Eén paar skis was voor Kiki Buchsbaum genoeg TOCH REMISE VOOR KUYKEN BRIGITHA 0.8 SECONDE SNELLER DAN RECORD NA VAKANTIEWEDSTRIJD Belgrado hoogste bieder Post start in Ahoy met Si«i Renz WOENSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT Enid Brigitha, die 'met haar tijd van 59.6 slechts drietiende seconde boven het wereldrecord bleef en daarmee weer eens haar geweldige vorm van dit seizoen bewees. LAS PALMAS De stormachtige ont wikkeling van het' vrije-slagfeno- meen Enith Brigitha heeft in het zonnige vakantieoord Las Palmas op de Canarisohe Eilanden voor een sensatie gezorgd. Door een tijd van 59,6 seconden in een vijftigmeterbad neer te zetten, wat als het voor erkenning in aanmerking zal komen een nieuw Nederlands record zou betekenen, heeft de 16-jarige Anti- liaanse zwemontdekking van train- ster Beukels de verrassend stijgen de lijn in haar prestatiecurve door getrokken. Deze mijlpaal zal in de zwemwereld veel op zien baren. In de eerste plaats is deze 59.6 de op een na beste tijd van dit seizoen. Shane Gould, het Australische zwemwon- der, dat in Mündhen kandidaat is voor de medailles op alle crawlnummers, kwam op 30 apnil 1971 in Londen tot 58.9, wat een evenaring van het fameuze wereldrecord van haar landgenote Dawn Fraser beteken de. Verder benaderde alleen de Ameri kaanse Linda Johnston de tijd van Enith Brigitha. Het Europees record op de 100 meter is in handen van Gabrielle Wetzko, die 10 september 1970 gedurende de Euro pese kampioenschappen In Barcelona een tijd van 59.3 verwezenlijkte. Dit seizoen was de Oostduitse minder succesvol. Tij dens de Europa-cupwedstrijden, in het Matadorbad van Bratislava sloeg ze zich in 1.01 door het water. Een toptijd voor een Europese zwemster. Enith Brigitha, die Nico van Dam toen al inzette, hoewel Anke Rijnders beduidend sneller was, ver wezenlijkte in dit boeiende toernooi een tijd van 1.01.9, goed voor een zesde plaats in dat gezelschap. Daarna is het Antilliaanse zwemstertje, dat onder leiding van Wil Storm zulke vorde ringen maakte, onderwerp van de ene na de andere verbazing geweest. Toen zondag 21 november eerst Hansje Bunschoten en diezelfde dag nog Anke Rijnders onder de minuut dook (59.9) wat sensatie genoeg bracht, ook al was dit resultaat bereikt in het vijfentwintig meterbad van „Morgen stond", maakte ze een week later zich zo kwaad dat ze eentiende seconde onder die tijd bleef. Weer een verbetering, die aan gaf hoe snel het allemaal gin. Zwemcoor- dinator Nico van Dam zei in die dagen: „Het meest verheugend vind ik nog, niet dat deze tijden eruit zijn gekomen want daarvan wisten we al dat ze door hen te verwezenlijken waren, maar de wijze waarop alles in zijn werk gaat. Terwijl ze helemaal niet voorbereid zijn op topppresta- ties, leveren ze ze, toch". Nog was de eer zucht van Enith Brigitiha niet bevredigd. Een week later, in het Alphense De Dillen- bad, knabbelde ze weer eentiende seconde van haar beste tijd af. Hoe men deze storm achtige ontwikkeling ook bekeek, er bleef de bijsmaak aan kleven, dat de resultaten op een 25 meterbaan waren bereikt. Als re cordverbetering kwamen ze dan ook niet in aanmerking. „Maar daarover zijn we niet bezorgd", riep Nico van Dam destijds. „Het vorige seizoen is bewezen dat de 25 meterprestaties later in de zomer net zo gemakkelijk in een groter bad te verwe zenlijken zijn". Aan deze veronderstelling klampte de Koninklijke Nederlandse Zwembond zich vast. Door de 4x100 meter estafetteploeg was in Bratislava een indi catie gegeven van de reële en individuele mogelijkheden van de meisjes (4.03.0; een tijd, die in Milnchen het uitzicht bood op brons), maar het feit was, dat de grote doorbraak voor de buitenwereld in een vijftigmeterbad, doordat nauwelijks een andere oplossing bestond nog uitbleef. Tot de KNZB de kandidaten voor De Spelen tegen oud en nieuw naar Las Palmas zond om daar in ontspannen sfeer naar wat ver strooiing te zoeken, terwijl de continuïteit van de trainingen niet in gevaar kwam. Dit streven heeft voor Enith Brigitha in ie der geval de aangename herinnering opge leverd, dat ze nu een tijd achter haar naam heeft staan, die aanspreekt. Voor haar zelfvertrouwen zal deze wetenschap een enorme steun zijn. Het Nederlands re cord stond sinds 14 augustus, in een vijftig meterbad, op naam van Anke Rijnders met 1.00.4 Deze reoordverbetering vond plaats in een landertwedstrijd met Zweden, waarin de Nederlandse ploeg de grote win naar werd. Zij veroverde tien overwinnin gen. De dames wonnen er daar zeven van en de heren drie. Zweden moest zich in to taal met 3 zeges tevreden stellen. De voor zitter van de sportcommissie van de KNZB Klaas van de Pol, kon nog niet meedelen of h'et record erkend zal worden. „Het hangt er vanaf hoe deze wedstrijden zijn georganiseerd en of er een officiële jury aanwezig was. Het lag aanvankelijk niet in de bedoeling tijdens de trainingsstage van de Nederlandse ploeg op de Canarisohe ei landen wedstrijden te houden". Op de 4x100 meter wisselslag-estafette maak te het Nederlandse kwartet Marjan Ver- «arr maat Tineke Hofland, Anke Rijnders en gBp|jgj|g; i Enith Brigitha een tijd van '4 minuten 32,2 sec, drie seconden sneller dan het officiële Anke Rijnders die lange tijd sneller t nationale record en 2,1 sec. langzamer dan haar meerdere moeten e het Europese record van Oost-Duitsland. SCHEVENINGEN Grau we lucht en een vuilgrijze zee vormen het trieste de cor voor een van de flatge bouwen aan de Zeekant in Scheveningen. Een bord naast de trap naar het bor des verklaart colporteurs en venters tot ongewenste bezoekers. Op de bovenste etage, van waaruit de Pier zich hult in nevelen, is de sfeer hartelijker. Een paar ski's, bijna nonchalant te gen de muur gezet, geven de reden aan voor het be zoek. De lange latten behoren toe aan de kersverse jeugdkampioene van Nederland, Kiki Buchs baum. Enkele uren eerder is het vijftienjarige meisje na een vermoeiende, bijna twintig uur durende treinreis uit het Oosten rijkse Nauders teruggekeerd. Daar, op de besneeuwde hellin gen van het Tiroolse wintersport oord, bleek Kiki Buchsbaum de rapste van een groep meisjes van acht tot achttien jaar. De wisselbeker op tafel, waarin de naam van de nieuwe kampioene nog moet worden gegraveerd, en een bijna even fors uitgeval len trofee van de plaats Nau ders zijn het stoffelijke bewijs daarvan. Gelukzalig Een bad en een stevige lunch hebben de vermoeidheidsver schijnselen verdrongen voor een gelukzalig gevoel. Een gevoel dat zichtbaar wordt gestreeld door de belangstelling van de bezoeken voor haar prestaties. De veroverde titel, waarvoor haar in Nauders een gepaste huldiging ten deel .viel, maakte haar op het podium van het ho tel waar de groep jongens en meisjes van de Nederlandse ploeg zeventien dagen verbleef bijna sprakeloos. Pas na een lange aarzeling kon zij zich ui ten voor een dankwoord. Kiki Buchsbaum ondanks haar Duit se naam van puur Nederlandse afkomst, blijkt ook thuis geen rappe praatster te zijn. Maar moeder Buchsbaum is haar spreekbuis, af en toe aangevuld door begeleider Leo Lochten- De ski's in de gang blijken de eni ge te zijn, die het vijftienjarige Scheveningse meisje tot haar beschikking had bij de titel strijd het afgelopen weekeinde. „Dat bezorgde haar in het begin wel een beetje een minderwaar digheidscomplex", vertelt me vrouw Buchsbaum. „Als de trai ner 's middags zei dat de groep de reuzenslalom zou gaan oefe nen deed men andere ski's, on der. Maar Kiki heeft geen ande re. Zij moest met dezelfde als waarmee zij 's morgens de. sla lom had gedaan naar beneden." Aftroevend Deze handicap bleek voor Kiki, wier volledige naam Katja Ta mara luidt, geen beletsel al haar mededingsters af te troe ven. Na haar eerste optreden in dit kampioenschap in 1970 met een bronzen medaille te hebben AMERIKAANSE SCHAAKBOND DEELT MEE: NEW YORK Belgrado, de Joegoslavische hoofdstad, schijnt de hoogste bieder te zijn voor de schaaktweekamp tussen de Amerikaan Robert Fischer en de Rus Bo ris Spassky. Dit is gisteren in Amerika, waar het voormalige wonderkind" mo menteel grenzeloos populair is, in de openbaarheid gebracht. Een woordvoerder van de Amerikaanse schaak bond deelde namelijk mee, dat Belgrado een half miljoen, IJsland en Serajevo, elk vier ton, Argen tinië en Chigago, drieëneenhalve ton, Brazilië, Nederland en West-Duitsland. elk drie ton, Cana da tweeëneenhalve ton en Griekenland twee ton hadden geboden. Aangezien beide schakers zich in het „voorspel" van deze wereldstrijd Steeds meer ontpoppen als mensen, die de hoogte van het organisatiebedrag zeer voornaam vinden, concluderen insiders in de Verenigde Staten dat Belgrado er het best voorstaat. Een eventueel besluit moet wel de goedkeuring van beide tegenstrevers hebben. Zou overeenstem ming uitblijven, ook na een hernieuwde poging, dan valt een beslissing toe aan dr. Max Euwe, de voorzitter van de wereldschaakbond. De spe lers hebben dan elk één keer het recht van me ning te verschillen, maar daarna zijn de motie ven van Max Euwe doorslaggevend. Van het tota le prijzengeld, dat binnenkomt, gaat iets minder dan tweederde naar de winnaar van deze twee kamp, en de rest is voor de verliezer. afgesloten en vorig jaar treedje hoger te hebben gestaan veroverde zij het afgelopen weekeinde de titel. Het is voorlopige bekroning van ruim tien jaar ski-activiteiten. Als vierjarige klom Kiki Buchs baum voor het eerst op de hou ten latten. Zich 's zomers conditie houdend op het hockey veld en in het zwembad begint Kiki twee maanden voor skiseizoen aan haar voorberei dingen. „Ik ga dan naar de kunststofbaan op Duinrell in Wassenaar", vertelt Kiki Buchs baum. „Verder houd ik mijn conditie op peil door looptrai ning op het strand en lichaams oefeningen thuis". Als hulpmid del bij deze „home-training" ge bruikt Kiki een grammofoon plaatje, dat zich onderscheidt van alle andere zwarte schijven door de speciale inhoud. Weliswaar klinkt er af en toe i ziek, maar de hoofdzaak bestaat uit een stem, die bepaalde oefe ningen aangeeft. „Ze doet die stof wél nauwgezet", vertelt moeder Buchsbaum, „maar komt haar soms wel eens de neus uit." Vermaard Derdejaars HAVO-leerlinge Kiki Buchsbaum kan zich erop be roemen ooit een les te hebben gehad van de inmiddels ver maarde Franse play-boy-skiër Jean Claude Killy. Deze nam enkele jaren geleden het initia tief de skihouding te perfectio neren door in windtunnels proe ven te nemen. Misschien heeft deze kennis van Killy invloed gehad op de prestaties van Kiki", meent mevrouw Buchs- Met de toenemende belangstelling voor wintersportvakantie die on der meer blijkt uit de groei van de Nederlandse Ski Vereniging tot ongeveer zesduizend leden, daalt de leeftijd van de jeugd kampioenen. Het is geen uitzon dering dat een deelnemer van nauwelijks tien jaar tot de favo rieten behoort. Een aantal jaren geleden hebben we, vertelt Leo Lochten- bergh, begeleider van de groep in Nauders, „een jeugdplan op gesteld. We hebben een soort ta lentenjacht op touw gezet, waar na we een stuk of twintig jonge lui hebben geselecteerd. Dat be gint nu al vrucht af te werpen. Bij de jongens bijvoorbeeld was de tienjarige Mario Drommel een grote kanshebber op de ti tel. Hij moest echter worden ge diskwalificeerd, omdat hij een poortje had gemist. Maar het is wel een symptoom dat we met de jeugd de goede richting uitgaan. Een paar jaar geleden waren de kampioenen zo'n jaar of zeventien. Nu1 schommelt die leeftijd tussen dertien en vijftien". De op 7 december vijftien jaar geworden Kiki („Die naam laat ik ook in de beker zetten") moet na zeventien dagen zon en sneeuw weer naar school. Pas tegen Pasen krijgt zij opnieuw de kans zich internationaal te meten. Voor het officiële Euro pese jeugdkampioenschap in j Monte Bandone is ze net te oud. 1 Tot de Paasvakantie moet de baan in Wassenaar voor haar de compensatie vormen. Maar dat accepteert ze zonder moppe ren, want zegt haar moeder: „Ze heeft er veel voor over". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Andreas ICuyken keek na de eer ste partij van de Jum bo-tweekamp niet onte vreden. De Zwitser was er in geslaagd om Euro pees damkampioen Ton Sijbrands een remise af te dwingen en dat was na vier uur zwaredenk- arbeid tenslotte geen gek resultaat. Vooral omdat de Zwitser die aanvankelijk positioneel sterk in het nadeel stond zich aan het eind van de partij aan de spannende om klemming wist te ontworste len. „Al kreeg ik geen kans om tot winst te komen", zei Kuyken na afloop, nadat hij samen met Sijbrands de hele partij, die 59 zetten vergde, had nagespeeld. De stand in de jumbo-tweekamp is na de eerste ronde dus 11. En de kansen van beide grootmees ters om de hoofdprijs van 2.000,— te winnen liggen nog gelijk. Vandaag wordt in het gebouw van het dagblad De Tijd te Amsterdam de twee de partij gespeeld. Sijbrands begint dan met wit. Morgen spelen de grootmeesters in Hoorn, terwijl op vrijdag het damevenement naar Alk maar verhuist. Ton Sijbrands geldt als een van de grootste favorieten het wereldkampioen- dammen dat mei vol- aar in Hengelo wordt •eld. Dat favoriet zijn urdt door de in het dam men uiterst confessieuze Sij brands bepaald niet licht op gevat. Hij wil zich zo goed Anatoli Gantwarg, de Russische meester, die onlangs het in ternationale suikerdamtoer- nooi won, zal tijdens de we reldkampioenschappen een grote bedreiging voor Ton Sijbrands kunnen vormen. mogelijk voorbereiden op de komende strijd. Zo goed zelfs dat hij de tot dusver al leen in het boksen gebruike lijke methode van trainings kampen met sparringspar- tijeh wil volgen. De Neder landse grootmeester heeft de sterke Zwitser Andreas Kuy ken bereid gevonden om als partner op te treden. De uitgevers en fabrikanten van de bekende Jumbo-spe len de firma Hausemann en Hötte N.V. hebben namelijk voor de tien partijen omvat tende trainingsmatch een vorstelijk prijzenhedrag be schikbaar gesteld. De win naar van de zogenaamde Jumbo-tvVeekamp ontvangt tweeduizend gulden terwijl de verliezer het overigens nog respektabele bedrag van duizend gulden in zijn zak mag steken. De orgnnisatie van dit twee weken'durende damevenement is in handen van het Noord Hollands dag blad in samenwerking met het landelijk dagblad De Tijd. Een aantal dampromi- nenten zou bij de tien par tijen omvattende trainings match uitleg geven. Dat zijn niemand minder dan ex-we reldkampioen drs. Piet Roo- zenburg, Harm Wiersma, de bekende dammer Bom, de Amsterdammer Keiler en de van do teleaccursus beken de dammer Ed Holstvoogd hebben zich al verklaard om tekst en uitleg bij de twee- kamj te geven. Voor Sijbrands die zoals be kend niet aan het Suikertoer- nooi heeft deelgenomen zal de Jumbo-tweekamp het eni ge damevenement van im portantie voor het wereld kampioenschap zijn. „Ik be schouw de Jumbo Tweekamp dan nok als een ideale voor bereiding op het wereldkam pioenschap", verklaarde de 22-jarige grootmeester. „Vooral omdat Kuyken als tegenstander zal optreden. Hij speelt namelijk erg sterk en hij Is in staat om me te verrassen. ïk beschouw me zelf dan ook echt nog niet als de zekere winnaar". Van Andreas Kuyken wordt voor al in damtechnlsch opzicht veel vuurwerk verwacht. Hij is de sparringpartner maar is het immers ook niet bij het boksen voorgekomen dat sparringspartners de favorie ten voor de wereldtitel toch onverwachts tegen het can vas joegen? ROTTERDAM Gistermiddag heeft de organisatie van do Rot terdamse wlclerzesdangse (van 2026 januari) In het sportpa leis Ahoy, de lijst van deelne mende koppels bekend gemaakt. Opvallend was het feit dat Peter Post niet met z'n Keulse partner Fritz Pfenninger maar met Sigi Renz zal rijden. Patrick Sercu, de „vaste" koppelgenoot van de Zesdangse-keizer, is niet be schikbaar, omdat hij zich aan het voorbereiden is op hel weg- Fritz Pfenninger nu is gekoppeld aan Theo Vcrschueren, wereld kampioen der profstayors. Ver der belangrijke koppels zijn Leo Duyndnm/René Pijnen, Kar- stens/Peffgen en Bugdahl/Kem- per. De lijst van dertien koppels luidt: Post-Renz, Duyndam/Pijnen, Gilmore/Alain van Lancker, Verschuercn/Fritz Pfenninger, Karstens/Peffgen, Bug- dahl/Kemper, Brnven- boer/Seeuws, Loevcsi in/Stam, Hill/Mountford, De Wit/Harry Jansen, Van der Lans/Van Leeuwen, De Bosscher/Robert van Lancker, Vianen/Van Mid- Geen plezier voor Engelse atleten op de Spelen Londen Alleen wanneer er een kans bestaat op het winnen van een medaille zullen Engelse at leten uitgezonden worden naar I de Olympische Spelen in MUn- clicn. Dit is de strekking van een brief, die Arthur Gold de secretaris vnn de Engelse atlc- tiekbond, gezonden heeft aan de potentiële kandidaten. Nie mand gaut naar Münchcn voor een plezierreisje of om ervaring op te doen. Wij zullen alleen mensen kiezen die een kans hebben om het goed te doen, al dus die brief. Volgens Arthur Gold is de voorbe reiding van de Britse atleten op MUnchen de uitgebreidste on duurste ooit gehouden. Nu het bekend maken van de Olympi sche atletickplocg op 16 juli, een dag na de Engelse kampioen schappen, vertrekken de deelne mers aan de nummers, die een langdurige krachtsinspanning vragen voor een trainingskamp van 21 dagen naar St. Moritz. Macchi zonder genade voor skirivalen Oherstaufen De Franse skister I Francoise Macchi heeft gisteren in Oberstnufon (West-Duitsland) de reuzenslalom gewonnen cn daarmee een bclnngrljkc voor sprong genomen in het klusse- mént om de wereldbeker, j De 20-jarige Francalse, die wolis- 1 waar In Zwitserland Is geboren, heeft nu drie van de zes tot nu toe pehmidcn wedstrijden ge- De stand is nu: 1. Francoise Macchi (Fr.) 123 pnt; 2. Annemarle Proell (Oos.| I 98: 3. Jacqueline Rouviei (WdUJ.) 50; 5. Isabclle Mil (Fr.) 32.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11