Toprenners zagen geen brood in Katerkoers 1972 Sterk Leeds United bedreigt koploper Mora kwam ver maar won niet Dorresteïn vijfde in Zuid-Afrika BUITENLANDS- VOETBAL Heerenveen stelt teleur in harde wedstrijd Leiding MES afgetreden Activa tweede in volleybaltoernooi SPORTBIJLAGE MAANDAG 3 JANUARI 1972 A4 DEN HAAG De kleine duizend kijklusti- gen die het er op Nieuwjaarsdag voor over hadden gehad tamelijk vroeg uit bed te komen om Neerlands prominente cyclo- crossers in de traditionele Katerkoers van de Haagse wielervereniging De Spartaan met de Belgische wereldkampioen Robert Vermeire te zien duelleren, zijn bedrogen uitgekomen. Cock van der Hulst, Sjaak Spetgens, Gertie Wildeboer en Huub Ha- rings, die als trekpleister voor deze veld- rit moesten fungeren blonken uit door afwezigheid en devalueerden daarmede deze 19de Katerkoers die nu uiteraard een Belgische aangelegenheid werd. Echter niet zoals velen hadden verwacht. Niet Robert Vermeire de wereldkampioen bij de ama teurs ging als eerste over de streep maar Jos Pouwels, land genoot van Vermeire, die 17 se conden minder nodig had dan de wereldkampioen. Mr. J. P. A. van Baliegoyen de Jong, voorzitter van de sport- commissie van de KNWU sprak over een incident: „Van der Huist, Wildenboer en Spetgens kregen enkele weken geleden een geweldig contract onder hun neus om in twee weekends vier wedstrijden in Zwitserland te rijden. We hebben er lang over gedubd of we hun wel toe stemming zouden geven, want in feite waren zij te laat met hun aanvraag. We gingen ech ter van het standpunt uit dat wij als KNWU deze jongens zo'n unieke kans niet mochten ontnemen. Zij kregen een moge lijkheid om met alle grote cros sers uit Europa hun krachten te meten en dat mochten wij ze niet onthouden". Vervelend Coach van de nationale wieier- crossers de oubollige Rotter dammer Sally Katan vond het ontbreken van vier cory feeën voor het publiek een ver velende kwestie „Maar" sprak hij verzachtend: „Het onthou den van die kans om met inter nationaal vermaarde crossers te rijden, zou in het huidige sta dium niet verstandig zijn ge weest". En terwijl de winnaar van de katerkoers in Ockenburgh Jos Pouwels een tuil kasbloe men ontving en onverstaanbaar Vlaams mompelde dat hij zo goed in vorm was profiteerde Katan: „Let maar op het duurt geen drie jaar meer. Dan zijn het eerst de Nederlanders en dan de Belgen die op veldritten zullen heersen. Wij gaan in Ne derland met sprongen vooruit en ondanks het gemis van vier zeer sterke renners mag ik wel zeggen dat er hier goed is gere den". Aparte klasse Een uitspraak die geheel voor verantwoording van de coach van de veldrijders komt, want de twee Belgen die niet eens tot aan de bodem van hun conditie hoefden te gaan, vormden toch wel een aparte klasse. Vanaf het startsein hebben zij de koers beheerst en mochten de gebroeders Gerard en Albert Scheffers, Gezenius Hoven en Cees Zoontjes in hun slipstream op het eerste plan meestrijden. Wereldkampioen Vermeire nam na twee ronden genoegen met een zesde plaats achter kopman Pouwels en het zwoegende Ne derlandse kwartet. De voor sprong op de rest van het veld groeide met de ronde en op dit bijzonder zware parcours werd de eerste dubbel al na drie ron den uitgedeeld. De enorme ervaring en klasse van de Belgen kwam in het bij zonder tot uiting in een zware afdaling waarin veel Nederland se coureurs winst trachtten te boeken door dolle sprongen, maar met het gevolg dat vele Achterblijvers racekarretjes rijp waren voor te zijn. de wegenwacht. Slim en behen dig zonder de cadans te versto ren gingen Pouwels en Vermei re die met nog twee ronden te gaan op de tweede plaats was gekomen door. Albert Scheffer moest met een blessure de strijd staken na door een ge dubbelde renner gehinderd te De renner Gerard Koop uit Wateringen bekeek op Ockenburg de wereld eens vanuit een andere hoek, 21 wat uiteraard bij de toeschouwers de nodige hilariteit veroorzaakte. Niets kon Pouwels tenslotte van de zege afhouden en hij finishte met zeer ruime voorsprong op Vermeire. Hoven, Gerard Schef fer en de opmerkelijk goed rij dende Steekers. De laatste lood jes bleken voor professional Cees Zoontjes te zwaar en hij moest bij het achtervolgende vijftal in de slotfas afhaken. Zo kreeg deze door het ontbreken van vier prominente Nederlan ders gedeklasseerde Katerkoers toch nog een opwindend en niet verwacht slot. Consequenties Voor Huub Harings heeft deze eerste dag van het nieuwe jaar nog de nodige consequenties, zonder opgaaf van redenen bleef hij weg. Jurylid van de KNWU de heer L. Daenen uit Den Haag zei: „Harings is hier nog niet mee klaar. Hij had een contract van 200 gulden en dat is toch behoorlijk. Wij hebben bij de KNWU een protest inge diend, want wij accepteren niet dat renners ons zo maar laten stikken". De uitslag is: 1. Jos Pouwels (Belg) 9 ronden (24 km) in 59, minuten 48 sec.; 2. Robert Ver meire (Belg) op 37 sec.; 3. Ge- zinus Hoven (Deurze) op 41 sec.; 4. Gerard Scheffer (Zei- hem) op 43 sec.; 5. Hans Stee kers (Noordwijkerhout) op 2 min 59 sec.; 6. Cees Zoontjens (Tilburg) op 3.34.; 7. Benny Meyer (Apeldoorn) op 4.07. BART HOOGDUIN i de Katerkoers moeten zwichten voor het geweld van Jos Pouwels (rechts) uit België, die van alle deelnemers de rapste bleek SAO PAULO Emie Putte- mans (Europees recordhou der op de 3000 en 10.000 me ter) en Karei Lismont (Eu ropees marathonkampioen) zijn er niet in geslaagd de traditionele Sylvesterloop, gehouden in de oudejaars nacht in Sao Paulo, weer een Belgische winnaar te bezor gen. Beide atleten leken na hun grote successen van het afgelopen seizoen in staat de prestatie van hun landgenoot Gaston Roelants te evenaren, die enkele jaren geleden won. puttemans had hadverwege de leiding, zij het met slechts een bijzonder kleine voor sprong op de Mexicanen Pa- lomeres en Miranda en de Portugees Lopes. Ook de Ja panner Akio Usami en de Columbiaan Mora behoorden in dit stadium nog tot de kanshebbers. In een regen van confetti en onder aanhoudend geloei van sirenes en klokgebeier snel den de lopers tussen de tien duizenden bezoekers door de straten van Sao Paulo. In de laatste anderhalve kilometer maakte Palomeres, de Mexi caanse nummer twee, zich verrassend los. Bij het in gaan van het laatste rechte einde had hij een voorsprong van ongeveer honderd meter op Mora. De Columbiaan gaf zich volledig in een ongeloof lijke eindsprint, die hem per tien meter ongeveer vijf dichter bij Palomeres bracht. Maar de achterstand was te groot: aan de finish bedroeg de voorsprong van de Mexicaan nog bijna veer tig meter. Palomeres scheen zijn zege niet te beseffen. Hij sloeg ie- In Sao Paulo heeft de Mexi caanse atleet Rafael Tadeo Palomeres de traditionele Sylvesterloop over 8700 me ter gewonnen. Tijdens de hul diging v.l.n.r. de Colombiaan Victor Mora (2), de Mexicaan Rafael Tadeo Palomeres, de Portugees Carlos Lopes (3). Rechts de Belg Puttemans dereen van zich af en kwam pas enkele minuten na de fi nish tot zichzelf. Emiel Put temans was ontevreden. De Belg vond het onvergeeflijk dat hij zich halfkoers had la ten verdringen. De onbegrij pelijke inzinking deed hem zijn interesse in één van de topplaatsen zodanig verliezen dat hij zich in de laatste me ters nog liet passeren door de Portugees Lopes. De Europese kampioen op de 5000 en 10.000, de Fin Juha Vaatainen, speelde geen rol van betekenis en eindigde als 24e. De Amerikaan Frank Shorter, winnaar van vorig jaar, nam niet deel. De uitslag van de 47e Sylves terloop is: 1. Rafael Tadeo Palomeres (Mex) 23.47.8; 2. Victor Mora (Col) 23.51.6; 3. Carlos Lopes (Port) 23.56.2; 4. Emiel Puttemans (Bel) 24.15.4; 5. Edmundo Warken Bravo (Chili) 24.20.0; 6. Akio Usami (Jap) 24.29.0; 7. Lutz Philipp (Wdl) 24.30.0; 8. Pe dro Miranda (Mex) 24.32.0; 9. Karei Lismont (Bel) 24.38.0; 10. Seppo Tuominen (Fin) 24.45.0. JOHANNESBURG. De Neder landse profgolfer Jan Dorresteïn Is zaterdag in een internationaal toernooi te Brakpan (bij Johan nesburg) als vijfde geëindigd met een totaal van 280 slagen. Zijn scores waren achtereenvol gens: 73, 72, 68 en 67. Winnaar werd de Zuidafrikaan John Fourie, die op 271 slagen uitkwam. Hij ontving daarvoor een bedrag van 5000 rands (on geveer 20.000 gulden). De Ne derlander Ackerley, die in de vierde ronde teleurstelde met 78 slagen, wist zich niet in de voorhoede te plaatsen met een totaal van 294. EGYPTE CAIRO De Egyptische voetbal bond heeft alle competitie- en vriendschappelijke wedstrijden tot nader datum afgelast. Dit gebeurde naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens een competitiewedstrijd tussen twee clubs uit Cairo. Toen bestorm den na toekenning van een strafschop, honderden toeschou wers het veld en werd een ware veldslag geleverd. Twee maan den geleden werd het voetbal in Egypte juist hervat, nadat sinds de juni-oorlog in 1967 niet meer was gespeeld. PORTUGAL LISSABON In Portugal heeft Benfica na veertien wedstrijd dagen de leiding vast in han den. De ploeg uit Lissabon, staat vier punten voor op Setu- bal en zes op Sporting Lissabon. Benfica zegevierde gisteren met 30 over Sporting, terwijl Sebu- tal met 2—2 gelijk speelde tegen CUF, dat op de vierde plaats staat. GRIEKENLAND ATHENE Klagen sommige voetbaltrainers in Nederland er over, dat enkele van onze arbi ters te lankmoedig zijn tegen over topspelers, in Griekenland is het omgekeerde het geval. Daar hebben de scheidsrechters duidelijk meer zin in straf op treden. De Griekse voetbalbond geeft hun daar dan ook wel de kans voor. De arbiter bij de wedstrijd in de eerste divisie tussen Olympiakos Nicosia te gen Olympiakos Piraeus staakte vier minuten voor tijd, bij de stand van 1—0 voor Piraeus de strijd, toen toeschouwers het veld bestormden. Hij verklaarde de ontmoeting gewonnen door de gasten met 20. Londen De leider In de eerste divisie van de Engelse league, Manchester United, is het nieu we jaar slecht begonnen. In de uitwedstrijd tegen middenmoter West Ham United leed de ploeg van George Best een gevoelige nederlaag van 30. Bryan Rob- son, Clyde Best en Geoff Hurst (strafschop) scoorden. Stadgenoot en tweede op de rang lijst Manchester City wist van deze misstap slechts gedeeltelijk te profiteren door tegen Notting ham Forest 2—2 te spelen. Leeds United, dat uit met 2—0 van Liverpool won, plaatste zich naast Manchester City met slechts twee punten achterstand op Manchester United. Alan Clarke en Mick Jones maakten Liverpool het ongeslagen thuis- record afhandig. Sheffield United, dat tot 11 kwam tegen Leicester City, zak te naar de vijfde plaats achter Derby County, dat Chelsea knap met 10 versloeg. Chelsea had twaalf wedstrijden achtereen niet verloren. De 18-jarige debu tant-doelman Steve Sherwood i moest zich gewonnen geven voor een inzet van zijn eigen verdediger Dave Webb. Opvallend is de opmars van Wol verhampton Wanderers. The Wolves versloegen op eigen veld Newcastle United met 20 door treffers van Parkin en Richards en bleven daardoor in de laatste acht competitiewedstrijden on geslagen. De ploeg bezet nu de zesde positie. In Schotland won Celtic met maar liefst 70 van Clyde, en speelde concurrent Aberdeen met 1—1 gelijk bij Dundee. SPANJE MADRID Het gaat FC Barcelo na nu duidelijk voor de wind. Gisteren werd weer gewonnen, nu met 3—2 van Burgos. Na de slechte start van dit seizoen zijn de pupillen van Rinus Michels nu duidelijk op wc 3 naar de aansluiting met de koplopers. De aanvoerder daarvan is nog steeds Real Madrid, dat met 10 van La Coruna won en met 22 punten leidt. Tweede is Va lencia op één punt en derde At- letico Madrid op drie punten. Sevilla volgt op vier punten op de vierde plaats. John Roberts van Arsenal (met de armen uitgestrekt) valt weer te rug op de grond temidden in een kluwen van spelers. Op de ach tergrond in het midden staat zijn ploeggenoot John Radford te kij ken. Het gebeurde allemaal tij dens de competitiewedstrijd, die Arsenal tegen Ever ton speelde. ITALIË ROME Juventus is er ondanks het gelijke spel van 0—0 tegen Inter Milan toch in geslaagd de leiding in de Italiaanse eerste divisie te behouden. Vóór de wedstrijd, die In Milaan werd gespeeld, moest de politie met gummiknuppels en traangas op treden tegen enkele duizenden supporters, die zonder kaartje het San Siro-str.dion wilden bin nenkomen. Vijftien supporters moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Het andere treffen tussen een Tu- rijnse en een Milanese club, To rino—AC Milan, eindigde even eens in een doelpuntloos gelijk spel. AC Milan bezet de tweede plaats op twee punten van Ju ventus en twee punten voor Fio- rentina, dat met 2—1 van Man tua won. DEN HAAG Er zijn aan de kop van de eerste divisie geen verschuivingen waar te nemen. De meest opvallende uitslag van de dag was wel het gelijke spel, van Heerenveen, nummer twee, tegen De Volewijckers, een na laatste. Haarlem bleef leider. Het won met 30 van Helmond Sport, en boekte daai^ mee de grootste zege uit het be taalde voetbal van gisteren. De Graafschap—Roda JC 0—1. 00 rust, Brasse 01, toesch. 10.000. In een aantrekkelijke maar forse wedstrijd heeft Roda JC een ge flatteerde overwinning behaald op de graafschap. Een gelijk spel was de juiste verhouding voor de hardwerkende ploegen geweest. De Volewijckers—Heerenveen 1—1 C. Kist Jr. 0—1, rust, Venvey 1—1. Toeschouwers: 4000. In een harde wedstrijd hebben De Volewijokers en Heerenveen de punten verdeeld. Het was een juiste uitslag voor een spannen de en sensationele wedstrijd, waarin Heerenveen enigszins te leurstelde. HeraclesWageningen 12. Van Ossenbrugge 01, Van Gin- kel 0—2, rust, Bronkers 1—2. Toeschouwers: 3080. 3500. Wageningen heeft in de eerste helft de basis gelegd voor de uiteindelijk verdiende overwin ning. Heracles miste teveel kan sen in de tweede helft. Willem II—SVV 1-0. 00 rust, Helverts 1—0. Toesch.1! 2000. Een actief Willem II heeft gezege vierd over een nogal defensief spelend SW. Toch heeft doel man Bravenboer de zege voor Willem II kunnen verdienen, door in de laatste fase enige zeer goede saves te verrichten. Veendam—FC VVV 3—2. De Klerk 01, v.d. Weide 11,, rust, De Klerk 1—2, V.d. Weide 2—2, Oldenburger 3—2. Toesch.:i 3400. In één minuut heeft Veendam de overwinning kunnen grijpen* Het was dn de tweede helft toen de gelijkmaker van Van der Weide zoveel paniek zaaide bij de Venlo'ersdat zij de daarop volgende aanval niet konden weerstaan. Fort una VLHVC 01. 0—0 rust, Middelkoop 0—1. Toesch.: 2500. Drie minuten voor het einde kon HVC de zege meenemen uit Vlaardingen, een zege die eer der een gelijkspel had moeten zijn. Helmond Sport—Haarlem 03. De Goede 0—1, rust, Van den Berg 0—2, Boszhard 0—3, toesch.: 4580. Helmond heeft een geflatteerde nederlaag geleden tegen een technisch beter Haarlem. Hel mond Sport gaf fanatiek tegen spel, maar het te aanvallende spel werd tenslotte noodlottig. PEC Zwolle—AZ '67 0—1. Schaafstra 0—1, rust en eind stand. Toesch. 4500. AZ '67 heeft verdiend gewonnen maar had geluk dat het PEC in een slordige bui vond. Slordig spel, missers achter in de de fensie en slecht schieten bete kenden tenslotte de nederlaag voor de thuisclub. Fortuna SCBlauw Wit 1—1. Cebinac 1—0, rost, B. Muller 1—1. Toesch.: 6000. Een aantrekkelijke wedstrijd waarin het gelijke spel de juiste verhouding was. Fortuna SC dat iets meer aanvallend speelde dan de Amsterdammers miste de kracht om door te drukken. AMSTELVEEN Op de bui tengewone algemene leden vergadering van de Am- stel veense tafeltennis ver eniging Mars Energie Stars, uitgeschreven van wege de naamswijziging, is het voltallige bestuur af getreden. Gezien een tekort op de begroting, eisten de leden het bedrag te vernemen dat met het sponsor schap van dechocoladefabriek gemoeid was. Het bestuur was echter door Mars niet gemach tigd dit bedrag te noemen en de begroting werd niet aangenomen. Dit was aanleiding voor 't voltalli ge bestuur om hun funkties neer te leggen. Als ad-interim be stuur zullen zij nog 14 dagen de belangen behartigen, waarna de leden met nieuwe voorstellen zullen moeten komen. DEN BOSCH De damesvolley balclub Activa uit St. Anthonis is gisteren in een internationaal volleybaltoernooi, dat in het Zweedse Vara is gehouden, als tweede geëindigd na het Zweed se Varnamoe. Er deden 12 ploe gen mee, afkomstig uit Noorwe gen, Finland, Denemarken en Zweden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16