Baancoach Frans Mahn na afgang in Yarese erg optimistisch EYGENDAAL EN JANSEN BLIJVEN TOCH BIJ ADO UEFA-jeugd in Las Palmas met gelijkspel gestart Westduitser Borngasser kwam naast Hongaar Sax Problemen met honkbaloverschrijvingen .Bremen gaat nu wel door WITSST DIEKS OP BASSLER VCENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 12 1 de optimist HOOFDDDORP „Het ideaal is natuurlijk vier gelijke renners, die stuk voor stuk 60 km kunnen draaien. Maar dat is een uto pie. Toch blijf ik zeggen, dat Nederland met zijn arsenaal aan goede renners met een ploeg bij de laatste vier moet kunnen komen". Baancoach Frans Mahn, die in twee seizoenen weinig verwend is met re sultaten bij de wereldkampioenschappen, is optimistisch gestemd voor de spelen van München, zeker wat de achtervol- gingsploeg betreft. Juist die formatie is altijd het zorgenkind van de KNWU ge weest. Het beste resultaat van de naoor- Jijn kandidatenlijst is al bijna rond voor een achtervolgings- ploeg. Zo goed als zeker van een plaats is Badhoevedorper Klaas Balk, die ook in Varese tot de besten behoorde en een profloopbaan uitstelde om nog een keer aan de Olympische Spelen deel te kunnen nemen. Naast Balk staan de namen van Roy Schuiten, Gerard Kamper, Nanno Bakker, John Cornelis- sen, Gerrie Knetemann, Eml Nieuwenhuis, Ad Dekkers, John ny Moret en de tijdelijk door een val uitgeschakelde Henk Brand in het boekje van de baancoach. Vroeger Mahn wil met de training vroeger beginnen dan een jaar geleden. „Als de sportcommissie ermee accoord gaat zelfs al in april. De moeilijkheid is alleen de grote vraag of we dan al op een open baan zullen kunnen trai nen. Die tribunes in het Olym pisch stadion zijn een nachtmer rie voor de wielrennerij". r,Vorig jaar konden we ook pas begin juni terecht. Daarom hoop ik, dat de nieuwe baan in Sloten op tijd klaar zal zijn. Men heeft gezegd maart. Dat zou de beste oplossing voor ons zijn. Die baan in Sloten namelijk is van hout, evenals de Olympische piste, dat is een voordeel bij de i training". Mahn is met een achtervolgings- ploeg nog lang niet uitgesproken. Zijn Olympische programma omvat ook de kilometer tegen het horloge (kandidaten Klaas Balk en Peter van Doorn), de sprint (Peter van Doorn en wel licht Rini Langkruis als er zich het komende seizoen geen ver rassingen voordoen), de indivi duele achtervolging (Roy Schui ten en Emi Nieuwenhuis) en niet te vergeten de tandem, het nummer, waarop Mexico via Jansen en Loevesijn het enige zilver voor de baanploeg ople verde. Hoe de combinatie voor München er uit zal zien is ook voor Mahn nog een vraag. Het Klaas Balk experiment vorig jaar, toen Jan Jansen plotseling het fiet- - sen eraan gaf, is niet bevallen. Toen werd Peter van Doorn ge koppeld aan de Amsterdammer Gerrie Fens, die ongeroutineerd als hij was, verantwoordelijk mocht worden gesteld voor de niet nodige nederlaag in de kwartfinales. Mahn piekert nog over een andere stuurman. „Namen noemen doe ik echter liever nog niet". logse periode was een sterk verrassende bronzen plak in Tokio. De diepste afgang ondervond Mahn het vorige jaar bij de regenboogstrijd in Varese. Toen kwam de ploeg niet eens bij de laatste acht, omdat bij de start de voet van Peter Nieuwen huis uit de toeclip schoot, waardoor kost bare seconden verloren gingen. Nu zegt Maihn: „De Olympische Spelen zijn een grote trekpleister voor de jongens. Ik denk dan ook, dat ik ze voor München ge makkelijker en ook eerder dan vorig jaar bijeen zal kunnen krijgen". goed als zeker van een plaats op de kandidatenlijst Van onze sportredactie Den Haag Momenteel rommelt het weer aan alle kanten in de baseballwereld. Spelers die overschrijving aanvroegen naar een andere vereniging kregen van de Koninklijke Nederlandse Baseball Bond te horen dat per 1 januari hun verzoek was inge trokken. Spelers die in eerste instantie graag hun oude club zouden willen verlaten, besloten op het laatste moment toch maar hun oude liefde trouw te blijven. Het eerste voorbeeld is van toepassing op Carel de Vries van Robur '58 die op het laatste moment een streep door zijn lidmaatschap bij OVVO ge zet zag. Voor het andere geval staan de spelers Eygendaal en Jansen van ADO ten toon. Over deze voor de buitenstaander vreemde gang van zaken legt de voorzitter van ADO, de heer J. Bax, het volgende uit: „Spe lers, die van vereniging willen veranderen, moeten een aan vraag voor 1 oktober indienen. Eygendaal zou graag hoofdklas se willen blijven spelen. Na een jaar hoofdklasse degradeerde ADO immers. Verder was voor hem een bezwaar dat wij waar schijnlijk van het sportcom plex Escamp zouden moeten verdwijnen. Wij konden daar ecther bijven en daarmee was zijn grootste bezwaar opgelost. Jansen zag graag 'n iets anndere trainingsaanpak. Ook daarover konden wij overeenstemming bereiken. Toen zij besloten bij ons te blijven was alles oké. Een telefoontje naar de bond, Blijden is dit jaar de gelederen van FC Den Haag komen versterken. Voorzitter Bax verwacht dat dat voor uiterlijk 1 januari moet plaatsvinden, is dan voldoende om de overschrijving te anule- mede door zijn machtige slagen de weg naar de hoofdklasse weer v Niet alleen behield ADO zo twee van zijn krachten, ook werden Roy Blijden en Ramlal in de ge lederen opgenomen. De heer Bax: „Zij stonden beiden op het punt met honkbal te stoppen. In elk geval wilden zij weg bij hun vereniging. Voor ADO is de komst van deze twee spelers Niet alleen bij ADO had men zor- een hele versterking. Jan Blij den wordt dan toch altijd nog gerekend tot een van Neder- Ramlal slaan wij erg hoog aan. We hopen dat de komst van deze mensen voldoende stimu lans met zich meebrengt voor de andere spelers om ons weer naar de hoofdklasse te bren gen omtrent zijn spelers. Ook verenigingen in het oosten van het land kampen met moeilijk heden. Zo mag Carel de Vries, de pitcher van 't nationale team, niet voor het Amsterdamse OVVO uitkomen. Hij had name lijk in eerste instantie over schrijving aangevraagd naar HCK uit Haarlem. Bij nader in zien gaf hij toch zijn voorkeur e vereniging open ligt. aan OWO. Zijn aanvrage voor HCK kon echter niet meer ge wijzigd worden en zo is Carel de Vries gedwongen ook vol gend seizoen voor Robur'58 uit Apeldoorn uit te komen. Carel de Vries vindt deze hele zaak maar een beroerde kwestie. „Ik had toen overschrijving aange vraagd. Dat formulier moest te ruggezonden worden op een tijd stip dat ik nog twijfelde tussen HCK en OWO. Een man van de bond zei toen tegen me „vul maar was in, mocht je van mening veranderen dan kan het later nog gewijzigd worden". Ik vulde op goed geluk HCK in, maar later bleek OVVO toch meer voordelen te bieden. De treinreis tussen Apeldoorn en Amsterdam valt nog wel te re gelen voor de avondtraining, maar Haarlem wordt te ver". Het standpunt van de bond wordt in deze zaak bepaald door een enkele jaren geleden aanvaard bondsbesluit. De heer G. van der Heijden, commissaris van de KNBSB: „Vroeger kwam het wel voor dat een vereniging een blanco aanvraagformulier aan vroeg. Met dit formulier ging men dan langs de verschillende spelers, die rustig konden af wachten wie hen de beste condi ties zou geven. Bewijzen leve ren in deze geruchten over „ronselpartijen" is echter moei lijk, zo niet onmogelijk. Om aan deze verwarring een eind te maken heeft de Bond toen be sloten dat bij aanvrage al moest worden vastgesteld van en naar welke vereniging men ging. Te vens werd bepaald dat een spe ler persoonlijk en niet de ver eniging formulieren mocht aan vragen. Een eenmaal ingevuld en opgezonden formulier is defi nitief. Slechts in zeer zeldzame gevallen kan hier nog van afge weken worden. Bijvoorbeeld als in het geval van Carel de Vries hij zou besluiten zich in Amsterdam te vestigen hetzij voor werk, hetzij voor studie". Carel de Vries, die destijds ove- schrijving aanvroeg omdat hij graag hoofdklasse speelde, peinst er niet over naar Amster dam te verhuizen. ,En dat we ten ze bij de bond drommels goed. Ik studeer immers in Apeldoorn. Het is jammer dat ik de naam niet meer weet van de man die indertijd beloofde, dat ik ten allen tijde nog iets op het formulier kon wijzigen". PAUL HOVIUS Bremen De traditionele inter nationale zwemwedstrijden in Bremen gaan toch door. Dank zij financiële steun van de Duit se Zwembond die zijn 60 Olym pische kandidaten ook Hans Fassnacht officieel afvaardigt, is het organisator Karl-Walter Fricke gelukt zijn jaarlijkse fes tijn ditmaal van 25—27 fe bruari weer op de kalender te krijgen. Alle uitgenodigde Europese zwemmers en zwem sters (ook Nederlandse) zullen alsnog naar Bremen komen. Over het starten van de Austra liërs (Shane Gould) en de Ame rikanen verkeert Fricke nog in onzekerheid. GRONINGEN De Hongaarse meester Gyula Sax heeft gisteren in de zesde ronde van het schaaktoernooi om het Europese jeugdkampioenschap in Groningen de Westduit ser René Borngasser langszij moeten laten komen. Sax had te doen met de Bulgaar Velikov, die de balans juist in evenwicht wist te houden, al ging hij soms langs de rand van de afgrond. Borngasser leidde zijn Deense oppo nent Hansen methodisch ter slachtbank. Met nog drie ron den te spelen is de strijd weer volkomen open. Sax en Borngasser kwamen beide tot de imposante score van vijf uit zes. SHANE GOULD Apart Een aparte zaak voor Mahn is do affaire Fedor den Hertog, die zelf graag op weg en baan wil rijden. De vraag is echter of de KNWU en het NOC daarmee ac coord zullen gaan nu Den Her tog haast zeker is van een plaats in de ploegentijdrit op de weg en voor het individueel ge beuren. Mahn ziet geen bezwa ren: „Fedor rijds de ploegentijd rit op 28 augustus en indivi dueel op 6 september. De ach tervolging wordt op twee dagen afgewerkt: op 31 augustus en 1 september. Juist een figuur als Ben Hertog zou een dergelijk programma kunnen verwer ken". In de zaak „Den Hertog" hoopt Mahn op korte termijn uitsluitsel te krijgen. Vat zijn trainingsprogramma be treft heeft Mahn geen buitenspo rig hoge eisen. „Ik reken er liet komende seizoen op zo'n zeven acht landeirwedstrijden met alle Olympische nummers tegen Oost-Duitsland, West-Duitsland, Denemarken, België en Tsjecho- Slowakije te kunnen rijden en daarnaast van 7 tot en met 13 juni de gebruikelijke trip lil groep B is de Fin Poutiainen wat los gekomen, maar zijn zege staat toch nog allerminst vast. Onder de achtervolgers bevindt zich de Groninger Bal- jon, wiens kansen evenwel ver waarloosd kunnen worden. De tweede Nederlander, nationaal jeugdkampioen Dieks, bevindt zich weliswaar in de achterhoe de, maar na zijn overwinning op de Wesbduitser Bassler ligt een redelijke score in het ver- - schiet. In groep C is de situatie nog on duidelijk. De vorm van de kop lopers is niet al te vast. Met de diverse hangpartijen nog op het programma kan er nog van al les gebeuren. Uitslagen: Flnalegroep A: Uit de vijfde ronde: GorchakowMar.lano- vic 1—0. Uit de zesde ronde: MarJa- nwvie—Naitaluccl 1—0 Hansen— Bomg&sser 0—1, Pujol—Stean V4 LAS PALMAS Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal heeft gisteravond in Las Palmas gelijkgespeeld met 1-1 tegen Frankrijk. Het was de eerste wedstrijd van een vierlan- dentoernooi, waaraan verder Spanje en Oostenrijk deel nemen. Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal (16 tot 18 jaar) is het traditionele landentoernooi in Las Palmas op de Canarische eilanden, dat dit jaar voor de zevende keer wordt gehouden, verdienstelijk begonnen met een gelijkspel van 1-1 tegen Frankrijk. De ruststand van het door 10.000 toeschouwers bijgewoonde duel in het Insularstadion was 0-0. Kort na de hervatting liep Nederland een achterstand op, maar een kwartier voor het einde scoorde de Ajacied Gerrie Kleton fraai uit een voorzet van Ben Peters. Kort voor het einde kreeg Neder land nog een geweldige kans, maar de bal ging voor doel langs, zonder dat een der voorhoedespelers de goede richting kon geven. Gezien het spelbeeld gedurende de gehele wedstrijd was een kleine Nederlandse overwinning wellicht verdiend geweest, maar de Fran sen, van wie Nederland altijd moeilijk heeft kunnen winnen, verde digden kundig en lieten geen gaten vallen. Rusland (Tula en Tallinn) te De tweede wedstrijd, Spanje-Oostenrijk, leverde een overwinning van maken. Vooral die reis naar i 3.2 0p voor de Spanjaarden op, na een voorsprong bij rust van 1-0. Rusland is belangrijk want daar ontmoet je de hele wereldtop". De Spaanse ploeg maakte een zeer goede indruk, was beweeglijk en Mahn hoopt tenslotte van technisch vaardig. KNWU en NOC toestem mine te De opstelling van het Nederlandse UEFA-elftal, dat dit jaar direct ge- krijgen om met de uiteindelijke selectie deel te kunnen nemen aan de grote internationale wed strijden, die tegelijk met de we reldkampioenschappen voor de profs begin augustus in Marseil le worden gehouden. plaatst is voor de eindronden van het UEFA-jeugdtoernooi in Barce lona (13-22 mei) was: doel: Gruben; achter: Strijdveen, Stevens, Van Kraay en Roeland; midden: Kila en J. Peters; voor: B. Poeters, Klè- ton, Bakker (wegens lichte blessure vervangen door Hamberg) en Hij koop. (ADVERTENTIE) GRENOBLE cup International vrijdag 7januari 20.30u. Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: H van der Heijden 11 Service Stations e Stations 1 Uit de vijfde USSR, Dleks 1—0, BiriescuSchevchel UJt de zesde ronde: KeksBass- ksr 1—0, ScheicheJBaljon VtMs. SchauweckerBriescu Pou- 'tfiaflnenSpaock 1—0, Blëlczyk—Mel- klajohn l—O. Finailegroep c: uit de vijfde rondeCroniok—Nemlioglu O—l. BjaanasonZo los Uit do zesde ronde: Nemliioglu—Luminet 9tanden na de zesde ronde: Finalegroep A: 1/2 G. Sax (Hong) G. R. Borngasser (VV-Dld). 3. P. Velikov (Buig. i. 4. 4. K. Kaiszaurl (Zweden) 3Vi. 5/6 A. Gorchakow (Sowj-U.) 3 5. MarJamovic (Joeg.stay.). 7. M. Pujol (Spanje) 2%. 8/9 J. O. Hansen fDenem.) M. Stean (Eng.) 1%. 10 F. Naitaflucci (Italië) 1. Finalegmcp B: 1. P. Poutiainen (Finl.) 5. 2/3 J. B.elczyk (Polen) 4'v, M. Schauewee- ker (Zwins.). 4. C. Baljon (Ned.) 3%. 5/6 I. BWescu (Roem.) 3. H. SeheOcheï (Ocstenr.). 7/8 P. Spacc-k (Tsjechosl.) 2. R. Dleks Ned.). 9. M. Baissier (W-DJd) IV:10 I. Mel kte John (Schot.) 1. Finalegroep C: 1. L. Zotos (Griekeni.) 4% 2. A. Btar- nason (IJsl.) 4. 3.' A. Haïk (Fr.ankr.) 3!i 1 afg. 4. T. Ireton (Ierl.) 3%. 5. 9. Crnnick (Wales) 3. 6. J. Naeser (Noorw.) 2% en 1 afg J. Cruz (Port.) 2»*. 8. 'P. Mllbers B-ë) 1 en 1 atg. Ruben Olivares, de Mexicaanse wereldkampioen boksen in het bantamgewicht is door de we- reldboksraad (WBC) uitgeroe pen tot bokser van het jaar. In 1971 won Olivares zijn titel te- rug, van Chucho Castillo en ver dedigde hij zijn kampioenschap in gevechten met de Japanner Kazyen de Mexicaan Chucho Pi- mental. STOCKHOLM De Nederlandse meester Jan Timman is win naar geworden van het interna tionale schaaktoernooi in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Hij versloeg in de 9e en laatste ronde de Noor Hoen en kwam op een puntentotaal van 7,5. Timman verdiende met zijn zege een bedrag van ongeveer 4000 gulden. Koerscijfers den koersen zijn: Barkprljs 2400 meter (met autostart)! 1. niona Roodnoot (G. van Eykelen- borg) 3.31.7 L29.9. 2. Ivan 0. 3. Ja- caran du Bols. Vtom 10.10 p4 3.70 3 60 2.40 kopp 5.80 trio 474.30. Brlgantljnprijs, 2000 meter (met auto- start): 1. Inka S (R. Hom) 2.58.4 1.29.2. 2. Ingomar. 3. Josje du Matre E. Wïmn 293.- pl 10.40 1,-50 1,80 kopp Cnasterprijs. eertse afdellnt stand 20-10 metier) 1. Geus Akeren vin m (M. Vengay) 2.49 4 1.23.0. 2. Elect ra W. 9.- pl 1.60 102.80. Fregatprljs (afstand 2000 meter): 1. Dlna (M. Bouwhuis) 2.40.6 1.30.3, 2. Bazleton B. 3. Hertogmg Fcloekprljs (afstand 3440 meter): 1. Holgaplutn Gerda (P. Zandt) 3.26.6 1.23.6, 2. Iduna J, 3. Hlbma A. Winn 35.70 pl 10.30 2.50 6.20 kopp 47.50, trio 9527,40. Coftsterprijs, tweede afdeling (afstand Dlngyprijs (2000 m)1. Golden Wish (K Hel da) 2.47.0 1.33.5 2. Hlppocreen 3. •nzrrg wPn. 5 50 pl 2.10 2040 meter): 1. Hermlon (P. Wor tel 2.57.0 1.25.9. 2. Jacobus O. 3. Hanover D. Winn 6.30 pl 1.50 1.50 KUNSTENAARS KUNST EN Dl Teves-Moorlag, de zangpedago ge. is op 81-jarige leeftijd te Amsterdam overleden. Zij trad vroeger veel op onder leiding van Mengelberg, van Anrooy en van Beinum. Tot haar leerlin gen behoorden o.a. Erna Spoor- enberg, Chaja Goldstein en Georgette Hagedoorn. Item-Gallery aan het Groeneweg- je 118 te Den Haag zal geopend worden met een eerste expositie van de eat-productions van Car la Kaper. De heer H. J. Wilzen, wethouder van onderwijs ei| kunstzaken zal een inleidend woord spreken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12