de transakties die er tussen ons lopen in volgorde van de raads besluiten worden afgewerkt. Daarmee kunnen wij ons niet verenigen. En wel omdat voordat wij akkoord gaan met de defini tieve aankoop van de panden aan de Hogewoerd, Oude Singel en Groenhazengracht aan enke le voorwaarden van onze kant moeten zijn voldaan. Zo moet er over het pand aan de Hoge woerd eerst overeenstemming worden bereikt met Monumen tenzorg. Het pand aan de Groen hazengracht willen wij wel heb ben, maar dan vrij opgeleverd. Het is nu nog bewoond. En de panden aan de Oude Singel zijn inmiddels door krakers zo ver nield, dat we ze in de huidige toestand onmogelijk kunnen ac cepteren. Nu de gemeente de grondverkoop van het terrein aan de Oude Vest niet wil af handelen voordat de andere transakties rond zijn lijkt het er op, dat men ons wil dwingen zonder meer tot aankoop van die andere panden over te gaan. Dat kunnen we onmogelijk ac cepteren". Terug naar het begin. Daar is ge steld dat de verstandhouding tussen gemeente en universiteit niet zo best is. Er zijn moeilijk heden rond de uitvoering van het veel besproken Witte Singel plan en ook de Leeuwenhoek- gronden geven aanleiding tot kwade gezichten. De Stichting Studentenhuisvesting staat echter helemaal onafhankelijk van de universiteit. Waarom zou de ge meente Studentenhuisvesting dan betrekken in de moeilijkhe den die ze heeft met de univer siteit? Het verhaal gaat dat de gemeente vindt dat Studentenhuisvesting haar een loer heeft gedraaid met de aankopp van het St. Eli- sabethziekenhuis aan de Hooi gracht. Daar had ook de ge meente belangstelling voor. Voor het onderbrengen van de dienst gemeentewerken. die zwaar in ruimtenood zit. Studen tenhuisvesting bood echter niet alleen meer geld voor het com plex, maar het bestuur van de stichting St. Elisabethziekenhuis gaf bovendien de voorkeur aan de Studentenhuisvesting, omdat Leiden bij gebrek aan financiële middelen waarschijnlijk toch geen toestemming van G.S. zou krijgen om tot aankoop over te gaan. Dat zou het gemeentebe stuur nog steeds erg hoog zit ten. Vandaar ook de uitspraak van wethouder Kret: „We gaan de universiteit met dezelfde praktijken aanpakken". Dat zou hij tegen voorzitter Dijkstra van Studentenhuisvesting hebben ge zegd. De heer Kret ontkent dat. Ook is het volgens hem niet zo dat de gemeente de moeilijkheden met de Universiteit verhaalt op Stu dentenhuisvesting. Wethouder Kret: Binnenkort hebben mijn collega Menken en ik een ge sprek met Studentenhuisvesting. Daarbij zal ons uitgangspunt zijn het in chronische volgorde afwerken van de transakties. Ik ben er van overtuigd dat dat onderling in goede harmonie te regelen moet zijn". Hoe dan ook, elke dag dat een overeenkomst langer uitblijft ontstaan er renteverliezen. Eén van beide partijen zal die moe ten dragen. Voorzitter Dijkstra van Studenten huisvesting Juist'ook daarom hebben we in een brief aan het gemeentebestuur aangedrongen op overleg. Liefst zo spoedig mogelijk. Want laten we alsje blieft niet vergeten, dat de be lastingbetaler tenslotte overal voor opdraait". LEIDEN Het naseringsge- bied Herengracht-Zijlsin- gel zal ndar het gemeente bestuur verwacht in de loop van dit jaar ontruimd zijn. Er is met vijf eigena ren nog geen overeenstem ming bereikt. Die zullen worden gedagvaard in een onteigeningsproces. Wat er daarna met het gebied zal gaan gebeuren is nog een open vraag. Volgens een bestemmingsplan van een jaar of tien terug was het de bedoeling dat in dit gebied kleine wijkbedrijven werden ge vestigd. Dit plan -is echter in middels achterhaald, want de bedrijfjes die daarvoor in aan merking kwamen hebben zich inmiddels zelf uitgesaneerd. En aangezien men inmiddels ook is teruggekomen van de stelling „rooien maar en op nieuw bouwen" heeft de Leidse raad enkele maanden geleden besloten dat er voor het betrok- i ken gebied een nieuw bestem mingsplan moet komen. Men wil beslist niet dat alles tegen de grond gaat, maar dat met name de Oranjegracht en ook de Zuidsingel gehandhaafd Wij ven. De huizen aan deze grach ten wil men renoveren. Op het ogenblik studeren vier architec ten hard op een nieuw plan. Dat zijn de architecten Schutte, Mid delkoop en Bartlema. De coördi- tie is in handen van architect Klarenbeek van het bureau „Project Groep Vijf". De heer Schutte is erbij betrokken om dat hij de architect is van de Meelfabriek en hij ook de ont werper is van het Oude-Lieden- huis, dat bij de Nieuwe Rijn aan de zuidkant van het plan komt en waarvan met de bouw waarschijniijk al dit jaar wordt begonnen. Zijn collega Middel koop heeft de opdracht in het betrokken gebied ongeveer 100 bejaardenwoningen te bouwen en architect Bartlema werkt voor het transportbedrijf Kem- peneers, dat onlangs in het ge bied grond heeft gekocht van de gemeente. Het ligt in de bedoe ling dat nog dit jaar een uitge werkt plan op tafel komt, waar na zo spoedig mogelijk aan dit gebied een ander gezicht kan worden gegeven. Leiden Een overzichtsfoto van het saneringsgebied tus sen Herengracht en Zijlsin gel. Vele huizen zijn in de loop van de jaren afgebroken. De Oranjegracht en ook de Zuidsingel wil men echter handhaven. Vier architecten studeren momenteel op een nieuw plan voor dit gebied. Het gemeentebestuur hoopt dat nog dit jaar een bestem mingsplan aan de raad kan worden aangeboden. LEIDEN In de binnenkort te installeren Leidse Advies raad voor de Binnenstad (tot de instelling waarvan de raad eind vorig jaar besloot) krijgen naast Leidenaren ook bewoners van de randge meenten Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest zitting. Voor Leiden waar slechts bij hoge uitzondering niet-ingezetenen lid konden zijn van commissies of ge meentelijke lichamen, is dit een novum. Nieuw voor de Adviesraad voor de Binnenstad is, dat naast vertegenwoordigers van organisaties en instellin gen, die op de een of andere wijze belang hebben bij de Leidse binnenstad, ook gewo ne „losse" burgers „gebrui kers" van de binnenstad, zit ting kunnen krijgen in de Ad viesraad. Die „gebruikers", zoals men elders in dit blad kan lezen, mogen ook uit de randgemeenten komen. Onder het motto „kankeren op de binnenstad moet verande ren in meepraten en mee denken over de binnenstad" wekt het gemeentebestuur in een advertentie belangstel lenden op te solliciteren naar een niet-betaald lid maatschap in de commissie. B. en W. willen kennelijk met spoed spijkers met kop pen slaan bij de instelling van een Adviesraad, want er moet voor 20 januari gerea geerd worden door belang stellenden, waarna binnen 2 weken het antwoord volgt. 55, NOORDWIJK Een inwoner van Noordwijkerhout kwam door verschillende vreemde manoeu vres met de politie in aanra king. Op de Nieuwe Zeeweg te Noordwijk reed hij eerst met de door hem bestuurde personenau to een geparkeerde wagen aan en vervolgens schoot hij met auto en al het trottoir op, een wielrijder op een centimeter na missend. De chauffeur wachtte de komst van de politie niet af en nam ij lings de benen, met achterlating van zijn dwars op het voetpad staande wagen. De palitiepa- trouiWe. aannemend dat de man wel redenen had gehad om snel te verdwijnen, sleepte de auto naar het bureau en toog vervol gens op onderzoek uit om de identiteit van de bestuurder vast te stellen. Deze bleek in middels zijn derde foute ma noeuvre te hebben gemaakt. Over het mobUifoonnet van de regio kreeg de Noordwijkse po litie namelijk een bericht bin nen, dat in Noordwijkerhout een auto was gestolen. Het kenteken klopte echter precies met dat van de wagen, die in Noordwijk brokken had gemaakt. Kort daarop verscheen de „bena deelde" zelf aan het politiebu reau, omdat hij inmiddels had vernomen, dat zijn eigendom aan het bureau was gestald. De man werd uiteraard danig aan de tand gevoeld en toen kwam aan het licht dat hij zelf de aan rijding had veroorzaakt. Om aan een proces-verbaal te ont komen, had hij in zijn woon plaats aangifte van diefstal ge daan. KATWIJK, 4 januari Groente: Was- peen p. kist: A I 6.50-8.70, A n S.604J.10. B I 8.90-12.30. B n 2.50. C I 4.10-4.70. C II 3.10-4.20. Boerenkool 40-54. wtört» bonen 1.10. rode kool 14-31. Schorseneren I 4f7-7tl. schorse neren H 32-27. Ui-en p. kist: 1.80- 8,20. Aanvoer waspeen 200.000 kg. en schorseneren 8.000 kg. ftïJNSBURG. 4 januari Bloemen Anjers: witte som 25-40. rode sim. 37-45. roze sim. 38-13. crowly 36-38. dusty. 38-40. arthur 25-38. Gij 29-4n. fceever 30-43. La Rève 33-44. Free- öa: golden yellow 120-200. white «wan 175-250. DiversenAn thurium 90-375. gefbera 30-49. euphorba 35- 85. hyacinten 25-37, narcissen 70-145, «tv>sanjers 250-325. anemonen 60-85. tulpen: Listige Wltwe 200-240, Prelu dium ÏOOOOO. Apeldoorn 233-365. Christmas Marvel 170-310. Levant BODEGRAVEN De begroting 1972 van de gemeente Bodegra ven is sluitend met een raming uitgaven van 104.700 tegenover 56.700 in 1971. Op de gewone dienst ver toont de begroting een toene ming van de uitgaven van VERTROUWENSMAN „KLEINE LUYDEN" WASSENAAR Op 70-jarige leeftijd is gisteren, rond het middaguur, plotseling overle den de heer L. G. Oosterling, lid van de Wassenaarse ge meenteraad, enthousiast beoefenaar van de plaatselij ke historie, voorman van de (christelijke) vakbeweging, organisator van vele tiental len collecten voor allerlei doeleinden, kortom een onge kend actieve figuur in het plaatselijk gemeenschapsle ven. De verdiensten van de overledene werden op zijn zeventigste verjaardag ge accentueerd door de uitrei king door loco-burgpmees- ter mr. N. W. A. Brink van de zilveren erepenning van de gemeente Wassenaar. meer dan enkele uren, weg gerukt uit een leven vol acti viteiten. Al maandenlang was hij intensief bezig met het voorbereiden van een tentoonstelling over „Huize De Paauw en zijn voorstelij- ke bewoners," die van 28 ja nuari tot en met 13 februari a.s. in het Raadhuis van Wassenaar gehouden zal worden. Voor de voorberei ding van deze tentoonstelling is een breed opgezet comité gevormd, maar de heer Oos terling was niet alleen de ini tiatiefnemer, maar ook de grote animator. De tentoonstelling zal overi gens normaal doorgang vin den. dank zij het vele voor bereidende werk, dat door de heer Oosterling werd ver richt. De overledene heeft ruim 25 jaar zitting gehad in de Wassenaarse gemeente raad, aanvankelijk als verte genwoordiger van de CHU. Toen echter in 1962 de heer Oosterling door de protes tants-christelijke partijen bij de gemeenteraadsverkiezin gen een niet-verkiesbare plaats kreeg toebedeeld, be dankte hij voor de eer en nam hij met een eigen lijst aan de verkiezingen deel Hij werd gekozen, en is in 1966 en in 1970 herkozen, als de vertrouwensman van de „kleine luyden" wier noden hii heeft leren kennen door zijn activiteiten voor d" christelijke vakhowerm" gedurende tien'allen jnren. Met de heer Oosterline is een unieke, nauwelijks te vervan gen figuur uit het Wasse naarse gemeenschapsleven heengegaan. ƒ375.000. In deze stijging wordt geheel voorzien door hogere in komsten. De stijging van de personeelskos ten wordt geheel veroorzaakt door verhoging van de salaris- normen en sociale lasten. Bij de raming is rekening gehouden met enige personeelsuitbreiding. De raming voor onvoorziene uit gaven bedraagt f104.700 tegen over 56.700 in 1971. Deze budgettaire verruiming is grotendeels 'n gevolg van 'n ho gere uitkering uit het gemeente fonds van f 993.000 tegen een accres van 288.000 in 1971. De exploitatie van het slachthuis is sluitend geraamd, waarbij re kening is gehouden met een ver hoging van het tarief der keur en slachtlonen ter dekking van de voorziene kostenstijging. Het overleg omtrent de voltooiing van de voorzieningen in ver band met de zgn. EEG-voor- schriften, waarbij de mogelijk heid tot vergroting van de pro ductie-capaciteit is betrokken, zal binnenkort wellicht worden afgerond. De raadsleden stemden volledig in met het initiatief van het col lege. de verzorging van een be- grotingskrantje, dat huis aan huis verspreid werd, waardoor de burgerij enige indruk krijgt van v i r in de gemeente leeft. Toch bleef er nog veel te wen sen over. Brandpunten waren vooral de woningbouw, gelan ceerd door de heren Martens ^vdA) en Van Dorn (KVP). De dames Bilderbeek (VVD) en Van Nieuwkoop (CHU) stonden vooral op de bres voor de mi lieu-verzorging. De vuilwnterzui- verings-instalatie moet naar hun mening voorrang hebben boven alle andere kapitaalswtrken, daar dat van groot belang is voor 't zuiver houden der atmos feer. De straten en wegen lagen alle raadsleden na aan het hart, want allen hadden wel objecten die absoluut voorrang moesten hebben. Het knelpunt was voor al de Oranjelaan. die verbeterd moet worden voor de nieuwe Rijnbrug klaar is. Burgemeester C rol es vertelde dat de sanering van de Emmakade accoord is en dat hij nog deze maand met voorstellen hoopt te komen. Betreffende de woning bouw was de voorzitter nogal optimistisch. Dit jaar komen er bijna 400 woningen klaar en hij acht voor de komende jaren 175 woningen haalbaar. De heer v.d. Heyden, wethouder van sport en recreatie kwam met een voor de sportliefheb bers verheugende mededeling. De plannen liggen klaar voor het nieuwe sportvelden-complex in Broekvelden. Deze plannen worden behandeld op 18 januari door de sportcom missie. Het wachten is dan nog slechts op toestemming van G.S. om met de aanleg te kunnen beginnen. Dit complex behelst drie voet balvelden en een half verhard voetbalveld, maar voor andere sporten is daar geen plaats. De wethouder za! daarom met een voorstel komen om het oude Es- to-veld aan de Oud-Bodegraafse i weg geschikt te maken voor de 1 korfbalvereniging Vrienden- schaar. Wellicht is daar nog plaats voor meer sportaccom modaties. De wethouder denkt daar bij aan een sporthal. Wethouder Jongeneel zette de plannen voor verbetering van de straten en wegen cn ook de verkeersveranderingen zoals het college zich voorstelt, uiteen. Verbetering van de Oranjelaan achtte hij echter niet haalbaar. KIJK, kankeren k op al die hinderende, verslechterende, foutieve, QS belemmerende maatregelen ia die is een ding.— B|(s|NENSTAD. meepraten over parkeren m die oude meedenken B wonen mooie mee vormgeven werken verwenste mee afwegen B lopen B overvolle mee beïnvloeden B uitgaan B uitgestorven mee tijd geven kijken BB B benauwde mee moeite doen B fietsen B vervallen mee vergaderen B varen B prachtige mee bekvechten B ontspannen CS verprutste mee vernieuwen B winkelen B historische van de BBr in kostbare kijk, dèt ie wet anders. Dat is héél wat anders. BEGIN 1972 moet de ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD er komen. Daarin zal plaats zijn voor vertegenwoordiging van organisaties et» groeperingen, zoals de vereniqing Oud-Leiden, de Bond van Ned. Archi- tekten, de Stichting Leidse Hofjes, de Culturele Raad, Leefbaar Leiden, e.a. DIE Adviesraad krijgt een vinger in de pap. Maar ook andere, niet georganiseerde „gebruikers" van die binnenstad, moeten in de Adviesraad een stem krijqen. Moeten meedoen aan net vele werk in Adviesraad en in commissies en werkqroepen. Die „gewone burger moet er in. U misschien NATUURLIJK is het onbetaald werk. Moeilijk werk. Vrij veel werk. Speciaal voor mensen met lange adem en korte tenen. Mensen met des kundigheid of met grote belangstelling. Mensen die echt iets te vertellen hebben. In de eerste plaats Leidenaars, maar ook bijvoorbeeld Oegst- geestenaren. Leiderdorpers of Voorschotenaren met speciale interesse voor de Leidse binnenstad zouden kunnen meedoen. WAT moet a doen? Meldt aan als adspirant-Iid van de Adviesraad voor de Binnenstad. Een briefje aan: Burgemeester en Wethouders, Stadhuis, Leiden. Met een beknopte omschriivinq van wie, wat, waarom, enz. Ingestuurd vóór 20 januari, en u hebt binnen veertien dagen antwoord. Doen Burgemeester en Wethouders van Leiden

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3