Medeplichtige aan ontvoering Albrecht aangehouden 1971 WAS DROOG IAAR Onderwijzers niet opgewassen tegen de jeugd CcidaeSou/ta/nt Pakistan naast basisindustrie Dreigende ramp milieu vervuiling halt toeroepen Schip vast bij de Hoek Nieuwe methode tegen olievlekken VA Arrestatie na steekpartij op Noordzee Europese strijd tegen milieucrisis JAARWISSELING RUSTIGER DAN VORIG JAAR MAANDAG 3 JANUARI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 De Dilsseldorfse advocaat Heins Joachim Ollenburg, verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoe ring van de Westduitse miljonair Theo Albrecht is gisteren in Keu len aangehouden bij terugkeer van een vakantiereis naar Mexi co. Op de foto boven stapt hij in Mexico-City in het vliegtuig. On der: zijn vriendin Angela Poeck, rechts zijn aanhouding in Keu len MAASSLUIS (ANP) Gistermid dag is het 21.919 brt. metende schip „Helena Oldendorff" op de nieuwe Noordpier bij Hoek van Holland gelopen, vermoede lijk doordat het uit zijn roer was gelopen. Dé Helena Oldendorff". van Duit se oorsprong maar onder Libe riaanse vlag varend, is onge veer 2 uur later door sleepboten weer vlot getrokken. KEULEN (Reuter) De politie heeft de Dilsseldorfse advocaat Heinz Joachim Ollenburg beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Duitse supermarkteigenaar Theo Albrecht aangehouden toen hij op nieuwjaarsochtend per vliegtuig in Keulen arriveerde. De 47-jarige jurist volgens collega's een goedaardig en correct man en zijn 19-jarige vriendin Angela Pöck waren met een reis gezelschap op vakantie in Mexico toen de bondsrepubliek de Mexi caanse autoriteiten verzocht Ollenburg uit te leveren. Vrijdag zette de Mexicaanse poli tie Ollenburg op een vliegtuig van de Lufthansa naar Keulen. Ollenburg en zijn vriendin maakten de terugreis naar Keu- len onder het walkend oog van de vice-consul van West-Duits- land in Mexico. Volgens de jurist was dit allemaal niet nodig. Hij zei zich direct bereid verklaard te hebben ge heel vrijwillig naar zijn land te rug te gaan om te trachten de zaak op te helderen die naar zijn mening op een misverstand berust. De Westduitse politie meent even wel over voldoende bewijzen te beschikken om Ollenburg ervan te kunnen beschuldigen dat hij het brein is geweest achter de ontvoering op 29 november van multi-miljonair Theo Albrecht. die op 17 december werd vrijge laten nadat een losgeld van ze ven miljoen mark was betaald. Vier dagen nadat Albrecht zijn vrijheid terugkreeg arresteerde de politie een 39-jarige onderwe reldfiguur, Paul Kron. Deze be kende aan de ontvoering van de miljonair te hebben meegedaan. Kron, bij de onderwereld bekend als Diamanten-Paul, had con tact gekregen met Ollenburg nadat hij ruim vijf jaar gevan genisstraf had uitgezeten. Na zijn arrestatie verklaarde hij dat Ollenburg hem 10.000 mark had gegeven en de rest zelf had gehouden. Kron liep tegen de lamp toen hij het geld ging uit- DE BILT (ANP) Het afgelopen jaar 1971 moet tot de droge jaren worden gerekend, gemiddeld is in ons land nog geen 590 millimeter neerslag gemeten tegen 742 mm normaal. Vooral in Overijssel was bet droog, in Noord-Brabant is nog de meeste neerslag gevallen. Het was het droogste jaar sedert 1959 toen gemiddeld 536 mm neerslag werd gemeten. De natste maand was juni, de droogste maand was april. Ook was het jaar gemiddeld wat aan de warme kant hoewel de nachten ge middeld genomen toch een wéinig te koud waren. Het was het warmste jaar sedert 1967. In De Bilt werden dertig zomerse dagen en 66 vorstdagen opgetekend tegen respectievlijk 21 en 70 normaal. De koudste maand was januari, de warmste juli. LUBBOCK (AP) De technische hogeschool van Texas wil pa tent op een in Lubbock ontwikkelde methode om olievlekken te bestrijden. Men maakt daarbij gebruik van een dikke laag katoen om de oliemassa's uit het zeewater te absorberen. De methode is ontstaan toen onderzoekers probeerden meer ge bruiksmogelijkheden voor katoen te vinden. Bij de nieuwe methode wordt een laag katoen vlak onder het wateroppervlak.gebracht en absorbeert daar de olielaag. Met een rolmechanisme wordt de olie uit de katoen geperst en in een container gestort. Miljoenenbuit bij overval op hotel NEW-YORK (Reuter) Een ben de van vier vijf man heeft zondag een overval gepleegd op het 42 verdiepingen tellende New Yorkse hotel Pierre. Twee mannen en een "chauf feur" stapten uit een limousine, haalden er koffers uit en belden De portier kreeg te horen dat de heren kamers gereserveerd had den. De man deed open en werd onmiddellijk in de boeien gesla gen. De overvallers haalden nog vier paar handboeien uit hun koffers en boeiden nog negentien perso neelsleden en gasten van het hotel, wier monden daarna dichtgepleisterd werden. Vervol gens gingen de ongenode gasten over tot het lucratievere deel van hun "arbeid" namelijk het kraken van de hotelkluizen. De buit waarmee zij er van door zijn gegaan wordt geschat op, één tot vier miljoen gulden... Koning Frederik had hartaanval KOPENHAGEN (AP) Koning Frederik van Denemarkten heeft vanochtend een hartaan val gehad en is onmiddellijk naar een ziekenhuis overge- Motorhelm plicht ver; Met Ingang van 1 juni 1972 zijn bestuurders van motoren en scooters en hUn passagiers ver plicht een goed passende helm te dragen. Met ingang van een nader te be palen tijdstip zullen deze hel men moeten behoren tof een door de minister van Verkeer en Wa terstaat goedgekeurde soort. Met'ingang van een nader te be palen tijdstip zal eveneens voor berijders van bromfietsen en hun passagiers het dragen van een helm verplicht worden ge steld. Vooruitlopend op deze verplichting, zal het dragen van een helm, die door TNO is goed gekeurd, worden gestimuleerd. Mr. Cals begraven DEN HAAG (ANP) - Mr. J. M. L. T. Cals zal op dinsdag 4 januari ter aar de worden besteld op de rooms-katholieke begraaf plaats aan de Kerkhof laan in Den Haag. Voorafgaande aan de ter aardebestelling wordt een uitvaartdienst gehouden in de kerk van de paro chie van Sint Paschalis Baylon aan de Wasse- naarseweg in Den Haag. Deze dienst begint om elf Vier dakloos In de vroege ochtend van Nieuwjaarsmorgen werden in Amsterdam vier gezinnen uit hun woning verdreven toen brand ontstond. Dit is een beeld van de ravage. e» Frankrijk kan weer juichen, er is een nieuwe schoonheidskoningin gekozen. De gelukkige werd de 17-jarige onderwijzeres Chantal Bouvier de la Motte. Kabinetscrisis nü schadelijk UR zijn bij de jaarwisseling nogal wat opinievormers in Nederland geweest die verklaarden ernstig rekening te willen houden met d« mogelijkheid, dat het kabinet-Biesheuvel eind 1972 niet haalt. Sommi. gen van deze profeten vertelden erbij dat ze hun voorspelling nief deden in een vlaag van pessimisme, maar in een optimistische bui; zij zien namelijk reikhalzend uit naar een politiek andere regerings* constellatie. Nu heeft Nederland een reputatie, dat hier politieke crises dikwijls uit een onverwacht hoekje te voorschijn springen. Voor het alge meen welzijn lijkt het ons heilzaam, dat het duveltje ditmaal pas uil het doosje springt, wanneer het kabinet-Biesheuvel erin geslaagd ii een drieledige, ondankbare maar hoogst noodzakelijke, taak tot een goed eind te brengen. Het loon- en prijsbeleid onder controle brengen wanneer dit uit d« band dreigt te springen; de inflatie een flink stuk terug te dringen; 's lands budgetaire positie zo te saneren, dat er voor 1973 econo misch een kabinetsbeleid met meer perspectief mogelijk wordt. I kEZE drie taken vormen ergens samen één geheel. En dat geheel ii ook voor een Den Uyl en Van Mierlo zo'n concreet en reifel gegeven, dat zelfs hun politieke vrienden behoren te hopen dat de zittende regering in deze opgave niet faalt. Wanneer de oppositie de wijsheid zou krijgen een paar maanden naar dit feitelijke gegeven te handelen, verliest ?e misschien een paar punten bij opiniepeilingen, maar helpt ze het land uit de brand. UTRECHT (KNP) Vanwege de onrust en de vernieuwingsdrang in het onderwijs wordt op velen die in het onderwijs werken „een zodanig beroep gedaan dat hun spankracht het dreigt te be geven". Dit verklaarde de voor zitter van het KOV (Katholieke Onderwijzers Verbond) vandaag in Utrecht, waar het KOV een algemene vergadering hield. De KOV-voorzitter vertelde in dit verband, dat „het aantal geval len van ziekteverlof van oudere leerkrachten gevolgd door af keuring en invaliditeitspensioen stijgt". Als belangrijkste reden AMSTERDAM (ANP) Een 20- jarige Spaanse matroos is nieuwjaarsmorgen door de poli tie uit IJ muiden van de Neder landse Shell-tanker „Kalydon" gehaald en gearresteerd op ver denking van het toebrengen van vijf messteken op een 26-jarige tweede machinist uit Gouda. De aanleiding tot de steekpartij was de poging tot aanranding door de Spanjaard van de vrouw van de machinist. De vrouw werd door de Span jaard bij de aanrandingspogin gen met een mes aan beide handen gewond. Zij ligt met haar man, die zaterdagmiddag is geopereerd in een ziekenhuis in IJmuiden. De machinist was zaterdagavond buiten levensge vaar. van het feit dat vele onderwij zers nauwelijks meer hun taak aankunnen noemde de KOV- voorzitter „de veranderde men taliteit van de jeugd". „Voor veel onderwijzers is de grens bereikt of overschreden", voeg de hij daar aan toe. Het KOV blijft grote waarde hechten aan speciaal, katholiek onderwijs. De KOV-voorzitter constateerde dat „nog steeds veel katholieke ouders voor hun kinderen het katholieke onder wijs kiezen" en schrijft dat toe aan de verwachting van deze ouders, dat „de katholieke school hun kinderen mede in leidt in de religieuze overtuiging die zij zelf als waardevol erken nen en aanvaarden". KARATSJI De Westpakis- taanse president Bhoetto heeft bekend gemaakt dat de staat het beheer heeft over genomen van tien basis-Indus trieën waaronder ijzer en staal, zware machines, che mie, cement, elektriciteit, gas en olie. In deze catego rieën zijn reeds twintig grote bedrijven overgenomen; deze lijst kan nog groeien. Het is geen regelrechte natio nalisatie. De directeuren van de twintig bedrijven zijn ont slagen en vervangen door di recteuren van de regering. De regering is niet van plan om de financiële controle op zich te nemen. Voor het eerst Is zondag een Rode Kruisploeg toegelaten tot de jutefabriek Adamji in Bangladesj, waar 30.000 Bi- hari's, een niet Bengaalse minderheid, hun toevlucht hebben gezocht. Ze vrezen de wraak vun de bevolking omdat ze tijdens de burger- orlog in meerderheid de kant van West-Pakistan heb ben gekozen. Zaterdag nog weigerden de plaatselijke politie en Indiase militairen de Rode Kruis mensen de toegang tot de fa briek. Ze zullen nu een rap port opstellen over de medi sche en voedselbehoeften van de ingesloten Bihuri's. Het Indiase leger heeft al medi camenten geleverd en er is een inentingscampagne tegen cholera begonnen. Er zijn 17 mensen aan cholera overle den. Oproep prins Bernhard MORGES (Rtr.) - Prins Bern hard heeft gisteren ernstig ge waarschuwd dat de wereld op een ramp aanstuurt tenzij een halt wordt toegeroepen aan de razende „vernietiging, degrada tie en vervuiling van de natuur lijke omgeving". In een Nieuw jaarsboodschap, uitgegeven door het hoofdkwartier van het we- reldnatuurfonds waarvan de prins voorzitter is, roept hij op lot steun aan de conferentie van Amnestie in Lesotho MASEROE (Reuter) De rege ring van het Afrikaanse staatje Lesotho heeft amnestie verleend aan 50 politieke gevangenen, die bijna twee jaar geleden na af kondiging van de noodtoestand waren gearresteerd. Vijftien an dere politieke gevangenen, on der wie oppositieleider Ntsoe Mokhehle, waren al eerder vrij gelaten. De noodtoestand werd in 1970 af gekondigd toen de verkiezings uitslag ongunstig bleek voor de regerende pro-Zuidafrikaanse partij in Lesotho, een klein staatje, dat helemaal wordt om geven door Zuidafrikaans grond gebied. de Verenigde Naties leefmilieu die In juni i holm wordt gehouden. De wereld gaat 1972 binnen met een steeds grotere last aan menselijke passagiers hetgeen een immer toenemende aanslag op de natuurlijke hulpbronnen nodig maakt, aldus de prins vol gens wie „1972 ons de gelegen heid biedt een koers te verande ren welke schijnt af te gaan op rampspoed". „De leiders van de wereld zullen in juni in Stockholm bijeenko men voor de VN-conferentie over het menselijk leefmilieu. Hun plicht is een program van actie op te stellen om de na tuurlijke hulpbronnen te behou den die nodig zijn voor het le ven. Onze plicht als burgers is hen te steunen en hen te helpen het programma te volvoeren," aldus de prins. Dr. Mansholt: DEN HAAG (ANP) De Euro pese economische gemeenschap kan in de strijd tegen de milieu crisis pioniersarbeid verrichten door een radikale omwenteling van haar handelsverkeer, een wezenlijke omwenteling van haar huidige politiek. Dit zei de vlce-voorzitter van de Europeso commissie, dr. S. I.. Mansholt, gisteravond in het NOS-televlsie- programma Panoramlek. Dr. Mansholt pleitte in deze uit zending voor vrije invoer in Europu van produkten, die zon der wuter- en luchtverontreini ging tot stand zijn gekomen en voor een extra-zwurc heffing dr. Mansholt noemde 80 tot 100% op produktten, die geen certi ficaat van zuiverheid bezitten. Voorts bepleitte hij een bunde ling van die Europeso politici, die als stoottroepers van een nieuwe bewuste welzijnspolltielc een macht in Europa kunnen gaan vormen. Een computerfout was er oorzaak van dat op een bank in Washington werd aangegeven dat december 33 dagen telt. Grote schade hij omslaan drijvende kraan ROZENBURG (AP) Ongeveer anderhalf miljoen gulden schade is voor de Graan Elevator Maat schappij te Rotterdam ontstaan, toen In de Chemlchaven in het Botlekgebied haar drijvende kraan GEM 1 omsloeg en het pas voltooide eindpunt van da transportband op haar nieuw# llchterplcr voor derivaten-over slag vernielde. (ADVERTENTIE) VOOR NOODGEVALLEN IN NEDERLAND Ik dank u voor alles wat u voor I mij deed in 1971. Mag ik voor '72 weet op u rekenen Geen vrij stelling dienstplichtige afstuderende tandartsen DEN HAAG IANP) - De regering is niet bereid aan dienstplichtige afstu derende tandartsen vrij stelling van dienstplicht te verlenen onder de voorwaarde dat zij zich verplichten een tijd, ge lijk aan die van de eerste oefening, full time te wij den aan de schooltandart sendienst Dit blijkt uit het antwoord van de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne a. i.mede namens de minister van Defensie, op vragen van de Eerste-Kamerleden Schwarz (D'66), van Hui ten (PPR). Maenen (KVP) en Versloot (PvdA). I DEN HAAG De jaarwisseling is in Nederland over het algemeen vrij rustig verlopen, rustiger dan vorig jaar. In het Gelderse Epe en In Kampen en Lunteren moest de politie echter tegen vernielende jon gelui optreden. Vooral in Epe vielen harde klappen. Een brandweer» man raakte gewond en oen hoofdagent werd bewusteloos geslagen. De schade beloopt tienduizenden guldens. In Den Haag hoefde niet al het politiepersoneel ingeschakeld te wor den. De balans van de jaarwisseling was: vier korte charges, een lichtgewonde agent en geen arrestaties. De brandweer moest enkele malen ingrijpen en de GG en GD moest vijf personen wegens brandwonden behandelen. In Amsterdam deden zich wat vechtpartijtjes en straatbrandjei voor. Na een aanzienlijk langer durend vuurwerk dan vorig Jaar I keerde ook daar de rust na een paar uur terug. t de Nieuwjaarsnacht enkele

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5